fenray weert auto's uit Bomenbuurt S "Ons leven hangt aan een zijden draadje" Bomenbuurt klaagt over parkeergedrag Raaylanddocenten Man gewond Sterretje in uw autoruit? Drugs in auto Bonnen Het nieuwe douchen volgens Grohe en Sanidröme anidröme ieuw dak oor Focus Een lange reis, eerst te voet en per auto, daarna per vliegtuig werden de vader en zijn oudste zoon via buurland Pakistan en via de Russchische stad Moskou naar Nederland gesmokkeld. Al hun bezittingen hebben ze verkocht. Maar liefst 450.000 dollar had hel gezin bij elkaar gesprokkeld om met z n allen door beroepssmok kelaars naar Nederland gebracht te worden. In de buurt van Berlijn moesten zij midden in een bos uit de auto stappen en kregen de opdracht om daar te blijven wach ten. Het wachten duurde erg lang, de mannen hadden honger en dorst, en gingen op zoek. Een politiepatrouille zag hen echter en arresteerde hen. Een dag later werden zij overgebracht naar een opvangcentrum. Ook daar wer den van hen foto's en vingeraf drukken genomen. Een dag later, toen zij buiten over het terrein van het opvangcentrum liepen, zagen zij plotseling de smokkelaar voor hen staan, dezelfde man die hen had achtergelaten in het bos. De man zei hen rustig te blijven en hem te volgen. Na enkele minuten kwamen zij bij een auto die hen verder naar Nederland zou brengen. Onderweg werden zij nog enkele dagen onderge bracht op een geheim adres, de smokkelaar moest voor documen ten gaan zorgen. Ruim drie weken hebben ze daar in een vrijstaand huis gezeten dat zij niet mochten verlaten. Bijna iedere avond werd hen eten gebracht voor de dag erna, soms kregen ze zelfs twee dagen geen eten gebracht. SCHIPHOL Het laatste deel van de autorit ging naar Schiphol, waar zij ver enigd zouden worden met de ove rige familieleden die met het vliegtuig naar Nederland waren gesmokkeld. Nadat de rest van het gezin, waaronder een twee maanden oude baby, op Schiphol was geland namen de smokke laars hun reisdocumenten in en verdwenen. Dit was ook het laat ste contact met de smokkelaars. De smokkelorganisatie had hen een veilig land beloofd, maar ook dat de hele familie naar Nederland gebracht zou worden. Op Schiphol werd politiek asiel aangevraagd. Via opvangcentra in Hoogeveen en Dokkum kwamen zij ruim twee jaar geleden in Oos trum terecht. In het oude pand op de hoek van de Stationsweg hoop ten zij een nieuw bestaan op te bouwen. In Hoogeveen en Dok kum hebben alle familieleden hun uiterste best gedaan om zich aan de Nederlandse cultuur aan te passen. Vader Mehrabi: "Wij heb ben bewust voor Nederland geko zen omdat het een veilig en een democratisch land is. Wij wilden heel erg graag hier wonen en een maal hier hebben wij besloten om ons voor de volle honderd pro cent in te zetten om te integreren in de Nederlandse samenleving." Allemaal leerden zij de Nederland se taal en ieder een vakgerichte opleiding. Moeder leerde voor medewerkster naaiatelier, de zoons voor automonteur, compu tersysteembeheerder en magazijn medewerker. Bijna lachend, maar vol trots, laat de hele familie hun behaalde zwemdiploma's zien. De salontafel ligt bezaaid met Neder landse diploma s en certificaten. WERKEN De twee oudste en volwassen zonen willen graag gaan werken, maar vanwege de 'uit-status' mogen zij dat niet. De twee schoondochters zijn blij dat zij hier zonder hoofddoek mogen lopen. In Herat moeten zij zich helemaal bedekken met doeken, daar hebben zij geen menswaar dig leven. Een vrouw stelt daar niets voor, zeggen ze De dertienjarige Farzad ging in Oostrum naar de basisschool, vrij wel moeiteloos kon hij zich aan sluiten bij het leertempo van groep 7. Na groep 8 voltooid te hebben gaat hij nu dagelijks naar het Raayland College. Zijn leraar noemt hem een uiterst vriendelij ke en beleefde jongen, een voor beeld voor veel allochtonen en verwondert zich over zijn aanpas singsvermogen. Zijn 18-jarige broer Bchzad volgt in Nijmegen een opleiding voor motorvoertui gentechniek. Een andere broer studeert in Leeuwarden voor ver koopmanager. Allen zijn volledig geïntegreerd. Zij gaan hier naar school, studeren goed, beheersen de Nederlandse taal, zitten bij een sportclub én hebben hier een grote vriendenkring opgebouwd. Bchzad heeft hier zelfs een vaste vriendin. "Het is voor velen mis schien vreemd", vertelt Behzad, "maar wij hebben ons hier nooit geprofileerd als asielzoeker. Nadat wij maandagavond in het nieuws zijn gekomen vragen onze vrienden en bekenden ineens vol verbazing of het klopt dat wij asielzoekers zijn. Ook mijn voet baltrainer, die even kwam infor meren, was daarover stomver baasd." Behzad voetbalde tot voor kort in het Al-team van SV Ven- ray, maar vanwege de problemen kon hij zich niet meer volledig concentreren en is hij er voorlo pig mee moeten stoppen. "Volgens de brief moeten wij deze woning binnen drie dagen verlaten hebben. Geen idee waar wij heen moeten gaan. Gewoon hier voor het huis op de stoep gaan zitten? We zijn in de loop van deze week dakloos en wor den aan ons lot overgelaten. Teruggaan naar Afghanistan is geen optie. De Nederlandse rege ring verklaart Afghanistan als vei lig. maar dat is slechts papieren schijn. Het Talibanregime mag dan officieel weg zijn, in de pro vincie Herat zijn nog steeds dezelfde personen aan de macht alleen heet het nu geen Taliban meer, in feite is het er nog steeds onveranderd. Als we teruggaan zullen wij stenen. Worden wij niet doodgeschoten vanwege onze politieke voorkeuren, dan kwijnen wij zo wel weg en ster ven alsnog. We kunnen dan nog beter zelfmoord plegen", aldus Bchzad die nauwlettend al het nieuws over zijn vaderland volgt en alle krantenknipsels over de situatie in Afghanistan verzamelt. "De Taliban is ook een manier van leven. De mensen zijn Taliban en denken Taliban, dat krijg je nooit weg! Op het moment dat wij in Dokkum in het asielzoekerscen trum zaten, werd in het Friese Kollum de 16-jarige Marianne Vaatstra vermoord. Het beschuldi gende vingertje werd toen naar het nabijgelegen asielzoekerscen trum uitgestoken. Daar zijn wij op dat moment de dupe van gewor den, door onwelwillende advoca ten. Zij wilden ons niet meer hel pen. Een derde advocaat had binnen tien minuten onze asiel procedures zonder opgave van redenen afgesloten! Wij hebben haar aangeklaagd bij de Orde van Advocaten die ons in het gelijk stelde en erkende dat dit gezin door toedoen van haar fout in een slechte positie terecht gekomen is. Maar dat gelijk haalde verder niets uit. Sindsdien ontvangen wij regelmatig brieven dat wij uitge procedeerd zijn en onze woning moeten verlaten." DRIE GEZINNEN De familie, eigenlijk drie gezin netjes, bestaat uit de vader en moeder, vijf zonen, twee schoondochters en twee kleinkin deren van viereneenhalf en van anderhalf jaar. De jongste is hier in Nederland geboren. De kleind ochter van viereneenhalf gaat nu naar groep 1 van de Oostrumse basisschool. Vluchtelingenwerk laat weten dat er momenteel nog een proce dure loopt op medische gronden. De vader is diabeet en hartpa tiënt. Hem wacht eigenlijk nog een operatie. De moeder lijdt psy chisch enorm onder al het leed. zij overwoog op een gegeven moment zelfs maar een einde aan haar leven te maken. Vooroverge bogen zit zij in haar stoel. Haar ogen zijn rooddoorlopen van het vele huilen. Ook zij had onlangs geopereerd moeten wrorden aan trombose in haar been. Uit angst dat tijdens haar verblijf in het zie kenhuis de rest van het gezin uit huis gezet zou worden, en op die manier het gezin uiteengerukt zou worden, durfde zij niet te gaan. De saamhorigheid binnen het gezin is groot. De Oostrumse gemeenschap reageert verbaasd Dat er asielzoe kers worden uitgewezen ver neemt men regelmatig in het nieuws, maar het feit dat er ook in het Venrayse kerkdorp mensen uitgezet dreigen te worden, waar van vele inwoners zelfs helemaal niet wisten dat het asielzoekers waren, komt hard aan. Sterker nog, veel mensen kennen Farzad, maar het frappante is dat er maar weinig buitenstaanders weten waar hij precies woont: in het huis van de asielzoekers op de hoek van de Stationsweg. Men is niet anders gewend dan dat de dertienjarige Farzad met de rest van zijn leeftijdgenoten mee speelt. Van zijn status als asielzoe ker was vrijwel niemand op de hoogte. De trainer van zijn voet balelftal. die op een steenworp afstand woont, reageerde vol ongeloof toen hij het nieuws via de televisie moest vernemen. Zijn klasgenoten reageren emotioneel, her en der vloeien heel wat tra nen. Spontaan wordt er een hand tekeningenactie opgestart. De familie Mehrabi krijgt op het laat ste moment enkele weken uitstel, op formele gronden mag zij nog enkele weken blijven Daarna moeten zij weg. Vader Mehrabi: 'Hoe is het mogelijk dat wij tel kens in de kerstperiode dergelijke brieven krijgen. Het lijkt wel alsof die periode bewust wordt uitge kozen. De uitzetting hangt als het zwaard van Damocles boven ons hoofd. Ons leven hangt, net als in het verhaal van Damocles, aan een zijden draadje.' Zaterdag is een 35-jarige man uit Vierlingsbeek gewond geraakt bij een ongeval. Door nog onbe kende oorzaak is de man met zijn auto op de A73 bij de afrit naar de A77 van de weg geraakt. Daarbij is hij van het talud geleden tegen enkele bomen. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Boxmeer. Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kostenloos laten repareren, geen eigen risico en geen aan tasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Auto- ruitservice zorgt voor afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. zaterdag 7 december in Venray op de parkeerplaats bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.30 uur U kunt hier ook het kenteken in de autoruiten laten graveren €12,- p/auto. Docenten van het Raayland College parkeren hun auto nog steeds niet op de parkeer plaats bij sporthal De Wette- ling maar in de woonbuurten in de omgeving van de school. Dit tot grote ergernis van de bewoners van de Bomenbuurt. Vooral Venraynaar Hermans, die aan de Eikenlaan een tuin- winkel heeft, had maandag avond tijdens de informatie avond over de verkeersmaatregelen in de buurt geen goed woord over voor het gedrag van enkele leerkrachten. "Sommige leraren zijn absoluut niet voor rede vatbaar en blijven hun auto in de woonstraten par keren. In de afgelopen veertien dagen heb ik het weer eens goed in de gaten gehouden. Het zijn er vier of vijf die zich helemaal niets aantrekken van de afspraken die zijn gemaakt. Als je hen netjes vraagt of ze hun auto bij De Wet- teling willen parkeren, krijg je te horen 'daar heb jij toch geen klote mee te maken waar ik mijn auto neerzet'. En dat zijn dan de mensen die onze kinderen moe ten opvoeden, die een voorbeeld functie moeten geven. Als we het dan toch over normen en waar den hebben....", verzuchtte Her mans. De leerkrachten kan het echter niet verboden worden om hun auto in de woonstraten rondom de school te parkeren. "Het zijn openbare wegen waarop ieder een zijn auto mag parkeren. We kunnen het hen niet verbieden", legde verkeerskundige Job Drent uit. Hij erkende het probleem echter wel en wees ook op de afspraken die hierover met de directie van het Raayland College zijn gemaakt Volgens Hermans is het gedrag terug te voeren op een stukje gemakzucht van enkele leerkrach ten, die hun auto zo dicht moge lijk bij de hoofdingang willen par keren omdat ze zo minder ver hoeven te lopen'. De leraren van het Raayland zouden volgens afspraak hun auto op het parkeerterrein bij sporthal De Wetteling moeten parkeren en gebruik moeten maken van de voetgangersbrug over de Zuidsin gel. Het merendeel doet dat ook, een enkeling echter niet. De oplossing voor het probleem is Bij een controle op de A73 trof de politie maandagavond onge veer 25 gram heroïne in een auto aan. De 37-jarige Venlose bestuurder en de 36-jarige Blerickse vrouw die in de auto zat zijn aangehou den. Ze worden verdacht van overtreding van de opiumwet. Beide verdachten zijn maan dagavond in verzekering gesteld. simpel, meent Hermans. "Waar om maken ze die poort aan de Leunseweg s morgens niet dicht, met aan de poort een bel voor mensen die iets willen laden of lossen. Want daarvoor was die ingang bedoeld. Dan moeten de leraren ook verder lopen en is het probleem zo opgelost. De con ciërge stuurt wel alle fietsers die via de hoofdingang naar binnen willen terug, maar leraren met een koffertje mogen zonder pro blemen doorlopen." Verkeerskundige Job Drent liet de aanwezigen weten bij het vol gende overleg met het Raayland College het probleem nog eens aan te kaarten. De ondernemer had bij voorbaat al weinig vertrou wen in de uitkomst van dat over leg, want: "Die mensen naaien toch hun eigen naad en zijn echt niet voor rede vatbaar. Daar ben ik inmiddels al twee jaar achter. Op de Leunseweg in Venray zijn donderdag dertien fietsers bekeurd voor het fietsen zonder licht. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-532727 Fax 0478-510916 e-mail redactie@vandenmunGkhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Chnsi van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezor gklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 urn- Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 17,30 (postcode 58..) 27,50 (overige binnenland) EL EN MAAS km/uur-zone nog dit jaar van kracht i borden zijn besteld, de kijunningen verleend. Nog aar wordt de Bomenbuurt, gebied tussen de Oude jtrumseweg, Leunseweg, dsingel en Oostsingel, een 58 km/imr-zone. Dat maakte ;eerskundige Job Drent de gemeente Venray indagavond tijdens een »rmatieavond in jeugd- en kgebouw De Springplank end. Twintig belangstellen- uit de buurt woonden de enkomst bij. t gemeente Venray wil de lobilist zoveel mogelijk gaan en uit de woonbuurten van ray. Al jaren klagen ook de inwoners van de Bomenbuurt over sluipverkeer en parkeerover last van automobilisten, waardoor hun woon- en leefomgeving wordt aangetast. De gemeente wil het autoverkeer zoveel mogelijk over de buitenring van Venray, via de Noord-, Oost-, West- en Zuidsingel, gaan leiden Dat heeft ze ook in haar verkeersplan vast gelegd. Voor de ontsluiting van de Bomenbuurt zijn door de gemeen te vier straten aangewezen: Lin- denstraat. Beukenlaan, Eikenlaan en Vlierstraat. De Esdoorn- en Kastanjestraat worden eenrich- tingstraten en her en der in de buurt, onder andere op de Lin- denstraat en Eikenlaan, worden verkeersplateaus aangelegd om de automobilist 'te laten hobbelen' en uit de woonstraten te houden. Ook wil de gemeente de twee auto-ontsluitingen via de parallel weg naar de Zuidsingel afsluiten om de verkeersveiligheid op de parallelweg, waarvan ook veel fietsers gebruik maken, en de Zuidsingel zelf te verhogen. Op die manier wordt geprobeerd het aantal opstoppingen en ongeluk ken op de Zuidsingel te verminde ren en de doorstroming van het verkeer te bevorderen. KINDERDAGVERBLIJF Ook de verkeersafwikkeling bij de nieuwbouw van de Stichting Samenwerkende Kinderopvang aan de Wilgenstraat 10 kwam aan de orde. De knip op de Beuken laan (paaltjes op de weg om de automobilist uit de straat te hou den) wordt een stukje opgescho ven, om op die manier ruimte te creëren voor de in- en uitgang van het nieuwe kinderdagverblijf van de SSK. Dit gebouw gaat ruimte bieden aan de kinderopvang en de buitenschoolse opvang van Kindercentrum Duimelot. Ook wordt peuterspeelzaal De Padde stoel in het gloednieuwe pand opgenomen. De Beukenlaan wordt aangewezen als ontslui- tingsweg voor het verkeer van en naar de nieuwbouw. De weg naar het gebouw van de SSK via de Eikenlaan wordt alleen gebruikt in nood (brandweer, ziekenwa gen, politie), zo verzekerde Job Drent de aanwezigen Op het eerste deel van de Eikenlaan (komende vanaf de Leunseweg) wil de gemeente een parkeerverbod instellen. Nu staat ook die straat dagelijks vol met auto's, vaak van personeel van het Raayland College. Laden en lossen mag wel, maar parkeren op dit stuk van de Eikenlaan wordt uit den boze. Voor de parkeerproble men van de heer Hermans, die aan de Eikenlaan een tuinwinkel runt. wordt een oplossing gezocht. De gemeente denkt bij voorbeeld aan een aantal parkeer plaatsen op het trottoir, speciaal voor de ondernemer. Voor het instellen van een 30 km/uur-zone is inmiddels een ver gunning verleend. Aan de overige verkeersmaatregelen moet ook de gemeenteraad nog haar goedkeu ring verlenen. Pas over een jaar of vier. vijf staat de definitieve herinrichting van de Bomenbuurt gepland, zei H. Oudenhoven van de gemeente Venray. "Na de Oranjebuurt en Burggraaf is de Bomenbuurt de volgende wijk die aangepakt gaat worden." Donderdag 5 december 2002 - Pagina 3 De Freehander van Grohe is de eerste douche met twee douchekoppen en maaT liefst negen verschillende straalcombinatiemogelijkheden. Kom' m nu bekijken in onze showroom! Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40 Venray Tel. (0478) 55 06 70 www.keijsers-manders.sanidrome.nl rvolg voorpagina itiek op jirvoersbeleid Èy Grebenjak (fractie Van de ej vond eveneens dat de vaste oeding gehandhaafd moest en. "Want de gehandicapten ten omwille van hun privacy alleen kunnen reizen." Gre- ak kon de verhoging van leef- grens moeilijk begrijpen en weinig voordelen ten opzich- )a 3n de Strcektaxi. "Behalve dat W erder gereisd kan worden. 1111 arius Emons (PvdA) toonde een felle tegenstander en i dat er niet getornd mag wor- aan de vaste vergoeding voor nlandicapten. "We zijn het niet smet de voorwaarden. Daar is nooit enig overleg over leest. Wat blijft er voor deze isen nog over voor sociale lactenvroeg Emons zich af. VdA'er weet uit jurispruden tial de gehandicapten recht ^Iben op een vergoeding van llijks 1500 tot 2000 kilometer •bovenregionale contacten, kan de gemeente niet naast neerleggen. En mag een over- m komst in negen maanden een- |gafgebroken worden", vroeg )ns zich af die de verhoging de leeftijdsgrens 'willekeurig liet geargumenteerd' vond. lartin Leenders (CDA) zei leens te worstelen met de 3tt chrapte vergoedingen en de in ns van 70 jaar. "Maar de reali- is dat de financiën er voor de leente Venray niet goed uit- aldus Leenders die aan- op een tijdige evaluatie van dtaxi. ÏMptolhoudcr Emonts noemde het goed vervoerssysteem 'waar alle burgers tegen redelijke ten heel ver van deur tot deur men komen'. De PvdA-wet- ider ('ook voor mij is het een lig dilemma') meende dat de leente wel aan de WVG-eisen loet al is het op een sobere lier. "Gehandicapten blijven taat tot activiteiten en sociale tacten buitenshuis." l december worden nog twee j® imiatiebijeenkomsten gehou- waarvan er één speciaal voor doelgroep (ouderen/gehandi- ten) is. Op aandringen van nie Cals wordt deze bijeen- aj 1st overdag gehouden, ui Iet dak van Focus, de looi voor speciaal basison- wijs, verkeert in zo'n slech- 1 staat dat het niet meer gere- jreerd kan worden. Behalve schoolgebouw krijgt ook gymzaal een compleet uw dak. De kosten bedra- >'s 1132.465 euro. r was 63.000 euro gereser- td voor reparatie van het dak ir de school aan het Groene- lisepad. Bij zo'n omvangrijke reparatie wordt eerst extern rnndig advies gevraagd. Bouw- dig adviesbureau Herraets en idviesbureau Aliso verrichtten r 9.273 euro een onderzoek. J [wam tot de conclusie dat 'de lande dakbedekkingscon- ctie niet meer geschikt is voor uitvoeren van herstelwerk- nheden. Het heeft het einde de technische levensduur tikt'. >e uitvoering van de werk- L mheden is, inclusief het tekort 178.712 euro. opgenomen in onderhoudsprogramma voor •3 Tekorten worden normaal lekt uit de voorziening onder lid primair onderwijs. Omdat stand van deze voorziening il is wordt vanaf 2003 het lerhoudsbudget met jaarlijks 115 kOOO euro verhoogd, vaf foor volgend jaar staat voor i« m 290.000 euro onderhoud itd 'schoolgebouwen op het pro- nima. Ook op de basischolen feide (19.087 euro), Oostrum 846 euro) en Castenray 952 euro) vinden grote dakre- Jties plaats. In Ysselsteyn wor- voor 13.120 euro ventilatier- Stcrs vervangen en ramen 'gebracht. Op de basisschool in 'len wordt voor 31112 euro lerhoud uitgevoerd: vervangen ''iclstalling. vervangingen radia- en leidingen, herstellen 't, deels slopen schoorsteen en v»ngen van de rand van de 'dbak. Vervolg voorpagina:

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3