"Hulp is daar heel hard nodig" w Harold B 7. LENSSEN "We heel willen iedereen hartelijk bedanken" Tiende Hardcore Impact party Grote belangstelling voor musicalthriller Phantom der Oper (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Brukske Aktief Volgende week geen PEEL EN MAAS BEZORGEN? Reuzenrad Ongeldige krasloten 6 - PEEL EN MAAS Donderdag 1 augustus 2002 - Pagina 7 Jongeren Rode Kruis te gast in Bulgarije Vijf jongeren in de leeftijd van 16 en 22 jaar en twee begeleiders uit Venray en omgeving brachten een bezoek aan Bulgarije in het kader van een uitwisselings programma vanuit de jeugdaf- deling van het Rode Kruis. Dit programma is onderdeel van een driejarig project ter ondersteuning van het kinder tehuis voor zwerfkinderen in Rousse dat door de districten I Noordelijk Noord-Limburg, Hoeksche Waard en Dor drecht gedragen wordt. Een sfeerverslag van Johan Pou- wels. I "Op vrijdag 12 juli zijn we 's avonds vertrokken. Iedereen had er veel zin in, maar er was ook een lichte spanning: wat kun je verwachten? Hoe zullen we wor den ontvangen? De verhalen die we gehoord hebben spreken over een arm land zonder een sociaal stelstel als dat in Nederland. Bij aankomst in Sofia werden we heel hartelijk ontvangen door twee begeleiders en twee jongeren. Na een kort welkom werden we gehuisvest op het hoofdkantoor van het Bulgaarse Rode Kruis. Een I dag later, zaterdag, zijn we via een toeristische route vanuit Sofia naar Rousse gegaan. Wat meteen opvalt is dat het een prachtig land is met mooie natuur en een rijke cultuur en geschiedenis. Helaas hebben de Bulgaren geen geld om dat erfgoed op een juiste manier I te conserveren waardoor veel din- j gen verloren gaan. Zondcag maken we voor het eerst kennis met de Bulgaarse uitwisselings- groep. Wat een hartelijke en warme mensen zijn dat toch. Ondanks hun geringe middelen worden we bijna koninklijk ont vangen. De groep is heel divers, maar desalniettemin is het een hechte club. De komende dagen zullen we bij de gastgezinnen ver blijven en nader kennis maken met de Bulgaren en hun gebrui ken. Ook zullen we het tehuis bezoeken en met de kinderen een aantal activiteiten doen. In de daaropvolgende dagen zijn we zeer onder de indruk geraakt van alles wat we gezien en gehoord hebben. Het tehuis voor zwerfkin deren is een duidelijk rustpunt in de stad en is als een van de weini ge gebouwen nieuw en schoon. De kinderen die er zitten verschil len op het eerste gezicht niet van de Nederlandse jeugd, maar schijn bedriegt. We horen enkele verhalen over deze kinderen die allen geen huis meer hebben en veelal op hun jonge leeftijd (rond 10-12 jaar) al teveel hebben moe ten meemaken. De koude rillin gen lopen je over de rug als je dat hoort Gelukkig kunnen de vrij willigers van het Rode kruis aldaar met behulp van de steun uit Nederland deze kinderen nog een kans geven. We vertrekken woensdag naar de Zwarte Zee samen met de kin deren uit het tehuis. Het is onge veer 40 graden in de schaduw dus een beetje verkoeling aan de kust is welkom. Voor de kinderen is dit een unieke mogelijkheid voor een vakantie. De meesten hebben nog nooit de Zwarte Zee gezien en kunnen zich er weinig bij voor stellen. Zelfs aan de kust is het nog warm. Je vergeet dat echter meteen als je ziet hoe de kinderen opleven aan het strand en zich uit leven in het water en met het bouwen van zandkastelen. We hebben in de afgelopen dagen ook met de Bulgaarse jongeren "O KEUKENINRICHTING - uitsluitend op afspraak, ook 's avonds gepraat over de situatie in hun land en de activiteiten die het Rode Kruis aldaar doet. Het blijkt dat er in Bulgarije maar enkele (sociale) organisaties zijn. Vele taken komen daardoor bij het Rode Kruis te liggen. De jongeren houden bijvoorbeeld lezingen op scholen over HIV- en drugspre ventie, maken deel uit van red dingsteams die in geval van cala miteiten de hulpdiensten direct ondersteunen of zelfs vervangen en ze geven sociale hulp door bij voorbeeld vrijwilligerswerk te doen in de tehuizen voor gehandi capten en daklozen die het Rode Kruis heeft. Het is alweer snel maandag. Helaas moeten we alweer terug naar Nederland. De afgelopen tien dagen zijn een unieke ervaring geweest. We heb ben de zwerfkinderen uit het tehuis een onvergetelijke tijd bezorgd en zij ons op hun manier ook. De Bulgaren zijn hele harte lijke en warme mensen, daar kun nen we in Nederland nog iets van leren. We hebben allemaal veel zin om in Nederland de inzamel- acties voor het tehuis in Rousse tot een goed einde te brengen en zoveel mogelijk geld in te zame len. We hebben met eigen ogen gezien dat het hard nodig is en dat ze het daar ook goed gebruiken direct voor de kinderen; in alle landen zijn zij onze toekomst. We kijken met spanning uit naar 11 augustus als de Bulgaarse jonge ren naar Nederland komen. Hope lijk zullen zij net zo genieten van Nederland als wij hebben gedaan van Bulgarije." Wilt u meer informatie over het project, het uitwisselingsprogram ma of de geldinzamelacties dan kunt u contact opnemen met Johan Pouwels, telefoon 0478- 588814. In september zal alweer de tien de editie van Hardcore Impact in jongerencentrum Dingus in Ven ray plaats gaan vinden. Dingus zal hier een extra feest van gaan maken. De artiesten van Hardcore Impact (vrijwilligers van Dingus) en de Dingus Dance Department (ook vrijwilligers van Dingus natuurlijk) hebben in het afgelo pen jaar namelijk een essentiële bijdrage geleverd in de overle- vingsstrijd die Dingus in de afgelo pen jaren heeft moeten leveren. Dingus zal onder andere een kijk je achter de schermen geven, tij dens die part)'. Door de hierbij betrokken jongeren, is aan het principe 'voor en door jongeren' op een wel heel bijzondere manier - en dat helemaal belange loos - een grote bijdrage geleverd. Door een combinatie van factoren optimaal te benutten (wettelijke geluidsbepalingen, onbeperkte openingstijden, goede sponsoring en budgettering) is echt een top prestatie neergezet. Op hardrock en punk gebied (alle stijlen en soorten) en het meer traditionele house en ook hip hop gebeuren (ook weer alle soorten en stijlen) wisten ze dit al Maar door nu ook Hardcore Impact (gabber, maar dus culty) op deze wijze - en dat zo massief en massaal - gestalte te kunnen geven, heeft Dingus bewezen dat zij inderdaad onder de jongeren subculturen 'van alle markten thuis is'. Leden van Brukske Aktief die zich hebben opgegeven voor het gezinsbarbecuen in de maand sep tember worden vriendelijk ver zocht voor 15 augustus 2002 hun financiële bijdrage te voldoen bij de heer Gooren, Pasodoblestraat 10 of bij de heer Jacobs, Luitstraat 5 of bij de heer Van Schaaik, Marimbastraat 1 in Venray. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo •PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray PEEL EN MAAS De gemeente Venray heeft de eigenaar van de Moviestar, het grootste reuzenrad van Europa, woensdag de wacht aangezegd Dat vertelt marktmeester Peter van Horen van de gemeente Ven ray. "We hebben de exploitant gewaarschuwd omdat bij het opbouwen van de attractie de bomen op het Schouwburgplein werden beschadigd. Als hij onze waarschuwing in de wind slaat, kan hij vertrekken. Maar we rekenen erop dat de exploitant zich nu aan de afspra ken houdt. Er is ruimte genoeg voor de attractie." Hfet aftellen is begonnen. Openluchttheater De Doolhof wordt vanaf vrijdag 'ver bouwd' voor de musicalthril ler Phantom der Oper, die zaterdagavond 3 augustus om 20.00 uur wordt opgevoerd. De belangstelling voor de musical is groot. Inmiddels zijn meer dan duizend kaarten verkocht. In Zuid-Duitsland is deze klassieker de voorbije dagen voor de eerste keer in een openluchttheater opge voerd. De recensies zijn lovend: 'een adembenemende happening die je moet bele ven'. Met de uitvoering van Phantom der Oper, de Duitse vertaling van de wereldberoemde musical van Andrew Lloyd Webber, staat De Doolhof als musicalpodium weer volop in de schijnwerpers. Voor de uitvoering zal De Doolhof een gedaantewisseling ondergaan. Een draaiend podium met twee niveaus zal naar Tegelen worden gehaald. Terwijl op de voorste helft een scène wordt gespeeld, wordt de achterste helft voorbe reid op de volgende scène. Zo houdt de musical de vaart erin en verveelt het publiek zich geen moment. Met het opbouwen van het reusachtige podium wordt al vrijdag begonnen, zodat zaterdag tijdig getest kan worden. De licht en geluidseffecten spelen immers een belangrijke rol in de musical. Samen met vuurwerk, voortdu rend wisselende decors, kleurrij ke kostuums, een 20-koppig orkest en dansers maken de licht en geluidseffecten het geheel tot een adembenemend schouwspel. In het Zuiden van Duitsland ging de Phantom der Oper afgelopen week in de openlucht in premiè re. Duizenden liefhebbers waren onder de indruk van de spannen de uitvoering. De recensies waren jubelend. Organisator Heinz Bertsch verwacht ook veel van de uitvoering in De Doolhof. "Het openluchttheater in Tegelen is bij uitstek geschikt voor een musical- thriller. Sfeer en ambiance zijn heel belangrijk en dat heeft De Doolhof. Ik ben nu al bezig om in 2003 weer met een musical naar De Doolhof te komen." De voor verkoop van de Phantom der Oper loopt uitstekend. De kaarten kosten in de voorverkoop 26 en 43 euro, exclusief reserverings- kosten. Kinderen, scholieren en studenten krijgen 5 euro korting in de voorverkoop. De voorstel ling gaat onder alle weersomstan digheden door, omdat De Dool hof geheel overdekt is. Aan de dagkassa zullen de kaarten duur der zijn. Kaarten zijn te koop bij De Passant, Kerkstraat 23 in Tege len, en bij de VW-kantoren in Arcen, Baarlo, Bergen, Gennep, Horst, Kessel, Meijel, Panningen, Reuver, Roermond, Sevenum, Venlo, Venray en Weert. Tibetproject Venraynaar Paul Kronenberg (5) Grenzen'. We hebben om twee redenen voor deze titel gekozen. 1) De organisatie kan in elk gebied ter wereld werken. 2) 2) We willen geen greqzep vastleggen voor blinde men$$g. Vaak is het zo dat de zieiïcfé wereld voor blinde mensen beslist wat ze kunnen en wat ze niet kunnen. Braille Zonder Gren zen wil geen grenzen leggen maar dat blinden zelf hun grenzen bepalen. Het concept dat we in Tibet hebben toegepast willen we met Braille Zonder Grenzen in andere gebieden ook gaan toepassen. Kleine overzichtelijke 'hulp voqt zelf hulp-projekten'. Voordat we echter het project in Tibet aan de lokale medewerkers en counter- pan over kunnen dragen, is èr nog een lange weg te gaan. Dc medewerkers hebben bewezen dat ze bijna onvervangbaar zijn. het zijn de pilaren van het pro ject, dankzij hen is het project wat het is! We willen daarom dc zekerheid hebben dat het project op lange termijn met de huidige medewerkers kan blijven draatefi 1 Daarvoor zijn we op zoek naar I financiële bronnen in het binnen I land van China. Wij willen ons in de naam van I de kinderen en de medewerkers K iedereen heel hartelijk bedanken I die het project ook in het jaar I 2001/2002 heeft ondersteund!" gegaan. - Tibetaanse medicijnen: Pols diagnose, acupressuur en homeo pathie. - Tuinbouw: Het kweken van groenten en granen. - Veeteelt gekoppeld aan zuivel- productie: Melk, Yoghurt, Tibe taanse Westerse kaasproductie. - Handwerk: Breien, weven van tapijten manden, pottenbakken, kaarsen maken - In de toekomst kunnen blin den die een school doorlopen hebben ook worden getraind in kantoorwerk: boekhouding, com- putcrwerk, het gebruik van spe ciale hulpmiddelen zoals een Braillescherm, speechsynthesizer etc. 4) Reïntegratie Project/ training van Veldwerkers: Omdat Tibet erg groot is en de Op verschillende adressen in Venray zijn sinds maandag kraslo ten aangeboden, waarvan de her komst onbekend is. Een van de winkeliers heeft de politie geïn formeerd. De loten werden aange boden in winkels aan de Grote Markt en in het Brukske. De poli tie heeft inmiddels een onderzoek gestart waarin de betrokken win keliers zullen worden gehoord. gebieden erg moeilijk bereikbaar zijn is er besloten om de kinderen naar Lhasa te halen en aldaar op te leiden. Uit financieel en organisa torisch oogpunt is het eenvoudig weg te moeilijk om een individu eel trainingsprogramma in deze afgelegen gebieden op te zetten. Verder treffen de blinden lotgeno ten waarmee ze ervaringen kun nen uitwisselen over de verschil lende levenssituaties. Gedurende de tijd dat de blinden samen zijn zullen ze een zelfvertrouwen ont wikkelen waarmee ze terug keren naar het geboortedorp. Na reïnte gratie in de lokale basisscholen worden de kinderen begeleid door speciaal opgeleide veldwer kers. Deze veldwerkers controle ren de voortgang van elk kind, verder zorgen ze dat het aan spe ciale hulpmiddelen, zoals Braille- typemachine, Braille schoolboe ken en papier, niet zal ontbreken. Volwassen blinden die een beroepsopleiding hebben gevolgd in Lhasa zullen worden gereïnte greerd in de geboortedorpen. Speciale trainers zullen veld werkers opleiden. Deze veldwer kers worden getraind in de basis van het Tibetaanse en het Chinese Braille systeem, oriëntatietechnie ken en dagelijkse levensvaardig heden voor blinden. De veldwer kers zullen de onderwijzers van de dorpsscholen assisteren, waar in de blinde kinderen geïnte greerd worden. De onderwijzers ontvangen naast oriëntatietech nieken en dagelijkse levensvaar digheden voor blinden ook een training in de basis van het Tibe taanse en Chinese Braille systeem. Het grootste deel van deze plan nen is inmiddels gerealiseerd. De meeste programma's lopen ook al zonder onze actieve bijdrage. In deze zomer willen we een trai ningsboerderij bouwen waar nomaden en boeren die op latere leeftijd blind geworden zijn wor den getraind in speciale technie ken voor blinden waardoor ze in staat gesteld worden om (delen van) hun oude beroep weer uit te oefenen. Naast een akkerbouw en veeteeltprogramma zal er ook een opleiding worden gestart om blinden te trainen in de productie van tibetaans westerse kaas. De restaurants in Lhasa en natuurlijk ook Sabriye en ik staan al in de rij om de 'Lhasarella' te bestellen en te testen. Verder kijken we naar handwerken die in de maatschap pij nodig zijn en wat door blinden kan worden uitgeoefend: Man denvlechten, pottenbakken, brei en, tapijten knopen en kaarsen maken. In het laatste halfjaar zijn we door verschillende mensen uit verschillende gebieden en landen aangesproken of we niet ook daar projecten voor blinde mensen op willen bouwen. Hierdoor gemoti veerd zijn we gestart met het oprichten van een nieuwe organi satie genaamd 'Braille Zonder Venraynaar Paul Kronen berg en zijn blinde vriendin Sabriye Terberken hebben in het verre Tibet, geheel op eigen kracht, een blindeninsti tuut gesticht, dat inmiddels onderdak en scholing biedt aan enkele tientallen blinde kinderen. Een voor Tibet uniek project dat kon slagen door het enorme doorzettings vermogen van deze twee jonge mensen. De afgelopen weken heeft u in Peel en Maas kun nen lezen over het werk van Paul en Sabriye. In dit vijfde en (voorlopig) laatste verslag vanuit Tibet staan de toe komstplannen centraal. "In de herfst van 1998 hebben Sabriye en ik een vierjarenplan opgesteld waarin vier program ma's waren gepland: 1) Voorbereidingsschool voor blinde kinderen: De leeftijd van kinderen die de school bezoeken ligt tussen 7 en 12 jaar. Na het volgen van één a twee jaar onderwijs in de blinden- school is het de bedoeling dat de kinderen in normale basisscholen worden geïntegreerd. 2) Een drukkerij voor Tibetaan se Braille leermiddelen. Omdat het Tibetaans Braille schrift nieuw is bestonden er nog geen leermid delen. Een computerprogramma dat geschreven Tibetaans vertaald in Tibetaans Braille werd ontwik keld door een Duitse blinde wis kundige, genaamd Eberhard Hahn. Na drie jaar ontwikkeling van soft- en speciale hardware is in Augustus 2001 de productie van de eerste Tibetaanse Braille boeken (ter wereld) van start gegaan. 3) Beroepsopleiding. Dit is een groot programma dat in kleine stappen zal worden opgezet. In de volgende sectoren kunnen de blinden, na een adequate training, werkzaamheden uitvoeren: - Medische massage in combina tie met fysiotherapie, een in China speciaal voor blinden gere serveerd beroep. Deze opleiding is in november 2000 van start W«.' me Htf uier ittü?A////pe k*xe/J AAuhiiea&W enerJMÉ t£ ■reeubujii- 1

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7