9e bewogen historie van Samenwerking Venray Imkers schenken honingbomen aan gemeente Venray 3 dagen 20% Ingezonden iemanupileerde foto uit mei 1974 Koorjubileum Sjaak Kemmelings Natuur en Landschapsbeheer Meer weten over stemmingsstoornis Raayland College in finale Think-Quest alle herenschoenen O korting Sinterklaas koopzondag in Venray npecu laasactie nelheids- flontroles Niets! Kerstbomen gestolen paEL EN MAAS Donderdag 21 november 2002 - Pagina S idste lokale partij bestaat officieel 25 jaar p 28 oktober bestond m inwerking Venray 25 jaar. is cies 25 jaar eerder in 1977 lui 'd de politieke vereniging Rl schreven bij de notaris en ner van Koophandel. Maar partij bestond toen al enke aren en deed zonder offi- status al mee aan de dsverkiezingen van 1974. at| ijues van Roy, bestuurslid is iaf het eerste uur, en poli- oij leider Ike Busser blikken ug op de bewogen geschie- iis van hun partij. et jubileum ging eind vorige io md onopgemerkt voorbij. Tij- op sde jaarvergadering in januari P dt het 25-jarig bestaansfeest v bescheiden wijze gevierd. Elf sonen die vanaf de oprichting zijn kregen onlangs een pre sentje in de vorm van een boek. Dit zijn Toon den Brok, Mat Cor- nelissen, Henk Ebberink, André van Goch, Frans Herens, Chrit Leurs, Toon en Miep Millen, Jac ques en Gerda van Roy en Theo Schaeffers. Begin jaren zeventig telde Ven ray vier 'komlijsten'. De arbeiders- lijst Samen voor Venray van Grad Schols, de partij voor de midden stand van Toon Vermeulen en Henriëtte Poels-Peters en de poli tieke groepering Adelbert van Paula Rutten-Tielen. Daarnaast richtte Toon den Brok zijn eigen partij Opbouw'70op. In 1973 vin den de eerste gesprekken plaats om samen te gaan. "Venray maakte in die jaren een enorme ontwikkeling door", ver telt Jacques van Roy. "Met de komst van Inalfa en Rank Xerox trok Venray veel nieuwe inwo ners. Het gevolg van de industria lisatie was ook verstedelijking. Het zeer gesloten rustige Peel- dorp uit de jaren vijftig, overwe gend katholiek en stemmend op de KVP, maakte een geweldige omwenteling door. Dat was ook politiek merkbaar want de lande lijke partijen kwamen eraan. Grad Schols realiseerde zich dat en vond dat er moest worden samen gewerkt." In december 1973 haakte Opbouw'70 af. De andere drie partijen zetten door en richtten op 2 januari 1974 de nieuwe poli tieke vereniging Centrum groe peringen' op. "Toon den Brok profileerde zich vooral als opposi tiepartij. Hij was tegen de verste delijking en hij schreef ook een zwartboek over Brukske". weet Van Roy. Het samenstellen van de lijst voor de raadsverkiezingen van 29 mei 1974 verliep moeizaam. Bin nen enkele weken dreigde de nieuwe groepering alweer uit elkaar te vallen. "Dat kwam omdat de mensen op hun eigen lijsten altijd bovenaan stonden. Dat was nu niet meer mogelijk." Op 12 februari 1974 werden twee belangrijke beslissingen genomen. Grad Schols werd geko zen tot lijsttrekker en als nieuwe naam kwam Samenwerking Ven ray uit de bus. Bij de verkiezingen van 29 mei haalde de nieuwe partij tien zetels. Dat waren er precies even veel als de drie lijsten er samen hadden. Met de Kerkdorpenlijst werd een college gevormd met Grad Schols en Paula Rutten-Tie- h, ?oor de raadsverkiezingen vim 29 mei 1974 werd een groepsfoto gemaakt van de nieuwe partij Samenwerking Venray. Alleen de nummer drie ai nriëtte Poels-Peters was toen verhinderd. "We hebben toen haar zus Trees van Opbergen gevraagd om op de foto te gaan staan. En later is het ea nfd van Henriëtte er overheen geplakt", lacht Jacques van Roy. Voorste rij van links naar rechts: Jacques Duivenoorden, Grad Schols, Paula Rut- ïta Tielen en Ed Cadirci. Hi liddelste rij van links naar rechts: Theo Schaeffers, Jacob de Bruijn, Jeanne Stevens-Heinen, Toon Millen, Henriëtte Poels-Peters en Leo Bol. 0 ichterste rij van links naar rechts: Piet Jeuken, Frans Herens, Gerard Beterams, Gerrit Janssen, Geert Mulders, A. Rippe-Roffelsen, Henk de Gerrit Hendriks, Toon Broeksteeg en Hein van Valkengoed. len als wethouders. "Zij vormden een fantastisch duo. Het waren allebei wethouders die heel dicht bij de mensen stonden." Gerard Beterams werd fractievoorzitter. De sloop van hotel De Gouden Leeuw bracht Venray in rep en roer. De roep om meer aandacht voor het Venrayse cultuurerfgoed werd door Samenwerking opge pakt. Drie dagen voor de officiële oprichting sloot Toon den Brok zich op 25 oktober 1977 met Opbouw'70 alsnog bij Samenwer king aan. Bij de verkiezingen van 1978 behaalde de lokale partij met lijst trekker Grad Schols wederom tien zetels en Toon den Brok werd direct fractievoorzitter. Want Beterams was samen met Hein van Valkengoed uit de partij gestapt om een eigen lijst te beginnen. In 1980 werd de lande lijke roep steeds sterker om ook in Venray een CDA-afdeling op te richten. De periode van 1980 tot de verkiezingen in 1982 noemt Jacques van Roy de moeilijkste periode die de partij ooit mee maakte. Al snel werd duidelijk dat negen van de tien raadsleden naar het CDA zouden overstappen. "Dat Schols en Rutten-Tielen dat deden kon ik begrijpen. Zij ver dienden hun boterham als wet houder. Ook Marlies de Loo ging naar het CDA want zij wilde een politieke carrière opbouwen evenals Joos Truijen. Maar dat waren wel mensen die in hun hart voor Samenwerking waren", aldus Van Roy die zegt diep teleurgesteld te zijn in enkele andere partijleden omdat ze wat al te gemakkelijk de switch naar het CDA maakten. "In die periode heb ik die mensen echt leren ken nen. Toon den Brok was de enige die wilde blijven. Samen met voorzitter Wim Smeets hebben we wekenlang avond na avond bij elkaar gezeten of we de partij nog konden redden. Ik heb toen wel drie keer het bijltje erbij neer wil len gooien. Maar Paula Rutten heeft me telkens binnen boord gehouden." Op 1 maart 1982 werd de knoop doorgehakt. Met een hech te club blijvers en enkele nieuwe enthousiaste leden werd een lijst geformeerd rond het duo Toon den Brok en Harrie Theunissen die ook beiden in de raad kwa men. Want Samenwerking viel terug van tien naar twee zetels. Het CDA maakte een spetterend debuut met maar liefst veertien zetels. Vooral door de populaire lijsttrekker Grad Schols die in zijn eentje 3961 stemmen vergaarde. Een record wat nu nog steeds fier overeind staat. "We hebben er samen de schoudefs' onder gezet om de par tij te laten voortbestaan. Eenheid was ook toen al onze grote kracht. Naast alle landelijke partij en wilden we een puur plaatselij ke en onafhankelijke groepering blijven met als boegbeeld natuur lijk Toon den Brok", zegt Van Rov. Het behoud van het culture le erfgoed, zoals het Kerkepèdje, werd een belangrijk thema. Ook bij de volgende verkiezin gen behield Samenwerking twee zetels. Martinet Roling-Scholten had tussentijds Harrie Theunissen opgevolgd als raadslid. Eind 1991 stapte Toon den Brok uit de poli tiek en werd Roling fractievoorzit ter. Zij werd lijsttrekker in 1994 toen de partij klom naar drie zetels en heel dichtbij een plek in het college was. "Na vele avonden en nachten praten waren we er eindelijk uit. Martinet zou wet houder worden. Maar de dag daar na trok ze zich plotseling terug en stapte direct uit de politiek", ver telt Jacques van Roy die dit, na de crisis van begin jaren tachtig, het tweede dieptepunt van zijn partij vond. De nummer twee Ike Bus ser schoof door en werd fractie voorzitter. Samen met de even eens nog onervaren Peter van der Velden en Gerrit Verkoeijen vormde hij een trio. De partij viel bij de verkiezingen van 1998 weer terug naar twee zetels. Vol gens Van Roy en Busser waren dat nog de naweëen van het wethou dersdebacle van vier jaar eerder. Ike Busser noemt het tijdvak 1994-1998 toch een goede perio de'. "De partij is veranderd naar een kritische oppositiepartij op een breed front. Eerst was Samen werking vooral op sociale en cul turele aspecten gericht." Bij de verkiezingen van dit jaar stemde ruim 20% van de kiezers op Samenwerking dat maar liefst vijf zetels behaalde. Een record aantal sinds de herstart van twin tig jaar geleden. "Met vijf mensen in de raad is toch heel anders dan met zijn tweëen", ervaart Busser. "Gerrit Verkoeijen en ik zijn heel goed op elkaar ingespeeld. We hebben aan een half woord genoeg en vullen elkaar aan. De fractie is groot geworden met veel nieuw bloed. We moeten elkaar nog goed leren kennen. Maar toen we nog met zijn tweëen waren, moesten we veel laten liggen. We kunnen nu alles aanpakken. Daarnaast is het aantal commissies teruggebracht tot vier met een breed werkveld. En we hebben het duale stelsel. Het is soms zoeken en het vergt veel werk en overleg." Ike Busser ziet als nieuwe uitda ging om door te groeien met Samenwerking. "De volgende keer willen wij het initiatief nemen bij de collegevorming. Dat hebben we dit jaar ook gepro beerd maar dat mislukte. Daar hebben we van geleerd." Samenwerking heeft alle stor men doorstaan en is niet meer weg te denken uit de Venrayse politiek. De partij heeft een vol wassen structuur gekregen. "Met een duidelijke scheiding tussen de vereniging en de fractie. Ieder een heeft zijn eigen verantwoor delijk. Het fractieberaad wordt met achttien tot twintig mensen telkens goed bezocht. En er wor den steeds meer fundamentele discussies gevoerd", zegt Ike Bus- lis ac> De meeste scholen houden wel ny n keer per jaar een actie voor n of ander goed doel. Zo ook [Agrarisch Opleidings Centrum nburg locatie Horst. Al jaren 0j udt dit AOC samen met de ichting Nativitas uit Horst om *ze tijd van het jaar een specu- sactie. De leerlingen proberen reel mogelijk pakken speculaas 'erkopen aan vader en moeder, nüie en vrienden. De opbrengst mt dan ten goede aan kinderte- izen van mevrouw Marie Jean- Colson op het Indonesische ld Flores. Er wordt hard aan rcrkt om deze tehuizen zoveel lelijk zelf in hun onderhoud te voorzien. Daarom is het doel jaar om voldoende fondsen bij lar te krijgen voor twee kip- itallen. De actie duurt tot 4 :mber. Op zondag 1 decem- bestaat ook gelegenheid om .speculaas te kopen in de stand nAOC/Nativitas voor kapsalon luel in Horst. litaf de Deurneseweg in Heide de Albionstraat in Leunen zijn derdag 44 bekeuringen uitge- even. De bekeuringen zijn emaakt voor het niet dragen de gordel (32), te hard rijden en het niet dragen van de (1). de Horsterweg in Castenray donderdag 86 bekeuringen eschreven. De-hoogst-geme- snelheid van de 820 gecontro- de voertuigen bedroeg 97 uur waar maximaal 50 uur is toegestaan. Bond van Imkers van de LLTB bestaat 75 jaar Ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum schenkt de Bond van Imkers van de LLTB alle gemeentes in Limburg twee honingbomen. Donder dag 28 november worden in de wijk Brukske in Venray door Imkervereniging Regio Venray de bomen aangeboden aan wethouder F. Ruyten en mevr. M. Peters, beheerder Groen. Om de belangen van bijenhou ders te behartigen en om het niveau van de bijenhouderij op peil te houden is in 1927 de Bond van Imkers van de LLTB opge richt. Mede dankzij het werk van de bond zijn anno 2002 nog steeds zo'n 450 imkers in Limburg actief. Met onder andere cursus sen en voorlichtingsbijeenkom sten wil de Bond van Imkers van de LLTB kennis overbrengen het vak van imker in stand houden. De bond wil met de schenking van de bomen extra aandacht ves tigen op de imkerij en haar nut voor tuinbouw, natuurbeheer en gezondheid. Bijenvolken worden frequent ingezet voor bestuivings- activiteiten o.a. in de fruitteelt, kassenteelt en de zaadteelt, Daar naast zorgen ze voor de bestui ving van de wilde flora en produ ceren ze natuurproducten zoals honing en bijenwas. Veel minder bekend is dat de wetenschap mogelijkheden ziet in medische toepassingen van bijenproducten. Zo wordt er momenteel geëxperi menteerd mety honing als middel om brandwonden te genezen. De honingboom (Sopnora japonica) is een loofboom die zo'n kleine eeuw mee kan gaan. De boom heeft een ronde luchtige kroon die onder gunstige omstandighe den ongeveer 15 meter hoog kan worden. De bladeren zijn donker groen en geveerd. In augustus/september, in een perio de dat het voedsel voor bijen en vlinders schaars begint te wor den, draagt de boom 25 cm lange pluimen met roomwitte bloemen. De honingboom is voor bovenge noemde insecten als voedselbron en welkome aanvulling. Met het planten van de honing bomen symboliseert de bond dat ze ook in de toekomst midden in de samenleving wil blijven staan. Op zondag 24 november viert de heer Sjaak Kemmelings zijn 50- jarig jubileum als kerkkoorzanger van de Oirlose parochie. De Hoogmis zal voor deze gelegen heid om 10.00 uur worden gece lebreerd. Na de plechtig gezon gen Hoogmis zal pastoor Te Plate aan de jubilaris het erediploma van de Nederlandse Sint Gregori- usvereniging uitreiken. Hierna worden de parochianen in de gelegenheid gesteld om de jubila ris in de kerk te feliciteren. Gedeputeerde Staten van Lim burg stellen ruim 178.000,- beschikbaar voor zes projecten uit de subsidieregeling Natuur en Landschapsbeheer 3e Tranche 2002. Deze subsidieregeling richt zich op projecten op het gebied van flora en fauna, biotopen, land schapselementen, mensgerichte natuur en ecologische verbin dingszones. Het budget voor 2002 is hiermee geheel besteed waar mee er in totaal 40 projecten zijn gefinancierd. Een van de projec ten is het Biodiversiteitbijdrage soortgerichte natuurbeheer. De Vereniging Natuurmonu menten Venray bezit en beheert in totaal 4.234 hectare bos- en natuurgebied. Voor het op priori taire soorten gerichte terreinbe heer wordt een Biodiversiteitbij drage toegekend van 93-806,-. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Afbouw van de persoonlijke vervoersvergoeding is in strijd met de zorgplicht van de gemeen te! Het Gehandicapten Platform Venray is van mening, dat totale afbouw van de vervoersvergoe ding, zoals de gemeente die voor stelt in strijd is met haar zorg plicht. Volgens het Venrayse College van Burgemeester en Wethouders is een extra persoonlijke bijdrage niet langer nodig, omdat de gemeente met het aanbieden van het nieuwe vervoerssysteem, de Deeltaxi, al voldoet aan haar gemeentelijke zorgplicht voor gehandicapten. De Gemeente Venray citeert: volgens de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) moeten gemeenten gehan dicapten de mogelijkheid tot ver voer bieden via een collectief sys teem of met hulp van een financiële bijdrage. Het GPV vindt dat de Wet Voor zieningen Gehandicapten niet juist wordt toegepast. De Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) leidt er toe, dat gemeente? besturen desgevraagd aan mensen met beperkingen voorzieningen verstrekken die hen in staat stel len om zelfstandig aan het maat schappelijk leven deel te kunnen nemen. De gemeenten moeten vraagge- stuurd werken; het is primair de gehandicapte, die het beste kan aangeven, op welke wijze zijn/haar belemmeringen opti maal kunnen worden opgeheven of verminderd. Volgens de Wet kunnen gehan dicapten in aanmerking komen voor collectief vervoer, individu eel vervoer of een combinatie van beide. Een keuze van collectief vervoer is geen automatisch gege ven. Bij de toekenning wordt rekening gehouden met de per soonlijke behoeften en omstan digheden. het kan, tegen die ach tergrond, ook gaan om toeken ning van een combinatie van toe- kenningen.(Zie: Protocol WVG en Wetswijziging 15 maart 2002). De Deeltaxi, het collectiefver voersysteem, waar ieder gebruik van kan maken, ook de gehandi capten, voldoet volgens het GPV niet aan de zorgplicht van de gemeente voor gehandicapten en wel om de volgende redenen: Deeltaxi kan niet voorzien in de vervoersbehoefte van de gehandi capten; Legt beperkingen op, men is gebonden aan regels in een aantal situaties, denk eens bij diverse sociale contacten. De indi viduele vrije keuze wordt sterk beperkt; Schept een belemmering voor de dagelijkse bezigheden, winkelen, kapper, ergens een bezoek brengen, enz.; De afhan kelijkheid van anderen zal fors toenemen. De gehandicapte heeft recht op een stuk individuele invulling van zijn/haar vervoers behoefte; Voor de huidige ver voersvergoeding, is Deeltaxi maar een gedeeltelijk alternatief, zoals nu de streektaxi. Extra kosten die WVG gerechtigde maakt moeten betaald worden uit het WVG bud get en niet uit de bijstand. We zien dat andere gemeenten wel willen voldoen aan haar zorg plicht, door een vervoersvergoe ding in stand te houden variërend tussen de 200 tot 600 euro. Dit komt overeen met de voorstellen gedaan door het GPV aan de gemeente Venray. Tot op heden heeft er nog geen inhoudelijke discussie met het GPV en gemeente plaatsgevonden. Wij als GPV zijn het in het geheel niet eens met het huidig standpunt van het Venrayse Colle ge tot afbouwing van de vervoers vergoeding. B. van Berlo, Gehandicapten Platform Venray vrijdag, zaterdag en zondag (OOK V. BOMMEL EN HUGO BOSS) De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl Je bruist van de energie en hebt het gevoel de wereld wel aan te kunnen, dit gevoel hebben we allemaal wel eens. Zo kunnen er ook van die dagen zijn dat je lie ver in je bed zou willen blijven, je voelt je somber of lusteloos. Vrij wel iedereen heeft dat nu een maal, ups en downs horen bij het leven. Bij mensen met een mani- sche-depressie, ook wel bipolaire stoornis genoemd zijn deze stem mingen extreem aanwezig en duren de periodes langer. Dat betekent bijvoorbeeld dat iemand in een manische periode overdre ven opgewekt, erg druk, snel geprikkeld en chaotisch kan zijn Hij of zij ziet geen problemen of risico's, slaapt nauwelijks/niet, heeft moeite met ook maar even stil te zitten, neemt geen tijd om te eten en kan uiteindelijk dan ook zowel lichamelijk als geeste lijk uitgeput raken. In een depres sieve periode zie je met name een sombere/matte stemming, beslui teloosheid, interesse-verlies, ern stige vermoeidheid en inactiviteit. Zowel de depressie als de manie kunnen geleidelijk maar ook acuut ontstaan. Uit een landelijk onderzoek is gebleken dat 1 tot1 procent van de Nederlandsi bevolking lijdt aan een bipolair» stoornis. Dit zijn meer dai i 150.000 mensen. Wilt u mee j weten over deze stemmingsstool j nis? Bezoek dan de voorlichting?' bijeenkomst op donderdag 21 november van 19.30 tot 21.30 uu in De Witte Hoeve in Venray. Di i sprekers op deze avond zullen i j onder andere uitgebreid informe ren over de oorzaken, verschijnst i len, behandelmogelijkheden ei lotgenotencontact. Na de pauz< wordt u de mogelijkheid gebodei I om vragen te stellen. Grati entreekaartjes zijn te bestellen o af te halen bij het Informatiecen 1 trum. Maar, reserveren is we noodzakelijk. Voor meer informa tie en reservering kunt u contac opnemen met een van de voor lichters. Paul Hortulanus of An Swillens, Informatiecentrun Geestelijke Gezondheidszorg, Sta tionsweg 46 in Venray. telefooi 0478-527066 of via e-mail: igg£ wgi.nl. Openingstijden, maandaj t/m donderdag van 9 00 tot 12.0( uur en maandag, dinsdag en don derdag van 13-30 tot 16.30 uur. Afgelopen zaterdag is Sinter klaas weer in Nederland aangeko men. Samen met zijn Pieten. Zon dag was het gezelschap zelfs al in de gemeente om de honderden Venrayse kinderen te begroeten. Nu is de periode van 'de schoen zetten'. Sinterklaasliedjes zingen én verlanglijstjes maken aange broken. Ook in het Venrayse winkelcen trum is het prima sfeer snuiven. Met feestelijk versierde etalage: en gezellige achtergrondmuziek De winkeliers van Venray Cen traal maken het de Sint en zijn Pie ten extra makkelijk om inkopei te doen. Op zondag 24 novembe openen zij gastvrij hun deurei van 12.00 tot 17.00 uur. Parkerei in het centrum is die dag gratis Bovendien zijn er op dinsdag 3 ei woensdag 4 december extr; koopavonden in Venray. Een team leerlingen van het Raayland College in Venray neemt op donderdag 28 november in Den Bosch deel aan de finale van de Think- Quest voor leerlingen. De leer lingen strijden mee met de website 'Dot.Communicatie'. Think-Quest is een onderdeel van Kennisnet en organiseert 'web-strijden' voor het onder wijs. Meer dan 450 leerlingen uit het voortgezet onderwijs en de beroeps- en volwasseneducatie in 53 teams zijn er dit jaar in geslaagd om door te dringen tot de Finale van ThinkQuest voor leerlingen. Met veel enthousiasme en kennis van zaken hebben zij een educatieve website gebouwd die in het onderwijs ingezet kan worden. Een intensief proces van samenwerking, waarbij zaken als informatie verzamelen, selecteren en presenteren, maar ook plan ning van groot belang zijn. Kennisnet stimuleert in opdracht van het ministerie van OC en W het internetgebruik op scholen. Voor de 'web-strijden' heeft Kennisnet een prijzengeld van meer dan 30.000 euro ter beschikking gesteld. Prachtige websites heeft de 'web-strijd' opgeleverd. Onderwerpen uit alle vakken worden behandeld in de websites: Nederlands en wiskun de, biologie, aardrijkskunde en natuurlijk ook informatica. Som mige sites zijn vooral informatief, andere sites zijn meer gericht op praktische oefening. Bij sommige sites kunnen tijdens het leren aan tekeningen gemaakt worden, andere bieden de mogelijkheid om de resultaten van een klas vast te leggen, er zijn sites met spelle tjes, fora waar gediscussieerd kar worden over het onderwerp er sites waaraan de docent zelf infor matie of vragen kan toevoegen Voor docenten een prachtig» gelegenheid om hun vak via IC1 aan te bieden. De leerlingen zelf hebben er ir ieder geval heel wat van opgesto ken. Door het bouwen aan eer website hebben ze geleerd samer te werken, te plannen en zijn z< intensief aan de slag gegaan me het door hen gekozen onder werp. Sommige leerlingen gebrui ken de site zelfs voor een examen werkstuk of profielopdracht. Ii alle gevallen is duidelijk dat e: met heel veel plezier en inzet aai de website is gewerkt. Niet zei den zijn er hele vakanties ingesto ken. De sites zijn online door 4(H juryleden beoordeeld op educa tieve waarde, originaliteit, inter netgebruik, interactiviteit en tech nische kwaliteit. Een vakjun heeft het laatste woord. Zi bepaalt uiteindelijk welke site dt hoofdprijs heeft gewonnen var maar liefst 10.000 euro. Een 76-jarige manuit Horst i: gedupeerd voor een bedrag var 1200 euro door de diefstal var 600 kerstbomen. De gerooidt kerstbomen werden vorige weel gestolen vanaf percelen in Oos trum en Leunen. Het betreft Pice; Abies en Picea Omourika bomer met een waarde van zes euro pei stuk. De man heeft afgeloper maandag aangifte gedaan van dt diefstal.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9