"Maas goed onder controle" Meerlo-Wanssum Schaatskoorts slaat weer toe in Meerlo Straatkinderen Rio de Janeiro gaan uit hun dak! "Dieren worden aan hun lot overgelaten" Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 9 januari 2003 - Pagina 9 Meerlo-Wanssum wil ramptoeristen beboeten Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Hörst aan de Maas en Meerlo-W anssum Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Venray ook middelen te vinden voor deze bus. Op het einde van het bezoek worden de Noordlim burgers verrast door enkel voor drachten en zang door de gehan dicapten. GEVAARLIJKE STAD De tweede dag wordt de dele gatie ontvangen op het kantoor van de grote hulpverleningsorga nisatie Sao Martinho. Iedereen waarschuwt: ben voorzichtig in de stad, het is gevaarlijk. De foto's en krantenkoppen bevestigen de waarschuwingen: maffia-bendes heersen in Centrum van Rio, blo- kletteren de kranten. Foto's tonen politie met geweren en lijken. De delegatie bezoekt het dagopvang centrum voor straatkinderen Socio Educativio van Sao Martin ho in het centrum. Er zijn zo'n 50 straatkinderen aanwezig die over dag onderwijs volgen, medisch worden begeleid, ontspannen, eten krijgen en 's avonds weer de straat op gaan. Als ze gemotiveerd zijn en stoppen met drugsgebruik kunnen ze worden geplaatst in een van de kinderhuizen van Sao Martinho. In het gezinsvervangend tehuis Casa Sao Pedro, voor 25 ex-straat jongens in de leeftijd van 7 t/m 11 jaar, geeft ex-straatjongen Felipe een rondleiding. Een paar jaar geleden leefde hij nog op straat. Er volgt een ontmoeting met ex- straatjongen Fabrano José Calves (18 jaar) die hier enkele jaren heeft gewoond en nu -dankzij bemiddeling van de organisatie- zelfstandig woont en studeert. Hij wil advocaat worden. MEISJESHUIS De derde dag gaat de Meerlo- Wanssumse delegatie met de auto naar de buitenwijk Vicente de Carvalho waar Sao Martinho aan de rand van twee levensgevaarlij ke favela's een groot en goed pro ject heeft: dagopvang van meer dan tweehonderd kinderen uit de krottenwijken, een meisjeshuis voor 25 ex-straatmeiden -waaraan SOS Meerlo-Wanssum heeft mee gewerkt- en het medisch centrum Brunssum waar dagelijks mensen medicijnen ophalen en enkele keren per week artsen vrijwillig spreekuur houden. Het meisjes huis ziet er fantastisch uit. In de grote overdekte open hal repe teert de drumband voor de pre mière zaterdag in het immens grote Rio Centro. De delegatie wordt uitgenodigd daarbij aanwe zig te zijn. 's Middags bezoeken de Noord limburgers het vroegere meisjes huis waar thans cursussen wor den gegeven aan zestig jongens en meisjes (ex-straatkinderen en kinderen uit de krotten- en volks wijken) die stage gaan lopen bij bedrijven en in kantoren. In totaal doen via Sao Martinho zo'n 850 jongeren op deze wijze werkerva ring op. Een fantastisch project! Het is zaterdag, de dag van de première. Per auto gaat het 60 km buiten de stad naar het inimens grote expositie-complex Rio cent ro. Daar vindt dit weekend de jaarlijkse Feira Da Providencia 2002 (Markt van het bisdom) plaats. Een gigantisch grote markt met vier hallen (elke zo groot als het MECC-complex in Maastricht) met kraampjes en stands van sociale projecten, bedrijven en organisaties en presentaties van tientallen landen die een relatie hebben met Brazilië. Er worden 750.000 bezoekers verwacht. Deze zaterdag staan de parkeer plaatsen vol en loodst de Sao Mar- tinho-chauffeur de Nederlandse bezoekers via de VIP-ingang naar binnen. Wat een manifestatie! Sao Martinho (Sint Martinus) ont breekt niet, heeft een eigen stand en zorgt voor een geweldige bij drage op het hoofdpodium: de première van het grote uit 120 straat- en favelakinderen -4 tot en met 18 jaar- bestaand Orquestra Sao Martinho. Duizenden mensen dansen en juichen mee. Wat een ongelooflijk feest en wat prachtig dat ex-straatkinderen en kinderen uit de favela's vanmiddag in het middelpunt van de positieve belangstelling staan. Ze gaan alle maal uit hun dak. Voldaan neemt de SOS-delega- tie afscheid, wetend dat Sao Mar tinho in Rio de Janeiro veel doet voor de straatkinderen van deze1 miljoenenstad. De Stichting Marti- j nus in Nederland steunt deze Bra- ziliaanse hulporganisatie nu all tien jaar. Wie Stichting Sint Martinus wil helpen kan op de website kijken (www.sintmartinus.newsman.co m) of een bijdrage overmaken op bankrekening: Rabobank: 17.74.12.089 t.n.v. Stichting Sint Martinus, t.b.v. project straatkin deren Schaatsliefhebbers kunnen de komende dagen weer genieten van een prachtige ijs baan op de trainingsvelden van voetbalclub SV Meerlo. De vaste groep vrijwilligers van de voetbalclub was dinsdag, woensdag en donderdag weer in touw om een mooie piste te maken voor de liefhebbers uit de regio. Donderdagmiddag ging de baan open. In de afgelopen jaren hebben de vrijwilligers al de nodige erva ring opgedaan, want in 1996 en 1997 werden op het sportpark twee schaatsmarathons gehou den. En vorig jaar viel in de ijs baan in het water, toen de dooi iets te vroeg intrad. De entreeprijs voor de Meerlose ijsbaan bedraagt 1,50 euro voor volwassenen en 0,50 eurocent voor kinderen tot en met de basisschool. De opbrengst van de entreegel den komt ten goede aan de club kas van de plaatselijke voetbalver eniging. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum bestaat dit jaar tien jaar. Het eerste project dat SOS Meerlo-Wanssum steunde was een meisjeshuis voor ex- straatkinderen in Rio de Janei ro (Brazilië). Een delegatie van SOS bestaande uit Karin Vest- jens (secretaresse) en René Poels (voorzitter) en hun part ners Hans en José bezocht tij dens hun recente tour in Latijns Amerika ook de projec ten in Rio de Janeiro. Een impressie. Op het vliegveld van Rio de Janeiro wordt de SOS-delegatie hartelijk ontvangen door direc teur Leo Sales, de manager van de straatkinderhulporganisatie Sao Martinho en Louis Jesoirens, vrij williger bij een project voor gehandicapten. Beide projecten worden gesteund door de Stich ting Sint Martinus waarvan René Poels uit Meerlo secretaris en Paul Raedts uit Deurne voorzitter is. Tien jaar geleden was dit het eer ste project dat vanuit Meerlo- Wanssum werd geholpen. Enkele jaren geleden steunde ook de Fietsvierdaagse Venray dit project in Rio. Op de eerste dag brengt de SOS-delegatie een bezoek aan een klein plattelandsschooltje Francis co Vignoli in the middle of now here. Dat kleine schooltje is hele maal opgeknapt en uitgebreid met crèche met steun van de Stichting Sint Martinus. ARME FAMILIES De kinderen die deze school bezoeken zijn afkomstig van zeer arme families die te weinig geld hebben om de kinderen te laten eten. Daarom krijgen de kinderen eten in de klas. Met weinig geld hebben de vijf docenten hier wonderen verricht. De laatste wens van de idealistische docen ten van dit schooltje is: een nieu we afrastering ter vervanging van de gevaarlijke prikkeldraad. Daar voor hebben ze nog 150 euro nodig. De delegatie belooft te hel pen. Rond het middaguur bezoekt de delegatie het project Socieda- de Pestalozzi Saquarema waar de 72-jarige Nederlander Louis Jesoi rens werkt als vrijwilliger. Een dagopvangcentrum voor 80 gees telijk- en lichamelijk gehandicapte kinderen van zeer arme mensen. Met geld van Sint Martinus wordt thans een vleugel bijgebouwd zodat er straks 100 gehandicapten onderdak krijgen. Bovendien zijn de toiletgroepen uitgebreid, is de keuken vergroot en komen er enkele behandelkamertjes. Louis ontpopt zich als een soort bouw pastoor. De begeleiders werken met verouderde hulpmiddelen. Hans Vestjens, in het dagelijks leven manager Pluspakket Groene Kruis bij Zorggroep Noord-Lim burg, ziet dit met lede ogen aan. Als er verzendmogelijkheden zijn kan dit project via het Groene Kruis wellicht verstelbare behan- delbedden, rolstoelen, douche- stoelen en andere hulpmiddelen krijgen. Op het verlanglijstje staat ook het vervangen van een bestel busje ter waarde van 10.000 euro. De delegatie kaart dit aan bij de MIVA en probeert in de regio kers van het waterschap dag en nacht in de gaten gehouden." 's Avonds werd nog met man en macht een dijk aangelegd bij de camping van restaurant Tante Jet. De parkeerplaats van Tante Jet stond toen al onder water en gas ten voor de gereserveerde eten tjes werden afgebeld, 's middags was in Wanssum de Geijsterse- weg meer een waterweg dan een asfaltweg. Op drie plaatsen stond het water twintig centimeter boven het asfalt en moesten de vrjjwilligers van de Meerlo-Wans sum brandweer en lokale loonbe drijven alle zeilen bijzetten om water weg te pompen. Ook moes ten de demontabele wanden wor den geplaatst bij de jachthaven. Verder werden op enkele plaat sen aan de haven pompunits in werking gesteld. Vanwege de aan gelegde nooddijken en andere waterkeringen kreeg de buurt schap Moleneind in Meerlo wel meer last van hoog water. Het water stond op zeker moment al aan de Bergsboslaan in Meerlo waar het waterschap vrijdag in allerijl een opvouwbare vijftig centimeter hoge nooddijk plaats te. Dit om te voorkomen dat het water richting camping 't Karre- wiel zou stromen Ook de kademuur van de jacht haven in Wanssum bleef een punt van aandacht, want het water sij pelde door de slechte ondergrond onder de kademuur door. De gemeente legde achter de kade een nooddijk van 2 bij 35 meter aan. "In het overleg met Rijkswaters taat willen we pleiten voor een permanente oplossing voor dit Meerlo-Wanssum wil bij een volgende overstroming van de Maas een noodverordening uitvaardigen, zodat de politie ramptoeristen die zich ondanks een verbod toch in het afgesloten gebied wagen kan beboeten. Ook gaat de gemeente bij Rijkswaterstaat de kwaliteit van de kadewan- den in de haven van Wanssum ter discussie stellen. Dat laat brandweercomman dant Sraar Theeuwen desgevraagd weten. Theeuwen blikt tevreden terug op de afgelopen dagen. "Door de overstroming van de Maas hebben we de zwakke pun ten in de kades en dijken goed in beeld gekregen. Maar eigenlijk hebben we het dit jaar relatief rus tig gehad, want de sinds 1995 aan gelegde kades en dijken hebben de Maas over het algemeen goed onder controle gehouden. De pro- blecmplekken gaan we binnen kort met Rijkswaterstaat bespre ken, want natuurlijk zijn er altijd verbeterpunten. En je ziet aan de dijkdoorbraak in Steyl dat je altijd alert moet blijven." Vrijdagavond steeg het water in de Maas ook in de gemeente Meerlo-Wanssum behoorlijk en moesten onder andere langs de Veerweg in Blitterswijck,' de Geijsterseweg in Geijsteren en Bergsboslaan in Meerlo nooddij ken worden aangelegd. "Die dij ken worden aangelegd door het waterschap", legt Theeuwen uit. "De gemeente houdt hierbij een vinger aan de pols. De kritieke punten worden onder andere door kadewachten en medewer- Wassende water brengt vier koeien in het nauw Ondertussen begonnen steeds meer mensen zich met de situatie te bemoeien en kwam ook de die renbescherming ter plekke. Op zeker moment was de stemming zelfs grimmig. "Het is verschrikke lijk dat zoiets kan gebeuren. Het is erg slordig van die boer, zo kan toch niet met dieren worden omgegaan. Vanaf vrijdag moet ik al toekijken hoe de dieren aan hun lot worden overgelaten", zei een verontwaardigde Yvonne de Koning. De omstanders waren het roe rend met haar eens, maar boer Piet van Lankveld waste zijn han den in onschuld. "Ik ben al vanaf november tevergeefs bezig om die koeien te vangen, maar dat lukt me niet alleen. Ik heb er echt alles aan gedaan om mijn koeien op veilige grond te zetten." Van de commentaren van de omstan ders trok Van Lankveld zich niets aan. "Die mensen hebben er geen verstand van. Niemand wil toch dat zijn koeien er zo bijstaan, ik dus ook niet. Ik heb zelf het alarmnummer gebeld." Toen veearts Van Dijk liet weten dat de koeien Siberische temperaturen van 40 graden onder nul kunnen verdragen en het proberen te vangen van de dieren gevaarlijk en voor de die ren stressverhogend is, zat er niets anders op dan vanaf het droge toe te kijken wat er ging gebeuren. Dat gebeurde zondag middag rond twaalf uur toen het water zo hoog was gestegen dat de koeien tot aan de buik in het water stonden en als het ware begonnen te drijven. De vier zwommen stroomafwaarts rich ting Wanssum en kwamen ter land ter hoogte van het voetbal veld van voetbalvereniging BW. Vanwege gebroken poten moest een van de dieren ter plaatse wor den afgemaakt. De drie anderen werden uren later bijeen gedre ven en op een speciale wagen naar het boerendrijf in Meerlo gebracht. Ook de eerst zo kriti sche omstanders hielpen een handje mee. "We hebben alles geprobeerd om de dieren te red den", liet van Lankveld na afloop weten. probleem", zegt Sraar Theeuwen. "De ondergrond is op die plek van slechte kwaliteit, het water komt daar gewooon onder de kad emuur door. De kade in Wanssum moet veiliger worden met het oog op een eventuele volgende overs troming in de toekomst." Op de Maasheseweg en Sint Wilbertsweg in Geijsteren en op de Veerweg in Blitterswijck wer den zaterdag verbodsborden geplaatst om ramptoeristen uit het gebied te weren. "Zo'n maat regel is hard nodig", vindt Theeu wen. "Omdat vermoedelijk ramp toeristen op de Veerweg een demontabele keerwand op twee plaatsen hebben doorgesneden. Eigen inwoners zullen zoiets toch niet zo snel doen. We hebben nu gewoon geen controle over die mensen. Ze belemmeren het werk en lopen hulpdiensten in de weg. Door een noodverordening in te stellen kan de politie harder tegen ramptoeristen optreden." Zondag werd bij Tante Jet aan de Maas nog een extra nooddijk aangelegd en ook de Aide Pastorie in Geijsteren werd aan beide kan ten afgesloten om ramptoerisme te voorkomen. Restaurant De Kooy in Wanssum ontving extra zand en zandzakken en bij Hanra- ets in Meerlo kwam het water in de kas. Zondag bereikte het Maaswater in de gemeente Meerlo-Wanssum haar hoogste punt, met 14,96 meter boven NAP. In 1995 was dat 15.45 meter, vijftig centimeter meer. "De dijken en kades hebben effect gehad", weet Theeuwen. In Blitterswijck speelde zich vanaf donderdag bizarre tafe relen af in een weiland tussen de dijk en de Maas. Daar ston den vier drachtige koeien van boer Piet van Lankveld uit Meerlo die zich niet lieten van gen. Pas zondag wisten drie van de vier dieren te ontsnap pen aan het wassende water. Eén koe was echter zo ernstig verzwakt dat ze door dieren arts Van Dijk uit haar lijden verlost moest worden. Een waterrijk plaatje genomen vanaf Moleneind in Meerlo Donderdag waren de weilan den nog droog. Maar het lukte niet. Volgens Van Lankveld had hij al eerder tevergeefs gepro beerd de koeien te vangen. Toen vrijdag de Maas fors steeg kwa men ook de weilanden onder water te staan en zaterdag ston den de vier beesten tegen elkaar met de poten in het water. Pogin gen van onder andere de vrijwilli ge brandweer om de dieren naar het droge te leiden mislukten. Toen een van de koeien zelfs op een brandweerman af kwam werd de reddingspoging gestaakt. "dat is de belangrijkste conclusie die je kunt trekken. Verder is het zo dat we nu precies weten waar de kritische punten in onze gemeente zijn. Die zijn allemaal in een 'draaiboek' opgenomen. Bij een volgende overstroming weten we dus precies waar we proble men met het hoge water kunnen verwachten." De gemeente Meerlo-Wanssum is inmiddels begonnen met het opruimen van de rotzooi die de hoge Maas de afgelopen dagen heeft achtergelaten. In de loop van deze week gaat het water schap Peel en Maasvallei de paar nooddijken, onder meer aan de Veerweg in Blitterswijck, wegha len. De provincie heeft de gemeen ten inmiddels gevraagd om alle gevallen van schade als gevolg van de hoogwatergolf in de afge lopen week te registeren. Daarbij moet worden aangegeven of de schade is opgetredens als gevolg van direct binnenkomend Maas water of als gevolg van kwelwa ter. De provincie Limburg doet een dringend beroep op het ministerie van Binnenlandse Zaken om de Wet Tegemoetko ming Schade bij rampen (WTS) van toepassing te verklaren, inclu sief de schade veroorzaakt door kwelwater. Deze wet regelt ver goedingen voor schade als gevolg van rampen. Uiteindelijk bepaalt de Rijksoverheid of er schadever goedingen worden uitbetaald. De provincie Limburg vervult hierin een coördinerende rol richting ministerie. Foto: De vier koeien stonden dagenlang in het ijskoude water. Inzetje: Boer Van Lankveld in discussie met de dierenbescherming

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9