"Eigenlijk had ik nog niet in de gaten dat ik ouder ben geworden" COIV PAINT "Aantal bezoekers boven verwachting NIEUW VERF6* WAND ÜLCnST DE KDRTflEJIEÜ NAAR EEN'IMOI GERIT®- Tandtechniek TANDARTSEN PRAKTIJK Patersstraat Venray 514468 Orgelconcert vervalt BESTANDEN DIREKT KLAAR! Honderddrieëntwintigste jaargang - week 40 - donderdag 3 oktober 2002 EN MAAS Ben Hendriks (61) neemt afscheid van Van den Munckhof 'Het is gedaan met De aan'. Deze woorden sprak ik Peters zondagmiddag om okslag vijf uur, aan het nde van een kunstmanifesta- die vijf maanden duurde en t Venray als cultureel, maar als zorgcentrum, op de aart heeft gezet. De manifes- lie trok 45.000 bezoekers uit innen- en buitenland en de indacht van de landelijke edia, die toch in de Randstad akker geschud moesten wor- n. Het is dinsdagmiddag 1 okto- r. Een team van vrijwilligers is zig met het opruimen van de positie. Twee Chinese jongeren jppen bij de receptie van St. ina aan. "Of hier De Waan is?" jgen zij in het Engels. Tts clo- i' zegt Joop Wismans. Twee oorden die eigenlijk alles zeg- in. Aan vijf maanden expositie, een jaar voorbereidingen is n eind gekomen. De manifesta- over kunst en psychiatrie is et meer. "Het geeft enerzijds p gevoel van deemoed, ander- jds van tevredenheid stelt Urijke Cieraad-Hanssen. "Het is Bimer dat De Waan voorbij is nar wij zijn trots dat wij, en Snnee bedoel ik het project en maar zeker ook de meer dan mderd vrijwilligers, dit mogelijk lebben mogen maken voor Marijke Cieraad en Jan Verheijen delen bij de afsluiting van De Waan zonnebloemen uit aan de meer dan honderd vrijwilligers die de afgelopen maanden hebben meegeholpen. zoveel bezoekers", aldus de in Sevenum wonende oud-Venrayse. Met name de vrijwilligers heb ben een zeer belangrijke functie gehad binnen De Waan. "We zijn gestart met de vrijwilligers uit het Odapark. Steeds meer groeide die groep, met mensen die werkzaam zijn, of zijn geweest in de psychia trie. Maar ook (ex-)cliënten meld den zich aan als vrijwilliger. De mix van de verhalen van deze mensen, die een waardevolle aan vulling op de manifestatie vorm den, gecombineerd met de inter pretatie van de kunstenaars en de schitterende omgeving van het St. Annaterrein, hebben De Waan zo succesvol gemaakt" aldus Marijke Cieraad. VENRAY OP KAART 'Kunst is iets wat niet alleen aardig en mooi moet zijn. Kunst moet ook iets in beweging zetten. Met De Waan zijn we daar duide lijk in geslaagd. Veel mensen zijn meerdere malen teruggekomen om de manifestatie in delen te bekijken, omdat het allemaal wat teveel werd." Volgens Marijke Cieraad is De Waan uiteindelijk gelopen zoals het projectteam van het Odapark dat verwacht had. In mei 2001 hadden wij bij de gemeente een conceptplan neergelegd. Uiteindelijk heeft het ook zo gewerkt. We wisten waar we aan begonnen. We wisten wat we wil den laten zien en we wisten dat Venray hiermee op de kaart werd gezet. Niet alleen cultureel want De Waan kreeg naast aandacht in kunstbladen, landelijke dagbla den, ook aandacht in damesbla den en uitgaven die gericht waren óp de zorgsector." Marijke Cieraad is er van over tuigd dat De Waan haar weerslag zal hebben op de toekomst van het Odapark. Mensen hebben gezien dat er in Venray meer gebeurt. Het park heeft hiermee een nog grotere bekendheid gekregen. Als je alleen al naar de beeldentuin kijkt, die is uniek." De Stichting Odapark heeft met De Waan als organisator van mani festaties een reputatie opge bouwd. Met name bij de provin cie is men vol lof over de wijze waarop De Waan georganiseerd en gelopen is. Marijke Cieraad sluit niet uit dat in de toekomst meerdere manifestaties door het Odapark georganiseerd gaan wor den. "Er zijn al enkele gesprekken geweest met belangstellenden. Wat dat betreft is er zeker nog leven na De Waan." Wat dat laatste betreft. De Waan is eigenlijk nog niet afgelo pen. Onderdeel van De Waan is het invullen van de rotondes in Venray met kunstwerken, afgeleid van de psychiatrie. "Wij vinden nog steeds dat het plaatsen van de kruisbeelden op een van de roton des binnen het concept past. Sterker nog, wanneer ze niet komen, haal je het hart uit het concept. Het meest essentiële, het eerbetoon aan de overleden cliënten, mis je dan. Wij hebben zelf nog gekeken naar alternatie ven, maar die niet kunnen vin den." Vraag in deze hele discussie blijft natuurlijk welke vrijheden het projectteam van De Waan heeft. In feite heeft de gemeente raad twee jaar geleden carte blan che gegeven met betrekking tot dit project. Vorige week nam de gemeenteraad een motie van het CDA aan, waarmee aangegeven werd dat de raad geen kruisen op de rotondes wenste. "Wij weten niet hoe onze vrijheden nu zijn", aldus Marijke Cieraad. "Dat zal uit gesprekken met wethouder Emonts moeten blijken." Kleuren kiezen en materialen combineren is heet leuk, maar niet altijd even makkelijk. Een van onze kleuradviseurs komt geheel vrijblijvend bij u thuis om samen met u een kleuren- plan te maken. Kies voor een frisse kijk op uw interieur en bel nu voor een afspraak. Paterslaan 7, 5801 AS Venray Tel.: 0478 - 58 28 10 Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Burgemeester Jos Waals: ,u "Ik ben trots op het resultaat dat de Stichting Odapark met de manifestatie De Waan heeft bereikt. 40.000 bezoekers is voor mij boven verwachting, gezien de ervaring met andere tentoonstellingen in het Odapark. De manifestatie heeft veel lof en publiciteit ontvangen in landelijke media. Hieruit blijkt dat er kwaliteit is geleverd", aldus een lovende Jos Waals, die donderdagmiddag de 40.000ste bezoeker van De Waan mocht begroeten. Het was een bijzonder moment voor de organisatoren van De Waan toen aan de vooravond van de sluiting van de tentoonstelling de 40.000ste bezoeker kon wor den geteld. Deze werd gekozen uit een groep leerlingen van het Rietveld Lyceum uit Doetinchem. pe leerlingen kwamen met twee bussen naar Venray om in het kader van Culturele en Kunstzinnige Vorming een ten toonstelling te bezoeken waar kunst wordt geëxposeerd, die over de grenzen van het bewust zijn heen gaat. Geerte de Boois van VWO 6 werd als 40.000ste bezoeker aangewezen. Zij ontving niet alleen bloemen uit handen .van curator Marijke Cieraad, maar werd eveneens verrast met een presentje van burgemeester Jos Waals namens het gemeentebe stuur. Net als de 10.000ste, 20.000ste en 30.000ste bezoeker kreeg de leerling bovendien een exemplaar van het logboek over De Waan aangeboden dat in december wordt uitgebracht. Na het feestelijke moment met pre sentjes en bloemen bezochten de leerlingen de internationale ten toonstelling op het St. Annaterrein. Volgens Jos Waals is er bij het bezoeken van de tentoonstelling meer te zien dan de relatie tussen kunst en psychiatrie. "Het is een wandeling door het verleden. Ik ben door de tentoonstelling meer gaan nadenken over de psychia trie en de mens met een psychi sche handicap. Nu pas besef ik dat het eigenlijk raar is dat deze mensen al die jaren werden bui tengesloten. Eigenlijk waren ze vaak minder ziek dan wij dachten, ze waren alleen anders. Wat dat betreft heeft de Stichting Odapark geweldig werk geleverd. Ik ben blij dat het gemeentebestuur er destijds voor heeft gekozen het Odapark de opdracht re geven op kunstzinnige wijze uitdrukking te geven aan wat de psychiatrie voor deze gemeente heeft betekend. Om daarin te slagen moet je namelijk een sterk Venray-gevoel hebben, je moet je kunnen inle ven in Venray en de psychiatrie." Projectmanager Erik Peters en Jos Waals poseren vol trots met de 40.000ste bezoeker van De Waan. Ben Hendriks neemt op donderdag 10 oktober op 6l- jarige leeftijd afscheid van drukkerij, boek- en kantoor boekhandel Van den Munckhof. Bijna veertig jaar is de Venraynaar werkzaam geweest bij het bedrijf dat ook deze krant uitgeeft. Veertig jaar waarin hij van boekhoud kundig medewerker tot manusje van alles uitgroeide. Aan het eind van die veertig jaar realiseert Hendriks zich dat ook hij ouder wordt. Ben Hendriks herinnert zich nog goed toen hij voor hef eerst op sollicitatiegesprek kwam. De jeugdige Venraynaar, net de twin tig voorbij, moest achter in de winkel in een knus zitje geduldig wachten, terwijl de dames achter de toonbank zich al giechelend over hem uitlieten. Dat gezellige familiale wat hij toen aantrof is al die jaren zo gebleven. "Ik kreeg veel vrijheid om mijn werk te doen zoals ik dat wilde. Een kwes tie van vertrouwen, ook nadat de vorige generatie een stap terug deed", aldus Ben. Ben heeft eigenlijk drie genera ties meegemaakt. "Opa, want zo noemden wij hem ook, was al ver voorbij de 65 maar nog elke dag nadrukkelijk aanwezig binnen het bedrijf Hij controleerde 's mor gens nog hoogstpersoonlijk of iedereen wel op tijd was." Ben Hendriks: "Het gaf me een kick als een klant met een pro bleem zat dat snel opgelost moest worden. Het meest had Ben Hendriks te maken met Wim van den Munckhof, de oudste van de drie broers die het bedrijf van opa had den overgenomen. "Van hem heb ik veel geleerd. Met name het omgaan met klanten en die klan- ten in hun waarde laten. De con tacten met klanten is iets wat in de loop der jaren is gegroeid. Het begon met 'Laat Ben dat maar even ophalen', of het nu voor de boekhandel, de krant of de druk kerij was. Die relatie met klanten was zeker dertig jaar geleden iets heel bijzonders. Klanten waren toen veelal klanten voor het leven. De relatie was gebaseerd op wederzijds vertrouwen en een goed product. De prijs is de laat ste jaren steeds meer een rol gaan spelen. Bedrijven moesten meer op de centen gaan letten. Bovendien werd de vraag om levering binnen 24 uur, steeds groter. Als klein bedrijf hebben wij dal goed op kunnen vangen. Voor veel klanten hebben wij de standaard producten op voorraad liggen, zelfs als het om drukwerk gaat." RELATIE KLANTEN Die relatie met de klanten zal T V - Ben Hendriks best missen. Maar vreemd genoeg ook de stress van het werk. "Het gaf mij altijd een kick als een klant met een pro bleem zat dat snel opgelost moest worden. Dat kostte soms best wel wat energie, maar als je de klant eenmaal geholpen had dan hield je daar ook een goed gevoel aan over." Vervelen zal Ben Hendriks zich niet. Al sinds de oprichting is hij betrokken bij tafeltennisvereni ging Red Stans: Wekelijks geeft hij nog trainingen en speelt hij zelf ook nog, ondanks zijn 61 jaar. "61.... De laatste maanden ben ik me ook meer gaan realiseren dat ik ouder ben geworden. Eigenlijk had ik dat nog niet in de gaten." Lichamelijk kan Ben Hendriks nog voldoende aan. "Van het Raavland College willen ze voor de gymlessen enkele dagen gebruik gaan maken van het tafel- tenniscentrum. Vermoedelijk zal ik daar dan regelmatig te vinden zijn. Want dat kleine balletje is toch mijn lust en mijn leven..." Het door het Orgelcomité Venray geplande orgelconcert op zondag 6 oktober, door de Duitse organist Rudolf Koppers (Goch) in de Grote Kerk in Venray, komt te vervallen. De organist heeft bij een val zijn hand zwaar beschadigd en op deze korte termijn heeft men geen plaatsvervanger kunnen vin den. Volgend jaar.zijn er twee con certen: in mei (Ruud Huybregts) en in september Simon Stelling. Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON «o* Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgazon.nl AFDBUKKEN 10/15 CM VAN UW DIGITALE JüjüLM SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY r

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15