Veel dingen zijn anders dan thuis i anden Higdhulpverlening edelijk veilig ag van de Mantelzorg Primeur voor provincie Limburg Acht tafels in veelzijdig en verrukkelijk Venray Fietsvierdaagse zoekt 'Goede Doel 2003' Onvoldoende budget voor bodemsanering ff Zittingsavonden in Leunen Snelheids controles Aanhouding winkeldief Genealogiedag Voortzetting hamsterbeheer pakket Omroep Venray MAAS Donderdag 7 november 2002 - Pagina 23 ieke Steegh loopt stage op Mississippi State University (2) ieke Steegh (20) uit Leu- |- loopt momenteel voor r opleiding Toegepaste u-wetenschappen vijf den stage op de Missis- State University in Stark- lllssissippi. De komende den zal ze de lezers van Maas op de hoogte en van haar activiteiten levenissen in Amerika, week deel 2: ir de mensen die mijn stuk- orige keer gelezen hebben, nog even terugkomen op pierrecvclen. Mijn collega's middels een stuk ruimden- geworden, dus die zagen •lemaal zitten om te gaan en Het enige probleem is hier geen bedrijf hebben i papier daadwerkelijk op linlen en recyclen. Ik had rjg iet verwacht dat er zoveel n anders zijn dan thuis. dels ben ik hier al best wel q ewend, maar toch zijn er dingen die ik nog steeds iclemaal normaal vind. Bij- celd de toiletten. Daar doe roon je behoefte in natuur- iaar toch is het anders. De f tut is gevuld met water en doorspoelt, wordt al het r weggezogen. Even spoelen i wordt de pot weer gevuld, ^je? Voordeel: je ruikt niet alles is meteen onder Nadeel: soms natte billen. N'tÉhet A4-papier is anders in s to ika Het papier is hier onge- -*10 en halve centimeter breder n centimeter korter dan in ia Waarom? Geen idee, en ei ook niet of het voordelen Persoonlijk vind ik dit een ;he 'we passen ons lekker lan-actie'. Maar ja, wie ben nu rassen is nog steeds niet maar de Amerikanen doen cl anders. Kennen jullie die Sandï'ge aJfwassPonsen met pca middel in de steel? Nee, dan je maar eens in een Ameri- winkel gaan kijken. Die icofcken ze hier dus overal, op jon de kraan open en was kaar. Niks geen bak met lekker zuinig. Nee, l€ on water verspillen. Voor- geen vies water, alles lekker liofcn. Nadeel: veel waterver- kd spaden hebben ze hier niet. Het voordeel daarvan is dat de straten breder zijn. Maar dat moet ook wel want niemand kan hier fatsoenlijk rijden. Je hebt dus in de auto minder kans op een onge luk. Nadeel: je moet op straat fiet sen, dus heb je nog meer kans om omver gereden te worden. Maar de spanning blijft er wel lekker in. Heel weinig mensen hebben hier een mobiele telefoon (ik voel me helemaal thuis hier, ik heb er namelijk ook geen). Als ze er al Anneke Steegh uit Leunen doet verslag van haar activiteiten in de Verenigde Staten een hebben, is het een type koel kast. Voordeel: Geen last van irri tante belgeluiden. Of (nog irritan ter): het mee moeten luisteren met erg interessante gesprekken. Nadelen zijn er in mijn ogen natuurlijk geen. Verder valt me op dat ze hier van die uitstekende lichtschake laars hebben. Je weet wel, echt een schakelaar die je naar bene den moet doen en dan gaat het licht aan. Dus niet zo'n platte knop zoals in Nederland. Voor deel: gemakkelijk te vinden in het donker. Nadeel: geen Auto's hoeven in Amerika alleen aan de achterkant een num merplaat te hebben. Toen ik hier net was zag ik ineens auto's zon der nummerplaat. Ik wilde al bijna aangifte gaan doen van een gestolen auto. Gelukkig kreeg ik op tijd uitleg. Dit heeft denk ik niet echt voordelen of nadelen, want flitspalen hebben ze hier niet. Het staat wel mooier vind ik, geen nummerplaat aan de voor kant van de auto. Een ding waar ik te laat uitleg over kreeg is de kranen. Die draai je naar de andere kant open. Nou is dat natuurlijk niet z'n pro bleem, je draait natuurlijk net zolang alle kanten op tot er water uitkomt. Maar als de kraan dan een tijdje openstaat en je bent dat weer vergeten, volgt er een gratis (en ongewenste) douche. Voor deel: geen. Nadeel: voor mij wel. Nou, dit w as een greep uit mijn "de kleine dingen die er niet toe doen, maar toch anders zijn'. Je weet maar nooit wanneer het van pas kan komen.... Voor de rest gaat alles goed!' ndag 10 november is het de )r van de Mantelzorg. Mantel- al,j rs zijn mensen die, niet in ndi ader van een hulpverlenend mii p, langdurig zorg geven aan linp lulpbehoevend familielid of td c. In de week van 11 tot en 16 november zal in Noord- urg aandacht besteed wor- aan het thema mantelzorg met een informatiestand ver ende weekmarkten in de te bezoeken. De informatie- is een activiteit die voort- uit de samenwerking van ing Vorkmeer, Stichting tom, Synthese en Stichting izorg Noord-Limburg. Bezoekers kunnen in de stand terecht voor informatie over het thema mantelzorg en de onder steuningsmogelijkheden voor mantelzorgers, die er plaatselijk aanwezig zijn. De stand is te vin den op de markten van Venray (maandag). Horst (dinsdag), Hel- den-Panningen (woensdag), Meijel (donderdag). Bergen (vrij dag) en Blerick (vrijdag). Daar naast is de stand in de ochtend van zaterdag 16 november te zien aan de zijkant van het Stadhuis in Venlo. In de namiddag van 16 november staat de infostand op de Kerkstraat in Tegelen. De actieweek start op maandag 11 november in Venray, waar burge meester Waals om 12.00 uur het startschot zal geven. De Dag van de Mantelzorg wordt dit jaar voor de vijfde keer georganiseerd. Het motto van de dag is: Tijd voor zorg-Zorg voor tijd en heeft enerzijds tot doel mensen die langdurig zorgen voor iemand uit de naaste omgeving in het zonnetje te zetten. Anderzijds wordt op deze dag aandacht gevraagd voor positieverbetering van mantelzorgers en (herken ning van de vele zorgtaken die zij vrijwillig vervullen. Nederland telt zo'n 1,5 miljoen mantelzorgers. Ml een onderzoek naar ndveiligheid van panden de jeugdhulpverlening dat nergens sprake is onaanvaardbare risico's, landen voldoen aan eisen irandveiligheid. Wel blij- oi|erop vele fronten verbe- unten te zijn. nonderzoek, in opdracht van Provincie Limburg naar de dveiligheid wijst uit dat er colJ Keringen nodig zijn van in tót 1,15 miljoen om de Jdveiligheid van de panden op 19J logste niveau te brengen, cot niveau dat na 1 januari 2001 oerkelijk is aangescherpt als dg van de rampen in Ensche- Al en Volendam. De resultaten tot onderzoek zijn aangebo- Mn het ministerie van Volks- 'ndheid, Welzijn en Sport, int heeft dit ministerie eld voornemens te zijn om malig extra middelen ter hikking te stellen voor het fen van noodzakelijke brand- Btoidsvoorzieningen. it onderzoek naar de brand- üheid is dit jaar uitgevoerd in racht van de Provincie Lini- in vervolg op een screening tot Interprovincaal Overleg 'in 2001 naar achterstallig uur trhoud in de jeugdhulpvèrle- toctor. Alhoewel de Provin- limburg het IPO in 2001 if« Ukkelijk heeft verzocht in de ening speciaal aandacht te Ween n brandveiligheid, "D werd dit verzoek niet overgeno men. Reden voor de Provincie om hiervoor een aparte opdracht te verlenen. Inmiddels heeft het IPO in oktober 2002 namens het ministerie van VWS alle provin cies verzocht een inventarisatie te maken van dè kosten, gemoeid met het treffen van brandveilig heidsmaatregelen in de sector jeugdhulpverlening, een inventa risatie die Limburg dus op eigen initiatief inmiddels heeft afge rond. Dit onderzoek geeft ant woord op alle vragen, met een overzicht van alle al getroffen maatregelen en een kostenraming van nog te treffen maatregelen van in totaal 1,15 miljoen. De belangrijkste conclusies die worden getrokken zijn: Voor grotere gebouwen is de regelgeving duidelijk en eendui dig. De panden voldoen over het algemeen aan de gestelde eisen; Voor kleinere panden is de regelgeving erg onduidelijk, afhankelijk van de gemeente waarin een pand gelegen is. Als gemeenten recent zijn gefuseerd blijkt de regelgeving nog onduide lijker; Regelgeving op het gebied van brandveiligheid kent over het algemeen een aantal categorieën die niet afhankelijk zijn van het gebruik. Zo kan een woonhuis worden gebruikt als opvanghuis voor jeugdigen, maar blijft de regelgeving gebonden aan de categorie 'woonhuis'. In overleg met de brandweer is een speciaal eisenpakket opgesteld voor deze groepen. Aan de hand van dit eisenpakket heeft de inventarisa tie plaatsgevonden; Een aantal instellingen heeft de brandveiligheidszaken ook vol gens de nieuwe normen goed op orde. Deze instellingen hebben prioriteit gegeven aan het treffen van voorzieningen. Alle instellingen ontvangen de rapportages namens de Provincie. Gedeputeerde Martin Eurlings verwacht dat het ministerie van VWS op korte termijn bekend zal maken hoeveel geld er van Rijks wege kan worden verwacht. Op vrijdag 22 en zaterdag 23 november worden de jaarlijkse zittingsavonden gehouden van 't Knölleke uit Leunen. De zittingen worden gehouden gemeen schapshuis De Brink, aanvang elf minuten voor acht. Een keur van artiesten zal wederom voor het voetlicht treden om u een avond lang prettig te vermaken. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar bij tank station Lucassen in Leunen. PEEL EN MAAS een abonnement waard Op de Puttenweg zijn vorige week dinsdag 137 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst geme ten snelheid van de 1650 gecon troleerde voertuigen bedroeg 80 km/uur waar maximaal 50 km/uur is toegestaan. Op de Noordsingel in Venray zijn donderdagmorgen 99 bekeu ringen uitgeschreven. De hoogst- gemeten snelheid van de 1236 gecontroleerde voertuigen bedroeg 83 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Op de Stationsweg in Oostrum zijn woensdagmiddag 115 bekeu ringen uitgeschreven. De hoogst- gemeten snelheid van de 1086 gecontroleerde voertuigen bedroeg 80 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Donderdagmorgen bekeurde de politie op de Stationsweg 16 hard rijders. Van de 114 passanten tij dens deze controle was de hoogstgemeten snelheid 71 km per uur bij een limiet van 50 km per uur. Op de Albionstraat zijn donder dag 15 passanten bekeurd omdat ze de maximale limiet van 50 km overschreden. De hoogstgemeten snelheid van de 202 passanten was 76 km per uur. Dankzij een oplettende win kelmedewerkster kon de poli tie vorige week woensdag in Roermond een 26-jarige man uit Veldhoven aanhouden op verdenking van winkeldief stal. De vrouw, een 22-jarige inwoonster uit Leunen, trof de verdachte man slapend aan in een van de wachtruimtes van het NS- station. Hij droeg een jas waarvan de vrouw vermoedde dat het de jas was die woensdagmorgen werd ontvreemd uit de winkel aan de Hamstraat waar de zij werkt. De gealarmeerde politie heeft de man vervolgens aange houden op verdenking van win keldiefstal. Op weg naar het poli tiebureau probeerde de verdachte een aantal pakjes eau de toilette te verstoppen onder de bestuur dersstoel. De man bleek deze pak jes eveneens te hebben gestolen. Op het politiebureau bleek dat de man ook nog een gestolen draag bare radio bij zich had. De gesto len goederen hadden bij elkaar een waarde van ongeveer 700. De verdachte is in verzekering gesteld. De ontvreemde goederen zijn terugbezorgd bij de gedu peerde winkeliers. De beide Limburgse afdelingen van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging (NGV), Over- kwartier van Gelre en Zuid-Lim burg, en de Sectie Genealogie van het Limburgs Geschied- en Oud heidkundig Genootschap (LGOG) houden op zaterdag 9 november tussen 9.45 uur en 16.00 uur in de Maaspoort, Oude Markt 30 in Venlo. de achtste Limburgse Genealogische Contactdag. De opzet van deze dag is het bevor deren van contacten tussen men sen die genealogisch onderzoek doen in en rond de provincie Lim burg en hen in de gelegenheid stellen gegevens te verzamelen en ervaringen uit te wisselen. Dit maal hebben ze gemeend om de heemkundeverenigingen en histo rische kringen met nadruk uit te nodigen voor dit evenement. Het resultaat mag er zijn: van de 45 standhouders uit Nederland en Duitsland bestaat een aanzienlijk deel uit specialisten op het gebied van genealogie en historie uit gemeenten in het noorden van Limburg. Voor u als bezoeker betekent dit nog meer mogelijk heden om gegevens te verzame len en kansen om onverwachte vondsten te doen. Verder zullen bekende sprekers twee interessante lezingen hou den met als titels Genealogie tus sen plagiaat en bronvermelding en Op weg naar een geïntegreerd informatiesysteem voor Limburg se genealogische bronnen. De toegangsprijs voor deze dag bedraagt vier euro per persoon. In deze prijs is inbegrepen de entree tot de genealogische markt en de twee lezingen, alsmede een zeer uitgebreid programmaboek je- Gedeputeerde Staten van Limburg zijn akkoord met de voortzetting van het alterna tieve pakket aan maatregelen voor het hamsterbeheer door agrariërs. Het experiment van de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond (LLTB) wordt gecontinueerd voor een perio de van drie jaar en voor een oppervlakte van maximaal 30 ha. Hiermee komt de realisatie van een nieuwe uitzetlocatie van vol doende omvang steeds dichterbij. Voor het hamsterbeheer komt het kemleefgebied Amby als eerste in aanmerking. De totale projectkos ten bedragen ruim 136.000,-. Het pakket van de LLTB voorziet in de opsplitsing van het beheers gebied waarbij één helft hamster- vriendelijk gemaakt wordt. De andere helft geeft de agrariër de ruimte voor de reguliere teelt van bijvoorbeeld bieten en aardappe len. De Provincie heeft dit experi ment gevolgd. Hieruit is gebleken dat de deelnemende agrariërs zich goed aan de voorwaarden hebben gehouden. Het huidige beheerspakket voor de hamster van het ministe rie van LNV is moeilijk inpasbaar in de agrarische bedrijfsvoering en levert veel weerstand op. In het reguliere hamsterbeheer mag de agrariër niet de gangbare gewassen zetten en deze niet meer spuiten. Het gevolg was dat er geen animo bij de agrariërs in de hamsterkernleefgebieden was om een reguliere beheersovereen komst af te sluiten. De provincie Limburg start als eerste met een kwaliteitsbor ging voor het hele proces van bodemsaneringen volgens het concept Normblad Bodembeheer 8001. Dit samenhangend sys teem voor kwaliteitsborging zal eind 2003 volledig zijn inge voerd en getest. De normering vormt een uitvloeisel van de verbeteringen die de Provincie op basis van de aanbevelingen van een onafhankelijke bege- leidings-commissie (de Commissie Bovens) heeft aangebracht in de uitvoering van de bodemtaken. Resultaat van deze verbeteringen is dat voor diverse onderdelen van het werkproces bodemsaneringen de benodigde beschrijvingen, formulieren en gedragsregels ontwikkeld zijn.In landelijk verband hebben de provincies in het kader van het project Overheid en Kwaliteit een concept ontwikkeld voor zo'n kwa liteitsborging. Dit 'concept Normblad Bodembeheer 8001gaat de Pro vincie Limburg volgend jaar als eerste provincie volledig invoeren. Juist de aandacht die de Provincie Limburg in de afgelopen tijd al heeft besteed aan de verbetering van werkprocessen en procedures vormen een geschikte basis voor invoering van dit kwaiiteitsborgingsvsteem. Bij de invoering hiervan krijgt de Provincie ondersteuning vanuit het landelijke project Overheid en Kwaliteit. Samenwerkingsverband in culinair tafelen Venray en omgeving culi nair beter op de kaart zetten. Dat willen de eigenaren van acht restaurants in het cen trum van de Peel. Ze blijven elk in hun eigen stijl koken en uitserveren, maar willen samen naar buiten treden. En ze hopen eigenlijk op nog meer lekkere deelnemers. De Rede, Bar Bowling Oostrum, De Paletijn, Mexicaans restaurant Papa chico's. party- en conferen tiecentrum De Witte Hoeve en restaurant Eigen Wijze uit Venray, De Watervogel uit Maashees en De Kooy uit Wanssum zijn de ini- tiatoren van Verrukkelijk Venray. Een mooi palet, dat u streekge- rechten, Mexicaanse snoeperijen en zeker ook Franse en Italiaanse accenten op tafel zet. Een palet met acht eigen kleuren die samen een gastronomisch schilderij vor men. "Samen staan we sterker", zegt Nen Vossen "We willen bij voorbeeld samen een brochure maken, maar kunnen ook samen een huiswijn kiezen die we dan extra voordelig kunnen aanbie den door de grotere inkoop. En omdat die wij natuurlijk erg lek ker is kopen we weer een taxi-ser vice in voor een goede prijs. We kunnen ons samen presenteren op manifestaties en gasten door verwijzen naar collega's als we zelf vol zitten." "We gaan ook slimme dingen samen doen", vult Bert Renders aan. "Personeel uitwisselen, bor den, bestek en staantafels als daar behoefte aan is, samen een cursus bedrijfshulpverlening volgen en informatie uitwisselen." "Concurrenten?", lacht Frank de Beer "Natuurlijk zijn we dat. Maar boven alles collega's. We hebben elk een uniek product, qua kaart en entourage en komen regelmatig bij elkaar over de vloer. Je wilt toch ook eens ergens anders genieten? Zo is ook dit idee ontstaan." Frans-Joseph van Rooij: "We willen gasten van buiten laten zien wat Venray en omgeving op culinair gebied te bieden hebben, maar ook de bewoners van de regio zeif." Het samenwerkingsverband is nog in de opstartfase. Een eigen logo is er al. Binnenkort hechten alle deelnemende zaken dat logo tegen hun gevels. Dat wordt de feestelijke aftrap voor verrukke lijk Venray. Als lezer van Peel en Maas mag u nu al voorproeven. Bij de leden ligt een surprise voor u klaar. Dat betekent dus dubbel genieten! Het is inmiddels tot traditie ver worden. Elk jaar stelt de Fietsvier daagse Venray een vereniging of stichting in de gelegenheid om geld te verwerven voor hun goede werk. Ze ervoeren al enke le goede doelen' zoals de stich ting Kruisen en Kapellen afgelo pen jaar, dat er met vereende krachten een meer dan aardig bedrag bij elkaar te verdienen valt ten behoeve van de stichting. Natuurlijk gaat dit niet zomaar. Het bestuur van de Stichting Fiets vierdaagse Venray beoordeelt de aanmeldingen uiteraard kritisch op onder andere chronisch geld gebrek, inzetbaarheid van de vrij willigers, staat het 'goede doel' ten dienste van de regio en haar bevolking en zo nog enkele ande re criteria. Tijdens de Fietsvierdaagse 2001 (van dinsdag 22 tot en met vrijdag 25 juli) wordt er door 'het goede doel' via tombola's, rad van avon tuur en nog andere spelletjes geld ingezameld voor de betrokken stichting of vereniging. Er komen namelijk ca. 4000 mensen vier dagen lang in Venray die deelne men aan de fietsvierdaagse. De Fietsvierdaagse zelf schenkt geen geld, ze stelt 'het goede doel' in de gelegenheid om zogenaamd met de Fietsvierdaagse 'mee te lif ten'! U kunt zich vanaf nu tot uiterlijk 20 november aanmelden bij de heer Martien Manders, tel.' 0478-588660. In Waar zijn de troubadours gebleven presenteerden Annie en Will uit Sittard hun eerste cd 't is hie fantasties. Op donderdag 7 november van 21.00 tot 22.00 urn- zijn zij te gast bij Oscar Hovens. Het programma wordt voorafge gaan door Gèr Gedoan van 20.00 tot 21.00 uur. Voor het derde opeenvolgende jaar heeft programmamaker Rein Wortelboer de hand weten te leg gen op de complete radiouitzen ding van de International Blu- egrass Music Award Show in het Kentucky Center for the Arts in Louisville Kentucky (USA). De show wordt uitgezonden op maandag 11 november tussen 19.00 en 21.00 uur. Een unieke gelegenheid om Amerikaanse radio te proeven, de IBMA award- show te beleven en de beste blu- egrass muziek te horen. Zondag 10 november in Hori zon om 18.00 uur de volgende onderwerpen: Johan Vlemmings, het vineetje, War Child Nederland en Jan Marijnissen van de SP. Twee uur lang populaire alterna-^ tieve muziek, het laatste (alternati ve) popnieuws, een nummer van' de albumtip van de maand, en een overzicht van de Venrayse popu laire Top 10. In Back2Back (19 30 uur) geven ze informatie over de carrière van een groep of artiest met daarna 3 songs (variërend van hits tot bijzondere nummers). Voor 9 november hebben ze dé volgende Back2Back: Basement Jaxx. Twee jaar geleden presen teerden Nico Paul op oudejaars dag de erotische top 69. En ook dit jaar hebben de Klojö's toegeJ zegd weer een erotische top 69 uit te zenden en wel op 31 december. Doe mee aan het samenstellen van de top 69 voor 2002 en stuur je favoriete top 3 naar klojoradio@omroepvenray.nl of kijk op de website www. omroepvenray.nl/klojoradio De Provincie Limburg kan haar bodemsaneringsprogramma voor 2002 niet volledig uitvoeren omdat het ministerie van VROM daarvoor onvoldoende budget ter beschikking stelt. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar aangetekend tegen het besluit van VROM tot deze bezui niging. GS zijn niet van plan om de landelijke financieringsproble men voor bodemsanering provin ciaal te gaan oplossen door onein dig verder te gaan voorfinancieren. Het tekort heeft in Limburg vooral consequenties voor de VINEX-gemeenten Venlo, Maastricht, Heerlen, Sittard- Geleen, Brunssum en Kerkrade. Begin dit jaar hebben GS de Lim burgse bodemsaneringsprogram ma's toegezonden aan het Minis terie van VROM en verzocht om een financiële bijdrage van bijna 12 miljoen. VROM heeft eind mei laten weten dat de program ma's voldoen aan alle eisen en dat de programma's als haalbaar wor den beschouwd. Maar gezien de financiële problemen voor het beleidsveld bodemsanering heeft VROM maar 60% van de gevraag de financiële bijdrage toegekend. Daarnaast mogen de lagere over heden voor 30% aan verplichtin gen aangaan, als zij tenminste zelf de voorfinanciering daarvoor regelen. GS hebben hiertegen bezwaar aangetekend omdat het besluit van VROM gebaseerd is op onjuiste financiële gegevens over 2001. Bovendien moeten bestaan de verplichtingen en tegenvallers bij de uitvoering van saneringen toch gefinancierd worden en mogen deze tegenvallers niet afgewenteld worden op de Pro vincie. In ieder zullen GS de komende maanden geen nieuwe initiatieven ontplooien omdat de financiële dekking onzeker is. Gedeputeerde Staten informe ren de VINEX-gemeenten Venlo, Maastricht, Heerlen, Sittard- Geleen, Brunssum en Kerkrade over de huidige financiële situ atie. Financiële tegenvallers zullen de gemeenten zelf moeten voorfi nancieren. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877!

Peel en Maas | 2002 | | pagina 23