lO°/oKORnM6 Fado, Spirit of the Dance Kunst Cultuur en Paul van Vliet ALLE De wereld volgens ....Frankrijk (deel 2) Nieuwjaarsconcert Harmonie Euterpe Venrode huldigt jubilarissen Schijn van kans Prinsepröklemasie Niet voor angsthazen! Kinjer Festival Oud papier Omroep Venray Funpop 2003: Feest van superlatieven Gezocht: jong talent! Zittingsavonden Merselo Prins uitroepen in Veulen 10 PEEL EN MAAS Donderdag 2 januari 2003 - Pagina 11 Vanaf vorig jaar oktober speelt Paul van Vliet een programma, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor Unicef. De show is samengesteld uit oud en nieuw repertoire, met liedjes, conferen ces en de comeback van een aan tal van zijn komische types. Vorig jaar heeft Paul van Vliet besloten zijn leven en carrière een andere wending te geven. Hij wil geen 'gewone' voorstellingen meer en niet meer dagelijks tussen de wie len, maar hij wil wel blijven spe len. Vanaf heden stelt hij zijn talent en creativiteit volledig in dienst van Unicef. Zo blijft hij in een ander kader en met een nieu we motivatie trouw aan zijn grote liefde: het theater. Tot 1 februari 2003 geeft hij onder de titel Een avond Paul van Vliet voor Unicef in het hele land een beperkt aan tal voorstellingen. De opbrengst daarvan zal worden besteed aan onderwijs in Bangladesh. Unicef zorgt er daar voor dat jonge wer kende kinderen op een aantal scholen gedurende twee uren per dag onderwijs krijgen. Dit succes volle en uiterst waardevolle pro ject zal ook het hoofddoel zijn van de grote Unicef-najaarscam- pagne. Help een werkend kind in Bangladesh naar school zal daar van het motto zijn. Zaterdag 11 januari, aanvang 20.00 uur. Tafeltennisvereniging Red Stars haalt vrijdag 4 januari oud papier op tussen 18.00 en 20.00 uur in Wijk Zuid tussen Zuidsingel en Prins Bernhardstraat en Nas- sauplein. Zij verzoeken U vriende lijk Uw oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebun deld. Ook kunt U oud papier brengen bij de container van Red Stars, Kiosk la, links van de tafel- tennishal (nabij Foekepot), alwaar U eveneens (oude) spullen kwijt kunt t.b.v. de Luikse Markt. Ope ningstijd: dinsdags van 18.00 - 20.00 uur. Meer informatie: Jac Linders (tel.588411) of Peter Bouwmans (tel.589134). VREDESKERK Op vrijdag 3 januari wordt er papier opgehaald in de route Vre- deskerk: Langeweg, Merselose- weg, Westsingel. Langstraat en al de tussenliggende straten. Aan vang 18.00 uur. Zorg dat het papier goed gebundeld aan de straat wordt geplaatst. In overleg met de gemeente zal ook het eer ste gedeelte van de Merseloseweg en de Kruitweg in de route wor den opgenomen De container op de parkeer plaats Hubenhof/West,singel is elke zaterdag open van 8.30 tot 17.00 uur. Iedereen kan hier zijn papier deponeren ten bate van Heil der Zieken. Zaterdag 4 januari houdt Omroep Venray vanaf 16.00 uur haar traditionele nieuwjaarsrecep tie voor bestuur, medewerkers, vrijwilligers en leden van de pro grammaraad. Tijdens deze nieuw jaarsreceptie zullen een zestal medewerkers in het zonnetje worden gezet te weten: Liesbeth Lucassen, Louis Pectcrs, mevrouw Schim v.d. Loeff, Eric Tonnissen, Rein Wortelboer en Ad van Zwol. Zij hebben zich vanaf de eerste uitzending ingezet voor het wel en wee van de Omroep en doen dat nog steeds. Reden voor het bestuur om extra aandacht te schenken aan de jubilarissen tij dens deze nieuwjaarsreceptie, die plaatsvindt in de zaal van de Zan gers van Sint Frans, Langeweg 92. Op zondag 5 januari houdt Ven- rays Koninklijke Harmonie Euter pe weer haar traditionele nieuw jaarsconcert. Euterpe wil hiermee haar vrienden en begunstigers bedanken voor de support in het afgelopen jaar en de Venrayse gemeenschap een muzikale nieuwjaarsgroet brengen. U kunt genieten van optredens van het Jeugdorkest en het Groot Orkest van de harmonie. Euterpe staat onder leiding van Peter Bonga- erts. Het repertoire bestaat uit een aangename mix van klassieke en eigentijdse muziek. Zo hoort u stukken uit de musical Ai'da, maar zult u ook bekende popklanken herkennen. Uiteraard ontbreken ook de feestelijke Weense klan ken niet. Zo staat er walsmuziek van Johan Straüss op het program ma. Het jeugdorkest zal het pro gramma ten gehore brengen dat het onlangs uitvoerde tijdens de Jeugdproms in Beegden. Daar oogstten de jonge muzikanten veel lovende kritieken van de jury. Het concert vindt plaats in de theaterzaal van de Venrayse schouwburg en begint om 11.30 uur. De toegang is gratis. Keuten van Loon Beekweg 52 Venray tel.: 0478-546339 Op zaterdag 25 januari is het weer zover; de Prinsepröklemasie 2003- De avond voor alle piëlha- zen, hazinnen, hazekeutels, fans van de Piëlhaas en iedereen die de Prinsepröklemasie een warm hart toedraagt. Voorgaand aan deze avond begint het raadsel: Wie wordt de nieuwe prins, en wie zijn adjudanten? Heeft u al een vermoeden? Alleen dit jaar moet je wel durf en lef hebben, het wordt een angstaanjagend spektakel. De zaal is erg donker, het wordt superspannend, ieder een zit op het puntje van zijn stoel van schrik. De spanning en sensatie wordt nog eens extra aangewakkerd', griezelgeluiden komen steeds dichterbij. Wat is dat? Oei, een silhouet, een monster! Een piëlhaas is wel gewend aan schimmen in het grote donkere, enge bos. Zij raden angsthazen aan om deze avond niet in je hol te kruipen, overwin je angst om deze mysteri euze avond mee te maken. En voor de stoere piëlhazen, als de schrik om het hart slaat bij de Hazinnen of de Hazekeutels, steek ze dan het hart onder de riem, zoals iedere haas betaamt. Zij zijn er bijna helemaal klaar voor, jullie ook? Piëlhazen en Hazinnen spits de oren en dan zien zij graag iedereen fier en trots op de Prinsepröklemasie zaterdag 25 januari 2003- Ga er niet vanuit dat de kaarten uitver kocht zijn, vorig jaar waren er nog enkele plaatsen vrij. De ledenverkoop is op zaterdag 4 januari vanaf 12.00 uur en de vrije verkoop op vrijdag 24 janu ari vanaf 19.00 uur, beide dagen in café de Evenaar. In 1997 was de eerste editie van Funpop: een openlucht festival voor mensen met een verstandelijke beperking. Des tijds werden er 1700 kaarten verkocht. Een jaar later lag dat aantal op 2600. Vorige editie van Funpop werd bezocht door 5700 muziekliefhebbers. En het komende openluchtcon cert op zaterdag 24 mei 2003 gaat daar weer een schepje bovenop doen: 6000 bezoekers worden er verwacht. Silvia van Hegelsom doet voor de organisatie de PR. Een gesprek met haar over het 'feest der feesten'. "De vorige editie kende een bezoekersaantal van 5700. Als je dan rondkeek op het festivalter rein (Sportvelden Klein Vink in Arcen, red.), dan zag je dat het gezellig druk was. Groepen had den zich geïnstalleerd en genoten van de artiesten vanaf een eigen plekje op het terrein. Geen over bevolkte toestanden of wanorde. Vanuit dat beeld hebben we gemeend nog 300 bezoekers extra toe te kunnen laten. Want de vraag is enorm groot. Vorig jaar waren we met 5700 kaarten in no-time uitverkocht." SYMPOSIUM 'Laat je zien, laat je horen' Onder die titel werd in 1994 een symposium gehouden door en met betrokkenen binnen de gees telijke gezondheidszorg. Het bleek de eerste aanzet tot het fes tival. Een naam van het eerste uur was Chris van Issum. Hij was hoofd van het GVT in Arcen. Zijn visioen van een soort 'Woodstock' voor mensen met een verstande lijke beperking, werd vanaf die tijd door een kerngroep verder uitgewerkt. En je mag wel zeggen dat die 'woodstock'-droom zo langzaamaan verwezenlijkt is. Het sfeertje is er in ieder geval een van verbondenheid en gezamen lijkheid. "Peace, love en together ness' klonk het op het Wood stock. 'Wij gezellig met z'n allen' zou de Nederlandstalige equiva lent kunnen zijn. De muziekstijl van Funpop is vooral 'van eigen bodem'. Dat blijkt een goede keus. Klinkende namen uit voor gaande edities: Gerard Joling, Marianne Weber, Jody Bernal, Anita Mever, Corrie Konings, Lee Towers, Dennie Christian. Maar ook artiesten van eigen bodem: De Boom Box Band bijvoorbeeld of de New- Faces uit Venlo. Silvia van Hegelsom: "Je ziet 's morgens mensen na een drie uur durende busreis swingend uitstappen, omdat ze meteen worden gevan gen door de muziek van bijvoor beeld een joekskapel. En als je diezelfde mensen 's avonds net zo swingend en zelfs zingend weer de bus ziet instappen, dan weet je dat de dag geslaagd is. Al die keren Funpop is dat het beeld van de dag." Die sfeer maakt ook dat de dag niet alleen bij de mensen met een verstandelijke beperking in de smaak valt. Ook de begeleiders en circa 200 vrijwilligers hebben al lang in het vooruit de datum in de agenda gezet. De voorverkoop start zoals elk jaar op 1 februari 2003. Silvia: "Maar het is tekenend hoeveel mensen nu al bellen om te proberen kaarten te reserveren. We beginnen daar niet aan, want iedereen moet wat dat betreft een eerlijke kans hebben. Maar het schept vertrouwen voor straks." PROGRAMMA Elk jaar is er een thema. Voor de komende editie geldt de spreuk: 'Zorg uit de zorg!'. De nadruk ligt op ontspanning, op een leuke dag uit. eventjes ont snappen uit de beslommeringen van alledag. En dat wordt bereikt door een keur aan artiesten. Het programma is nog niet helemaal rond, maar zeker is bijvoorbeeld al wel Corrie Konings. Bijna niet meer weg te denken op Funpop. Ze komt voor de vierde keer! Van regionale komaf zijn Neet oet Lot- tum en Geert Pelzer. Ook K-otic is inmiddels gecontracteerd. Boven dien zal er ook een uitgebreid randgebeuren op poten worden gezet. In tenten kunnen bezoe kers en vrijwilligers zich amuse ren met t-shirts beschilderen, schminken of CD's plakken. Er lopen steltlopers over het festival- terrein en om even helemaal te relaxen is er een heuse snoezel- ruimte ingericht. Ook de zevende Funpop zal weer slagen. Daar is Silvia heel stellig in. Een gemotiveerde groep vrijwilligers, die hun enthousias me bijna als vanzelf overbrengt op andere betrokkenen. Mensen die daardoor belangeloos meewerken aan het festival. Maar wel van essentieel belang zijn voor het welslagen ervan. Zoals een reisor ganisatie uit Horst, die samen met een transportonderneming uit Broekhuizenvorst op de dag van het concert zorgt voor pendel diensten van de NS-stations naar het festivalterrein. Omdat het fes tival bezoekers trekt uit heel Nederland, is deze service van grote waarde. Silvia haalt dit voor beeld aan, maar noemt in een adem ook de grote groep vrijwilli gers die op het festivalterrein zelf hun waarde bewijzen. 'Sponsoring in natura', die elke keer bijdraagt tot het succes van Funpop. En dat zal zaterdag 24 mei 2003 niet anders zijn. Silvia heeft er zin in. Kun jij net zo goed zingen als de kandidaten in Idols? Of zelfs nog beter! Wil je iedereen laten zien hoe goed je kan dansen? Droom je er van om op te treden voor een groot publiek? Dan heb je nu de kans om je kunsten te laten zien. Zoals ieder jaar organiseert de Hazekeutel de jeugdzitting. Op deze spetterende avond wordt de nieuwe jeugdprins van Venray bekendgemaakt- Natuurlijk gebeurt dit niet zomaar, maar wordt het een grandioze show. En daar kun jij aan mee doen. Kun je zingen, dansen, playbacken of heb je een andere leuke act. Geef je dan snel op! De datum van de jeugdzitting is zaterdag 1 februari. Je kunt je opgeven bij Hanneke Rutten: telefoon 0478-583051. Op vrijdag 10 en zaterdag 11 januari hebben de Zagewetters in Merselo weer hun traditionele zit tingsavonden, ze brengen weer vele Merselose artiesten op de planken. Gewoon Half, Tiswa. Neky, De Hofdames. Tieske en Theike. en de winnaar van de playbackshow van de basisschool zullen weer proberen om ieder een een vermakelijke avond te bezorgen. Zij zullen daar ook in bijgestaan worden door de buutreedner Jan Strik en het trio Striepke Veur. Het programma zal ondersteund worden door de Hof kapel Die Fidelen Rosentaler De avonden beginnen om 11 minuten voor 8, en vinden plaats in het Verkeshuus oftewel feest zaal Het Anker. Voor kaarten kun je terecht op Coppelenberg 13 telefoon 546419 en ze kosten €7.00 per stuk. Muziek en liedjes spelen een grote rol in de Limburgse carna val. Nog even en dan breekt de concourskoorts weer uit rond het Limburgse Vastelaovesleedjes Konkoer. Honderden tekstdichters en componisten hebben hun inzen ding al gereed. Voor de Limburg se jeugd wordt sinds enkele jaren ook een carnavalsliedjes wedstrijd georganiseerd en met groot suc ces. Duizenden enthousiaste toe schouwers waren begin dit jaar getuige van dit ludieke carnavals evenement in de Rodahal in Kerk- rade. Zanggroepen, schoolklassen en individuele zangsolisten stre den om de provinciale wisselbe ker. Het nieuwe Kinjer vastelao vesleedjes Festival komt er weer aan. Het is op zondag 9 februari in Kerkrade. Zit je op de basisschool en zing je, alleen, of met een koortje, laat je eigen carnavalslied je horen. Vraag de juf of meester van de klas en kom met je hele klas optreden. Let op, het moet wel een eigen, nieuw liedje zijn. Wat moet je doen? Stuur je liedje met begelei ding op een cd of md op naar LI TV Kinjerkraom, Postbus 31. 6200 AA Maastricht. Uiterlijk 10 januari 2003. Geef ook je adres en telefoonnummer erbij. Een com missie luistert naar de liedjes en kiest de inzenders uit, die op 9 februari mogen optreden, Vastelaovesvereniging Ut Darte le in Veulen roept zaterdag 4 janu ari de nieuwe prins uit. Dit gebeurt tijdens het jaarlijkse prin senbal in De Perdsstal. De avond begint om 20.11 uur. Naast het aftreden van de oude en het bekendmaken van de nieuwe prins, wordt om 23 33 uur de nieuwe Gaolde Paerd drager van dit carnavalsseizoen bekendge maakt Tijdens de jaarlijkse kerstvie ring is door Venrode het feit her dacht dat twee van haar leden 25 jaar bij het koor zijn. Wilma Mul ders- v.d. Bekerom en Jeanet Jan- sen-v.d. Bekerom, twee zusjes, kwamen respectievelijk in sep tember en december 1977 bij Venrode. Door de jaren heen heb- Boekrecensie in Peel en Maas Standaard Capital is een kleine, gerenommeerde bank op het gebied van fusies en overnames. Eigenaar Ernst Dellenge kaapt tegen alle ver wachting in een lucratieve opdracht weg voor de neus van de machtige Nederland Europa Bank. Binnen een maand moet Stan dard Capital het pad effenen voor een deal tussen het Nederlandse NedKab en het Amerikaanse Fra- ser Cable. Dat is Dellenge met zijn uitgebreide contacten in de zakenwereld wel toevertrouwd. Maar als Dellenge plotseling over lijdt -een ongeval?- komt zijn jonge maar talentvolle medewerk ster Matti van der Donk voor een bijna onmogelijke opdracht te staan. "Schijn van kans', een spannen de financiële thriller van schrijver Charles den Tex, is gebaseerd op een idee van Aad Jacobs, ex-top- man van de ING Groep, daartoe ben zij zich op allerlei gebied, zowel muzikaal als organisato risch. verdienstelijk gemaakt voor het koor. Ter ere van hun jubi leum kregen Wilma en Jeanet de zilveren bondshanger. alsmede de daarbijbehorende oorkonde uitge reikt, door de ere-voorzitter van de zangvereniging, Trijn Pouwels. aangezet door Astrid Joosten. 'Schijn van kans' is een uitgave van uitgeverij De Geus en kost 18,90 euro. Dit boek is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venrav. Programma Schouwburg Venray wordt meegenomen in een inter nationale achtbaan, door de sen sationele en passionele wereld van de dans. In deze betoverende show wordt de krachtige Ierse energie op meesterlijke wijze ver weven met de oeroude krachten van flamenco, salsa, tango, tap- en ballroomdans. Het is telkens een kwestie van uren, voordat deze unieke productie is uitverkocht. Avond na avond geeft het uitzinni ge publiek het Ierse gezelschap een welverdiende staande ovatie. Zowel critici als publiek noemen One World de beste dansshow in jaren. Vanaf januari 2003 is One World drie maanden lang te bewonderen in Nederland. Spirit of the Dance bestaat uit de beste dansers van de Irish International Dance Company. Spirit of the Dance klinkt als een op hol gesla gen sneltrein. Ongeveer vijfen twintig paar Ierse schoenen dan sen als een. De vijftig donderende voeten brengen een stampvoeten de opwinding teweeg, die u naar lucht doet happen. De waanzinni ge bedrevenheid en precisie ervan maken dat de rillingen u over de rug lopen! Wannéér u de zaal verlaat, tintelt u nog na van de bruisende show. Beide voor stellingen op donderdag 9 en vrij dag 10 januari beginnen om 20.00 uur. werk van vele andere Portugese artiesten. Vandaag de dag wordt Jorge Fernando als een van de belangrijkste mannelijke fadozan gers uit Portugal beschouwd. Onlangs vierde hij zijn 25-jarig jubileum in de showbusiness in het prestigieuze Tivoli theater in Lissabon. Zijn uit eigen hand geschreven en gecomponeerde liederen, waarin hij het trieste ele ment van de fado op zeer sfeervol le wijze aan de man brengt, vor men niet alleen de sleutel tot zijn eigen succes. Jorge Fernando is tevens verantwoordelijk voor het produceren van het debuutalbum van fadotalent Mariza. Met recht kan vermeld worden dat Jorge Fernando, volgens de Portugese Buma-Stemra. de meest vertolkte en gezonden fado-auteur in Portu gal is. Dinsdag 7 januari in de Schouwburg Venray, aanvang 20.00 uur. Spirit of the Dance is één van de meest succesvolle en dynami sche dansgroepen van de gehele Wereld. Alle records zijn reeds gebroken: in Amerika, Australië, Engeland en de rest van Europa waren de voorstellingen compleet uitverkocht. One World is het adembene mende nieuwe dansspektakel van Spirit of the Dance. Het publiek In het Odapark in Venray is tot en met 16 februari 2003 de expositie 'De wereld vol gens...Frankrijk' (deel 2) te zien. Er is werk van vier Fran se kunstenaars: Jean Rustin, Philippe Perrin, Muriël Toule- monde en Roseline Granet. Van Jean Rustin (Parijs, 1928) zijn in de tentoonstellingsruimte schilderijen te zien. De persona ges in zijn werk zijn vaak naakt en lichamelijk vervallen, en staren de beschouwer vanuit hun kale, op cellen lijkende kamers aan. Soms maken ze expliciet seksuele geba ren. Zo wordt het schilderij 'Vrouw die haar hand in de mond van een man stopt' (1989) geken merkt door de mengeling van het bedreigende, het erotische en het troosteloze. In het Theehuis staat werk van Philippe Perrin, een indrukwek kende installatie genaamd Gun- club. Perrin's werk kan gezien worden als een visie over de ver binding tussen het object en kunst. In dit geval staat het pistool als object centraal. Het wapen wordt geïsoleerd van zijn origine le, natuurlijke context en is daar naast vergroot weergegeven. Op deze manier verliest het pistool zijn oorspronkelijke betekenis en verschijnt het als een triviaal object. Buiten in het Odapark is een zeecontainer ingericht met een video-installatie van Muriël Toule- monde (1970, Lille) getiteld Fabel lier. Fabeltier betekent 'geweldig dier1: wit paard of eenhoorn? Ein deloos rent ze in haar metalen box-komt zij voort uit de realiteit of uit onze dromen? Het ant woord is te vinden achter de woorden, een geheim, bewaard in de langzame en eeuwige bewe ging van haar lijf, en haar vreem de stille verschijning (Muriël Tou- lemonde). - In de binnentuin is ruimtelijk werk (brons) van Roseline Granet (1936, Parijs) te zien. Daarnaast is binnen in de tentoonstellings ruimte een serie van 17 kleine portretten in gips te zien. Inspira tiebron voor deze portretten was de Canadese kunstenaar Jean Paul Riopelle die in 1947 naar Parijs kwam. Hij bracht veel tijd in Gra- net's atelier door, zittend in een stoel. Roseline Granet was gefas cineerd door het beeld van de man die als het ware één werd met de stoel waar hij in zat. Dit heeft geresulteerd in een reeks portretten waarin verschillende houdingen van Riopelle weerge geven zijn. Het Odapark is open dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00. Een van de meest populaire Portugese vertolkers van de fado, Jorge Fernando, Spirit of the Dance, één van de meest succesvolle en dynamische dansgroepen van de gehele wereld, en Een avond Paul van Vliet voor Unicef. Schouwburg Venray presenteert komende week drie energieke voorstel lingen. Een van de meest populaire Portugese vertolkers van de fado, Jörge Fernando, begon zijn carriè re als professioneel fadozanger op de leeftijd van zestien jaar. Hij toerde reeds op jonge leeftijd de wereld rond en werd ontdekt door Carlos Goncalves, die hem een plaats bezorgde in de band van de beroemde fadozangeres Amalia Rodrigues. Dit betekende het begin van een indrukwekken de carrière. Zijn eerste solosucces was in 1983 op het RTP festival mPTfiet lied Brancas Para O Meu Amor, wat resulteerde in een pla tencontract. In 1985 bracht het RTP festival hem wederom succes eh dit maal met het nummer IJmbada, dat maandenlang de eer ste plaats van de Portugese hitpa rade sierde. In de daarop volgen de jaren bracht Jorge Fernando meerdere succesvolle albums uit en werkte daarnaast mee aan het

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11