'Ga toch niet slepen met dit erfgoed' "Ik vond het heel heftig, eel confronterend" 'Tolueen leidt niet tot vertraging bouw' Maak het in de techniek 'Casemanagers in jeugdzorg' Geen kerstviering meer bij gemeente Bezwaar maatschap ongegrond Niets! Vandaal aangehouden PEEL EN MAAS BEZORGEN? Medicijnen verloren Donderdag 29 augustus 2002 - Pagina 7 Levendige discussie over kunstwerk Hulde voor het kunstwerk, de kunstenaar en het project bureau De Waan, maar dit kunstwerk komt op een roton de niet tot haar recht. Dat was de algemene tendens tijdens de discussiemiddag op het Annaterrein over het kunst werk "Op zijn plaats" (de krui sen in de volksmond) van Rei ner Kurpershoek. De discussie werd bezocht door zo'n 250 belangstellenden, die overigens niet alleen uit Ven- ray kwamen. Nadat een forum, waarin Joop Wismans (De Waan),' Dom Dohmen (Cliëntenraad) en Martin Leenders (CDA Venray) zit ting hadden, hun standpunten hadden geventileerd ontstond een levendige discussie. Bij de tegen standers speelde niet het kunst werk maar de verkeersveiligheid een belangrijke rol. Het kunst werk zou op een rotonde te veel afleiden of te confronterend wor den. Opvallend was dat hierbij niet gerept werd over de acht andere kunstwerken die op de rotondes moeten komen. Onder de voorstanders is de plek essen tieel. Sommigen maakten er geen punt van om kruisen op rotondes te plaatsen. "Je ziet in Venray ook veel kruisen nabij kruispunten", was een van de argumenten. Een van de sprekers had zelfs op een spandoek een tekening gemaakt hoe hij het kunstwerk op de rotonde zag. "Als je al de kruisen met elkaar verbindt, krijg je een fraai hekwerk waar niemand een kruis in herkent" was zijn motto. Opvallend groot was het aantal personen dat aangaf dat het kunst werk, waar het nu staat, het best tot zijn recht komt. Een van de sprekers uitte dit zelfs in dicht vorm met als kern: "Ga toch niet slepen met dit erferfgoed". Een ander vond dat je het kunstwerk de waardigheid van de patiënten aantastte als het op een rotonde gedumpt werd. Anderen vonden dat het kunst werk op een plek moest komen nabij het Annaterrein, waarbij de toegankelijkheid een zeer belang rijk argument was. Pluspunt in de discussie was volgens Servaes Huys van het VvGI dat het kunst werk zelf niet ter discussie stond. "De politiek zal op basis van inhoudelijke argumenten hiermee om moeten gaan", aldus Huys. Cultuurwethouder Emonis onderstreepte dit maar volgens hem moet de politiek niet discus siëren over het feit of iets kunst is of niet. De politiek hield zich, op het CDA na, die in de persoon van Martin Leenders zitting had in het form, nagenoeg afzijdig van de discussie. Alleen Joost v.d. Vorle van de gelijknamige fractie stelde het heel simpel: "Wij zijn tegen en het CDA is tegen en dat is een meerderheid in de raad dus het komt er niet". Zijn fractiegenoot Lemmers, deed daar nog een schepje bovenop. Hij had gecon stateerd dat er meer tegenstan ders dan voorstanders waren. "Dan doen we gewoon handop- steken en dan is de discussie meteen afgelopen....". Zo gemak kelijk zal het echter niet gaan, als je de opmerking van hem, langs die van wethouder Emonts legt. Gedeputeerde Staten van Lim burg verlenen een subsidie van maximaal 145.880 euro als bijdra ge in het basispakket 2002 van de Stichting Maak het in de techniek (MIT) en nog eens een bijdrage van 122.523 euro voor het ont wikkelen van een sectorplan metaalelectró. De Stichting Maak het in de techniek werd in 1999 door sociale partners opgericht om de krapte in de techniek op de Limburgse arbeidsmarkt aan te pakken. De Stichting MIT houdt dit jaar onder meer zes Doe- en Info Manifestaties Techniek, een nascholingscursus techniek voor leerkrachten van basisscholen, en wil bijdragen aan de realisatie van een 'ontdekhoek' in Sittard. Ver der wil de stichting dertien vmbo- convenanten afsluiten en het aan tal deelnemende bedrijven uitbreiden tot 30-40 per conve nant. Er verschijnen dit jaar oqk nieuwsbrieven en er wordt gewerkt aan een eigen website.1 Het college van B en W van de gemeente Venray wil mede werking verlenen aan de bouw van een peuterspeelzaal en een kinderdagverblijf aan de Veltumse Kleffen, naast het bestaande wijkgebouw in de nabijheid van het winkelcen trum. De Stichting Wijkcentrum Vel- tum is met dit verzoek naar de gemeente Venray gestapt. De Stichting Samenwerkende Kinder opvang (SSK) probeert verspreid over de hele gemeente voldoende kinderopvang te realiseren. Een geschikte optie voor Veltum is volgens de SSK en de gemeente Venray de koppeling van kinder opvang aan het wijkgebouw dat voor de bewoners goed bereik baar is. De beoogde locatie is gelegen in de wijk Veltum in Ven ray. Het gebied wordt geheel omsloten door de Veltumse Klef fen. Ter bescherming van het ter plekke aanwezige groen, is het bouwplan meerdere malen aange past. De aanwezigheid van de par keerplaatsen ten dienste van het winkelcentrum maken de kinder opvang goed bereikbaar. Het gebouw gaat bestaan uit een verdieping en wordt door een gang verbonden met het ernaast gelegen wijkgebouw. Door de gekozen vormgeving (plat dak) en het materiaalgebruik sluit het gebouw volgens de gemeente enerzijds optisch aan bij het wijk gebouw en heeft het anderzijds toch een eigen karakter. Eerdere bezwaren tegen de massaliteit van het gebouw zijn volgens de gemeente Venray ondervangen in het nieuwe ontwerp. Het voorstel wordt behandeld in de commissie Stedelijke Ont wikkeling van 11 september 2002. De provincie Limburg en de gemeente Roermond willen dat er binnenkort een experi ment komt met een casema nager in de jeugdzorg. Zo'n functionaris moet aansturen de bevoegdheden krijgen, ook naar instellingen en professio nals buiten de jeugdzorg. Dat stellen Gedeputeerde Staten naar aanleiding van de brand op 12 juli 2002 in Roermond, waarbij zes kinderen de dood vonden. De provincie heeft reeds eerder Eindstraat 12, tel. *081553 aangegeven de aanbevelingen uit het inspectierapport ter verbete ring van de kwaliteit, toezicht en handhaving over te nemen. De gebeurtenissen in Roermond geven GS aanleiding het huidige beleid te versnellen, te intensive ren en nadrukkelijk de noodzaak te bepleiten van passende maatre gelen en voorzieningen in de nieuwe Wet op de jeugdzorg. Dit betekent eveneens dat de provincie op korte termijn met voorstellen komen om de toe zichtactiviteiten van de inspectie zuid te kunnen intensiveren. Daardoor kan toetsing vaker dan nu (één keer in de tien jaar) plaatsvinden. In september wordt het experi ment uitgeschreven en spreken de beide betrokken overheden de partijen aan op hun verantwoor delijkheid als ketenpartners. Op een sterke positie van de casema nager heeft de provincie overi gens al jaren aangedrongen. Vol gens de provincie tonen de gebeurtenissen in Roermond ook aan dat meer vasthoudendheid in de hulpverlening is geboden op momenten dat kinderen, jongeren en hun ouders voor zichzelf geen hulpvragen formuleren, terwijl er wel signalen uit de omgeving komen die op problemen wijzen Uit het inspectierapport komt naar voren dat hulpverleners, vap- uit de beste bedoelingen, stefk hebben gereageerd op de wil van de ouders om al dan niet hulp te aanvaarden. Dit leidde tot een situatie waarin geen verbetering optrad in de leef- en opvoedingssi tuatie van de kinderen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS longeren op werkvakantie in JOC Ysselsteyn De politie heeft vrijdagmorgen naar aanleiding van een melding een 34-jarige man uit Venray aan gehouden op verdenking van ver nieling. De man was op een ter rastafel van een horecagelegenheid aan de Markt gesprongen zodat de tafel kapot ging. De schade zal door hem worden vergoed. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray EN MAAS Zjjóuwperikelen jn De Brabander De tolueenvervuiling in de loord-west hoek van uitbrei- lingswijk De Brabander leidt liet tot vertraging van de ivoningbouw. Dat antwoordde nethouder Heidens (CDA) op ragen van de WD. In de buurt van de Broekweg moet veel grond worden afgegra ven omdat het grondwater teveel tolueen bevat. De gemeente is bezig met liet opstellen van een saneringsplan. Wat wel tot vertra ging leidt is de moeizame grond verwerving in Laagheide aan de andere kant van De Brabander, meldde Heidens. "Dit is een pro bleem. We kunnen daar niet voor uit." De gemeente gaat daarom tot onteigening over. In Laagheide worden vrije sectorkavels uitgege ven. Ook de bouw van 27 vrijstaan de vilia's aan de westzijde van De Brabander, in de hoek Beekweg- Buitenweg, heeft vertraging opge lopen. Deze woningen moeten nog gebouwd worden uit de eer ste ronde van de opkoopregeling 'Ruimte voor ruimte' van het jaar 2000. Met de verkoop van de roy ale kavels moet de stallensloop van stoppende agrariërs gefinan cierd worden. Omdat op de kerk dorpen geen plek werd gevonden koos de gemeente voor De Bra bander. Wonen Noord-Limburg en bouwbedrijf Fleuren ontwikke len samen dit project. John Oos terbeek (WD) vroeg hoe het zat met renteverlies. De gemeente heeft immers in 2001 bijna 2,5 miljoen euro aan de provincie betaalt als bijdrage voor de ges loopte stallen. Wethouder Hei dens verzekerde dat het rentever lies voor rekening komt van de beide bouwpartners. Op de camping aan de Veer- weg in Blitterswijck is maandag een doosje met 40 tabletten Seresta (50 mg) verloren. De tabletten worden verstrekt als slaapmiddel en om angsten tegen te gaan. Hoewel inname van meerdere tabletten niet direct levensbedreigend is, waarschuwt de politie een eventuele vinder het doosje met tabletten direct in te leveren bij een (huis)arts, Keijsers-Manders "S° nidröme Vrijdag (morgen) vertrek ken ruim dertig jongeren ranaf het Jongeren Ontmoe- lings Centrum (JOC) in Yssel- iteyn richting Duitsland en longarije. Naast werken op iet oorlogskerkhof in Yssel steyn stond de werkvakantie tan drie weken ook in het leken van sport, spel, ont- •panning en cultuur snuiven. De Duitse cn Hongaarse jongc- en hebben dinsdagmorgens de aatste keer gewerkt op het oor- ogskerkhof. In tien sessies van lier uur hebben zij de laatste sveken het gras rond de 32.000 cruisen gemaaid en de opschrif ten van een deel van de kruisen stiften weer leesbaar tkt. 's Middags staat een ont- ingsmiddag op het program ma. In teamverband wordt de strijd met elkaar aangegaan. Alois ISchmidt van de Deutsch-Ungari- ische Geselschaft bekijkt vanaf de ikant hoe de jongeren zich op een van de laatste dagen uitleven. Sch midt is een van de organisatoren van de werkvakantie: "Onze orga nisatie werft voor deze vakanties jongeren in de leeftijd van 16 tot 27 jaar uit Duitsland cn Hongarije. We hebben al jaren een samen werkingsverband tussen beide landen om voor jongeren dit soort [reizen mogelijk te maken." Adel Daniël, geboortige Hongaarse en studerend in Duitsland, begeleidt tie jeugdigen uit haar vaderland. Op de achtergrond van het sport- veldje gloort de aanblik van de duizenden kruisen van de oorlogs slachtoffers. De ogen van Adel dwalen af naar die kruisen als ze de doelstelling van de werkvakan tie benadrukt: "De verschrikkelij ke uitwerking van de oorlog, maar zeker ook de verzoening komen deze weken nadrukkelijk aan de orde. Verzoening, vrede en Duitse en Hongaarse jongeren zijn drie weken lang geconfronteerd met de verschrikkingen van de oorlog vriendschap is niet voor niets het motto van de vakantie." Naast de werkzaamheden op het kerkhof zijn er multiculturele seminars, bezoeken aan musea in het land (onder andere ook het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum in Overloon) en dagtripjes naar bijvoorbeeld Amsterdam. "In drie weken proberen we de jon geren ook een stukje zelfkennis op te laten doen", zegt Myriam Koonings van het jongeren ont moetingscentrum in Ysselsteyn. "De jongeren worden geconfron teerd met wat in de oorlog is gebeurd en dat dit nooit meer mag gebeuren. We geven ze mee dat tolerantie een groot goed is in onze samenleving." DEPRIMEREND Waar andere jongeren zich tij dens de zomer uitleven in discot heken in Marbella, Salou, Tossa de Mar of Benidorm daar werken de jongeren in Ysselsteyn veertig uur aan graven van oorlogsslacht offers. In plaats liters alcohol naar binnen te gieten in zonnige Spaanse oorden en te lantcrfante- ren op het strand, worden door hen graven met een algenoplos- sing schoongemaakt. Tino (23 jaar) uit Erfurt is een van de dertig jongeren die deelneemt aan de werkvakantie. "Ik hou er van om in groepsverband vakantie te vie ren. Om kennis te maken met andere jongeren en andere cultu ren. Daar zie ik meer het nut van in dan van een zonvakantie in Spanje." Als beroepsmilitair fasci neert hem ook het oorlogsverle den. Het oorlogskerkhof in Yssel steyn confronteert hem iedere dag. drie weken lang, aan datgene is gebeurd in de Tweede Wereld oorlog. "Het is heel erg triest wat er in die jaren is gebeurd. Dat moeten we ook nooit vergeten. Zeker wij als jongeren niet, want wij bepalen de toekomst van onze landen." Sybille (24) uit de Duitse deel staat Thüringen is diep onder de indruk van de voorbije weken. "Ik vond het heel heftig, heel con fronterend toen ik voor het eerst het kerkhof zag liggen. Het was ook wel deprimerend. Al die gra ven van mensen die tijdens de oorlog zijn omgekomen." Cultuur snuiven, kennis maken met jonge ren uit andere landen, was voor haar de voornaamste reden om deel te namen aan de vakantie. "Helaas is een groep Italianen, die hier ook verbleef, al weer na een week vertrokken. Verder vond ik het heel jammer dat we weinig contact hebben gehad met de Nederlandse jongeren." Ondanks deze minpuntjes heeft ze zich uit stekend vermaakt. "In zijn alge meenheid heeft de vakantie gebracht wat ik me er van had voorgesteld." Het college van B en W heeft dinsdag besloten de kerstvie ring voor medewerkers van de gemeente Venray in december 2002 te laten vervallen. Ook het nieuwjaarsontbijt wordt met ingang van het jaar 2003 geschrapt en vervangen door een nieuwjaarsreceptie op de eerste werkdag van het nieu we jaar, voor (oud-)medewer- kers, raadsleden, oud-wethou ders en leden van de vrijwillige brandweer van De commissie bezwaar-, beroep- en klachtschriften van de gemeente Venray heeft het bezwaar van de maatschap R. en C. Hendrix in Leunen tegen het invoeren van een 30 km-zone in het gebied Leu- nen-oost (gedeelte van de Brienshoekweg en de van Ber- lostraat, de Bershof, Verkle- ijstraat en de Pastoor Strijker- straat) ongegrond verklaard. Volgens de commissie is het bezwaar van de maatschap pri mair gericht op de vrees dat de mogelijkheden voor een bedrijfs- uitvoering/ -wijziging (glastuin bouwbedrijf) door het verkeers- besluit gefrusteerd zouden gaan worden. De commissie is verder onvoldoende gebleken dat de maatschap tegen het verkeersbe- sluit als zodanig bezwaar heeft. De gemeente nam het verkeers- besluit op 8 februari 2002 onder andere na overleg met de werk groep 'Leunen-oost kindvriende lijk' en de dorpsraad van Leunen. De verkeersmaatregel heeft ook de instemming van de politie Lim burg-Noord en past binnen het verkeersveiligheidsbeleid van de gemeente Venray. Verder heeft het gebied volgens de gemeente Venray alle kenmerken van een 30 km-zonegebied en is het gewenst om de snelheid in deze woonbuurt te beperken tot 30 km/uur. 16.30 tot 18.30 uur. Dit onder andere op verzoek van steeds meer medewerkers die net als enkele jaren terug weer graag een nieuwjaarsreceptie wil den. Dit idee wordt ook onder steund door de personeelsvereni ging van de gemeente Venray. De receptie wordt georganiseerd na afloop van de eerste werkdag van het nieuwe jaar in de burgerzaal van het gemeentehuis, per 2 janu ari 2003. Voor de kerstviering was een budget beschikbaar van 3639 euro en voor het uitbesteden van het nieuwjaarsontbijt (inclusief een kleine attentie) 4554 euro. Voor de begroting voor het jaar 2002 levert het vervallen van de kerstviering dus een directe besparing op van 2639 euro. Voor het organiseren van een nieuw jaarsreceptie denkt de gemeente Venray maximaal 3000 euro nodig te hebben, waardoor op die post 1554 bespaard kan worden. minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. NumetgratiS tegels t.w.v. €300,-* ("of de helft in contanten). De actie loopt tot 1 september 2002. ^W4.W/ f is Dcórf i&AADD pltè oszre/o inueMetJ!

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7