nzenden genomineerden ek A. Nelissenprijs 'Beste zorg na een beroerte' 'Old punks doing something new! Jongere bouwkunst in Venray 1850-1940 Snuffelmarkt in het teken van jubileum Cliëntenraad van Thuiszorg Website St. Jan de Doper Twee ambtenaren voor website gemeente EN MAAS Donderdag 10 oktober 2002 - Pagina 9 Tijdens de nieuwjaarsbijeen- odist van de gezamenlijke idernemersverenigingen e/- 3n de gemeente Venray op 9 \nuari 2003, vindt de uitrei- jng van de Loek A. Nelissen- Of fijs plaats. Besturen van de cnrayse ondernemersclubs uflnen hiervoor tot 15 jvember kandidaten voor in. De Loek A. Nelissenprijs is een uiiatief van de acht samenwer- tnde Venrayse ondernemersver- ligingen. Vorig jaar werd deze enrayse ondernemersprijs voor het eerst uitgereikt. Installatiebe drijf Keijsers-Manders uit Venray en Ysselstevn is de trotse winnaar van de eerste versie van de prijs. De publieksprijs die aan deze ver kiezing verbonden is ging vorig jaar naar het Venrayse reisbureau Vice Versa. Voor kandidaten die in aanmerking willen komen voor een nominatie voor de Loek A. Nelissenprijs geldt een aantal cri teria. Dit jaar heeft de jury als spe ciaal aandachtspunt Relatiebe heer. De kandidaat dient zich positief te onderscheiden als rela tiebeheerder. Hij weet klanten te werven en te behouden en een goede nazorg te leveren. "Een actueel thema in een tijd waarin klanten mondig zijn en kopen op internet," aldus voorzitter Victor Weijs van de werkgroep Loek A. Nelissenprijs. Verder is de kandi daat lid van een van de deelne mende ondernemersclubs, heeft de kandidaat een economisch en sociaal gezond bedrijf, is hij een voorbeeld voor collega-onderne mers, presteert in verhouding tot de omvang van zijn/haar bedrijf. Voorzitter Victor Weijs ver klaart de naamgeving van de prijs vanuit de grote verdienste die Loek A. Nelissen heeft gehad voor de wederopbouw en de economi sche ontwikkeling van Venray na de Tweede Wereldoorlog. "Als ondernemer was hij zich al vroeg bewust van de sociale verplichtin gen die je ten opzichte van je medewerkers hebt. Verder was hij ook maatschappelijk altijd zeer actief. Nelissen heeft absoluut een voorbeeldfunctie gehad, heeft inmiddels een respectabele leef tijd bereikt en is in de ogen van alle leden van de werkgroep een heel geschikte naamgever. Toen zijn naam viel is er verder geen discussie geweest. Ook de promo tie van Venray was bij Nelissen trouwens al in goede handen. Op zijn wagens stond Beton uit Ven ray', heb ik me laten vertellen. Een meer aansprekende naamge ving van de Venrayse onderne mersprijs is overigens maar één van de kwaliteitsimpulsen die we het jaarlijkse evenement hebben willen geven. We hebben nu ook een aantrekkelijk omlijstend pro gramma en de jurering is transpa ranter geworden. We hopen dan ook dat veel ondernemers op 9 januari de weg naar de Venrayse schouwburg zul len vinden. Project ziekenhuizen en Zorggroep Noord-Limburg van start Jaarlijks worden in de regio Noord-Limburg zo'n 420 men sen getroffen door een beroer te, ook wel CVA (cerebraal vaat accident) genoemd. Een grote groep van deze mensen is daarna matig tot ernstig beperkt in haar dagelijkse bezigheden. Met behulp van een revalidatieprogramma wordt geprobeerd de negatie ve gevolgen van de beroerte zo klein mogelijk te houden. Patiënten en hun naasten door lopen vaak een ingewikkeld zorg- iazel O'Connor in Schouwburg Venray Woensdag 19 oktober staat fangeres Hazel O'Connor in olie glorie in Venray, het luitstuk van een succesvolle >emee in Nederland en Duits- jad en een optreden bij arend en Van Dorp op tv. Maar," zegt Hazel: "Als ik heel «lijk ben komt het me heel oed uit dat de laatste dag van il tournee in Venray eindigt, p woensdag, de dag dat de "uikel van Sinkel open is." Hazel O'Connor is een Iers/Brit- artieste die in de jaren "'O een gantische hit had met de film Ireaking Glass' en de plaat Will m'. Ze speelde samen met men- als Iggy Pop, lanceerde Duran uran en beleefde fraaie momen ta met David Bowie, George lichael en Prins Charles. Helaas erd ze ook belazerd door haar itenmaatschappij en dat hete nde een moeizaam bestaan in pop-industrie. Pas in 1998 ,;am er weer licht aan de hori- on creeg ze haar vrijheid als nieste terug. Op het wereldberoemde luziekfestival in Edinburgh wam ze in dat jaar met een semi- heater show, zoals ze dat zelf jou. oemt, waar ze met grote letters et woord 'Wraak' boven plakte. Haar Hazel O'Connor is geen ver- litterd wraakzuchtig mens, ze leschouwt die akelige periode iet de.ogen van een artiest.. En resulteert in een fantastisch nuzikaal programma met tussen in foor heerlijke, uit het Engelse 7 lop-leven gegrepen, verhalen en omische sketches. I Hazel O'Connor wordt bege leidt door de Afrikaanse percus- pionisl Mario N'Goma en de Ierse prp-speler Cornvac DeBarra. Cor- nac, altijd op zoek naar nieuwe fitdagingen, werkt al tien jaar imen met Hazel, en ook bij de rsie show in Edinburgh was hij rbij. Het leuke is dat de show pich voortdurend heeft ontwik- ftelt in de loop der tijd, en dat dus Vlfs de mensen die haar vorig laar bijvoorbeeld in Nijmegen hebben zien optreden weer een hele andere show te zien krijgen. Meer muziek, meer interactie met het publiek. Het is een uitdaging om die binding met je publiek binnen zo'n show op te bouwen, om dat Nederlandse publiek mee te krijgen." zegt ze zelf, en daar slaagt ze uitstekend in. BAND MET VENRAY Voor Hazel is het altijd prettig om in Nederland op te treden omdat ze dan meestal in Maashees bij vrienden logeert. Dat is al jaren zo en bij zo'n bezoek hoort natuurlijk winkelen en koopjes jagen in Venray. Vandaar haar uit gesproken liefde voor de Venray se Winkel van Sinkel. In de Ven rayse platenzaken zullen binnen kort overigens maar liefst vier cd's van haar te koop zijn: Five in the morning, Live in Berlin. Beyond breaking glass, en Acoustically Yours. Een soort overzicht van haar muzikale carriere. Het etiket 'punk' heeft haar nooit gestoord omdat ze zelf vind dat op dat moment in de muziekgeschiede nis haar tomeloze energie het beste bij de punk-beweging paste. "Ik ben gewoon een liedjesschrij ver, dat ben ik altijd geweest en ik verloochen mijn muzikale basis nooit. Ik bouw nu mijn eigen publiek op zodat ik altijd mijn songs, grappige verhalen en mijn gevoelens aan ze kwijt kan.", besluit Hazel. Op 16 oktober, om 20 uur kan iedereen zien waarom ze op deze toernee uitverkochte zalen plat speelde en waarom ex- Schouwburgdirecteur de Neef zo enthousiast over haar was. JEen onderzoek en een poging tot reconstructie Op 21 oktober verzorgt Har de Vriens voor de Geschied- Oudheidkundige Kring Venray e.o. een diapresentatie over jongere bouwkunst' in 'ënrav. De diapresentatie vindt plaats op maandag 21 oktober in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1 in Venray, aan log 19.30 uur. Zoals gebrui kelijk is de diapresentatie ook Poor belangstellende niet- leden gratis toegankelijk. In de Nederlandse architectuur geschiedenis wordt de bouw kunst die ontstond tussen ISSO en 1940 Jongere bouwkunst' genoemd. In die periode kreeg de moderne architectuur haar beslag •n Nederland. De laatste jaren komt de 'Jongere bouwkunst steeds meer in de belangstelling en krijgt steeds meer waardering. Dat is zeker ook het gevolg van het in 1984 opgezette landelijke project Monumenten Inventarisa tie Project en het Monumenten Selectie Project. In Limburg werd het project uitgevoerd tussen 1989 en 1993- In 1991 heeft men 'n Venray 267 projecten en beschreven. Door de Selectiecom missie werden daaruit zeven monumenten met een positief selectieadvies voorzien. In 2001 verscheen het boek 'Jongere bouwkunst, architectuur en stedenbouw van 1850-1940 in Limburg'. Een uitgave van het provinciale bestuur van Limburg, In het voorwoord wordt vermeld 'lat met name de grensoverschrij dende architectuurinvloed vanuit lelgië en Duitsland en de inter pretatie daarvan in de regionale architectuur, gewaardeerd kon worden als een belangrijk ele ment in de nationale cultuurhisto rische collectie. Daarmee wordt onder andere de regionale bouw kunst uit de periode van de 'Jon gere bouwkunst' ook in Noord- Limburg en ook in Venray, eindelijk recht gedaan. Nooit gedacht en toch gekregen! Vanuit de architectuurgeschie denis is een spoor te volgen dat loopt vanaf dr. Cuypers via Berla- ge die de architectuurinzichten van F.L. Wright uit Amerika naar Nederland bracht. Vervolgens kwam via de 'Amsterdamse School'. De Stijl-groep' en de Sit- tardse architect Jos Wielders, het spoor in Venray terecht. Hij noemt dat spoor in zijn onder zoek 'de formele weg'. Een eerder spoor leidde naar de Venrayse architect Piet v. Bergen. Door een merkwaardige samenloop van omstandigheden kwam hij in con tact met de nieuwe architectuur inzichten en bracht die mee naar Venray. Dat spoor noemt hij 'de informele weg'. DR. P. CUYPERS (1827-1921) Cuypers was gedurende de periode 1855 en 1899 betrokken bij allerlei bouwactiviteiten voor de Zusters Ursulinen in Venray. Van 1867 tot 1897 restaureerde hij de Grote Kerk van Venray, een pseudobasiliek in Nederrijnse Laat-Gotische stijl gebouwd, hij gaf er een NEO-Gotisch interieur aan. JOS WIELDERS (1883-1949) Hij stond als jong architect onder invloed van het werk van Cuypers. Hij maakte zich daarvan los en volgde de beweging van de 'Amsterdamse School'. Ook de ideeën van 'De Stijl' spraken hem aan. Wielders was ook actief in Venray. Tussen 1930 en 1935 werkte hij voor de Zusters Ursuli nen. In 1931 ontwierp hij in Ven ray een villa waar 'Stijl -invloeden aanwijsbaar zijn. Hij realiseerde in 1932 een dag-landbouwhuishoud- school, waarin zowel 'Amster damse School - als Stijl'-invloeden waren verwerkt. In 1947 ont wierp hij een nieuw klooster met kapel voor de Zusters Ursulinen. Later kreeg het gebouw de func tie van gemeentehuis. PIET VAN BERGEN (1883 1975) Geboren in Ottersum en op jonge leeftijd verhuisd naar Ven ray. vertrok Piet van Bergen op 17-jarige leeftijd naar Amerika. Hij zag in Chicago architectuur van F.L. Wright. Art nouveau en Art deco waren in de mode in Ameri ka. Hij zag daar voorbeelden van. In 1906 kwam hij terug in Venray. Hij bekwaamde zich verder in het vak van timmerman. Zijn belang stelling ging meer uit naar de ont- werpkant van het vak dan naar de 'bouwkant' ervan. Hij maakte ken nis met de 'Amsterdamsche School' en in geringe mate met het werk van De Stijlgroep'. Tussen de jaren 1920 tot onge veer 1938 werden in Venray een veertigtal woningen gebouwd naar ontwerp van Piet van Ber gen. Door de persoonlijke inter pretaties van allerlei stijlinvloeden ontstonden opvallende huizen, die in het centrum van Venray nog altijd opvallen. Naast P. Cuy pers en J. Wielders heeft ook de Venrayse architect Piet van Ber gen aandeel gehad in het tot stand komen van de Jongere bouw kunst' in Venray. Lüteraard heb ben ook andere architecten en aannemers van naam hun bijdra gen geleverd aan het tot stand komen van de 'Jongere bouw kunst' in Venray. In het kader van dit onderzoek heeft Vriens zich beperkt tot de architect Piet van Bergen mede ook omdat twee woningen van zijn hand op de nominatie staan te worden afge broken. Voor de pauze zal de ontwikke ling van de nieuwe architectuur- inzichten in Nederland centraal staan. Na de pauze is er aandacht voor het werk van Piet van Ber gen. JONGERE BOUWKUNST IN HET NAUW Zoals vele andere plaatsen in de regio, heeft ook Venray plannen voor het renoveren van bepaalde delen van het centrum. Men onderzoek de stedenbouwkundi ge mogelijkheden, formuleert uit gangspunten waarbij men reke ning moet houden met zaken die geregeld zijn in allerlei plannen zoals een structuurplan, verkeers- ve rvoersplan, vol kshuisvesti ng enz. Op de verschillende terrei nen in het centrum van Venray bevinden zich nog 'oude' panden waarvan er zeker ook nog stam men uit de periode van de 'Jonge re bouwkunst' of zelfs nog ouder zijn. Wat daarmee te doen? Voor de ontsluiting van het Gouden Leeuwterrein in Venray aan de Langeweg, staan twee woningen van Piet van Bergen in de weg. Nominatie: slopen! In de diapresentatie van 21 oktober wil Harry Vriens probe ren aan te tonen dat de nominatie tot sloop kan veranderen in nomi natie tot behoud en niet alleen van deze twee panden. Er zijn alternatieven. Het heden moet een spiegel mogen zijn van het verleden. Voor veel beleidsmakers, planolo gen en stedenbouwkundigen van naar, een visie die past in de hui dige ontwikkeling van wat eigen lijk een nieuwbouwwijk in het centrum van een stad of dorp. moet/mag zijn. Integreer oude panden in een nieuwe wijk. Maak de historie zichtbaar. Maak een mix van oud en nieuw, als ten minste al het oude al niet gesloopt is. Kwantiteit verdraagt elkaar. Ook daar kent Venray voorbeel den van. Laat 'oude' panden een nieuwbouwwijk inspireren. Zij bieden de toekomstige bewoners de kans het verleden en het heden te combinatie. Oude" pan den kunnen een historisch besef manifesteren, eer verrijking voor een nieuwbouwwijk. De diapresentatie wil geïnteres seerde burgers uit Venray en andere belangstellenden buiten Venray. de geschiedenis van de Jongere bouwkunst' in Venray vertellen. Dat biedt de kans om in een periode die volgt, te kijken welk beleid men in Venray ont wikkelt ten aanzien van oude' panden in het algemeen en pan den uit de periode van de 'Jonge re bouwkunst' in het bijzonder. Anders gezegd, hoe gaat men in Venray om met de erfenis die Jongere bouwkunst' heet. traject waarbij allerlei zorgverle ners en zorgorganisaties zijn betrokken. Patiënten worden meestal opgenomen in het zieken huis, gaan daarna naar een revali datie afdeling, dagbehandeling, verpleeghuis of rechtstreeks naar huis. Tijdens dit zorgtraject wor den ze begeleid en behandeld door neurologen, verpleegkundi gen, verzorgenden, verpleeghuis artsen. revalidatieartsen, fysiothe rapeuten, ergotherapeuten, logopedisten, diëtisten, psycholo gen en maatschappelijkwerken- den. Om het een zo goed mogelijk resultaat te bereiken is het van belang dat de patiënt de juist zorg krijgt, op het juiste moment en op de juiste plaats. Dit vraagt om een hele precieze en goede afstem ming tussen patiënt, naasten aan de ene kant en zorgverleners en organisaties aan de andere kant. VieCuri. Medisch Centrum voor Noord-Limburg en de Zorggroep Noord-Limburg zijn bezig om in samenwerking met de zorgverze keraars de zorg voor deze speci fieke patiëntengroep nog beter te organiseren. Daarvoor hebben zij een project gestart waar alle betrokken hulpverleners aan deel nemen. Essentieel voor het beter inrichten van deze zorg is echter ook dat patiënten hun stem laten horen en kenbaar maken waar zij verbeteringen wensen. Om de stem van de CVA-patiën- ten te laten doorklinken in het CVA-zorg project Noord-Limburg, is de projectleider op zoek naar mensen die vanuit hun praktijker varing zitting willen nemen in een groep die meedenkt over de meest ideale zorg voor CVA- patiënten. Belangstellenden vor men dan een zogenaamde FOCUS- groep. Deze groep kan het project voeden met hun ideeën, maar kan ook meekijken naar en een oordeel geven over de voor stellen die in het project worden ontwikkeld. Geïnteresseerden uit de regio kunnen hun belangstelling voor deze Focus-groep kenbaar maken bij de projectleider CVA-zorg: de heer J. van der Aa. tel. 077 - 3970700. Een mailtje sturen kan ook: cva.nrd-lim@xs4all.nl WAO/AAW Belangenvereniging 15 jaar De WAO/AAW Belangenver eniging Venray viert op don derdag 17 oktober haar 15- jarig bestaan met een snuffelmarkt, van 13-30 tot 16.00 uur in het hobby- en cre- ativiteitencentrum aan de Prins Bernardstraat 12a in Venray. Belangenbehartiging en infor matieuitwisseling waren in 1987 de drijfveren voor de oprichting van de WAO/AAW Belangenver eniging Venray. Na veel pionierswerk en met medewerking van het Regionaal Instituut voor Sociaal en Cultureel werk Noord-Limburg, begon de groep steeds vastere vormen aan te nemen. De eerste bijeenkomst vond plaats op 18 maart 1987 in de Henseniusschool. Op 16 april kreeg de groep haar vaste huisves ting in de werkplaats aan de Prins Bernardstraat 12a (Den Opstap). De groep was na verloop van tijd zo georganiseerd dat het mogelijk werd om een echte ver eniging op te richten. Op 20 okto ber 1988 vond de officiële oprich ting van de WAO/AAW Belangengroep Venray plaats, het begin van een groep mensen die elkaar ondersteunt en hulp biedt in goede en slechte tijden en zich als zelfhulpgroep presenteert. De WAO/AAW Belangengroep is een organisatie die zich belan genbehartiging van haar leden in de meest uitgebreide zin van het woord ten doel stelt. Indien nuttig en mogelijk, gebeurt dit in samenwerking met gelijkgerichte, regionale, provin ciale en landelijke organisaties zoals het RISC, het Arbeidsonge schiktenplatform (APL), de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) en het Arbeidsbureau. De vereniging tracht dit doel te bereiken door onder andere voor lichting te geven en hulp te bie den bij persoonlijke problemen, ontspanningsmogelijkheden aan te bieden en te ontwikkelen, informatie te geven aan mensen die voor een herkeuring bij de bedrijfsvereniging in aanmerking komen en mensen die zich gene zen voelen te stimuleren om weer te gaan werken, te solliciteren of zich bij of om te scholen. Elke donderdagmiddag van 13-00 tot 16.30 uur zijn de leden van de vereniging ontspannen bezig in het hobby- en creativitei- tencentrum aan de Prins Bernard straat 12a in Venray. Ook niet- leden zijn donderdags van harte welkom, om een praatje te komen maken of mee te doen aan een kaart- of ander gezelschapsspel. In de werkplaats kunnen belangstel lenden zich onder vakkundige begeleiding ook in allerhande hobby's uitleven. Op donderdag middag is de vereniging bereik baar op telefoonnummer 587213- Mensen die lid van de vereni ging willen worden dienen meer derjarig en arbeidsongschikt te zijn in de zin van de WAO/AAW, maar jonger dan 65 jaar. Ook die nen de leden in de regio te wonen. De kosten van het lid maatschap bedragen 10 euro per half jaar, echtparen betalen 15 euro. Stichting Thuiszorg Noord-Lim burg heeft sinds enkele jaren een cliëntenraad. In de Wet Medezeg genschap Cliënten Zorgsector ligt vast dat cliënten van instellingen in de ouderen-, gezondheids- en welzijnszorg inspraak moeten kunnen hebben. De zorg draait immers om hen. Het belangrijkste aandachtspunt van de cliënten raad is dan ook de hulpverlening aan de cliënten. De behoeften en wensen van de cliënt staan hierbij voorop. Mensen die zorg ontvan gen, moeten weten dat ze met wensen of suggesties terecht kun nen bij de cliëntenraad. De cliën tenraad is er namelijk op gericht om de gemeenschappelijke belan- Op 1 oktober is de web-site van basisschool St. Jan de Doper uit Merselo in gebruik genomen. Vanaf dat moment kan ieder via www.jandedoper.nl een beter beeld krijgen van het onderwijs dat in Merselo gegeven.wordt. De site is voor een klein deel interac tief maar ze is zo gemaakt, dat er in de toekomst uitbreiding op dit terrein mogelijk is. Elke week wordt de rubriek Nieuws door het team en de rubriek School krant door leerlingen van groep 7 en 8 vernieuwd. Voor de vervaar diging en het (deels) up to date houden is een professioneel bedrijf (Flyers) uit het eigen doqi in de arm genomen. Mede hier door is de school verzekerd van een kwalitatief perfecte én actu ele site. De in gebruikname van de site gaat gepaard met een wed strijd. Over de inhoud hiervan kunt u meer informatie vinden bij de rubriek Nieuws. De gemeente gaat vanaf 2003 twee ambtenaren fulltime vrij maken voor de gemeentelijke website. Naast een webmaster komt er tevens een medewerker voor contentbeheer. De jaarlijkse loonkosten bedragen 100.000 euro. "Is dat wel nodig", vroeg Rein Dupont (CDA) zich afin de commissie Middelen. Volgens directeur Algemene Zaken T wan Jansen is dat 'hard nodig'. "Want het vergt veel stappen om volgend jaar te komen van een passieve naar een interactieve website. Denk aan alles in de technische sfeer en een goede beveiliging." De contentbeheerder moet ervoor zorgen dat de website dagelijks actueel gehouden wordt. "Dat is heel belangrijk. Want na een teleurstellend bezoek komt de surfer niet snel meer terug denkt Jansen. gen van alle cliënten van Stichting Thuiszorg Noord-Limburg te behartigen. Daarom brengt de cliëntenraad, die bestaat uit vrij willigers, gevraagd en ongevraagd adviezen uit aan het bestuur en de directie van Stichting Thuiszorg Noord-Limburg ten aanzien van beleidszaken die direct de zorg van de cliënten aangaan. Hierbij gaat het niet alleen om de kwali teit van de zorg, maar ook om de kwaliteit van de medewerkers. Een goed personeelsbeleid en deskundigheidsbevordering zijn daarom andere aandachtspunten van de cliëntenraad. Thuiszorg medewerkers die hun werk goed doen, zorgen namelijk voor tevre den cliënten. De leden van de cliëntenraad voelen zich allemaal op de één of andere manier betrokken bij het werk van Stich ting Thuiszorg Noord-Limburg. Zij weten wat er leeft onder de cliën ten en beschikken over een net werk van betrokken organisaties waaruit ze informatie en signalen kunnen opvangen. Samenspraak met de directie en de onderne mingsraad van Stichting Thuis zorg Noord-Limburg, signalen vanuit de verschillende doelgroe pen van de instelling en de maat schappelijke ontwikkelingen zijn de pijlers waarop het werk van deze vrijwilligers rust. De cliëntenraad van Stichting Thuiszorg Noord-Limburg is, zowel voor cliënten als voor geïn teresseerde toekomstige leden van de cliëntenraad, te bereiken op het telefoonnummer 0478- 526236. Het postadres is: postbus 218, 5800 AE in Venray.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9