|Wie 30 rijdt, geniet het leest van Geijsteren11 Meerlo-Wanssum "Alle kinderen zijn stapelgek op haar" taatssecretaris vaardeert Chili acties €18, Grote dierenshow in Wanssum EEL EN MAAS Service rubriek ,en maas Donderdag 7 november 2002 - Pagina 11 rlingenraad' praat met wethouder over leefbaarheid in eigen dorp dsleden van de gemeente o-Wanssum kunnen nog eren van de leerlingen asisschool St. Willibror- in Geijsteren. Dinsdag- ag vergaderden 24 raads- in spé met wethouder ams over onder andere woonomgeving, (ver- heiligheid en speelvoor- Dgen in het dorp. In twee jd passeerden in de raad- al van thema's de revue, er werden op democrati- wijze ook daadwerkelijk ers met koppen geslagen, de basisschool kan op n van de gemeente Meer- mssum voor een bedrag 150 euro zitzakken aan- ffen die een knus lees- je in de klassen moeten tn. i gaat wethouder Beterams inzetten voor de realisatie cn trapveldje waarop diverse van sport kunnen worden icfend. Dit multifunctionele eldje, met doelpalen, een balnet en het liefst ook nog basketbalpaal, moet ook gaan bieden aan een JOP eren Ontmoetings Plek), lankjes én een prullenbak, ook daar hebben de kinde in het circa 450 mensen tel- dorp behoefte aan, zo bleek is de bijeenkomst. De nde tijd gaan de kinderen op ek van wethouder Beterams ken waar zo'n trapveldje in Dgen het beste gerealiseerd lorden. oven kon de wethouder de ren natuurlijk niets, want Ie gemeenteraad moet zich t voorstel kunnen vinden, hij zei alles in het werk te om hun wens op redelijk termijn in vervulling te laten En binnen twee jaar in teren op bezoek te komen amen met de leerlingen cn rachten te kijken wat er van annen terecht is gekomen, rin het kerkdorp nog verder :tcrd kan worden en samen De leerlingen van basisschool St. Willibrordus discussieerden dinsdagmiddag met wethouder Beterams over de leefbaarheid in Geijsteren met hen de gevaarlijke verkeers punten in het dorp te gaan bekij ken. JEUGDBELEID De leerlingen van basisschool St. Willibrordus werden in het gemeentehuis hartelijk ontvangen door burgemeester Halm, die ze kort maar krachtig het een en ander vertelde over de gemeente raad, de rol van de burgemeester én de werking van de microfoons in de raadzaal. Want in de afgelo pen weken hadden de kinderen zich op school al goed voorbereid op de 'raadsvergadering' in het gemeentehuis. De aanleiding voor de gesprek ken tussen de kinderen van groep 5. 6, 7 en 8 van de basisschool en de gemeente Meerlo-Wanssum is terug te voeren op de enquête die in het kader van het integrale jeugdbeleid in Geijsteren onder kinderen en jongeren van 0-23 jaar is uitgereikt. Met deze vragen lijst werd onderzocht hoe het staat met de leefbaarheid voor kinderen en jongeren in een klei ne kern. Daarbij kwamen bijvoor beeld thema's als woonomgeving, (speel)voorzieningen. (verkeers)veiligheid, inspraak en participatie aan de orde. De gemeente gaat naar aanleiding van de uitkomsten van de enquê te gesprekken voeren met jonge ren, ouders en verenigingen. Het gesprek met de kinderen vond dinsdagmiddag plaats, met hun ouders werd woensdagavond gesproken. Op korte termijn wor den .ook de meningen en wensen van de ietwat oudere jeugd van Geijsteren gepeild. Dit project wordt in alle kernen van Meerlo- Wanssum uitgevoerd en zal de basis vormen voor het jeugdbe leid in de toekomst. VERBF.TERPUNTEN Uit de enquêtes, die in Geijste ren zijn ingevuld door honderd jongeren of hun ouders of verzor gers, blijkt bijvoorbeeld dat ze zich over het algemeen veilig voe len in Geijsteren. Meer verlich ting, bijvoorbeeld bij het sport veld, en verbetering van de verkeersveiligheid, onder andere op de Oostrumseweg, de Dorps straat en enkele kruispunten in de kern van het dorp, zijn volgens de ondervraagden punten die nog verder te verbeteren zijn. Dat bleek ook uit de woorden van de kinderen, die de wethouder ook attendeerden op de gevaarlijke situaties die ontstaan door het rij gedrag van chauffeurs van zware (container)vrachtwagens die van de haven in Wanssum komen. Vooral op de Maasheseweg en Wanssumseweg moeten fietsers ontzettend goed oppassen om niet van de sokken gereden te worden, meldde één van de leer lingen uit eigen ervaring. Wethouder Beterams beloofde de 'kinderraad' in contact te tre den met de betrokkenen om het probleem nog eens aan te kaar ten. Verder vertelde hij dat de gemeente Meerlo-Wanssum bezig is met het opstellen van een ver lichtingsplan, waarin de plaatsen die beter verlicht moeten worden in kaart worden gebracht. "Ik begrijp dat de weg richting voet balveld volgens jullie ook beter verlicht moet worden. Ik wil best even kijken of die weg ook in het plan opgenomen is." VERKEERSVEILIGHEID Ook de verkeersonveilige kruis punten in de kern van Geijsteren werden besproken en genoteerd, evenals de eenvoudige oplossin gen (spiegels, drempels) die de kinderen aandroegen om de ver keersveiligheid in Geijsteren te verbeteren. Vooral de verkeers remmer op de Oostrumseweg is de kinderen een doom in het oog, omdat 'het bochtje' door automo bilisten vaak met de gaspedaal diep ingedrukt blijkt te worden genomen. "Dat bochtje werkt echt niet. Ze remmen even maar geven daarna weer flink gas. Die plek is juist gevaarlijk voor fiet sers", vertelde één van de kinde ren voorzichtig. Wethouder Beterams zei de situatie ter plekke samen met zijn ambtenaren te gaan bekijken. Met de dorpsraad wil hij ook gaan pra ten over het instellen van een 30 km-zone op de Dorpstraat, net zoals in de wijken in Geijsteren al het geval is. Want zo'n zone werkt, vonden de kinderen. Bete rams ging verder en kwam nog met een ander idee op de prop pen, een bord met een ludieke tekst. "Bijvoorbeeld: 'Wie dertig rijdt, geniet het meest van het mooie Geijsteren'." Een plan dat door de kinderen met instemming werd begroet. Na het uitwisselen van de ideeën en wensen werden de kinderen in groepjes verdeeld. Met als inzet: de besteding van de 450 euro die door de gemeente Meerlo-Wanssum beschikbaar is gesteld om de wensen van de kin deren te realiseren. Iedere 'partij' mocht twee voorstellen indienen, waarover democratisch door alle leden van de 'gemeenteraad' gestemd werd. Uiteindelijk ble ven twee voorstellen over: de aan schaf van een digitale fotocamera of zitzakken om de leeshoeken in de klassen wat knusser te maken. Met een stemverhouding van twintig voor en vier tegen koos de 'raad' voor de zitzakken, die nog voor de kerstdagen door de schoolleiding zullen worden aan geschaft. En daarmee kwam een einde aan het korte 'politieke avontuur' van de kinderen. Jong geleerd, is oud gedaan: wellicht zien we enkele van hen over een aantal jaren terug in de echte gemeenteraad Familie Lensen zet zuster Clara in het zonnetje Zuster Clara is een echte kindervriend, met een hart van goud voor iedereen. Trouw, behulpzaam, met een sterk geloof in 'Onze Lieve Heer'. Geboren als Nel Lensen koos de Wanssumse voor haar roeping: het kloosterleven. Op twintigjarige leeftijd ging ze weg uit het dorp om in Venlo bij de Dominicanessen van Bethanië in te treden en later via het klooster in Rijswijk naar Italië te verkassen. Tach tig jaar jong, zestig jaar leven in het klooster, waarvan veer tig in Italië. Genoeg redenen voor een feestje, dacht de familie Lensen uit Wanssum. Zondag wordt zuster Clara tij dens een jubileumreünie uit gebreid in het zonnetje gezet. An Gielen-Lensen kan zich nog goed herinneren hoe haar zus Nel op jeugdige leeftijd voor het kloosterleven koos. "Na een gesprek met pastoor Wijnhoven kwam ze thuis. Ze wilde even alleen met moeder praten. 'Ik ga naar het klooster', zei ze. Waarop moeder antwoordde: 'Dat is niks voor jou, daar ben je nog veel te jong voor. Binnen veertien dagen ben je terug'." Lachend;"Maar ze is nooit meer teruggekomen in Wanssum, alleen voor vakanties. Ik hoor haar nog tegen moeder roepen: 'ik kom niet terug'. Ja, het is voor haar echt een roeping geweest." Nel Lensen alias zuster Clara staat bekend als een lachebek, een vrouw die met een brede glimlach op haar gezicht door het leven gaat. "En iemand die alles weggeeft", zegt zus An. "Ze koos voor de eenvoud van het klooster leven en wilde en wil nog steeds alleen maar anderen met raad en daad helpen." ITALIË Na twintig jaar kloosterleven in Nederland, in Venlo en vooral Rijsbergen, kreeg ze ruim veertig jaar geleden van moeder overste te horen dat haar volgende missie in Italië zou liggen. "'Maar ik praat geen woord Italiaans', zei ze nog tegen moeder overste, maar dat mocht niet baten. Ze heeft het Ita liaans echt van de kleine kinderen in het tehuis geleerd." Want zuster Clara ging in Italië aan de slag in een kindertehuis op een uurtje rijden van Rome. "Ver waarloosde en weeskinderen hel pen", weet An. "Bij het klooster waren destijds enkele paviljoens ingericht voor de opvang van deze kinderen. 'Dankbaar maar zwaar werk', zei ze vaak. Ja, de jongens en meisjes waren alle maal stapelgek op zuster Clara." Tegenwoordig leeft zuster Clara met nog zeven andere zusters in het Itaüaanse klooster en zijn de paviljoens ingericht als vakantie huisjes. "Ze woont daar met twee Italiaanse en vijf Nederlandse zus ters op leeftijd", weet An. "In Ita lië voelt zich thuis. Ze komt altijd graag een paar weken op vakantie in Wanssum en logeert dan altijd bij mij. Afgelopen zomer was ze nog drie weken in Nederland. En de familie gaat ook regelmatig bij haar op bezoek. Maar voor altijd terug naar Wanssum wil ze niet, ze wil in Italië begraven worden." In zestig jaar kloosterleven is zuster Clara volgens moeder over ste zuster Elisabeth uitgegroeid tot 'een echte religieuse'. Vandaar ook dat het feest zondag begint in de kerk in Wanssum, met een plechtige eucharistieviering. De mis wordt opgeluisterd door een koperensemble en een gemengd koor, die zijn samengesteld uit leden van de familie Lensen. Aan vang: 10.30 uur. Het dagprogram ma wordt verder voortgezet in gemeenschapshuis De Zandhoek met een inloopuurtje van 11.30 tot 13-30 uur. Daarna begint de reünie van de familie Lensen, waarvoor zich al circa 275 men sen hebben aangemeld. Zuster Clara wordt zondag tijdens de reünie van de familie Lensen in de bloemetjes gezet latssecretaris voor Ont- [clingssamenwerking, rouw A. van Ardenne-van Hoeven, heeft grote waar- Qg voor de wijze waarop lichting Ontwikkelingssa- fferking Meerlo-Wanssum voert voor het kinderte- Hogar Esperanza in de eense stad Chilian. Meerlo-Wanssumse vrijwilli- 5rganisatie. die in 2003 tien bestaat, had haar de Chili- lenmap en het convenant lie scholen opgestuurd. De nmap is samengesteld door rkgroep Scholen van SOS- lo-Wanssum speciaal voor de cholen. In deze mappen allerlei informatie over het Chili, haar inwoners, de cul- niuziek, economie, sport, Ur< adoptiekinderen en de nreehten. In een brief aan hting schrijft de staatssecre- van Ontwikkelingssamen- ing dat ze veel waardering It voor de manier waarop SOS loAVanssum de kinderen van *es basisscholen in Meerlo- lssum betrekt bij internationa le samenwerking. "Ik ben ervan overtuigd dat uw initiatief niet alleen zorgt dat een beter per spectief wordt geboden aan de kinderen in Chilian, maar dat tevens een nieuwe generatie in Nederland bewust wordt van het belang van ontwikkelingssamen werking." Ze wenst alle vrijwilli gers, inwoners en kinderen van de basisscholen veel succes met het vervolg van de acties ten behoeve van het kindertehuis Hogar Esperanza in Chilian. INFOBORDEN Nog Voor kerstmis plaatst dc werkgroep Scholen in alle zes de basisscholen in de gemeente Meerlo/Wanssum CHILI-infobor- den waarop de komende jaren informatie wordt gegeven over het land Chili en het project en foto's komen van kinderen van het kindertehuis. Volgende week gaat een delegatie van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum -op eigen kos ten- op werkbezoek naar het kin dertehuis in Chilian. Het is de bedoeling om ter plaatse dia's en een videofilm te maken over het leven en werken van de Chilenen en in het bijzonder de kinderen in dat lange land aan de westkust van Latijns Amerika. Overigens wordt de Meerlo-Wanssumse delegatie officieel ontvangen door de Nederlandse ambassadeur in Santiago. Chili, de heer H. Nijen- huis. Verder is deze week bekend geworden dat volgend jaar de stu dente Bubby Pouwels uit Swolgen vijf maanden als vrijwilligster gaat werken in het kindertehuis Hogar Esperanza van de Belgische zuster Lucienne Hardy. Bubby is de zus van Django Pouwels, de jeugdam- bassadeur van SOS Meerlo-Wans sum op basisschool St. Jozef in Swolgen. Lezers die het kindertehuis wil len steunen kunnen een gift over maken op bankrekening 1325.91.189 t.n.v. SOS Meerlo/Wanssum t.b.v. actie kin dertehuis. Meer informatie is te vinden op de website- www.sos/meerlowanssum.nl Van 9 t/m 10 november houdt vogelvereniging De Gevleugelde Vrienden Wans sum e.o. weer haar jaarlijkse onderlinge wedstrijd. Deze keer echter wordt een en ander heel anders opgezet. De vogelshow wordt namelijk gecombineerd met de Vereni gingstentoonstelling van Kleindieren Sportfokkers Ven- ray e.o.. De leden van laatstgenoemde vereniging houden zich bezig met het fokken van onder andere konijnen, cavia's, kleine knagers, hoenders, dwerghoenders, siervo- gels, oorspronkelijke duivensoor- ten, watervogels en sierduiven. Door de combinatie van de dieren van deze twee op hobbydieren gerichte verenigingen willen beide hun oogappels aan een bre der publiek tentoonstellen. HOBBYDIEREN Het publiek mag een prachtige dierenshow verwachten waarbij allerlei soorten hobbydieren bewonderd kunnen worden: een combinatie van vogels en klein dieren in de prachtige accommo datie van Tuincentrum Wanssum aan de Burgemeester Ponjeeweg te Wanssum. Voor de kinderen van de basis school van Wanssum is een teken wedstrijd georganiseerd met als onderwerp Dieren in de vrije natuur. De kinderen zijn geheel vrij geweest om hun fantasie de vrije loop te laten. De tekeningen worden allemaal opgehangen in de tentoonstellingsruimte en kun nen daar bewonderd worden door de bezoekers van de show. Om een verblijf extra aange naam te maken is er een gezellig hoekje gecreïerd alwaar de bezoe kers kunnen genieten van een lek ker kopje koffie of een pilsje. De besturen van beide vereni gingen hebben hoge verwachtin gen. Het organiseren van een vogelshow in een tuincentrum is in het verleden bijzonder goed bevallen. Men hoopt dat de genoemde combinatie van vogels en kleindieren een bezoekje voor het publiek nog interessanter zal maken. De entree van de show bedraagt: 2.00 euro Openingstijden voor publiek: zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur, zondag van TOJXLtot 17.00 uur I voor PEEL EN MAAS de gemeente Meerlo-Wanssum Inlichtingen: Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: BeatrLxstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen. tel: 692532, e-maü: mieghem® worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg. Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: C. Cruijsberg, Hanna van de Voortplein 7, 5865 BH Tienray, tel: 692039. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14. 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Een jaarabonnement kost u slechts Naam- Adres: Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het JL abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. &o handtekening: Deze bon opsturen naar: PEEL EN MAAS Antwoordnummer 13 5800 VB Venray (postzegel niet nodig)

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11