Lijst Pim Fortuyn naar Venray Woonvorm voor mensen met verstandelijke beperking Politie gaat jeugdoverlast aanpakken Onderhoud boerenerven CONTACTLENZEN? Plattelandsbeleid Kamerlid in Venray Vrijwilligers buurtbus gehuldigd Asperge magazine Niets! INTACTLENZEN HALVE PRIJS IVAN OORSCHOT MQDE| Sigarenhuis Jansen brengt geluk PEEL EN MAAS Donderdag 9 januari 2003 - Pagina 5 Meer zaken oplossen, meer staandehoudingen, verkeers veiligheid vergroten, straffere bestrijding van de criminali teit en jeugdcriminaliteit in kaart brengen en aanpakken. Enkele aandachtspunten van korpschef Burg van Baarle van de Politie Limburg-Noord in zijn nieuwjaarstoespraak. In de regio Limburg-Noord is het afgelopen jaar het aantal mel dingen bij de politie met zo'n 10% toegenomen. Meer dan 85 000 keer is er een melding gemaakt van een onveilige situ atie, een noodsituatie of een onge luk, een overtreding of een mis drijf. 30,6% van de burgers in de regio zegt dat hij of zij wel eens het slachtoffer geworden is van enige vorm van criminaliteit. In 2001 was dat nog 26,4 Noord- Limburg zit daarmee op hetzelfde niveau als de rest van Nederland. "En dat is jammer. Het afgelopen jaar hebben wij 5000 verdachten aangehouden, in totaal 3600 zaken opgehelderd en bijna De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL organiseert gedu rende twee zaterdagen een korte cursus over het onderhoud aan boerenerven. De eendaagse cur sussen vinden plaats in Horst op 1 februari en op 8 februari in Gen nep. Eigenaren van oude en jonge boerenerven leren tijdens deze cursus op welke eigentijdse wijze ze natuurvriendelijk onderhoud kunnen uitvoeren aan de houtsin gels, loof- en'leibomen, de krui denbegroeiing en de snoei van de heggen. Erfbeplantingen dragen Noord- en Midden-Limburg pre senteerde afgelopen dinsdag op de vakantiebeurs het nieuwe aspergemagazine van 2003- Dit magazine staat boordevol infor matie over de 'Koningin der groente'. Het 'witte goud' schiet weliswaar pas zo rond half april uit de grond, maar het is natuur lijk erg leuk om je er nu alvast in te verdiepen. Teelttechnische en gezondheidsaspecten van de groente komen aan bod. Daar naast is er ruim aandacht voor heerlijke aspergerecepten en spe ciale aspergefietstochten. Ook vindt je in de brochure tal van tips voor dagjes uit of voor een heer lijk weekendje naar Noord- en Midden-Limburg in het asperge seizoen. In de stand van VW Noord- en Midden-Limburg is deze week speciale aandacht voor de asperge. Zo is er een videopre sentatie over asperges en krijgt de bezoeker gratis een heerlijk glaas je aspergelikeur. Uitgever van het magazine is de Stichting Dubbel A (Asparagus Centre, Aspergemuse um de Locht, Confrérie d' Asper ge, Stichting Afzetbevordering Asperges. ZON en de VW Noord en Midden-Limburg). Het magazi ne is vanaf half januari gratis ver krijgbaar bij de VW's in Noord en Midden-Limburg via info@regiovw.nl of 0900-20 25 588. Kijk voor meer informatie ook op www.asperge.nl of www.lekker-genieten.nl vanwege de lokale verscheiden heid in verschijningsvormen bij aan de regionale herkenbaarheid van het landelijk gebied. Door een doordachte inrichting vertel len veel erven een eigen verhaal, dat echter alleen door zorgvuldig onderhoud levend gehouden kan worden. Tijdens de cursus leren deelnemers op welke wijze ze onderhoud kunnen uitvoeren, zodat er ruimte ontstaat voor de natuur en cultuurhistorie en het groen rond het erf op passende wijze aansluit op het omringende landschap. Voor meer informatie: stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Lim burg, IKL, telefoon 0475 -386 430 of ikl@ikl-limburg.nl Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS 40.000 staandehoudingen ver richt. En we hebben in onze regio zo'n 200.000 bekeuringen uitge deeld", aldus de korpschef. De minister vraagt van de politie dat er in heel Nederland in 2006 zo n 80.000 zaken meer worden aange pakt en zo'n 40.000 zaken meet worden opgelost. Voor Noord- Limburg betekent dat 2000 zaken meer onderzoeken en 1000 zaken meer ophelderen. Van Baarle: "Dat is een hele uitdaging. Ik wiL er van uitgaan dat het ons het komend jaar al lukt om in plaats, van 3600 zaken er 4000 zaken op te helderen. We zullen met name inzetten op geweldsdelicten ,1 straatroof, woninginbraak en spe ciale aandacht schenken aan jeugdcriminaliteit. In bijna elke gemeente in Noord-Limburg staat jeugdovern: last in de top drie van prioriteiten. Volgens Van Baarle besteedt de politie veel aandacht aan dit pro bleem. "We doen wat in onze mogelijkheden ligt om de jeugd van het criminele pad te houden. We zullen jeugdcriminaliteit in kaart brengen en integrale plan nen maken om onze ambities op dit terrein waar te maken." Volgens de korpschef zijn cij fers echter niet alleen zaligma kend. "De burger doet ons te kort, als ze alleen maar kijkt naar deze cijfers. Veiligheid en leef baarheid zijn erbij gebaat als we naast opsporen en handhaven, ook toezicht houden, hulpverle^ nen en preventief werken. En dan bedoel ik met name het werk waarvan de resultaten niet meteen zichtbaar zijn in de poli tiecijfers; een vechtpartij in de; kiem smoren, verkeersregelaars opleiden, aanspreken en aan spreekbaar zijn bij jongerenhang- plekken, zichtbaar zijn op uit gaansavonden. Het zijn activiteiten die net zo belangrijk zijn voor veiligheid en leefbaar heid als de bekeuring of de aan houding." JNi'itxHrtijke schosKktid, defaysrïtte strsm'Kg. m hiimrclutccbixr Verkiest u zich te omringen met een afspiegeling van Moeder natuur, dan brengt Rien van Mierlo u op ideeën. Een bosrijke idylle, doorsneden door een klaterende waterpartij bijvoorbeeld. Ontwerp, aan leg en onderhoud weet u bij deze bij Tophoveniers' aangesloten vakman in vertrouwde handen. j VAN MIERLO L Rien van Mierlo geeft u< Helm ouds e w e g 1 1 1 5 7 5 1 P H Deur tuin een eigen signatuur e Tel 049 3 3 1 45 9 3 Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De hele dames-wintercollectie nu voor de Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss* Iedereen fantaseert er wel eens over: het winnen van een grote prijs. Bij sigarenhuis Jansen aan de Grote Markt in Venray is voor de trekking van de Oude jaarsloterij een lot verkocht waarop 500.000 euro is gevallen. De winnaar heeft zich inmiddels gemeld bij het hoofdkantoor van de Staatslo terij in Den Haag om zijn lot te verzilveren en zijn fantasie werkelijkheid te zien worden. Eigenaresse Mia Jansen reageert i j verrast, "ik vind het geweldig dat de prijs hier is gevallen. Er zijn bij ons al meerdere winnende loten verkocht. Het is een fantastische' dag want de winkel bestaat van daag precies 39 jaar." Lachend: j "In de omgeving staan we al jaren j j bekend als het winkeltje met de grote prijzen!" Het sigarenhuis is een familiebedrijf. Mevrouw Jan sen runt samen met haar man en I een medewerker het sigarenhuis. "De champagnefles staat klaar voor de winnaar, nu afwachten of. de winnaar zich ook bij ons komt melden", aldus mevrouw Jansen. In juli won een Venravs gezin een hoofdprijs in de Krasloterij: 10 jaar lang 50.000 euro. Toen werd Mia Jansen door ambassa- I deur Arnold Vanderlijde al in het zonnetje gezet. Op vrijdag 10 januari zal een woonvorm voor mensen met een verstandelijke beperking officieel worden geopend. Het betreft een huis voor zeven personen aan de St. Annaiaan 1 in Venray. Deze woonvorm is de vrucht van een samen werking tussen het psychia trisch ziekenhuis Vincent van Gogh Instituut (VvGI) te Ven ray en zorginstelling Vizier te Gennep. De bewoners wonen inmiddels drie maanden zelf standig en ervaren het zelf standig wonen als een hele verbetering. In de nabije toe komst zullen meer van deze woonvormen worden gestart. Sinds oktober 2002 wonen zeven mensen met een verstande lijke beperking in een pand op van het St. Annaterrein van het Vincent van Gogh Instituut. Het zijn oud-bewoners van het Vin- centiushuis, onderdeel van de divisie Langdurende Begeleiding Verzorging van het VvGI. In het voorjaar van 2002 besloot de lei ding van het Vincentiushuis om een omslag te maken: van een ver pleeghuisachtige omgeving naar vraaggerichte zorg met de moge lijkheid om zelfstandig te wonen, onder begeleiding. Piet Rongen, leidinggevende van een van de afdelingen van het Vicentiushuis: "We wilden de slag maken van intramuraal wonen naar leven in de maatschappij. Ook was er meer behoefte aan privacy en Verkiezingsavond CDA-Venray In de aanloop naar de Tweede Kamer en Provinciale Statenverkie zingen wordt door het CDA-Venray op donderdag 16 januari een poli tieke discussieavond georganiseerd. Deze avond zal in het teken staan van de toekomst van het platteland. Aandachtspunten daarbij zijn leef baarheid, veiligheid, economie en ruimtelijke ordening. Specifiek zal worden ingegaan op o.a. woningbouw, inrichting en reconstructie van het buitengebied, welke economische dragers blijven over en het op peil houden van voorzieningen in het buitengebied van Venray. Onderstaande CDA-sprekers zullen aanwezig zijn en ingaan op genoemde thema's: Tweede Kamerlid Ger Koopmans, Gedeputeerde Ger Driessen, kandidaat kamerlid Raymond Knops en kandiaat staten lid Jan Loonen. De avond vindt plaats in zaal Roelanzia in Ysselsteyn en begint om 20.00 uur. Met de verkiezingen in januari voor de Twee de Kamer en in maart voor de Provinciale Staten is 2003 een cruciaal jaar voor het beleid van de komende jaren. Daarom is deze avond tie kans om na te gaan waar het CDA voor staat. Alle belangstellenden worden van harte uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. Op dinsdag 14 januari zal Tweede-Kamerlid Cisca Joidersma een werkbezoek brengen aan Venray. Joidersma is Tweede-Kamerlid voor het CDA en woordvoerder op het gebied van onder andere geestelijke gezondheidszorg en TBS (Ter Beschikking Stelling). Samen met een aantal leden van twee lokale vrouwenverenigingen (de Oostrumse Vrouwen Bond en Zij-actief) zal zij het Vincent van Gogh-instituul in Venray en het Forensisch Psychologisch Instituut de Roovse Wissel in Oostrum bezoeken. Daarna volgt een kort gesprek met actiecomitee TBS Oostrum. Doel van het werkbezoek is om te horen hoe deze instellingen omgaan met de mensen die hier zijn opgenomen vanwege het feit dat ze met justitie in aanraking zijn geweest. Het feit dat deze mensen ook een psychische stoornis hebben maakt de behandeling complexer dan in de gevangenis. Cisca Joidersma: "Ik wil ook te weten komen hoe men rekening houdt met mogelijke overlast voor de omgeving. Ook wil ik me graag verdiepen in het proces, waarin men probeert deze mensen weer een positie in de maatschappij te geven. Voor mijn werk in de Tweede Kamer is dit direct contact met het werkveld onontbeerlijk. Het CDA wil luisteren naar wat er leeft in de samenleving en ook complexe pro- belemen gaan we niet uit de weg." Op maandag 13 januari zal een de campagnebus van de Lijst Pim Fortuin met een aantal prominen te kandidaat tweede kamerleden Noord- en Midden Limburg bezoe ken in het kader van de verkie zingstournee voor de parlements verkiezingen. Na bezoeken aan Roermond en Baarlo staat de campagnebus van 14.00 tot 15.00 uur op de Markt in Venray. Na Nieuw-Bergen en Arcen wordt de tour afgesloten in Venlo met toespraken van minis ter Hilbrand Nawijn, Pierre See- verens en André de Jong en aan sluitend een discussie. Gedurende het dagprogramma zullen minis ter Hilbrand Nawijn, lijsttrekker Mat Herben, tweede kamerlid Wien van den Brink en kandidaat tweede kamerleden Max Her mans, Pierre Seeverens en André de Jong deelnemen aan de bustour. Tijdens het bezoek aan Roermond zal er aandacht wor den geschonken aan de sociale problematiek aldaar. Aan het gekozen vertrekpunt bij het sta tion te Roermond, kan men ook een diepere betekenis verbinden; het spoor dat deze stad verdeelt in een west- en een oostkant, is ook tevens een verdeling in soci aal opzicht. Bij het winkelcen trum de Donderberg gaan de LPF- ers graag in gesprek met de bewo ners van deze kleine stad met grote problemen. De reis naar Baarlo zal gaan over de Napole- onsbaan. Aan weerszijden van deze 'dodenweg' zijn vele stille getuigen te vinden van het falen de overheidsbeleid aangaande de hoofdinfrastructuur in Limburg. Na 40 jaar klungelen durven pro vinciale bestuurders zich nog steeds op de borst te slaan bij de start van de aanleg van de A73- zuid. De LPF-ers zullen mede bij deze problematiek stilstaan door in Baarlo de ergernissen aan te horen. In Venray zal de markt worden bezocht. Actueel in Venray is o.a. de teloorgang van de medische dienstverlening. Vele essentiële taken van het streekziekenhuis zijn door schaalvergroting verd wenen of sterk ingekrompen. De bewoners van deze stad en de omliggende dorpen kunnen hun grieven hierover, maar natuurlijk ook met betrekking tot andere zaken, direct aan de politici kwijt kunnen. De reis naar Venlo zal gaan via een tweetal kleine Maasdorpen. In ieder dorp zal even aandacht worden besteed aan de bijzonde re band die deze dorpen hebben met de Maas; zowel in positieve als in negatieve zin. De recente gebeurtenissen en de onverschilli ge, arrogante reactie van enkele landelijke bewindslieden recht vaardigen een kort bezoek. Als afsluiting van de verkie zingstour door Noord- en Midden Limburg zal de campagnebus 's avonds Bilderberghotel De Boven ste Molen, Molenweg 12 in Venlo, aandoen. Vanaf 20.00 uur is ieder een, LPF-er of niet, welkom om enkele LPF-coryfeeën, waaronder minister Nawijn en de beide Lim burgse kandidaten in het wild te ontmoeten, hen aan te horen en eventueel met hen in discussie te gaan. minder aan wonen in een groep. Bij de plannen voor de kleinscha lige verbouwing van ons Vincenti ushuis hebben we onderzoek gedaan bij cliënten, hun familie en begeleiders wat de woonwen sen waren. Zo'n 25 van de ruim 80 bewoners gaven aan naar 'bui ten' te willen. Anderen gaven er de voorkeur aan in het Vincenti ushuis te blijven. De bewoners van het huis aan de Annaiaan vin den het schitterend. De kleinscha lige woonvorm ervaren zij als een sterke verbetering. Ze ontdekken nu wat het is om verantwoorde lijk te zijn voor bijvoorbeeld het huis en de tuin. De heer H. Akkersdijk, manager bij Vizier, vult aan: "Met deze vorm benadrukken we het gewo ne, genormaliseerde wonen voor cliënten. Uitgangspunt hierbij is met name de vermaatschappelij king van cliënten met het doel dat zij, net als iedere andere burger, zo veel mogelijk deel uitmaken van de samenleving. Het begrip 'volwaardig burgerschap' wordt hierbij landelijk gehanteerd." De cliënten hebben een ver standelijke beperking met, in min dere of meerdere mate, een sta biele psychiatrische restproblematiek. Ze hebben zo'n zeven tot negen uur per dag bege leiding. De meeste bewoners vol gen overdag de dagbesteding bij het Vincentiushuis, op het Servati- usterrein of bij een dagactivitei tencentrum (dac). Voor deze woonvorm is samen werking gekozen met de zorgin stelling Vizier, vanwege de erva ring in de zorg voor verstandelijk gehandicapten. Vizier heeft een populatie cliënten die sterk lijkt op die van het Vincentiushuis van het VvGI. Ook weet Vizier het proces van vermaatschappelijking op goede wijze vorm en inhoud te geven. Voor 400 instellings cliënten heeft Vizier dit al eerder gedaan. Behalve voor de 25 cliën ten van het Vincent van Gogh Instituut zal voor 50 cliënten van Vizier in de regio Venlo/Venray een dergelijke kleinschalige woonvorm worden gezocht. Het is de bedoeling dat zij in 2003 nog diverse woningen in Venray betrekken, waaronder in de wijk Landweert. Theo van de Bekerom, Jos Nel len en Cor Huijs (afwezig omdat zijn echtgenote in het ziekenhuis lag) werden vrijdagavond in de Kemphaan door de gemeente Venray in het zonnetje gezet. De drie waren vanaf het aller eerste begin bij het buurtbuspro ject betrokken en kregen van wet houder Driessen van de gemeente Venray een beeldje als dank voor hun vele uurtjes vrijwilligerswerk. Verder kregen de aanwezigen, allen jarenlang chauffeur van de buurtbus, het fotoboek Poort wachters van de Peel, met daarin artistieke foto's van de kerktorens van de gemeente Venray, over handigd. Vrijdagavond reed de buurtbus door de invoering van de deeltaxi voor de laatste keer in de gemeente Venray. Dit nieuwe vervoerssysteem vervangt niet alleen een groot aantal grote bus sen, maar ook het kleinschalige vervoer van de buurtbus. De buurtbus Venray startte in 1979 en zorgde jarenlang voor de ont sluiting van de landelijke gebie den. Vrijdag opening aan St. Annaiaan

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5