'Meerlo-Wanssum' blikt terug en vooruit 'Nieuwe Wanssum in 'Wij willen verder' Meerlo-Wanssum, erop of eronder? 2003 belangrijk project' 2003 2002 staan' 'Beloven én doen waar we voor "Meerlo-Wanssum gaat tot duurdere gemeenten behoren" s Redactie Peel en Maas: F PEEL EN MAAS Donderdag 2 januari 2003 - Pagina 8 PvdA: 'dure gemeente met weinig beleid' VVD kritisch over beleid coalitiepartijen GP'94 voor het eerst in de coalitie Nee, want hier doe je samen iets, samen beleid maken, beslui ten nemen, zonder op de solotoer te gaan, ook niet in het dualisme. Dat is het niet waard. Waardeer elkaar om wie je bent, niet om wat je bent. Laat niemand gefrus treerd raken en gedemotiveerd. Politiek nü, weet ik, is een mis sie, een steeds verkennend pad, waarvan je niet altijd weet waar het uit komt. Je lijkt wel eens op andere voetzolen te lopen als die van je zelf maar ik weet door mijn menselijk kompas, dat ik weer altijd op die van mij zelf terug kom. De mensen waar ik mee mag werken binnen de PK. zijn die mensen waar ik een goed gevoel bij heb en waar vertrou wen. menselijke en politieke motivatie hoog in het vaandel staan. Net als bij mij zelf; je weet dat je werkt voor mensen en dat is geen straf. De mensen kunnen op ons rekenen: Wij gaan ervoor! Ik ga ervoor! Truus Knoops-Kersten, raadslid PK Meerlo-Wanssum. In 2002 zijn de gemeente- I raadsverkiezingen gehou- s den. Gezien de problemen, i die ook op onze gemeente afkomen, wenste het CDA uit te gaan van een brede coali tie. Deze coalitie is samen s met de PK en GP'94 gereali- c seerd. De sterke stijging van 1 de autonome lasten en de c verdere decentralisatie van 7 taken door de Rijksoverheid, t zonder dat daar voldoende j geld tegenover staat, vragen om een steeds solider en goed afgewogen beleid, t 1 In het toen opgestelde coali- tieprogramma en tijdens de J behandeling van de begroting 2003 heeft het CDA een aantal t onderwerpen duidelijk op de i politieke agenda geplaatst. Het r CDA heeft blijvende aandacht 1 voor de ontwikkelingen rondom l de Rooyse Wissel aan de Oos- t trumseweg. Vanuit Meerlo- s Wanssum is de aanleiding de 1 onrust bij ouders van kinderen, t die deze weg als schoolroute gebruiken. Bij de Rooyse Wissel liggen ook nog de verslavingskli- niek Passchalis en het behandel- c centrum De Wendel. die een i tbs-afdeling wil opstarten. Het j CDA vindt zorg voor de mensen i, in die intellingen belangrijk, t maar deze concentratie heeft een verminderd veiligheidsge- t voel als gevolg. Via een CDA- i. ipotie, die door onze raad werd ondersteund, heeft het college c opdracht gekregen om via een 1 veiligheidsscan de risico's in 1 beeld te brengen. Een positieve impuls voor het peuterspeelzaalwerk is volgens het CDA gewenst. De huisvesting dient zichtbaar gerenoveerd te worden. Tijdens de begrotingsbe handelingen hebben wij dit dan ook als eerste prioriteit opge voerd en daarvoor ook de finan ciële middelen beschikbaar gesteld. In 2003 zal "Het Nieuwe Wans sum" het belangrijkste project binnen onze gemeente zijn. In dit plan zijn integraal opgenomen: woningbouw aan de haven, uit breiding van het industrieterrein en de aanleg van een nieuwe randweg. Begin 2003 krijgen we inzicht in de haalbaarheid en con sequenties van dit project. Een van de speerpunten is het toeristisch beleid. Door andere prioriteiten is hiervoor de afgelo pen jaren te weinig aandacht geweest. Het CDA wil de ontwikkeling van het toerisme versterkt oppak ken. Onze gemeente heeft een aantal interessante mogelijkhe den, zoals de aanleg van toeristi sche fietspaden. De route langs de Maas van Wanssum via Blittefswij- ck naar Oyen is daar een goed voorbeeld van. Ook de ontwikke ling van de plaatselijke themarou tes bied goede mogelijkheden tot het verder opwaarderen van de toeristische aantrekkelijkheid van onze gemeente. Jan Kuijpers, CDA Meerlo-Wanssum Bij de gemeenteraadsverkie zingen in het voorjaar wist GP'94, ondanks het vertrek van fractievoorzitter Henk Janssen, toch zijn achterban te behouden. GP'94 zat zelfs aar dig dicht tegen een restzetel aan. GP'94-kiezers, bedankt voor het gestelde vertrouwen in ons! Het betekent nogal wat om ongeveer 20% van de stem men te verkrijgen. De nieuwe lijs taanvoerder, Arnold Holl, wist met zijn team op zodanige wijze het stemmental op onze partij te behouden, dat bij de coalitiebe sprekingen zelfs een beroep werd gedaan op GP'94. Langdurige en intensieve onderhandelingen had den tot resultaat dat GP'94 voor het eerst sinds haar bestaan een wethouder kon leveren! Ook tij dens de onderhandelingen bleek dat de gevolgen van het bestaan de beleid en de consequenties van autonoom beleid nog gerui me tijd een zware wissel op de betaalbaarheid van de lokale belastingen voor onze burgers zul len trekken. Daarom richt GP'94 haar beleid thans vooral op het bereiken van haar doelstellingen op langere termijn. Om die reden zijn wij uiteindelijk wél akkoord gegaan met een verhoging van de OZB. Die verhoging viel echter veel lager uit dan in de eerste voorstellen van de andere coalitie partijen. Natuurlijk zal iedereen zich afvragen: waarom meedoen aan een coalitie waar al van bekend was dat het er allemaal financieel voor de burgers niet rooskleurig er uit zou zien? Welnu: GP'94 wilde haar verantwoordelijkheid nemen om mee te gaan besturen. Langs deze weg kunnen wij meer invloed op het gemeentelijk beleid uitoefenen en hoeven wij niet meer vanuit een -overigens door ons op constructieve wijze- gevoerde oppositie te blijven roe pen dat het niet goed gaat. Onze beide nieuwe raadsleden, Erik Tissen en Sylvia Gielens- Hagen, zien er op toe dat de afspraken die in de onderhande lingsfase zijn gemaakt met CDA en PK, ook worden nagekomen. Wij willen steeds het gedachte goed van GP'94, 'op weg naar een doelgerichter, maar vooral realistischer besturing van onze gemeente' zien te bereiken, dat Arnold Holl namens GP'94 dan ook de portefeuille Financiën en Algemene Zaken bestiert, sluit geheel aan op dit gedachtegoed. De ombuiging van het beleid zal intussen niet in een keer kunnen worden bereikt. Daarvoor moet nog veel werk worden verzet. Het behoud van onze zelfstandigheid en de handhaving van de leefbaar heid in onze kernen spelen hierin een prominente rol. Nu, na ruim een half jaar hard werken zien wij dat onze 'harde kern' van leden, die de commissie- en de raadsver gaderingen voorbereidt en uit voert, ondanks de aanloopperike len van het dualisme, onverminderd gemotiveerd gevolg geeft aan wat zoveel kie zers van ons hebben gevraagd: 'Wij willen verder'. Wij wensen alle inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum fijne feestdagen een voorspoedig en gezond 2003 toe. P.S. Inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum, die geïnteresseerd zijn in de doelstel lingen van onze partij, GP'94. of die lid willen worden van onze partij, kunnen zich wenden tot onze voorzitter, A.J.M. (Twan) Volleberg, tel. 0478-539099. In maart 2002 waren er de Verkiezingen voor de gemeen teraden. In Meerlo-Wanssum was het resultaat afwijkend ten opzichte van de landelijke trend: het CDA verloor één zetel. Verrassend was ook dat er een poging werd onderno men om een coalitie te vor men met drie partijen: CDA (5 zetels) - PK (4 zetels) - GP'94 (2 zetels). Getalsmatig was de GP niet nodig; waarom dan toch de uitno diging voor deze tot dan toe kriti sche oppositiepartij? Tijdens het eerste gedeelte van de (toen nog openbare) coalitie onderhandelingen werd het al snel duidelijk: de gemeente Meer lo-Wanssum kampte met grote gaten in de begroting, dusdanig groot, dat de 'oude' coalitie het niet aandurfde om alléén voor deze klus te gaan staan. De oppo sitie moest zo klein mogelijk gemaakt worden. De beoogde coalitie stond dus voor een lastige opgave. Het gat moest gedicht worden! Door bezuinigingen? Nee, door extra lasten bij de burgers. De OZB (onroerend zaakbelasting) moest omhoog. Het CDA en de PK wil den minimaal 20% verhoging. De GP wilde niet verder gaan dan tot 15% stijging. Het compromis werd: 17,5 Door een meevaller vanuit het Rijk, werd de OZB uit eindelijk verhoogd met 14%. (Opmerkelijk: de PK wilde het liefst 17,5% vasthouden.) En zo werd onze dure gemeen te Meerlo-Wanssum nog duurder voor de burgers! Waarom vertel ik dit nu? Er zijn binnenkort weer verkie zingen: eerst voor de tweede kamer (22 januari) en in april voor de provinciale staten. En met name de verkiezingen voor de provinciale staten zijn belangrijk voor Meerlo-Wanssum. Waarom? Overal in het land zijn er de laatste jaren gemeenten gefuseerd (herindeling). De minister van binnenlandse zaken vond dat de provincie Limburg hierin te wei nig actie ondernam. De provincie heeft toen beloofd, om vóór de verkiezingen van de nieuwe pro vinciale staten met een voorstel te komen tot herindeling van gemeenten in Noord- en Midden- Limburg. Dus vóór april 2003! De gemeente is door een com missie van de provincie bezocht, om eens te onderzoeken of wij een sterke gemeente zijn. Welnu, het rapportcijfer was een 6- Meerlo-Wanssum is een gemeente met weinig beleid en met nogal wat uitgaven die niet goed onder bouwd waren. Wat zal de provincie nu beslis sen? Is onze (dure) gemeente een aantrekkelijke bruid voor andere gemeenten? Kan Meerlo-Wans sum zelfstandig blijven? Wordt Meerlo-Wanssum opgesplitst? Het is dus: erop of eronder! Marcel de Groot, Fractievoorzitter van de PvdA in de gemeente Meerlo-Wanssum. Opmaak Marijn Poels en Linda Stammen üL rCDA staat voor solide en goed afgewogen beleid Terugkijkend als fractievoorzit ter van de WD te Meerlo-Wans sum is de belangrijkste gebeurte nis natuurlijk de gemeente raadsverkiezingen in het afgelo pen jaar. Voor onze partij zijn deze verkiezingen toch ietwat teleurstellend verlopen omdat we gehoopt hadden op minimaal twee zetels. Ondanks een goede reclame campagne zijn we toch blijven steken op een zetel. Een hele kleine troost is dat we de PVDA- zij het nipt- achter ons gelaten hebben en nu niet meer de kleinste partij zijn. Na de ver kiezingen is in Meerlo-Wanssum een brede coalitie gevormd tus sen CDA. P.K. en de vroegere oppositiepartij G.P.'94. Oppositie voeren is hierdoor wel een stuk moeilijker geworden. Gelukkig is het wel zo- en dat spreekt eigen lijk ook wel vanzelf- dat alle partij en het beste voor hebben met ons dorp, er is natuurlijk wel het nodige politieke gekissebis maar ook naar de oppositie wordt wel enigszins geluisterd. De eigen par tij-politieke ideeën erdoor krijgen is natuurlijk een heel ander ver haal. Jammer, maar het is niet anders. Wat wel steekt is dat de coalitie de belastingen, leges en grondprijzen dusdanig heeft ver hoogd'dat Meerlo-Wanssum nu tot de duurdere gemeenten van Nederland gaat behoren. In de verkiezingsprogramma's van deze partijen was van deze verhogin gen natuurlijk niets terug te vin den... Als je ideeën hebt is dat prima en die mag je gerust zo voordelig en zo goed mogelijk in je partijprogramma presenteren aan de burger, maar vermeldt er dan ook het kostenplaatje voor die burger bij. Een motie van de oppositie, WD en PVDA om met name de onroerend-zaak-belastin- gen terug te brengen tot 5% i.p.v. de beoogde 14% is door de coali tie van tafel geveegd. Ook een ultieme poging van de WD om de grondprijs in Meerlo binnen de perken te houden kon geen steun vinden in de gemeenteraad. Vooruit kijken is lastig. Wat wel zeker is dat onze gemeente finan cieel moeilijke tijden tegemoet kan zien. De bodem van de reser ves komt in zicht. Toch worden door het Rijk diverse verplichtin gen naar de gemeenten toe geschoven die handen vol geld kosten en waar niet altijd een ade quate vergoeding uit het gemeen te fonds tegenover staat. Ook het BTW-compensatiefonds gaat onze gemeente handen vol geld kosten. Een op zich goed idee wordt neer gelegd in een gedrocht van een uitvoeringswet waar waarschijn lijk de kleinere gemeenten het slachtoffer van worden. De bur ger gaat dit alles merken in zijn portemonnee maar ook de lokale overheid zal het sieren als zij zelf ook de broekriem aanhaalt en zo het goede voorbeeld geeft. Jam mer genoeg heeft deze coalitie daar tot nu toe nog geen oren naar gehad.. Ook het dualisme wordt ingevoerd, de raad krijgt een meer controlerende taak en bestuurt op hoofdlijnen en het college gaat de nadruk leggen op de uitvoering- Ook de burger moet meer betrokken worden bij de politiek en zijn of haar stem moet kunnen doorklinken in de besluiten die genomen worden. Het zal allemaal niet meevallen in het komende jaar en er zal van de raad en het college veel gevraagd worden. Ik heb er vertrouwen in dat alle partijen in goed overleg er uit zullen komen en we hebben al heel veel bereikt als iedereen naar elkaar luistert en eikaars ideeën respecteert in zowel de commis sies als de gemeenteraad. Rest mij nog iedereen een Bert Cremers, fractievoorzitter WD Meerlo-Wanssum gezond 2003 toe te wensen. PK Meerlo-Wanssum staat voor een gemeente met een eigen gezicht Henk Lammen Ron Koenen r Henk Willemssen v Christ van den Munckhof Dicht bij je zelf. Politiek? Blijf dicht bij je zelf én de samenleving als je dreigt af te glijden naar een massagevoel van het zal wel! Dat gevoel kent PK (Progressieve Kombi- natie) Meerlo-Wanssum beslist niet. Vijfentwintig jaar lang al weet deze partij een ander gevoel wakker te houden bij haar burgers, namelijk de aan dacht voor het individu, wan neer die dreigt onder te sneeu wen, onder de druk van schaalvergrotingen in het ver worden tot een nummer, door een krachtig sociaal en door dacht politiek beleid, waar we samen voor staan en zich hier op ook laat aanspreken door die burger. Verantwoordelijk zijn en blij ven, waar en voor wie dan ook. Wij staan voor een gemeente met een eigen gezicht, sociaal hecht, krachtig, niet versluierd,. maar dui delijk zichtbaar en voelbaar. Men sen moeten bij ons terecht kun nen; zij zijn het waar we dit alles voor doen. Juist ook de zwakke ren in onze samenleving voelen zich alleen maar goed als je ze een luisterend oor kunt bieden, duide lijkheid kunt scheppen, ook als het een keer niet meezit. Ook dan moet je er zijn; zorgen dat voor zieningen gewaarborgd voor ze blijven. Als mensen je het ver trouwen geven moet je hier als politiek man of vrouw ook zorg vuldig mee omgaan. Die zorgvuldigheid komt terug in waardering, vóór en naar elkaar, daar ben ik van overtuigd. Respect voor elkaar en eikaars mening zijn de wieken in de poli tieke molen; zó houd je het posi tieve in elkaar draaiende, iets waar we niet buiten kunnen, want met dat respect bouw je alleen aan een menselijk sociale samenleving. Dat is waar we naar toe gaan! Als je elkaar op politiek en menselijk vlak uit het oog ver liest is de weg terug een eenzame tocht. Ik weet zeker dat ik hier als aan komend politica iets aan toe kan en mag voegen in de positieve zin. Sinds de verkiezingen in maart, waar we als PK duidelijk gewaardeerd zijn met een klin kende verkiezingsuitslag en waar ik daarna als tweede vrouwelijk raadslid, mede door het dualis tisch stelsel, aan de raad mocht worden toegevoegd. Zo hebben we als PK een nog sterkere posi tie ingenomen binnen onze gemeente. Onze leus is: Beloven én doen waar we voor staan. Bij de PK is niet het winnen alléén het belangrijkste.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 8