Kleurrijk handboek voor herstel Limburgse natuur Steun voor project Venraynaar Waar is hier de nooduitgang? Certificaten voor Jeugdbrandweer Venray PEEL EN MAAS BEZORGEN? Geslaagd VG-HX-08 BEERPUT Niets! PEEL EN MAAS Donderdag 2 januari 2003 - Pagina 5 i Vat daar de kerstversiering vlam? Wie in een krioelend warenhuis zijn decemberinko- pen doet, kan maar beter even kijken waar de nooduitgangen zijn. Hopelijk zitten ze niet op slot. Zo begint het artikel in de consumentengids van decem ber 2002. Peter Bandsma, commandant brandweer van de gemeente Venray schetst de strekking van het onderzoek van de consumentenbond en besluit met het geven van der tien tips om veilig te ontvluch ten. "De meeste door de consu- mentbond, in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra), bezochte warenhuizen !jen andere grote winkels in Neder land kunt u met een gerust hart binnengaan", aldus Bandsma, "Maar een paar winkels zijn slecht -voorbereid op een brand of een randere calamiteit waarbij honder- ,den mensen tegelijk rap naar bui- iten willen. In vijf van de 26 •bezochte winkels schieten de vei ligheidsvoorzieningen ernstig te kort. Vier winkels krijgen het Uestoordeel slecht één matig. •Daarbij zijn twee vestigingen van «Gamma. Ook in de andere win kels is op een enkel punt nog wel 'eens wat mis. De bond geeft een overzicht van de gevaarlijkste situ aties. De Gamma in Almere en die fin Arnhem-Noord en de Karwei in (Alkmaar hebben alle drie één of meer nooduitgangen die op slot .zitten. Dit is een klassieke zonde tegen de veiligheidsvoorschriften, die al te vaak rampzalige gevolgen heeft gehad. Bij de Karwei in Alk maar komt een deel van de vlucht wegen bovendien uit in een dood lopende steeg, wat het uitzicht op overleving verder beperkt. Bij de Megapool in Leiden dient de hoofdingang ook als enige nood uitgang. Dat is in strijd met de wet, die verplicht tot een aparte nooduitgang. De Kwantum in Alk maar had in de gangpaden naar de nooduitgangen allerlei artikelen uitgestald en de nooduitgang geblokkeerd met een rol tapijt. Bij de Blokker in Middelharnis moet de vluchtende zijn weg zoeken door een magazijn. De (lampjes van) UIT-borden zijn vaak stuk, vooral in bouwmarkten. In de Gamma in Almere had een hef truck ze bijna allemaal stukgere den. De C&A in Zwolle was aan het verbouwen en had daarvoor een paar UIT-bordjes en brand slanghaspels weggehaald De aan het plafond hangende uitverkoop- plakkaten van De Bijenkorf in Den Haag belemmerden het zicht op nooduitgangen en vluchtweg wijzers. De wet eist dat UIT-bor den dag en nacht verlicht zijn. De brandveiligheid van een winkel pand hangt niet alleen af van tech nische voorzieningen als wegwij zers en nooduitgangen, maar ook van de mate waarin bedrijfslei ding en winkelpersoneel zich op rampen voorbereiden en de nood procedures oefenen. De winkel concerns laten op dit punt grote verschillen zien." RAMPENOEFENING "Sommige winkelbedrijven, waaronder C&A, vinden de veilig heid zo belangrijk dat ze hun ont ruimingsoefeningen zo realistisch mogelijk maken, met de klanten erbij. Dit ondanks de organisatori sche rompslomp en verstoring van de verkoop. Andere bedrij ven, waaronder de Bijenkorf, zien hier niets in: het zou uit commer cieel oogpunt niet handig zijn en de klanten nodeloos ongerust maken of zelfs in paniek kunnen brengen. De bedrijfsleider van Megapool Leiden houdt zich te weinig bezig met de veiligheid in zijn winkel. Hij houdt geen ont ruimingsoefeningen en heeft geen beeld van het brandgevaar in zijn winkel. Ook bij de Karwei in Alk maar heeft men nog nooit een ontruiming geoefend. Er is wel een calamiteitenplan, maar daar mee wordt in de praktijk weinig of niets gedaan. Veel winkels ver kopen of gebruiken licht ontvlam bare. giftige of om andere reden gevaarlijke spullen en stoffen, bij voorbeeld katoenen kleding, spuitbussen en stoffen om foto's te ontwikkelen of verf te mengen. De consumentenbond heeft de indruk gekregen dat niet alle bedrijfsleiders zich van deze spe cifieke risico's bewust zijn. Ook de medewerkers op de winkel vloer moeten weten wat zij moe ten doen bij een brand of ontrui ming. Als de bedrijfsleiding zelf al geen idee heeft, kunnen we niet verwachten dat het personeel wel raad weet in geval van brand of een andere calamiteit. 'Rennen' was het antwoord op de vr^ag van de bond aan een medewerker van Gamma in Rotterdam-Zuid wat hij zou doen bij een ontrui ming. De medewerkers van meer dan de helft van de bezochte win kels weten onvoldoende wat te doen bij een calamiteit. Het gaat daarbij vooral om de grotere win kels, die ten tijde van het onder zoek veel vakantiekrachten in dienst hadden. Het goede voor beeld geeft onder meer de Karwei in Schagen. waar ieder medewer ker een deel van de winkel toege wezen heeft gekregen om te ont ruimen." TIPS Red het vege lijf, dertien tips van brandweercommandant Bandsma: Kijk bij het winkelen eens wat vaker waar de nooduitgangen zijn, geholpen door de groen met witte bordjes. Dit is nuttig omdat u in geval van nood geneigd bent terug te lopen zoals u gekomen bent, richting hoofdingang. U moet zich dan soms door tegen werkende hekjes naar buiten wor stelen en staat later buiten dan via de dichtstbijzijnde nooduitgang. Sla alarm als u een (beginnen de) brand ontdekt: waarschuw personeel of druk op de daarvoor bestemde knoppen (soms moet u daan oor een ruitje breken). Ga niet naar een brand toe- de brand is snel genoeg bij De meeste slachtoffers bij winkel- branden vallen onder de nieuws gierigen. Volg aanwijzingen van perso neel op, blijf rustig en zoek de dichtstbijzijnde nooduitgang. Als de nooduitgang niet zicht baar is, bijvoorbeeld door recla memateriaal of omdat u in een zij pad tussen winkelstellingen staat doe dan een stap opzij of loop naar het hoofdpad en kijk nog een keer rond. Laat tussendeuren die u onder weg tegenkomt achter u sluiten en houd ze niet open met een wig of ander voorwerp. Er komt dan geen of minder rook op vluchtwe gen en in trappenhuizen. Neem kinderen en minderva- liden onder uw hoede. Mijd bij brand de roltrappen: de roltrapschacht werkt als schoorsteen en trekt meer rook aan dan de vluchttrappenhuizen. Ga niet met de lift. Deze komt vast te zitten als de stroom uitvalt. Laat de grote aankopen staan als deze het vluchten belemme ren. Laat het blussen in principe over aan het personeel en de brandweer. Voor u is de prioriteit het pand veilig te verlaten. Ga niet tegen de vluchtrich ting in het gebouw weer in. U bent dan een obstakel voor ande ren die het gebouw willen verla ten. Duw niet door als de vluch tenden stilstaan. Anders bestaat de kans dat er mensen onder de voet worden gelopen. Brandweercommandant Peter Bandsma heeft afgelopen week end certificaten uitgereikt aan de leden van de Jeugdbrandweer Venray. De leden van de jeugd brandweer hadden voor het eerst in hun historie deelgenomen aan een toets in Houten, bestaande uit een theoretisch en praktisch gedeelte De geslaagden zijn: Mar- tijn Manders, Nick Saffrie, Justin van Rij, Thomas Janssen, Job Gou- mans, Kayleigh Bradley en Hanne- ke Peeters. Ook David de Wolff, Meivin Rongen en Kai Stevens, die pas één jaar bij de jeugdbrand weer zijn, maakten een goede test. Brandweercommandant Bandsma had nog een verrassing in petto want hij overhandigde de jeugdleden nieuwe kleding. De Provincie Limburg heeft - samen met de waterschappen, terreinbeheerders en de Dienst Landelijk Gebied - de doelstellingen voor het her stellen van de natuur- en waterkwaliteit visueel vertaald in een kleurrijk handboek. Met het handboek willen de gedeputeerden Odile Wolfs (natuurbeleid) en Ger Dries- sen (waterbeleid) meer inzicht geven in het provinciale natuur- en waterbeleid. Het verbeteren van de ecologi sche kwaliteit van watersyste men, natuurgebieden, bossen en landschappen vormt een speer punt in het provinciaal omge vingsbeleid in Limburg. Voor het beheer en herstel van beken en natuurgebieden hebben Gedepu teerde Staten gebiedsspecifieke streefbeelden vastgesteld in de Stimulerings-plannen Natuur, Bos en Landschap en in de Watersys teem-verkenning Limburg. De hui dige ecologische toestand van de Limburgse beken binnen regiona le stroomgebieden is daarin geanalyseerd en beschreven aan de hand van een aantal indicato ren als het ecologisch kwaliteits niveau, de hydromorfologie en de fysisch-chemische waterkwaliteit. De kwaliteit van de natuurgebie den en bossen is beschreven aan de hand van de verspreiding van indicatieve planten- en diersoor ten. De weergegeven streefbeel den zijn echter vaak te abstract voor wie bij herstelprojecten samen aan de onderhandelingsta fel zit. Het is wenselijk dat deze uitvoeringspartners eenzelfde voor-stelling hebben van wat de Provincie Limburg bedoelt met bepaalde doelstellingen. Het handboek lost dit probleem op. Het verduidelijken van de streef beelden komt daarnaast het draag vlak voor herstel- en beheersmaat regelen ten goede. Het Handboek Streefbeelden voor Natuur en Water brengt alle informatie over de provinciale streefbeelden voor natuur en water op een logische en toegan kelijke wijze samen. Het eerste deel van het handboek gaat met name in op de achtergronden van de streefbeelden in het beleid. Het tweede en tevens grootste deel toont letterlijk de streefbeel den zelf: waaraan moet je denken bij de verschillende natuur- en water-streefbeelden, hoe zien deze er landschappelijk uit, waar in Limburg zijn ze nu of op korte termijn te vinden, welke soorten horen daarbij en onder welke milieu-omstandigheden komen de streefbeelden voor? Het Hand boek Streefbeelden voor Natuur en Water in Limburg is verkrijg baar via de bibliotheek van het Gouvernement (telefoon 043 - 389 73 82; e-mail nahm.ste- ijvers@prvlimburg.nl) en kost 12,50, exclusief verzendkosten. Pompoenactie Intratuin levert 423,70 euro op Intratuin Venray heeft een pom poenenactie afgesloten die was gestart ter ondersteuning van een project met straatkinderen van de organisatie Spirit of Survivors - Ergotherapeuten zonder Grenzen. De verkoop van pompoenen leverde een bedrag op van 211, 85 euro, dat door Intratuin Venray werd verdubbeld. Een cheque van euro 423,70 werd door Ine van Dijk, directrice van Intratuin Venray overhandigd aan Frank Kronenberg, medeoprichter van Spirit of Survivors - Ergotherapeu ten zonder Grenzen. Deze organi satie is een initiatief van de Euro pese ergotherapeuten Salvador Simó Algado (Barcelona-Spanje) en Frank Kronenberg (Venrav- Nederland). Zij richt zich op het ontwikkelen en aanbieden van ergotherapie in samenwerking met groepen mensen die door onrechtvaardigheid uitgesloten zijn van sociale participatie in de samenleving. In de naam van de organisatie wordt Spirit of Survi vors als eerste genoemd. Dit om haar filosofie te benadrukken, dat mensen(kinderen) die hebben bewezen onder extreem moeilij ke omstandigheden te kunnen overleven, mogelijk een innerlijke kracht en drijfveren bezitten die als uitgangspunt genomen kun nen worden om hun kwetsbare situaties zelf te veranderen. Ergo- Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray therapeuten zonder Grenzen komt op de tweede plaats, omdat zij hun rollen in belangrijke mate laten meebepalen door de doel groep. Spirit of Survivors - Ergo therapeuten zonder Grenzen werkt o.a. met straatkinderen, vluchtelingen, immigranten en overlevenden van oorlogen. Zij hanteert hierbij een integrale aan pak van interventies-onderzoek- onderwijs. Via netwerken worden de opgedane ervaringen en resul taten met belanghebbenden en geïnteresseerden wereldwijd gedeeld om hiervan te kunnen leren, en om anderen te stimule ren vergelijkbare initiatieven te ontplooien. Het ergotherapie pro ject Survivors of the Street (vrij vertaald: Overlevenden van de Straat) in Guatemala Stad werd in nauwe samenwerking met Paya- sos Sin Fronteras (Clowns zonder Grenzen, Spanje) binnen een rehabilitatie programma van de organisatie voor straatkinderen Casa Alianza Guatemala uitge voerd. Officieel is de burgeroor log in Guatemala voorbij (1980- 1996). In werkelijkheid moeten mensenrechtenactivisten, rech ters (en straatkinderen!) nog steeds vrezen voor hun leven. Rios iMontt, de man die als dicta tor begin jaren tachtig 150.000 mensen liet vermoorden, is het terroriseren van zijn volk echter nog niet verleerd. Guatemala bestaat voor bijna 70% uit Maya indianen. Zij worden systematisch onderdrukt door een politiek die vergelijkbaar is met de laatste jaren van het apartheidsregime in Zuid Afrika. In het project namen de (straat)kinderen deel aan pro cesgerichte activiteiten zoals expressieve therapie, acrobatiek, jongleren, percussie, theater, dans, poppenspel. Wat ze geleerd hadden werd regelmatig geëtal eerd tijdens publieke voorstellin gen in parken, op pleinen en scholen in Guatemala Stad. Het hoogtepunt was een optreden tij dens de Internationale Dag van de Tolerantie. Dit was een initiatief van de UNESCO (onder controle rende ogen van de Guatemalteek se regering), dat deel uitmaakte van een programma van de Ver enigde Naties om in Guatemala een 'cultuur van vrede' op te gaan bouwen. De kinderen traden op als artiesten i.p.v. als 'verschoppe lingen' voor een publiek van ruim 2000 mensen, waaronder de minister van onderwijs, vertegen woordigers van de Verenigde Naties en televisie, radio en kran ten. Een belangrijke impuls voor hun gevoel van eigenwaarde, zelf vertrouwen, en motivatie. Wan neer ze eerlijke kansen en onder- el steuning krijgen, kunnen en e* willen ze hun eigen leven zelf vep- -ri anderen. el In het project werd gewerkt rk aan de volgende doelen die samen met de kinderen en hun begelei ders werden opgesteld: i opbouwen van eigenwaarde en zelfvertrouwen verwerken van traumatische ervaringen leren opkomen voor je rech ten, en verantwoordelijkheid Ieren dragen voor eigen handelen stimuleren van bewustwor ding t.a.v. problematiek van i i straatkinderen lachen en plezier maken beroepsopleidingen leren ontdekken van eigen interessen en talenten Wie meer wil weten over dit project of over Spirit of Survivors - Ergotherapeuten zonder Grenzen, kan contact opnemen met Frank Kronenberg: telefoon 0478- 581670, of via email: tulipanrubio@worldonline.nl Lauro Koopman is geslaagd voor HBO-MBRT-vt aan de Fontys 1 Paramedische Hogeschool in Eindhoven. 3e eft jk- p1". nss Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS I I t De jeugdleden in hun nieuwe kleding, geflankeerd door brand weercommandant Bandsma en teamleider Johan Hoofdman Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS /hou/? MJMfJ EE -ze»..

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5