Venray onder verscherpt itoezicht van VROM I Van 30 - 32 augustus? MOTORCROSS WANSSUM 1 SEPT. VENRAYOPEN Naar het Zoo Pare, 'I tennistoern nni Voor of tegen kruisen op 'n rotonde? Schade door hotelbrand gecompenseerd 17.00 OPEN HUIS: zin in een Heerlijke ijscoupe Snelheids controles Sponsoractie voor bevrijders geslaagd ^PEEL EN MAAS Donderdag 15 augustus 2002 - Pagina 3 fia; Minister Kamp van het inisterie van VROM heeft jiaar aanleiding van een J iderzoek van de inspecteur van ruimtelijke ordening Ibesloten de gemeente Venray te onderwerpen aan ver scherpt toezicht op alle VROM- terreinen. Dit betekent dat de gemeente Venray te maken krijgt met nacontroles. In het onderzoeksrapport con stateert de inspecteur van ruimte lijke ordening dat de gemeente Venray de wet- en regelgeving op iiiet gebied van vergunningverle ning (gebouwveiligheid, ruimtelij ke ordening en milieu) in het onderzoeksjaar 2000 op een fors aantal punten onvoldoende heeft uitgevoerd. Mede door onvol doende personele invulling zijn er zaken blijven liggen of onvolledig of onjuist afgehandeld. Aanleiding tot dit inspectieon- derzoek was het onrechtmatig verlenen van bouwvergunningen en het niet adequaat uitvoeren van de stankregelgcving (kwestie Merselo). Gedurende juni 2001 tot en met maart 2002 heeft de inspectie Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieuhygiëne (thans VROM-inspectie) onder zoek gedaan naar de naleving en handhaving van VROM wet- en regelgeving bij de gemeente Ven ray voor het gehele jaar 2000. Geconstateerd is onder andere dat er in 2000 gewerkt is met interne richtlijnen die in strijd zijn met de wet- en regelgeving. Deze interne richtlijnen zijn inmiddels aangetrokken. Daarnaast is door de inspectie geconstateerd dat 70% van de bestemmingsplannen ouder is dan 10 jaar. De gemeente Venray heeft in 2001 reeds het initiatief genomen deze te actuali seren, maar hierin is volgens de inspectie nauwelijks vooruitgang geboekt. Tot slot is door de inspecteur geconstateerd dat de gemeente wel aanzet om een ille gale situatie aan te pakken, maar vervolgens niet doorzet (circuit De Peel). Dit heeft volgens de inspecteur tot gevolg dat impli ciet of expliciet wordt gedoogd De VROM-inspectie beveelt ook aan om meer aandacht te hebben voor handhaving op het gebied van milieuvergunningen, illegale bouwwerken en bouw- en sloop- activiteiten. Verder heeft de inspectie geconstateerd dat het gemeentelijke rioolplan verou derd is en dient te worden geactu aliseerd en dat er een afvalstoffen- plan moet worden vastgesteld. Er moet eveneens op een adequate wijze uitvoering te worden gege ven aan het Bouwstoffenbesluit. De minister van VROM wil dat Venray periodiek (1 keer per 4 maanden) rapporteert over de uit voering van het plan van aanpak, met daaraan gekoppeld ambtelijk overleg en over een jaar een bestuurlijk overleg. Het college van B en W vergadert volgende week over de kwestie en zal daar na met een officiële reactie naar buiten treden. i'enj I t.uu li® - Y" Het Venrays Open vindt plaats van 30 tot en met 32 augustus 2002? Althans, dat meldt dat het toernooi van 30 augustus tot en met 1 september 2002 wordt gehouden. Aan de het activiteitenbord van de gemeente Venray aan de Beekweg. 32 augustus? Sinds wan- bordenmaker: slaap zacht! neer heeft een jaar 366 dagen? Het is te hopen dat de deelnemende tennissers snappen De Waan, een internationale manifestatie over kunst en psychiatrie, heeft lovende kri tieken en recensies gekregen. Om de traditie van bijna hon derd jaar psychiatrie in Ven ray op een kunstzinnige manier te vereeuwigen, wor den op negen rotondes kunst werken geplaatst waaruit eer betoon voor psychiatrische patiënten en psychiatrische zorg blijkt. Eén van die kunstwerken bestaat uit honderd geknakte krui sen, een hommage aan alle patiën ten die de voorbije eeuw zijn behandeld in het Vincent van Gogh Instituut. Elk kruis staat symbool voor één jaar psychiatrie in Venray. Het kruisenkunstwerk van Rei- nier Kurpershoek heeft in Venray veel ophef veroorzaakt. Voor- en tegenstanders van het kunstwerk maken zich op voor een publieke lijke discussie over de vraag of de honderd geknakte kruisen wel of niet op een rotonde in het cen trum thuishoren. Deze openbare discussie wordt zondag 25 augustus van 15.00 tot 17.00 uur gehouden in een Hyde Parkachtige setting en is voor iedereen toegankelijk. Plaats van handeling: bij het kruisenkunst werk zelf, dat in het kader van De Waan staat opgesteld op het St. Annaterrein aan de Noordsingel in Venray. Op de zeepkist in het St. Annapark: voor of tegen krui sen op een rotonde? Als opmaat voor deze bijzondere discussie een overzicht van de argumenten van de voorstanders en tegenstan ders. VOOR Venray en psychiatrie horen bij elkaar en zijn daarom een inte graal onderdeel De kruisen vormen een essen tieel onderdeel van het totaal con cept om honderd jaar psychiatrie op een kunstzinnige manier te vereeuwigen door negen roton des in Venray met kunstwerken te verfraaien De kruizen zijn een eerbetoon aan de mensen die de voorbije honderd jaar hebben geleefd en gewerkt in de psychiatrische insti tuten in Venray Patiënten worden symbolisch en respectvol uit de anonimiteit gehaald. De kruisen verbeelden het respect van onze samenleving voor deze mensen en verdienen een prominente plaats in ons leven. Door de kruisen op roton des te plaatsen blijven de patiën ten midden in de samenleving en worden ze niet - zoals de voorbije honderd jaar - achter hekken en muren geplaatst Kunst dient niet alleen leuk en mooi te zijn, maar vooral ook om zaken te leren waarderen. Kunst moet aanspreken en dat doet dit monument Het monument zet aan tot denken De honderd geknakte kruisen vormen in dit geval geen kerkhof of begraafplaats, maar een monu ment Het past uitstekend in de opdracht die projectbureau De Waan van de gemeente kreeg: samenhangende kunstwerken die het thema honderd jaar psychia trie in Venray uitbeelden. De krui sen dienen in een breder perspec tief te worden gezien Venray zet zichzelf met een gedurfd monument op de kaart De monumenten, waaronder de kruisen, zijn aansprekend en passen naadloos bij het imago van Venray als zorgcentrum voor kwetsbare mensen Als je Venray binnenrijdt, weet je door de kunstwerken op de rotondes meteen dat je in Ven ray bent Het is niet 'het geijkte beeld op de rotonde', zo n ding waar niemand naar kijkt en dat nergens over gaat TEGEN Het kruisenkunstwerk roept niet de gewenste associaties op Het kunstwerk kwetst en shockeert: het is 'aanstootgevend, weerzinwekkend en onesthe tisch' Problemen verkeersveiligheid, omdat automobilisten worden afgeleid Stigmatiserend De kunst op de rotondes moet de positie van het centrum ver- onze ijskaart is uitgebrei naar 24 verschillende ijscoupes elke dag geopend tot 21:00 uur sterken en met kruisen op een rotonde bereik je een averechts effect Er is geen relatie tussen een rotonde en het kunstwerk Dat het kunstwerk zoveel negatieve emoties oproept, impli ceert dat het maatschappelijk draagvlak te smal is Mensen kunnen niet naar de kruisen toelopen om te lezen wat erop staat en een infobordje heeft ook geen zin. Je kunt ze niet aan raken, niet voelen. Kortom: de gewenste symboliek en impact gaan daardoor verloren. Op een andere locatie, waar mensen wel de kruisen kunnen 'bezoeken', zou dat niet het geval zijn Negatieve beeldvorming over Venray, het Vincent van Gogh Instituut en de psychiatrie Met de publieke discussie wil De Waan proberen meer duide lijkheid te brengen in de kwestie rond het kunstwerk. De organisa tie is in principe verantwoordelijk voor de kunstzinnige aankleding van de rotondes, maar wil terdege rekening houden met de gevoe lens van de Venraynaren. Behalve gevoelens en emoties, zullen ook de beoordelingscriteria die de gemeente aan een nieuw kunst werk stelt, zwaar wegen in de dis cussie, Elk nieuw kunstwerk moet volgens de gemeente aan drie soorten criteria voldoen: artistie ke, niet-artistieke en algemene cri teria. Het werk moet van cultuur historisch belang zijn, moet een voorbeeldfunctie hebben en iets toevoegen aan het bestaande. Een kunstwerk moet bovendien duur zaam zijn en er dienen educatieve mogelijkheden zijn. De publieke discussie wordt gehouden aan de vooravond van het raadsdebat over het kruisen kunstwerk. minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4-482,- nu met gratis Kermi designradiator t.w.v. €284,-* (*of de helft in contanten) De actie loopt tot 1 april 2002. Keijsers-Mande IlldrÖnte °ft>sanita*t Keizersveld 40, Venray, Tel.: (0478) 550 670 Het Verkeershandhavingsteam heeft bij verkeerscontroles diver se bekeuringen uitgeschreven. Op de Ripseweg in Vredepeel zijn maandag 225 automobilisten bekeurd. De hoogstgemeten snel heid van de 1640 gecontroleerde voertuigen bedroeg 130 km/uur waar maximaal 80 km/uur is toe gestaan. Dit levert een boete op van 273 euro. Op de Wanssumseweg in Oos trum werden diezelfde dag 86 automobilisten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid van de 3750 gecontroleerde voertuigen bedroeg hier 106 km/uur waar maximaal 80 km/uur is toege staan. Goed voor een boete van 115 euro. Op de Maasheseweg zijn 261 automobilisten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid van de 2038 gecontroleerde voertuigen bedroeg 79 km/uur waar maxi maal 50 km/uur is toegestaan. Dit levert een boete op van 115 euro. Op de Noordsingel en de Langstraat werden dertien auto mobilisten bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Anne Mare van der Werf uit Venray, Maartje en Femke Janssen uit Oirlo, Justin en Cinthia Schoon uit Venray, Jop Verberne uit Ven ray, Michelle Robben uit Venray, Daphne Lenkens uit Vredepeel, Merel van de Ligt uit Wanssum en Iris Panhuis uit Leunen zijn de tien winnaars van de kleurwed- strijd die Nieuwsblad Peel en Maas samen met het Zoo Pare in Overloon op touw had gezet. De kleurwedstrijd was ondanks de kermisdagen enorm populair onder de jeugd, want in de afgelo pen week vond de redactie van Peel en Maas een enorme stapel kleurplaten en kleurige tekenin-" gen van vlinders in de brievenbus. Uit de 63 inzendingen werden B tien winnaars getrokken, die -1 woensdag in boekhandel Van den - Munckhof in Venray een gratis I toegangskaartje voor 'de natuur- I; lijkste zoo van Nederland' moch-11 ten komen ophalen. - Op de foto ontbreken Justin en - B Cinthia Schoon uit Venray. 11 Als op zondag 15 september een groep oud-bevrijders in Venray aanwezig is om de inmiddels traditionele herden kingsactie op het Britse Oor logskerkhof bij te wonen, dan is dat mede mogelijk gemaakt door een geslaagde sponsorac tie. Binnen een maand werd 3000 euro binnengehaald, waardoor de Britten ook in september weer in Venray te gast kunnen zijn. Sinds 1995 blijft een groep Brit se bevrijders naar Venray komen. Voor een relatief laag bedrag ver blijven zij een week in partycenty- rum De Witte Hoeve. Sommige Britten sparen een heel jaar voor dit uitstapje naar Venray. Ook dit jaar hadden de Britse bevrijders weer een reis geboekt naar Ven ray maar omdat De Witte Hoeve eerder dit jaar bijna" geheel in vlammen opging, kwam de reis op de tocht te staan. Door boe king in een ander Venrays hotel kon annulatie van de reis worden voorkomen. De groep bevrijders werd daardoor wel geconfron teerd met een extra kostenpost van 3000 euro. Op aanbeveling van directeur Eric Peters van Inal- fa werd door de Bond van Wapen broeders afdeling Venray en omgeving een actie gestart om bij betrokken Venrayse bedrijven, instellingen en particulieren een sponsoring van hotelkamers voor de Britse gasten. Binnen een maand werd het streefbedrag bij elkaar gebracht. De Bond van Wapenbroeders ontving brede steun van onder andere de gemeente Venray, bedrijven en instellingen en van haar leden en donateurs. Het grote trekpleister voor de Britse gasten is de traditionele herdenking op zondag 15 septem ber op het Britse oorlogskerkhof waar circa 700 Britten hun laatste rustplaats vonden. Evenals vorig jaar worden weer kinderen betrokken bij deze indrukwek kende herdenking. Behalve de jaarlijkse hulp van Scouting Ven ray verlenen Jong Nederland en het kinderkoor Ysselsteyn hun medewerking door bloemen te leggen op alle graven. De kinde ren en hun begeleiders verblijven in het Jeugd Ontmoetings Cen trum (JÖC) in Ysselsteyn, waar zij gast zijn van Tarcicia Voigt-Bos- boom, werkzaam voor de Duitse Oorlogsgravenstichting. Verder wordt medewerking verleend door burgemeester Jos Waals van Venray, pastoor emiraat G. Mae- sen, doedelzakspeler P. V.d. Vorle. zangvereniging Venrode. fanfare De Peelklank Ysselsteyn en Groep Geleide Wapens. Naast de al eerder genoemde Britten wordt een groep Britse bevrijders verwacht van het Royal British Legion Branch Nijmegen/Arnhem onder leiding van Dave Eiobson. 'Met het inschakelen van de jeugd richt de Bond van Wapen broeders zich bewust op de jon geren alsmede op de jongere generatie Nederlandse veteranen. Deze blauwhelmen van de Ver enigde Naties, die door onze democratische regering frequent naar brandhaarden in de wereld worden uitgezonden, lopen grote risico's", aldus voorzitter Henny Meijer van de Bond van Wapen broeders afdeling Venray e.o. "Nieuwe cijfers tonen aan dat twintig procent van de 'vrede brengende' militairen (UN Peace Keepers) aan hun inspanningen blijvende traumatische ziektever schijnselen overhouden. De taak van de Bond van Wapenbroeders zal blijvend noodzakelijk zijn om - bij de regering en instanties de noodzakelijke erkenning en ver-1 eiste hulp voor deze jonge nood- lijdende veteranen, en hun gezins- - leden, te blijven afdwingen. Een J taak die alleen door een grote en i brede achterban mogelijk is." i PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandeninunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Chnst van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws'7 tot uiterlijk dinsdag 10.00 uuiC-

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3