binnen vier jaar groei van 500 leerlingen I Techniek in de lift Dingus moet gebouw deels sluiten Geen steun islamitisch jongerencentrum Oostrum beste wintersporters 10% korting Samen sterk deskundige partner Nieuwe directeur VvGI het team van A&S buitensport staat voor u klaar ten inkcirkel prtpark Oirlo iraak Jerval jikstation jwapende er val toten A&A Snelheidcontroles Pat EN MAAS Donderdag 21 november 2002 - Pagina 5 eente gaat fors investeren in basisonderwijs jenteel tellen de 21 cholen in de gemeente y 4039 leerlingen. De nde jaren maakt het nderwijs een enorme door. Het hoogtepunt in 2006 bereikt. Want uilen 4538 kinderen de cn bezoeken. Daarna H t het aantal weer lang- ■terkste groei doet zich in Spoor. Daar is de Ieerlin- ^jiwas in de komende vier De kerkdorpen blijven echts' 6% hierbij wat ach- e gemeente heeft door iPronexus uit Eindhoven >ses laten opstellen. De nte heeft deze cijfers nodig investeringskosten in het Herwijs goed te kunnen n. Jet Integraal Huisvestings- MHP) voor het primair onderwijs worden de komende jaren grote bedragen uitgetrokken om de leerlingenstroom te kun nen opvangen. Jaarlijks komt de gemeente ook enige tonnen tekort op onderhoud, zorg voor voldoende capaciteit en lokalen en instandhouding van de school gebouwen. Alhoewel dit helemaal niet nodig is omdat de inkomsten van het rijk ruimschoots voldoen de zijn om alle huisvestingskosten te betalen. De gemeenteraad heeft op 25 juni 1997 ook beslo ten dat de rijksinkomsten voor onderwijshuisvesting worden geoormerkt en als budget in de jaarlijkse begroting worden opge nomen. Maar dit is niet gebeurd. Het budget is vele tonnen per jaar lager dan de beschikbare rijksmid delen. Het tekort in 2003 bedraagt 143.000 euro dat ten laste komt van de post onvoorzien. Vanaf 2004 lopen de tekorten gestaag op tot ruim 600.000 euro in 2006. Er moet nog een oplossing komen om deze tekorten te dekken bin nen de gemeentebegroting. Dit jaar bedragen de huisves tingskosten voor het basisonder wijs nog bijna 1,7 miljoen euro. In 2003 loopt dit op tot ruim 2 mil joen euro. In de jaren daarna komt het gemiddeld op 2,7 mil joen euro per jaar te liggen. De oorzaken zijn divers. Stijgen de leerlingenaantallen, hogere onderhoudskosten, stijgende ver zekeringspremies, investeringen in beveiliging, extra voorzienin gen voor brandveiligheid en legio- nella en uitbreiding van gymloka len. De overheid keert vanaf dit jaar een extra bedrag uit voor onder wijskundige vernieuwingen. De basisscholen in de gemeen te Venray worden vanaf 2004 alle maal ingericht volgens de nieuwe normen. Dit betekent een totale investering van ruim 3 miljoen euro. Voor iedere twintig leerlingen moet er een werkplek komen van 2,5 vierkante meter voor ICT (computers). Het onderwijs gaat meer les op maat geven. Dit bete kent dat kleine groepen of indivi duele leerlingen apart moeten worden genomen. In de meeste schoolgebouwen is er naast de docentenkamer en een ruimte voor de directeur geen neven ruimte. Voor kleinere werkruim ten moet er 20,8 en voor individu ele begeleiding 10,4 vierkante meter per school bijkomen. Ook de docenten dienen eigen werkplekken te krijgen. Per acht docenten is een ruimte van 10,4 m2 noodzakelijk. Per school wordt bekeken welke aanpassing of uitbreiding hiervoor nodig is. Deze inventarisatie vindt in 2003 plaats. Leerlingenprognoses Venray 2002 2006 De Flierefluit 202 179 De Foekepot 276 253 De Hommel 301 488 De Bongerd 157 157 Petrus Banden *272 435 Coninxhof 180 178 De Keg 334 379 De Toverbal* 162 226 De Landweert 368 338 De Vlaswei 250 264 De Kruudwis 274 302 Er is geen rekening gehouden met een school in de Brabander. Prognoses kerkdorpen 2002 2006 De Stek (Castenray) 105 108 Heilige Maria (Oirlo) 156 157 De Meulebeek (Oostrum) 183 210 De Hei (Heide) 56 54 De Meent (Leunen) 264 261 St. Antonius (Veulen) 68 89 St. Jan de Doper (Merselo) 121 126 Regina Pacis (Vredepeel) 35 32 St. Oda (Ysseisteyn) 275 302 §p zoek naar een woning? Kijk op ltfw.VMWonen.nl Jlijkt toch geen stankcir- SJe liggen over sportpark lakker in Oirlo. Dat meld- rtenaar Aarts in de com- Stedelijke Ontwikke- ;elijke aanwezigheid van cirkel heeft de uitbrei- bn het sportpark wel ver- Maar uit jurisprudentie is jen dat de problematiek van pkcirkel er niet meer is", zei Sportvereniging SVOC'Ol kellicht tot de zomer 2003 ten voordat met de uitbrei- de accommodatie gestart irden. De bou waan vraag rst het meest lange traject irovincie lopen. "We heb niet voortvarend aange- I, moest wethouder Ruyten Ie Van de Vorle) bekennen, van der Broeck (CDA) V in Oirlo. "Dit krijg ik in ■eigen dorp niet uitgelegd, ■et zo werkt. Het is zeer ^iverend voor de betrokke- Houdt de mensen op de ie van de ontwikkelingen", Van der Broeck. I e nacht van maandag op g is er ingebroken in een bl aan de Hofstraat. Toegang Iwinkel werd verschaft door mr te vernielen. Uit een ist is een aantal kristallen ontvreemd. De totale Ie van de buit is net als de Ie van de aangerichte schade J moment nog niet bij de I bekend. Ipolitie heeft twee mannen 19 en 25 jaar uit Grubben- laangehouden op verdenking letrokkenheid bij een gewa- overval op een tankstation tonen aan de Albionstraat op jvember. De twee mannen leiden in verzekering gesteld. Harige is inmiddels weer in id gesteld. Bij de overval een medewerker van het [tation met een mes gedwon- im geld af te geven. lerdagavond rond 18.00 een gewapende overval ;d op een winkel aan de Markt. De verdachte, een I een donkere huidskleur in donkere baseballpet, de winkel binnen en ;de de eigenaresse met een tpen.Hij eiste geld en sprak iederlands. De man vlucht- een nog onbekend geldbe- [in de richting van de School- De politie zoekt getuigen [aagt hen te bellen met tele- pummer 0900 88 44 (lokaal de nacht van zondag op heeft een onbekende tal schoten gelost op een aan de Cellostraat. Rond in de nacht werden de ners opgeschrikt door de tingen. Er raakte niemand De politie is gestart met buurtonderzoek. Op dit heeft dat nog geen con- ultaten opgeleverd. De komt graag in contact met die informatie hebben rekking tot dit voorval, kunnen zich melden via ummer 0900-8844. Dat is het thema van de manifestatie Kies Techniek Venray-Regio in 2003. Het jaarlijks terugkerende evene ment vindt volgend jaar plaats op donderdag en vrijdag 16 en 17 januari (Doe-dagen voor de jeugd) en natuurlijk zaterdag 18 januari, de daadwerkelijke manifestatie. Deze keer is voor het thema Techniek in de lift gekozen, zowel figuurlijk als letterlijk een gepaste keuze. Figuurlijk gezien spreekt het de wens uit om de Techniek voor het voetlicht te brengen, de belangrijkste doel stelling van de stichting Kies Techniek Venray-Regio. Anders- zijds vormt het thema wellicht een vooruitziende blik... de Tech niek in Nederland zit weer in de lift? Natuurlijk heeft het thema ook betrekking op waar het de organi satie om gaat: het enthousiasme ren en stimuleren van de basis school jeugd voor de Techniek. De ontwerpwedstrijd dit jaar is namelijk eenvoudig te duiden: Maak een lift! De leerlingen van groep 8 gaan een lift maken in kleine groepjes, de beste inzen dingen krijgen wederom een geldcheque om vrij te besteden aan technische materialen. Voorwaarden zijn dat de lift moet werken, uiteraard. In de les brief die de scholen hebben ont vangen, staat precies hoe en wat. Terugkerend thema in die lesbrief is ontwerpen, maken en gebrui ken, drie essentiële aspecten van de Techniek. De leerlingen kun nen zich dan ook echt uitleven bij het ontwerpen, maken en laten functioneren van een lift, waarbij de organisatie benieuwd is naar de gebruikte materialen en tech nieken. Ook de komende editie van de manifestatie Kies Techniek, op zaterdag 18 januari 2003, is de organisatie afhankelijk van een aantal gastbedrijven, bedrijven die hun deuren openslaan voor een kijkje in de keuken'. De definitie ve bedrijven zijn inmiddels bekend: Van Lipzig Aluminium en Kunststof Systemen, XPS (xer- ografische producten en dien sten) en Automobielbedrijf Van der Weem hebben zich beschik baar gesteld. Alle bedrijven bevin den zich op het Keizersveld. DOE-DAGEN Zoals inmiddels een traditie is geworden, is het Technisch Opleidingscentrum (TOC) op donderdag 16 en vrijdag 17 janu ari 2003 reeds geopend. Dan wor den in samenwerking met Stich ting Maak het in de Techniek de Doe-Dagen georganiseerd. Tijdens deze twee dagen gaan de leerlin gen van groep 8 aan de slag in de verschillende sectoren: Bouw techniek, Grond- Weg- en Water bouw, Electrotechniek, Metaal techniek, Installatietechniek, Procestechniek, Voertuigentech niek, Proces-techniek en Trans port en Logistiek. Daar waar mogelijk worden de meer traditio nele technieken gecombineerd met de nieuwste computerge stuurde technieken. De doe-activi- teiten worden voorts omlijst met nadere informatie over techni sche beroepen en de daarvoor gewenste studies. Tijdens de manifestatie Kies Techniek 2003 op zaterdag 18 januari 2003 zal de organisatie aangepaste openingstijden hante ren voor de diverse locaties. Om een betere spreiding van de bezoekers te realiseren zal het TOC geopend zijn van 10.00 tot 15.00 uur. De gastbedrijven ope nen hun deuren eveneens om 10.00 uur, maar sluiten ze pas rond 16.00 uur. De prijsuitreiking van de ontwerpwedstrijd zal plaatsvinden bij XPS (Keizersveld 4), niet zoals voorgaande jaren in het TOC. Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie. \7g*% g~\ CIIPPPC WV kennen het sPel' V UUI ailVVCO de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51, POSTBUS 60, SS00 AB VENRAY. TEL.: (0-178) 51 72 90. FAX- (0478) 51 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! "De boel staat op instorten" Het pand van jongerencen trum Dingus verkeert in zo'n slechte staat dat het te gevaar lijk wordt voor de bezoekers. Het bestuur heeft daarom maatregelen genomen in de hoop ongelukken te voorko men. De Hardcore Impact party, die zaterdag in de zaal plaatsvindt, kan desondanks gewoon doorgaan De biljartruimte, rechts naast de ingang, mag niet meer gebruikt worden omdat enkele steunbal ken het begeven hebben.Vorige week onderwierp bouwinspec- teur Van Diest namens de gemeente, samen met bouwkun dige adviseurs van Dingus, het pand aan een onderzoek. Voorzit ter Pieter Gijsbers kreeg bevestigd wat hij al langer wist. "De boel staat deels op instorten. Ik heb de gevaarlijke toestand van het gebouw al vaker bij de gemeente gemeld. Maar er werd nooit seri eus naar mij geluisterd", aldus een boze Gijsbers. "Want de gemeen te is als verhuurder wel aanspra kelijk als de jongeren iets over komt. Ik heb zelfs het idee dat de gemeente bewust risico's met ons heeft genomen." Het plafondgewelf in de kelder blijkt op instorten te staan. Daar om mogen vrijwilligers die bar dienst draaien nooit meer alléén in de kelder een vat verwisselen. Dit dient voortaan met drie perso nen te gebeuren. Waarbij de laat ste voor de veiligheid in het kel dergangetje blijft wachten. In het plafond boven het biljart, onder het camouflagenet, blijken asbestplaten te zitten. Op de eer ste verdieping boven de biljart ruimte bevindt zich de vrijwilli- gersruimte. Hierin mogen nog maximaal vier personen tegelijk aanwezig zijn. Pieter Gijsbers meldt dat nog voor het weekeinde de kelder door een bouwbedrijf gestut zal worden. Zodat er bij de drukke hardcoreparty van zaterdag veilig bier kan worden getapt. "Want je kunt dan niet met flessen bier gaan werken." Ook eist het Din- gus-bestuur van de gemeente dat de doorgezakte balken onder de vrijwilligersruimte en de asbest houdende plafondplaten boven het biljart zo spoedig mogelijk worden hersteld en vervangen. Geert Derks uit Eindhoven is benoemd tot directeur van het Vincent van Gogh Instituut in Venray. Derks zal medio februari 2003 aantreden. Derks (1950) studeerde in Utrecht sociale wetenschappen en volgde daarna nog enkele opleidingen op het gebied van psychiatrie en management. In zijn eerste functies was hij direct betrokken bij de zorg: aanvanke lijk als orthopedagoog bij een instelling voor verstandelijk gehandicapten. Hij adviseerde daar bij gedragsproblemen, hij begeleidde teams in hun opvoe dende werk en gaf les aan de Z- opleiding. Daarna was hij behan delaar in het psychiatrisch ziekenhuis in Vught, waar hij de begeleiding van verpleegkundi gen combineerde met les geven en organisatorische aspecten. Vanaf 1983 bekleedde Derks leidinggevende functies bij de instelling Nieuwenoord Baarn (verstandelijk gehandicapten) en bij het Elizabeth Ziekenhuis in Til burg. Op dit moment is hij alge meen directeur bij St. Marie te Eindhoven. De in september jl. aangetreden bestuursvoorzitter dr. A.L.M. van der Sanden en drs. G.Th. Derks vormen vanaf medio februari 2003 samen de leiding van het instituut. Derks wordt binnen het instituut verantwoordelijk voor de inhoud van de zorg en is daar mee aanspreekpunt voor de zorg managers, de vakgroepen en de opleiding. Nadat eerder een vergun ning is geweigerd hebben de initiatiefnemers opnieuw een verzoek ingediend om een islamitisch jongerencentrum te vestigen in Oostrum. Ze hebben hiervoor een bedrijfs ruimte gehuurd van Top Sup port. Naast een jongerencen trum komt er ook een soort studiehuis met een internaat. De gemeente heeft eerder dit jaar de werkzaamheden laten stil leggen. Omdat er geen vergun ningen waren verleend en het pand aan de Stationsweg de bestemming bedrijfsruimte heeft. In een brief aan het college en de gemeenteraad ontvouwen de Turkse initiatiefnemers hun plan nen. Het jongerencentrum is vooral bedoeld als naschoolse opvang onder begeleiding. Naast slaap- en verblijfruimten komen er ondermeer studiezalen en een bibliotheek. Het wordt geen mos kee en alcohol en roken zijn uit den boze. Voorzitter Kenan Ter- zioglu van de stichting Intern Stu die cn Jongerencentrum Venray wijst erop dat dit een nieuwe voorziening is voor allochtone studenten en scholieren uit de omgeving van Venray. Elders in het land zijn soortgelijke initiatie ven al van de grond gekomen, ondermeer in Helmond en Eind hoven. De stichting heeft ook formeel bezwaar gemaakt tegen de weige ring van een gebruiksvergunning. De commissie bezwaar en beroep zal zich er binnenkort over bui gen. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) wees er in de com missie Stedelijke Ontwikkeling op dat de gemeente al veel geld heeft gestoken in een Turks en Marok kaans centrum. "Maar daar wordt weinig gebruik van gemaakt. Deze jongeren kunnen daar toch terecht." Harrie Holtackers (CDA) meent dat al voor duizenden euro's' ver timmerd is aan het gebouw. Hij drong daarom aan op een spoedi ge afhandeling. "Want er gaat veel geld verloren." Elly van Dijck heeft met de PvdA-fractie een bezoek gebracht aan het gebouw. "Er is inderdaad al wat werk gedaan, zij het provisorisch. Maar daar zijn ze nu mee gestopt Wethouder Driessen (CDA) zei in de commissie Stedelijk Beheer dat het pand een bestemming voor kantoorfunctie/kleine nijver heid heeft. "En daar past dit initia tief van de Turkse jongeren niet in. Het kan bestemmingsplan- 'technisch niet. Zij moeten maar gebruik maken van bestaande accommodaties zoals het Turkse of Marokkaanse ontmoetingscen trum of gemeenschapshuizen. De gemeente kan aan hun verzoek niet voldoen want er zijn voldoen de andere voorzieningen waar deze groep terecht kan", stelde Driessen. Op de Stationsweg in Oostrum zijn maandagmiddag 73 bekeurin gen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 803 gecontroleerde voertuigen bedroeg 90 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Op de Albionstraat in Leunen zijn diezelfde middag 39 bekeu ringen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 794 gecontroleerde voertuigen bedroeg 74 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan Op de Noordsingel zijn donder dag 214 bekeuringen uitgeschre ven. De hoogst gemeten snelheid van de 2550 gecontroleerde voer tuigen bedroeg 77 km/uur waar maximaal 50 km/uur is toege staan. Op de Peelweg zijn dinsdag 191 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 1290 gecontroleerde voertuigen bedroeg 135 km/uur waar maxi maal 80 km/uur is toegestaan. Het nieuwe winterseizoen staat op het punt van beginnen en dat is voor ons het moment om de traditionele skiruilbeurs te organiseren. Onder het genot van een glaasje Glühwein kunt u deze twee dagen profiteren van diverse leuke aanbiedingen en de uitgebreide nieu we collectie ski's en skischoenen bewonderen. Bovendien ontvangt u op de gehele nieuwe wintercollectie We maken er een 2-daagse beurs van, op zaterdag 23 november 09.30 tot 17.00 uur zondag 24 november 10.00 tot 17.00 uur A&S Buitensport, Langstraat 49, 5801 AB Venray A&S VINTERSKWT

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5