Tonnen huisraad van Noord-Holland naar verwoest Venray EN MAAS Donderdag 15 augustus 2002 - Pagina 13 Zelfs de ellende van '40-'45 had schenken aan het goede doel niet uit de Hollandse volksaard verdreven Ia de Hongerwinter bij Hutjens Iftiawohe .mj werden duizenden Z. wal vVdyCn5 VOI Nooi In de Hongerwinter van jl944 werden duizenden loord-Hollanders gered [oor voedsel dat was aange leverd vanuit het zuiden. Toen de Duitse bezetters een half jaar later vertrokken waren, mochten zuidelijke jprovincies op hun beurt rekenen op noordelijke hulp bij de wederopbouw van hun verwoeste steden. Zomer 1945 startte de hul- pactie Haarlem helpt Ven- ray! Inwoners van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal schonken massaal huisraad, meubels, glas en speelgoed. Een vergeten fragment nage- schiedenis van de periode '40-'45. Vandaag (donder dag) is het op de kop af 57 jaar geleden dat de hulpgoe deren vanuit Haarlem in Venray arriveerden. Oud- Venrayse Nicole van den Bosch maakte in mei een isfeerverhaal voor het Straat journaal in Haarlem. "Alles lag in puin in Venray, de kerk, de huizen, de wegen. [Thuis was er niks meer, zelfs [geen stoel om op te zitten of een vork om mee te eten." SLouis Rutten (72) (de Venray- naar overleed in mei van dit jaar kort na het verschijnen van het artikel in het Straatjournaal, red.) komt na de evacuatie als veertienjarige jongen op Sinter klaasavond 1944 terug in Ven ray. Hij herkent slechts de con touren van zijn ouderlijk huis. Er blijkt een granaat doorheen geslagen. In afwachting van een levensteken van zijn ouders - van wie hij werd gescheiden door het uitbreken van de oor log - bouwt hij provisorisch het huis weer op. Rutten: "Ik had het dak voor [driekwart bedekt met dakpan nen uit ruïnes. Met zeil probeer de ik de zaken op orde te bren gen. Ik sliep op de grond op zolder, want beneden lag alles in puin." Liter krijgt Rutten een bed van de Hulpactie Rode Kruis (HARK), mede dankzij de inzamelwoede van Haarlem en ^R7i omstreken. Hoewel Zuid-Limburg in sep tember 1944 door de Amerika nen is bevrijd, wordt er in de ftaord-Limburgse Peel nog drie maanden hevig gevochten. Dui zenden granaten leggen Venray in puin. De verplichte evacuatie is ten einde en 16.000 inwoners kunnen terug naar hun verniel de en leeggeplunderde huizen. Augustijner pater Valentinus Hutjens, leraar aan het Trini- teitslyceum in Haarlem, ziet de puinhopen in het zuiden tijdens een bezoek aan Nijmegen, waar hij heeft gestudeerd. Op 27 juni 1945 keert hij terug in Haarlem. Aangedaan door de ellende ont staat bij Hutjens het idee om middelbare scholieren een inza- melactie te laten houden voor het getroffen gebied. Het ligt ook nog vers in het geheugen dat tijdens de actie Zuid helpt Noord auto's vol levensmidde len vanuit het zuiden naar Noord-Holland trokken om hon gerende stedelingen de winter door te helpen. Hutjens' voor stel vindt meteen steun bij Daaf Geluk, wethouder van Onder wijs in Haarlem. Op 5 juli 1945 - exact twee maanden na Bevrijdingsdag - vergaderen de leiding van de scholen en Nederlands Volks herstel Haarlem, over het 'Tien scholenplan' van pater Hutjens, later stichter en eerste rector van het Mendelcollege. Er wordt een actiecomité gevormd met wethouder Geluk als voor zitter. Scholieren zullen de spil van de actie vormen. In diezelf de dagen wijst de overheid Ven ray toe aan Haarlem als 'pete kind' in een landelijk adoptieplan. Zo wordt Venray het doel van de actie. GOUD DER AARDE Ton Nelissen krijgt in die tijd les van pater Hutjens. Nelissen, inmiddels 71 jaar: "Het was een fijne man waar iedereen wel voor wilde lopen. Als scholie ren gingen we met leerkrachten de deuren langs om spullen in te zamelen. Ja, daar werd je warm voor gemaakt op school. Hutjens was een sympathiek mens die het goed wist te bren gen." Nelissen ziet zichzelf weer met een handkar en met paard en wagen door de straten van Haarlem trekken: "Mensen reageerden zeer positief. Er werd naar mijn idee ook veel opgehaald, terwijl het hier in die jaren natuurlijk ook niet allemaal de rijkdom en het goud der aarde was. Echt oude meu belstukken waren er niet zo gek veel, want in die koude winter in '44 was alles in de kachel gestopt om in leven te blijven." Daaf Geluk schrijft namens het actiecomité aan alle middel bare scholieren een brief met het verzoek de stad uit te kam men. Uit dat schrijven: "Het wordt een razzia van naasten liefde, waar de slavenjachten van afgelopen jaren bij in het niet zinken." Iedere school krijgt een wijk toegewezen, die men verdeelt onder de leerlin gen. De scholieren worden er in de brief op aangesproken dat 'ze moeten beseffen hoeveel mazzel ze hebben dat hun huis er nog staat met alle meubels erin'. Geluk sluit de brief af met: Vooruit nu, niet bang voor Venray liep massaal uit om de hulpgoederen uit Haarlam binnen te halen. teleurstelling. vermoeidheid, tegenvallers. Vooruit voor Nederland. Vooruit in naam der Konin gin. Gewapend met posters, een persoonlijk actielegitimatiebe wijs en het motto 'Beter één kamer leeggeruimd, dan het hele huis in puin!' gaan de leer lingen op pad. Volgens Nelissen was de actie goed aangekon digd. mensen wisten ervan. "We belden gewoon aan of we gingen met een ratel door de straten. De actie sprak zeer aan. Het was bekend hoe men daar in het zuiden in nood zat." De Haarlemse bioscopen ver tonen in juli 1945 een speciale Polygoon-film over het ver woeste Venray. Het commen taar: "Alles is door het steeds aanhoudende granaatvuur in puin vergaan. In de ernstig gehavende huizen wonen weer mensen maar het ontbreekt hen aan alles. Als wij hun noden zien dan begrijpen wij Haarlem mers pas hoe rijk wij zijn. Dan voelen wij dat het plicht is te geven, te geven wat wij kun nen. Beter één stoel naar Ven ray, dan tien op uw zolder!" Ook in lokale bladen en in een speciaal hulpactiekrantje worden mensen aangespoord om te geven, met suggesties en al: Wat u geven zult: Kleedingstukken -vergeet Tallloze vrachtwagens met goederen kwamen via de huidige Raadhuisstraat Venray binnen. vooral de mannen en de babies niet. Meubelen - Venray zit zonder kasten. Bedden met toebehooren. Seviesgoed, eetgerei. Hebt u gedacht aan teilen en emmers, nest-schalen, stoffer en blik, bezems, waschlijnen, waschknijpers, kleerenhangers, naaigerei, timmergereedschap, wekkers, schrijfbehoeften, toi let-artikelen? DANKBARE KRETEN De scholieren trekken van 23 tot 28 juli langs de deuren. Daarna besteden velen hun zomervakantie aan het sorteren, inpakken en verzenden van de goederen. Het vervoer van Haarlem naar Venray lijkt een probleem te worden, maar na diverse oproepen in de krant zijn er meer handkarren te leen dan men aankan en worden er door het leger en particuliere transportondernemers voldoen de vrachtauto's beschikbaar gesteld om het transport voor elkaar te boksen. Eén van die ondernemers is Loek Nelissen (86), broer van Ton en ook Haarlemmer van origine, maar sinds augustus 1945 met zijn bouwbedrijf gevestigd in Venray: "Ik had gehoord dat er in Venray een groot tekort was aan aanne mers." Nelissen moet op de kaart zoeken waar het plaatsje ligt. Hij denkt er in augustus 1945 voor een jaartje naar toe te gaan, maar woont er nu nog steeds. Nelissen: "We reisden op een neer met ploegjes uit Haarlem. Bouwvakkers die dan een of twee weken weg waren. Je ver trok om zes uur 's ochtends en meestal was het half twee 's middags voordat je in Haarlem was. Er was gebrek aan alles. Alles was op de bon, ook benzi ne. De autobanden waren oud, ik had een keer vier lekke ban den onderweg naar Haarlem." Nelissen neemt gedurende een half jaar regelmatig spullen mee voor de HARK in Venray. "In heel Haarlem was men ermee bezig en wij hebben onze vrachtwagens ingezet. Dat deed je omdat je het kon. Dat is verder geen heldendaad." In juli 1945 verschijnen ook berichten over de 'adoptie' in De Zwijger, destijds het lokale weekblad van Venray en oms treken. De eerste reactie is nog voorzichtig omdat er al 'zoveel pogingen waren gedaan om het meest nodige voor onze arbei ders, boeren en zakenlieden los te krijgen bij de ontelbare bureaus en meestal slechts met gering resultaat', meldt De Zwij ger. Maar al snel blijkt hoe fana tiek en doortastend de Haarlem mers zijn en ook de Limburgers worden enthousiast. De HARK in Venray wordt belast met de leiding over de ontvangst en verdeling van de goederen uit Haarlem. Er vol gen oproepen voor Venrayse vrijwilligers om het project ook aan die kant soepel te laten ver lopen. "Wij zullen zelf ook han den uit de mouwen moeten ste ken!" stelt de HARK in de lokale krant. Op dinsdagavond 14 augustus 1945 verzamelt het eerste offi ciële konvooi zich op de Grote Markt in Haarlem: dertig grote verhuiswagens en vrachtauto's. Voor het vertrek houden burge meester Reinalda en één van de leerlingen nog een toespraak op het bordes van het stadhuis. Pater Hutjens, Daaf Geluk en een twintigtal scholieren wor den enthousiast uitgezwaaid. In Venray hangen erebogen met spandoeken vol welkome en dankbare kreten in de stra ten, want op 15 augustus zal het konvooi hulpgoederen uit Haar lem arriveren. De dag van Maria ten Hemelopneming wordt spontaan uitgeroepen tot 'Feest dag der Naastenliefde'. Heel Venray is uitgelopen voor een vreugdevol welkom. Ties Martens staat boven de wachtende menigte op het bor des van het gemeentehuis als voorzitter van het ontvangstco mité. Martens, inmiddels 87 jaar: "Ik was lid van de toneel club en ik geloof dat de deken van de kerk mij gevraagd heeft. Op het bordes riep ik met een microfoon om waar het kön- vooi zich bevond. Een ordon nans reed van het konvooi met een vliegende vaart op de motor terug naar Venray om mij te vertellen waar ze waren, want telefoon was er niet. En ik riep: ze zijn nu in Boxmeer! Dan hoorde je een enorm gejuich van het publiek. En ver volgens riep ik: ze zijn in Over- loon! Toen klonk er een oorver dovend gejuich, ze waren er bijna. Zo ver als ik kon kijken zag ik mensen. Je kende wel drukte bij de kermis of een pro cessie, maar zo vol als de stra ten toen waren, dat had ik nog nooit meegemaakt." WOEDE EN WANHOOP Deken Berden huilt tranen van ontroering volgens Mar tens, en ook de presentator zelf kan even niks zeggen op het moment dat het konvooi Ven ray binnenrijdt. "Het was prach tig. Je had ineens het gevoel dat je er niet alleen voor stond." De Haarlemse scholieren blij ven een paar weken in Venray logeren om mee te helpen. Het HARK-bureau in de Grotestraat in Venray coördineert aanvra gen van de inwoners en staat onder leiding van Paula Rutten- Tielen. Rutten-Tielen (82), des tijds maatschappelijk werkster in Venray: "Bij huisbezoek wer den de meest urgente zaken genoteerd die in dat gezin nodig waren. Als er dan een vrachtwagen uit Haarlem bin nenkwam, werd dat gesorteerd en wij probeerden zo rechtvaar dig mogelijk een verdeling te maken. Ouderen en grote gezin nen, met zes of meer kinderen, kregen voorrang." Bij de schooljeugd was het bekend: de HARK heeft hulp nodig. Ook Louis Rutten meldt zich. "Je ging wel helpen, maar de volgende dag moest toch je huiswerk af zijn", vertelt Rut ten, "ik reed mee op een oude, krakkemikkige vrachtwagen naar de kerkdorpen, zoals Mer- selo en Leunen. Het liefst zat ik gewoon in die wagen, ook al rammelde het aan alle kanten. Het was net de Dikke en de Dunne. Ik hielp met spullen eraf tillen en dergelijke. Mensen reageerden blij, vooral als het bruikbaar was wat ze kregen." De stroom goederen uit Haar lem bleef niet bij dat ene kon vooi. Paula Rutten-Tielen zegt dat ze het nooit meer zal verge ten dat er ooit een zending pispotten arriveerde: "De waterleiding werkte niet, dus dat waren voorwerpen die 's nachts vaak nodig waren, zeker in grote gezinnen. Nou, we heb ben slaande ruzie om die pispotten gekregen." Tekort was er altijd, of het nu om bed- lakens, handdoeken of stoelen ging. Er werden altijd mensen teleurgesteld. Rutten-Tielen: "Het verdelen van de spullen was geen makke lijk werk, er werd flink geschol den uit woede en wanhoop. Maar soms wras je ook zo ont roerd door de vreugde van men sen die met zo weinig tevreden waren. Wat kon je mensen toen Alleen al in de maand november ontving 'Haarlem helpt Venray': 4654 stoelen 999 tafels 291 kasten 104 theemeubels 140 uurwerken 456 kachels 218 gasstellen 752 kisten met textiel 1547 kisten met aardewerk 615 bedden 230 kinderledikanten 171 wiegen 942 matrassen 534 lampetkannen 312 waskommen 1600 kg draadnagels 176 blokschaven 260 zagen 45 bijlen 26 pikhouwelen 340 scheppen 25 naaimachines Glas 1.000 m2 Verder: grote partijen emaille, keukengereedschap, speelgoed, lepels, vorken, messen, enz. Totaal vervoerd: 4 schepen met 1600 ton 34 vrachtwagens met 340 ton 3.000 m2 glas nog in- en ingelukkig maken met de meest simpele dingen. Een mes en een vork bijvoor beeld om weer gewoon te kun nen eten. Dat was toch prach tig.". Ook Louis Rutten weet van die onvrede: "De mensen die de verantwoordelijkheid hadden, waren van goede wil, maar niet deskundig. Als je verbaal sterker was dan degene die op dat moment uitdeelde, mocht je toch iets meenemen. Hoe dan ook, het is wel een troost geweest dat de Haarlemmers dit voor ons deden. Des te meer omdat die mensen honger had den geleden, maar in materiële zin veel minder hadden gele den. Overigens bleken er voor de actie hele zolders te zijn opgeruimd, want er kwamen dingen waar mensen nou niet direct op zaten te wachten, zoals bijvoorbeeld een badpak of een schilderij." Op 25 en 26 augustus 1945 geven leden van de Venrayse toneelvereniging drie keer de voorstelling 'De mensch Hioob' in de Haarlemmerhout. Ties Martens speelt de rol van de notaris en de duivel: "Haarlem heeft veel voor ons gedaan, we wilden graag een tegenprestatie leveren. Het stuk is geschreven door pater Jac Schreurs en gaat over de ondergang en de herrij zenis van Venray, een moderne versie van het verhaal van Job. De Haarlemmers waren erg enthousiast, de tribunes zaten elke voorstelling bomvol." SOLIDARITEIT Half november 1945 ver schijnt een tweede krantje van het comité Venray-Nijmegen. Onder het motto 'Ruiten is troef wordt er glas ingezameld, zodat nog vóór de winter in elk Venrays huis één kamer voor zien is van ruiten. Er is ook een oproep wegens Sinterklaas: een speciale speelgoedactie. Deze inzameling wordt een groot succes. Uiteindelijk kun nen niet alleen Venray - en Nij megen dat van meet af aan ook 'petekind' was. worden voor zien, maar ook de Haarlemse kindertehuizen krijgen per kind twee stuks speelgoed. Oud- Haarlemmer Ab Bruins (64) woont al bijna drie decennia in Venray, maar kan het zich nog als de dag van gisteren herinne ren. Zijn school in de Amster damse buurt deed fanatiek mee aan de actie: "Als kind heeft dat een enorme indruk op me gemaakt, want ik was net acht jaar oud. Ik heb een houten speelgoedauto weggegeven, waar ik erg aan gehecht was." Zijn oom had de auto met een figuurzaag in de oorlog gemaakt. Er was immers niks. Bruins: "Er zaten raampjes in en ik heb hem zelf nog knalgeel geverfd en de wielen rood. Ja, je wilde gewoon helpen, dat hoorde erbij. De solidariteit was toen heel groot, dat vind je tegenwoordig niet meer." De Venrayse kinderen wor den niet overgeslagen door Sin terklaas en Venray komt de win ter door met glazen ruiten uit Haarlem en omstreken. In okto ber 1946 is de laatste glasactie, dan is er voldoende glas is inge zameld voor Venray en Nijme gen. Op 10 december 1946 wordt de Haarlem-helpt-Venray- actie officieel afgesloten; de Venrayse burgemeester Janssen schenkt namens de lokale bevolking een glas-in-loodraarh als dank aan de gemeente Haar lem. Zijn Haarlemse collega Rei nalda neemt het raam met de symbolisering van de hulpactie in ontvangst. Dit Venrayraam is nog steeds in het Haarlems stad huis te bewonderen. Het eindverslag van Neder lands Volksherstel Haarlem sluit af met: En al werd deze actie opgezet en gevoerd louter en alleen om te helpen zonder enige specula tie op dergelijke bewijzen van dankbaarheid, toch verheugen wij ons over deze geschenken, al was het alleen maar om het nageslacht te toonen, wat de Haarlemsche burgerij in de jaren 1945-1946 voor haar getroffen landgenooten offerde. Het Haarlemse transport maakte een ware triomftocht door het centrum van Venray.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13