S-station en winkelcentra nveilige plekken 'n Oesterham nieuwe lli[aam parochiehuis Oostrum Kleine ergernissen in centrum Venray worden aangepakt amenwerking wil alsnog in college Eigen carnavalshal De Piëlhaas komt in zicht KEIJSERS MANDERS Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. Wijkbezoek Brukske EN MAAS Donderdag 31 oktober 2002 - Pagina 3 inwoners van de nte Venray voelen zich t onveilig in de buurt NS-station, de uit- bieden in het centrum de winkelcentra. Dat de resultaten van de eidsscan die de te in het begin van dit ft uitgevoerd. voorjaar is Venray gestart onderzoek naar de veilig- de gemeente Venray. In hriftelijke enquête zijn de gevraagd naar onveilig- cvoelens, hun ervaring met iroblemen, slachtoffer- preventiemaatregelen en tdcel over het functioneren [ilitie en gemeente Venray. in totaal 3057 verzonden ilijsten werden er 1211 pzonden. een respons van jcent. De bevindingen in iderzoek worden meegeno men in een integraal veiligheids beleid waaraan alle gemeenten in het politiedistrict meewerken. Uit de enquête blijkt dat de inwoners van de wijk Brukske (43%) zich het meeste zorgen maken over de omvang van de cri minaliteit in de gemeente Venray. 36% van alle geënquêteerden geeft aan zich regelmatig tot vaak bezorgd te maken over de omvang van de criminaliteit in de gemeenten. Slechts tien procent van de ondervraagden stelt zich daadwerkelijk onveilig te voelen, met name in de buurt van het NS- station, de uitgaansgebieden in het centrum en bij de winkelcen- Als het gaat om buurtproble men erv aren de burgers de mees te overlast van jongeren. De bur gers zijn dan ook van mening dat overlast door jongeren en inbraak in woningen met voorrang moet worden aangepakt. Te hard rijden komt volgens 56 procent van de ondervraagden regelmatig tot vaak voor in de woonbuurt. Ook deze vorm van overlast verdient prioriteit om aandacht aan te besteden. Ook hondenpoep wordt als een vaak voorkomend buurtprobleem ervaren. AANGIFTE In Venray zijn de burgers de meeste keren slachtoffer van vor men van criminaliteit. Zo worden in de wijk Antoniusveld het vaakst auto's vernield, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Leunen waar slechts acht mensen te maken hebben gehad met dit delict. Het merendeel van de inwoners die in de afgelopen twaalf maanden slachtoffer zijn geworden van een delict, heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. Bij slacht offers van diefstal uit de auto en autodiefstal is de aangiftebereid heid het hoogst, bij slachtoffers van oplichting het laagst. Burgers die geen aangifte doen, doen dit omdat ze vinden dat het toch niet helpt, er geringe schade is en omdat men ervan uitgaat dat ze de spullen toch niet terugkrijgen. Burgers stellen in de veilig heidsscan vooral preventieve maatregelen met betrekking tot hun woning te hebben getroffen zoals dubbel glas, buitenverlich ting en extra hang- en sluitwerk Slechts een enkeling heeft maatre gelen genomen om de persoonlij ke veiligheid buitenshuis te ver groten. BUURTWACHTERS Bij de beoordeling over het functioneren van de gemeente Venray zijn de inwoners het meest tevreden over het ophalen van het huisvuil en het minst tevreden over de reactie van de gemeente op buurtproblemen. Bijna de helft van de ondervraag den vindt dat de politie te weinig te zien is in de buurt en bijna een derde is van mening dat de politie te weinig aanspreekbaar is. Bur gers die contact hebben gehad met de politie zijn hierover in het merendeel tevreden. Echter bijna een kwart is ontevreden over het laatste contact. De burgers gaven desgevraagd 1041 suggesties als het gaat om veiligheid en veiligheidsbeleid, 655 voor de gemeente en 386 voor de politie. De gemeente krijgt tips over het aanpakken van parkeerproblemen, het creëren van veilige verkeerssituaties en het verbeteren van wegenonder- houd. De belangrijkste suggestie voor de politie was 'maar blauw op straat'. Volgens de Venrayna- ren moet er meer gesurveilleerd worden en buurtwachters aange steld worden. De sanitair - specialist Thuis in elke woning Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl <4 ti Als de gemeenteraad op 26 november akkoord gaat met de verkoop van een stuk grond op de hoek van de Smakterweg en de Paul Burg manstraat aan Inalfa, dan kan carnavalsvereniging De Piël haas eindelijk een permanen te ruimte gaan bouwen voor het opslaan van carnavalswa gens. De Piëlhaas is al jaren bezig om een eigen ruimte te vinden voor het bouw en en opslaan van carna valswagens. Medio 1999 moest De Piëlhaas noodgedwongen een loods op het terrein van Maessen BV, waar men vijf seizoenen lang gratis gebruik van had gemaakt, verlaten. Achtereenvolgens vond de Venrayse carnavalsvereniging tijdelijk onderdak op terreinen van Inalfa, Custers Hydraulica en als laatste busbedrijf Van Ham aan de Maasheseweg. Vorig jaar werd door Inalfa al een aanvraag ingediend voor het verkrijgen van een bouwvergun ning voor de bouw van een over dekte ruimte die zou gaan funge ren als carnavalshal voor De Piëlhaas. Inalfa en de gemeente Venray konden toen echter geen overeenstemming bereiken over de verkoop van de grond op de hoek Smakterweg en Paul Burg manstraat. Beide partijen hebben hier inmiddels wel overeenstem ming over bereikt, waardoor niets de bouw van een permanente car navalshal in de weg lijkt te staan. Indien de gemeenteraad eind november akkoord gaat met de grondverkoop en de noodzakelij ke wijziging van het bestem mingsplan Bedrijventerrein Smak- terheide, kan de bouw in principe beginnen. De Piëlhaas kan dan een eerder plan voor de bouw van een loods van 15 bij 30 meter uit de lade halen. Bestuurslid Karei van Daal wilde woensdag desgevraagd niet voor zijn beurt spreken. "De grondverkoop is al eerder in de gemeenteraad afgeketst. We wachten dus gewoon af wat er eind november wordt beslist. En hopen dat de grondverkoop nu wel doorgaat. Indien de raad posi tief is over het voorstel kunnen we pas concreet actie onderne men." Parkeercontroleurs krijgen meer bevoegdheden n Oesterham is de nieuwe naam voor hel Oostrumse gemeenschapshuis, vernoemd de allervroegste teruggevonden benaming van het dorp Oostrum welke al in hel jaar in een leenakte van de Ridders van Ooij werd genoemd. Deze naam kwam twee- naar voren uit de wedstrijdinzendingen. Winnaars waren Carla Op den Camp en oud-schoolhoofd Meester Henk Pluk. Het Oostrumse gemeenschapshuis wilde graag wat meer uitstraling hebben en zich wat meer kunnen presenteren opdat er nog meer gebruik zal worden gemaakt van haar faciliteiten. Vandaar dat het gemeenschapshuis, in de volksmond altijd 'parochiehuis' genoemd, graag een echte naam wilde hebben. Het college van B en W van Venray heeft besloten de bevoegdheden van de par keercontroleurs in het cen trumgebied van Venray uit te breiden. Naast de controles betaald par keren gaan de medewerkers van Q park zich richten op (brom)fiet- sers in het voetgangersgebied, bromfietsers op de fietspaden, laden en lossen buiten de toege stane tijden, inrijden autoluw gebied, overtreden van parkeer verboden, plaats op de rijbaan voor bestuurders, overtreden van de rijrichting. De parkeercontro leurs krijgen deze bevoegdheden voor het centrumgebied, dit is het gebied waar het betaald parkeren van kracht is. De gemeente Venray is bezig met de ontwikkeling van het inte grale handhavingsbeleid. Ze heeft de politiek en belangengroepen van burgers gevraagd aan te geven waar volgens hen de accen ten hiervan dienen te liggen. Uit deze gesprekken kwam duidelijk naar voren dat met name de hand having van de kleine ergernissen rste algemene beschouwingen nieuwe raad aan nsdagavond werden de •te algemene beschouwin- van deze raadsperiode widen. Naast de traditione- indeling in oktober van egroting, lieten de vijf par- ook hun licht schijnen het collegeprogramma 2-2006 en het meerjarig iven- en investeringsplan IP) 2003-2006. Het meest lallende was de wens van •itiepartij Samenwerking ray om alsnog tot het col toe te treden. Wievoorzitter Ike Busser ver- vriend en vijand met een walige en unieke handreiking tt belang van Venray en haar burgers'. Busser zei dat zijn partij bereid was over de kater van de coalitie-onderhandelingen heen te stappen. Samenwerking werd immers als grote winnaar van de verkiezingen, de fractie groeide van twee naar vijf zetels, buiten de coalitie gehouden. Samenwer king wil nu direct een extra wet houder leveren die de huisvesting en de ontwikkeling van de interne organisatie in zijn pakket krijgt. Busser verklaarde serieus bereid te zijn om een handtekening onder het collegeprogramma te zetten 'mits wij vanuit het college ook sturing kunnen geven'. Woensdagavond konden de andere partijen reageren op het "22-delige Treinset" Dit treintje is voorzien van kerstmuziek én verlichting, •cl. batterijen. KOM NAAR ONZE SFEERVOLLE KERSTSHOW Koopzondag 3 november, Beuningen (10.00-17.00 uur) aanbod van Busser die waar schuwde dat als de uitgestoken helpende hand opnieuw gewei gerd wordt er uitermate kritische en harde oppositie gevoerd zal worden. Volgende week komt Peel en Maas uitgebreid terug op de afloop van het debat en de gevolgen voor de lokale belastin gen en de begroting 2003- Deze week een impressie van de algemene beschouwingen die de vijf fractievoorzitters dinsdag avond tussen 20.45 en 23.30 uur uitspraken. CDA Fractieleidster Ton Teeuwen- Peeters vindt dat een verantwoor delijke gemeente betrouwbaar en voorspelbaar in haar gedrag moet zijn ten opzichte van burgers, ondernemers, maatschappelijk middenveld en andere overhe den. Het nieuwe college moet daadkracht tonen om het vertrou wen van de partners te behouden. Het CDA wil in Venray een dis cussie over waarden en normen zoals dat in meerdere steden, bij voorbeeld Gouda en Rotterdam, heeft plaatsgevonden. Daar is ook een stadsetiquette opgesteld. Het moet een maatschappelijk debat zijn over gedragsregels. Maar het doel van de discussie is niet wet geving maar bewustwording. 'Fat soen moet je doen', aldus het CDA met de woorden van pre mier Balkenende. Volgens het CDA is het college programma ingehaald door de realiteit vanwege de stagnerende economische groei. 'Die is tot het nulpunt gedaald, het aantal wer kelozen groeit weer, de huizen markt staat aan de vooravond van een langzaam leeglopende lucht bel, de nieuwe economie is al ten grave gedragen en de bereidheid van ondernemend Nederland om te investeren is zeer gering zo waarschuwt de grootste coalitie partij. PvdA Bert Linskens toonde zich onte vreden over de vernieuwing die het duale stelsel na de verkiezin gen van 6 maart 2002 in de gemeentepolitiek te weeg heeft gebracht. De PvdA-fractievoorzit- ter vond dat een cultuurverande ring noodzakelijk is. Hij wees erop dat een aantal zaken nog niet geregeld is zoals de aanstelling van een raadsgriffier. Maar ook hebben alle partijen nog onvol doende geinvesteerd om het duale stelsel beter tot zijn recht te laten komen, linskens ziet daarin een belangrijke rol weggelegd voor het seniorenconvent, waarin alle fractievoorzitters vertegen woordigd zijn. Burgerparticipatie is een van de strategische collegedoelen. De PvdA noemt het teleurstellend dat er vooral aandacht is voor interne communicatie. De partij wil meer investeren in nieuwe vormen van directe democratie zoals het bur gerinitiatief. Zodat bij ingrijpende politieke beslissingen snel duide lijk wordt wat de burgers ervan vinden. De PvdA is het zwerfafval 'spuugzat' en wil in Venray een grootscheepse schoonmaakactie organiseren met een leger van vrijwilligers. Ook dient de pak kans van de vervuiler vergroot te worden. Fractie Van de Vorle Voor het eerst zit de lokale frac tie in het college. Fractieleider Gerrit Lemmens zei dat zijn partij vooral bestuursverantwoordelijk- heid heeft genomen om de pro blemen. ontstaan door missers uit het verleden, op te lossen. Van de Vorle ziet het als hoofdtaak het vertrouwen van de bugers in de gemeente te herstellen. Dat moet gebeuren door allereerst orde op zaken te stellen oude erfenissen repareren') zonder dat de burgers hiervan de rekening betalen. Aan een strategische visie of nieuw beleid voor de langere termijn is het college daarom nog niet toe, aldus Lemmens. Fractie Van de Vorle vindt dat er in Venray teveel gebouwd wordt voor vermogende ouderen. "Terwijl dit maar een beperkte groep is. De meeste ouderen moe ten leven van AOW aangevuld met een klein of onvolledig pen sioen", zei Gerrit Lemmens die pleitte voor betaalbare huisves ting voor ouderen en alleenstaan den. Alhoewel de gemeente de 'tering naar de nering'moet zetten handhaaft fractie Van de Vorle haar aloude pleidooi voor lasten verlaging. De partij voelt zich aan de burgers verplicht de OZB niet bovenmatig te laten stijgen en tevens wordt daardoor het ver trouwen in de gemeente ver sterkt. WD Na v ier jaar is de WD weer in de oppositie beland. De nieuwe fractieleider John Oosterbeek vond dat het veel te lang geduurd heeft voordat het college haar programma presenteert. De WD mist daarin durf om te kiezen en het ontbreekt aan daadkracht om noodzakelijke hervormingen door te voeren. Bovendien wordt bestaand beleid dat al langer beloofd is niet uitgevoerd of uit gesteld. Oosterbeek verwijt het college dat het niet de consequen tie neemt om het met minder per soneel te doen. De WD toonde zich ook kri tisch over de missie, visie en stra tegische doelen. "Deze kunnen zo uit een leerboek zijn overgeschre ven en de uitwerking blijft veel te oppervlakkig oordeelt John Oos terbeek. De slogan "partner met toekomst' komt zonder een gemeentelijke website niet echt bij de tijd over. vinden de libera len. De WD plaatst grote vraagte kens bij verlaten van het sectoren model. Het college w il een hori zontale organisatievorm waarin verantwoordelijkheden lager komen te liggen. "Schuiven met verantwoordelijkheden zonder voldoende bewaking kan ontaar den in een complete chaos", waarschuwt Oosterbeek. "Heren, regeren is vooruitzien. Zonder deze visie wordt Venray een part ner zonder toekomst..." Samenwerking 'Volgens ons kan het ook anders', luidde de titel van de beschouwingen van Samenwer king. Ike Busser begon met een uiterst kritische noot over de drie coalitiepartijen. Fractie Van de Vorle is en was een partij zonder argumenten. De PvdA moet zich als eeuwige danspartner van het CDA maar eens afvragen of het nog wel bestaansrecht heeft in Venray. En het CDA wil koste was kost de baas blijven met wethou ders die op de oude voet door gaan met veel beloven en weinig waarmaken, aldus Busser. Samenwerking mist huisvesting en organisatie als strategisch doel. "Want dit is een primaire voor waarde voor het uitvoeren van de andere doelen De lokale partij mist ook een duidelijke visie over de ontwikke lingen in het buitengebied. Initia tieven als windmolens, recreatie en mestverwerking worden te weinig ondersteund. Ike Busser wil hierin een meer open. begelei dende en stimulerende rol van het college. Volgens Samenwerking moeten de Venrayse ambtenaren in slech te omstandigheden hun werk doen. Geen moderne werkplek, een organisatiestructuur die op zijn kop wordt gezet, een slechte informatievoorziening, geen inter net en geen goede planning en controle van projecten en budget ten. "Een advies aan het college. Zorg dat de gemeentelijke organi satie uit deze vicieuze cirkel komt. Zet vaart achter de sturing want een efficiënte en slagvaardi ge organisatie is de basis voor de toekomstaldus Busser. Burgemeester en wethouders van Venray brengen maandag 4 november een bezoek aan de wijk Brukske. Het college maakt om 19.00 uur een rondgang door de wijk. Aansluitend begint om 20.00 uur een openbare vergade ring in De Kiosk. Op de agenda staan onder andere de aarden wal, de rotonde en de stadswachten. e-mail: redactie© vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS heel belangrijk wordt gevonden. Ook uit de resultaten van de Vei ligheidsscan, die dit voorjaar heeft plaatsgevonden, blijken deze fei ten een belangrijke bijdrage te leveren aan de kwaliteit van de leefomgeving. Als we praten over kleine ergernissen dan hebben we het over onder andere honden poep, fietsen in het voetgangers gebied, laden en lossen buiten de toegestane tijden, zwerfvuil, ver keer in het autoluw gebied en overlast jeugd. Deze elementen worden allemaal meegenomen in het handhavingprogramma. Door uitbreiding van bevoegdheden van de parkeercontroleurs is er ook menskracht in het centrum gebied van Venray beschikbaar om daadwerkelijk te handhaven. Momenteel zijn gemeente en politie met elkaar in overleg om de daadwerkelijke invulling van de uitbreiding van de bevoegdhe den nader vorm te geven. De gemeente Venray streeft er naar de feitelijke uitbreiding van bevoegdheden per 1 januari 2003 van start te laten gaan. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk WlHemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezor gklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vnjdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Abonnementen: 17,30 (postcode 58..) 27,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3