Visie reconstructie afgeschoten nekdotes, schofferingen. voetbalhumor en visie laaltijdbezorgers het zonnetje Harold LENSSEN a Op e|etsster wond (0478)539020 Wanssum oilily jeans oilily kiekieboe i.k.k.s company ia| Horst - Venray - Boxmeer Tip! zondag I december koopzondag in Horst en Boxmeer van 12.00 tot 17.00 uur 01 X3 )||eM9)|e} sua >9 sduu zauq sXoq peq Verbolgen groep Venray Meerlo-Wanssum voelt zich gepasseerd i!. n Kessels uit Meerlo, Sjaak ijn vrouw Toos van Leu- uit Swolgen, Ger en zijn Bw Truus Seykens uit Swol- M art ha Baltissen uit Ven- 3 en Sjeng van Osch uit Ven- werden dinsdagavond in I De Sport in Horst in het 1 netje gezet door Synthese, irengen als vrijwilliger van laaltijdservice Noord-Lim- namelijk al vijftien jaar wei maaltijden bij ouderen in t23l egio Noord-Limburg. n hele prestatie mede gezien 10 hun, soms erg hoge, leeftijd. 10èilarissen doen dit vrijwilli gerswerk bij de Maaltijdservice Noord-Limburg, een dienst van Synthese en enkele andere organi saties voor zorg en welzijn waar mee Synthese samenwerkt. Ouderen of mensen met een handicap die niet zelf of niet dage lijks een warme maaltijd kunnen bereiden, kunnen zich aanmelden bij de maaltijdservice, die er ver volgens -met inzet van vele vrij willigers- voor zorgt dat ze tegen een redelijke prijs en voedzame maaltijd krijgen. Directeur drs. Van Lieshout van Synthese reikte aan de jubilarissen als dank en waardering voor hun inzet een Synthesespeld uit. !5 r een verkeersongeval op de sing Zuidsingel/Brukske is iagmorgen een 14-jarige fïets- uii Venray gewond geraakt. 10118tak plotseling de kruising waarna een 22-jarige auto- üiste uit Castenray niet meer ,n, remmen en de fietsster 10pte. it slachoffer werd met onbe- letsel per ambulance naar iekenhuis gebracht. Amper vijf maanden later is dit omgeslagen in onvrede. Zo staat in de hoofdvisie dat er rond dor pen van minder dan 5.000 inwo ners geen zone komt van 250 meter. Terwijl in de bouwsteen deze zone van 250 meter, waar binnen geen ruimte is voor inten sieve veehouderij, een speerpunt is om woningbouw in de kerkdor pen te redden. De hoofdvisie gaat uit van vier gebieden. Een brede strook langs de Maas als 'blauwe as'. Over de provinciegrens loopt ten westen van Ysselsteyn en Vredepeel de •groene grens'. Het gebied boven de Deurneseweg en vrijwel de gehele gemeente Meerlo-Wans sum ligt in de zogeheten 'groene ruggengraat'. In deze drie gebie den krijgen natuur en landschap voorrang en komt rond alle natuurgebieden een beschermde zone van 250 meter te liggen. Alleen in het vierde gebied 'het intensieve hart' krijgt de land bouw voorrang. Hierin valt een smal deel van Meerlo-Wanssum, een strook ten westen van de dorpskernen Meerlo en Tienray, het Venrayse gebied ten zuiden van de Deurneseweg en boven deze verbindingsweg nog een brede strook waarin noordelijk Ysselsteyn en Vredepeel vallen. Bovendien is de visie een doe lenplan terwijl de bouwsteen vooral gestoeld was op projecten. Alle oplossingen rond kwetsba re natuurgebieden uit de bouw steen worden genegeerd, zo rede neert de' groep Venray Meerlo-Wanssum. "Ik snap er niets van", zei een verbaasde Toon van Hoof. "Die bufferzones rond natuurgebieden zijn totaal onnodig. Daar waren we hier al lang uit. We hadden een maatwer koplossing die breed gedragen werd. En dit wordt nu zomaar onderuit gehaald. We zien niets meer van onze bouwsteen terug." Applaus klonk uit de zaal. Jef Mares is sinds kort voorzitter van de reconstructieeommissie. De oud-voorzitter van het Land bouwschap en LTO voelde de onvrede bij de agrariërs aan. "Deze hoofdvisie is niet het evan gelie of de catechismus. Uw kriti sche opmerkingen worden erin uitgewerkt. En dan komen we weer bij jullie terug. Daar kunt u mij op afrekenen want anders hebben we echt een probleem", zei hij. Maar het wantrouwen zat diep. "Waarom wordt onze bouwsteen niet gewoon overgenomen. Die uitwerking ligt er toch al", stelde Van Hoof die ook de samenvoe ging van grootschalige bedrijven op landbouwontwikkelingsloca ties hekelde. "Dat is alleen geschikt voor mammoetbedrij- ven. Voor de meeste bedrijven is dit geen oplossing. Het zijn hier vooral familiebedrijven die op de huidige locatie willen doorgroei en. Want ze willen ook de kerkto ren van htm dorp blijven zien." De Swolgense landbouwer Edu- ard Maas reageerde eveneens ver baasd. "Onbegrijpelijk. Ik kan dit niet uitleggen aan mijn collega's. Ik vraag me af hoe het verder moet nipt de reconstructie." In de hoofdvisie is de 'blauwe as' langs de Maas zo breed geworden dat er ook hoger gelegen landbouw- en akkerbouwgebieden in Meerlo en Blitterswijck inliggen. "Dit is een grote misser. In snap er niets van want iedere motivering ontbreekt hiervoor. Met wie is dit overlegd", wilde Maas weten. Gerda van Dijck-Ewals uit Yssel steyn zat namens de agrarische vrouwen in de klankbordgroep. Zij drong aan op duidelijkheid. Vooral voor de bedrijven in de varkensvrijezones en de extensi- veringsgebieden, de zones rond natuurgebieden. "Wat hebt u deze bedrijven te bieden. Er komt de laatste jaren al zoveel op de agrari sche gezinnen af met stresssitu aties tot gevolg. Geef hen zo snel mogelijk duidelijkheid." Johan van Bommel wond zich op over de verkleining vaiv de bouwblokken. Bij bedrijven in extensiveringsgebieden worden alle onbenutte bouwblokken geschrapt en zijn nieuwe stallen niet meer toegestaan. "Dit kan niet. Dat moet eruit. Want het 1. betekent de doodsteek voor deze bedrijven." Ook uit andere hoeken weer klonk kritiek. Klaas van der Laan van Staatsbosbeheer sprak van 'een enorme onrust en commo- tie'. Hij drong erop aan alle kritiek serieus te nemen. "Er heerst ver- warring. Neem er nu de tijd voor om serieus met de basis te over- I leggen voordat het reconstructie- j plan wordt vastgesteld." Dit zou uiterlijk in maan 2003 moeten zijn. Jef Mares pleitte voor draag vlak en zorgvuldigheid. "Ik laat me niet leiden tot een tijdsplan ning op straffe van onzorgvuldig heid." De dorpsraadvoorzitters Sieb Nijssen (Ysselsteyn) en Theo j Zegers (Merselo) vroegen aan dacht voor de behoefte aan woningbouw en de leefbaarheid van de dorpen. Nijssen: "We had- j den zo'n goede oplossing bedacht. Met geld van het rijk zouden bedrijven uit de dorpsran- den verplaatst worden ten gunste van woningbouw. Maar deze win- win situatie lijkt nu weer heel ver weg." Even na elf uur sloot Mares de rumoerige avond af. "We hebben nog heel wat te overbruggen", concludeerde hij. "Dit is niet bevredigend. We gaan de bouw- 1 steen vertalen in de hoofdvisie. En dan kijken we hoever we komen." Wethouder Heidens was blij dat de communicatie weer op gang gekomen is. "Die hoofdvisie is geen eindplaatje. Elementen uit de bouwsteen waar we helemaal uit waren zijn het vertrekpunt. Daar kan niemand omheen." Deze toezeggingen van Mares en Hei dens bood de zaal weer een sprankje hoop. EN MAAS -man-show Johan Derksen Donderdag 28 november 2002 - Pagina 7 Het was de bedoeling om de zes bouwstenen uit de regio's in Noord- en Midden-Limburg samen te voegen tot één reconstructie plan. Daar wijkt de provinciale commissie nu vanaf en ontwikkel de een eigen hoofdvisie die inmid dels door de provincie geaccep teerd is. Volgens Verheijen ('de bouw steen verdwijnt niet in de prullen bak') sloten de zes bouwstenen niet goed óp elkaar aan. "Er waren per regio verschillende uit gangspunten gekozen over zone ring, intensieve veehouderij en grondgebonden landbouw. Dit zou rechtsongelijkheid beteke nen. Het was te lastig om er één reconstructieplan van te maken", aldus Verheijen. Dat was tegen het zere been van de groep Venray Meerlo- Wanssum. Want de hoofdvisie druist op essentiële onderdelen in tegen de bouwsteen. De leden van de klankbordgroep hebben het idee dat hun werk voor niets is geweest. Want de bouwsteen is na felle discussies en veel vallen en opstaan tot stand gekomen. Voor alle problemen in Venray en Meerlo-Wanssum is uiteindelijk toch een oplossing gevonden die door alle partijen gedragen wordt. Dit ging niet vanzelf want de belangen en de tegenstellingen waren enorm. De klankbord groep, onder voorzitterschap van burgemeester Hahn, bestond ondermeer uit agrariërs, LLTB, zuiveringschap, waterschap, natuur en milieu organisaties, dorpsraden, gemeenten, recreatie en toerisme, Rabobank. Toch wis ten al deze partijen elkaar te vin den in één plan, de bouwsteen voor Venray en Meerlo-Wanssum. Toen bestuurlijk trekker Lei Hei dens op 1 juli deze bouwsteen aan gedeputeerde Ger Driessen overhandigde heerste er vooral opluchting. Het werk was gedaan en alhoewel iedereen water bij de wijn had moeten doen, heerste er toch ook tevredenheid. 'vroeger waren de verhalen beter', dan geef ik ze daar gelijk in. Artikelen zijn nu oppervlakki ger, omdat spelers en hun gevolg vaak de leuke zaken eruit schrap pen." Johan Derksen over doping "Nandrolon is een trendy dopingonderwerp geworden. Nou, geloof me, vroeger werd er veel meer afgespoten en geslikt dan nu. Ik heb het zelf aan den lijve ervaren. Bij Cambuur was de clubarts ook bestuurslid en sup porter. Hij wilde hoe dan ook dat wij wonnen. Moesten we op de ochtend voor de wedstrijd bij hem komen en kregen we een spuit in onze donder. In de lies, in de kont, in de enkel, het maakte niet uit. En hij maar juichen op het ereterras als we dan 's mid dags wonnen. Wij konden een week niet meer lopen. Bij Veen- dam kregen we te maken met zogeheten luchtpillen. Je ging er niet beter door voetballen, maar wel slechter door slapen. Het hart bonkte ongeveer uit mijn lijf als ik 's nachts op bed naar het plafond lag te staren. Kregen we van de Het ging er woensdagavond soms hard aan toe in de Ber- nadettezaal van De Witte Hoeve. Boze agrariërs uit Ven ray en Meerlo-Wanssum uitten stevige kritiek op de recon structiecommissie. Want de provinciale hoofdvisie over de herinrichting van het platte land wijkt veel te veel af van de bouwsteen van de groep Venray Meerlo-Wanssum. "Er wordt de vloer aangeveegd met ons werk", zei een boze Johan van Bommel. clubarts, de slechtste die ik ooit heb meegemaakt, een grote strip met slaappillen. Als je die slikte, moest je al op de rand van het bed gaan zitten, zo sterk was dat spul. Bij Haarlem kon ik via een kennis die in een bejaardentehuis werk te, peppillen op de kop tikken. Ik werkte in die tijd bij een platen maatschappij en merkte dat bands gingen als een trein als ze in de studio liedjes moesten opnemen. Zelfs bands met studiovrees waren van alle stress en angst ver lost. Dus ik nam die pillen mee naar de voetbalclub. Voor de wed strijd bij iedereen in de koffie en we waren vervolgens niet kapot te krijgen. We promoveerden prompt naar de eredivisie. Barry Hughes was trainer en hij schreef het succes toe aan zijn vaardighe den en inzichten als trainer. Ik weet wel beter. We werden des tijds kampioen dankzij de pillen van het bejaardentehuis. Een sei zoen later, in de eredivisie, ben ik ermee gestopt. Dat was na Feye- noord uit. We verloren kansloos met 5-0, we hingen na afloop gedeprimeerd in de kleedkamer totdat onze stoere mandekker die De landbouwer uit Vredepeel kon niet wachten tot het vragen uurtje. De furieuze Van Bommel onderbrak de uitleg van provinci aal projectleider Ruud Verheijen. Hij uitte zijn ongenoegen over de hoofdvisie die gepresenteerd werd. Na de pauze kregen zijn woorden veel bijval. Woede en teleurstelling overheersten bij de agrariërs uit Venray en Meerlo- Wanssum. Vooral bij degenen die twee jaar lang zitten hadden in de klankbordgroep die op 1 juli de bouwsteen presenteerde. En daar zat de grootste frustratie. "Onze bouwsteen is gesloopt en we zijn weer twee jaar teruggezet. Ben reëel, pak de bouwsteen op en gebruik die ook", stelde Toon van Hoof, voorzitter van de LLTB. aan de telefoon hebben gehan gen. Dennis Bergkamp. De ideale schoonzoon. Ik zou willen dat mijn dochter er mee thuiskomt. Die jongen gaat nooit vreemd en bulkt van het geld. Helaas komt mijn dochter met andere types thuis. Schreef ik dat Bergkamp een grijze muis was. Bergkamp witheet van woede. Hij trommel de Oranje bijeen en besloten werd om VI in de ban te doen. Dat was wel vervelend, want het was aan de vooravond van het WK in Amerika in 1994. Ik had daar acht verslaggevers. Ze kwa men na een maand zo bruin als een neger terug, maar ze hadden niemand van Oranje gesproken. Er zijn ook positieve voorbeelden. Van Nistelrooij vind ik een ambas sadeur voor het Nederlandse voet bal. Een speler met een positieve uitstraling, nooit bij een opstootje bestrokken, altijd een perfecte prof. Waar wij ook steeds meer mee te maken hebben gekregen, is dat de artikelen vooraf moeten worden goedgekeurd door de heren voetballers. En niet alleen door de spelers, ook door hun omgeving. Als wij een artikel over Kluivert willen schrijven, dan moet eerst Kluivert het lezen, ver volgens de voorzitter van Barcelo na, dan de teammanager, uiter aard ook trainer Van Gaal, dan de zaakwaarnemer van Kluivert, ver volgens zijn advocaat en ook nog zijn zeer dominante moeder. En zelfs zijn vader, van wie we nooit hebben geweten dat hij über haupt kon lezen, moest het artikel vooraf indien. Wat een onzin alle maal. Maar zo gaat het wel. Bij spelers van Oranje zijn we zelfs contractueel verplicht om foto onderschriften en de kop van het artikel vooraf ter inzage te geven. Ik ben blij dat ik de tijd van Cruijff', Van Hanegem en Suurbier nog heb meegemaakt. Ik had hun privé-nummers, ik kon ze gewoon bellen en een dag later was je wel kom bij hun thuis. Ik kende hun vrouw, hun gezin. Een en al gezel ligheid. Nu kennen we niemand meer. Als ik nu buiten het stadion een dame met een blauw oog ont moet, denk ik 'zal wel mevrouw Davids zijn'. Als lezers mij zeggen altijd twee pillen als dubbele dosis pakte, met het schuim op de lippen zei 'kom op, we knallen er nog drie kwartier tegenaan'. Hij dacht dat we nog een helft moes ten, terwijl de wedstrijd al was afgelopen. Toen dacht ik bij mezelf 'nu stoppen, dit kan niet meer'. Ik vraag me wel eens af of doping de reden is dat verschil lende voetballers uit mijn genera tie tussen hun veertigste en vijftig ste aan een hartstilstand zijn overleden. Laseroms, Drost, Not- ten, Bosvelt. Als ik me een dagje grieperig voel, raak ik al in paniek. Het zal toch niet..? Maar goed dat de spelers tegenwoordig wel worden gecontroleerd, want wat wij deden was volstrekt onverantwoord. Wiel Coerver, de beste trainer die er ooit in Nederland is geweest, experimenteerde ook met medicamenten. Bij de Spor- thochschule in Köln kwam hij in contact met hormoonpreparaten. Coerver wilde dat de spelers meer spiermassa kregen, maar met krachttraining duurde dat te lang. Hij'verstrekte de hormoonprepa raten als vitaminepillen en de spe lers slikten dat keurig. Na een week of drie ging Coerver onder de douche eens kijken of de spe lers inderdaad sterker en breder waren geworden. Hij zag nog steeds iele mannetjes, maar ze hadden wel een enorme pik gekregen. Mij hebben ze later wijsgemaakt dat je dat ook van het roken van sigaren krijgt, maar geloof me: dat werkt niet. Johan Derksen over voetbalhumor "Een speler was altijd zo opge wonden als hij zijn vriendin bezocht, dat hij aanbelde en ver volgens zijn stijve piemel door de brievenbus stak. Hij was echter zo dom om dat in de kleedkamer te vertellen. Dat moet je nooit doen bij voetballers. Toen hij de daar opvolgende keer naar zijn vriend in ging, aanbelde en zijn pik door de brievenbus stak, werd hij opeens stevig vastgepakt aan zijn lid. Stond de behaarde voorstop per van het team aan de andere kant van de deur. En hij liet niet los. Heeft die speler zo tien minu ten op straat tegen de voordeur geplakt gestaan. Hij kon geen kant op. Gullit en Van der Gijp gingen ooit bij een collega van PSV op kraamvisite. Toen ze daar waren, moesten de trotse vader en diens echtgenote met de baby even een prik halen. Of Gullit en Van der Gijp zo lang op de andere zoon, die zo'n anderhalf jaar oud was, konden passen. Het ventje zat keurig op zijn potje. De ouders waren nog niet de deur uit of Gul lit zei 'ik moet verschrikkelijk poepen'. Van der Gijp: 'jij durft dat niet in het potje te doen'. Durf jaretiers, comedytrains humoristen trekken in rland volle zalen. Wel- J0 kan °°k Johan Derksen Q een one-man-show op UB gaan. Succes verzekerd. ^ud-prof, hoofdredacteur voetbalblad VI, columnist f-criticus koppelt kennis k I visie aan zelfspot, een ftl rpe toonzetting en onge- :n mening. En geeft zo op iel eigen wijze een inkijk ijn leven en de voetbal- J Ie. Derksen was dinsdag- J ld te gast bij SV Venray. en de rookpluimen door hij een slinger aan anek- s, schofferingen en voet- umor de zaal in. Een essie. han Derksen over werken met voetbalsterren je niet moet je nooit tegen voet ballers zeggen. Het ventje werd van het potje gehaald, Gullit wurmde zijn lange lijf boven op het potje en poepte het helemaal vol. Toen hij klaar was, werd het ventje weer op het potje gezet. Een paar minuten later kwamen de ouders thuis. Van der Gijp opende de deur en zei schijnhei lig 'volgens mij heeft jullie zoontje 'bah' gedaan op het potje'. De ouders heel trots, omdat hun zoon dat op het potje had gedaan. Met vreugde werd het kind opge tild, de ouders keken in het potje en schrokken zich wezenloos. Zo'n klein ventje en zo'n grote hoop stront, dat kon niet. Uitein delijk werd zelfs de huisarts erbij gehaald. Johan Derksen over vrouwenvoetbal "Vrouwenvoetbal boeit mij niet. Ik wil er niet naar kijken, omdat het mij niet interesseert. Waarom niet? Omdat het niet op voetbal lijkt. Zeker in Nederland niet. Er is ook geen markt voor. Er komt niemand naar kijken, het wordt niet uitgezonden, er wordt niet over geschreven, het boeit niet. Het is alleen leuk voor de voetbalsters zelf en voor niemand anders. Vergelijk het maar met de 'Olympische Spelen' voor gehan dicapten. Die schreeuwen moord en brand omdat hun wedstrijden niet worden uitgezonden op tele visie. Natuurlijk niet, wie wil er nou kijken naar een hoogspringer met één been? Goed voor hem, maar verder boeit het niemand. Dat geldt dus ook voor vrouwen voetbal. Maar volgens mij scoor ik met deze opmerkingen niet zo goed in Venray." Johan Derksen over televisie "Tot mijn vijftigste heb ik optre dens op televisie gemeden, omdat ik mijn anonimiteit wilde koeste ren. Nu begint iedereen tegen mi) te schreeuwen op straat en moet ik soms rennen voor mijn leven als ik iets minder aardigs over een club heb gezegd. Maar omdat ik een grote mond heb en ijdel ben, word ik op tv geëxploiteerd. Het geld is overigens fantastisch. Soms denk ik 'was ik maar op mijn veertigste naar de tv gegaan, dan was ik nu rijk geweest'. Ik ben getrouwd met een voormali ge bijstandsmoeder. Zij vindt het asociaal wat ik op tv verdien. Een uurtje onzin roepen bij RTL en ik neem vervolgens meer geld mee naar huis dan zij vroeger in één maand kreeg. Je krijgt ook te maken met andere fenomenen. Iedere maandag rolt er een rits e- mails over mijn beeldscherm. Van het anti-rookfront dat zich doodergert aan mij en uit protest de tv uitzet. Maar er komen ook e- mails van fabrikanten die vragen of ik hun sigaren wil roken en als tegenprestatie het doosje met hun merk voor me op tafel wil zetten als ik op tv ben. Nou, dat wil meneer Derksen wel. Want die sigaren kosten twee euro per stuk. Ik heb nu ook een kleding- sponsor. Als ik vroeger twee pak ken kocht, was dat een rib uit mijn lijf. Nu mag ik twee keer per jaar voor tienduizend gulden bij mijn kledingsponsor pakken, dure overhemden en zijden dassen uit zoeken. En buigt de baas bij de deur als een knipmes als ik naar huis ga. Uit dankbaarheid, omdat ik zijn kleding draag. De wereld op z'n kop. Ja, was ik maar eerder naar tv gegaan. Dan had ik niet tot mijn 65ste hoeven te werken, wat ik nu wel moet. Ik heb namelijk een kleurrijk liefdesleven gekend, dus ik betaal me nu scheel aan de alimentatie." KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds Showroombezoek Stayerhofweg 2b uitsluitend op afspraak dere week honderd pagina's >al International kost veel, eel zweetdruppels. Afspra nken met de voetbalsterren lamelijk steeds meer moeite, zo'n wijsneus als Boateng. idden een afspraak met hem akt in Engeland. Verslagge- aar Birmingham, dure free- fotograaf ingehuurd. Hotel, tickets, eten. Heeft meneer geen zin in het afgespro- jjnterview. De dag erna ook En de derde dag nog steeds Keerde de verslaggever uit- :lijk zonder verhaal terug, jedoe kostte ons een kleine 10 gulden. Omdat meneer :ng geen zin in een interview terwijl er wel een afspraak een vraaggesprek lag. Waar die snotneus de brutaliteit aan. Seedorf, ook zo'n lastig De afspraak stond op maan- chtend in Italië. Verslaggever Bar toe. Weigerde hij het Iriew, omdat ik de avond eer- p tv wat kritische opmerkin- over hem had geroepen. Zal tedorf wel 's avonds hijgend

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7