Jlok Landweert heeft zijn problemen Berden Mode, Intratuin en bibliotheek goed toegankelijk kollege juicht dubbelfuncties iran raadsleden toe €9.49 Tienerdisco gaat door in De Steeg Gemeente en Dingus weer terug bij af [isdienst- geling oflecte inses eatrixfonds Jagermeister Goblet jenever Mas Mar$al Tinto igin l®1 - II MAAS idenuitlaatstroken, hangjongeren, slechte verlichting en openbaar groen nsdagavond bracht het gAge zijn tweejaarlijkse aan de wijk Landweert. ^.900 bewoners Venrays ite woonwijk. In de laat- decennia van de vori- jw werd Landweert in fasen opgebouwd. De er maar de gemeen- izin is niet bijster groot, jkvereniging heeft al de noodklok geluid over irek aan betrokkenheid icht. '5 bewoners waren naar itrum t Stekske gekomen, flffen er geen voltallig colle- in.( Burgemeester Waals (privé Bg iien) en wethouder Heidens 1 m üitie) ontbraken. Loco-burge- t'sier Driessen had het over uinj mooie en volle wijk met niet m j veel problemen'. Hij vond de ïn 5 msatie van de wijkvereniging r9"3 al te best en maakte het ver dat Landweert uit het wijkra- :g gestapt is. Gaandeweg kwamen de proble men boven tafel. Velen beklaag den zich over de slechte verlich ting. Niet alleen van veel fietspaden maar ook van de hon- denuitlaatstroken die niet op de goede plek zouden liggen. Eén bevindt bijvoorbeeld vlakbij de speelplaats van basisschool De Kruudwis. Jan Driessen kon, als verkeerswethouder, alleen mel den dat er binnenkort 31 licht masten extra worden geplaatst langs Fluitekruid en Koninginne- kruid. "Voor de rest heb ik niets te bieden. Ik erken dat vooral Landweert I vrij donker is. Maar in de tijd dat het aangelegd is, waren de lichtnormen nog anders." Daar nam de zaal geen genoegen mee en somde enkele knelpunten op. Driessen reageerde dat deze knel punten niet bekend zijn bij de gemeente. "En dat komt omdat u niet in het wijkradenoverleg zit. Daar wordt dit allemaal bespo ken." Deze opmerking viel bij voorzitter Jody Curfs en secretaris Henk de Visser helemaal ver keerd. "We zijn er een half jaar geleden uitgestapt omdat we er geen heil meer in zagen. Maar er is al die tijd nooit over een ver lichtingsplan gesproken", verze kerde De Visser. Een geirriteerde Curfs vroeg 'om een volwassen houding'. "Want zo ga je niet met elkaar om. Als er knelpunten voor de openbare verlichting geïnven tariseerd worden, dan horen wij gevraagd te worden", stelde de voorzitter die eerder de gemeente al een gebrekkige communicatie verweet. En ook toen schoof Driessen het af op de, in zijn ogen, niet goed georganiseerde wijkvereniging. "Want jullie zitten niet in de wijkoverleg." Er waren meer irritaties. Zoals over de hondenuitlaatstroken. Secretaris De Visser: "Waarom zijn die nooit geëvalueerd? Dat is toch toegezegd." Ook voelde de wijkvereniging zich gepasseerd bij de jongeren ontmoetingsplek OOP). Deze is door Synthese bij Honingklaver geplaatst zonder de wijkvereniging erin te kennen. De JOP zou ook nauwelijks gebruikt worden. Rondscheurende jonge ren op scooters en brommers op slecht verlichte fietspaden is de wijk een doorn in het oog. "Er moet meer verlichting komen", zei een dame. "Of moeten we wachten totdat er iemand ver kracht of aangerand wordt. Wethouder Mathieu Emonts probeerde de enigszins gespan nen sfeer te doorbreken. 'Ik wil het initiatief nemen. En nodig de wijkvereniging uit voor een gesprek om de communicatie te verbeteren. Want dat lijkt me wel nodig." Daarna werd de stemming wat opener en vriendelijker. Alhoewel egernissen als slecht onderhou den groen en zwerfvuil nog ter sprake kwamen. Wethouder Driessen: "We moeten bezuinigen want de financiële situatie van de gemeente is niet rooskleurig. Er wordt daarom één keer per jaar minder geschoffeld. En u moet het openbaar groen ook niet ver gelijken met de siertuin bij u thuis." Met de laatste twee opmer kingen kreeg Driessen (ongewild) de lachers op zijn hand. Beter nieuws was er te melden over de speelterreinen die binnen vijf jaar allemaal een opknapbeurt krijgen. Er passeerden nog enkele ver- keersonveilige situaties de revue. Zoals de hoek Klaproos/Kruiden- laan bij de supermarkt wat een onoverzichtelijke bocht is. De overlast van jongeren kwam regel matig ter sprake. Een wijkbe- woonster nam het voor de jeugd op die in het volgepakte Land weert nauwelijks bewegingsvrij heid heeft. "Ze wrorden overal weggejaagd. Het lijkt of ze onge wenst zijn. Iedereen zit er boven op en ze hebben helemaal geen ruimte. Dit is onrechtvaardig." Tot slot kwam de krappe huis vesting van de drie basisscholen ter sprake. "Het onderwijs heeft te lijden onder de slechte huisves ting", vertelde Henk de Visser. "Dit laat zeer te wensen over. De Kruudwis heeft zelfs een noodlo- kaal in de overblijfruimte gebouwd. Die school kan geen kant meer uit." Ook uitte een ouder zijn ongenoegen dat de bovenbouw van De Kruudwis een eind verderop in schoolwoningen moet zitten. "Het onderwijs staat er zwaar onder druk. Er zijn veel te veel kinderen op De Kruudwis. Ze hebben er geen ruimte." Een andere ouder wist dé oplossing: "Verkoop die woningen en bouw er bij alle scholen een laag boven op." Onderwijswethouder Emonts erkende de problemen. Hij kon toezeggen dat De Kruudwis in het nieuwe schooljaar een extra lokaal krijgt in de schoolwoning. En dat er in alle scholen 'vanwege onderwijsvernieuwing' kleine ruimtes extra bijkomen. nieuwe busdienstregeling les in Noord- en Midden- en Zuid-Limburg gaat fop zondag 15 december in, op zondag 5 januari. Vanwe- invoering van het collectief iroü pfliankelijk vervoer in loq rd-Limburg heeft Hermes in eu* leg met de provincie Limburg llo!> oten om de dienstregeling in a!2 rifde tijd in te voeren. Dit van- ,a$ ede integratie van het collec- iait vraagafhankelijk vervoer met reguliere openbaar vervoer, invoering van het collectief ^afhankelijk vervoer Peel- en sin Noord-Limburg start per i 2003- 3jon omotie jjyg ud-Venraynaar Lando Koppes ee pp 25 oktober promoveren tot lor aan de Faculteit der eeskunde van de Vrije Univer- l in Amsterdam op een proef- 349 lift over alcoholgebruik. Voor vang van zijn promotieonder- heeft Koppes de studies amelijkc Opvoeding en Bewe- «wetenschappen volbracht, j p promotie blijft Koppes als ^cnschappelijk onderzoeker inden aan het Vrije Universi- Mediseh Centrum. Ie opbrengst van de collecte hel Prinses Beatrixfonds Iraagt in 2002 maar liefst 15.00 euro (ƒ17.706,81, 81,81 meer als in 2001). Voor isen met onwillige spieren stevige handreiking van de irayse inwoners. Ie opbrengst is als volgt: Heide ,55 euro; Leunen 516,19 euro; ■selo 371,10 euro; Oirlo 116 euro; Oostrum 555,44 Smakt 77,95 euro; Holthees ,89 euro; Veulen 52,35 euro; fcpeel 96,85 euro; Ysselsteyn jlOeuro en Centrum 4.827,70 I. Deze inzet samen kan men men: eerst aan de ander den- en dan aan jezelf! Zij hopen 1003 weer op de steun van de fetanten en de gulle gevers in collecteweek van 7 tot en met september. Monique Bloemen van Ber den Mode, Ine van Dijck van Intratuin en Arnoud Bruijns van de Openbare Bibliotheek Venray kregen vrijdagmiddag van het Gehandicapten Plat form Venray het lokaal toe gankelijkheidssymbool over handigd. Het gehandicaptenplatform wil de bereikbaarheid, toegankelijk heid en bruikbaarheid t an accom modaties gaan stimuleren door Monique Bloemen van Berden ModeIne van Dijck van Intratuin en Arnoud Bruijns van de Openba re Bibliotheek Venray werden vrijdagmiddag door het Gehandicapten Platform Venray in de bloemetjes gezet jaarlijks in de Week van de Toe gankelijkheid symbolen uit te rei ken aan enkele mensen die het nodige hebben geïnvesteerd om hun bedrijf, winkel of instelling goed toegankelijk te maken voor valide en vooral invalide mensen. Overal in Nederland stonden tij dens de Week van de Toeganke lijkheid activiteiten op stapel van gchandicaptenplatforms en ande re organisaties, om het belang van een goede toegankelijkheid te onderstrepen. Volgens het Gehandicapten Platform Venray kan aan de bereikbaarheid en toegankelijk heid van bijvoorbeeld het zieken huis, gemeentehuis, bioscoop, De Sprank en tal van winkels, scho len en horecagelegenheden nog veel verbeterd worden. "Open en tijdig overleg met de gemeente en andere instanties is nodig om mede invloed te kun nen blijven uitoefenen op de hui dige ontwikkelingen. Zodat er bij bijvoorbeeld reconstructies van wegen, nieuwbouw en bij de ont wikkeling van het centrumplan zoveel mogelijk rekening wordt gehouden mt de normen van toe gankelijkheid. Toegankelijkheid moet vanzelfsprekend zijn", aldus Max v/d Langenberg van het Gehandicapten Platform Venray. Met de jaarlijkse uitreiking van het lokaal toegankelijkheidssym bool wil het platform de toegan kelijkheid van accommodaties in de gemeente Venray gaan stimule- l Politici moeten weten wat er speelt in samenleving" De dorpsraad van Leunen ndt dat een gemeenteraads- niet in een wijk- of dorps- ad of dorpsradenoverleg a8 zitten. Volgens Leunen is ze dubbelfunctie in strijd N het dualisme. Het college 1 de commissie Maatschap- Njke Diensten zijn het hier ei mee eens. De meeste par en juichen deze combinatie Ifs toe. 'n het dorpsradenoverleg staat nnen vrijwel alleen. Het dorp vindt dat een gemeenteraadslid uitsluitend de functie van advi seur in een dorpsraad mag vervul len. Dit om belangenverstrenge ling tegen te gaan. Leunen heeft nu in een brief een uitspraak van de politiek gevraagd. Momenteel bekleden drie raadsleden zo n dubbelfunctie. Patrick van der Broeck (CDA) is voorzitter van de Oirlose dorpsraad en is namens zijn dorp afgevaardigde in het dorpsradenoverleg. Theo Mulders (Samenwerking) is lid van de dorpsraad Veulen. En Tineke Lamers (Samenwerking) is secre taris van hel wijkplatform cen trum. CDA, PvdA en fractie Van de Vorle uitten in de commissie Maatschappelijke Diensten geen enkel bezwaar. Samenwerking was eveneens voorstander. Martin Wijnhoven wees wel op een risi co dat in Leiden tot een rel heeft geleid. Een raadsbesluit zou zelfs onrechtmatig kunnen worden indien een raadslid vanuit een ander (deel)belang heeft gestemd, volgens Wijnhoven. "In z'n geval dient een raadslid zich van stem ming te onthouden om rechten op schadeclaims te voorkomen." Alleen de WD zag een combi natie van beide functies niet zit ten. "Dit is niet aan te bevelen", zegt Leonie Cals. "Het is onmoge lijk om je vanuit een deelbelang te conformeren aan het algemeen belang. Een dubbele bestuurlijke verantwoordelijkheid is daarom onwenselijk en moeten we voor- cf cmH ie tMo UJU tieeéi 1 f}££ ra* 1/ komen." Wettelijk gezien zijn er geen bezwaren tegen de combinatie. Een dorpsraad adviseert namelijk aan het gemeentebestuur. Dat is in het nieuwe duale stelsel het college van B en W. De gemeente raad vervult de rol van lokale wet gever, volksvertegenwoordiger en controleur van het college. B en W v an Venray vinden het juist goed dat een raadslid tevens zitting heeft in een dorpsraad. De opinievormende discussies in de dorpen dragen toe aan de meningsvorming van een raadslid wat weer ten goede komt aan zijn politiek-parlementaire en contro lerende taak. Van belangenverstrengeling kan inderdaad sprake zijn. Het belang van een dorp kan immers strijdig zijn met het belang van de gemeente. Zo kan Oirlo tegen de komst van het grote bedrijventer rein met Indycarcircuit zijn. Ter wijl dit de gemeente economi sche voorspoed brengt en Oirlo daarvoor als beste locatie wordt gezien. "Een raadslid zal soms een bredere afweging moeten maken. Maar hij moet in staat zijn dat onderscheid te maken. En de dorpsraad achten wij in staat dat ook te begrijpen", zo schrijft het college in het voorstel aan de gemeenteraad. Een grondgedachte van het dualisme, dat na de verkiezingen van 6 maart is ingegaan, is om de lokale politiek weer dichter bij de burgers te brengen. Raadsleden moeten daarom goed op de hoog te zijn wat er bij de burgers leeft. Lidmaatschap van een dorps- of wijkraad kan bij uitstek bijdragen aan de informatievoorziening die een raadslid nodig heeft, zo oor deelt het college. "Dorps- en wijk raden vormen een rijke voedings bron voor een politicus die wil weten wat er speelt in de samen leving. Een combinatie van beide functies biedt juist een belangrijk voordeel. Het brengt het raadslid dichter bij de burgers in dorp of wijk. De samenleving zit niet te wachten op raadsleden die in een sociaal-maatschappelijk isolement leven. Politici mogen best neven functies hebben die hen vormen en voeden. Dat komt het functio neren ten goede en daarvan kan de samenleving alleen maar voor deel hebben." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Donderdag 10 oktober 2002 - Pagina 7 0.7 ltr met gratis schenkkurk 1 ltr van €4,25 voor €3.85 Deze tinto is een heerlijke, fruitige en vriendelijke rode wijn, die bij een heel groot publiek in de smaak zal vallen. De wijn is ook zeer geschikt voor een zeer breed publiek, omdat hij jong al erg lek ker is en zich dus makkelijk laat drinken bij vele gelegenheden. Het is een blend van Syrah, Gar- nacha en Tempranillo. Een prachtige mix tussen de Franse finesse en het Spaanse temprament. Merseloseweg 2-8, 5801 CD Venray Tel. 0478 - 51 56 16 Fax 0478 - 51 34 94 E-mail wijnhuisvenray@home.nl Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar kunnen ook in 2003 tijdelijk terecht in uitgaans centrum De Steeg in Leunen. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Venray deze week besloten. Een definitief onderko men voor de tieners is tot op heden nog steeds niet gevonden. Sinds eind 2001 vindt in De Steeg een tijdelijke tienerdisco plaats. Eigenaar Van Dijk is bezig een nieuwe uitgaansgelegenheid te realiseren op businesspark De Hulst. De verwachting is dat die accommodatie eind 2003 gereed zal zijn. Uit de bezoekersaantallen blijkt volgens de gemeente Ven ray dat de tienerdisco een con stant en groot aantal bezoekers trekt, circa 150 per avond. 'Gesteld kan worden dat de activi teit in een grote behoefte voor ziet. Uit de reacties van de jeugd (website, kaartenactie, jongeren- manifestatie) spreekt ook een hoge mate van tevredenheid', aldus de gemeente Venray. Door het vorige college werd een permanent jeugd- en jonge rencentrum van Venray als speer punt in het beleid genoemd. Door (juridische) problemen met OJC Dingus kan de jeugd niet terecht in het pand aan de Hoenderstraat. Naar een alternatief wordt door de gemeente Venray sindsdien gezocht. Voor de voortzetting van de tijdelijke tienerdisco is op jaarbasis circa 30.000 euro nood zakelijk. Het benodigde bedrag voor realisering van een perma nent onderkomen van de tiener disco kan op dit moment nog niet worden gegeven. Dit zal volgens de gemeente Venray mede afhan kelijk zijn van de locatie waarin de disco wordt ondergebracht. De onderhandelingen tus sen de gemeente en Dingus zijn vorige week woensdag tij dens de tweede gespreksronde gestrand. De standpunten van beide partijen lagen te ver uit elkaar. De kantonrechter, die de twee kemphanen naar de onderhandelingstafel terug stuurde, zal nu een uitspraak doen. Op 10 juli stelde dc kantonrech ter de gemeente in het ongelijk. De gemeente wilde Dingus uit het gebouw aan de Hoenderstraat 10 zetten. De kantonrechter gaf het jongerencentrum en de gemeente drie maanden de tijd om tot over eenstemming te komen over de verbouwing. Dingus, gesterkt door de rechterlijke uitspraak, beroept zich op het renovatieplan dat in augustus 1997 door de gemeenteraad is goedgekeurd. Daarna heeft de gemeente er nog allerlei voorwaarden, zoals samen stelling bestuur en beheersstich ting, aan verbonden. De kanton rechter is het met Dingus eens dat zij dit niet hoeft te accepteren en dat het renovatieplan. zonder voorwaarden en inclusief het kre diet van 700.000 gulden, nog steeds bindend is. Dingus wilde dit ook tot inzet maken van het gesprek. Evenals een schadevergoeding en vrijstel ling van huur vanwege de deplo rabele toestand van het gebouw. Omdat het jongerencentrum het hoofd nauwelijks boven water kan houden werd alvast een voor schot geëist. En daarmee wilde de gemeente niet instemmen. De door Dingus ingebrachte punten waren voor de gemeente niet bespreekbaar. Wethouder Emonts en zijn ambtenaren beriepen zich op de intentieverklaring van juli 2000. Een doelgroep van 12 tot en met 20 jaar, beheersstichting en bestuur stonden bovenaan de agenda. Bovendien wil de gemeente voor de uitvoering van het jeugd- en jongerenwerk een subsidierelatie onderhouden en er een professionele jongerenwer ker van Synthese inzetten. Ter wijl Dingus na de renovatie juist los van de gemeente wil staan en inmenging van Synthese al hele maal uit den boze is. Omdat beide partijen het voor af al niet eens waren over de agenda was het gesprek van woensdag 2 oktober bij voorbaat gedoemd te mislukken. Dingus verwijt de gemeente halstarrig- heid. "Het waren weer de beken de voorwaarden die niemand en dan ook helemaal niemand bij Dingus zal accepteren", aldus Gijsbers die hoopt via de kanton rechter snel een voorschot te krij gen omdat Dingus financieel kopje onder dreigt te gaan. "De enige winst is dat we nu zeker weten dat de gemeente andere bedoelingen heeft. Zij willen hele maal geen jongerencentrum a la Dingus. En ze hebben dat ook nooit gewild. Na dertien jaar is die duidelijkheid er eindelijk." Een dag na de breuk waren veertig jongeren present bij de commissie Maatschappelijke Diensten. De toespraken van Gijs bers, adviseur Henk Elegeert en vrijwilliger Juan Ramirez, die zijn verhaal met een reddingsboei illu streerde, werden met een stevig applaus ondersteund. Wethouder Emonts (PvdA) legde uit waarom vrijstelling van huur en een schadevergoeding onbespreekbaar waren. "Want de gemeente verhuurt een gebouw en daar horen ook huurpennin gen bij. We verhuren geen gebouw om niet", aldus Mathieu Emonts die vond dat er geen spra ke is van schade. "Want eerst moet daarvoor schuld worden aangetoond." Hij sprak van een 'basaal verschil van opvatting'. "Wij willen grip houden op het jeugd- en jongerenbeleid. Dus ook op Dingus. Via subsidie en bijbe horende voorwaarden. We wach ten nu de uitspraak van de kan tonrechter maar af."

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7