Voor bewoners is het een tukje extra in hun leven" Das speelt cruciale rol ~/ijftig woningen minder op Annaterrein "De centrale moet een gemeentelijk steunpunt worden Zachte lenzen Alle begin is moeilijk St. Anna krijgt compleet nieuwe infrastructuur Werkgroep ondersteunt vrijwilligers organisaties sin cflfNTACTLENZEN Bonnen Stichting op de bres voor schouwburg St. Anna gEL EN MAAS Donderdag 3 oktober 2002 - Pagina 5 ^ï[houwburg en middengebied blijven onaangetast p het St. Annaterrein wor- n driehonderd in plaats van geplande 350 woningen saKbouwd. Door de dassen- HLcht kunnen ruim vijftig Koningen in het noordelijk worn deelte langs de Overloonse- ging es niet gebouwd worden. um1l heeft de stuurgroep sloten om de vijftig wonin- fl oiet elders op het terrein compenseren. Venrayse ta"lreaigingen vreesden dat «eik arvoor de schouwburg en Si rt open middenterrein rond dierenweide en de muziek- y D^k zouden sneuvelen. Woensdagavond haalden veel nraynaren en de stichting Stad- iifc opgelucht adem. Hun lobby d succes want zowel de ""n bouwburg als het restaurant en groene long' van het St. Anna- Cm blijven onaangetast, ntig belangstellenden waren iwezig bij de informatieavond 0|| het gemeentehuis. P slechts vier woningen worden gecompenseerd. Twee langs 26' de Overloonseweg en er komen twee woningen extra op de plek van de Korsakov-kliniek. Dit bete kent een fors financieel verlies voor het Vincent van Gogh Insti tuut, eigenaar van het terrein, van circa 2.500.000 euro. Het VvGI, dat ook in de stuurgroep zit, neemt echter genoegen met deze lagere opbrengst. Met het geld van St. Anna wordt nieuwbouw gepleegd op St. Servatius. Het VvGI heeft haast en spaart daarom de schouwburg en het groene middenterrein. Bezwaarprocedu res van burgers of verenigingen zouden voor jarenlange vertra ging kunnen zorgen. Het aangepaste stedenbouw kundig plan komt in november in de gemeenteraad. Daarna worden de projectontwikkelaars uitgeko zen. Een supervisieteam bewaakt de kwaliteitseisen en randvoor waarden waaraan de ontwikke laars moeten voldoen. Dit team bestaat uit Sylvia Karres (land schapsarchitect), Theo van Esch (architect), Maria Moons (com missie welstand) en Gijs Frencken (kwaliteitsmanager). Eind 2003 kan met de bouw worden gestart. Honderd woningen komen in bestaande panden en tweehon derd woningen zijn geheel nieuw bouw. Het was in de afgelopen perio de vrij stil rond de bouwplannen op het St. Annaterrein. Maar ach ter de schermen heerste volop activiteit want er zijn veel onder zoeken en haalbaarheidsstudies uitgevoerd. Die hebben een hele boel duidelijk gemaakt. Het voor lopige stedenbouwkundige plan, van juni 2000, moet daardoor worden aangepast. De aanwezige Venraynaren reageerden vorige week woensdag instemmend. Want de vrees dat de eigenheid van het karakteristieke terrein zou worden aangetast door vijftig woningen extra werd geheel weg genomen. Op advies van onderzoeksbu reau Natuurbalans werden drie ensembles, ruim vijftig woningen, vanwege de dassenburcht geschrapt. Die waren gepland op het voetbalterrein, de voormalige begraafplaats en het open gebied van de kwekerij. "Daar zijn we eerst behoorlijk van geschrok ken", zegt landschapsarchitect Sylvia Karres. "Want het gehele noordelijke deel kon niet bebouwd worden. We zijn op zoek gegaan om deze vijftig woningen elders te compenseren. Maar dat viel tegen." Diverse mogelijkheden zijn serieus beke ken. Zoals het groene gebied ach ter de Korsakov-kliniek aan de oostkant langs de Bosweg. Karres: "Dat is een kwetsbare groene hoek. Het leek ons geen goede optie Op de plek van de schouwburg zouden 35 wonin gen gebouwd kunnen worden. "Vanwege de culturele functie wilden we de schouwburg graag behouden. Het zou een belangrijk verlies zijn", aldus Karres. Ook de dierenweide kwam in beeld. Te meer omdat hier vroeger ook een ensemble heeft gestaan. "We dachten aan 25 appartementen. Maar dat zou jammer zijn op deze centrale plek. Die vormt immers het hart van het terrein wat eigen lijk van iedereen moet zijn." De stuurgroep bestaat uit verte genwoordigers van de gemeente, het VvGI en commissie Sanering Ziekenhuisvoorzieningen. Zij kozen voor de variant waarin slechts vier woningen gecompen seerd worden. Het omstreden ensemble 5, dat vlakbij een stuif- duin gebouwd wordt, komt er wel. Het gebouw met tien appar tementen komt in het verlengde van de stuifduin te liggen. Getracht wordt bij de bouw zoveel mogelijk bomen te sparen. Onderzoek heeft uitgewezen dat een speelruimte van twee meter rond het gebouw voldoende is om de bouw te kunnen realise ren. Het worden appartementen in twee lagen. Parkeren geschiedt ondergronds. Tussen de parkeer garage en de eerste verdieping in komt een open ruimte die tevens dient als een doorkijk naar het stuifduinengebied. rijwilligers begeleiden verstandelijk gehandicapten Noorderhof De gemeente Venray wil linder geld uitgeven aan de rijwilligerscentrale Venray. voorgenomen bezuini- ingsronde betekent in de iraktijk zelfs dat de continui- 'it van de centrale in het edrang komt. Wat betekent at in de praktijk? Onder idere voor de organisaties ie sinds de start vier jaar deden gebruik maken van de iensten van de Vrijwilligers- fltrale. De Wendel, centrum voor men- n met een verstandelijke handi- ip, is een organisatie die al enke jaren gebruik maakt van de ensten van de Vrijwilligerscen- ale Venray. In het gezinsvervan- tnd tehuis Noorderhof in Venray ijn op dit moment zes vrouwen a een man een of meerdere dag delen per week actief als vrijwilli- er. Noorderhof is een van de dit gezinsvervangende tehuizen i Venray waar mensen met een erstandelijke handicap in klein- chalige woonvormen bij en met Haar leven. Jolanda Aben onder- oudt als begeleidster van De Fendel de contacten met de Vrij- tilligerscentrale Venray. Ze is fcr dan tevreden over de menwerking. "Het is vooral een «el betrouwbare partner. We ionen op de mensen die via de rijwilligerscentrale komen bou- r«n. Het is niet zo dat ze de ene jeek wel komen en de andere iet Mensen vertellen bij ons ook togen in vertrouwen. We zijn iet bang dat de vrijwilligers der- eüjke zaken aan de grote klok tongen. Dat is heel prettig om te •reten." De Vrijwilligerscentrale Venray ®dan ook verantwoordelijk voor de aanname van vrijwilligers en "et doorgeleiden naar organisa- jjes Via een intakegesprek wor den ze voorbereid op het vrijwilli gerswerk en krijgen ze alle ins en' wits van een organisatie te horen. ,n regel komen ze dus nooit voor verrassingen te staan. Dat blijkt in de praktijk ook wel, bevestigt Jolanda Aben. "De vrij willigers weten voordat ze bij ons aan de slag gaan, precies wat hen te wachten staat. We krijgen tot op heden dan ook alleen maar positieve reacties. Al is het toch altijd maar afwachten of de vrij willigers in de praktijk kunnen opschieten met de bewoners van een gezinsvervangend tehuis. Maar alle vrijwilligers zijn heel enthousiast en hun werkzaamhe den voldoen aan de verwachtin gen die vooraf gewekt zijn." In Noorderhof wonen mensen in de leeftijd van 30 tot en met 70 jaar met een verstandelijke handi cap. De meeste vrijwilligers bege leiden in de avonduren de bewo ners van het tehuis. Hun taken zijn zeer divers; van wandelen, koken en samen boodschappen doen tot en met 'samen pinnen', knutselen of gewoon gezellig gezelschap zijn. "De bewoners kij ken er naar uit als de vrijwilligers komen. Dat is toch een stukje extra in hun leven. Er zijn zelfs vrijwilligers die zelf activiteiten, zoals bijvoorbeeld een uitstapje, organiseren." De vrijwilligers worden binnen De Wendel niet aan hun lot overgelaten. Een keer per maand is er een gesprek met de begeleiding van De Wendel over hoe het gaat en of er nog vra gen zijn. Op 31 oktober zijn alle vrijwilligers uitgenodigd voor een avond bij De Wendel. Met een hapje en een drankje en een klei ne attentie worden de vrijwilli gers in het zonnetje gezet. Verder hebben ze die avond de mogelijkheid met elkaar ervarin gen uit te wisselen. Vrijwilligers werk bij De Wendel biedt naast veel plezier en voldoening ook toekomstperspectief, zegt Aben. "Zeker voor mensen die zich wil len oriënteren in de zorg is het een uitstekende gelegenheid om er weer langzaam in te rollen. Op termijn zelfs naar betaald werk in de zorgsector." Vrijwilligerscentrale Venray vreest bezuinigingen De bezuinigingsplannen van de gemeente Venray treft de Vrijwilligerscentrale Venray recht in het hart. Als het aan de gemeente ligt wordt de organisatie, onderdeel van welzijnsstichting Synthese, in 2003 gekort met 40.725 euro. De Vrijwilligerscentrale, die bemiddelt tussen organisaties en mensen die vrijwilligers werk willen gaan doen, krijgt dit jaar nog bijna 80.000 euro. "In het gemeentelijk beleid zou niet worden getornd aan het vrij- willigersbeleid. Deze bezuini gingsronde staat hier haaks op", zegt Kees Moerkerk, coördinator van de Vrijwilligerscentrale in Venray. Volgens Moerkerk voor ziet de Vrijwilligerscentrale in een behoefte. Hij staaft dit met de laat ste cijfers van 2002. In het eerste halfjaar schreven zich 31 vrijwilli gers in, waarvan er 21 zijn bemid deld. Er zijn 126 organisaties inge schreven met in totaal 209 vacatures. Op dit moment hebben zich inmiddels 61 nieuwe vrijwil ligers ingeschreven. In de maan den juli en augustus bezochten respectievelijk 61 en 43 mensen het kantoor van de Vrijwilligers aan de Marktstraat 8 in Venray. Verder kwamen er in die twee maanden respectievelijk 70 en 32 telefoontjes binnen over vrijwilli gerswerk. Ideeën voor de toe komst zijn er volop. Moerkerk: "Zo willen we een sterkere relatie opbouwen met de organisaties die vacatures plaatsen. Willen we weten wat er leeft bij de vrijwilli gersorganisaties die vacatures hebben gemeld en hoe de door de Vrijwilligerscentrale bemiddel de vrijwilliger functioneert. Ver der willen we de uitleen van spel en sportmaterialen als vrijwilli- gersproject verzelfstandigen en de pr-activiteiten uitbreiden. De centrale moet steeds meer groei en naar een gemeentelijk steun punt voor vrijwilligerswerk." De ambities van Moerkerk stroken vooralsnog niet met de werkelijk heid. Een bezuiniging van ruim 40.000 euro zou betekenen dat de Vrijwilligerscentrale haar taakstel ling moet bijstellen. Met spanning wordt dan ook uitgekeken naar de politieke besluitvorming ten aanzien van de voorgenomen bezuinigingen. "Als de bezuini ging inderdaad met ingang van 1 januari 2003 wordt doorgevoerd, betekent dit dat de continuiteit van de Vrijwilligerscentrale in het gedrang komt. Een betaalde kracht om die zekerheid te waar borgen is in feite een must. Van daar dat we ook eigenlijk willen weten wat de gemeente Venray van plan is met de Vrijwilligers centrale en het vrijwilligerswerk in het algemeen. Wat verwachten ze van ons? Een gemeentelijke nota vrijwilligersbeleid zou voor ons de basis moeten zijn. We heb ben in de afgelopen vier jaar bewezen dat we bestaansrecht hebben. Dit zien we echter niet terug in het beleid van de gemeente in relatie tot de voorge nomen bezuinigingen. De gemeente moet uitspreken het geen ze van ons verwacht, zodat ook getoetst kan worden of aan de taakstelling wordt voldaan." Op het Industrieterrein langs de Handelstraat en de Raam straat in Boxmeer was een man uit Rijkevoort maandagmor gen bezig zijn Portugese vriendin uit Venray bromfietsrijles te geven. Kennelijk begreep de vrouw het niet helemaal, want in plaats van te remmen gas zij gas. Zij reed daardoor met volle snelheid tegen de omheining van een daar gevestigd bedrijf en kwam ten val. Ambu lancepersoneel constateerde een gekneusd onderbeen. De politie vond dat het pijnlijke been voor de vrouw voldoende straf was en heeft de overtreding (geen bromfietscertificaat) maar gelaten voor wat het was. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 süKMS Noordelijk deel wordt groene wig tussen Smakterheide en Brabander De das was het meest besproken dier bij de bouw plannen op het St. Annater rein. Woensdag na afloop van de informatiebijeenkomst kreeg Nederlandse grootste landroofdier veel lof toege zwaaid. Want het noordelijke deel van St. Anna blijft daar door voor eeuwig groen. Er zijn 24 dassenburchten in en rond het Loobeekdal. De grasvel den van het St. Annaterrein beho ren tot zijn foerageergebied. Woningbouw zou dat terrein aan tasten en de rust verstoren. De das, ongeveer één meter lang en twaalf kilo zwaar, zou geen leefge bied overhouden en er verdwij nen. De drukke Overloonseweg, die tussen het St. Annaterrein en de Loobeek loopt, kostte in de afgelopen jaren al aan vier dassen het leven. Wethouder Lei Heidens: "De aanwezigheid van de das was een flinke domper op de haalbaarheid van de plannen. Dit betekent min der woningen en een lagere opbrengst. Er lag een spannings veld omdat de opbrengst voldoen de moest zijn voor een nieuw psy chiatrisch ziekenhuis op St. Servatius. Maar ik ben verheugd dat de belangrijke waardes op St. Anna toch maximaal behouden worden." Op een vraag uit het publiek antwoordde Heidens dat, indien de das er ooit mocht verdwijnen, er toch geen woningbouw komt op de noordkant. "Nee, dat is nu definitief van de baan. Dit gebied wordt een blijvende groene wig tussen industrieterrein Smakter heide II en nieuwbouwwijk De Brabander." Landschapsarchitecte Sylvia Karres ('ik ben gek op dit terrein') wil van het noordelijke gebied een ecologische verbindingszone maken voor dieren en planten. De voetbalvelden worden beplant met bomen zodat een openbos- structuur ontstaat. De dichte begroeiing langs de rand wordt uitgedund en open gemaakt. "Dat is voor de natuur veel interessan ter. Want hoe meer licht, hoe meer er kan groeien." Het open veld van de kwekerij wordt zoals vroeger als een akker beheerd met jaarlijks andere gewassen, bij voorbeeld zonnebloemen. "Dit zorgt voor dynamiek in het land schap." De voormalige begraaf plaats met gras en berkenbomen vormt de overgang van de open ruimte naar het gesloten bos. Kar res: "We zullen hier solitaire bomen planten. Want de geschie denis van de begraafplaats moet afleesbaar blijven." De westelijke hoofdlaan wordt helemaal doorgetrokken naar de Overloonseweg. "Maar niet met asfalt. Het wordt een voetpad met beplanting. De ruimtelijke struc tuur van het terrein loopt dan 1 helemaal door." Om het St. Annaterrein om te bouwen tot een nieuwe wijk van driehonderd woningen moet de gehele infrastructuur vernieuwd worden. Dat zei Gijs Frencken, kwaliteitsma nager bij de gemeente Venray, tijdens de informatiebijeen komst. Volgens Frencken is het goed te zien dat St. Anna bijna honderd jaar beheerd is als een particulier terrein. Want de wegen, verhar dingen, riolering en andere leidin gen moeten geheel vernieuwd worden. "Er ligt gemetselde riole ring en veel bekabeling waarvan niemand nog weet waarom het er ligt en waarheen het gaat. De con clusie luidt dat alles vernieuwd moet worden", zei Frencken. "En dat heeft grote gevolgen voor het terrein. Er moet bijvoorbeeld rio lering van één bij één meter uit de grond gehaald worden. Dat dient te gebeuren zonder de historische en natuurlijke waarden aan te tas ten." Het toekomstige terreinbeheer is eveneens onderzocht. Want de parkachtige omgeving vergt veel onderhoud waar hoge kosten mee gemoeid zijn. Het is nog niet dui delijk of derden of de gemeente het groen in eigendom krijgt. Joof Teeuwen, voorzitter van het natuur-historisch genoot schap, waarschuwde voor de oprukkende 'bospest' op het ter rein. "Deze Amerikaanse vogel kers moet eruit want die zaait heel snel uit. De bossen worden anders binnen een paar jaar hele maal overwoekerd." Teeuwen wil graag met de eigenaar VvGI pra ten over het onderhoud van de bossen en de beplanting. Direc teur Riky Boom meldde dat het park momenteel 'op basisniveau wordt onderhouden'. In het centrum van Venray zijn maandagmiddag twee bekeurin gen uitgeschreven. De bekeurin gen zijn opgemaakt voor fietsen op het voetpad en fietsen in strijd met een gesloten verkla ring. Verder zijn dinsdagmiddag in het centrum twaalf automobi listen bekeurd voor diverse ver keersovertredingen. Vanuit het Stadspark is een nieuwe stichting opgericht die zich gaat ontfermen over de schouwburg van St. Anna. Het draagt de naam 'stichting tot verwerving en beheer Park theater St. Anna'. In het Internationaal Jaar van Vrijwilligers in 2001 is door de stichting Synthese een werkgroep gevormd voor opbouw van een steunpunt voor alle vrijwilligersorganisa ties en instellingen waar vrij willigers zijn ingezet. De in mei 2001 gevormde werk groep heeft aansluiting gevon den bij de Vrijwilligerscentra le Venray. De Werkgroep Ondersteuning Vrijwilligersorganisaties Venray (WOV) wil in nauwe samenwer king met de Vrijwilligerscentrale een ondersteunende dienstverle ning ontwikkelen voor alle vrij willigersorganisaties. De dienst verlening is gericht op 'binden' van vrijwilligers, opzet en uitvoe ring van de administratie, de opleiding en training van het kader en het leggen van contac ten met gemeentelijke overhe den, professionele en vrijwilli gersorganisaties. Als belangrijke werkdoelen worden gezien het ontwikkelen van een netwerk van Venrayse vrijwilligersorganisaties, het meedenken over een gemeen telijk vrijwilligersbeleid en de ont wikkeling van informatie over en voor het vrijwilligerswerk in Ven ray. De werkgroep is samenge steld uit personen die beschikken over een netwerk en brede erva ring op het gebied van vrijwilli gerswerk. In de werkwijze wordt uitgegaan van een onderscheiding tussen beleidsbepalende en uit voerende leden. De uitvoerende leden richten zich op de beant woording van de vragen van orga nisaties of individuele vrijwilli gers. Het beleid in de inhoud en vorm van de ondersteuning wordt door de hele groep in samen spraak met de stichting Synthese bepaald. Het meldpunt en con tactadres voor de werkgroep is de Vrijwilligerscentrale Venray, gevestigd in de Marktstraat 8. De Vrijwilligerscentrale is geopend op maandag van 13-00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrij dag van 11.00 tot 17.00 uur. Tele fonische bereikbaar onder num mer 516995. Binnenkort verschijnt een folder met een uit gebreid overzicht van de dienst verlening door de werkgroep. PEEL EN MAAS een abonnement waard De schouwburg moet het socia le en culturele hart worden van de nieuwe wijk. De dreigende sloop is nu uit de lucht en de nieuwe stichting gaat bekijken, of exploitatie haalbaar is. Frank Nelissen, een van de initiatiefne mers, deed woensdag tijdens de informatiebijeenkomst een oproep aan het VvGI om de schouwburg te schenken aan de Venrayse verenigingen. Parktheater St. Anna onderhan delt momenteel met het VvGI over aankoop. Het is nog de vraag of de schouwburg rendabel te maken is. Volgens kwaliteitsmanager Gijs Frencken moeten er namelijk forse investeringen worden gedaan. "Het gebouw is geda teerd, er zit asbest in en de appa ratuur is verouderd. Er moet veel gebeuren wil de schouwburg aan zijn tweede leven kunnen begin nen." Wethouder Lei Heidens meldde dat de stichting Parktheater St. Anna niet bij de gemeente hoeft i aan te kloppen voor geld. "De gemeente is niet in de positie voor een financiële bijdrage. W e moeten op onze financiële tellen passen en voeren momenteel een grote ombuiging door", aldus Hei dens die hoopte dat beide partijen er toch samen uitkomen. Indien de exploitatie van de schouwburg onhaalbaar blijkt dan krijgt het een andere bestem ming. jbcbekoriKZYeiH klotrtngcLcdsums dleJtrktK te bnitcK Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van Mierlo in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse sferen waant. Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in lengte van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. VAN MIERLO f Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 S751 PH De Tel. 04 9 3 3 1 459 3

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5