Kunst Cultuur jubileumfeest pie Nakse Bananen Zeventiende editie Zomaarpop in Oirlo Harold Sf 7 LENSSEN De Rijstmoeder St. Ceacilia 40 jaar Pianorecital in het Theehuis Bullseye in de Bonte Koe VeRljöt- moeaer OP A (0478)539020 agio EEL EN MAAS Donderdag 10 oktober 2002 - Pagina 17 Racooi) en Peter Pan Speedrock. Die halve finale wonnen ze ook, waardoor ze met hun zevende optreden op het grote podium van popzaal 013 in Tilburg ston den. Na dit nu-metalgeweld wordt er even gas terug genomen met de band UFFO. Om maar meteen duidelijkheid te scheppen: de naam UFFO staat voor Unidenti fied Freaks Flying Over. Deze band. toevalligerwijs net als The Next Fall afkomstig uit Boekei. bestaat in de huidige formatie 3 jaar. In deze tijd heeft de band in Brabant al stevig naam gemaakt met een boel optredens door heel de provincie en deelnames aan talentenjachten, die behoorlijk vaak winnend werden afgesloten. De nummers liggen tussen rock en pop in en de stijl is te vergelij ken met bands als Creed, 3 Doors Down en Nickelback. Live zetten zij deze nummers met een hoop lef om in een perfecte Amerikaan se show. Hierna gaat Zomaarpop door met de Tilburgse punkpopband One in a Million. Dit kwartet valt in positieve zin op door rustige intro's, driestemmige zang en ste vige gitaarsolo's. Ze maken han dig gebruik van de contacten die enkele leden hebben via de Rock academie, want ze stonden al meer dan een handvol keren in popzaal 013 en niet met de min sten. Zo speelden zij al in het voorprogramma van Therapy? en tijdens de week van de Neder landse popmuziek op 3FM met Within Temptation en Di-rect. Inmiddels heeft men al weer wat nieuwe nummers vereeuwigd op een schijf, waarmee ze een pla tencontract hopen af te dwingen. Hoofdact van het festival is het Arnhemse Dimension Seven. Eigenlijk zou deze band vorig jaar al spelen, maar dit kon toen door een blessure niet doorgaan. Ze wilden dit optreden dit jaar ech ter perse in komen halen. Dimen sion Seven is misschien nog niet echt doorgebroken naar het grote publiek maar heeft bij de kenners al een behoorlijke reputatie. In 1999 wonnen ze de publieksprijs en de prijs voor de beste live-act tijdens de finale op de Grote Prijs van Nederland. In 2000 wonnen ze de Aardschok Metal Bash en gingen ze in Tsjechië en Zwitser- Los Tontos op Zomaarpop. land op tour met Machine Head. In 2001 kwam hun debuutalbum '10 Ways to Hate' waarop zanger Joke, drummer Spooky, gitarist 474c44 en bassiste P. in tien furi euze nummers hun frustraties uiten. De CD ontving behoorlijke recencies, maar vooral live staat de band haar mannetje. Zo wer den zij door Soulfly meegenomen op een tour door Duitsland en stonden ze dit jaar op de eerste Nederlandse editie van Ozzfest in Nijmegen. Afsluiter van het festi val is de Landidandidododildo- dixosoundparade. Voor het vaste Zomaarpop-publiek behoeft dit drietal geen nadere introductie. Ooit als grap onder in de kelder van OJC Watjang?!? begonnen. Dit resulteerde in drie edities lang in de stampvolle kelder de voetjes van de vloer. Het leverde hen ondertussen optredens zowel bin nen als buiten de regio op. Vorig jaar ontbraken ze voor een keer. Dit jaar voor het eerst op het grote podium met hun knotsgek ke discoshow. Onder in de soos kan er op zon dag eerst geskankt worden met de lokale ska-helden Skaketoe, wat een kort maar heftig debuut optreden belooft te worden. Voor de rest van de dag wordt de soos het domein van de dance-muziek, waarbij verschillende stijlefcf;,voor bij zullen komen. Zo begint DJ Morlock met een portie funky drum 'n bass tracks. Vervolgens draait DJ Dog-E een dampende mix van techno en trance en komt DJ X-Ception voorbij met anderhalf uur beukende hardsty- le. Tot slot is het net als vorig jaar hakkuh geblazen met DJ Die- Moon vs. Ruff-Rvder die al menig Dingus Hardcore Impact feest tot een hoogtepunt hebben gebracht. Kortom is er dit jaar wederom voor ieder wat wils te beleven op Zomaarpop. Het festival heeft net als andere jaren geen voorver koop. De organisatie adviseert bezoekers tijdig te komen om niet voor een teleurstelling te komen staan. Vorige edities waren op beide dagen al behoorlijk vroeg uitverkocht. Op zaterdag zal Zom aarpop om 20.00 uur haar deuren openen en op zondag is de zaal om 14.00 uur al toegankelijk. Boekrecensie in Peel en Maas De Rijstmoeder: zij is de 'geefster van leven' en staat aan het begin van een drama tische familiegeschiedenis die vier generaties bestrijkt in het exotische Maleisië. Hartstocht en verlangen, liefde, verraad en dood -en een mysterieuze banvloek die pas in de vierde generatie zal worden opgeheven. Maar tegen welke prijs? Zelden is een debuutroman zo jubelend ontvangen. Het boek van deze getalenteerde nieuwe auteur, dat is gebaseerd op het opmerkelijke leven van haar grootmoeder, dwingt over de hele wereld grote bewondering af. Rani Manicka schrijft in de tra ditie van Jung Chang, Arundhati Roy en Colleen Mc Cullough. Rani Manicka is geboren en opge groeid in Maleisië. Zij heeft eco nomie gestudeerd en woont nu in Engeland. De Rijstmoeder is haar m&m MANICKA debuutroman, die een dramati sche familiegeschiedenis over vier generaties in Maleisië beschrijft. De Rijstmoeder is een uitgave van the House of Books en is ook verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venrav. aterdag 12 oktober in OJC Dingus Het is OJC Dingus - en dan poral de Dingus Hardrock irision, de afdeling in Din- ]jj die ook voor de organisa- t en uitvoering van punk- incerten tekent - een waar cnoegen om het twaalf en drie kwart jarig jubileum- est van Die Nakse Bananen mogen presenteren. Het estje barst zaterdag 12 okto- ff om 20.00 uur los. Niet alleen vanwege het feit dat n van 's Neerlands toppunk- jods het jongerencentrum aan- tl, maar vooral ook omdat het Kenavontuur in OJC Dingus [begonnen. In januari 1990 Buiten Stephan, Fedor en Deef jiDie Nakse Bananen op te rich- n. Al na drie repetities volgt het fee optreden in OJC Dingus, jik voor het eerste optreden lordt Pascal nog als gitarist aan malen. In die dagen werden de miers gekenmerkt door expe- mentcn. geleidelijk aan volgden de kiedens in en ook buiten de gjo. Binnen de regio ging toen woorkeur wat meer uit naar die jdere punkband uit Horst Ameri- l die onlangs nog hun 12.5 jarig Bcum vierde. Set voornaamste doel in die ten was gewoon een beetje T^ven in de brouwerij te gooien nt Venray werd maar steeds Ier en saaier. De eerste demo ?ette dan ook niet voor niets ihat s up, Venrooi?. In 1992 neemt een bijna geheel emieuwde bezetting een nieuwe emo op: Asperges en Bruun' o uon' Die Nakse Bananen reizen het me ele land door: van kraakpand ur boerenschuur tot aan de gro nd re concertzalen toe. Die Nakse epc manen wisten iedere keer weer Linl feral hun grappige reputatie als a immelpunkers waar te maken. In 994 kreeg Die Nakse Bananen ns( tnzware klap te verduren: door Ou uiting van de concertzaal van st ïi IJC Dingus, verloor de band haar mee iefen)ruimte. Het vinden van een nieuwe oefen)ruimte was niet gemakke- jk, maar via een tussenstop bij dos Merlin in Meerlo, belandde eband toen uiteindelijk in OJC liksin Horst. De tweede dreun voor de band wam in oktober 1995, toen drummer - en inspirator of the band - Deef (kanarie) Alexander, in verband met diens rol als mede redder van Dingus, als bestuurslid van OJC Dingus 'op last van de gemeente Venray en welzijnsin- stelling Synthese' moest vertrek ken. Min of meer daar dus naar toe verbannen kwam Deef in Rot terdam terecht om daar te gaan werken als uitvoerend welzijns- ambtenaar bij de gemeente Spijke- nisse, in het jongerencentrum van die gemeente. Deef zette de bananenformule door en vond aldaar nieuwe bandleden. Even energiek als altijd, werd daarna stevig doorgewerkt en aan de weg getimmerd. In no time zijn Die Nakse Bananen, van bekende punkband, uitgegroeid tot één van de vaandeldragers van de punkscene. Er werden nieuwe nummers aan de lopende band geschreven, hetgeen resulteerde- in een nieuwe demo 'short dick man Er volgden nu ook optre dens in België. DNB wisten nog steeds aandoenlijke rammelpunk te produceren. Na alweer een bezettingswisse ling in 1998 - de laatste trouwens - de band krijgt hier haar vaste bezetting, presenteert de band een nieuw wapenfeit, de demo: 'de nieuwe bezetting' Tocado Records weet Die Nakse Bananen te strikken voor een contract. De eerste cd Bummer 99 was bij de release party in de Vlerk (Rotter dam) zo goed als uitverkocht. De party was - op één na - het drukste feest dat er toendertijd werd gehouden.,DNB belandde na dit succes nu ook in Frankrijk en Duitsland. Na twee jaar van veel spelen en feesten komt DNB met een nieuwe cd: Untitled. Naast punkinvloeden zijn nu ook psy cho en ska invloeden te horen, maar dan wel op z n banaans! In de loop der jaren is DNB een kweekvijver geweest voor nieuw muzikaal talent. Menig bandlid deed zijn eerst (serieuze) muzika le ervaring op bij Die Nakse Bana nen. DNB presenteerden ook nieuw talent en wist velen te inspireren om zlef met een band te beginnen. Waar een wil is zijn Die Nakse Bananen. De geschiedenis van DNB en Dingus vertoont grote overeenkomsten: beide zijn niet weg te pesten en zijn er nog steeds. Ook Dingus heeft veel bands de kans geboden zich aan het publiek te presenteren. Het feest zal verder worden opgeluisterd door twee bands die momenteel stevig aan de weg tim meren en dat zijn: No Hoodlums en Last To Go. De No Hoodlums komen uit Oosterhout en spelen een stevig potje punk. Last To Go, komt uit Nijmegen en wijde omgeving, en speelt skapunk in de stijl van Beans. "P, KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds Showroombezoek Stayerhofweg 2b op afspraak WanSSUIU v 0p vrijdag 11 oktober aanstaan- "le vindt er in het Vierlingsbeekse jongerencentrum Gryphus een cabaretvoorstelling plaats van «UL. In Gryphus speelt het duo 7 baar avondvullende voorstelling Gehakt. In hun programma gehakt combineren Ramses raus en Edo Brunner fysieke ele- entcn met tekstuele grappen, et duo is goed op elkaar inge- eld en de onderlinge rolverde- g is uitstekend: de vileine Graus tie ontwapenend onnozele runner belachelijk maakt. Tij- ens het programma verschuift eze machtsverhouding op sub tiele wijze en aan het einde is het Mn ook Brunner die volledig uperieur is. De voorstelling staat uit een aantal absurdisti- be scènes, waarbij ze steeds strassen met onvermoede wen- Foto: Daan Verschuur dingen. Het balanceren op het randje van spel en werkelijkheid is voor de jongens van RUL het meest spannend. In ieder geval proberen ze het publiek op het verkeerde been te zetten door schijnbare onderlinge misverstan den uit te spelen. In 2001 won RUL met overtuiging zowel de jury- als publieksprijs tijdens het Leids Cabaret Festival. De jury sprak van 'een sympathiek duo. dat de zaal gemakkelijk aan het lachen krijgt'. Gryphus is geo pend vanaf 20.30 uur. De voor stelling van RUL begint om 21.00 uur precies. Kaarten a 8,00 euro zijn telefonisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508. Reser veren via internet is mogelijk via de Gryphus website www.gryp- hus.nl. Zondag 13 oktober om 15.30 uur speelt de uit Israel afkomstige pianist Yoram Ish-Hurwitz in het Theehuis twee belangrijke wer ken uit de Romantiek: de sonate D960 van Schubert en het eerste deel van De Pelgrimsjaren van Franz Liszt. Zwitserland. De Schu- bert-sonate behoort stellig tot de mooiste werken die de componist ooit schreef en voert de luisteraar via verrassende wegen langs uiter ste stemmingen van desolaatheid naar opgewektheid, die toch weer bedrieglijk lijkt. Uit het drieluik De Pelgrimsjaren dat de pianist bezig is te realiseren in een reeks van concerten in en buiten Nederland maar ook op CD, gaat zondag deel 1, Zwitserland. Het Yoram Isb-Huru'itz gaat in dit drieluik zeker niet om reisimpressies, het zijn pianostuk ken die Liszt in de loop van veer tig jaar schreef en die thematisch zijn gebundeld. Zwitserland staat hier voor natuur, bij uitstek een thema in de Romantische litera tuur. Yoram Ish-Hurwitz studeer de bij Danielle Dechenne en Jan Wijn in Amsterdam, studeerde vervolgens als eerste Nederlander aan de Julliard School of Music in New York om daarna nog twee jaar te gaan studeren in Hannover. Voor inlichtingen en kaarten (veertien euro per stuk) kunt u terecht op telefoonnummer 0478- 582472. Het gemengd Maashese koor St. Ceacilia uit Maashees viert op zaterdag 19 oktober haar 40-jarig jubileum. De viering vindt plaats in de kerk van Maashees om 20.00 uur Diverse koren treden op zoals De Oostrumse Zangkompe- neej, Sezako uit Sevenum, Oc-tet nog. Het Maashese koor zingt onder leiding van de heer Wim Lakcman. Enkele leden zijn al meer dan 35 jaar lid van de Maas hese zangers. Zij steken veel tijd in repetities waardoor het gehalte hoog is. De toegang tot deze korenavond is vrij. In de pauze wordt alle toehoorders koffie of thee aangeboden. Zondag 13 oktober staat Bul lseye in de Bonte Koe. Met invloe den van Black Sabbath, Monster Magnet en Zakk Wylde staat deze band voor powerrock op z'n best. Op diverse motortreffen heeft deze band inmiddels een aardige reputatie opgebouwd. Ze hebben net een kleine inter nationale tour (Zweden, Tjechië, Duitsland en België) achter de rug en staan binnenkort met de man nen van Kane op de planken. Zij komen naar de Bonte Koe om ons te bewijzen dat ze de vetste rock band van de Lage Landen zijn! Check out www.bullseve-power- rock.com. Het concert begint om 17.00 uur. De entree is drie euro. Wat ooit begonnen is als een eendaags festivalletje, is uitge groeid tot een begrip in de regio dat alweer voor de zeventiende keer in gemeen schapshuis 'de Linde' wordt georganiseerd. Naast de gezel ligheid is het kenmerk van Zomaarpop dat enkele regio nale bands de kans krijgen zich op een groter podium te presenteren. Een van die bands komt voort uit het winnen van de Battle of the Watjang?!? die in juni voor de tweede keer gehouden is, en waar beginnende bands uit de regio strijden om een plek als opener op de zondag. Verder stond er op Zomaarpop ook altijd een gerenommeerde skaband. Zo hebben ooit bands als The Beat- busters en Mark Foggo Skasters de condensdruppels van het plafond laten komen. De programmering heeft besloten die trend eens te doorbreken om zo meer ruimte te geven aan talent dat landelijk op het punt van doorbreken staat. De laatste jaren heeft Zomaarpop. onder meer met Krezip en Dread- lock Pussy, al meer van dat talent over de vloer gehad. En de organi satie is daar dit jaar opnieuw in geslaagd. Opener op zaterdag 19 oktober op het grote podium van het festi val is de band Scum. Na Onattic bestaat er eindelijk weer eens een bandje in de regio met leden uit Oirlo die zich voor een thuispu bliek op het grote podium uit kunnen gaan leven. Scum is nu ruim een jaar bezig en kent niet bepaald een rustig begin. De drie dames en twee heren, gemiddel de leeftijd 16 jaar, hebben zich namelijk volop gemanifesteerd tij dens talentenjachten en showca ses in de regio. Zo deden ze mee aan Knokke um te Rokkuh in Mer lin, Jera's Fight for Fame en waren zij een spetterende opener van Koninginnepop in café De Eve naar in Venray. Wat opviel bij deze optredens was, buiten dat hun covers van onder andere K's Choice en The Cranberries zeer aardig klinken, dat ze voor hun leeftijd al een behoorlijk repertoi re van eigen nummers hebben die naar meer smaken. Na Koningin nepop hebben ze het betrekkelijk rustig aan gedaan met onder ande re nog een optreden op de Cas- tenrayse kermis. Tweede band van de avond is The Sheer. Deze band belooft een van de hoogtepunten van deze editie te gaan worden. Deze Haar lemse band maakt frisse gitaarpop met een flinke Britse inslag die men op het podium op een zeer overtuigende manier weet over te brengen. Als je ze dan toch wil vergelijken, denk dan eens aan een kruising tussen Oasis, Super grass en Stereophonies. Toen de organisatie hen in januari bena derden voor Zomaarpop wilden zij al voor oktober wat optredens in deze regio gaan doen. Onder tussen had de band al op Noorder slag gestaan en de Popslag bij de BuzZ op 3FM gedeeld gewonnen. Na een secret gig' op de Ouwe Lullenavond in OJC Watjang?!? wonnen ze nog meer zieltjes in een behoorlijk gevuld café 't Podi um waar ze de sterren van de hemel rockten. De band kwam, zag en overwon onder meer nog Bevrijdingspop in Haarlem, de Zomerparkfeesten in Venlo en, na het winnen van een Essent Award, de India-tent van Low lands. Duizend verkochte mini-cd's, een imposante reeks optredens en het winnen van de publieks prijs van de Grote Prijs van Neder land in 2001. Dat is wat de Rotter damse afsluiter van de zaterdag. Face Tomorrow, binnen het tijds pan van een jaar heeft geholpen aan de status van veelbelovende act binnen het nationale alterna tieve circuit. Op 6 juni van dit jaar zag de eerste officiële langspeler. met als noemer For Who You Are', het levenslicht via Reflec tions Records. Echtheid, diepte en emotie. Het zit allemaal in de muziek van deze vijf heren. Op het moment dat je denkt Radio- head's Thorn Yorke te horen. krijg je alweer een ongenadige ram voor je kanis en neemt de oerschreeuw het over. Zelf noe men ze het indiecore. Een term die ze hebben verzonnen, omdat hun muziek ergens tussen indier- ock en hardcore inzit. Ze zijn dan ook begonnen als oldschool hard core band. Nu is de band lekker aan de weg aan het timmeren en had zelfs ook al wat radio-expos ure te pakken met de single Worth the Wait'. De geruchten gingen al wat langer, maar uitein delijk werd de band toch uitgeno digd om de Charlie-tent van Low lands te overrompelen. Niet alleen in de grote zaal, maar ook in de kelder, waar OJC Watjang?!? is gehuisvest, is op beide dagen weer van alles te beleven. Op zaterdag speelt er onder andere de band Los Tontos. En hadden we het eerder al over Onattic? Toevallig herbergt deze band twee ex-leden van Onattic, Oirlose roots dus. Maar ook twee ex-leden van Grum uit buurdorp Oostrdm. Twee bands wiens namen ooit tegelijk op de Zom aarpop-poster sierden. Nu onder een naam en vast van plan er onder in de soos een lekker feest je van te maken met de prettig gestoorde zangeres Myriam Koo nings. Los Tontos staat garant voor een avondje herinneringen ophalen uit een swingend verle den waarbij vooral de muzikaal roerige 80 s niet zijn vergeten. Niet de grootste hits komen voor bij, maar juist die nummers die iedereen kent maar al lang niet meer gehoord heeft. Zo spelen zij onder meer een repertoire met nummers van artiesten als Blon- die, Nena, R.E.M. en The Clash. Zij gaan dit doen in twee gedeel ten van 45 minuten die beginnen als de bands boven hun set heb ben afgewerkt. Na afloop van Los Tontos sluit DJ Sjoes af met. de naam zegt het eigenlijk al. feest in alle muziekstijlen. ZONDAG Opener van de zondag is Battle of the Watjang winnaar Birthmark uit Horst en omgeving. Deze vijf heren zijn in de leeftijd van 15 en 16 jaar, spelen covers van het nu- metalgenre. Ondanks de jonge leeftijd zullen zij ervoor zorgen dat de kater van de dag ervoor op brute wijze zal worden wegge spoeld. Het lijkt namelijk wel alsof zanger Floor Hendrix op zangles is geweest bij Soulfly's Max Cavalera himself. Na het optreden van Birthmark blijven we in de nu-metalhoek met The Next Fall. Een band met een blik- semstart. Hun eerste optreden was een deelname aan een voor ronde voor een talentenjacht in hun woonplaats, het Brabantse Boekei. Ze w onnen niet alleen die voorronde maar ook de finale en verdienden daarmee een plaats in de halve finale van de Wraak van Brabant en een optreden op Trendpop met onder andere

Peel en Maas | 2002 | | pagina 17