€12.5° ADVANCE e Klute-trappers 33 jaar Onthulling op 28 december INTER Moses Isegawa in Literair café Venray mcnsT KAD00TJE? irote collectie schoenen afgeprijsd vanaf €30.- 16?' 19?5 AUTOMATISERING Jong Nederland helpt de natuur een handje u Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Winterschilder 'korting Creemers gaat veel verder Voor bedrijven en particulieren DUBBELE WINTERPREMIE. Grotestraat 57, Postbus 9 5820 AA Vierlingsbeek jf Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 CfeemerS Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning 3x STUDIO PORTRETFOTO'S 15x21 cm r SCHOOLSTRAAT5 S801 BN VEÜRA V Graszoden-Kweek drijf DIRECT GAZON Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www directgazon nl bdesign, Netwerken, Notebooks, TFT Plasmaschermen .eeuwstraat 2-4 Venray Tel.: 0478-530030 line shop: www.advance-automatisering.nl L Honderddrieëntwintigste jaargang - week 46 - donderdag 14 november 2002 EN MAAS Iedereen vindt het leuk om met elkaar weer wat oude herinnerin gen op te halen." De Klute-trappers hebben in die 33 jaar vijf vorsten gehad, waarvan vorst Hein Marcellis elf jaar de kar heeft getrokken. Na hem kwamen Theo Zegers. Toon Heidens en Vincent van den Heuvel. Anno 2002 is Wichard Arts de trotse vorst van de Klute- trappers. OPTOCHT In 1971 werd in het dorp voor het eerst een optocht op poten gezet, voor de jeugd. Dat sprak de bevolking wel aan en de optocht werd groter en groter. In 1976 reed in Vredepeel voor het eerst een echte prinsenwagen in de optocht mee en een jaar later werd voor de eerste keer een -jeugdprins uitgeroepen. "Tegenwoordig is de optocht op carnavalszondag een echt dorps- gebeuren". vindt De Mulder. "Er doen meer mensen aan de optocht mee dan er staan te kij ken. Vorig jaar hadden we tegen de 135 deelnemers, terwijl het dorp circa 250 inwoners heeft. Het is vaak buurt tegen buurt en dat komt de kwaliteit van de optocht ten goede." ONDERSCHEIDINGEN In 33 jaar de Klute-trappers werden natuurlijk heel wat men sen met hart voor de vereniging in het zonnetje gezet. Bijvoorbeeld Ad Hoogerveen, die tijdens het vorstenhal in 1995 door de carnavalsbonden BCL, SLV en het bestuur van de Venrayse vorstenraad voor zijn inzet werd onderscheiden. Hij was 22 jaar lang secretaris van de vorstenraad. En vorig jaar nog werd Louis van Vegchel voor zijn 22 -jarig voorzitterschap door de Venrayse vorstenraad beloond met de hoogste onderscheiding, de Orde van de Verdienste van de vorstenraad. Dit als dank voor zijn grote inzet als afgevaardigde van de Klute-trappers in de vorsten raad. Dat Vredepeel een echt agra risch dorp is, blijkt wel uit het feit dat tijdens de uitbraak van de var kenspest in 1997 er geen tracto ren en landbouwwagens aan de optocht mochten meedoen. "De carnavalsvereniging heeft een grote invloed op het sociale en culturele gebeuren in ons dorp", weet Hay de Mulder. "Maar Vredepeel is vooral een hechte gemeenschap, waarin de mensen altijd voor elkaar klaarstaan. De vele verenigingen, zoals dansgar- de. jeugdsoos, Zij-Actief, toneel- en carnavalsvereniging helpen elkaar met raad en daad als dat nodig is." Maar niet alleen de inwoners van het dorp en aanver wante verenigingen zijn welkom bij de jubileumviering De deuren van gemeenschapshuis de Kleine Loef staan ook open voor andere carnavalsvierders uit de regio. epeelse carnavalsvereniging viert jubileum De Oegandese schrijver Moses Isegawa, schrijver van de Abessijnse Kronieken, is zondag 17 november te gast bij het Literair Café Venray- regio. Deze bijzondere schrij versochtend houdt het literair café in samenwerking met de jubilerende afdeling Venray van Amnesty International. De schrijversochtend vindt plaats in het Theehuis in het Odapark in Venray en begint om 11.30 uur. Victor Elfring interviewt de schrijver terwijl de muziek wordt verzorgd door Romance. De entree bedraagt acht euro. Donateurs en leden van de Rabobank Venray, Meerlo- Wanssum krijgen de gebruikelijke reductie. Moses Isegawa, sinds 1990 in Nederland, heeft onlangs zijn derde boek gepubliceerd Twee Chimpansees. Zijn eerste twee romans (Abessijnse Kronieken en Slangenkuil) speelden zich af in het Oeganda van Idi Amin, hèt symbool van een wrede heerser. Moses is in 1963 geboren in Kawempe, Oeganda. Hij werkte enkele jaren als leraar geschiede nis na een opleiding op een semi narie. Al in zijn schooltijd, op zijn vijftiende, droomde hij ervan schrijver te worden. Een priester op het seminarie stimuleerde hem opstellen en korte verhalen te schrijven. Sinds 1984 schreef hij een vaste column in het maand blad Bijeen. In Nederland werkte hij jarenlang aan zijn kronieken, een familie-epos dat begint in Oeganda en eindigt in de Bijlmermeer. Toen Isegawa zijn eerste roman publiceerde - waar van hij het manuscript gewoon per post naar vier uitgevers had gestuurd, van wie drie het weiger den - werd hij door de pers bin nengehaald als een zegevierend guerrillaleger dat de hoofdstad bevrijdt. Het boek, dat inmiddels in elf talen is verschenen, schetst in ruim zeshonderd pagina's het leven van Moegezi, dat veel paral lellen vertoont met Isegawa's eigen leven. In beeldende taal, vol treffende metaforen die je in Nederlands literatuur vergeefs zult zoeken, behandelt hij een jeugd op het Oegandese platte land. het stadsleven onder dicta tor Idi Amin, de jaren op het Op zaterdag 16 november zal er voor de leden en leiding van Jong Nederland Venray een grote activiteit plaatsvin den. Ze gaan zich dan bezig houden met het schoonmaken van de poel aan een heideveld- je, aan de Paardenkop in Ysselsteyn. Dit zal in samen werking zijn met het Natuur Historisch Genootschap. Al vijf jaar geleden is er gestart met het schoonmaken van een poel als jaarlijks terugkerende activiteit. Dit jaar keren ze terug naar de poel die zich aan de Paardenkop in Ysselsteyn bevindt. Vorig jaar zijn ze begonn- nen deze poel, eigendom van de Peel en Maasvallei, schoon te maken. Het schoon maken wordt verdeeld in twee gedeeltes: de strenge katholieke seminarium, de komst van het Tanzaniaanse leger en de terugkeer van Milton Obote in 1979. die zich als een dictator ontpopte. Isegawa werd in 1998 de literaire sensatie genoemd. Isegawa's tweede, bij vlagen droogkomische roman Slangenkuil, speelt zich helemaal af binnen de kringen rond Amin. 'Mijn eerste boek is een panora misch verhaal en handelt over gewone burgers. Voor Slangen kuil had ik behoefte in te zoomen op een kleinere periode en op mensen die macht hadden zoals Idi Amin.' oudere leden van Jong Nederland Venray gaan graspollen en water planten e.d. uit de beek trekken, zodat er ruimte komt voor kikkers en padden. De jongere leden gaan kleine boompjes aan de water kant omzagen, zodat er weer vol doende licht bij het water kan komen. Ook worden de boom pjes geringd. Omdat de vereniging deze klus niet alleen kan klaren, is de hulp weer ingeroepen van het N.H.G. Samen met hen is een plan van aanpak opgesteld. Net als vorig jaar is er voor gekozen om deze klus over te laten aan de oudere en de jongere groepen binnen de vereniging. De leden worden zich er meer bewust van zuinig te zijn op de natuur en zijn er actief bij betrokken. Het is uiteindelijk de bedoeling om, verspreid over een aantal jaren, de poel op te knap pen. alleen bij de Keavers in Iolthees wordt dit jaar lileum gevierd, ook de vakvereniging bereikt een mijl- in haar geschiedenis. de Klute-trappers in 33 jaar en vieren hun jarig jubileum met tal ctiviteiten, te beginnen >en receptie op vrijdag 22 ^ober van 20.11 tot 22.11 i gemeenschapshuis de llfleLoef. heel wat te vertellen over carnaval in Vredepeel, het je kerkdorp aan de westrand gemeente Venray. Dat 'el als we bij secretaris Hay Ider en ex-vorst Vincent :n Heuvel op de koffie Tal van anekdotes, ludie- (5 natuurlijk de 33 prin- n de jubilerende camavals- iging passeren in mum van ikvoor stuk de revue. Want 0 besteedt heel wat uurtjes Klute-trappers, zeker nu de unviering met rasse schre iden. jaar de Klute-trappers 1 op vrijdag 22 november •d met een receptie van tot 22.11 uur, waarna de [vanaf 22.11 uur gezellig voortgezet op de muziek n grandioos orkest. Tijdens i eptie komt ook carnavals- iging De Streupers uit buur- k Rips op bezoek. Een dag ip zaterdag 22 november, is algemene feestavond in het ijke gemeenschapshuis. :hte carnavalsavond, die :ht zal worden door alle igen die aangesloten zijn Venrayse vorstenraad. De tcrs worden vanaf 20.11 [de gelegenheid gesteld om lepeelse carnavalsvereni- ifeliciteren. jubileumviering wordt op g 24 november afgesloten en (kinder)middag voor tfe van 0 tot 65 jaar. Deze g staat in het teken van car- ske gezelligheid, met een heek, karaoke en de prijsuit- g van de kleur-, teken- en tlwedstrijd voor de plaatse- ■ugd. dens de receptie op vrijdag- wordt ook het jubileum- jn de Klute-trappers gepre- Staand van links naar rechts: 1970: Hein I (Marcellis), 1971: Sjaak Van Kempen), 1972 Ley I (Loenen), 1973: Toon I (Heidens), 1974: Piet 1 (Botden), 1975: Wim 1 (Van Sambeek), 2002: Noud 1 (Comelissen), 1976: Wiel I (Janssen), 1977: Jo I (Poels), 1978: DréI (Bol), 1979: Jan I (Vissers), 1980: Jos I (Loenen). Zittend van links naar rechts: 1981: Piet II (Van Vegchel), 1982: Cor I (Huys), 1983: Theo I (Zegers), 1984: Geert I (Van Sambeek), 1985: Peter I (Ploegmakers), 1986: Vincent I (v.d. Heuvel), 1987: Louis I (Van Vegchel), 1988: Martien I (Arts), 1989: Jan II (Bloemen), 1990: Peter II (Van Duijnhoven), 1991: Tonnie I (Comelissen). Gehurkt van links naar rechts: 1992: Alex I (Van Bakel), 1993: Rob 1 (Lenkens), 1994: Toon II (Van HooJ), 1995: René I (Van Bakel), 1996: Piet III (Van de Zanden), 1997: Geert II (Hegmans), 1998: Peter III (Van Zutphen), 1999: Jasper I (v/d Heuvel), 2000: Jeroen I (Marcellis), 2001: Marc I (Kroonen). Foto: Hoedemaekers Venray senteerdzegt Vincent van den Heuvel. "Alle 33 prinsen hebben hun eigen verhaal, ervaringen en leuke anekdotes over hun prin- sentijd opgeschreven en aange vuld met foto's. Dat is een prach tig boekwerk geworden, waarin eigenlijk de hele historie van onze vereniging aan de orde komt." Ook kunnen de bezoekers tij dens de receptie zien dat de Raad van Elf, de prins en het bestuur van de Vredepeelse carnavalsver eniging in een compleet nieuwe outfit zijn gestoken. Mét gloed nieuwe mantel en steek. Zodat de Klute-trappers helemaal klaar zijn voor de toekomst en de jubileum viering geheel in stijl gevierd kan worden. HISTORIE De carnavalsvereniging heeft een rijke historie achter de rug. Op 7 december 1969 waren Hein Marcellis, Theo Zegers, Martien van Kasteren en Wim Botden de initiators achter de oprichting van een carnavalsvereniging in Vredepeel. Een klein jaartje later, op 15 januari 1970, werd de eer ste carnavalsavond in het kerk dorp van Venray gevierd, die op touw was gezet door het bestuur van het gemeenschapshuis en een contactcommissie (dorpsraad). Die avond werd in Vredepeel voor het eerst ook een complete Raad van Elf gepresenteerd én de eerste prins: prins Hein -I (Marcellis). "Voor deze eerste bal avond werd de kleding geleend van onze buren in Merselo, de Zagewetters. Eep, leuk verhaal uit die tijd is dat nar Ger Heidens niet in dat pak paste, vanwege zijn lengte. Martien van Kasteren heeft zich toen in het narrenpak gehesen", weet Vincent van den Heuvel zich nog als de dag van gisteren te herinneren. NAAM De naam de Klute-trappers heeft te maken met de Peel. "Vredepeel is van oudsher een veengebied met veel waterven nen en heidevelden. Ook werd in deze regio veel turf gestoken, zogeheten 'klute'. Waarschijnlijk is zo de naam Klute-trappers ont staan", zegt De Mulder. De twee Vredepeelse carnavals vierders in hart en nieren vinden het uniek dat alle ex-prinsen van de Klute-trappers het 3x11-jarig jubileum mee mogen maken. "Ze hebben allemaal meegewerkt aan het jubileumboek en ook voor het maken van een foto zijn ze van de zomer alle 33 naar Vredepeel gekomen", zegt Van den Heuvel. "Ja, het enthousiasme is groot. rt. ET toss# actios Intersport, Schoutenstraatje 27, 5801 BS Venray tel. 0478-582603 Monument voor naamloos gestorven kinderen in Venray De kogel is definitief door de kerk. Het monument voor naamloos gestorven kinderen wordt op zaterdag 28 decem ber na een gebedsdienst offfi- cieel onthuld aan de zuidkant van de toren van de Grote Kerk in Venray. "We zijn enorm opgelucht", zegt Jeanne Peters, die samen met Nèl Aben ruim een jaar gele den het initiatief nam om voor ouders van doodgeboren kin deren ook in Venray een gedenkplaats op te richten. Op zaterdag 28 november, 'Dag van de onschuldige kinderen', is het na een jaar van gelden werven eindelijk zo ver. De financiering is nog altijd niet rond, maar Jeanne Peters en Nel Aben hebben des ondanks besloten hun initiatief door te zetten. Vorige week hak ten ze de knoop door. "Van uitstel mag namelijk geen afstel komen", zegt Jeanne Peters. "We zijn nog altijd met wat mensen en bedrij ven in gesprek die ons wellicht willen helpen bij de realisatie van het monument. Ook Ed Ramaekers van de Raad van Bestuur van VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg vond het een prachtig initiatief en is voor ons op zoek naar steun." Deze week wordt het kunst werk van de Venrayse kunstenaar Piet Hermans in brons gegoten en volgende week zaterdag gaat de eerste schop de grond in om de ondergrond klaar te maken voor het gedenkteken. Het monument voor het naamloze kind gaat bestaan uit drie hardstenen tableaus op een schuine helling, waarop drie bronzen schalen komen. Op een schaal ligt een pasgeboren baby in brons, op de tweede schaal komen de afdruk ken van kindervoetjes die in een spiraal naar een ster lopen en op de derde bronzen schaal gaan de babyhandjes van binnenuit naar buiten in een spiraalvorm. In ver band met het zonlicht wordt het vandalismebestendige gedenkte ken aan de zuidkant van de toren van de Grote Kerk geplaatst, zodat de ster bij zonlicht onder de schalen gaat stralen. "Piet Hermans heeft kosteloos een prachtig beeld gemaaktzegt Nel Aben. "Het beeldt het verhaal en het verdriet dat ouders van dood geboren kinderen hebben gehad goed uit." Ouders van doodgeboren kin deren zijn nog lang bezig met een rouwproces. Dat komt ook - en zeker vroeger was dat het geval- omdat ze geen plek hebben waar ze naar toe kunnen om te herden ken. Hun kindje ligt immers ner gens begraven. In de jaren zestig was het de gewoonte om doodge boren, ongedoopte baby's snel en naamloos te begraven in ongewij de aarde. "Daar kijken we nu natuurlijk heel anders tegenaan", Jeanne Peters en Nel Aben nemen alvast een kijkje op de plek waar het monument voor naamloos gestorven kinderen moet komen Irunotti heren jack in 114.95 nu 69^ Adidas Sporttas van 27.95 nu van 31.95 nu vertelt Jeanne Peters. "Wij hopen dat het monumentje mensen helpt om hun pijn en verdriet te verwerken. Ook in Venray zijn zeker tientallen moeders en vaders die met een trauma zijn blijven zitten. Ja, het zal een emo tionele dag worden op 28 decem ber." Ter ondersteuning van dit initia tief kunt u een bedrag storten op bankrekeningnummer 15.93.08.720. Voor meer informa tie, Nel Aben, tel: 585169 of Jeanne Peters, tel: 512216.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13