diepe indruk" 'Blindenproject maakte c, Kunstveiling Amnesty Venray Rabobank Venray Meerlo-Wanssum opent internetsite voor potentiële huizenkopers en -verkopers teünie 'etrus'Bandenschool Controle PEEL EN MAAS BEZORGEN? Niets! imburgdag igL EN MAAS Donderdag 21 november 2002 - Pagina 27 >er Hans bezoekt Paul Kronenberg in Tibet geweest, een stad met grote con trasten. "Vooral het verschil tus sen rijk en arm valt je meteen op. Het ene deel van de stad is modern, door de Chinezen ont wikkeld. Het andere deel is arm, daar bevindt zich ook het blinden- project." Boer Hans Vollenberg is een avonturier, wil graag andere cul turen opsnuiven. Zo was de eige naar van een zorgboerderij voor mensen met een verstandelijke handicap in Heide, al eens op bezoek in Zimbabwe bij Gerdie Muysers (die is ingetreden bij moeder Theresa) in Sri Lanka en in Pakistan bij zuster Lemmen uit Oostrum. "Ik ben altijd op zoek naar bij zondere reisdoelen, vakanties op het strand in Spanje zijn niets voor mij. Ik wil met mensen pra ten. ervaringen uitwisselen en met hen werken. En van hen leren. Want waarom gaat iemand in de rimboe werken, laat hij of zij zijn hele familie achter? In de dagen dat ik bij Paul en Sabriye ben geweest, heb ik diep respect voor hun werk gekregen!" Paul Kronenberg en Sabriye Tenberken gaan binnenkort beginnen met de integratie van de eerste blinde kinderen. "We zijn nu bezig met het leggen van con tacten met diverse basisscholen die onze leerlingen willen opne men", laat Paul Kronenberg per email weten. "Zodra de eerste club geïntegreerd is, kunnen we een nieuwe groep kinderen aan nemen. De wachtlijst groeit nog steeds en we willen zo snel moge lijk nieuwe leerlingen een kans geven om naar school te kunnen." De leerlingen en leraar van de massage- en fysiotherapie- oplei ding verzorgen nu ook massage: voor toeristen en lokale belang stellenden. Ook boer Hans lie zich in Lhasa eens lekker verwen nen, vertelt hij. "Op deze maniei stroomt er ook wat geld in he project." Sinds twee maanden opereer het project onder een nieuwt naam: "Braille zonder Grenzen' Deze naam heeft twee betekenis sen, zegt Paul Kronenberg. "Ter eerste kunnen we met deze orga nisatie waar dan ook ter werelc werken. Ten tweede willen w< vooral geen grenzen voor blindt mensen zetten. Ze moeten zei hun grenzen bepalen. Daarvoo moeten ze echter eerste zelfver trouwen ontwikkelen en dat gaa niet als ze steeds door zienden die altijd grenzen zien, op hui grenzen worden gewezen." Een ervaring om nooit meer vergeten. Hans Vollenberg t Heide bekijkt de dia's van n reis naar het Tibet-project n Venraynaar Paul Kronen- rg en zijn blinde vriendin briye Tenberken nog eens uwkeurig. En 'Boer Hans' imt met de ene na de andere jzondere anekdote op de roppen. De tempels, Lhasa, t ruige landschap, het blin- flinstituut. De Heidenaar n er uren in geuren en kleu- o over vertellen. Maar vooral hel plan voor het izetten van een trainingsboerde- voor blinde boeren had natuur- izijn bijzondere aandacht. "Ik b ze inderdaad nog wat agrari- he tips kunnen geven over het oden van kippen en het opzet- ii van een groentetuin. Want ar hebben zij nu juist minder rstand van. Kon ik me toch nog nuttig maken", zegt Hans Vollen berg lachend. Venraynaar Paul Kronenberg en zijn blinde vriendin Sabriye Ten berken hebben in het verre Tibet, geheel op eigen kracht, een blin deninstituut, dat inmiddels onder dak en scholing biedt aan 29 blin de kinderen, en een drukkerij voor Tibetaanse Braille-Ieemiidde- len opgericht. Daarnaast ontwik kelden ze in Lhasa een aantal beroepsopleidingen voor blinden, bijvoorbeeld op het gebied van medische massage in combinatie met fysiotherapie. Maar ook trai ningen in tuinbouw, veeteelt, handwerk, kaarsenmaken en pot tenbakken kunnen de blinden binnen dit bijzondere project vol gen. Maar de twee. die onlangs in Basel voor hun bijzonder goede werk de Albert Schweizer Award ontvingen, hebben nog veel meer plannen voor de toekomst. Zo hoopt Paul Kronenberg deze week het contract te tekenen waarmee de koop van een stuk land voor de trainingsboerderij buiten de stad Lhasa wordt verze kerd. De Stichting Dark Light Blind Care uit Veenendaal spon sort een groot deel van de aan koop van de boerderij. "Op deze boerderij met drie hectare grond willen ze nomaden en boeren die op latere leeftijd blind geworden zijn gaan trainen, waardoor ze weer delen van hun oude beroep kunnen uitoefenen en op termijn terug kunnen keren de maat schappij", zegt Hans Vollenberg. KAAS Naast akker- en tuinbouwpro ducten wordt er ook kaas gemaakt, niet alleen Tibetaanse maar ook westerse kaas. Sinds twee maanden hebben Paul en Sabriye bezoek van een Zwitserse vuld. Die gedrevenheid van bei den en de dankbaarheid van de mensen daar, het heeft allemaal diepe indruk op me gemaakt Paul en Sabriye hebben tientallen mensen letterlijk uit de goot gered. Ze hebben nu weer een toekomst." Hans kent Paul nog van vroe ger, als klein ventje. "Ik was namelijk zijn jeugdleider bij de D- jeugd van SV Venray. Eigenlijk zijn we goede kennissen van elkaar." En die goede kennis met zijn agrarische achtergrond kon Paul en Sabriye niet alleen met tips voor het opzetten van de boerde rij van dienst zijn. Want boer Hans had speciaal voor het stel zijn koffers volgepakt met choco lade, koffie, marsepein en vele andere westerse producten. In totaal is hij tien dagen in Lhasa kaasmaker die al meer dan twintig jaar ervaring heeft in het maken van kaas in soortgelijke omstan digheden in de Alpen. Al drie weken wordt er dagelijks Lhasa- rella Naturale gemaakt. De kaas maker is bezig om samen met Sabriye en één van de blinde leer lingen een methode te ontwikke len. waarmee blinden zelfstandig kaas kunnen maken. Vorige week werd de eerste kaas aan een res taurant in Lhasa verkocht. Verder zullen in de gebouwen diverse workshops worden gegeven. Het doel is om de nomaden en boeren een nieuwe kans te geven in de maatschappij. "Die gebouwen waren bedoeld voor de toeristenindustrie, maar de laatste jaren is er niets mee gebeurd", weet Hans Volleberg. "De plannen voor het project voor blinde Tibetaanse boeren en nomaden zijn al voor 60% inge- In het kader van het 25-jarig jubileum houdt Amnesty een kunstveiling. Verschillende kun stenaars uit de omgeving Venray bieden op 15 december een kunstwerk aan. De veiling vindt plaats in Partycentrum 't Anker in Merselo. De zaal is open om 10.00 uur Vanaf die tijd bestaat de mogelijkheid de kavels te bezich tigen. Om 14.00 uur neemt de vei lingmeester het eerste kunstwerk onder de hamer. Amnesty Venray is een onderafdeling van Amnesty Op de Deurneseweg in Heide zijn dinsdag 29 bekeuringen uit geschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 853 gecontro leerde voertuigen bedroeg 116 km/uur waar maximaal 80 km/uur is toegestaan. Dit levert een boete op van 216,00. Op de Langstraat in Venray zijn 24 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 509 gecontroleerde voertuigen bedroeg 68 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Dit levert een boete op van 63,00. Op de Stationsweg in Oostrum zijn 58 bekeuringen uitgeschre ven. De hoogst gemeten snelheid van de 702 gecontroleerde voer tuigen bedroeg 87 km/uur waar maximaal 50 km/uur is toege staan. Dit levert een boete op van 216,00. International. De Venrayse afde ling werkt nauw samen met ande re regionale Amnestygroepen en met het landelijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Venray mensen rechtenschendingen en vooral de strijd daartegen onder de aan dacht van de inwoners van de gemeente Venray. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewe tensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray "Waarom zouden we onze kennis niet delen met de gemeenschap?" Steeds meer ondernemingen maken gebruik van het internet als het erom gaat hun klanten, leveranciers en andere belang hebbenden op de hoogte te hou den van hun resultaten. In de dienstensector zijn het met name de banken die hierin een voor aanstaande plaats innemen. De Rabobank was menigmaal trend setter voor nieuwe mogelijkhe den. De site van de Rabobank wordt door kenners ook wel als de beste financiële site van Nederland aangeduid. De Rabo- bank-site loopt voorop in de wereld van de financiële dienst verleners. Ook op lokaal niveau is de bank actief. Zo heeft Rabo bank Venray Meerlo-Wanssum een site ontwikkeld waarin alle te koop aangeboden woningen in haar werkgebied vermeld staan. Deze gratis service is niet voorbe houden aan de klanten van de Rabobank. Iedereen die op zoek is naar een huis in een bepaalde prijsklasse op een gewenste loca tie kan van de zoekfunctie gebruik maken. Uiteraard kan men de eigen woning ook te koop aanbieden. Peter Gom- mans. Teamleider Financieel Advies en Rabobank Huis Hypotheekadvies, vertelt ons aan de hand van een aantal vragen meer over deze nieuwe vorm van serviceverlening. Wat is het doel van de nieuwe site www.VMWo- nen.nl en wat kunnen we daarin vinden? "De bedoeling is mensen op de hoogte te brengen van de beschikbare huizen op de woningmarkt. De site geeft een volledig overzicht van alle te koop staande huizen in ons werk gebied, te weten de gemeente Venray en een groot gedeelte van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een van de belangrijkste moge lijkheden van de site is de zoek functie. Men kan aangeven in welke prijsklasse en op welke locatie men een woning zoekt. Alle prijsklassen zijn mogelijk en de site wordt doorlopend verver st. Ook de verkopers van een huis kunnen zich aanmelden. De service is geheel gratis en de site is uiteraard ook toegankelijk voor niet-Raboklanten Teamleider Peter Gommans: "Wij willen niet op de stoel van de makelaar gaan zitten" De Rabobank profileert zich graag als de bank die midden in de samenleving staat. Als zodanig lijkt haar serviceaan bod onbaatzuchtig. Toch kan ik me niet onttrekken aan het gevoel dat er een com merciële link aanwezig is. "Vanuit onze bankfunctie is de woningmarkt voor ons bekend terrein en beschikken wij over de nodige expertise. Uiteraard hopen wij dat onze site mensen ertoe brengt om bij ons de hypo theek af te sluiten. Maar dat is niet alleen de opzet. Wij hebben nu eenmaal de kennis van de materie en waarom zouden wij die niet delen met de gemeen schap? Onze bank kent ook een ander soort fundament dan ande re banken. Wij vormen een coö peratie, waarbij dienstbaarheid aan de samenleving voorop staat. Een klantvriendelijke uitstraling en het dienstbaar zijn aan de gemeenschap horen daarbij." Is het woningaanbod afkomstig van makelaars of kunnen particulieren ook zelf hun woning aanbieden? Bestaat het gevaar dat u de makelaars in de wielen rijdt? "Het aanbod komt zowel van makelaar als particulier. Wij wil len niet op de stoel van de make laar gaan zitten. Wel zijn wij ons bewust van het feit dat een huis kopen of verkopen geen eenvou dige zaak is. Daarom raden wij ook iedereen aan een erkend makelaar in te schakelen. Wij bie den slechts een overzicht van de huizenmarkt. Ook de makelaar kan daarmee gediend zijn. Natuurlijk beschikken veel make laars over een eigen site, maar die vermeldt alleen maar de huizen die bij hen te koop zijn. Wij spe len geen rol als bemiddelaar. Het enige wat we doen is de markt transparant maken voor zoekers en aanbieders. Een makelaar die zijn woningen niet op de site geplaatst zou willen hebben belemmert in feite de verkoop en haalt daardoor niet alles uit de kast waarvoor hij is ingehuurd. Ik zou geen reden kunnen beden ken waarom iemand zijn woning niet op onze site geplaatst zou willen hebben." Is de Rabobank Venray Meer lo-Wanssum voorloper met dit project? "In heel Nederland zijn volgens mij, wij samen met nog een vijftal andere Rabobanken in ieder geval een van de eersten die deze service aanbieden. Wij onderzoe ken nog de mogelijkheden om in de toekomst ook huurpanden en bedrijfspanden hierin te betrek ken. Binnenkort gaan wij met een huis-aan-huis mailing de mensen inlichten wat ze met onze site kunnen doen." Hoe kunnen toekomstige huiseigenaren te kennen geven dat zij hun pand wil len verkopen? "Deze mensen kunnen telefo nisch contact met de bank opne men. Daarnaast is het uiteraard mogelijk om dit rechtstreeks via de site door te geven. Het aardige hierbij is dat de verkoper de mogelijkheid heeft een overzicht te krijgen hoeveel keer er belang stelling is getoond voor zijn of haar pand" Is de aanbieder daarbij beveiligd tegen ongewenste inzage? "Wij hebben aan de bouwer, docent informatica aan de univer siteit van Eindhoven, uitdrukke lijk deze wens te kennen gege ven. Het bleek geen enkel probleem op te leveren hier aan te voldoen. Men kan middels een gebruikersnaam en een wacht woord dat men op verzoek van onze bank kan verkrijgen regel matig controleren of de aanbie ding goed in de markt ligt, zon der dat iemand anders zich daarvan op de hoogte kan stel len." Stel: ik wil de waarde van mijn pand bepalen. Ik zet in op een hele hoge waarde en wacht af wat de reacties zijn. Is het denkbaar dat meer mensen op dat idee komen? "Ik verwacht niet dat mensen zo onverstandig zullen zijn. Door je pand op de site te zetten geef je expliciet aan dat het te koop staat. Er zijn betere manieren te bedenken om de waarde van je woning vast te stellen. Mijn advies aan deze mensen is: loop bij een plaatselijke erkende makelaar binnen en verzoek deze een waardebepaling te maken." Tot slot: welk internet adres geeft toegang tot de site? "Hiertoe moet men www.VMWo- nen.nl aanroepen. Via diverse links kan men ook andere infor matie, zoals een hypotheekbere- Vat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Zo n 50 jaar geleden, in augus- 1952 werd de St. Petrus'Ban- nschool geopend. Aanvankelijk is het een jongensschool. Vanaf jaren 70 een gemengde hooi. Inmiddels zijn zo n 1500 cnsen leerling geweest op deze hooi. Allemaal met hun eigen rinneringen enn belevenissen, afgelopen jaren is de Petrus - ndenschool uit zijn jasje gaan oeien. Vandaar dat de school in lart 2003 een nieuw gebouw betrekken. Het huidige bouw krijgt een nieuwe stemming. Het huidige team i de school vindt dit twee :de redenen om een reünie te iseren. Op zaterdag 24 mei 2003 houdt Volgende week woensdag praat n delegatie uit Limburg in Den met kamerleden over de eerpunten van het beleid voor mburg. De delegatie onder lei- ng van Gouverneur mr. B.J.M. Iron van Voorst tot Voorst, Staat uit gedeputeerden, burge- cester een afvaardiging namens vier grote Limburgse gemeen- len vertegenwoordigers van de nburgse werknemers en werk- vers. Het doel van het bezoek is nierleden duidelijk te maken Ike speerpunten voor Limburg Jangrijk zijn en hoe Limburg n meewerken de landelijke nbities te realiseren de school een reünie voor alle oud-leerlingen en leerkrachten. Natuurlijk gaan zij hun uiterste best doen om zoveel mogelijk betrokkenen te benaderen. Er is een bestand van alle oud-leerlin gen en hun toenmalige adres. Hier komen ze dus een heel eind mee, maar het is natuurlijk onvol doende informatie. Mensen zijn verhuisd, straten bestaan niet meer en helaas zijn niet alle oud leerlingen meer in ons midden. De komende tijd zullen ze regel matig de media opzoeken en oud leerlingen vragen hen hierbij te helpen, vaak weten oud-klasgeno ten elkaar te vinden. De werkgroep is inmiddels gestart met de organisatie van deze dag. Ze willen oud-leerlin gen die het leuk vinden om nog eens gezellig samen te zijn met hun klasgenoten van toen, vragen om te reageren. Zij vragen u via de post of mail door te geven wat uw huidige adres is. Als u informa tie heeft over andere oud-leerlin gen die dit bericht waarschijnlijk niet lezen vernemen zij dat ook graag. Op die manier kunnen zij hun gegevens actualiseren. In de loop van de komende maanden volgt er meer info. Zij hopen dat het een geslaagde reünie wordt. Team Petrus Bandenschool, Dr Poelsstraat 6, 5802 AX Venray; Email: reuniepetrusbanden@hot- mail.com Een foto uit de oude doos; 50 jaar Petrus Bandenschool De 'Limburgdag' was al eerder ïpland. De oorspronkelijke «urn werd echter verschoven inwege de val van het kabinet, et het oog op de landelijke ver ezingen vinden Limburgse poli- ei, werkgevers en werknemers et belangrijk dat kamerleden oed op de hoogte zijn van wat er P dit moment speelt in Limburg i welke ambities er leven. De Gouverneur nodigt alle lijst ekkers en leden van diverse onimissies voor de bijeenkomst 'Sociëteit De Witte (Plein 24) it

Peel en Maas | 2002 | | pagina 27