Het Venrayse jaar 2002 in beeld ESI 2002 J -- MfliiiiikufEM PEEL EN MAAS 1 Donderdag 2 januari 2003 - Pagina 16 Augustus: Ven tav steunt en kreunt onder de tropische temperaturen. Het zuidoosten van Nederland is getroffen door een aardbeving met een kracht 4.9 op de schaal van Richter. Het epicentrum ligt in de buurt van Alsdorf, net over de Duitse grens bij Landgraaf. Ook in Venray is de beving voel baar. "De Fietsvierdaagse Venray is een fantastisch evenement, met mooie fietsroutes door Venray en Noord-Limburg, met veel trouwe deelnemers, waarin plezier en vriendschap belangrijk zijn". Na die woorden lost wethouder Emonts het startschot voor de zesde Fietsvierdaagse Venray. Een 42-jarige inwoner van Ven ray wint 500.000 euro met het Kraslot '10 jaar lang 50.000 euro'. De gelukkige winnaar, die ano niem wil blijven, kan zijn geluk niet op. Het winnende kraslot is gekocht bij Sigarenhuis Jansen aan de Grote Markt in Venray. Het Sigarenhuis wordt door voormalig bokser en Lotto-ambassadeur Arnold Vanderlyde flink in het zonnetje gezet. Bijna 5700 mensen nemen dit jaar deel aan de Fietsvierdaagse Venray, bijna 500 minder dan vorig jaar. Toch is de organisatie van het fietsevenement dik tevre den over het verloop van de Fiets vierdaagse Venray 2002. Ruim 330 autoliefhebbers nemen deel aan de Venrayse Old timertoertocht. Door een deskun dige jury, bestaande uit leden van de Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub, wordt H. Bogaers uit Arcen, met zijn MG uit 1933, tot eigenaar van de meest mooie en originele oldtimer gekroond. Een Spaanse afvaardiging is niet tevreden na een gesprek met Essent Kabelcom over de terug keer van de zender TVE op de kabel. TVE kan wel terug op de kabel, maar dan wel tegen bet aling. Jan Mensinga, manager kabeltelevisie van Essent, neemt een stapel van 2000 handtekenin gen in ontvangst van boze Span jaarden uit Venray, Deventer en Den Bosch. Essent heeft de Spaan se tv-zendcr TVE op 1 juni in Ven ray van het kabelnet gehaald. Onder grote publieke belang- Minister Kamp van VROM besluit Venray te onderwerpen aan verscherpt toezicht op alle VROM-terreinen. Dit betekent dat Venray te maken krijgt met nacontroles. In een onderzoeks rapport constateert de inspecteur van ruimtelijke ordening dat de gemeente Venray de wet- en regelgeving op het gebied van vergunningverlening (gebouwvei ligheid, ruimtelijke ordening en milieu) in het onderzoeksjaar 2000 op een fors aantal punten onvoldoende heeft uitgevoerd. De eerste resultaten van een archeologisch onderzoek op het toekomstig businesspark De Hulst zijn veelbelovend. Behalve de res ten van een prehistorisch dorp is ook al een graf ontdekt. Drie weken geleden zijn archeologen van het Archeologisch Diensten Centrum (ADC) uit Bunschoten gestart met een onderzoek naar resten van boerderijen. De gemeente Venray is opdrachtge ver en draagt de kosten voor het onderzoek. Marléne Zohlandt, Helmut Hol- zappel en hun twee zonen van 9 en 22 jaar oud bivakkeren al enke le dagen in een oude caravan aan de Plataanstraat in Venray. In de buurt van de caravan staat een opvallend houten bord met in zwarte letters de tekst 'Plataan straat 15B'. De tekst 'Claim je eigendom' siert de oude caravan op, want de familie wil op dit adres blijven wonen. Volgens de gemeente Venray moeten Marléne en Hel mut echter eerst een huur- of koopovereenkomst kunnen laten zien voordat ze op 'Plataanstraat 15B' mogen blijven wonen. Hulde voor het kunstwerk, de kunstenaar en het projectbureau De Waan, maar dit kunstwerk komt op een rotonde niet tot haar recht. Dat was de algemene ten dens tijdens de discussiemiddag op het Annaterrein over het kunstwerk 'Op zijn plaats' (de kruisen in de volksmond) van Rei ner Kurpershoek. De discussie wordt bezocht door zo'n 250 belangstellenden. De gemeente Venray velt een markante eik in het gemeente plantsoen aan de Aronskelk. De eik staat volgens de rechtbank in Roermond te dicht op een erf- grens en zorgt voor overlast bij omwonenden. De 30.000ste bezoeker van kunstmanifestatie De Waan wordt gehuldigd. Jessie Riechelman van de gemeente Venray overhandigt de bijbehorende bloemen aan Fons Receveur uit Venlo. De kwaliteit van de gemeente lijke basisadministratie (GBA) van de gemeente Venray voldoet ruim aan alle normen. Dat is de uitslag van een toetsing van de kwaliteit van het GBA-bestand die onlangs- heeft plaatsgevonden. Burgemeester Waals ergert zich aan de beeldvorming in de media. "Het beeld van wat wij aan de Raadhuisstraat doen is alleen maar negatief. Terwijl 95 procent juist wel goed gaat. Maar daar lees je niets over. Alleen vijf procent wat fout gaat, dat staat in de krant. Er zijn veel zaken in Venray die anders zouden moeten." Waals doet deze uitspraken bij het colle- gebezoek aan wijkraad Zuid. Joost Linskens wordt de nieuwe voorzitter van de dorpsraad van Oostrum. Hij neemt de voorzit tershamer over van Harrie Holtac- kers. De vertrekkende preses heeft twintig jaar deel uitgemaakt van de Oostrumse dorpsraad, waarvan de laatste twaalf jaar als voorzitter. "We zijn geen armlastige gemeente. Er is geen sprake van dat de belastingen worden ver hoogd", zegt burgemeester Waals bij het bezoek aan wijk Zuid. 'We moeten wel de tering naar de nering zetten. Maar dat moet u thuis ook wel eens." Deze uitspra ken van Waals zijn opmerkelijk. Want eerder lieten hoofd finan ciën Arnold van Kraaij en wethou der Lei Heidens duidelijk door schemeren dat bij de behandeling van de begroting 2003 er een ver hoging van het OZB-tarief komt. De bdmenbuurt in Venray-Zuid wordt nog dit jaar helemaal inge richt als een 30-km gebied. Alleen de Eikenlaan is nog een twijfelge val. Wijkraad Zuid wil liever ook hier een 30-km straat maar ver keerskundigen hebben de voor keur voor een maximum van 50 kilometer. De Esdoornstraat en Kastanjestraat krijgen eenrich tingsverkeer. Dat meldt wethou derjan Driessen tijdens een werk bezoek aan wijkraad Zuid. In opdracht van de gemeente Venray wordt het Heilig Hart en Castenray kloppen tevergeefs aan bij de Rabobank. Beide dor pen reageren teleurgesteld want zij vinden dat zij eveneens recht hebben op een 'afkoopsom' nu de bankkantoren in Merselo en Oirlo worden gesloten. De dorpen Mer selo en Oirlo krijgen hiervoor een vergoeding van ieder 20.000 Paul Hermans (37) is onlangs bij Xerox Manufacturing (Neder land) B.V. in Venray benoemd tot directeur. In deze functie volgt hij Marcel Frielinck op. De voormalige fietscrossbaan in Vlakwater heeft de voorkeur van de geipeente Venray voor de reali satie van een bovenwijksc speel tuin. Dat heeft het college van B cn W van de gemeente Venray deze week besloten. Het schouwburgbestuur en directeur Peter de Neef gaan uit eikaar. "Het karakter van het bestuur en van Peter de Neef ver schilt te veel van elkaar. Beide partijen passen niet bij elkaar" licht voorzitter Leo Janssen desge vraagd toe. "Het bestuur denkt slechts bij 18 van de 74 onder zochte bedrijven scoorde de haring een voldoende. Visspeciali- teiten Peter Thielen uit Venray kwam er met het cijfer '2' ook bekaaid vanaf. "Ik was er helemaal kapot van", vertelt Gerard Luykx. De inwoner van Castenrayer reed in Geysteren bruiloftsgasten rond bij het huwe lijk van zoon Joost van baron Weichs de Wenne. Daar waren tot zijn grote verbazing en verras sing ook prins Willem-Alexander en prinses Maxima bij. Luykx reed ze vanaf de Willibrorduskapel in de Geysterse bossen naar de woning van de baron. Het bestuur van Veiling ZON besluit om afscheid te nemen van Ron Mulders uit Venray, alge meen directeur. In onderling overleg is afgesproken dat Mul ders zijn functie per direct zal neerleggen. Het college van de gemeente Venray heeft deze week een bouwvergunning verleend aan de Stichting Thuiszorg Noord-Lim burg voor de verbouw van de het complex. Met de aankoop is een bedrag van 736.821 euro gemoeid. In Venray is de opkomst met 88,3% hoog bij de eerste ronde van de inentingscampagne tegen meningokokken C. Coen van Tilburg uit Merselo is met zijn elf jaar de jongste deelne mer aan de Vierdaagse in Nijme gen. De negenjarige jongen uit Maas hees die ernstig gewond raakte bij een aanrijding op de Monseigneur Geurtsstraat in Maashees, is aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer stak vlak voor een passerende auto de rijbaan over. Hierdoor kon de 46-jarige auto mobiliste uit Venray de aanrijding niet meer voorkomen. Taekwondoka Ferry Greevink uit Venray pakt bij een wereldbe kerwedstrijd in Tokio de bronzen medaille. De Venrayse zwaarge wicht verliest in de halve finale van de Australiër Daniël Trenton, verliezend finalist op de Olympi sche Spelen in Sydney. stelling verricht Trinus Dijkstra, voormalig gebiedsmentor cen trum van de politie in Veray, op de Grote Markt de opening van de kermis in Venray. Enkele tientallen meiden staan al geruime tijd voor aankomst van televisie-ster Daan Schuurmans bij de hekken te wachten. Op het moment dat Daan Schuurmans dan eindelijk ten tonele verschijnt en handtekeningen begint uit te delen, is het hek van de dam. "De Venrayse kermis kan niet groter. Het concept is goed maar toch mogen we niet stil blijven bitten." Dat is de boodschap van wethouder Driessen aan kermis exploitanten en horecaonderne mers. "We moeten de goede balans tussen attracties en horeca blijven zoeken." Driessen noemt de afwezigheid van het vuurwerk een gemis maar had voor volgend jaar toch wel een idee. Volgens Driessen zou de kermis het volgend jaar afgesloten moeten worden met een vuur werk aan de rand van het cen trum, niet te ver weg van het ker misterrein. Met "nog ieëne kieër danse" zijn Martien Jeuken en de hofdames (Brechje Jeuken en Gertie Cler- monts) winnaar geworden van het Liedjesfestival van De Piël- haas. "Allemol Wazel" van 't Groeuet Rooys Kabaal Ensemble wordt tweede, voor Margret en Mariene met "Wat 'n moj menne- ke". Voor café Hesen wordt de beel tenis van Thei (met d'n trekbuul) Biiddiger onthuld. Dit monument, gemaakt door Piet Hermans, is geschonken door SV Castenray als herinnering aan de in 1964 opge richte voetbalclub. Later werd ook een afdeling korfbal geboren. In 2000 werd een samenwerking op gebied van korfbal bereikt met Twan Cleven een zilveren medaille. Tijdens opgravingen op het toekomstig businesspark De Hulst zijn deze week de resten van een uit wilgen gevlochten waterput aangetroffen. "Een unieke vondst", aldus Ron Bloemen van de Archeologi sche Werkgroep Venray die samen met vrijwilligers het terrein onderzoekt. "Het is voor het eerst in Venray dat er zo'n gevlochten waterput uit de eerste eeuw van onze jaar telling is gevonden." Impuls is de grote winnaar van De Kans 2002. De dans groep onder leiding van Myma van den Bosch wint in de Toon wordt zijn standplek ver bouwd tot een gedenkkraampje met bloemen, een kruis en een foto van de vrolijke Brabander die vorige week overleed. Op de slotdag van de kunstma nifestatie De Waan op het Sint Annaterrein is het heel druk. Het projectteam van De Waan denkt dat de grens van 45.000 toeschou wers gepasseerd is. "Het is gedaan met De Waan", zegt Erik Peters van het projectteam. "Eerst mik ten we nog op 35.000 mensen, maar donderdag konden we al de 40.000-ste bezoeker begroeten. Ik denk dat we zondag de 45.000- grens wel bereikt hebben. En daarbij zijn de regionale activitei ten niet eens opgeteld." De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt uit de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de laatste zes maanden vindt u op deze en volgende pagina's. Op het dorpsplein in Oostrum worden de nieuwe vlaggenmas ten officieel in gebruik genomen. Het plein is onlangs verfraaid met een waterpartij en twee vlaggen masten. over een aantal zaken anders fan De Neef'. Liefst 650 kinderen verschijnen aan de start van het Kindervakan tiewerk Venray 2002. Er staan de hele week tal van activiteiten op het programma. De gemeente mag de huurover eenkomst met jongerencentrum Dingus niet ontbinden. In een eindvonnis wijst de kantonrech ter de eis van de gemeente af. Dingus mag in het pand aan de Hoenderstraat blijven zitten. De Venrayse kermis moet het in voormalige Vredeskerk tot het nieuwe kantoor van de Thuiszorg. Venray heeft de bouwvergunning verleend nadat zij van de provin cie een verklaring van geen bezwaar ontving. De totale ver bouwing van de donkere, geslo ten kerk tot een open, transparant kantoorgebouw zal na de zomer starten en naar verwachting medio 2003 gereed zijn. De Raad van Toezicht van het Vincent van Gogh Instituut in Venray heëft een nieuwe voorzit ter voor de Raad van Bestuur benoemd. Het is dr. A.L.M. van der Sanden. Op 1 september a.s. ties en neemt evenzoveel auto's in beslag tijdens illegale wegraces in Venray. Alle verdachten worden na verhoor weer in vrijheid gesteld. De asielzoekerscentra in Venray en Maasbree zijn definitief van de baan. Dat heeft het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) laten weten. Het AZC in Venray zou plaats gaan bieden aan 375 asiel zoekers, dat in Maasbree aan 500. Het COA liet twee maanden geleden al doorschemeren twij fels te hebben over de noodzaak van de centra in Venray en Maas bree. Dit omdat het aantal asiel zoekers dat de grenzen van Nederland passeert, als gevolg van de strengere asielwet de helft minder is geworden dan ver wacht. Het Raayland College zit in financiële problemen. De dure nieuwbouw van de unilocatie zou gedeeltelijk betaald worden met het afstoten van drie gebouwen. Maar de verkoop van de KTS, MAVO en Marianum heeft vertra ging opgelopen waardoor het Raayland renteverlies lijdt. Boven dien is het budget van 10,4 mil joen euro voor de unilocatie met ruim drie miljoen euro overschre den. De totale kosten van de nieuwbouw komen uit op circa 13,6 miljoen euro. ting voor 2003 sluitend te maken is voor 2,5 miljoen euro gesnoeid in de uitgaven en worden reserves afger oomd. Dit is nog een grotere bezuinigingsronde dan opera tie Keerpunt van zes jaar gele den. Lei Heidens, wethouder van financiën, zegt dat er bin nen het college 'een stevige discussie gevoerd is'. "Het zijn pijnlijke maar wel verantwoor de keuzes", vond Heidens. Het lokale ouderenhuisves- tingsbeleid vertoont enorme verschillen en 65 procent van de gemeenten scoort een onvoldoende, zo blijkt uit een landelijk onderzoek van de drie ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO De gemeente Venray behaald 5,81 punten en staat met dat puntentotaal op de 74e plaats. Ron v/d Hoff van handboog schutterij Ons Genoegen Ysselsteyn is Nederlands kam pioen veldschieten. De boog schutter behaalt de titel in de klasse recurve. In de comp- oundklasse wint Johan van Dongen zilver. Bij het WK in Canberra (Australië) stranden Mark Poels en Gerard Koo nings in de finaleronden op de zestiende plaats. In de klasse barebow behaalt Swolgenaar Schouwburg Venray de vakprijs en de publieksprijs tijdens de tweede editie van de regionale' talentenjacht. Rob van Lieshout uit Venray krijgt de prijs als beste presentator toebedeeld. Karei Neervoort uit Venray is winnaar geworden van de zesde editie van het Venrayse Lagerhuis In de Schouwburg Venray was Neervoort de beste van zestien deelnemers aan de discussie. Met zeventien stemmen voor (CDA, PvdA en fractie Van de Vorle) en acht tegen (WD en Samenwerking) wordt het voor stel aangenomen. Het Raayland College krijgt een eenmalige bij- drage van 115.775 euro vanwege geleden renteverlies. En het voor malige mavo-gebouw wordt voor de toekomst zonder vuurwerk stellen. Sinds 1 juli zijn de afstandscriteria met betrekking tot afsteekplaats en bebouwing dermate verscherpt dat vuurwerk in het centrum niet meer mogelijk is. Er is nog steeds geen bouwver gunning afgegeven voor woon boulevard Xenter op bedrijventer rein de Hulst II. Het moderne winkelgebouw is afgekeurd door de Welstandscommissie. De Nationale Haringtest heeft dit jaar voor veel opschudding gezorgd bij de visverkopers. Want 453-780 euro verbouwd voor de komst van de Petrus Banden- school. Op het St. Annaterrein worden nu 300 in plaats van de geplande 350 woningen gebouwd. Door de dassenburcht kunnen ruim vijftig woningen in het noordelijk gedeelte langs de Overloonseweg niet gebouwd worden. Toch heeft de stuurgroep besloten om vijftig woningen niet elders op het terrein te bouwen. Dit betekent een fors verlies voor het Vincent van Gogh Insti tuut, eigenaar van het terrein, van circa 2.500.000 euro. "Ik ben trots op het resultaat dat de Stichting Odapark met de manifestatie De Waan heeft bereikt. 40.000 bezoekers is voor mij boven verwachting, gezien de ervaring met andere tentoonstel lingen in het Odapark. De mani festatie heeft veel lof en publici teit ontvangen in landelijke media. Hieruit blijkt dat er kwali teit is geleverd", aldus een loven de Jos Waals, die de 40.000ste bezoeker van De Waan mocht begroeten. 35 jaar lang preekte de uit Beek cn Donk afkomstige levenslustige Toon Jaspers vanuit zijn markt- kraampje voluit naar het Venrayse marktpubliek. Uit respect voor De vier grootste gemeenten in Noord-Limburg (Venlo, Venray Horst aan de Maas en Helden) bundelen hun krachten onder de vlag Regio Venlo. Deze gemeen ten, met een gezamenlijk inwo neraantal van 180.000, beogen met hun initiatief een vergaande samenwerking op onder meer economisch terrein. De dorpsraden van Vredepeel De twintigduizendste bezoeker wordt geteld in het infocentrum van De Waan. Mevrouw Ine Frencken uit Born wordt door de Venrayse wethouder van cultuur, Mathieu Emonts, namens de gemeente en het projectteam van De Waan in de bloemen gezet. De gemeente Venray stemt in met de aankoop van mavo De Kolk aan de Mr. Charles Ruys- straat 1 van het Raayland College. Zodra de koopovereenkomst is gesloten, start bouwmaatschappij Verhoeven met de verbouw van beeld van het Wijnhovenpark her steld. Sinds een jaar of zeven zijn de handen van het beeld, dat al van voor de Tweede Wereldoor log in het park staat, kapot. De restauratie van het beeld gebeurt door de dames Hijl en De Koster van atelier Hijko in Venray. Onderzoeksinstituut COELO hanteert onjuiste uitgangspunten bij het berekenen van de gemid delde lastendruk voor de burgers. Dit schrijft het college van b en w in Venray in een brief aan de Ver eniging Eigen Huis. Eigen Huis maakte onlangs bekend dat de gemiddelde lastendruk van meer- persoonshuishoudens in Venray behoort tot de veertig hoogste in Nederland. De politie verricht drie arresta- DIS uit Oirlo. SV Castenray werd in juni 2001 opgeheven. Samen met DIS uit Oirlo werd toen de nieuwe vereniging SVOC'Ol opgericht. Viecuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg. Dat is de nieuwe naam waarmee het St. Maartens Gasthuis Venlo en het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray, voorheen de Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg, vanaf deze week door het leven gaan. Door middel van een eenduidige naam, logo en huisstijl, willen zij nog eens extra benadrukken dat ze één ziekenhuisorganisatie zijn op twee locaties. De gemeente Venray moet fors bezuinigen. Om de begro- Het is nog niet duidelijk of de grafschennis in Venray een gerichte actie is geweest tegen burgemeester Jos Waals. Dit stelt de politie Limburg-Noord. zal hij aantreden. «SIS

Peel en Maas | 2003 | | pagina 16