Woningbouw vormt het grootste probleem" De lokale nieuwsbladwereld bloeit" Gemeente gaat wijkgericht werken 2Lonnebol 11 Zilveren Bij voor Holtackers en Heidens KEIJSERS MANDERS Kwaliteit basisadministratie Venray verbeterd 'Wanen' symposium Waals: 95% gaat wel goed -.Christ van den Munckhof, hoofdredacteur Peel en Maas Harrie Holtackers neemt na twintig jaar afscheid van dorpsraden Dodelijke aanrijding Keijsers - Manders zorgt l °«e" fome voor water, licht en warmte Samdrome showroom ,(fj handomdraai 30 km-zone in bomenbuurt peel en maas Donderdag 5 september 2002 - Pagina 3 8 De dagbladwereld kreunt. In »j«-inlf jaar tijd daalde het aan- iSljl titels van 47 tot 28. Daar SLiaat tegenover dat de lokale lieuwsbladwereld bloeit. Dat Je merkt ook Christ van den Munckhof, hoofdredacteur van Nieuwsblad Peel en Maas 196 in Venray. Een interview over Pari de toekomstplannen van het gis nieuwsblad voor Venray en ÏÏjingeving. Nieuwsblad Peel en Maas is een kgrip in Venray en omgeving. Al wnt neer dan 123 jaar voorziet de reekkrant haar lezers van jeuwsinformatie uit hun naaste ccfomgeving. De journalisten van eel en Maas bezoeken onder ndere raads- en commissieverga- Icnngen. wonen bewonersbij enkomsten bij en volgen het iport- cn verenigingsnieuws uit fenray op de voet. Daarnaast is •eel en Maas een platform waar- pverenigingen, instellingen, ker en en andere instanties hun ^fcerichten wekelijks kwijt kunnen. Op die wijze houdt Peel en laas haar ruim 12.000 abonnees op de hoogte van het lokale nieuws. "De vraag naar lokaal nieuws blijft altijd bestaan", zegt Christ van den Munckhof. "Mensen zijn daar sterk in geïnteresseerd. Dat merken wij elke week weer aan het aantal telefoontjes en emails dat wij op onze redactietafel ont vangen. Ook het grote aantal inge zonden brieven en tips is een goede indicatie voor de sterke binding van de lezer met de Peel en Maas." De belangstelling voor een loka le krant is het grootste als je op een voetbalclub zit. je een huis hebt gekocht, als je kinderen er op school zitten. Zeg maar: als er dingen gebeuren in die streek die je direct moet weten. "De nieuwsvoorziening van Peel en Maas probeert zoveel mogelijk aan die behoefte van onze abonnees te voldoen. Als lokale krant proberen wij zoveel mogelijk primeurs van het dag blad af te snoepen. Soms lukt dat. soms niet. Maar elke week weer willen wij onze lezers met iets nieuws verrassen. Op de eerste plaats met onze berichtgeving, maar ook met lezersacties, kor tingsbonnen en puzzels. Ja, de wereld van lokale nieuwsbladen leeft, dat merken wij als Peel en Maas wekelijks." SERIEUS I Lokale journalistiek wordt seri eus genomen. Daarmee hangt ook de toenemende aandacht voor de vormgeving samen. "Sinds begin dit jaar hebben we een nieuwe lay-out van Peel en Maas. Een moderner jasje, want het oog van de lezer wil ook wat. Datzelfde hebben we onlangs met Kabel krant Venray gedaan. Natuurlijk is het voor de trouwe kijker van de kabelkrant en de lezers van Peel en Maas even wennen, als er na jaren plotseling een 'nieuwe' krant op de deurmat ploft. Maar als uitgeverij moet je gewoon met je tijd meegaan. Stilstand betekent achteruitgang." Wat voor veranderingen kun nen de lezers van Nieuwsblad Peel en Maas nog meer verwach ten? "De gemeente Venray blijft ons speerpunt, dat staat buiten kijf. Maar omdat we steeds meer abonnees in de gemeente Meerlo- Wanssum krijgen, willen we ons blikveld ook meer naar die gemeente gaan verleggen. Deze week hebben we al een voetbal- special met een vooruitblik naar de start van de amateurcompeti tie, waarin ook alle ins en outs van de amateurclubs uit de gemeente Meerlo-Wanssum wor den belicht. Ook gaat de redactie vanaf deze maand de raadsverga deringen op de voet volgen en komt er meer aandacht voor nieuws uit de dorpen Blitterswij- ck, Geijsteren. Meerlo, Swolgen, Tienray en Wanssum. Want laten we eerlijk zijn, misschien komt die gemeente ooit nog eens bij Venray TOEKOMST In de toekomst wil Peel en Maas toe naar minimaal een volle dige pagina met nieuws uit Meer lo-Wanssum. "Er zijn toch veel onderwerpen die zowel voor de lezer uit Venray als Meerlo-Wans sum interessant zijn. Denk aan landbouw, politieke zaken, jonge ren, uitgaan, maar ook sportteams die iets over hun concurrent wil len lezen. Natuurlijk moeten we eerst een netwerk in de gemeente Meerlo-Wanssum opbouwen, met tipgevers, lokale contactpersonen en ga zo maar door. Maar ik heb er het volste vertrouwen in dat Peel en Maas ook in Meerlo-Wans sum voet aan de grond gaat krij gen." Ook voor de adverteerders is een uitbreiding van de redactione le kolommen naar de gemeente Meerlo-Wanssum interessant. "Ze krijgen een groter bereik omdat Peel en Maas bij meer mensen in de bus valt. Bovendien hebben wij sinds kort met de Echo van Horst van uitgeverij van Lieshout afspraken gemaakt over het door plaatsen van advertenties. Ook daarvan kan de adverteerder natuurlijk optimaal profiteren. Tenslotte blijft Kabelkrant Venray natuurlijk ook een prima medium voor adverteerders om hun pro duct te presenteren. Uit onder zoek blijkt dat bijna 40% van de aangesloten huishoudens iedere dag naar de kabel kijkt." fltt Harrie Holtackers nam :^l begin deze week twee keer ^^fscheid. Op maandag als toorzitter van het dorpsraden- 5lej overleg en een dag later gaf hij de voorzittershamer van de is i bostrumse dorpsraad over. deqj fwlntig jaar was hij nauw Hul jetrokken bij het wel en wee ran de Venrayse dorpen. pkm jótó Holtackers is een opgeruimd ;|p* man die het leven van de zonnige k int ziet. Nu bij het afscheid uit ui zijn frustratie over de achterge- ilevén woningbouw op de kerk- lorpen. "Dat is inderdaad heel tustrerend. Dat er in de afgelo- len (aren zo weinig gebouwd is. n Heide is bijvoorbeeld al tien itfc u» geen huis meer bijgekomen. trwijl wij er toch alles aan i «laan hebben." De Stankwet en cumulatie-van hindercirkels i|tfVölgens hem de boosdoeners. Bningbouw vormt momenteel grootste probleem van de dor- $1. Het verenigingsleven lijdt er ceds meer onder. Fanfares, car- lavalsverenigingen en voetbal clubs merken het want de aanwas achter. Nieuwe woningen zijn nodig om de leefbaarheid tatact te houden. Want jongeren rerlaten de dorpen. Ze willen jecn jaren wachten en als ze een- naai weg zijn dan komen ze niet iel meer terug." Harrie Holtackers is geboren en getogen in Leunen. Na zijn huwe- ijk in 1969 verhuisde hij naar Oostrum. Al snel raakte hij ver zeild in het verenigingsleven. Bij jet schoolbestuur, de carnavals vereniging en de toerwielerclub. In 1982 stelde hij zich kandidaat voor de dorpsraadverkiezingen. Met voorkeurstemmen werd hij gekozen. Vier jaar later nam Hol tackers namens zijn dorp zitting in het dorpsradenoverleg. In 1990 volgde hij Jan Raedts op als voor zitter van de Oostrumse dorps raad. En in 1997 werd hij de opvolger van voorzitter Harrie Philipsen van het dorpsradenover- Deze week kwam aan beide inches een einde. "In Oostrum zijn altijd in september verkiezin gen Als ik was doorgegaan dan ik er nog vier jaar aan vast :ten. En ik vond dat mijn iode lang genoeg geweest was. Maar ik kan zeker niet zeg gen dat ik nu blij ben dat ik ervan af ben. Integendeel zelfs. Ik heb dat werk met veel plezier gedaan. Om te werken aan de leefbaar heid. Want dorpen hebben altijd mijn grote interesse gehad." Twee jaar geleden, op zijn zestigste, stopte hij met werken. Hij had een drukke baan als verte genwoordiger bij Coveco. Het verzorgen van veeveilingen en het inkopen van vee. Dat was ook de reden dat hij nooit in de poli tiek gestapt is. "Ik ben er wel voor gevraagd. Maar dat liet mijn werk niet toe. Want als gemeenteraads lid moet je er veel tijd en energie insteken." Momenteel zit hij nog in het bestuur van de Fietsvier daagse als voorzitter van de route commissie. "We zijn nu alweer bezig met de tocht van volgend jaar. Met het uitzetten van de rou tes en controleposten." Daarnaast heeft de Oostrummer voor het CDA zitting in de commissie Ste delijk Beheer. Nu hij afscheid heeft genomen van de dorpsraden, komt er weer tijd voor iets anders. "Ik ben alweer benaderd door twee ver enigingen. En de kans zit er wel in dat ik doe. Want ik kan niet stilzit ten en al helemaal niet binnen blijven. Ik ben er geen mens voor om op die lange winteravonden niets te doen te hebben. Maar ik heb nog geen 'ja' gezegd. Eerst wil ik dit goed afronden Harrie Holtackers vindt dat er toch veel bereikt is voor de dor pen. Bijvoorbeeld het nieuwe dorpspodium in Ysselsteyn. Maar ook in Oostrum is het aangezicht in de loop der jaren behoorlijk verfraaid. De speeltoestellen bij De Watermolen, het dorpsplein en het pleintje in de hoek bij de Geijsterseweg. "Dankzij de finan ciële middelen van de gemeente en natuurlijk veel eigen werk. In Oostrum trekt Henk Vermeulen al 24 jaar de kar. Samen met Theo Linskens zorgen we ervoor dat alles er netjes uitziet." Holtackers denkt dat de rol van het dorpsradenoverleg steeds belangrijker wordt. Samen kun nen de dorpen beter een vuist maken. Het is een spreekbuis voor de gemeente. En ook politici willen weten wat er speelt op de tien Venrayse dorpen. De verga derruimte in het Leunse gemeen schapshuis De Brink is inmiddels te krap geworden. De scheidend voorzitter vindt het positief dat de gemeente het leefbaarheidsbudget voor de dor pen verruimd heeft en dat het geld ook aan andere zaken dan alleen dorpsverfraaiing besteed mag worden. Het sluiten van de filialen van de Rabobank noemt hij 'verschrikkelijk jammer'. Maar Holtackers ziet ook positieve ten densen. "Kijk bijvoorbeeld naar supermarkt de Spar. Die gaat in dorpen van twee- tot vierduizend inwoners weer kleine winkels openen. Hij waardeert ook de aanpak van de nieuwe wethouder Frits Ruyten. "Het lijkt erop dat ons nu wel eerlijk verteld wordt hoe het ervoor staat met de woningbouw. De beloftes zijn niet slecht. Maar het moet nog wel worden waar gemaakt." Afgelopen maandag namen Voorzitter Harrie Holtackers n penningmeester Hay Hei dens afscheid van het dorpsra denoverleg. Burgemeester Waals onderscheidde de twee vertrekkende bestuursleden met de Zilveren Bij. rDeze onderscheiding is nor maal bedoeld voor gemeente raadsleden die afscheid nemen. Maar Waals vond, gezien de lange staat van dienst van beide, dat zij er eveneens recht op hadden. Harrie Holtackers zit vanaf 1986 m het dorpsradenoverleg en pen ningmeester Heidens vanaf de oprichting in 1980. Waals sprak woorden van waar dering over de maatschappelijke betrokkenheid en de kennis en ervaring die belangeloos voor alle kerkdorpen werd ingezet. "Maar jullie hebben in al die jaren ook veel teleurstellingen meegemaakt. Want de dorpsraden hebben te maken met vaak heel moeizame processen. Jullie hebben niet eens cen nieuw bestemmingsplan mogen meemaken. Terwijl er wel steeds van aUes beloofd is. Ik snap niet dat jullie er nu nog zo vrolijk bijzitten..." Waals prees Harrie Holtackers voor zijn enthousiasme en dat hij de verantwoording op zich nam om Harrie Philipsen vijf jaar gele den op te volgen. "Je hebt als voorzitter je eigen stempel gedrukt. Direct en duidelijk. Je wist waar de belangen lagen en speelde daarom steeds haalbare kaarten." De burgemeester onder streepte de roep van de dorpsra den voor meer woningbouw. "Dat is de basis voor leefbaarheid. Er moeten weer zo snel mogelijk huizen gebouwd worden. Om de dorpsgemeenschappen overeind te houden." Holtackers bedankte in zijn afscheidswoordje iedereen voor het geschonken vertrouwen. "In Sicb Nijssen krijg ik een goede opvolger. Ik ken hem al jaren. En ik ben blij dat het bestuur weer helemaal op sterkte is. Ik wens jullie veel succes", aldus de schei dende voorzitter die eraan herin nerde dat alle dorpen altijd op het maandelijkse dorpsradenoverleg vertegenwoordigd waren. Bij een eenzijdig verkeersonge val op de Twistweg in Vredepeel zijn afgelopen weekend zijn twee jongemannen van 19 en 20 jaar uit Afferden dodelijk verongelukt. Een 16-jarig meisje uit Boxmeer werd zwaar gewond. De vrouw werd me't ernstig letsel naar het ziekenhuis in Nijmegen vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen de auto met daarin de slachtoffers moest uitwijken voor een tegen ligger, daarbij in een slip raakte en tegen een boom reed. De brand die door de botsing ontstond, was snel onder controle. De Techni sche Ondersteuning van de poli tie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. De gemeente gaat het wijk beheer over een andere boeg gooien. Dat meldde wethou der Emonts dinsdag bij het collegebezoek aan wijk Zuid. Per wijk of buurt komt er voortaan één aanspreekpunt op het gemeentehuis. Het onderhoud van het groen, de straten, (verkeers)veiligheid en wijkactiviteiten worden in de toe komst niet meer door verschillen de gemeentelijke afdelingen gedaan. "Integraal wijkbeheer heet dat met een duur woord", zei Emonts. Vanuit dorpen en wijken komen er steeds klachten over het buurtonderhoud. Bewoners die bellen worden vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Wonen Venray, de gemeente en de NLW verwijzen steeds naar elkaar door. Dat bleek ook afgelo pen dinsdag weer. NLW-mede- werkers die het groen bijhouden weigeren bijvoorbeeld ook het trottoir mee te nemen. Ook al vra gen buurtbewoners daarom. "En toen ik vroeg of ze ook de andere kant van de straat wilden doen. kreeg ik te horen: 'Nee, dat doen wij niet. Daar komt iemand anders voor."' Wethouder Emonts denkt met de nieuwe aanpak deze ergernis sen te voorkomen. "Want alle aspecten die met leefbaarheid te maken hebben gaan we vanuit het gemeentehuis in samenhang regelen." PEEL EN MAAS een abonnement waard De sanitair - specialist iiiirÉÉ M Thuis in elke woning ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl Vervolg voorpagina De nieuwbouw van kinderop vang Duimelot aan de Beukenlaan is in volle gang. Volgens architect Colsen zal het gebouw nog eind dit jaar worden opgeleverd. Het krijgt de vorm van een drie-kwart cirkel met middenin een patio. Er komen acht groepsruimtes voor kinderopvang, speelhallen en een peuterspeelzaal. De ingang komt aan de Wilgenstraat en het parke ren wordt op eigen terrein opge vangen. Er zijn al veel initiatieven geno men, zoals de burendag, om de voorgevels en voortuintjes in de wijk op te knappen. Dit heeft al tot verbeteringen geleid. De wijk raad wil de bewoners zelfs ver plichten om hun woonomgeving fatsoenlijk bij te houden. Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, zei te bekijken of er ook een soort onderhoudsabonne- ment voor de buitenruimte kan komen. "Het probleem bestaat al lang. Maar wettelijk kunnen we niets afdwingen of er moeten risi co's of gevaren ontstaan. Maar slecht onderhouden voortuintjes geven een negatief beeld. Initia tieven ondersteunen wij graag." Voorzitter Leenders ergerde zich groen en geel. "In de Beuken laan gaat het om vier huizen. Dat die mensen maar in de Peel gaan wonen. Het zijn de rotte appels die het voor de hele wijk verpes ten. Op deze manier verloedert heel Venray. Deze mensen moe ten zich aanpassen of anders ver trekken." Een buurtbewoonster merkte op dat het braakliggende terrein van de voormalige biologische school ook niet het goede voor beeld geeft. "Want het onkruid stond er wel anderhalve meter hoog. Dat stimuleert de mensen ook niet om hun tuin netjes te houden." De gemeente heeft het terrein onlangs laten maaien. De hekken die om het terrein staan worden vaak verplaatst. Om er honden uit te laten en het wordt gebruikt als puinstortplaats. Bewoners treffen de hekken vaak midden op de openbare weg aan. Wethouder Heidens vertelde dat het terrein in bezit is van een projectontwikkelaar. Het is bestemd voor woningbouw maar de gemeente heeft dit project op de lange baan geschoven. Hei dens kon niet zeggen wanneer er woningen gebouwd gaan wor den. De kwaliteit van de gemeen telijke basisadministratie (GBA) van de gemeente Ven ray voldoet ruim aan alle nor men. Dat is de uitslag van een toetsing van de kwaliteit van het GBA-bestand die onlangs heeft plaatsgevonden. Door het volgen van een kwalitatief hersteltraject heeft de gemeente Venray niet alleen haar tekortkomingen van de vorige controle weten op te heffen, maar op onderdelen ook meer dan voldoende ges coord. Sinds september 1999 wordt in iedere gemeente de kwaliteit van het GBA-bestand elke drie jaar getoetst door een onafhankelijke instelling. Uit de kwaliteitscontro le van 14 juni 2001 bleek dat de gemeente Venray niet aan alle normen voldeed. De kwaliteits controle of audit van de GBA bestaat uit drie delen. Dat zijn een inhoudelijke audit, een proces- en een privacy-audit. Dit laatste onderdeel is nieuw en per 1 januari 2001 verplicht. De basisadministratie van de gemeente Venray voldeed niet aan alle normen. De gemeente heeft vorig jaar een plan van aan pak opgesteld om voor de hercon trole wel aan de gestelde eisen te voldoen. Door het installeren van controleapparatuur zijn bepaalde inhoudelijke fouten opgespoord. De overige onjuistheden zijn handmatig getraceerd. Bovendien worden vanaf 1 januari 2001 alle mutaties dagelijks gecontroleerd. Daarnaast heeft de gemeente de processen die leiden tot mutaties in het GBA-bestand allemaal door gelicht, waar nodig bijgesteld en vastgelegd. En de beveiliging van het systeem heeft extra aandacht gekregen. Door al deze maatrege len is het kwaliteitsniveau van het GBA structureel verbeterd. Het resultaat van de hercontro le op 2 juli 2002 is voor de gemeente Venray erg positief. Voor w at betreft de inhoudelijke controle voldoet Venray ruim aan de marge (score 2,5%. marge 5"ó). Met name op het gebied van pro cessen en privacybescherming voor de burgers heeft de gemeen te Venray een enorme kwaliteits slag gemaakt. Naast alle verplich te onderdelen is ook een aantal extra procedures gecontroleerd en akkoord bevonden De gemeente Venray scoorde dus meer dan voldoende. Op vrijdag 13 september houdt het Vincent van Gogh Instituut, een instelling op het gebied van geestelijke gezondheidszorg in Venray. onder de titel 'Wanen' een symposium over psychiatrie en schijnzekerheid. In de psychia trische zorg draait het om de ont moeting met de cliënt. Het den ken over wanen speelt daarin een belangrijke rol. Wanneer denk beelden van een cliënt te snel bestempeld worden als wanen, kan dat de ontmoeting blokkeren. Het is mogelijk om vanuit méér invalshoeken met wanen om te gaan. Met dit symposium wil het Vincent van Gogh Instituut de grenzen verkennen tussen zeker heid en schijnzekerheid. Het is bedoeld voor professionals in de geestelijke gezondheidszorg. Het programma bevat lezingen van Burgemeester Waals ergert zich aan de beeldvorming in de media. "Het beeld van wat wij aan de Raadhuisstraat doen is alleen maar negatief. Terwijl 95 procent juist wel goed gaat. Maar daar lees je niets over. Alleen vijf procent wat fout gaat, dat staat in de krant. Er zijn veel zaken iil Venray die anders zouden moeten." Waals deed deze uitspraken dinsdagavond bij het collegebezoek aan wijkraad Zuid. Deze volumineuze Bolchrysant geeft ontelbaar veel bloemetjes en zet uw terras in volle bloei. Diverse kleuren, 0 45 cm. BOXMEER - Provineialeweg 5 BEUNINGEN - Claudiuslaan 60 Koopavond op donderdag en vrijdag drs. A.L. Kroft (zenuwarts en his- toricus, oud-geneesheer-dirccteur van het toengeheten Psychia- trisch Centrum Venray), van prof. j dr. P. de Martelaere (romanschrijf- ster en filosofe, hoogleraar wijsbe- geerte in Brussel en Leuven), van prof. dr. M MAN Richartz (psy- chiater. hoogleraar psychiatrie Maastricht) en van prof. dr. J Weima (psycholoog, emeritus hoogleraar godsdienstpsychologie Nijmegen en Tilburg). Zij benade ren het thema AVanen' vanuit ver- schillende perspectieven: psy chiatrisch, filosofisch, literair en j godsdienst-psychologisch. Caba retier Bert Schuiling zal met een gastoptreden het symposium een eigen dimensie geven. De muzika- ,i le omlijsting wordt verzorgd door 4 het Nard Reijnders Ensemble. Het symposium is van 9.30 tot 17.00 j| uur in schouwburg De Zonne- U bloem, St. Annaterrein Vincent van Gogh Instituut, aan de Noord- j singel 39 in Venray. Voor meer 1 informatie en aanmelding: secre- I tariaat Raad van Bestuur Vincent j van Gogh Instituut, telefoon (0478) 527 527. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3