1 60 jaar brand meester! Formule 1 auto komt naar Venray Unieke activiteit dreigt verloren te gaan Correspondenten gezocht Festival 'Uit de Kunst' Vlag in top bij Plus Van Dijck lubsidies venementen 3000 euro voor basisschool Vriendendag oorlogsmuseum jginfEL EN MAAS p-ps Meerlo-Wanssum houdt open dag Donderdag 5 september 2002 - Pagina 7 De brandweer van de meente Meerlo-Wanssum mdt op zaterdag 7 septem- r ter gelegenheid van haar stigjarig bestaan een open g. In en rond de kazerne n de Dorpbroekstraat in eerlo kunnen belangstellen- en die dag genieten van tal in activiteiten. Aanvang: L00 uur. Tijdens de open dag presente de Meerlose spuitgasten andere hun brandweerauto hulpverleningsauto, kunnen ideren vanaf 14.30 uur ritjes iken in de brandweervoertui nen zijn er demonstraties 'vlam de pan' en 'spuitbusknallen'. Er ook een fotopresentatie over stig jpr brandweer in Meerlo- anssüm te., zien en kinderen innen deelnemen aan een kleuri cdstrijd. Vanaf 16.00 uur kun- n de bezoekers genieten van nspectaculaire 'actie'. Onder het motto 'Wist u dat de auto van de vrouw van de burge meester door een gat van 55 cen timeter past?' geeft de brandweer namelijk een bijzondere demon stratie. "We laten de mensen zien hoe een auto klein te knippen is in een zo kort mogelijke tijd", vertelt commandant Theeuwen. "Een ploeg van acht brandweermensen gaat met technisch hulpverle ningsmateriaal de auto van Riny Hahn, de vrouw van de burge meester, zo klein knippen, dat het blik door een gat met een diame ter van 55 centimeter past. Bezoe kers kunnen voor één euro raden hoelang de brandweer daarvoor nodig heeft. De winnaar mag de helft van het ingezette geld in ont vangst nemen. De andere helft gaat naar een goed doel.1' Het brandweerkorps van Meer lo-Wanssum telt achttien vrijwilli gers, allemaal mannen, en één betaalde kracht: commandant S. Theeuwen. "Het merendeel van de leden is zelfstandig ondernemer. Tuin ders, agrariërs, noem maar op. Het is een hecht clubje mensen, leergierig en fanatiek, met verde digers, middenvelders en aanval lers. Het is alleen jammer dat we geen dames binnen onze gelede ren hebben. In Meerlo-Wanssum is zoals bij de meeste korpsen nog steeds sprake van een echte man- nencultuur", zegt Theeuwen. "Als commandant zou ik het wel toe juichen als er zich wat dames zou den melden De kazerne is er in ieder geval wel op ingericht." VRIENDENCLUB Het imago van het vrienden clubje dat af en toe een brandje blust, is niet meer van deze tijd. Tegenwoordig hebben de vrijwil ligers minimaal een driejarige opleiding achter de rug en de bevelvoerders een opleiding van vijf tot zeven jaar. De brandweer man van tegenwoordig is een echte semi-professional, vindt Theeuwen. "De brandweer rukt steeds minder uit voor uitslaande branden en steeds vaker voor hulpverlening bij (verkeers)onge- vallen. Minder blussen maar meer werk met hydraulisch en pneuma tisch gereedschap." Om de brandweerman daar goed op voor te bereiden volgt hij cursussen en wordt er veel geoe fend. "We komen bij verschrikke lijke situaties uit. Zoals slacht offers, al dan niet ernstig gewond of stervende of overleden, bekneld in wrakken. Op zo'n moment zijn we allemaal met de slachtoffers bezig en denken we niet na over de familie van deze mensen Daar is gewoon geen tijd voor. We moeten redden wat er te redden valt Vroeger was de brandweer er alleen om te blus sen. Op de dag van vandaag is die hulpverlening en het opvangen van mensen in nood zeker zo belangrijk." ZESTIG JAAR Al zestig jaar staan de vrijwilli gers van de centrale brandweer Meerlo bij nacht en ontij klaar om mens en dier in nood te helpen En die mijlpaal wil de brandweer natuurlijk niet ongemerkt voorbij laten gaan. In de kazerne is een grote ruimte waar twee brand weerwagens en de motorspuit kunnen staan. Naast veel berg plaatsen voor materieel, gereed schap en slangen is er ook een grote was- en doucheruimte. Rode Kruis en brandweer hebben ieder een eigen kantoortje en magazijn terwijl ze samen beschikken over een instructielo kaal, kantine en een keuken. Bui ten op de parkeerplaats staat een hoge oefenmast met schijnwer pers. De kazerne is ook geschikt als oefenruimte voor de brand weer. Dat kan door gebruik te maken van een verrijdbare ladder, een zolder met hekken en schot ten, die het interieur van een woning nabootsen. "Er is zaterdag veel te doen én te zien voor jong en oud", zegt Theeuwen. "We hopen dat we veel mensen bij de kazerne mogen begroeten." erloskundigen eerlo-Wanssum Verloskundigenpraktijk Horst .Maasdorpen (Gemeenten nrst aan de Maas en Meerlo- inssum) Margo Vermazeren. Almut Raaijmakers. Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen :unt in alle gevallen bellen met 077-3981450. Voor het ïken van afspraken kunt Uu het 511 e^te bellen op dinsdag, woens- norgen of donderdag op het- ie telefoonnummer. Het college van B en W van de imeente Venray heeft besloten subsidie van 1000 euro te ver- n aan voetbalvereniging Oos- voor de organisatie van een lationaal A-toemooi. Ook de tand uit Oirlo ontvangt op ld van de kadernota Evene- 'ten een subsidie van 454 euro v de organisatie van het Zes trpen Festival op zondag 6 okto- in Oirlo. Dit festival wordt •rganiseerd door zes blaaska ken uit Oost-Brabant en Noord- wburg: De Kelderband uit irlo, Die Fröhlichen Rubensam- iler uit Leunen, De Smeleblao- 'rs uit Ysselsteyn, Eikenho/kapel 'i Oostrum, Freunde Echo uit verloon en Stevenslander uit evensbeek. De eerste editie ndt op zondag 6 oktober plaats Oirlo. In december 2001 maakte Bru- notti bekend dat zij een partners hip is aangegaan met het Formule 1 team BAR. Honda. Tijdens de introductie van de B.A.R.004, die gereden wordt door Jacques Ville- neuve en Olivier Panis, maakte de hele wereld kennis met de opval lend oranje Brunotti spiegels. Inmiddels is de strijd om het wereldkampioenschap in de For mule 1 volop bezig en is het nu tijd om de auto naar Europa te halen. Brunotti Sportswear laat dit dan ook gebeuren. Tot en met 19 oktober is de auto op diverse loca ties in o.a. Nederland, Duitsland en België te vinden. Helderman Sport aan de Grote straat in Venray heeft de auto kun nen bemachtigen. Op woensdag 11 september zal de auto met veel spektakel bij de vestiging in Ven ray te bewonderen zijn. Voor deze speciale gelegenheid heb ben zij een Brunotti Week georga niseerd met diverse acties. Onder andere kunt u gratis op de foto met de Formule 1 B.A.R. Honda. Verder zijn er volop aanbiedin gen. Uit handen van Jo en Hay Seu- ren van Cl000 mocht directeur Ruhl van basisschool St. Oda in Ysselsteyn vorige week een che que van 3000 euro in ontvangst genomen. Het grootste deel van het bedrag werd bij elkaar gelo pen tijdens de Kennedymars Mel- derslo. Cl000 sponsorde voor iedere kilometer die werd gelo pen een bedrag van 0,75 euro. Het bedrag wordt aangewend voor een nieuw speeltoestel op school. De Stichting Vrienden van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum in Overloon houdt op don derdag 12 september de jaarlijkse Vriendendag. Primair doel van de stichting is het financieel en anderszins ondersteunen van het museum in zijn educatieve taak en doelstelling. Tevens fungeert de stichting als maatschappelijk draagvlak onder dit betekenisvol le museum en is het een ontmoe tingsplaats voor hen die het muse um en zijn doelstellingen een warm hart toedragen. De belang rijke functie die een dergelijke vriendenstichting heeft wordt in Overloon uitgedrukt door de organisatie van een jaarlijks terug kerende Vriendendag, toeganke lijk voor ruim 900 leden van de Stichting Vrienden. De Vrienden dag staat in het teken van een lezing door C. Homan, Generaal- majoor der Mariniers b.d. met als titel Krijgsmacht en/of Vrede smacht. Het thema van de lezing is de positie en de rol van de Nederlandse krijgsmacht in inter nationale vredes- en veiligheids aangelegenheden. De heer Homan is thans als onderzoeker verbonden aan het Instituut Clingendael en is tevens vice-voorzitter van het Neder lands Genootschap voor Interna tionale Zaken. Tevens zal op deze Vriendendag gesproken worden door de directeur van het muse um, S. Temming, die zal ingaan op de actualiteit in en rond het muse um. De redactie van Peel en Maas is voor de gemeente Meerlo-Wanssum op zoek naar correspon denten, mensen die midden in de samenleving van de dorpen Blitterswijck, Geijsteren, Meerlo, Swolgen, Tienray en Wanssum staan, en het leuk vinden om de journalisten van het nieuwsblad voor Venray en omgeving van tips en leuke wetenswaardigheden uit hun eigen dorp te voorzien. Maar ook doet het nieuwsblad een oproep aan de inwoners van het 'parelsnoer langs de Maas', de zes dor pen die samen één gemeente vormen. Weet u iets leuks, ludieks, of heeft u nieuws uit de dorpen uit de gemeente Meerlo-Wanssum te melden, geef het dan even door aan de redactie van Peel en Maas. Het nieuws ligt vaak op straat, en u komt in die dorpen meer op straat dan de journalisten van Peel en Maas, Bij voorbaat dank! Redactie Peel en Maas Grotestraat 68, 5801 BH Venray .Telefoon: 0478-582727. Fax: 510916. Email: redactie@vandenmunckhof.nl Met het festival 'Uit de Kunst' presenteren de Schouwburg Ven ray en Kunstencentrum Jerusalem op zondag 8 september hun omvangrijke programma-aanbod voor het nieuwe jaar. In de foyer en in de grote zaal van de schouwburg vinden verschillende presentaties plaats. In de ateliers van het kunstencentrum zullen demonstraties te zien zijn van les sen schilderen en tekenen en les sen in driedimensionale kunstvor men. De leerlingen van de balletschool zullen laten zien wat er zoal in de lessen gebeurt en korte demonstraties geven, terwijl de muziekschool een volledig programma presenteert waarbij praktisch alle instrumenten waar in les gegeven wordt op de muziekschool aan bod komen. In de mooie aula zijn er optredens van ensembles en koren die wor den verzorgd door zowel kinde ren als ook volwassenen. Er is volop informatie te krijgen over de diverse cursussen en lessen, men kan, indien gewenst, overleg plegen met een of meerdere docenten of men kan gewoon een consumptie komen nuttigen. De open dag is ook zeer geschikt om het prachtig gerenoveerde gebouw aan de Heuvelstraat 4 eens van binnen te bekijken. De schitterende ateliers, de perfecte dansstudio, de goed toegeruste leskamers en een zeer fraaie aula. Tussen de schouwburg en het kunstencentrum zullen langs de looproute vele beeldende kunste naars met een standje aanwezig zijn en een podium waarop band jes spelen. Daarnaast ontmoet u artiesten, circusacrobaten en joekskapellen. De open dag, een samenwerking tussen Schouw burg Venray en Kunstencentrum Jerusalem, duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Op vrijdag 30 augustus is bij Plus G. Van Dijck in de wijk Land- weert in Venray de vlag gehesen bij het bereiken van het hoogste punt. Het is het eerste hoogte punt bij de grootscheepse verbou wing van deze bekende super markt in Venray. Na een jarenlange voorberei ding is in het voorjaar met de ver bouwing gestart. Tijdens het open huis van 9 oktober is een supermarkt gereed van 1450 m2 verkoopoppervlakte. Ook is een los- en laadruimte gerealiseerd waar de vrachtauto's naar binnen kunnen rijden om zo de overlast voor de buren tot een minimum te beperken. De chauffeurs zullen onder alle omstandigheden op een makkelij ke en comfortabele manier kun nen werken. Aan de voorzijde van de winkel is een grote luifel geplaatst. Deze blikvanger maakt deel uit van een totale upgrading van het winkel centrum Land weert. 40 jaar skelteren bij Van Gogh Op donderdag 5 september viert het Vincent van Gogh Instituut het 40-jarig bestaan van zijn skelteractiviteit. Dit jubileum wordt gevierd met enkele speciale activiteiten voor cliënten en voor geno digden. Verwacht wordt dat dit jubileumjaar ook het laat ste jaar zal zijn voor de skel terbaan. In 1962 nam broeder Livinus, een ordebroeder die op St. Serva- tius werkte, het initiatief voor het skelteren. Zelf was hij in zijn vrije tijd 'motorgek' en bouwde een eigen skelter. Het idee bleek aan te slaan bij cliënten van het psy chiatrisch ziekenhuis. Daarom werd er een skelterbaan aange legd, een vierkante betonnen plaat, waarbij met losse autoban den het circuit gevormd werd. Er kwamen negen skelters (hfl 950,- p.s.), een pit, een garage, helmen, etc. Vier maal per week konden cliënten in hun vrije tijd de baan op, onder toezicht van broeder Livinus. Regelmatig werden onderlinge wedstrijden gehouden met snelheden van soms meer dan 50 km per uur. In 1987 onderging de skelterbaan na een inzamelingsactie een facelift: er kwam een nieuwe geasfalteerde •toplaag (de oude laag was mede versleten door het schaatsen), de vorm werd een echt circuit, de baan werd honderd meter langer en er kwam begroeiing om de baan om mensen die uit de bocht vlogen op te vangen. Sinds 1969 is Jac Swinkels, medewerker arbeidsactivering, één van de drijvende krachten achter de skelterbaan. Nog steeds begeleidt hij cliënten die één keer per week komen racen. Wat is volgens hem het belang van zo'n baan? "Het is altijd een vrijetijds activiteit geweest, maar het had Als de bouw straks is afgerond, zal er een moderne supermarkt zijn gerealiseerd. In deze Plus 1 supermarkt zal de klant straks een 1 erg compleet assortiment aantref fen, waaronder alle versafdelin gen. Ook zal de supermarkt uitge breid worden met een slijterij. Natuurlijk is ook gedacht aan de medewerkers. Voor hen wordt een gezellige kantine met terras t ingericht en er is ook voldoende kantoorruimte ingedeeld. Al met al een supermarkt waar het goed r winkelen en werken is. ook een soort therapeutische werking. Soms heb je mensen die je anders niet los kunt krijgen of met wie je anders moeilijk con tact kunt krijgen. Zij fleuren op achter het stuur. Hoe meer inte resse voor zo'n sport, hoe meer ze daarna open staan voor de wereld om hen heen. Het is ook bijzon der om te zien hoe trots mensen zijn als ze bijvoorbeeld een wed strijdje gewonnen hebben", aldus Jac Swinkels. "Voor sommigen cliënten kan het niet hard genoeg gaan, terwijl anderen voorzichtig zijn vanwege hun medicijnge bruik. Zij gaan dan eerst in de tweezitter, om het vervolgens alleen te proberen." Swinkels signaleert dat de belangstelling van cliënten voor het skelteren in de afgelopen jaren sterk is afgenomen. "Vroe ger hadden we zo'n 40 cliënten, nu komen er nog vijf of zes. Dat heeft enerzijds te maken met de afname van het aantal cliënten bij het VvGI zelf, anderzijds ook met andere vormen van vrijetijdsbe steding. In het verleden bleven mensen op het terrein, nu gaan mensen het dorp in om vertier te zoeken. Wellicht speelt ook mee dat cliënten nu een eigen bijdrage van 0,50 per zeven minuten gevraagd wordt, omdat de skelter activiteit niet meer in het regulier budget zit. Dat lijkt een klein bedrag, maar is voor hen toch behoorlijk groot, als ze een tijdje willen rijden. Ik verwacht dat het skelteren bij ons geen lang leven meer is beschoren. Sowieso ver dwijnt de baan als er op het ter rein gebouwd gaat worden. Zolang er ondertussen nog vol doende belangstelling is blijven we open. Terugkijkend ben ik blij dat ik hieraan een bijdrage heb kunnen leverén, omdat ik zie wat het voor cliënten betekent. Als het skelteren straks stopt, gaat er wel een stukje historie van het instituut verloren."

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7