luman Insurance steunt goed doel Verzoek om planschade gaat 2400 euro kosten CDA: dependance De Hommel in De Brabander imenwerking tegen ipvergunning Heuvelstraat Synthese bezuinigt alleen bij vrijwilligerscentrale Gemeente en Geven in clinch over gebruik gemeentewerf 1750,00 Oorlogs monument Schuldhulp verlening in zes jaar verdubbeld Schade vergoeding Raadgevers in financiële planning H liman Insurance m Group bv W 'I heken t i-'i&sverzel ■a, l EN MAAS pmen moeten blijven staan" gemeente heeft ten jn «chte een kapvergunning "2 eend voor vijftien bomen e Heuvelstraat, zo oordeelt eii"? rit Verkoeijen. Het raadslid Samenwerking pleitte fendag in de commissie Ste- jk Beheer voor het behoud de rij bomen die een groe nig vormt tussen de Grote k en het St. Annaterrein. kapvergunning is vorige k in Peel en Maas gepubli- d. Binnen zes weken kan n de verleende vergunning raar worden ingediend. Vol- i ambtenaar Jansen heeft het raar van Samenwerking geen de zin omdat de partij geen et betrokkene is. "Dan dienen n de gemeenteraad een initia- oorstel in", reageerde Verkoe- "Want destijds is beloofd dat •men zouden blijven staan, al zijn de huizen dichterbij ten gebouwd dan eerst de ding was. Toen hebben wij •rspeld dat ze eraan moesten en. We eisen dat ze behou- ilijven want de bomen zijn ite behandelen zodat ze geen it meer veroorzaken." fde voortuinen van de nieuwe :n aan de Heuvelstraat en inessenhof staan zes linde zes kastanjes en drie irns. Ze zorgen voor veel iw en ze moeten regelmatig 'h gesnoeid worden omdat :ken tegen en over de hui- oeien. De lindebomen schij- last te hebben van luizen die Wauw veroorzaken. Dit geeft leverige aanslag op straat, tuinmeubilair, speeltoestellen en geparkeerde auto's. De drie esdoorns verkeren in een slechte conditie. De gemeente vermoedt dat ze binnenkort zelfs zullen afsterven. Bovendien zaaien de uitgewaaide vruchten van de esdoorn gemakkelijk uit. Omdat de woningen voorzien zijn van een plat dak dat beplant is met sedum zorgt dit voor steeds terug kerende overlast. De kastanjebo men staan met hun brede kronen dichtbij de gevels. Twee jaar geleden hebben de bewoners al gevraagd om de bomen, die op eigen terrein staan, te mogen kappen. Dat is toen door de gemeente afgewezen. Want ze zijn karakteristiek voor de Heuvelstraat als een groene laan. Bovendien was ook in de koopacte opgenomen dat de bomen gehandhaafd moesten blij ven. Dit jaar hebben de bewoners zich opnieuw gemeld omdat de overlast flink is toegenomen. De gemeente heeft geprobeerd de overlast te bestrijden door lieve heersbeestjes uit te zetten maar dat heeft onvoldoende resultaat opgeleverd. Tijdens een overleg op 7 oktober is de gemeente toch overstag gegaan onder voorwaar de van aanplant van nieuwe bomen. Er komen zes amberbo- men en zes smalle beuken voor terug. De gemeente betaalt 25% van de kosten voor rooien en her planten tot een maximum van 1500 euro. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) meldde dat bij bouw plannen economische belangen vaak voor groene belangen gaan. "Dat is ook bij Jerusalem gebeurd. Als groen of bomen moeten blij ven dan moet daar een strakke lijn omheen worden getrokken. En daar dient iedereen zich aan te houden. Maar vaak zie je dat er tij dens de planontwikkeling tegen vallers zijn wat ten koste gaat van het groen." Frits Ruyten vindt de nieuwe bomen evenwel een goed alternatief. Omdat ze veel minder overlast bezorgen en de groene wig toch in stand blijft. Volgens Gerrit Verkoeijen kun nen de lindebomen goed behan deld worden door ze twee keer per jaar te injecteren. Zoals dat ook met de bomen boven terras sen gebeurd. Bart van Dijk, hoofd Openbare Werken, meldde dat dit drie keer per jaar moet en dat het 125 euro per behandeling kost. Ook zou het de conditie van de bomen niet ten goede komen. "We hebben onderzocht of behoud mogelijk was maar na wikken en wegen hebben we besloten de bewoners tegemoet te komen." Gerrit Verkoeijen raakte niet overtuigd. "Het duurt twintig jaar voordat die nieuwe bomen even groot zijn. Voor geld moeten de bomen wijken en dat is niet juist." Gerda van Stelten (CDA) vond het 'een rare zaak'. "Want er is toegezegd dat ze zouden blijven staan ook al is het bouwplan opgeschoven.Raadsnestor Joost van de Vorle kon dit bevestigen: "Ze mochten pertinent niet gekapt worden. Daar is het plan zelfs nog iets op aangepast." Synthese ontkwam bij de begrotingsbehandeling 2003 van eind oktober niet aan de bezuinigingswoede. Bij de wel- zijnsinstelling moest 108.000 euro geschrapt worden. Uit eindelijk blijkt alleen de vrij willigerscentrale te worden getroffen. Want de voorgenomen bezuini gingen op echtscheidingsbemid deling en opvoedingsondersteu ning zetten geen zoden aan de dijk. Omdat de gemeente hier voor geld krijgt van het rijk. Wordt dit niet voor dat doel inge zet dan loopt de gemeente het risico het rijksgeld te moet terug betalen. De bezuinigingen op het jongeren informatiepunt (JIP) aan de Schoolstraat zijn eveneens van de baan. Want daardoor zouden de openingstijden zo drastisch verminderen dat de doelstelling van het JIP (informatie, doorver wijzing en contact) in de knel zou komen. Bij de vrijwilligerscentrale aan de Marktstraat wordt 32.886 euro bezuinigd. Daarnaast wordt voor 25.512 euro aan diensten niet ingekocht. Uit het budget voor minderheden en de bestemmings reserve sociale vernieuwing wordt in totaal nog 26.505 euro gehaald zodat het bezuinigings- doel van 108.000 toch gehaald wordt. De gemeente neemt volgend jaar voor 1.135.477 euro aan dien sten af bij Synthese die dreigt met /*r uJcgP 14TSK UZefB4U£g, m vö&r te. weeg AJU eêAj naë stewe vcexmie# een bezwaarprocedure. De wel- zijnsinstelling vindt dat de gemeente niet eenzijdig mag tor nen aan het contract. Het productplan 2003 van Syn these stond donderdag op de agenda van Maatschappelijke Diensten. Ton Mulders (fractie Van de Vorle) liet zich kritisch uit over de welzijnsinstelling. "Het is geen bezuiniging maar een schui ven met potjes. Bij het JIP is het alleen vrijdagavond druk zijn omdat er dan goedkoop con dooms verkocht worden. Het is ook heel vaak gesloten tijdens de reguliere openingstijden en zit in een veel te duur pand. Het zou bijvoorbeeld goed samengevoegd kunnen worden met de vrijwilli gerscentrale", vond Mulders die opmerkte dat de ooit met veel geld opgezette jongerensite geen enkele informatie bevat. "En op de website van Synthese wordt nog een jongerenmanifestatie aan gekondigd die al in september 2001 is geweest." Mulders waar schuwde ervoor geen behoefte onderzoeken meer te laten uitvoe ren door Synthese omdat de instelling immers zelf het werk verricht. En hij vroeg om kwali teitsbewaking en een duidelijker inzicht in wat Synthese werkelijk doet en op welke manier het betaald wordt. Voorzitter Ton Teeuwen-Pee- ters wilde Synthese niet bespre ken omdat het slechts 'ter kennis name' op de agenda stond. Zij stelde voor de vragen schriftelijk te laten afdoen. "Maar wanneer kan het dan wel", vroeg Mulders zich af. "Ik heb in deze commissie al drie keer gevraagd om Synthese op de agenda te zetten. Het duurt allemaal veel te lang en ik wil het in de openbaarheid trekken. Want er moet zorgvuldig met het geld van de Venrayse burgers worden omgegaan." Leonie Cals (WD) verbaasde zich er eveneens over dat Synthese nog steeds niet als discussiepunt op de agenda is ver schenen. Begin 2003 zal dit wel gebeu ren. Want komend jaar loopt het vierjarig contract met de welzijns instelling af en moet er een nieu we verbintenis worden opgesteld. paste arbeid. De nieuwe NLW- Groep ontwikkelt ook andere (commerciële) activiteiten en gaat zich bijvoorbeeld als een leer- werkbedrijf begeven op de reinte- gratiemarkt. De gemeente wordt met een renteloze lening van 1.555.000 euro grootaandeelhouder in de NV en neemt ook zitting in de raad van commissarissen. De gemeente blijft ten alle tijde ver antwoordelijk voor de uitvoering van de WSW en zal bij tekorten financieel moeten bijspringen. Huub Muijsers (CDA) vreest dat het onmogelijk zal zijn alle gelds tromen goed te scheiden binnen de NLW. "Als de bedrijfsresulta ten negatief worden dan kan de WSW in gevaar komen. Want met geldstromen valt gemakkelijk te schuiven. Kunnen we de verzelf standiging dan nog terugdraaien", vroeg Muijsers zich af. Paul Vrie- sekoop (PvdA) wees eveneens op de financiële risico's van de ande re NLW-activiteiten buiten de WSW. "Wij willen de garantie dat er geen nieuw schouwburgscena rio komt. De gemeente moet de vinger aan de pols houden en scherp letten op de geldstromen." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) vond dat de rechtspositie van de werknemers gegarandeerd moet zijn en stelde vast dat de gemeente verantwoordelijk is als het mis gaat. Jeu de Wit (WD) pleitte voor een harde lijn. "De NLW moet geheel zelfstandig kun nen draaien. De gemeente moet niet te snel klaar staan om steun te geven. Want met een risicodra gend kapitaal loopt de gemeente al grote risico's bij een doemsce nario." Arnold van Kraaij, hoofd financiën, zei dat het voor de gemeente heel moelijk is om de financiën bij de NLW controleren. "Dat gebeurt op basis van vertrou wen. De NLW is verplicht voor ieder onderdeel een aparte admi nistratie te voeren. En er is ook accountantscontrole die ervoor zorgt dat de boeken de waarheid weergeven." Wethouder Heidens (CDA) meldde dat ieder bedrijf risico's loopt. "En als de NLW niet goed draait dan is de NV daar zelf ver antwoordelijk voor. Wij dragen alleen verantwoordelijkheid over de sociale doelstelling in het WSW-verband. Via de raad van commissarissen en als aandeel houder kunnen we controle uit oefenen en op tijd op de ontwik kelingen inspelen." Huub Muijsers hield zijn bedenkingen. "Want we staan er te ver vanaf. Zo n accountantsrapport krijgen we pas twee jaar na de beleidswij ziging te zien. Dat is veel te laat We hebben onze zorgen over de sociale doelstelling. Dat de men sen met aangepast werk hun zin volle dagbesteding kunnen behouden." ;ommissieleden wezen op Üco's. Want de NLW voert de gemeente de Wet Werkvoorziening uit. Miteel zijn 325 mensen uit 'meente Venray bij de NLW zaam in WSW-verband. Zij len om uiteenlopende rede- |iiet in het vrije bedrijf aan de n verrichten daarom aange- de commissie Middelen )t5|k kritiek op de verzelf- liging van NLW Bedrijven, raat januari 2003 wordt het naamloze vennootschap de nieuwe naam NLW- itrai p NV gaat dragen. Het i ijf komt op meer afstand Je gemeenten te staan. In- gi'i mne Peters en Nel Aben uit Venray ontvingen dinsdagmiddag uit handen van direc- Jasper Gorter van Human Insurance Group BV een cheque ter waarde van 1750 Dit geldbedrag is bedoeld voor de realisatie van het monument voor naamloos g: i,i jrven kinderen, dat op zaterdag 28 december na een gebedsdienst oficieel wordt ont huld aan de zuidkant van de toren van de Grote Kerk in Venray. Het geld werd ingeza meld tijdens de receptie ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand van de 'partner in financiële planning' aan de Leeuwstraat 4. Donderdag 5 december 2002 - Pagina 7 De gemeente heeft de familie Geven tot 1 april van dit jaar toestemming gegeven om de voormalige gemeentewerf tijdelijk te gebruiken als winterstalling voor kermiswagens. Volgens de gemeente weigert Geven nu de loods aan de Acaciastraat te ver laten. In de commissie Stedelijk Beheer meldde Bart van Dijk, hoofd Open bare Werken, dat Geven eenmalige toestemming had om de werf afge lopen winter gratis te mogen gebruiken. "Die periode is later nog met een maand verlengd tot 1 mei. Sindsdien is Geven meermaals duidelijk gemaakt dat hij de werf moet verlaten. Maar daartoe is hij niet bereid", aldus Van Dijk. De gemeente heeft een advocaat in de arm genomen en alvast 5.000 euro vrijgemaakt voor proceskosten. De energiekosten voor het gebruik van de opslagruimte loopt dit jaar op tot 4.800 euro. De gemeente wil de werf ontmantelen. Geven senior zegt dat zijn zoon. die circa achttien kermiswagens aan de Acaciastraat gestald heeft, hiervoor persoonlijke toestemming heeft gekregen van burgemeester Waals. "Mijn zoon heeft al in 1999 een schriftelijke overeenkomst met de gemeente gesloten voor koop van een stuk grond aan de Spurkterweg. Daar zou hij een loods bou wen zodat hij verder kon met zijn bedrijf. Maar de gemeente levert de grond niet waardoor hij in moeilijkheden is gebracht", zegt Geven. Eerst werden de wagens voor de kennisexploitatie gestald aan de Broekweg maar dat zijn er nu teveel geworden. "Waar moet hij anders met zijn wagens heen", vraagt Geven zich af. "De gemeente moet haar afspraken nakomen. Hij wil een stuk grond kopen en een bedrijf opbouwen maar daarvoor moet hij wel de kans krijgen." Joost van de Vorle vroeg zich in de commissievergadering af waar om de energiekosten zo hoog zijn. "Want Geven komt daar nooit en er staan alleen maar wagens gestald." Gerda van Stelten (CDA) vond dat de energierekening naar Geven gestuurd moet worden. "Want dat is toch normaal." Dat was ook Martin Wijnhoven (Samenwerking) van mening. Hij vond dit ook een bewijs dat de gemeente voortaan betere contracten moet afsluiten. Gemeente werpt drempel op Met ingang van 1 januari 2003 is een verzoek om plan- schade niet meer gratis. Bur gers die door nieuwbouwplan- nen benadeeld worden vanwege een daling van hun onroerend goed of inkomen gaan voor een planschadever- zoek voortaan 2.400 euro beta len. De gemeente hoopt hier door een 'wildgroei' aan claims voor vermeende scha de tegen te gaan. In de gemeente Venray kwa men tot vier jaar geleden nauwe lijks planschadeverzoeken voor. Vanaf dat de nieuwe wet op de Ruimtelijke Ordening eind jaren zestig in werking trad kreeg Ven ray slechts twee verzoeken bin nen. De laatste was tegen de aan leg van rijksweg A73- Sinds 1998 zijn er negen verzoeken inge diend. Drie daarvan betroffen het nieuwbouwplan De Boog in de buurt Burggraaf. En onlangs hebben vier bewo ners van de Albionstraat in Leu nen een planschadeverzoek inge diend tegen de nieuwbouw in Pascherhof en Porterhof in de wijk de Korenmolen. Zij hebben daarbij een advies bureau ingeschakeld die werkt op basis van 'no cure no pay'. De claimcultuur neemt ook in Neder land een grote vlucht. Er zijn juri dische adviesbureaus die in de omgeving van ieder nieuwbouw plan briefjes uitdelen bij onwo- nenden met het aanbod een scha declaim in te dienen. Indien het geen schadevergoeding oplevert dan hoeft de aanvrager ook niets te betalen. In de nieuwe wet op de Ruim telijke Ordening, die momenteel ter advisering bij de Raad van State ligt. worden ook maatrege len getroffen. Het voorstel is om een daling van 10% van het inko men of vermogen niet meer te vergoeden. Dit wordt gezien als een normaal maatschappelijk risi co. Theo Mulders (Samenwerking) vond in de commissie Middelen 2.400 euro wel een erg grote bar rière. "Vanwege deze hoge finan ciële drempel zullen burgers, die er wellicht wel recht op hebben, toch geen vezoek indienen", aldus Mulders die voorstelde de leges in fases te verhogen. René Francken (WD) vond het een prima voorstel. "Want het werpt een drempel op voor al te lichtvaardige planschadeclaims. Ook Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) en Paul Vriesekoop (PvdA) konden ermee instem men. Volgens Vriesekoop bevor dert het ook een goede rechts gang, "Want het moet geen sport worden om planschadeverzoeken in te dienen en de gemeente hier mee op kosten te jagen", aldus de PvdA'er die meer moeite had met de hoogte van 2.400 euro en pleit te voor een uitzondering voor de minima. "De minder draagkrachti- gen zullen dit bedrag niet kunnen opbrengen waardoor er een schif ting ontstaat. Iedereen moet er gebruik van kunnen maken." Joos Linskens (CDA) vond de gevraagde leges eveneens 'een fors bedrag'. "Maar als barrière is het acceptabel. Bij toekenning wordt de leges toch terugbe taald." Wethouder Heidens (CDA) meldde dat de leges kostendek kend zijn. De verzoeken om plan- schade brengen veel werk en kos ten met zich mee zoals het laten uitvoeren van een onafhankelijke onderzoek en het opstellen van een deskundigenrapport. Lei Hei dens voelde niets voor het ver zoek van de PvdA om voor min der draagkrachtigen een aparte regeling te treffen. "Want er zijn voldoende andere mogelijkheden binnen het minimabeleid." De Dorpsraad in Oirlo heeft het initiatief genomen voor de oprich ting van een oorlogsmonument in het Venrayse kerkdorp. Het monument moet een eerbetoon zijn aan Oirlonaren die door oor logsgeweld om het leven zijn gekomen. Er is inmiddels een werkgroep geformeerd die dit plan verder gaat uitwerken. Het monument is met name bedoeld voor de inwoners van Oirlo die in de Tweede Wereldoorlog en later in Nederlands-Indië om het leven zijn gekomen. De werkgroep is dan ook geïnteresseerd in de namen van Oirlonaren die door oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen. Mensen die de werk groep hierbij kunnen helpen, kunnen bellen met Henny Sassen telefoon 571624, Nel van Rijswij- ck, 571232, Karei Steeghs. 571552 of Theo Hellegers. 571821. Het aantal mensen dat niet meer uit de schulden komt neemt gestaag toe. De schuldverlening bij de gemeente Venray telde in 1996 nog 104 cliënten. Dat aantal is dit jaar de 200 gepasseerd. De gemeente verwacht dat de groei nog verder zal toenemen. De invoering van de euro wordt als een van de belangrijkste oorzaken gezien. Niet alleen vanwege de prijsstijgingen maar ook hebben veel mensen het 'prijsgevoel' ver loren en zijn daardoor in de pro blemen geraakt. De gemeente gaat meer aandacht besteden aan vroegtijdige signalering. Er wordt al samengewerkt met Wonen Venray. Vanaf volgend jaar wil de afdeling Zorg Inkomen ook afspraken maken met maatschap pelijk werk, energieleverancier Essent, zorgverzekeraar VGZ. huisartsen, thuiszorg en bewind voerderskantoren. Venraynaar T. Martens krijgt van de gemeente Venray een schadevergoeding van bijna 16.000 euro. Hij krijgt dit bedrag omdat volgens hem door de nieuwbouw van 25 woningen in plan De Boog de waarde van zijn woning aan de Tuinstraat 2 is gedaald. Martens had de schade claim ingediend omdat door de bouw van de woningen ook zijn woongenot sterk is verminderd. Volgens Martens is zijn privacy aangetast doordat de bewoners van zes aangrenzende woningen vanuit hun slaapkamers inkijk hebben op zijn tuin. Verder vindt Martens dat hij schade lijdt nu zijn nieuwe buren klagen over de tak ken van diverse bomen op zijn grondgebied. Het onafhankelijke Adviesbureau Van Montfoort stelt dat de eisen van Martens terecht zijn en adviseert de gemeente Venray de schadeclaim te betalen. Volgens de leerlingenprog noses wordt De Hommel de komende jaren de snelst groeiende basisschool in Ven ray. De protestants-christelij ke school kampt aan de Oost singel met nijpend ruimtegebrek en er worden komend jaar vijf lokalen bijge bouwd. Martin Leenders (CDA) deed in de commissie Maatschappelijke Diensten het voorstel om in nieuwbouwwijk de Brabander, waar in 2005 een school gebouwd wordt, een dependance van De Hommel te openen. "Want deze school trekt veel leer lingen uit heel Venray. Dan maakt het niet zoveel uit waar de school ligt. Bovendien verminderen dan ook de verkeersproblemen aan de Oostsingel", zei Leenders die ver wachtte dat daardoor ook de terugloop van leerlingen bij De Flierefluit en De Foekepot zal ver minderen. Deze twee basisscho len in de wijk Brukske hebben veel concurrentie van De Hom mel die net buiten de wijk ligt. Enkele commissieleden uitten hun zorgen over de sterk stijgen de huisvestingskosten voor het basisonderwijs. In de komende vier jaar lopen de kosten op van 1,7 miljoen euro naar ruim 2,7 miljoen euro per jaar in 2006. Dit wordt veroorzaakt door het leer lingenaantal dat stijgt van 4039 naar 4538 basisschoolleerlingen in 2006. Bovendien moeten alle 21 scholen aangepast worden voor onderwijskundige vernieu wingen, zoals ICT-werkplekken, kleinere lokalen voor individueel onderwijs en meer ruimten voor docenten. Dit vergt in de komen de jaren een totale investering van ruim 3 miljoen euro. Oud-leraar en WD-commissie- lid Wim Buys plaatste kritische kanttekeningen bij de dure onder wijshuisvesting. "Ik ben in 1949 geslaagd als onderwijzer. En vanaf die tijd heb ik niets anders dan vernieuwingen meegemaakt. Het waren niet altijd verbeteringen en vaak waren de vernieuwingen binnen vijf jaar alweer achter haald. We moeten daarom niet klakkeloos uitvoeren wat het onderwijs allemaal vraagt. Want ik ben ervan geschrokken voor hoeveel geld er geinvesteerd wordt in de huisvesting", zei Buys die het voórmalige mavo-gebouw als voorbeeld nam. De WD'er vindt het onbegrijpelijk dat aan dit pas gerenoveerde pand voor zoveel geld vertimmerd moet worden voor de komst van basis school Petrus Banden. De prognoses voor de wijk Landweert blijken te laag te zijn geweest. De Vlaswei zou voor het schooljaar 2003/04 een extra noodlokaal krijgen vanwege tijde lijk ruimtegebrek. De plaatsing van een noodlokaal kost 24.000 euro. De gemeente bekijkt nu of met het geld van onderwijskundi ge vernieuwing er toch een per manent lokaal bijgebouwd kan worden bij De Vlas wei. e-mail: redactie© vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7