tl lino Quartet en Dinner rty in schouwburg Kunst Cultuur 'Neuengamme nooit weer' Franse operette Les Saltimbanques Rijk, de negen levens van De Gooyer BEZORGEN? nds for Music >s A Go Go 't Podium tntrymiddag Clemens van de Ven in Venray In The Flesh in de Bonte Koe Vrijwilligers gezocht '5 EN MAAS Donderdag 7 november 2002 ramma Schouwburg Venray Stichting zoekt sponsoren voor boek over concentratiekamp gevoerd", weet Schoonbeek. "Die gesprekken zijn doorgaans bijzon der waardevol en verschaffen soms onverwachte ingangen en onvermoede mogelijkheden. Ook is het al gebeurd dat wij mensen met elkaar in contact konden brengen, waardoor soms ook weer een klein puzzeltje kon wor den opgelost." Dat verzamelen van gegevens is een activiteit waar de werkgroep constant mee bezig is. Als die gegevens zijn natuurlijk van belang om een boek over Neuen- gamme te kunnen samenstellen dat recht doet aan de geschiede nis. "Het moet niet alleen een his torisch verantwoord boek wor den, het moet vooral goed leesbaar en dus goed geschreven zijn, waardoor een groter publiek bereikt kan worden, met name ook jongeren. Vandaar dat we later een ervaren historicus en een goed auteur in de arm zullen nemen om het boek daadwerke lijk te schrijven." HET VERHAAL Het boek mag zich niet beper ken tot verhalen over gruwelda den, het mag zeker geen haatge voelens tegen wie dan ook aanwakkeren. Het moet als het even kan, de boodschap uitdra gen: 'Dit nooit weer'. "En het moet laten zien hoe zoiets kon ontstaan en wat wij moeten doen of nalaten om het nooit weer te Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray laten gebeuren." De Nederlanders is het kamp Neuengamme en zijn buitenkam pen vormden als het ware een dwarsdoorsnede van de Neder landse bevolking. Allerhande mensen kwamen in Neuengamme terecht: communisten, gerefor meerden, ambtenaren, politie mensen, zwarthandelaren, ver zetsmensen, 'gewone' onderduikers, arbeiders en hoog leraren, burgemeesters, boeren en ga zo maar door. Maar, vanuit Nederland, slechts enkele Joden. Het verhaal van> Neuengamme vertelt als het ware het verhaal van de gemiddelde niet-Joodse Nederlander in de oorlog. SLACHTOFFERS NEUENGAMME Als de leden van de werkgroep de namen in de computer hebben ingevoerd, dan moeten ze een antwoord op de vraag kunnen geven hoeveel Nederlanders in Neuengamme zijn overleden. "Op dit moment weten we dat nog niet, maar uit wat we nu wel weten wijst alles in de richting dat het aantal Nederlanders dat Neuengamme overleefd heeft, circa 10 tot 15% is van het totaal. Er waren in totaal dus 700 tot 1000 overlevenden. We hebben tot nu toe nog maar één Nederlan der ontdekt die voor het eind van de oorlog uit Neuengamme is vrij gelaten. Alle andere overlevenden zijn bevrijd door de geallieerden aan het eind van de oorlog of al tijdens de oorlog vrijgelaten. Circa 50.000 mensen zijn levend uit het kamp gekomen." De Stichting Vriendenkring Neuengamme hoopt het boek vol ledig te kunnen financieren met giften en subsidies. Inmiddels heeft ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport, haar steun toegezegd, evenals een aantal ondernemingen, stichtingen en provincies en gemeenten. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Afko Schoonbeek, secretaris fondsen- verwerving, Alfridahof 48 in Ven ray. telefoon: 0478-550375. e- rnail. afko.schoonbeek@wxs.nl. Het speciale bankrekeningnum mer voor dit boek is 35.77.58.927. Boekrecensie in Peel en Maas De journalisten Stijn Aer- den en Klaas Vos luisterden, in wisseldiensten, urenlang naar Rijk de Gooyer in zijn grootste element. Als verteller. Het boek 'Rijk, de negen levens van De Gooyer', is van die talloze gesprekken de weerslag. Een boek dat leest als een schelmenroman, als een aaneenschakeling van de meest uiteenlopende en fasci nerende verhalen. 'Een Nederlandse speelfilm is pas een Nederlandse speelfilm als Rijk de Gooyer erin meespeelt', aldus Simon Carmiggelt. In de jaren zeventig en tachtig leek dat inderdaad op te gaan: er kon geen film worden gemaakt waarin hij niet voorbij kwam. Het onstuimige leven van de gevierde acteur kent echter vele periodes van even zovele ambach ten: als sergeant in het Engelse leger, als bakkersknecht, als komisch duo samen met Johnnv Kraaykamp, als muzikant.... Waar bij hij steeds door een eeuwige onrust wrerd voortgedreven. Ongelukjes hoorden erbij (soms kleine, soms wat grotere) maar altijd stond hij weer op. En 's avonds waren er altijd weer de vrienden, de verhalen en de kroeg. als hij er nog in mocht, tenminste. Het 352 bladzijden tellende boek, een uitgave van uitgeverij Thomas Rap. is ook te koop in bockhandel Van den Munckhof in Venray en kost 17,50 euro. Schouwburg Venray week twee heel ver- e voorstellingen. muziek met The Callino 1 uit Ierland en de ie Dinner Party, een e afwisseling van mys- e suspense, oprecht in pende confrontaties en :de apstickachtige momen- tiii Callino Quartet werd lei J in juni 1999 na zeer suc- Jipi toegejuichte prestaties bij in hel Westen Festival van iek van de Kamer in Bant- Callino Quartet bestaat uit blij] ide begaafdste jonge Ierse sen zijn allen eregediplo- ig de dsfor Music is de titel van indvullend programma dat iaj, 8 november zal plaatsvin- 1(j0 cultureel centrum De wrt in Venlo. Het initiatief te avond komt van Fanfare Corona uit Kronenberg, ieden dan alleen iets tra- Is aan liefhebbers van Een win-win situatie sponsoren, en de fanfare bij hebben. In elk geval iet deze opzet de fanfare )0 meur in de regio. Het pro- a is veelbelovend: René i t, Toni Willé, de Lottumse van de Laak, Renée van A rg uit Horst, Geert Pelzer iray en nog enkele spette- verassingen. Er zijn nog i verkrijgbaar a 25 euro, te en via telefoon 673131 of (077)3663506 tie avond zelf bij De Maas- hnvang: 20.00 uur. jaren 90, na het uiteenval- The Liberators, verzamelt Frans Piepenbroek een rtoire en richt de band Go Go op. Met hun aan- ke rock 'n roll covers in ze jarenlang in het café- _en bouwden een naam op IH tvband. Na een tijd bezint ich op nieuw eigen materi- ïstaandc uit een mix van roll en andere invloeden, ind toert nu al jarenlang stad en land en heeft de lie van meest 'high gear 'toll band' van dit moment, nix van covers en eigen naakt Oops A Go Go een Mr jong en oud. Elk optre den party, waarbij iedereen le bijl gaat. Oops A Go Go dan ook zonder compromis overgave, waardoor er en magische wisselwerking «tussen band en publiek, lag 9 november is de band zien in café 't Podium in 10 november houden ountry Highway Country en ts van 13.30 tot 18.00 uur njjl ffntrydansmiddag in zaal 't niH 'Grootdorp in Merselo. Er t|jC deze middag weer. volop l(}| S1 worden op muziek ver- ld door country dj On The Again. Het eerste half uur d er aan de bezoekers een geleerd en de entree lfit 2,50 euro. Zaterdag 9 november is het 'weer tijd voor een live optreden in café De Evenaar. Gast is dit keer Clemens van de Ven. bekend van radio en tv. Clemens maakt sinds jaar en dag live muziek van hoog niveau op de Nederlandse podia met zijn mix van rithym blues, rock and roll en honkie tonkie. Met zijn karakteristieke donkere stemgeluid a la Tom Waits on Dr. John en zijn uiterst ritmische pianospel verwerkt hij in zijn muziek zeer diverse invloe den, opgedaan tijdens zijn talrijke omzwervingen in de gehele wereld. Een ouderwets podium beest, die jaarlijks zo'n 200 con certen doet in Nederland en jaren vaste gast is op de grote festivals. Zondag is hij te zien en te horen als barpianist met onder andere vele bekende covers. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 9 november wordt een knalavond in café de Bonte Koe. De knotsgekke dj-act Landi- dandidododildodixosoundparade strijkt neer in het café. Verwacht de vetste feestdisco aangevuld met lekkere eighties-hits, gepre senteerd door drie prettig gestoorde diso-dudes in een wer velende show waarbij niet alleen de muziek maar ook humor cen traal staat. Dus trek de dans schoentjes uit de kast, pak die felle blouse en zet je pruik op want als deze mannen je niet aan het dansen krijgen lukt niemand dat. Aanvang 22.00 uur, entree vrij. Zondag 10 november speelt de Noord-Limburgse band In The Flesh in De Bonte Koe. De band heeft hel spelen in kroegen tot hun handelsmerk verheven. Hun grootste uitdaging bij ieder optre den is om het cafébezoek een gezellige swingavond te bezor gen. Het kwartet geeft hierin het goede voorbeeld door zelf een flinke dosis enthousiasme uit te stralen zonder de knop van de versterker op de maximale stand te hoeven draaien. Met covers uit de jaren 60 tot heden die het beste onder de noemer gitaarrock kunnen worden geplaatst, timme ren de heren al een respectabel aantal jaren aan de weg, daarbij de boel flink op stelten te zetten. Dansbare muziek, die varieert van The Beatles tot Live weten ze meestal hun doel te bereiken. Aanvang 17.00 uur, entree 2 euro. De Stichting Vriendenkring Neuengamme is al ruim een jaar bezig met de voorberei dingen voor het maken van boek over de Nederlandse betrokkenheid bij het concen tratiekamp Neuengamme in Duitsland. "We hebben beslo ten een historisch verant woord en goed leesbaar boek te laten uitgeven", vertelt Afko Schoonbeek, secretaris fonds werving, uit Venray. "Een boek dat een zo goed mogelijk inzicht moet geven in de Nederlandse betrokkenheid bij dit voormalige concentra tiekamp. Natuurlijk kost het maken van zo'n boek geld, veel geld. De opbrengst van de verkoop kan nooit voldoende zijn om alle kosten te dekken. Vandaar dat we op zoek zijn naar sponsoren." meerden van de Koninklijke Aca demie van Muziek, Londen. Het Callino Quartet is eerste lid van Jonge Musici, een systeem opge zet door het Netwerk van de Muziek, om professionele ontwik keling op het gebied van kamer muziek in Ierland te bevorderen. Zij zijn ook een deel van het Inter nationale systeem Musicwide in het buitenland bevorderend Ierse musici. Het Callino String Quartet is op woensdag 13 november te gast in de Venrayse schouwburg, aanvang 20.00 uur. Op vrijdag 15 november is in de Schouwburg Venray de komedie Dinner Party te zien. Het verhaal: een aparte ruimte van een exclusief restau rant in een kasteel nabij Parijs. over de Nederlandse betrokken heid bij dit kamp. GEGEVENSVERZAMELING Op dit moment zijn reeds de gegevens van meer dan vierdui zend personen ingevoerd in de computer. De gegevens zijn nog lang niet allemaal even volledig, maar aan het verzamelen en invoeren wordt momenteel voort durend gewerkt. Wat tot nu toe is ingevoerd komt uit het archief van de Gedenkstatte Neuengamme, uit het eigen archief van de stichting, uit een aantal persoonlijke archie ven en uit veel en allerhande lite ratuur. Er zijn bijvoorbeeld boek jes van gemeenten, waarin een overzicht wordt gegeven van straatnamen genoemd naar men sen die in de oorlog zijn omgeko men. Daar zitten dan vaak meer dere Neuengamme-slachtoffers, zoals de vader van Afko schoon beek, bij. In Eindhoven is een straat naar zijn vader Bernard Schoonbeek genoemd. Maar ook gedenkboeken van bijvoorbeeld universiteiten, bedrijven of over heidsinstellingen (bijvoorbeeld PTT) bevatten vaak namen en gegevens van mensen die in Neu engamme zijn omgekomen. Ook worden en zijn er al veel gesprekken gevoerd. "De meeste overlevenden zijn geïnterviewd, maar ook met nabestaanden wor den soms lange gesprekken In het afgelopen jaar is veel werk verzet, vertelt Afko Schoon beek. Er is veel materiaal verza meld, er is een goed systeem voor verwerking van alle informatie ontworpen en werkend gemaakt, er zijn veel gesprekken gevoerd, met overlevenden en met nabe staanden, en er wordt druk gewerkt aan de noodzakelijke sponsoring. In het concentratiekamp Neu engamme (bij Hamburg, red.) en de buitenkampen daarvan hebben ongeveer zevenduizend Nederlan ders gevangen gezeten. Van al die Nederlanders probeert de stich ting alle relevante gegevens te verzamelen. Dat betekent niet alleen de gegevens die rechtst reeks met Neuengamme of de bui tenkampen te maken hebben, maar ook zaken als hoe de Neder landers in Neuengamme terecht zijn gekomen, waarom, door wie ze gearresteerd zijn en als gevolg waarvan, enzovoort. "We trachten de voorgeschiedenis te achterha len, de ervaringen in het kamp en de eventuele nasleep. En dat van zevenduizend Nederlanders. Uit de regio Venray hebben relatief niet zoveel mensen in het kamp gezeten, uit Oost-Brabant en de mijnstreek des te meer", zegt Afko Schoonbeek. Er is in Nederland geen monu ment opgericht ter nagedachtenis aan de duizenden landgenoten die in het concentratiekamp zijn omgekomen. De Stichting Vrien denkring Neuengamme wil een monument tot stand brengen in de vorm van een degelijk en omvangrijke geschiedschrijving Na premières in Sint Antho- nis en Wanroij brengen de Operette Gezellen uit St. Anthonis een avondvullende voorstelling van de Franse operette Les Saltimbanques van componist Louis Ganne. De uitvoering is Nederlands gesproken en gezongen, wat een zeldzaamheid is bij ope rette muziektheater. De voor stelling op maandag 11 november in Schouwburg Venray begint om 20.00 uur. Het verhaal speelt in Frankrijk rond 1900 en vertelt de belevenis sen van rondtrekkende artiesten met theater Malicorne, verder een herberg in Normandië en een kas teeltuin. Er is een regiment solda ten, een heuse acrobatiekgroep, een beetje traan en vooral veel lach rond komische situaties. De boeiende operette heeft prachtige muziek o.a. soldatenmars Va gen- ril soldat, herderslied van Colette, lied Voorbij zijn zorg en vrezen, het bekende Auprès de ma blonde en de terugkerende melodie Cest l'amour. Alles met begeleiding van eigen orkest en onder muzika le leiding van de nieuwe dirigent Hans van Zeeland. Van Zeeland uit Someren (45 jaar) is geboren in Eindhoven en kwam als zesjarige in aanraking met de koorzang via een oplei ding van de Koenraadzangers. Later werd hij in Valkenswaard opgemerkt en begeleid door orga nist en koorleider broeder Theod- oretius. Na de lagere school bleef hij zich op diverse manieren bezig houden met zang. In 1978 behaal de hij zijn onderwijsakte en stu deerde daarna schoolmuziek en praktijkdiploma koordirectie. In de loop van circa twintig jaar leid de hij kinderkoren, een jongeren koor, gemengde koren en kamer koren. Als koorzanger bleef hij jarenlang actief met name bij het Philips Philharmonisch koor in Eindhoven, waar hij ook assistent dirigent was en meewerkte aan grote producties zoals Porgy and Bess (Gershwin), de opera La Damnation du Faust (Berlioz) en de Mattheus Passion van J.S. Bach. Daarnaast was hij fagottist en assistent dirigent bij de Helmond- se Orkestvereniging. Ook bij de Bossche Opera vervulde hij de functie van assistent dirigent. Sinds februari is Hans dirigent van orkest en operettekoor Operette Gezellen van Sint Anthonis. CELLISTE Onder regie van de Tilburgse Marianne Leijtens-van Assouw met assistentie van Marian Don ker zijn gastsolisten aangetrokken zoals Irma Klijn in de hoofdrol van Suzanne, Berry Reijnen tenor uit Oss, Theo van den Hoven bari ton uit Tilburg en Henk de Vries, tenor van de Nederlandse Opera en Bayreuther Festspiele. De celliste Maria Grootemaat werd geboren in Bergen op Zoom en startte op 10-jarige leeftijd haar studie cello aan de muziekschool aldaar. Na verhuizing studeerde zij verder aan de Muziekschool Venray bij Nel Pas. Muziek is haar met de paplepel ingegoten want Maria stamt uit een muzikale fami lie. Vader was organist van de kerk in Bergen op Zoom en moe der speelde piano. Verder was Maria omringd door maar liefst zes broers, waarvan de oudste piano en viool speelde en verder nog twee broers viool bespeel den. Om dat kwartet compleet te maken ging Maria cello studeren. Haar echtgenoot is violist bij een kwartet en houdt zich tevens bezig met Schotse vioolmuziek. Maria is nog actief in het Symfonie Orkest Venray en sinds 1992 is zij lid van het Strijkkwartet Adagio in Venray. Voor meer informatie en kaart verkoop kunt u terecht bij het secretariaat. Nellie de Hoog, tele foon (0485)381522. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt vrijwilligers voor basis school De Toverbal voor het onderhoud van het gebouw van de basisschool; het onderhoud van het omliggende terrein en het onderhoud van de schooltuin, in Venray Noord-West. Men moet zelfstandig kunnen werken; ervaring hebben met het uitvoeren van klussen en enige kennis hebben van tuinonder houd. Meer informatie: Vrijwilli gerscentrale, Marktstraat 8. 5801 BM Venray, tel. ()478-516995, e- mailvwcvenray@synthesenl Klassieke wandschilderingen, kroonluchters en een rijkelijk gedekte tafel voor zes personen. Achtereenvolgens maken drie mannen, strak in pak, hun entree. Ze kennen elkaar niet en al snel blijkt dat ze door hun gemeen schappelijke advocaat zijn uitge nodigd voor dit sjieke dinertje. De mannen tasten elkaar af, op zoek naar eventuele raakvlakken, om er achter te komen wat de bedoeling kan zijn van dit raadselachtige samenzijn. Dan verschijnen er kort na elkaar drie zeer charmante en uiterst smaakvol geklede vrou wen. Onverwachte wendingen en Tlje Callino Quartet heftige confrontaties ijn het gevolg. De Dinner Party raakt in een stroomversnelling en er ont spint zich stap voor stap een ver rassende intrige. In deze aangrij pende relatiekomedie, die vorig jaar een hit was op Broadway, weet Neil Simon zijn publiek te boeien en te amuseren door een subtiele afwisseling van mysteri euze suspense, oprecht aangrij pende confrontaties en soms slap stickachtige momenten. En dat alles doorspekt met zijn briljante oneliners. De komedie begint om 21.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13