Kunst Cultuur VvGI houdt symposium over 'Wanen' "Beesel is het Draaksteken" Limburgs Landschap Mers vlees LECO xpositie psychiatrisch patiënt Voor mijn kind Kassières Produktie- medewerkers m/v Boekrecensie in Peel en Maas EL EN MAAS Donderdag 1 augustus 2002 - Pagina 9 Op vrijdag 13 september organiseert het Vincent van Gogh Instituut, een instelling op het gebied van geestelijke gezondheidszorg in Venray, onder de titel 'Wanen' een symposium over psychiatrie en schijnzekerheid. In de psychiatrische zorg draait het om de ontmoeting met de cliënt. Het denken over wanen speelt daarin een belangrijke rol. Wanneer denkbeelden van een cliënt te snel bestempeld worden als wanen, kan dat de ontmoeting blokkeren Het is mogelijk om vanuit méér invalshoeken met wanen om te gaan. Met dit sympo sium wil het Vincent van Gogh Instituut de grenzen verkennen tussen zekerheid en schijnzeker heid. Het is bedoeld voor profes sionals in de geestelijke gezond heidszorg. Het programma bevat lezingen van drs. A.L. Kroft (zenuwarts en historicus, oud-geneesheer-direc teur van het toengeheten Psychia trisch Centrum Venrav), van prof. dr. P. de Martelaere (romanschrijf ster en filosofe, hoogleraar wijsbe geerte in Brussel en Leuven), van prof. dr. M.M.W. Richartz (psy chiater. hoogleraar psychiatrie Maastricht) en van prof. dr. J. Weima (psycholoog, emeritus hoogleraar godsdienstpsychologie Nijmegen en Tilburg). Zij benade ren het thema 'Wanen' vanuit ver schillende perspectieven: psy chiatrisch, filosofisch, literair en godsd ienst-psvchologisch Cabaretier Bert Schuiling zal met een gastoptreden het sympo sium een eigen dimensie geven De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het Nard Reijnders Ensemble. Datum en tijd: vrijdag 13 sep tember 2002. 9-30-17.00 uur Plaats: schouwburg De Zonne bloem. St. Annaterrcin Vincent van Gogh Instituut, Noordsingel 39, 5801 GJ Venray Kosten (incl. lunch): 90 euro Meer informatie en aanmelding bij: secretariaat Raad van Bestuur Vincent van Gogh Instituut. Post bus 5. 5800 AA. Venrav. tel: 527527. (unst moet ergens over an. Bij 'De Waan - een mani- itatie over kunst en psychia- e' lijkt de titel al genoeg te gen. Je krijgt veel prachtige rken te zien, gemaakt door >rmale' kunstenaars. Kun- :naars die via hun werken agen als 'wat is gek' en 'wie gek' opnieuw ter discussie llen. Maar daarmee is het rhaal niet compleet: daarom budt Stichting Odapark, de ganisator van manifestatie Waan, in haar eigen 'Thee lis' een tentoonstelling met irken van 'outsiderkunste- lar' Willem van Genk. Deze schizofreen en paranoïde diagnosticeerde kunstenaar eft de bezoeker een zeer rsoonlijkc inkijk in zijn 'en. n het werk van Willem van nk (Voorburg, 1927) draait es om macht en angst. Van Genk heeft zijn eigen wereld tegen 'de' wereld geschapen, een buitengewoon fijnmazig schild tegen de gevaren die hem, in zijn beleving, voortdurend bedreigen. Van Genk onderkent macht in onder meer gebouwen, treinen, tanks, stations, zeppelins en vlieg tuigen.Voor hem is alles met alles verbonden via zichtbare en onzichtbare netwerken.De wer ken van Van Genk lijken niet ver bonden met bestaande kunststij len en beantwoorden niet aan de voorschriften van het culturele klimaat waarin ze ontstaan zijn. Zijn werken geven de ervarings wereld van de maker zelf weer. De expositie in het Odapark toont duidelijk de vierdeling in Van Genk's oeuvre: zo zijn er tekeningen en schilderijen te zien. Het zijn stuk voor stuk zeer gedetailleerde werken, waarin verschillende thema's naar voren komen. Daarnaast is er de verza meling modellen van trolleybus sen. Van Genk beplakte de 'grote machtige machines' met allerlei materialen. Heel anders, maar niet minder persoonlijk, is de verzameling regenjassen van Van Genk. Zijn eigen geschiedenis komt hier weer naar voren: een inval door de Gestapo bij zijn familie tijdens de Tweede Wereldoorlog, heeft hem aangegrepen. Door het dra gen van de lange, meestal donke re jassen, voelt Van Genk zich onkwetsbaar en raakte hij opge wonden. Het laatste werk is het interieur van een woning waar Van Genk eerder woonde. Van Genk maakte van de woning een 'Gesamtkunst- werk'. De hier getoonde videore gistratie neemt de kijker mee op een rondleiding door de woning. De expositie van Van Genk is te zien in het Theehuis van het Oda park aan de Merseloseweg 117 in Venray. De werken zijn van dins dag tot en met zondag gratis te meer achter hem staan." Sinds ojvfpbe.r. vorig jaar repeteren de sprekende rollen wekelijks, vanaf mei zijn de ruim 500 toneelspe lers bezig om de uitvoering te per fectioneren. De amateurs zijn kri tisch. Op anderen, maar vooral op zichzelf. In een korte pauze zijn twee 'vrouwen uit het volk' niet tevreden over de acteerprestaties. "Het is tam vanavond." Ook regis seur Cees Rullens uit Maastricht merkt op dat het nog niet Van een leien dakje gaat. "Niet lachen daar", corrigeert hij, als een groepje figuranten de ernst van de zaak eventjes vergeet. Rullens loopt de hele avond met een aan- tekenblok door het spel. Geeft links en rechts aanwijzingen, spreekt het publiek vermanend toe als dat iets te luidruchtig wordt. Maar hij geniet vooral van het acteertalent van de goedwil lende vrijwilligers. Fred Geraets loopt dan ook weg met de regis seur: "Cees regisseert vanuit het hart. Binnen de tekstlijn zijn er mogelijkheden voor improvisatie, waarbij de spelers hun ei in het karakter kwijt kunnen. Hij laat ons eerst spelen om daarna pas bij te sturen. Hij smult dan ook van spontane dingen." Nog anderhal ve weck hebben de spelers om de puntjes op de i te zetten. Na zes voorstellingen wordt het aparte 'Beesel-gevoel' voor minstens zes jaar weer veilig opgeborcn. Gera ets geniet nog even. Van iedere dag, iedere minuut. "Ik denk dat zoiets ook alleen kan in een klein dorp als Beesel. Die betrokken heid en verbondenheid van alle bewoners is de kracht van het Draaksteken. Iedereen is er op een of andere manier mee bezig. En dat is prachtig. Beesel is dan ook het Draaksteken." Het Draak steken plukt overduidelijk de vruchten van een maandenlange publiciteitscampagne. PR-man Hans van Kruchten hoopt dan ook dat de zes voorstellingen een - doorslaand succes worden: "Op dit moment zijn 12.500 van de in totaal 15-000 kaarten voor de zes voorstellingen aan de man gebracht. We gaan er alles aan doen om ook die laatste kaarten te verkopen. Het zou voor het eerst in de geschiedenis van het Draaksteken zijn als alle voorstel- lingen uitverkocht zijn. Dat zou, een unicum zijn." Er zijn nog kaar- ten te koop voor de premiere op vrijdag 9 augustus en de voorstel lingen op 11, 16 en 18 augustus. In de voorverkoop kosten ze 17 euro en aan de dagkassa 20 euro Het loont zich dus om een entree bewijs in de voorverkoop te halen. Dat kan onder andere bij de VW-winkel in Venrav. Onlangs verscheen het boek Voor mijn kind van de beken de schrijver Tony Parsons, auteur van Mijn jongen. Tony Parsons is een bekende Engel se journalist. Evenals zijn wereldwijde bestseller Mijn jongen is deze nieuwe roman, Voor mijn kind, een boek vol humor en tra nen, scherpe maatschappij kri tiek en overwel digende emoties. Alfie Budd heeft de perfecte vrouw gevonden met wie hij de rest van zijn leven wil door brengen- en dan verliest hij haar. Wanneer Alfie na enige tijd terug keert naar het Engeland dat hij gedurende de korte, idyllische tijd van zijn huwelijk achterliet, merkt hij dat de wereld om hem heen instort - het huwelijk van zijn ouders, de gezondheid van zijn grootmoeder, zijn ambitie om schrijver te worden. Hij neemt een baan aan als leraar Engels. Het is het begin van een reeks vluchtige liefdesaffaires met zijn studentes. Alfie voelt er weinig voor om zich te binden. Want hij gelooft niet dat je in de liefde een twee de kans krijgt. Tot hij Jackie ontmoet, een jonge alleen staande moeder die al zijn ideeën over wat het betekent Engels te zijn en het vermogen om lief te heb ben op z'n kop zet. Zal Alfi weer het geluk en het familiele- ven terugvin den waar hij zo: wanhopig naar op zoek is? Voor mijn kind is ook te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray. Prijs: 16.00 euro. bezichtigen, van 11.00 tot 17.00 uur. Het Odapark. de organisator van De Waan, is een centrum voor hedendaagse kunst, muziek, theater en literatuur. In het Thee huis zijn regelmatig tentoonstel lingen en concerten. In het beel denpark staan permanent werken van 6ü internationale hedendaag se kunstenaars. De Waan is een grootse manifestatie over kunst en psychiatrie en is tot 1 oktober 2002 te bezoeken in Venray en Noord-Lintburg. Kern is een inter nationale becldende-kunstten- toonstelling met een rijke rand- programmering van concerten, theater- en dansvoorstellingen, film en fotografie, art brute en literaire happenings. Alle activitei ten zijn geïnspireerd op de relatie tussen de menselijke geest en de kunst. De Waan wordt financieel mogelijk gemaakt door: gemeente Venray, provincie Limburg, Vin cent van Gogh Instituut, Mondri aan Stichting en Euroga 2002+ Aan het einde van de zomer- vakantie organiseert Stichting ,e' het Limburgs Landschap van- L'" Uit Infocentrum Groote Heide J*' in Venlo drie doemiddagen fondom het thema 'natuur in n" de zomer', te j Deze activiteiten op dinsdag 6, poensdag 7, en donderdag 8 Ifugustiis, zijn bedoeld voor kinde ren van 7 tot 12 jaar. De activitci- fcn beginnen om 13.30 uur en per middag is er een maximum aantal kinderen dat deel kan nemen, dus aanmelding is nood zakelijk. Bijdrage per middag is 1.50 euro en aanmeldipg kan via Stich ting het Limburgs Landschap 077- 4737575. Het centrale verza melpunt is infocentrum Groote Groote Heide, gelegen aan de Hinsbeckerweg 55 in Venlo. Op dinsdag 6 augustus is er een zomertocht met herders. Onder begeleiding van natuurherders gaan de deelnemers met een les kist en spellen de natuur in. Spe lenderwijs kunnen ze veel ontdek ken tijdens deze spannende tocht. Er wordt een totemboom vastge steld; rondom deze boom zoekt ieder kind een eigen plekje en ze kunnen kijken wat ter plaatse allemaal groeit. Een tweede spel wordt gespeeld op een plek waar veel wilde bloemen groeien en als laatste zoeken de deelnemers nog een weggetje met een rijtje bomen waar de kinderen op een speelse manier het belang van bomen leren zien. Op woensdag 7 augustus kun nen de kinderen zelf de bloemen drogen. Deze middag gaan ze naar buiten om natuurlijke materialen te verzamelen die gedroogd kun nen worden. Bij terugkomst in het infocentrum kan ieder kind een eigen bloemenpers maken die in allerlei kleurtjes geverfd kan worden. Na afloop mag de bloemenpers natuurlijk mee naar huis. Op donderdag 8 augustus is er een zomertocht met herders. Deze donderdagmiddag wordt het programma van dinsdag hele maal herhaald zodat nog meer kinderen op deze leuke manier de Groote Heide kunnen ontdekken. Voor meer informatie kunt u bel len met Stichting het Limburgs Landschap, Paula Maassen, 077- 4737575. volgende week geen PEEL EN 1VIAAS Leeftijd vanaf 16 jaar Wij bieden u een salaris conform slagerij CAO. Geïnteresseerd? Richt dan uw schriftelijke sollicitatie aan Vleco" bv, Veltumse Kleffen 62. 5801 SH Venray Voor informatie kunt u bellen naar 0478-511122 en vragen naar chef slager Maarten Simons Een keer in de zeven jaar kennen de bpyouers ,ya« het Noord-Limburgse dorpje Bee sel een Ongekende saamhorig heid. Het 'Beesel-gevoel' wordt dan een virus dat de ruim 2500 inwoners van het dorpje samensmelt tot een eenheid met als gezamenlijk uit te dra gen boodschap: het Draakste ken. Vrijdag 9 augustus gaat het Middeleeuws spektakel in premiere. Beesel hangt inmiddels vol met banieren en schildjes, bij de invalswegen staan kasteeltorens met een wapperende vlag erop en hier en daar tonen buurtbewo ners hun creativiteit. De 'Draak is los', het twee-en-een-half uur durend spel van St. Joris en de Draak heeft Beesel in de ban. Afgelopen vrijdag werd tijdens de repetitie voor het eerst het stuk in zijn bijna volledige lengte opge voerd. Rond het speelterrein vol gen de Beeselnaren die niet direct bij het Middeleeuwse schouwspel zijn betrokken, met aandacht de ^verrichtingen van hun.dg.rpsg$no- ten. Ook toeristen die op een van de omliggende campings en hotels zijn neergestreken, hebben het Draaksteken inmiddels ont dekt en wonen de repetitie bij. Bijna zeshonderd van de in totaal 2500 dorpsbewoners hebben een rol tijdens het spel of zijn druk doende achter de schermen. Een op de vier bewoners! Fred Gera ets is een van hen. Hij speelt de rol van Michel, de nieuwe leider van het volk. Voor de nu nog 36- jarige Beeselnaar, op de slotdag van de zes voorstellingen viert hij zijn 37-ste verjaardag, is het de vierde keer dat hij deelneemt aan het Draaksteken. Nadat hij eerder minder aansprekende rollen voor zijn rekening nam. is hij nu een van de dragende figuren van het schouwspel. "Michel is de nieuwe leider van het volk die zich als zodanig moet profileren. In het begin wordt er nogal lacherig over hem gedaan, in de loop van het spel gaat het volk meer en Vleco vers vlees bv is een nieuwe formule voor vers voorverpakt vlees op de Veltumse Kleffen 62 in Venray. Doordat wij het alsmaar drukker krijgen zijn wij op zoek naar 'Circus Rens' in de Mgr. Nolens- raat in Venray. Net als in okto- er 1999, toen zijn zoon Stan het venslicht zag, isjos Coppis ook u druk in de weer geweest om c geboorte van zijn zoon Rens p te vrolijken Op 9 juli werden os en Myriam Coppis namelijk de raise vader en moeder van zoon- efRens. Voorbijgangers kijken sinds die heuglijke dag hun ogen uit bij huize Coppis. want de Venray- naar heeft twee reusachtige, vier meter hoge, ooievaars in zijn tuin geplant. "Bij de geboorte van Stan heb ik een zes meter hoge ooie vaar gemaakt in een groot nest, dit keer twee ooievaars van vier meter. Veel mensen hebben ons al laten weten dat ze het prachtig vinden." Daarnaast is de tuin en de oprij laan van Jos en Myriam versierd met tientallen Disney-borden van het bedrijf Bru-Art. Pluto, Mickey, Goofy en Donald Duck kijken de voorbijgangers met vrolijke ogen aan. Automobilisten die spontaan "Tja, het is bijna kermis in Ven- ra}'. Wellicht is dit een leuke extra attractie", grijnst 'klusjesman' Coppis. op de rem trappen als ze het huis passeren, fietsers die van verba zing bijna van de fiets vallen. Het is net Disneyland Parijs, maar dan in Venray.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9