'Venray' blikt terug en vooruit "Zorg steeds behoeften en 'Meer bij de woningen, zorg dichter mensen' meer inrichten naar wensen cliënten" 2002 2003 Kleine onderwijseenheden, grote organisatie Meer opvoeder dan tafeltennistrainer PEEL EN MAAS Donderdag 2 januari 2003 - Pagina 6 De redactie van nieuwsblad Peel en Maas blikt terug op 2002 en kijkt voor uit naar 2003.2002 gaat de geschiedenisboeken in als een bewogen jaar, waarin bijvoorbeeld het trouwfeest van prins Willem-Alexander en Maxima, de moord op Pim Fortuyn, het CDA als grote winnaar van de landelijke ver kiezingen, de dood van prins Claus en Brazilië als winnaar van het WK Voetbal voor altijd in ons geheugen gegrift zullen blijven staan. Maar ook in Venray gebeurde het één en ander, zoals u wekelijks in uw nieuwsblad heeft kunnen lezen. Het Indycarcircuit, OJC Dingus, de ontwikkeling van het Gouden Leeuw terrein, Fractie van de Vorle en Samenwerking Venray als winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen en het miljoenentekort van de gemeente Ven ray hielden de gemoederen in het afgelopen jaar bijvoorbeeld danig bezig. In deze uitgave van Peei en Maas laten enkele mensen uit het politieke, bedrijfs- of verenigingsleven hun licht schijnen over het afgelopen jaar en blikken ze vooruit naar het komende jaar 2003. De redactie wenst u veel leesplezier! Raayland College 2003: inhoud, de leerlingbegeleiding en de onderwijskundige organisatie. Binnen een aantal afdelingen van de school rijpt het inzicht dat leerlingen verbanden tussen de verschillende schoolvakken moe ten kunnen zien. Het organiseren van projecten is daarbij een goed middel. Medewerkers gingen daarmee aan de slag. Leerlingen gaven blijk van enthousiasme. De weg is nog lang maar wel begaan baar. Integrale leerlingbegeleiding was een ander aandachtspunt. In de missie van de school lezen we namelijk: 'Het Raayland College wil meer bieden dan alleen cogni tieve ontwikkeling van jonge mensen. De school vindt ook de sociaal-emotionele ontwikkeling belangrijk. De leerlingen dienen zo gevormd te worden dat zij in staat zijn samen te leven in een multiculturele Nederlandse maat schappij'. De onderwijscommissie onder leiding van de voorzitter van de Centrale Directie zelf, nam alle onderdelen van leerlingbege leiding van het Raayland College nog eens onder de loep. Aanpass ingen vonden plaats, maar ook grenzen werden aangegeven. Een school kan heel veel, maar nu eenmaal niet alles. De trend van de afgelopen jaren, te weten steeds verdergaan de interne onderwijskundige schaalverkleining, zette zich voort. Docenten volgden kem- teamscholingcn, leerlingen weten in welk deel van het gebouw 'hun stekkie' is. Het management pro fessionaliseert verder om het tota le Raayland College efficiënt te lei den. Toon Theeuwen, Raayland College Ying Fu Li, jeugdtrainer Red Stars Tafeltennisvereniging Red Stars uit Venray heeft zich vanaf de oprichting in 1964 sterk gericht op het opleiden van jeugdspelers. De com plexiteit van de tafeltennis sport maakt het echter steeds moeilijker om de huidige generatie kinderen gedegen op te leiden. "Kinderen zijn tegenwoordig snel afgeleid door de vele keuzes die ze hebben of ze missen bepaalde omgangsvormen door de snelle 24-uurseconomie. Vaak zijn we meer opvoeders dan tafel- tennistrainers", aldus Ying-Fu Li, jeugdtrainer van Red Stars. Voor velen is tafeltennis iets, wat je speelt op de camping: ach ter een tafel staan en tegen een balletje meppen. "Tafeltennis is echter een zeer complexe sport Je speelt het in een klein speel veld, waarin je in een fractie van een seconde moet kijken, reage ren en ook nog iets goeds doen met een draaiend balletje dat snel heden van meer dan 50 km/li kan bereiken. Het is een snelle en explosieve sport. Het vergt alleen al veel training en inzet om de basis-automatismen onder de knie te krijgen." De veranderende mentaliteit van de kinderen legt een extra druk op dit basisgegeven. "We merken enerzijds, dat kinderen steeds sneller afhaken. Tenslotte is er zoveel meer te doen naast tafeltennis, dat makkelijker en sneller resultaat opleven. Een uur tje SMS-en gaat vaak vóór tafelten nissen. Anderszijds hebben twee verdieners het tegenwoordig te druk om zich intensief met hun kinderen bezig te houden. Binnen Red Stars hebben wc steeds vaker te maken met kinderen, die "Mam, ik ben thuis, de leraar moet vergaderen". Een citaat uit een onderzoek naar lesuit val, gedaan door het Sociaal en Cultureel Planbureau. Toch niet de eerste de beste instel ling. Conclusie van het onder zoek: Er is nogal wat lesuitval, echter de grootte van de school is daarop niet van invloed. De jaarwisseling is een mooi moment om de belangrijkste taak van het Raayland College, zorgen dat leerlingen uit de regio Venray lessen krijgen op verschillende niveaus, passend bij hun capaci teiten, nog eens te overdenken. De mate van lesuitval zien velen als een van de factoren die de kwaliteit van een school bepalen. De publieke belangstelling voor In 2002 werd ook de brug over de Zuidsingel geopend de kwaliteitsrapporten van de onderwijsinspectie en de interes se in de school-beoordelingen van dagblad Trouw getuigen daarvan. Bij de Limburgse scholen voor voortgezet onderwijs is het Raay land College een van de eersten die begon met het opzetten van een systeem voor kwaliteitsme ting. Samen met de openbare nota's 'Schoolplan' en 'Onderwijs kundig en sociaal jaarverslag' ziet het Raayland College dat als het afleggen van maatschappelijke verantwoording aan met name ouders en leerlingen. In het streven naar kwaliteits verbetering legden de medewer kers het afgelopen jaar het accent op drie gebieden, te weten de les- bepaalde gedragsnormen over schrijden omdat ze die thuis niet mee krijgen. We zijn vaak meer als opvoeder in de weer dan als tafeltennistrainer." Het zijn ontwikkelingen, waar Red Stars niet als enige sportclub mee te maken heeft. "Ik denk dat het iets van deze tijd is en als zodanig niet uniek voor onze situ atie. Waar het uiteindelijk om gaat is, hoe je met zo'n veranderende situatie omgaat. Je kunt ervoor kiezen om de kinderen met 'harde hand' te benaderen. Waar wij meer voorstander van zijn is om ze te benaderen als mensen: veel praten, maar ook veel luisteren. Langzaam krijg je ze dan toch wel. waar je ze wil hebben: aan het trainen op een goede manier. Het gaat alleen veel langzamer dan je zou willen. Toch merk je dat de kinderen langzaam bijdraaien, dat je op een gegeven moment toch met ze kunt gaan werken. Ook de echt 'lastige' kinderen." Ook in 2003 zal Red Stars ver der werken aan het verbeteren en uitvoeren van het jeugdbeleid, de pijler van de vereniging. "Binnen de vereniging blijven we natuur lijk hard werken om de jeugdle den op te leiden, op een leuke en verantwoorde manier. Daarnaast blijven we echter ook buiten de vereniging kijken. Er wordt dan wel geklaagd dat kinderen steeds meer te kampen hebben met overgewicht, maar als sportver eniging is Red Stars daar al lang mee bezig. Zo hebben we een samenwerking met het Raayland College voor enkele middagen in de week en bekijken we de moge lijkheden om een soort dependan ce op te zetten in de kerkdorpen. Sport is belangrijk voor kinderen en wij doen er alles aan om ze dat te bieden, hoewel we dat vaak met onze eigen beperkte midde len moeten doen." VvGI ambitieus het nieuwe jaar 2003 in "Het afgelopen jaar was voor Venray natuurlijk het jaar van De Waan. Dat geldt ook voor ons instituut. We hebben ons terrein en onze gebouwen voor De Waan open gesteld. Maar wat meer is: door deze kunstmanifestatie is de psy chiatrie op een bijzondere manier bij mensen binnen gekomen: direct, indringend, indrukwekkend. Ons instituut is er nauw bij betrokken geweest: cliënten heb ben werk voor De Waan gemaakt, terwijl anderen als vrijwilliger hebben meegewerkt. Ze hebben kunnen vertellen van de bijna 100-jarige geschiedenis van het werk van de Zusters en Broeders van Liefde. Met De Waan heeft de psychiatrie in Venray weer nieuw élan en kleur gekregen. Terugkijkend naar de psychia trische zorg in 2002 is een tref woord vermaatschappelijking. Het is al enkele jaren een trend om cliënten niet meer binnen de muren van het instituut te laten verblijven, maar te laten integre ren in de samenleving. In onze divisie Woonbegeleiding hebben we het afgelopen jaar weer een nieuw huis in Helden geopend waar cliënten, onder 24-uurs begeleiding, eraan werken om hun eigen doelen of wensen te realiseren, bijvoorbeeld zelfstan dig wonen of vrijwilligerswerk. Ook in Venray zelf bevinden zich soortgelijke vormen van begeleid wonen. In het slot van 2002 is een begin gemaakt met de veranderin gen die de komende jaren gaan plaatsvinden op het St. Servatius- terrein aan de Stationsweg/Oost singel. Twee oude gebouwen worden nu gesloopt. In de plaats daarvan verrijst vanaf volgend jaar op het terrein nieuwbouw voor diverse zorgvoorzieningen. Ook komen er kleinschalige groepswo ningen en appartementen voor bewoners. Zulke projecten realiseren we met andere zorgpartners in de Charles de Vilder op de bres voor belangen senioren De Centrale van Ouderen verenigingen Venray en de Seniorenraad zijn het afgelo pen jaar weer druk bezig geweest de belangen van de ouderen in Venray te beharti gen. In de eerste plaats als ver tegenwoordiging van alle ouderenverenigingen in de hele gemeente, de Katholieke en de Algemene Bond van Ouderen en de wijkgebonden ouderenverenigingen. Geleidelijk hebben wij zoveel gezag verworven, dat de gemeen te ons als gesprekspartner voor alle ouderen in Venray erkent. Wij moeten ons daarbij realiseren dat wij een steeds groeiende groep vormen, met grote belangen bij datgene wat de gemeente voor haar burgers doet of behoort te doen. Het effect van de behartiging van de belangen hangt mede af van het aantal mensen dat wij rechtstreeks vertegenwoordigen. Vandaar een oproep aan alle ouderen van Venray-Kom en de kerkdorpen om zich aan te mel den bij een van de Ouderenver enigingen. Daarbij is het van belang om te kunnen blijven beschikken over nieuwe vrijwilligers zowel voor uitvoerende functies, als voor bestuurlijk werk. Wat dit laatste betreft constateren wij dat vrou wen zwaar ondervertegenwoor digd zijn en dus dames Het gezag dat ons wordt toege kend, hangt natuurlijk ook samen met de kwaliteit van onze inbreng en een rationele afweging van belangen, en de wijze waarop deze gepresenteerd worden. Om niet voortdurend inciden teel bezig te zijn, is onze leidraad een beleidsplan "Senioren met Visie en Ambities". Waar zijn wij het afgelopen jaar mee bezig geweest? Wij hebben via onze Commissie Welzijn, onze partij meegeblazen in het Platform Behoud Basiszorg St.Elisabeth Ziekenhuis Venray. Tot ons genoegen kunnen wij constateren dat mede door de inbreng van het Platform de voor uitzichten voor de Venrayse loca tie zodanig zijn verbeterd. Het 7 dagen per week, 24 uur per dag openstellen van een Ziekenhuis- post, en de terugkeer van de laag- complexe Moeder- en Kindzorg in Venray is daarbij essentieel. Treurig is het dat het nog steeds niet gelukt is om invloed te ver krijgen op het beleid van de zie kenhuizen, via adequate participa tie in de Cliëntenraad. Terwijl de senioren toch meer dan de helft van de cliënten aan de ziekenhui zen toeleveren Ook met andere zorginstellin gen wordt overleg gepleegd. Vorig jaar constateerden wij dat ook daar de schaalvergroting toe slaat. Wij willen de grotere effi- ciëntiemogelijkheid niet in weg staan, maar onze Commissie Wel zijn pleit ervoor dat zij bij de uit werking van hun plannen ervoor zorgen dat de zorg dichter bij de mensen geregeld wordt, liefst met minder schijven en minder schot- Waakzaamheid blijft geboden, omdat het ernaar uitziet dat parti cipatie vooralsnog beperkt blijft tot lippendienst De organisatie van Ouderen- consulenten en Ouderenadviseurs heeft een wezenlijke bijdrage geleverd om ouderen mee te laten functioneren in onze gemeen schap, inclusief te laten delen in alle voorzieningen die in onze moderne samenleving voorhan den zijn. Een probleem blijft hoe wij de mensen die het nodig hebben kunnen bereiken. Interpretatie van de privacyregels staat die bereikbaarheid stevig in de weg. Een Centraal Meldpunt kan een wegwijzer zijn waar ouderen voor ondersteuning terecht kunnen. Initiatieven voor Woon-Zorg- projecten worden door ons bege leid. SCHAKEL De uitgave van ons Informatie blad "De Schakel" vraagt veel inzet van de betrokkenen, maar de reactie van de senioren die het blad ontvangen is positief. Jammer ontvangen nog niet alle senioren in Venray "De Schakel". Zoals reeds eerder bepleit kan aansluiting bij een van de Oude renverenigingen, al of niet wijkge bonden, dit probleem ondervan gen. De Schakel draait nu nog steeds met een jaarlijks tekort. Het moet in het komende jaar luk ken om voor dit tekort een spon sor te vinden, die samen met de gemeente de financiering wil ver zorgen. De Commissie Ouderenhuisves ting van de Centrale, heeft als adviseur van de gemeente Venray en Wonen Venray een plaats ver worven bij de ontwikkeling van woningbouwplannen. De com missie was ook de initiatiefnemer van het grote opplus-project en hebben dat intensief begeleid. Ook het opplussen/renoveren van de Hoge Beek is een initiatief van de commissie. Helaas moet geconstateerd worden dat er nog te weinig gebouwd wordt voor senioren, en dat voor ouderen van belang zijnde projecten door de gemeente naar de toekomst ver schoven worden. Men moet zich afvragen of de gemeente hierbij niet teveel kijkt naar haar eigen portemonnee, en te weinig naar de maatschappelijk kosten die het opschuiven met zich mee brengt. Ook is het te gek voor woor den, dat nieuwbouwprojecten, die niet door de Woningstichting ontwikkeld worden, direct na gereedkomen, geschikt gemaakt moeten worden voor bewoning door ouderen en gehandicapten door een verbouwing bekostigd met WvG-gelden. De Commissie Politiek en Ouderen heeft vele malen gewe zen op dreigende omissies in het gemeentelijk beleid. Integratie van de voetganger in het verkeers beleid. Veiligheid in het centrum en in de eigen woonomgeving. De openbaarvervoer-situatie in Venray en de ontwikkeling van de Deeltaxi. En natuurlijk blijven de Diftar-ontwikkelingen aandacht vragen. Kritisch werd het coalitiepro gramma gevolgd en van het colle geprogramma werd de commissie ook niet op alle punten erg vro-. lijk. Gemist werd pijnlijk, de in het verleden herhaaldelijk toege zegde status van het ouderenbe leid als 'speerpunt'. Drie keer per jaar hebben wij "Bestuurlijk Óverleg", met de wet houder ouderenbeleid. Ondanks goede voornemens, over en weer, is het overleg wel eens weerbar stig, wellicht opgeroepen door onze wens om vooral snel te sco ren, en het toch niet ten onrechte gekoesterde verlangen, om ant woord te krijgen op onze voor stellen. Wellicht zal dat met een college, dat interactief wil opere ren in het komende jaar veel beter gaan. Op ons programma blijft om eenmaal per jaar te overleggen met de verschillende fracties in de gemeenteraad. De werkgroep "Lentefeest" van de Commissie Activiteiten en Edu catie zoekt naar een nieuwe for mule voor dat feest, mogelijk in combinatie met "De Dag voor de Ouderen". Een belangrijke ontwikkeling is wel dat dankzij een bijdrage van ruim EUR 39.000 van de Stichting CAI, en een bijdrage van EUR 10.000 in de huur van de Fortis Bank, vanaf januari 2003 mogelijk is om, met de meest moderne hulpmiddelen, computercursus sen voor ouderen te organiseren in onze eigen Kemphaan, Ook in deze gaat de Kemphaan steeds meer aan de daaraan toege dachte spilfunctie voldoen. Voor het komende jaar staat een verbouwing op het program ma, die het gebouw geschikt moet maken voor grotere groe pen. Op 3 januari 2003 zal er weer in de Kemphaan een nieuwjaarsre ceptie gehouden worden door de gezamenlijke Ouderenbonden, waar alle ouderen van harte wel kom zijn, dus niet alleen de geor- ganiseerden, en waar het ook mogelijk is om de nieuwste com puterfaciliteiten te bewonderen. Bovenstaand is al een aantal goede voornemens voor het komende jaar aangegeven Omdat de weg naar de hél, geplaveid is met goede voorne mens, gaan we ze weer onder brengen in een geactualiseerd beleidsplan Daarin zal zeker een plaats krij gen: Dat wij het komende jaar aan dacht blijven houden voor de behartiging van de belangen van alle senioren. Wij zullen ons in blijven zetten om isolatie en vereenzaming van ouderen te voorkomen. Waar ouderen het financieel moeilijk hebben, wij bij de gemeentelijke instanties aandacht zullen vragen, om waar mogelijk deze mensen te ondersteunen. Onze ervaring is dat wij daarvoor gehoor vinden. Waar aanvragen voor WvG- voorzieningen stuiten op een trage afwikkeling, zullen wij plei ten met het Gehandicapten Plat form voor een snellere afwikke ling. De behandeling door het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan), verloopt zeker niet altijd soèpel en zonder vertraging Veiligheid in het algemeen en verkeersveiligheid in het bijzon der moeten op de agenda blijven Het openbaar vervoer ver toont duidelijke omissies. De start van de Deeltaxi zal zeker met de nodige aanloopproblemen te maken krijgen. Wij zullen de vin ger aan de pols houden. Ook de condities waaronder deelname van de Ouderen en gehandicap ten geregeld wordt en blijft, zul len wij kritisch volgen. Ouderenhuisvesting zal hoog op de gemeentelijke agenda moe ten komen. Door commercialise ring worden de huidige mogelijk heden voor realisatie van huurwoningen nogal eens ver drongen door de voor de project ontwikkelaars aantrekkelijker koopwoningen. Er is nog een tekort aan senio renwoningen. Bij voortzetten van het huidige beleid zal dat alleen maar toenemen. Tenslotte, onze belangrijkste taak, is om het werk van alle dag te verrichten en dat goed te doen Wij gaan er weer met elkaar aanstaan! Iedereen die zich ingezet heeft voor de senioren bedank ik van harte. Ik hoop dat de tevreden heid hierover een extra beetje warmte oproept en daardoor bij draagt aan een fijn gezellig Kerst feest. Ik hoop van harte dat u op Oudejaarsavond het vaste voorne men maakt om die inzet te conti nueren. Ch.J. de Vilder, voorzitter. regio. In 2005 moeten deze woningen en zorgvoorzieningen gereed zijn. We bieden dan plaats tan ruim 300 cliënten die vanwe ge de chroniciteit of kwetsbaar heid van hun ziekte niet elders kunnen verblijven. Daarnaast gaan we in diverse plaatsen in Noord- en Midden- Limburg regionale centra geeste lijke gezondheidszorg aanbieden voor cliënten die in deeltijd, kli nisch of poliklinisch behandeld kunnen worden. Laagdrempelig cn dichtbij hun vertrouwde woonomgeving. Zo richten we de zorg steeds meer in naar de behoefte en de wensen van onze cliënten." A.L.M. van der Sanden voorzitter Raad van Bestuur VvGI Voorzitter Van der Sanden: "Het afgelopen jaar was voor Venray natuurlijk het jaar van de Waan, Dat geld ook voor dit Instituut.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 6