NLW wordt NV SIGMA-team oefent bij houseparty Venray voortvarend met nota over lokaal gezondheidsbeleid Contactlenzen? -imenwerking gemeenten en organisaties ob oog in oog iet Marco in ierra Leone >KURSTJENS NTACTLENZEN rste prijs i or Venray's annenkoor 'orkshop over ndernemerschap Dorpsraden- overleg Controles Informatie avond over borderline Ruimte voor ontwikkeling Bomen omgewaaid Pagi 'EN MAAS Donderdag 31 oktober 2002 - Pagina 5 tonray hebben donder- randaag) zes Noord-Lim- e gemeenten en 25 orga- die werkzaam zijn op :bied van arbeidsreïnte- sociale activering en hulpverlening in Venray rijst, i unenwerkingsconvenant jarage rtekend. De onderteke- ierre s van dit convenant vloeit enü luit een gezamenlijk pro- Tuin an de gemeenten Bergen, '"ge? £p' Horst-aan-de-Maas, 'iverP3 lo-Wanssum, Sevennm en igsinsi nj uitjj ff. >uren i bat& sipkrs ies gemeenten hebben geza- Ul' j|k een project ingediend bij K K linisterie van Sociale Zaken erkgelegenheid, in het kader van de stimuleringsgelden 'Socia le Activering'. Doel van de samen werking is onder andere om nog dit jaar 200 mensen, met name klanten van de sociale diensten, een maatgericht traject aan te bie den, zodat ze na afloop deelne men aan een opleiding, betaald of vrijwillig werk verrichten of ten minste op een zinvolle wijze dag doorbrengen. Werk boven inko men is hierbij het uitgangspunt voor mensen die kunnen werken. Voor anderen wordt een traject aanbod richting sociale activering en/of zorg ontwikkeld. Een belangrijk deel van de doelgroep heeft te maken met een combina tie van problemen van persoonlij ke, financiële en maatschappelij ke aard. Deze problemen belem meren het perspectief op werk of maatschappelijke participatie. De zes deelnemende gemeenten wil len samen met de dienstverlenen de organisaties burgers ondersteu nen in het verbeteren van hun situatie via activiteiten die passen bij hun wensen en kwaliteiten. Omdat het gaat om ondersteuning op verschillende leefbaarheidter reinen is samenwerking tussen verschillende organisaties en werksoorten nodig. De gemeenten hebben Fontys Hogescholen Productgroep IIB opdracht gegeven het project te begeleiden. Eerst heeft een inven tariserend onderzoek plaatsge vonden. Hier werd gekeken naar diensten en producten binnen gemeenten en organisaties en naar het verloop van de samen werking en mogelijke verbeterin gen hierin. Hieruit is een gemeen schappelijke visie voortgekomen en zijn afspraken gemaakt over samenwerking. Belangrijk daarbij is dat de klant centraal staat en de maat is voor de dienstverlening en niet de producten van de verschil lende organisaties. Dit heeft gere sulteerd in een samenwerkings- convenant dat de partijen vandaag hebben ondertekend. Het samenwerkingsconvenant bevat concrete werkafspraken, taken en verantwoordelijkheden van de gemeenten ei) partners. Ook staan de resultaten benoemd die de samenwerking voor indivi duele klanten moeten opleveren. Een belangrijk ondersteunend product dat is gerealiseerd voor de samenwerking is Wegwijs, een digitale sociale kaart. Op Wegwijs staat een omschrijving van alle producten, diensten en contact personen van zowel gemeenten als partners. Daarnaast is een gemeenschappelijke structuur vastgesteld voor het uitwisselen van gegevens en uitwerken van trajectplannen. Tenslotte zijn afspraken gemaakt voor structurering van het overleg tussen verschillende organisaties, die de continuïteit en verdieping van de samenwer king moeten waarborgen. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 04T8 - 550630 De verzelfstandiging van NLW Bedrijven is op 1 januari adstraat 12, tel. cultureel centrum De Boren- m Voerendaal nam het Ven- Mannenkoor afgelopen [dag deel aan de voorronde het Nationaal Mannenkoren ral van het KNZ. Onder de undigc leiding van dirigent HWtoyens behaalde het koor ^Schitterende eerste prijs met SBcore van 794 punten. De ver werken varieerden van iek tot populair en boeide «ndvi massaal aanwezige publiek rm. Onder de deelnemers 3ouw ind zich ook het Horster Man- gdgS ;oor, dat ook een eerste prijs nesd wacht sleepte. Dat zij daar- nkele punten meer scoorden het VMK zal ongetwijfeld den rechtgezet tijdens hun eden in de halve finale vol- d jaar in Zutphen. Na afloop de verplichte nummers zon de deelnemende koren nog iderlijk diverse populaire mers en had het treffen een gezellig slot. jkradenoverleg ttWijkradenoverleg in Ven- oudt op maandag 25 novem- ijn reguliere vergadering. De voor de vergadering is nog n zijn geheel vastgesteld. De ikomst is voor iedereen toe- ijk Het SIGMA-team oefende maandag- en dinsdagavond samen met de ambulancedienst bij 't Gasthoês in Horst. Het SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) assi steert het ambulancepersoneel bij grote ongevallen en rampen. Het team bestaat uit vrij willigers van het Rode Kruis uit de hele regio Noord-Limburg. De Rode Kruisafdeling van Venray heeft ook enkele leden opgeleid tot SIGMA-medewerker, die ook deelnamen aan de oefening in Horst. Een houseparty, veel alcohol en brand, dat waren de ingrediënten voor een zware oefening, waar veel leerpunten uit getrokken konden worden. Het team is nog maar sinds kort operationeel en het was voor de leden de eerste gezamelijke oefening met een vairde overige hulpdiensten. Plyers wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? em contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie «interne communicatie kan beter? behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen, ikijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! ootdorp 89 - 5815 AN Merselo 0478-546293-Algemeen@flyers.nl oordat Venraynaar Rob Mjans voor Artsen zonder m enzen naar Afghanistan ver- ik, werkte hij als logistiek 'dewerker voor de wereld je hulporganisatie in Sier- Leone. Marco Borsato akte als ambassadeur van t Child een documentaire w de kindsoldaten in Sierra ane en sprak tijdens zijn toek aan het door oorlogen woeste land ook uitvoerig 'de Venraynaar. 'fRob Grootjans in de uitzen- "Ite zien is, is niet zeker. Maar documentaire bekijken is er de moeite waard. War Child is een organisatie die zich inzet voor kinderen die slachtoffer zijn van oorlogsgeweld. Het West-Afri kaanse land is jarenlang geteisterd door een bloedige burgeroorlog, een conflict dat draaide om con trole over de diamantmijnen. Tienduizenden doden zijn er gevallen, twee miljoen mensen zijn gevlucht en duizenden kinde ren zijn door rebellen ontvoerd en onder invloed van drugs gedwongen mee te vechten, vaak tegen eigen dorpen, familie en vrienden. Marco Borsato oog in oog met kindsoldaten is te zien op 6 november, 21.20 uur, Nederland 2. Agrarische vrouwen die interesse hebben in een workshop fr ondernemerschap kunnen op dinsdag 5 november deel den aan de bijeenkomst van de commissie Vrouw Bedrijf Q de LLTB in Yssclsteyn. De bijeenkomst heeft als thema De ran ondernemen is zin in ondernemen'. Anneke Piersma van Agra-Management is uitgenodigd om een lezing Seven over dit onderwerp. Vervolgens wordt aan de hand van «■kshops verder vorm gegeven aan dit thema. De organisatie is in 'den van de commissie Vrouw Bedrijf, kring Noord, JAV-Horst en •Venray. Alle agrarische vrouwen in de kring worden uitgenodigd ïJeei te nemen aan de bijeenkomst. Opgave vooraf is niet noodza- 'jk- De bijeenkomst heeft plaats op dinsdag 5 november in zaal Roe- in Ysselsteyn. Aanv. 20.00 uur. Info: Mariëtte Nelissen, tel. roo. Het college van burgemees ter en wethouders heeft de nota lokaal gezondheidsbeleid vastgesteld. De beleidsnota wordt ter besluitvorming voorgelegd aan de gemeente raad. De gemeente Venray is hiermee de eerste gemeente in Noord-Limburg die haar uit gangspunten en doelstellin gen voor het lokaal gezond heidsbeleid op papier heeft gezet. De beleidsnota is tot stand gekomen in een interactief proces waarbij georganiseerde zorgvra gers en zorgaanbieders een belangrijke rol hebben gespeeld. In het najaar van 2001 is een inventariserende enquête gehou den. Vervolgens werd op 22 november van dat jaar de aftrap gegeven. Op die dag hebben alle betrokkenen bij de Venrayse gezondheidszorg in een stimule rend debat met elkaar gesproken over de belangrijkste kansen en bedreigingen voor de volksge zondheid en gezondheidszorg in Venray De uitkomsten van dit debat zijn verwerkt in de beleids nota. De beleidsnota is vervolgens in concept aan betrokken partijen voorgelegd. Opmerkingen vanuit deze gespreksronde zijn verwerkt in de definitieve nota. De gemeente Venray bevestigt met deze nota dat zij een belang rijke partner is in het bevorderen van de gezondheid van haar inwo ners. Gezondheid is in de visie van het college een situatie van lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden, waarbij het om meer gaat dan de afwezigheid van ziekte of gebrek. Gezondheid is het resultaat van een balans tus sen wonen, welzijn en zorg. Het streven naar gezondheid impli ceert dat mensen in staat zijn en waar nodig in staat worden gesteld om positieve keuzes te maken inzake hun gedrag. Venray richt zich in haar gezondheidsbeleid met name op diegenen die minder kansen op gezondheid hebben. De gemeen te wil komende jaren een bijdrage leveren aan: a De bevordering van zo gelijk mogelijke kansen op gezondheid voor de inwoners; door te werken aan verbetering van de toeganke lijkheid van informatie (de oude- renconsulenten) en bijzondere zorg voor zorgwekkende zorgmij- ders. Het stimuleren van gezonde leefwijzen van de inwoners van Venray; door inkoop van produc ten bij de GGD en door het stimu leren van jeugdsport (Breedte sportstimulering). De versterking van de samen werking tussen de eerstelijns, tweedelijns en derdelijnsgezond- heidszorg in de stuurgroep Wonen, Welzijn en Zorg. Daar naast is het college betrokken bij de diverse overlegtafels rondom het ziekenhuis, behoudt van de basisfuncties en versterking van de zorgketen staan hierbij voor het college centraal. Afhankelijk van ontwikkelingen in het Ven rayse zorgaanbod zal het gemeen tebestuur zich op ook andere ter reinen actief opstellen. De gemeente realiseert zich dat zij op dit beleidsterrein in een complex krachtenveld van partij en opereert. Het zorgkantoor is de partij met de grote budgetten en wettelijke taakopdrachten. Zorgaanbieders zijn autonome partijen die zelfstandig beslissin gen nemen. De gemeente Venray neemt voor zover het binnen haar mogelijkheden ligt de regierol op zich, maar wil haar doelstellingen in nauwe samenwerking met de partijen realiseren. Het collegebe- stuur heeft hierbij bijzondere aan dacht voor de mate waarin zor gaanbieders zorgvragers betrekken bij de planvorming van hun organisaties. Op maandag 4 november is er in gemeenschapshuis De Brink in Leunen een vergadering van het Dorpsradenoverleg, Aanvang 20.00 uur. op de agenda staan onder andere het gemeentelijk beleid onderhoud openbare ruim te, evaluatie kermissen kerkdor pen, statuten dorpsradenoverleg Venray en in- en uitgaande stuk ken (onder andere Red Stars, belangstelling enquête enz. Tafel tennis en brief van dorpsraad Vre- depeel over hun standpunt ver koop huurwoningen dorpen van Wonen Venray), de verslagen van de diverse commissies en werk groepen en nieuws vanuit de dor pen. PEEL EN MAAS een abonnement waard Op de Albionstraat in Leunen zijn dinsdagmorgen bij een snel heidscontrole vijftien bekeurin gen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 323 gecontroleerde voertuigen bedroeg 73 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Op de Deurneseweg in Ysselsteyn zijn diezelfde morgen 22 bekeu ringen uitgeschreven. De hoogst genieten snelheid van de 930 gecontroleerde voertuigen bedroeg 109 km/uur waar maxi maal 80 km/uur is toegestaan. Op de Wanssumseweg In Oostrum zijn zes bekeuringen uitgeschre ven. De hoogst gemeten snelheid van de 484 gecontroleerde voer tuigen bedroeg 101 km/uur waar max. 80 km/uur is toegestaan. Op de Noordsingel in Venray zijn 68 bekeuringen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 774 gecontroleerde voertuigen bedroeg 76 km/uur waar max. 50 km/uur is toegestaan. Stichting Labyrint - In Per spectief, het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheids zorg (IGG) en de RIAGG Noord-Limburg, hebben 2 oktober een informatieavond voor familieleden en direct betrokkenen van mensen met een borderline persoonlijk heidsstoornis georganiseerd. De belangstelling voor de avond was zo groot dat ervoor gekozen is om de avond op 28 november te herhalen met dezelfde inhoud en dezelfde spreker. Volgens schattingen leven in Nederland circa 150.000 tot 200.000 mensen met een border line persoonlijkheidstoornis, meestal kortweg borderline' genoemd. De stoornis wordt gekenmerkt door impulsiviteit, snelle stemmingswisselingen cn veel zwart-wit denken of het den ken in termen van alles of niets. Daarnaast kunnen extreme angst voor verlating en identiteitspro blemen bij de betroffen persoon spelen. Ook het opzettelijk zelf verwonden kan duiden op bor derline. Om familieleden en direct betrokkenen meer duidelijkheid te geven en om eventuele twijfels weg te nemen wordt tijdens de informatieavond met name inge gaan op de kenmerken van bor derline. Daarnaast is er ook vol doende ruimte voor het stellen van vragen, die bij familieleden en direct betrokkenen kunnen spe len. De inhoud van de lezing wordt verzorgd door Bas de Jongh, psy choloog psychotherapeut. Hij is een ervaren cn boeiende spreker en houdt regelmatig lezingen in het land. De informatieavond vindt plaats op 28 november aanstaande van 19.30 tot 21.30 in het auditorium van het Sint Maartensgasthuis te Venlo. De toegang is gratis. I.v.m. beperkt aantal zitplekken wordt aanmelding gewenst. Voor meer informatie en aan melding kunt u contact opnemen met mevrouw M.Lousee van de afdeling Preventie en Dienstverle ning van de RIAGG Noord-Lim burg, tel. 077 - 355 02 22 of met mevrouw M. Van Ninhuvs, tel. 0493 - 49 52 03. 2003 een feit. NLW Bedrijven krijgt als rechtsvorm een Naamloze Vennootschap (NV) en komt losser van de gemeenten te staan. Onder de nieuwe naam NLW-Groep NV moet het doorgroeien naar een bedrijfsmatiger en markt gerichter bedrijf. Een jaar geleden nam de gemeenteraad al het besluit om NLW Bedrijven te verzelfstandi gen. Uiteindelijk is gekozen voor een structuur in de vorm van een NV. De gemeenten Helden, Horst aan de Maas en Venray nemen met een renteloze lening deel in het aandelenkapitaal. Venray doet dit voor een bedrag van 1.555.000 euro. De rentelasten komen voor rekening van de gemeenten. Daar staat tegenover dat de verplichtin gen voor vakantiegeld en verlof dagen van het NLW-personeel met ingang van 2003 komen te vervallen. Dat levert Venray een jaarlijks voordeel op van 208.132 euro wat ten gunste komt aan de algemene reserve. De gemeente is en blijft verant woordelijk voor de uitvoering van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). Als (groot)aandeelhouder en door de benoeming van een raad van commissarissen houdt de gemeente invloed en zeggen schap. Het doel van NLW is het bieden van aangepaste arbeid aan mensen die - om wat voor rede nen dan ook - niet in het vrije bedrijf aan de slag kunnen. Uit gangspunt is de arbeidsgeschikt heid zo veel mogelijk te bevorde ren. Daarnaast wordt gestreefd naar zo gunstig mogelijke bedrijfs economische resultaten om de overheidssubsidie zo laag moge lijk te houden. De NLW-Groep denkt als NV haar positie in de markt te verster ken en uit te groeien tot een mul tifunctioneel leerwerk- en reinte- gratiebedrijf. De verzelfstandiging heeft geen of nauwelijks conse quenties voor het personeel. De OR heeft met de veranderingen ingestemd. De NV geeft voor 5.000.000 euro aandelen uit. Op basis van het inwoneraantal verwerven de drie gemeenten een deel van het aandelenkapitaal. Het financiële risico van de uit voering van de WSW wordt door de externe verzelfstandiging niet weggenomen bij de gemeenten. De lokale overheid zal ook in de toekomst financieel moeten bij springen indien er tekorten ont staan. De raad van commissaris sen zal er ondermeer op toezien dat de WSW-activiteiten goed gescheiden blijven van de andere onderdelen uit de NLW-Groep. Een ander risico dat de gemeen te Venray loopt is de vervuilde grond. Er vindt momenteel een bodemonderzoek plaats bij NLW Bedrijven. Het is nog niet bekend of de grond gesaneerd moet wor den en wat de kosten daarvan zijn. Duidelijk is wel dat de gemeente, ook in de nieuwe situ atie, voor de kosten moeten opdraaien. 'Ruimte voor ontwikkeling'. Dat is de kerngedachte voor de reconstructie van het platteland in Noord- en Midden-Limburg. Het is ook de titel van de visie op hoofdlijnen die Gedeputeerde Sta ten op 29 oktober hebben vastge steld op basis van het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL) en de zes regionale 'bouw-stenen' die de reconstructiedistricten hebben opgesteld. In Noord- en Midden-Limburg kiezen Gedeputeerde Staten voor drie inhoudelijke hoofdlijnen: Ruimte scheppen voor inten sieve landbouw en natuur; Met de stroom mee: water als ordenend principe; Landschap - van sluitstuk tot vertrekpunt. GS benadrukken dat deze keuze niet betekent dat zij voor andere uitdagingen - zoals een gezonde recreatieve sector, het behoud van werkgelegenheid, of het reali seren van veterinaire veiligheid of van mestverwerking - geen actie ondernemen. Het betekent wel een keuze voor thema's die extra aandacht nodig hebben en inte grerend werken. Om te komen tot een slagvaar dige uitvoering van de reconstruc tie, is een rolverandering van overheden nodig 'van hinder macht naar stimuleringskracht', aldus GS. Verder beschrijft de visie, dat de reconstructie de ver scheidenheid en eigenheid van de verschillende gebieden in Noord en Midden-Limburg sterker moet laten uitkomen. Voor de intensie ve veehouderij beschrijven GS hun strategie om grootschalige ontwikkelingen te beïnvloeden. De visie op hoofdlijnen is onderschreven door de recon structiecommissie en het provin ciale Management Overleg Recon structie. Tijdens de storm van zondag zijn aan de Vierlingsbeekse- weg in Overloon 51 bomen omgewaaid. Omdat een aantal bomen onstabiel was en een gevaar opleverde voor de omgeving, heeft de gemeente zondag ter plaatse een aantal bomen moeten omzagen. Op de Vierlingsbeekseweg werd gewerkt aan de aanleg van een fietspad. Hiervoor moesten diverse werkzaamheden worden verricht zoals het verleggen van kabels en leidingen, het uitgraven van een sleuf voor een betere ondergrond, het opheffen van hoogteverschillen en het aanleg gen van verharding. Door deze werkzaamheden zijn mogelijk enkele bomen beschadigd geraakt. De gemeente heeft daarom een onderzoek laten uitvoeren door OBTA De Linde, een onafhanke lijk boomtechnisch adviesbureau. Het doel van het onderzoek is de bomen die voorheen in het bos stonden en bomen in de bosrand, controleren op stabiliteit en aan bevelingen te doen voor de toe komst. Vorige week heeft het advies bureau, vooruitlopend op het rap port van het onderzoek, de gemeente Boxmeer gewaar schuwd. Van de 42 bomen die zijn gecontroleerd (bosrand en langs het fietspad) op de stabili teit, is van vijftien bomen gecon stateerd dat die een verhoogd risi co opleveren voor de directe omgeving: acht bomen dienen op erg korte termijn te worden geveld, de overige zeven op korte termijn. De gemeente wil gaan bekijken of er nieuwe bomen kunnen wor den geplant. (j-aat hw kart Kit mar de nw.an.tiek in. de beste Engelse txintradities? Mi j VAN MIERLQ Helmondseweq Spiegelt u zich aan de Engelsen bi| uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met Rien van Mierlo komt u tot de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melancholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wilt. En onderhoud niet te vergeten. Rien van Mierlo geeft ui 11 57 51 P H Deur tuin een eigen signatuur e Tel 0493314593

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5