Kwaliteit bouwplannen moet omhoog' Eigen lesruimte senior-surfers LENSSEN Kritiek op beleid Wonen Venray .vP en w. bezocht Antoniusveld euwe school 2005 in De abander? badkamer- meubel 1699 - anidröme SS OP, •0 (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum jgj, ,EN MAAS Donderdag 21 november 2002 - Pagina3 neente verwijt zichzelf onduidelijkheid en gebrekkige communicatie jemeente wil de kwaliteit irticuliere bouwplannen iroeven. In Laagheide eerder dit jaar 80% van innen afgeschoten door «nmissie Welstand. Dat rzaakte veel onrust en - iis bij bouwers en archi- De gemeente steekt de ook in eigen boezem, het schortte aan een communicatie, richtlij- en informatieverstrek- Frencken, kwaliteitsma- ruimte, kondigde woensdag gezamenlijke vergadering de commissies Stedelijk ren Stedelijke Ontwikke- rce plannen aan. In het eer- art aal van 2003 komt er een jjke procesbeschrijving bouwplannen die voor de IB hanteerbaar is. In deze utiefolders staan de eisen in de plannen moeten vol- en hoe ze moeten worden end. "Een spoorboekje voor tn die gaat bouwen. Met re. duidelijke en klantvrien- infomiatie". zei Frencken. 2003 verschijnt de Wel- mota met toetsingscriteria bouwplannen. Deze nota interactief tot stand komen dacht wordt aan een nieuw over de Venrayse ruimte. Felstandsnota bevat niet ivaktaal en moet vooral voor de burgers duidelijk zijn. Per 1 september is de nieuwe commissie Welstand, Monumen ten en Architectuur (WMA) aan getreden. De vijf leden presen teerden zich woensdagavond aan de politiek. Het zijn voorzitter Nico Nelissen (Nijmegen), Marina Moons (Waalwijk), Theo Ballier (Eindhoven), Otto van Dijk (Hors- sen) en Bert Lerou (Venray). Zij hebben allen hun sporen ver diend in de architectuur en de bouwwereld. Deze commissie behandelt zo'n 300 bouwaanvra- gen per jaar en staat met een bud get van 131 000 euro op de begro ting 2003. "De discussie over wat mooi en lelijk is zal altijd blijven", zei wet houder Frits Ruyten. "Maar emo ties, hoe begrijpelijk ze ook zijn, moeten we proberen te voorko men. Vandaar dat de meeste leden uit de commissie van buiten Venray komen. Die zijn neutra ler Volgens Ruyten zijn de pro blemen terug te voeren op een wir-war aan procedures en ondui delijkheid tussen taal en beeld. "Met de fundamentele verbeter slag die we nu maken komt er hopelijk een einde aan het 'gekna- oi" in Venray", aldus de wethou der van Stedelijke Ontwikkeling. Gijs Frencken kon zich de ergernis en verbazing wel voor stellen bij bouwers 'die hun droomkasteel willen realiseren'. "Zij vinden de richtlijnen ingewik keld en onbegrijpelijk. Terwijl wij juist veronderstellen dat deze voorschriften bekend moeten zijn. Maar dat bleek een misvat ting. De gemeente heeft niet uit geblonken in informatieverstrek king en communicatie." Alle gemeenten zijn verplicht een Welstandsnota te produce ren. "Dit vormt de basis onder het welstandsbeleid", aldus Frencken. "Omdat het over Venray gaat en over de belangen van de individu ele burgers moet het interactief tot stand komen." Van ieder dorp en wijk wordt een cultuur- en bouwhistorische analyse gemaakt. "En het geeft onze ambi ties aan: helder, objectief en gebiedsgericht." Voorzitter Nico Nelissen is hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen. Hij geldt als een autori teit op het gebied van welstands- zorg, monumentenzorg, architec tuur en stedenbouw. Nelissen noemde Venray 'meer dan de moeite waard'. Hij roemde vooral de groene gebieden 'met hoge landschappelijke kwaliteit' als het Odapark en St. Anna- en St. Ser- vaasterrein die zo dicht tegen Venrays centrum liggen. Hij kon digde aan dat de commissie WMA voortaan openbaar vergadert. "Want we werken niet in achter kamertjes. Door openheid zal er ook meer begrip voor onze advie zen zijn." De andere commissieleden zei den vooral voor Venray gekozen te hebben vanwege de kwaliteit die de gemeente nastreeft. "Maar niet met het opgeheven vingertje. Want enthousiasme is veel belang rijker", zei (interieur)architect Otto van Dijk. "Er staan in Venray enkele grote plannen op stapel. Daar willen we met enthousiasme over kwaliteit praten." Bert Lerou is het verplichte lokale lid van de commissie. Hij runde van 1972 tot 2000 een architectenbureau. Bij de perikelen die in Laaghei de speelden was een cruciale rol weggelegd voor de architecten en/of ontwikkelaars van de bouw plannen. De enige eis die de gemeente stelt is dat ze ingeschre ven moeten zijn in het architec- tenregister. Maar die voorwaarde bleekjgeen waarborg voor kwali teit te zijn. De gemeente over weegt een lijst van architecten aan te leggen. Om de bouwers te beschermen en de vereiste (ruim telijke) kwaliteit te krijgen. "Dat zullen architecten zijn die zich in het verleden hebben bewezen", verklaarde Gijs Frencken die beseft dat de gemeente zich hier mee op glad ijs begeeft. "We stre ven naar voordeel voor beide par tijen. Dat de plannen soepel door de procedures lopen en dat een hoge kwaliteit gehaald wordt." De politiek reageerde positief op de deskundige WMA-commis- sie en de welstandsplannen van de gemeente. "Ik ben blij dat het geen zolderkamer- maar ervarings deskundigen zijn", zei Patrick van der Broeck (CDA) die waarschuw de dat de Welstandsnota niet 'te betuttelend' moest zijn. "Heldere kaders zijn prima maar laat ook ruimte aan een eigen invulling. Accepteer initiatieven want het mag ook voldoende zijn in plaats van goed of zeer goed." Ook Bert Linskens (PvdA) vond het prettig dat de commissie 'uit de sfeer van de achterkamertjes komt' "Belangrijk is dat de com missie haar motivering goed uit legt. Het kan niet zo zijn eerst een plat dak wordt afgewezen terwijl het bij latere bouwers wel is toe gestaan. Dat is de mensen heel las tig uit te leggen." Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vroeg om een temijn waarbinnen de bouwplannen afgehandeld moesten zijn. "In Laagheide heeft het soms wel lan ger dan een jaar geduurd. Telkens werden er plannen afgekeurd. In zo'n geval zouden de bouwers hun leges moeten terugkrijgen." Van den Hoek vreesde dat de gemeente alleen dure architecten wil. "Maar dat is ook geen garan tie voor kwaliteit. Het moet wel tot tevredenheid van de burgers zijn." Fran Janssen (WD) had even eens moeite met een voorkeurs lijst. "Want dan wordt er voorbij gegaan aan jonge of experimente le architecten. Niets is zo discuta bel als architectuur. Wat is mooi en wat is niet mooi? De openheid van de commissie stellen we op prijs. En geef de burgers inder daad de ruimte om hun droom huis te realiseren." Theo Mulders (Samenwerking) was blij dat de gemeente haar communicatie en richtlijnen gaat verbeteren. "Want dit was onder de maat. De omslag sinds Laaghei de is positief. Maar de eisen moe ten ook weer niet te hoog gesteld worden zei Mulders die vond dat de naam van een architect nooit de reden voor een negatief advies mag zijn. "Als het maar bin nen de kaders en richtlijnen wordt uitgevoerd." Voorzitter Nelissen onder streepte de woorden van het CDA. "Onze adviezen zijn niet betuttelend bedoeld alhoewel ze door de bouwers wel zo kunnen worden ervaren. Onze bedoeling is te pogen er iets meer kwaliteit uit te halen dan erin zit." Nelissen benadrukte dat de WMA-commis- sie géén architecten maar bouw plannen beoordeelt. Hij toonde zich sceptisch om een lijstje aan te leggen. "Daar is altijd veel gestoei over. Dit moet heel zorg vuldig gebeuren. Want veelbelo vende jonge architecten komen er vaak niet op voor. Terwijl ouderen die vaak teveel doen en daardoor mindere kwaliteit leve ren er wel op staan." uwbouwwijk de Braban- rijgt wellicht in 2005 al nieuwe basisschool. De lente denkt dat er in de ander en Laagheide in circa 213 leerlingen zul- rijn. Dit betekent een School van tien groepen, het investeringsplan van is voor de bouw l.S^S.SOO uitgetrokken plus 468.000 grondkosten voor een Iterrein van 3120 vierkante De eerste zes groepen ra ingericht voor 78.816 De inrichting van de andere toepen gebeurt later, tussen en 2010. voor een totaalbe- ran 56.000 euro. Na 2010 is litbreiding van de school ien inclusief een gymzaal, dat de nieuwe basisschool zullen andere scholen de igen uit de nieuwbouwwijk I ra opvangen. Kinderen uit f abander zullen vooral naar iverbal gaan terwijl de mees- rlingen uit Laagheide voor ctrus Bandenschool zullen zo denkt de gemeente Er [geen definitief besluit geno- over de komst van een nieu- sisschool. Alhoewel er in de opige bouwplannen al wel lek voor is ingeruimd, dclijk is dat de Toverbal en Banden de leerlingen- in niet lang kunnen opvan- Indien de nieuwe school er j hoopt niet komt dan zal de W s Bandenschool op termijn •eien naar een megaschool 1 groepen. Bijkomend pro- n is dat de school binnenkort tigd wordt in het voormalige gebouw dat in een autolu- ijk ligt. Gezien de afstand tot :uwe wijk zullen veel leerlin- net de auto naar school wor- ebracht wat een ongewens- erkeersdrukte tot gevolg fc Om beide scholen te berei- I noet ook de drukke Noord- I overgestoken worden, de veiligheid van de kinde- ullen er maatregelen geno- 4 moeten worden zoals een iteekplaats of voetganger- el. Ie eerste fase zijn in Braban- iagheide 800 woningen ndtot 2015 Daarna kan de uitgroeien tot 2500 ngen, Dan is er minimaal die aan huisvesting voor 30 >en leerlingen. De gedachte m een zogeheten Brede Dl te realiseren waarin ook ropvang en een peuterspeel- I ujn ondergebracht. Over de "fiteit van de school (bijzon- openbaar) is nog geen it genomen. Dit is mede kelijk van de samenstelling nieuwe wijk. Donatie Stichting CAI Venray voor apparatuur en inrichting Steeds meer ouderen willen óók de digitale snelweg op. In Venray worden dan ook al enige tijd cursussen gegeven om ouderen vertrouwd te maken met de computer. Bin nenkort krijgt de Werkgroep computercursussen voor seni oren een eigen cursusruimte in De Kemphaan. Dankzij een donatie van 39.000 euro van de Stichting CAI Venray en de inzet van SeniorWeb Neder land. SeniorWeb Nederland wil seni oren die niet met de computer zijn grootgebracht de mogelijkhe den van de computer en internet zelf laten ervaren. In samenwer king met partners, verspreid over het hele land, organiseert Senior- Web cursussen en workshops over computer- en internetge bruik. Begrijpelijk en bovendien ook betaalbaar. De cursussen worden gegeven voor én door ouderen, allen vrijwilligers. In Venray is dat de Werkgroep com putercursussen voor senioren. Ze beschikte echter niet over een geschikte ruimte en goede appa ratuur. Dat wordt nu anders. Tot dat de nieuwe ruimte helemaal klaar is, krijgt de werkgroep gast vrij onderdak bij Coninxhof, maar de inrichting daar is niet afge stemd op gebruik door ouderen. De bankjes en stoeltjes zijn er te laag, bijvoorbeeld. In het eigen gebouw van de ouderen, De Kemphaan aan het Kennedyplein, heeft de werkgroep een nieuwe, meer passende locatie gevonden. Dankzij de donatie van CAI kan zij apparatuur en meubilair voor twaalf lesplaatsen en randappara tuur als scanners en printers aan schaffen. "De Seniorenraad is bijzonder verheugd dat de Stichting CAI Venray bereid is geweest voor betere omstandigheden te zor gen", zo laat zij bij monde van de voorzitter van de werkgroep Frank Jacobs weten. Overigens is het niet alleen Stichting CAI die zich sterk maakt voor ouderen die willen leren e-mailen, chatten en surfen. "Fortis Bank levert gedu rende de komende vijf jaar een bijdrage van 2.000 euro per jaar voor het gebruik van de ruimte." Tijdens de vergadering van de Centrale van Ouderenverenigin gen Venray op dinsdag 19 novem ber in De Kemphaan hebben Stichting CAI en Fortis Bank hun ondersteuning van het webpro ject voor senioren formeel met hun handtekening bevestigd. De werkgroep kan nu beginnen met de installatie van de apparatuur en de inrichting van de ruimte. De officiële ingebruikname zal naar verwachting plaatsvinden tij dens de nieuwjaarsreceptie op 3 januari 2003. KLEINER Voorzitter Victor Weijs van Stichting CAI is blij met de kans die de stichting krijgt ouderen meer te betrekken bij de nieuwste ontwikkelingen op het terrein van de communicatie van mens tot mens. "Want dat is toch een van de grote krachten van internet. Dat het mensen in staat stelt zo snel en bovendien zo vaak als ze willen contact te leggen met anderen. En dat het hun mogelijk maakt bij allerlei voorheen prak tisch onbereikbare informatie te komen. Internet maakt de wereld nog kleiner dan die door de moge lijkheden om te reizen en commu nicatiemiddelen als radio, TV en telefoon al was. Denk alleen al eens aan de mogelijkheid om foto's van je kleinkinderen te ont vangen. Gisteren jarig in Sydney en vandaag de foto's van het kin derfeestje al bij opa en oma op het scherm in Nederland. We hopen als stichting CAI de komende jaren nog vaker dit soort projecten te kunnen steu nen. We staan open voor alle ver zoeken om donaties aan projec ten met als doel de communicatie tussen mensen met behulp van eigentijdse communicatiemidde len te intensiveren en verbeteren. Zo zijn er dit jaar al donaties gegaan naar de Lokale Omroep Venray, het Raayland College en de Openbare Bibliotheek Ven- Exclusief bij Sanidröme Compleet zoals afgebeeld" met 5 jaar garantie. Leverbaar in diverse kleuren en houtstructuren. Voor de droomprijs van "(exclusief kraan). Kom hat Ouadra-meubel bekijken in de showroom van: Keïjsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40 Venray Tel. (0478) 55 06 70 www.keijsers-manders.sanidrome.nl s Na het dorpsradenoverleg uitte ook de commissie Stede lijke Ontwikkeling kritiek op het verkoopbeleid van Wonen Venray. De woningcorporatie wil 111 huuwoningen in de kerkdorpen verkopen. De slechte communicatie met de huurders en dat vier dorpen geen huurwoningen meer overhouden waren de grootste kritiekpunten. Begin oktober bracht Wonen Venray de dorpsraden op de hoogte van de verkoopplannen. Zij kregen ook een adreslijst van de woningen. Anderhalve maand later weten de betrokkenen nog steeds van niets. De woningen worden te koop aangeboden aan de huurders die dit ook kunnen weigeren. Ze kunnen blijven huren zolang ze dat willen maar bij vertrek wordt de woning wel verkocht. De 111 huizen liggen in Oirlo (19), Veulen (16). Oostrum (13), Ysselsteyn (13), Leunen (12). Heide (9), Smakt (8), Vrede- peel (8), Merselo (7) en Castenray (6). Het zijn allemaal woningen in het goedkope segment die bereik baar zijn voor starters en huishou dens met lagere inkomens. Wonen Venray wil er bovendien graag vanaf omdat het oudere panden zijn waaraan de komende jaren veel geinvesteerd zou moe ten worden. De seniorenwoningen worden niet verkocht. Maar veel van deze woningen voldoen niet meer aan de hedendaagse eisen. De woningcorporatie gaat ze daarom renoveren of 'opplussen'. Frans Claessens (CDA) schaarde zich achter de kritiek van het dorpsradenoverleg. Ook het CDA wil dat minimaal 10% van de woningen op ieder dorp beschik baar blijft voor huur. Indien de plannen van Wonen Venray door gaan dan houden de vier kleinste dorpen Smakt, VYedepeel, Heide en Veulen geen gezinshuurwonin gen meer over. "Wij vragen het college dit politieke'signaal door te geven", zei Claessens. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen met de verkoop. "Want veel huuders willen wel kopen maar kunnen het niet betalen. De verkoop zal mondjesmaat gaan en Wonen Venray blijft nog jaren zit ten met huizen die economisch gezien voor hen niet meer interes sant zijn", aldus Van den Hoek die meldde dat de huurdersvereni ging accoord kan gaan indien de huurders er geen nadelen van ondervinden doordat bijvoor beeld onderhoud achterwege blijft. Ingrid Loozen (WD) verbaasde zich erover dat de huurders nog niet van de plannen op de hoogte zijn gebracht. Ook Theo Mulders (Samenwerking) hekelde de slechte communicatie. Samen werking is tegen de verkoop op grote schaal. "Het is een slechte zaak dat sommige dorpen geen huurwoningen meer over hou den. De aantallen die nu verkocht worden zijn groter dan het bouw- contingent. Dit verstoort het evenwicht op de dorpen", zei Mulders. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) zei de kritiek te zullen ondersteunen. "Ik zal dit politieke signaal meenemen in het overleg met Wonen Venray. Wonen in Venray Meerio-Wanssum? Kijk op www.VMWonen.nl [volg voorpagina erfvuil en onderhoud van rocn kwamen ook ter spra- Henri Dunantstraat blijkt 'verlicht te zijn en de wijk- ffoeg om de aanleg van een ad langs deze weg. Omdat mensen uit de wijk en ook itikske te voet naar het NS- 10 gaan. bd de bouwplannen op het tnzende Servaasterrein kon weinig nieuws ipel- Ook niet over een fiets- en ad dat dwars over het insti- I frrein moet komen en Anto- re'd zo direct verbindt met Venrays centrum. Voorzitter Thielen meldde dat uit een enquete is gebleken dat Antoniusveld het liefste gebruik wil maken van de kinderboerde rij, trapveldje, sportvelden en ruimten voor verenigingen op het Servaasterrein. Wethouder Emonts (PvdA) zei dat de wijk te klein is voor een eigen gemeen schapsruimte en ondersteunde de samenwerking met het VvGI. Wijkbewoner Karei Holla snap te niet dat de gemeente niet wil meewerken met de TBS-kliniek die de geplande resocialisatiewo- ningen niet meer wil op St. Ser- vaas. De Rooyse Wissel wil deze woningen vlakbij de kliniek aan de Wanssumseweg bouwen. Antoniusveld juicht dit toe want de kinderrijke wijk zit niet te wachten op de plaatsing van bijna uitbehandelde TBS'ers zo vlakbij. Burgemeester Waals antwoordde dat de raad destijds heeft inge stemd met het Servaasterrein als locatie. "En daar houdt het colle ge zich aan vast totdat de gemeen teraad anders beslist. Maar die resocialisatiewoningen zijn toch nergens welkom. Waar ze ook zul len komen." Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds KOM NAAR ONZE SFEERVOLLE KERSTSHOW Koopzondag 24 november. Boxmeer (10.00-17.00 uur) PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhoLnI Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk WiUemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 17,30 (postcode 58..) 27,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3