erzet tegen afschaffen ubsidie geestelijke bedienaren Project De Diepeling binnen zeven jaar afgerond Schouwburgbestuur kan verwijten onvoldoende hard maken Extra aandacht rampenbestrijding Venray verhoogt de grondprijzen Commissie komt niet door agenda heen Samen sterk deskundige partner A&A Igemene «serve 1 miljoen uro te laag ff "Renovatie foyer schouwburg in 2004" Politiedag afgelast Commissie Middelen voelt zich gepasseerd Niets! gins EL EN MAAS Donderdag 10 oktober 2002 - Pagina 5 let college wil de subsidie ,f maatschappelijk werk geestelijke bedienaren haffen. Het gaat om een rag van 29.000 euro per in de commissie Maat- appelijke Diensten was verzet tegen dit voorne- tn. Een paar jaar geleden td de gemeente al een ver- cfse poging om het af te lafïen. ilgens pastoor-deken Coenen BMhct grote gevolgen hebben, pi als katholieke kerk zijn per ent beschikbaar voor ieder- f Zeven dagen in de week en vraag naar onze 24 uur per dag. Voor noodgeval len en dienstverlening op kerke lijk gebied maar op ook maat schappelijk terrein. En dat kan niet zonder geld. Dan zullen we voortaan mensen met een maat schappelijke hulpvraag moeten doorsturen naar de gemeente." Coenen hoopt dat het zo ver niet zal komen. Bovendien ontvangen ook de dominee en de imams van zowel de Turkse als Marokkaanse moskee subsidie uit deze pot. "Een jaar of zes geleden is de subsidie toch gehandhaafd", weet Coenen nog. "Wel is toen afge sproken dat iedere parochie elk jaar verantwoordt wat er aan maatschappelijk werk is gedaan. Zodat de gemeente kan zien wat er met het geld gebeurd. En sinds dien maken we ook elk jaar dat overzicht." Deken Coenen wijst erop dat van de subsidie ook asielzoekers worden opgevangen en er op de scholen aandacht wordt besteed aan normen en waarden. De gemeente geeft als motivatie dat het niet tot haar kerntaken behoort om geestelijke bediena ren te subsidiëren. "Daar ben ik het niet mee eens", stelt Coenen. "Natuurlijk hoeft de gemeente niet de kerk te subsidiëren. Maar daar gaat het ook niet om. Het gaat puur om de maatschappelij ke hulpverlening. En daar hebben wij ook een taak in. Vooral de kleine parochies zullen het mer ken als de subsidie wordt stopge zet." Het CDA wil de subsidie behou den. "Daar hebben we in het ver leden al meermaals voor gepleit", zegt Henk de Klerk. "Het is vooral een waarderingssubsidie voor het vele vrijwilligerswerk." Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) noemde pastoor Jenniskens uit Ysselsteyn als voorbeeld. "Die heeft ten tijde van de varkenspest heel veel voor de dorpsbewoners betekend. Veel meer dan een instelling als Synthese zou kunnen doen." Martin Wijnhoven (Samenwer king) voorspelde een toestroming naar het reguliere maatschappe lijk werk indien de subsidie wordt stopgezet. Wethouder Emonts (PvdA) ant woordde dat de gemeente niet verplicht is geestelijke bedienaren te subsidiëren. "Want het is geen wettelijke taak. Het maatschappe lijk werk op vrijwillige basis zal daardoor echt niet stoppen. Want dat gebeurt vanuit een levens overtuiging. En het college ont kent deze functie ook niet", aldus Emonts. Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie. ir/\ Y* ei 1 p/>pc WU kennen het spel, V UUI OllvLCO de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51 POSTBUS 60. 5800 AB VENRAY. TEL.; (047S) 51 72 30. FAX: (0178) 5115 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! mlsteiger-aktie nu met 2 meter gratis. oductie nieuwe modellen altrex ladders en trappen vanaf september 2002 Fgpvaoi inspectie/certificering klimmateriaal LAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES SVELD 61 VENRAYTEL. 0478 55 33 55 Met veel hangen en wurgen eft het college een sluitende groting voor 2003 kunnen esenteren. De gemeente H minder uitvoeren want de esteringen zijn op een laag je gezet. Er komt een flinke minigingsronde van 2,5 ljoen euro en ruimte voor uw beleid is er niet. De emene reserve bereikt eind 13 een nieuw dieptepunt, folgens de begroting daalt de lene reserve in de loop van jcnd jaar met 662.000 euro g 2,0 miljoen euro. Daarmee :rt Venray de gevarenzone. |t' de algemene reserve is td om onverwachte tegen- te kunnen opvangen. Vol- S de provincie moet deze re minimaal 3,1 miljoen euro jen. Dat meldde Arnold van lij, hoofd financiën, woensdag commissie Middelen. Pethouder Heidens (CDA) kon aangeven hoe dit tekort van ljoen euro wordt aangezui- Er valt geen extra geld van :meentefonds te verwach- zei Heidens die echter toch lichtpuntje zag. Uit de zoge- ten september-circulaire van Rijk blijkt dat er nog een iverwacht voordeel zit aan te imen dat nog niet in de begro- ig 2003 is meegenomen. "Dat eft ons positief verrast", aldus Jdens Twan Jansen, directeur Algeme- Zaken, temperde het optimis- t direct. Want de gemeente ordt nog opgezadeld met toren de pensioenlasten van voorma- e wethouders. Door een wets- liging moet de gemeente, op rzoek van de wethouder, elders igebouwde pensioenrechten ememen. Venray gaat hiervoor n voorziening instellen. "Het is o inhaalslag uit een lang verle- o Het gaat echt om forse dragen om deze pensioenen emaal te repareren. We zijn toom heel dankbaar voor de ttvaller uit de september-circu- waarmee Jansen al aangaf arheen het voordeel gaat. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray hield afgelopen zaterdag in samen werking met de Dorpsraad en de firma Teunesen Zand- en Grindexploitatie een geslaag de informatiemorgen bij de ontgrinding aan De Diepeling. Speciaal voor deze gelegenheid had de firma Teunesen op locatie vlakbij het kantoorgebouw een fraaie tent laten plaatsen, die vrij wel geheel gevuld was met belangstellenden. Was er in Cas tenray niet tegelijkertijd een uit vaartdienst geweest voor een overleden inwoonster, dan was de ruime tent ongetwijfeld veel te klein geweest. De aanwezigen werden onthaald met ruim schoots koffie, vlaai en frisdrank en na een welkomstwoord door de voorzitter van de Stichting Heemkundig Genootschap Cas tenray werd gestart met een videopresentatie over het produc tieproces van zand en grind. Het zand en grind van De Diepeling gaat naar afnemers in de bouwwe reld en wordt eveneens gebruikt in de wegenbouw en de betonin- dustrie. Liefst tien verschillende soorten zand en grind worden door de gigantische installaties bij De Diepeling geselecteerd. Een nieuwe zuiger die de naam Val kenberg draagt, genoemd naar een vlakbij gelegen historische herberg/boerderij, haalt het zand en grind omhoog. Waar men op andere locaties soms wel 30 meter diep gaat, kan men aan De Diepeling niet dieper gaan dan 12 tot 15 meter vanaf het waterop pervlak, want daarna stuit men op een dikke laag hout, afkomstig van een oerbos. Na de videopre sentatie werd onder een druileri ge regen in vier groepen een rondleiding gegeven over het ter rein en langs de installaties, waar bij door de mensen van de firma Teunesen deskundige uitleg werd gegeven. Net voordat de hemel de sluizen opende, was iedereen weer terug in de tent, waar door projectleider Piet van Rossum aan de hand van enkele tekeningen een uiteenzetting werd gegeven over de huidige situatie, maar vooral ook over de nog komende productiejaren. Het exploitatiege- bied ondergaat nog een paar klei ne uitbreidingen, maar men denkt over vijf tot zeven jaren het pro ject aan De Diepeling te kunnen afronden. Het eindresultaat van de ontgronding zal dan een schit terend natuurgebied zijn, waar flora en fauna en hopelijk ook de geinteresseerde mens in alle rust en harmonie kunnen vertoeven. De firma Teunesen zal in samen spraak met de Dorpsraad en de betrokken gemeentelijke overhe den alle zorg besteden aan de afwerking voor een passende eindbestemming. Nadat er gelegenheid was voor het stellen van vragen, werd het woord gegeven aan de heer Henk Jacobs uit Horst. Hij vertelde over zijn jarenlange speurtocht op het terrein, waarbij zijn grote belang stelling met name uitging en nog gaat naar allerlei bijzondere ste nen en fossielen. Hij hield een boeiend en gepassioneerd betoog over zijn hobby. Na het uitspre ken van een dankwoord door de voorzitter van het Heemkundig Genootschap en door de heer Van Rossum namens de firma Teune sen, was er gelegenheid om na te praten en de geëxposeerde foto's, stenen en archeologisch materiaal te bezichtigen. Hiermee werd een buitengewoon geslaag de infomorgen aan De Diepeling afgesloten. Omdat door omstan digheden een groot aantal inwo ners van Castenray niet aanwezig kon zijn, is de Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray voor nemens, om in maart 2003, rond de datum van haar tweejarig bestaan, in het gemeenschapshuis in Castenray een dialezing en De kantonrechter heeft «loten dat de arbeidsover- tnkomst van directeur Peter Neef met de schouwburg 1 november 2002 wordt inbonden. De Neef krijgt een mto jaarsalaris mee van Ö.OOO euro. Het schouwburg- «tuur legt zich erbij neer. 'ij zijn niet ontevreden en «pecteren de uitspraak", fgl voorzitter Leo Janssen. Op 17 juni diende het schouw- "rgbestuur een verzoek in voor «ontslag van De Neef. Op vrij- 5 juli verschenen beide partij ivoor een mondelinge behande- ig voor de kantonrechter die to 'ernstig verstoorde arbeids- «houding' constateerde. De ivocaten konden het daarna niet tos worden over de afkoopsom. %ns Janssen vroeg De Neef ei dubbel jaarsalaris terwijl het ^louwburgbe,stuur één jaarsala- ls bood plus een betaalde opdracht om de programmering voor het volgende theaterseizoen nog te doen. "De Neef wilde voor zichzelf beginnen en wij hebben hem de eerste opdracht aangebo den. Maar dat heeft hij gewei gerd", aldus Leo Janssen. Het schouwburgbestuur vroeg het ontslag aan vanwege 'incom petentie en mismanagement' van De Neef (46) die sinds 1 maart 1995 directeur is van de Venrayse schouwburg. Hij zou een eigen zinnige directeur zijn die zich niet aan gemaakte afspraken hield, tekort schoot in de communicatie en bedrijfsvoering, gelden ver keerd besteedde en niet op goede voet zou staan met het personeel, zo beweert het bestuur. Peter de Neef weerlegde deze verwijten. Dat theatercafé De Artiest onder zijn leiding verlie zen leed kwam vanwege een gebrek aan horeca-ervaring. Vol gens De Neef is hij op aandringen van Ben W toch met deze taak belast. Ook zegt de ex-directeur dat hem van onvrede bij het per soneel of onvrede over zijn func tioneren niets is gebleken. Er zijn geen verslagen van functione ringsgesprekken of schriftelijke waarschuwingen. De Neef bestrijdt tevens dat hij niet goed zou liggen bij de plaatselijke cul turele verenigingen. Hij meldt dat het bezoekersaantal onder zijn bewind is verdubbeld tot 55.000. De kantonrechter vindt dat het schouwburgbestuur haar sterke verwijten onvoldoende hard kan maken. Ook oordeelt de rechter dat de directeur niet alléén verant woordelijk is voor de (financiële) problemen die zich hebben voor gedaan. Het huidige bestuur, het derde voor De Neef in Venray, weet pre cies wat het wil en houdt zich nauwgezet met de gang van zaken bezig. Met het risico dat taken van de directie door het bestuur wor den overgenomen en dat meerde re personen over hetzelfde onder werp een besluit nemen. De kantonrechter concludeert dat dat zwaardere eisen aan een direc teur stelt omdat zijn speelruimte beperkt is. De rechter houdt zelfs nog de mogelijkheid open om het ont- slagverzoek in te trekken. "Maar daar kan geen sprake van zijn", zegt voorzitter Janssen. "Er is geen weg meer terug want wij passen gewoon niet bij elkaar. Daar is het bestuur het unaniem over eens." Leo Janssen erkent dat Peter de Neef het in de afgelopen jaren niet gemakkelijk heeft gehad. Veel negatieve publiciteit, ruzies tussen wethouder en bestuur, de verliesgevende horecatak, de dure verbouwing en veel perso neels- en bestuurswisselingen. Janssen beweert dat het bestuur twee jaar geleden bij haar aantre den blanco met De Neef van start is gegaan. "Als eerste hebben we de horeca afgestoten. Peter kreeg daardoor een taak minder en kon zich helemaal op het theater rich ten. Daarna zijn we financieel rond gekomen met de gemeente en hebben een vierjarig conve nant afgesloten. Pas toen kwam het theater in beeld. Al snel bleek dat onze ideëen niet overeen kwa men. De verschillen in inzicht ble ken te groot. Wij konden niet meer door één deur." In november 2001 vond een eerste gesprek plaats over het functioneren van De Neef. "En daar is inderdaad geen verslag van gemaakt. Ook niet van de volgen de gesprekken. Want we gingen er vanuit dat we er onderling zou den uitkomen", aldus Janssen. Maar dat bleek een misvatting. Peter de Neef was niet bereik baar voor commentaar. expositie over De Diepeling te houden. Ook de heer Jacobs zal daar met zijn uiterst interessante en fraaie collectie stenen en fos sielen aanwezig zijn. Zo vond hij aan De Diepeling tijdens zijn wekelijkse speurtochten in ruim twaalf jaar diverse agaten, die gezaagd, geslepen en gepolijst de meest grillige en kleurige figuren prijsgeven. Maar ook het ver steende hout en de fossiele zaden, vruchten, zeeëgels, koralen, schelpdiertjes zijn het bezichtigen meer dan waard. Het schouwburgbestuur wil een grondige verbouwing van de huidige foyer. Archi tect Lerou inventariseert momenteel de eisen en wen sen. Hoe en voor hoeveel geld de schouwburgfoyer gerenoveerd wordt is afhan kelijk van de financiële mid delen. Volgens voorzitter Leo Jans sen is dit project momenteel de belangrijkste taak van het bestuur. Eind dit jaar liggen de eisen en wensen op tafel. Daar voor worden ondermeer gebrui kers, verenigingen, bestuur en horeca ondervraagd. In 2003 hoopt het bestuur de plannen en de financiën rond te hebben. De verbouwing zou dan in 2004 worden uitgevoerd. "Nee, we gaan niet aankloppen bij de gemeente. We gaan zelf actief fondsen werven. Het resultaat daarvan bepaalt straks onze mogelijkheden." Het bestuur vindt de foyer een dissonant in het huidige gebouw. Janssen: "Het is eigenlijk helemaal niks. Naast ontvangstruimte met gar derobe willen we er een klein theater van maken met mogelijk een verdieping. Dat zou ook ide aal zijn voor de Venrayse vereni gingen." In verband met het overlijden van prins Claus is de Landelijke Politiedag op zaterdag 12 oktober afgelast. Tijdens deze dag zou in en rondom het politiebureau aan de Rijnbeekstraat in Venlo een open dag plaatsvinden. Deze open dag gaat dus ook niet door. Het besluit om de Landelijke Politiedag 2002 op 12 oktober te schrappen is maandagmorgen door de Raad van Hoofdcommis sarissen in Nederland genomen. Deze beslissing past in het beleid van de Rijksvoorlichtingsdienst om tot en met de uitvaart en de bijzetting van de prins alle officië le gebeurtenissen met een feeste lijk karakter af te gelasten. De commissie Middelen reageerde woensdag verbaasd op het meerjarig uitgaven- en investeringsplan (MUIP). In 2003 is hierin 286.000 euro opgenomen voor de vaste per sonele bezetting die de nieuw bouw van het gemeentehuis gaat begeleiden. Terwijl de commissie in juli dit niet goedkeurde. Bovendien heeft de raad nog geen besluit geno men. Wethouder Heidens (CDA): "Dit bedrag moet erin zitten want anders is de MUIP niet volledig." Hij kwam in botsing met zijn eigen fractie. Rein Dupont vond dat Heidens zich er 'goedkoop en te gemakkelijk' vanaf maakte. "Want wat is dan de status van de MUIP. Dit is zo niet afgesproken in de commissie." Het college wil in 2008 een nieuw gemeentehuis in gebruik nemen. Dit kan ook middels een verbouwing van het huidige raad huis. Om dit te onderzoeken en te coördineren worden er drie amb tenaren fulltime vrij gemaakt voor een periode van zes jaar. Voor 0.4 fte wordt een communicatie medewerker aan het team toege voegd. "We hebben hief geen goedkeuring voor gegeven", zei Paul Vriesekoop (PvdA). "Er zal toch eerst een besluit van de raad moeten komen om deze gelden te kunnen uitgeven." Heidens zei dat het college de onderbouwing van 3,4 fte opnieuw bekeken heeft. "En we zijn toch tot de conclusie geko men dat dit verantwoord is." Op aandringen van de commissiele den wordt het binnenkort opnieuw op de agenda gezet. De gemeente Venray gaat zich extra inzetten voor een goede voorbereiding op de rampenbestrijding. Burge meester en wethouders gaan extra aandacht besteden aan het bestuurlijke aspect. Ze richten zich met name op planvorming en oefening. Landelijke gebeurtenissen heb ben geleid tot een groot aantal beleidsstukken van de landelijke overheid en de provincie die in de gemeentelijke rampenbestrij dingsorganisatie een vertaling moeten krijgen. Dat is een com plexe zaak waarvoor de gemeen ten in Noord- en Midden-Limburg zoveel mogelijk samenwerken onder voorzitterschap van de gelijknamige regio. In die voorbe reiding zijn planvorming en voor al oefening van wezenlijke bete kenis. In de Perspectiefnota 2002-2006 van de gemeente komt dat ook zo aan de orde. Enkele onderwerpen die hierbij centraal staan zijn: communicatiestrategie, strategisch beleid, kwaliteitsbe waking, regionaal actieprogram ma, nieuw rampenplan en een operationeel organisatieplan ter vervanging van draaiboeken, opzetten informatie- en advies centrum (in feite éénloket ram penbestrijding), standaardisering slachtofferregistratie, bezetting en organisatie gemeentelijk organisa tiecentrum. In de regionale organisatiestruc tuur stuurt dit actiecentrum vol gens het beleid van de regionale staf een tiental processen die de rampenbestrijding kenmerken. Daarnaast is het centrum in meer of mindere mate betrokken bij nog een twintigtal rampenbestrij- dingsprocessen. Het centrum staat onder leiding van de gemeentesecretaris. De gemeente Venray wil de vaste grondprijs in 2003 voor de vrije sectorbouw verhogen van 170 naar 190 euro per vierkante meter. Dit staat in een voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. De uitgifte prijzen voor gronden worden jaar lijks aangepast aan de marktont wikkelingen. Venray gaat er daarbij vanuit dat de grondprijzen voor woningbouw marktconform dienen te zijn en concurrerend ten opzichte van vergelijkbare gemeenten. In vergelijking met andere gemeenten loopt Venray niet uit de pas. Zo kost een vier kante meter bouwgrond in de gemeente Deurne tussen 193 en 240 euro. In Helmond wordt een vaste grondprijs van 245 euro gehanteerd, in Venlo 182 euro, in Uden 227 en in Weert 160 euro. In de omliggende gemeenten Horst en Boxmeer kost een vier kante meter bouwgrond respec tievelijk 159 en 150 euro. Het col lege stelt verder voor de grondprijzen voor de sociale bouw en voor sociaal-culturele doeleinden en gronden niet in exploitatiegebieden te verhogen met het inflatiepercentage van 4,25 procent. De grondprijzen voor bedrijventerreinen gaan met ongeveer zeven procent omhoog. De grondprijzen voor 2003 die nen uiterlijk 31 december te wor den vastgesteld door de Venrayse gemeenteraad. De commissie Middelen heeft vorige week woensdag de overvolle agenda niet kun nen afhandelen. Drie onder werpen werden doorgescho ven naar de vergadering van november. Om elf uur keek voorzitter Bert Linskens op zijn horloge. Er was inmiddels drieënhalf uur verga derd en er stonden nog vijf pun ten, inclusief de rondvraag, op de agenda. Linskens stelde voor om drie onderwerpen door te schui ven naar de volgende vergade ring. En daar konden de achttien commissieleden zich wel in vin den. Omdat er niemand gebruik maakte van de rondvraag kon de bijeenkomst om 23.10 uur wor den afgesloten. Een marathonzit ting zoals op 3 juli, toen de com missie Middelen vijf uur vergaderde, werd hiermee voor komen. Een oktobervergadering is tradi tioneel een lange zit. Omdat dan de begroting op de agenda staat. Dit jaar komt daar nog het colle geprogramma, de perspectiefnota 2002-2006, bij. Bovendien is er in 2002 vanwege de coalitievorming geen Voorjaarsnota geweest. Waardoor het meerjarenplan van uitgaven en investeringen (MUIP) nu ook samen met de begroting behandeld wordt. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5