Nieuwe bestuursvoorzitter VvGI Aankomst in Lhasa in maart Nog geen schot in woonzorgcomplex Ysselsteyn Directeur ZON ontslagen Hoge opkomst inenting meningokokken Kindervakantiewerk een succes! Te vroeg bezwaar tegen De Gouden Leeuw .itlitbl Letsel Veehouderij aan Veestraat Op heterdaad betrapt Tibetproject Venraynaar Paul Kronenberg (3) fo n i PEEL EN MAAS Donderdag 18 juli 2002 - Pagina 3 De Raad van Toezicht van het Vincent van Gogh Instituut in Venray heeft een nieuwe Voorzitter voor de Raad van Bestuur benoemd. Het is dr. A.L.M. van der Sanden. Op 1 september a.s. zal hij aantre den. Daarmee komt er een einde aan de periode van ruim jen jaar interimvoorzitter- t I restaurant Wü ZOEKEN TER VERSTERKING POETS/AFWAS MEDEWERKSTERS M/V VOOR CIRCA 15-20 UUR IN DE WEEK Informatie en sollicitatie over deze functie kunt U richten bij aan: Maasheseweg 76 5804 AD Venray Tel. 0478-581181 e-mail: info@restaurant-buitenlust.nl www.restaurant-buitenlust.nl Venraynaar Ron Mulders is donderdag ontslagen als direc teur van ZON Holding. Het bestuur van de Coöperatieve Veiling Zuidoost-Nederland, tevens de Raad van Commissa rissen, besloot om afscheid te hemen van de algemeen direc teur van ZON Holding BV. In onderling overleg is afgespro ken dat Mulders zijn functie per direct zal neerleggen. De Raad van Commissarissen onderschrijft de .koers die ZON de afgelopen jaren heeft ontwikkeld en heeft ook waardering voor de metamorfose die de ZON-bedrij- ven onder leiding van de Venray- naafhebben ondergaan. 'De heer Mulders tekende voor een reeks ingrijpende veranderingen die noodzakelijk waren om de organi satie gereed te maken voor de toe komst'. aldus het bestuur Maar desondanks vindt de Raad van Commissarissen Ron Mulders niet {je juiste persoon om de verdere ontwikkelingen van ZON te reali seren. Met het ontslag van Mul ders zwicht de raad voor de druk die vorige week vanuit de telers op het bestuur en de raad werd uitgeoefend. De telers waren niet te spreken over de manier waarop Mulders een conflict bij ZON Ver- koöpdiensten had aangepakt. De Venraynaar ontsloeg namelijk de directeur van deze BV, P. Stevens, hoewel telers en medewerkers het daarmee niet eens waren. De ondernemingsraad zegde in 1999 al- het vertrouwen in Mulders op. Onder zijn leiding leed de veiling in 2001 voor het eerst verlies Bestuur en Raad van Commissaris sen bleven lang het vertrouwen in Mulders behouden. De komst van het woonzorg complex is een heet hangijzer in Ysselsteyn. Een prachtige locatie middenin het dorp is al langer beschikbaar maar de voorbereidingen zijn stilge legd. Ouderen uit het Peeldorp staan te trappelen om te ver huizen naar één van de 23 appartementen van het nog te bouwen wooncomplex. Sinds de bouwperikelen in Mer- selo is dit project noodgedwon gen in de ijskast gezet. Stankcir- jcels doorkruisen de plannen. De doorstroming in Ysselsteyn is daardoor vrijwel tot stilstand gekomen. Jongeren zijn het wach ten op een woning beu en verla ten het dorp. De bouw van het seniorencomplex, op de plek van de voormalige bedrijfsruimte van Keijsers-Manders, zou het dorp weer meer lucht geven op de woningmarkt. Frans Claessens (CDA) stelde tij dens het vragenuurtje van de commissie Stedelijke Ontwikke ling enkele vragen. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) kon weinig concrete toezeggingen doefl. Eind augustus is een afspraak gepland met gedeputeer de Bronckers in Maastricht. "En als het moet gaan we ook naar Den Haag. We willen exact weten waar we aan toe zijn. De maat schappelijke druk is groot. We zullen ejk kiertje binnen de actu ele wetgeving benutten", ant woordde Frits Ruyten. Cqmmissielid Claessens vond schap. Het Vincent van Gogh Instituut in Venray is een instelling voor geestelijke gezondheidszorg met Noord- en Midden-Limburg als verzorgingsgebied. De instelling telt circa 800 cliënten en 1200 medewerkers. Van der Sanden wordt als voor zitter van de Raad van Bestuur Venraynaar Paul Kronen berg en zijn blinde vriendin Sabriye Terberken hebben in het verre Tibet, geheel op eigen kracht, een blindeninsti tuut gesticht, dat inmiddels onderdak en scholing biedt aan enkele tientallen blinde kinderen. Een voor Tibet uniek project dat kon slagen door het enorme doorzettings vermogen van deze twee jonge mensen. In de komende weken sfeerimpressies van hun verblijf en hun werk in het laatste half jaar, opgete kend door Paul Kronenberg. In deel 3: Aankomst in Lhasa maart 2002. "Terug in Nepal ontvingen we een e-mail van Nordun, we zou den maar beter wachten met de terugkeer naar Lhasa want het weer was vëel te slecht. In eerste dat de gemeente alvast aan de slag moest gaan. "Want we weten dat de cumulatie van stankcirkels gaat verdwijnen. Het bestemmings plan moet ook gewijzigd worden want nu heeft de locatie nog een woon/winkel bestemming. Dit werk kan nu al gedaan worden." Ook Theo Mulders (Samenwer king) meende dat de gemeente niet moet afwachten. "Want het kan nog wel een jaar duren voor- De 51ste editie van Kinderva kantiewerk Venray is weer ten einde. De afgelopen week hebben ruim 650 kinderen, onder begelei ding van precies honderd begelei ders, allerlei activiteiten gedaan rondom het thema circus. Zo zijn de kinderen maandag na allerlei kennismakingsactiviteiten in Vel- tum in een vossenjacht op zoek gegaan naar mensen die iets met het thema circus te maken heb ben. Op dinsdag hebben de kin deren zich uit kunnen leven met onder andere een actieve sport dag en zijn de kinderen in de Sprank wezen zwemmen. Op woensdag hebben de kinderen lekker kunnen knutselen en kun nen genieten van een mooie film. Na het uitstapje op donderdag in Klein Zwitserland hebben de kin onder meer verantwoordelijk voor de bedrijfsvoering en voor de externe relaties. Later dit jaar zal naast hem een tweede bestuurder worden aangesteld. Toine van der Sanden (1949) is van origine psycholoog. In 1979 promoveerde hij in de sociale wetenschappen op een studie over besluitvormingsprocessen in instantie interpreteerden we de mail volledig verkeerd. We dach ten dat er iets gebeurd was dat ze liever wilden verbergen of dat ze wat tijd wilden rekken om het gebeurde weer op de rails te krij gen. We kregen, zoals al vaker in het verleden, buikpijn bij de gedachte wat er allemaal mis gegaan kon zijn tijdens onze afwe zigheid in de winter. Toen we echter toch vroegtijdig in Lhasa aankwamen werden we positief verrast. We merkten meteen op hoe weinig we eigenlijk nodig zijn, de medewerkers hadden het project niet alleen gecontinueerd, maar zelfs verder ontwikkeld. De beide gebouwen waren super- schoon en verschillende ruimtes waren opnieuw ingericht waar door de ruimte nog optimaler benut werd. De kinderen, alle maal in opperbeste stemming, lie- dat de nieuwe Stankwet ingaat. In dorpen waar geen belemmerin gen zijn moet vaart gemaakt wor den met de bestemmingsplan nen." Wethouder Ruyten wil na de perikelen ten tijde van zijn voor ganger Kersten op zeker spelen. "Ik wil geen risico's lopen. Toe zeggingen moet ik ook waarma ken. Vandaar dat ik eerst duidelijk wil weten wat er mogelijk is." deren op vrijdag de week afgeslo ten met circus-workshops, een playback-show en een echte cir cusvoorstelling. Indien uw kinderen kledings tukken, of wellicht andere zaken, tijdens Kindervakantiewerk kwijt zijn geraakt, kunt u tot en met 24 juli contact opnemen met Karin Manders via telefoonnum- mer0478-584687. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS conflictsituaties. Daarna zette hij zijn loopbaan voort in de zorgsec tor als directeur sociale zaken en stafdiensten bij het Instituut voor Doven te St. Michielsgestel. Na een functie als directeur bij de GGD Stadsgewest 's-Hertogen- bosch, vervulde hij vanaf 1995 tot op heden diverse functies als inte rimmanager. Dit deed hij op het ten ons zien wat ze allemaal tij dens onze afwezigheid hadden geleerd. Het was Ngudup, een 14- jarige jongen die zijn leven lang in een kamertje opgesloten heeft geleefd, die ons het meest ver baasde. Toen hij pas in het pro ject was gekomen had hij grote moeilijkheden om contacten te leggen met andere leerlingen, wij hebben lange tijd gedacht dat hij niet echt in staat was om te kun nen leren. Des te verbaasder waren we toen we hoorden dat hij met zijn kennis van het braille schrift al een stuk gevorderd was en wij konden het bijna niet gelo ven dat hij tijdens de winter de Jamje had leren spelen. De Jamje is een soort Tibetaanse gitaar waarmee Taslii (de blinde muziek leraar) de leerlingen begeleid had. Nu echter begeleidt Ngudup de zangers en Tashi speelt daarbij een tibetaanse. dwarsfluit, waar door er een kleine „schoolband" is ontstaan. NIEUWE KINDEREN We hebben sinds enkele weken ook een aantal nieuwe kinderen, een paar uit Lhasa maar ook uit verafgelegen, landelijke gebieden. We hebben drie kleine meisjes' die allemaal Tsering heten; Tse- ring Yangzong, Tsering Lamu en Tsering Yudun en een kleine jon gen die ook Tsering heet. Tsering Yangzong is een kleine tempera mentvolle jongedame uit Cham- do. Ze noemt zichzelf in het Engels een „Khampa girl!" en is vijf jaar oud. Ze werd door twee Kampas aangemeld die op een zonnige namiddag plotseling in de school stonden. De twee grote mannen, met dolken aan de riem en gebedsmolens in de hand, ver telden over het meisje dat ze naar de school wilde brengen. De vader was een paar jaar geleden gestorven en de moeder had geen tijd om voor het kind te zorgen, ze was op zoek naar een andere man en daarbij kun je geen blind kind gebruiken. Sabriye werd behoorlijk boos en vertelde de kampas dat we geen opvangte huis zijn voor ongewenste kinde ren. De kinderen die naar ons centrum komen, komen vrijwillig en moeten niet door hun familie worden „gedumpt". De grote mannen schrokken erg van Sabriyes reactie en werden behoorlijk klein. HUILENDE KINDEREN De mannen verklaarden snel dat ze geen familie van de „litlle kampa girl" waren maar buren die, toen ze zagen hoe het meisje door haar moeder werd verwaar loosd, zich over haar hadden ont fermt. Via de media hoorden ze over het project voor blinden in Lhasa en omdat ze toch voor zaken naar Lhasa moesten, had den ze het meisje maar meegeno men. Het meisje was van een half- verhongerde kruimel weer tot leven gewekt maar omdat de twee Kampas nu weer naar Cham- gebied van gezondheidszorg, overheid, non-profitorganisaties en onderwijs. Onder meer was hij het afgelopen jaar voorzitter a.i. van het College van Bestuur van ROC de Mondriaan Onderwijs groep in Den Haag. Verder bekleedt Van der Sanden diverse bestuurlijke functies bij zorgin stanties. do terug wilden keren, verzoch ten ze ons vriendelijk Tsering Yangzong in het project op te nemen. Een dag later brachten de beide Kampas Tsering Yangzong naar het centrum. Sabriye was bezig om met Jan Bloem, een blinde computerconsultant uit Neder land een training voor te bereiden toen het huilende meisje werd afgegeven. Sangpo heeft talent voor huilende kinderen. Hij begon haar direct toe te spreken en uit te leggen wat er zoal in het trainingcentrum te beleven valt. „We hebben zelfs een voetbal met een belletje erin. er wordt veel gezongen en gedanst en je zult zien dat iedere dag iets nieuws te bieden heeft!" Tsering yangzong7 s gehuil hoor de snel op en Sangpo vroeg of Sabriye de net zo oude Tsering Lhamo wilde halen. Sabriye vertel de Tse Lhamo dat er een nieuwe vriendin was die huilde en hier niemand kende. Tse Lhamo liep eerst naar de keuken om een stuk wc-papier te halen, wat ze even later aan de betraande Tse Yang zong gaf. Nadat de tranen gedroogd waren nam Tse Lhamo de kleine Kampa girl aan de hand om haar het project te laten zien. De beide Kampa-mannen gebruik ten deze gelegenheid om stilletjes het project te verlaten. De eerst volgende keer dat ze weer naar Lhasa komen, willen ze komen kijken hoe het Tse Yangzong is vergaan. De speciale bal met het belletje erin was voor Tse Yang zong dan ook snel interessanter dan de Kampa-mannen. SLAAPZALEN Dezelfde avond kwam Sabriye om tien uur naar huis, (ik was die dag in Shigatse) en zoals elke avond ging ze bij de slaapzaaltjes langs om de kinderen welterusten te wensen. In de jongensslaapzaal lag Tsering Lhamo bij Kjumi in bed. Sabriye wilde haar meene men naar de meisjesslaapzaal maar daar had ze niet veel zin in. Sabriye nam haar bij de hand en aarzelend ging ze mee. In de meis jesslaapzaal liep ze direct naar haar bed en begroef zich onder de dekens. Sabriye merkte dat de andere meisjes ook erg nerveus schenen te zijn en ze vroeg wat er aan de hand was. Het antwoord kwam in de vorm van een voor een vijfjarig meisje erg ongewoon aggressief en woedend geschreeuw. Het duurde even voordat Sabriye verstond wat ze schreeuwde: Ik ben een heks, een demon, ik ga jullie allemaal verheksen!". ,Je bent maar een dom klein meisje." schreeuwde Yudon vanuit het stapelbed boven haar, de 17-jarige Kyla stopte angstig haar vingers in haar oren om de kleine demon niet te horen. Tsering yangzong hielt echter niet op om haar dreige menten te uitten, ze werd nog lui der en bozer, op een gegeven moment riep ze alleen nog maar In de nacht van zaterdag op zondag is een 66-jarige vrouw gewond geraakt. De vrouw was bij familie in Groeningen aan het logeren. Toen ze rond 03.00 uur even haar bed uit moest en naar beneden wilde gaan, viel ze van de trap. De vrouw is met hoofd en arm- letsel overgebracht naar een zie kenhuis. „ik ga jullie verheksen, verheksen, verheksen!" Sabriye vertelde me later dat het geschreeuw haar ook een beetje beangstigd had, ook al wist ze dat het van een vijfjarig kind kwam. Drolma werd het geschreeuw echter zat, ze stapte uit haar bed en sloeg Tsering Yangzong met de vlakke hand in het gezicht waarop deze hard begon te huilen. De huismoeder, Lhakdon, kwam meteen op het gehuil af en nam Tse Yangzong op haar arm en troostte haar. Sabriye probeerde de anderen te kalmeren, maar wat moest ze zeg gen om de angst bij hen weg te nemen? „Het is maar een klein meisje dat haar ouders mist." Maar in een land waar zoveel bij geloof het dagelijks leven beheerst kwam haar verklaring niet geheel aan. Lhakdons uitleg verduidelijkte meer. Zij vertelde de anderen dat Tse Yangzong in haar dorp waarschijnlijk door medebewoners als heks uitge scholden werd, en hoe kon dit kleine meisje anders dan dit te geloven. Lhakdon is in zulke situ aties onvervangbaar en Sabriye en ik zijn blij dat we de opvoedende taken aan Ngawang (de huisva der) en Lhakdon over kunnen laten. Zij zijn het die de lokale kui tuur volledig begrijpen en met hun sociale intelligentie en inle vingsvermogen bij de kinderen wonderen kunnen bewerken. In deze situatie moesten we terug denken aan de eerste dagen van Sonam Bongso, die toen ze de eer ste dagen in het project was de andere kinderen met stenen beko gelde. Sabriye en ik werden al snel boos en wilde ze een keer krachtig door elkaar schudden. Maar we hebben vanaf het begin gezegd dat we ons niet met de opvoeding door de huisouders bemoeien. We zagen dat Lhakdon een andere methode toepaste als die die wij van plan waren. Ze nam Sonam Bongso in haar arm en begon rustig met haar te pra ten en vroeg waarom ze met ste nen smeet. Sonam Bongso begon te huilen en Lhakdon bleef rustig doorvragen of de kinderen in haar dorp ook stenen naar haar gegooid hadden waarop ze beves tigend knikte. „Waarom hebben ze dat gedaan? Omdat je blind bent?" Weer een bevestigend knikken waarop Lhakdon zei "Ik geloof dat dat domme kinderen zijn want blindheid is toch geen reden om met stenen te smijten? Hier in de school zijn alle kinde ren blind en jullie moeten met zijn allen de ziende kinderen laten zien dat jullie net zoveel waard zijn als hun!" Sindsdien heeft Sonam Bongso zich erg positief ontwikkeld, heeft vele vrienden in en buiten de school en komt daar waar nodig op voor de klei nere blinde kinderen die door anderen vanwege hun blindheid gepest worden. Tse yangzong heeft inmiddels ook haar plaats in het project gevonden. In Venray was de opkomst met 88,3% hoog bij de eerste ronde van de inentingscam- pagne tegen meningokokken C. De regio Noord en mMd- den-Limburg scoorde even eens goed want 87% van de opgeroepen kinderen kwam een prik halen. Omdat zo'n vijf procent van de kinderen al op eigen initiatief gevaccineerd was komt het totale percentage ruim boven 90% te lig gen. De inentingsdag op donder dag 13 juni in sporthal De Wette- ling is zonder problemen verlopen. Een paar duizend kinde ren vanaf veertien maanden tot en met vijf jaar en jongeren van 15 Een bewoner van de Langstraat heeft een bezwaar schrift ingediend tegen het plan De Gouden Leeuw. Hij is tegen de komst van een appar tementencomplex van vier hoog op de hoek Langeweg- Langstraat. De beroepscommissie wees het bezwaar af omdat het gericht was tegen het voorontwerp van het bestemmingsplan De Gouden Leeuw. Omdat dit nog geen con creet en uitgewerkt plan is werd het bezwaarschrift van I. Michiels ongegrond verklaard. Ook de De geplande vleesvarkens houderij aan de Veestraat in de gemeente Meerlo-Wanssum mag er definitief komen. De Raad van State in Den Haag achtte de bezwaren van P. Geurts, bewoner van de Cocq van Haeftenstraat, ongegrond. P. Geurts vindt dat de gemeente de veehouderij nooit een milieu vergunning had mogen geven. De geplande komst van 1156 vlees varkens en 140 gespeende biggen zou in strijd zijn met het ammo- niakreductieplan. Geurts zegt onder ander dat er met de komst van het bedrijf teveel ammoniak- uitstoot wordt toegestaan. De Raad van State is het daar echter niet mee eens en heeft Meerlo definitief het groene licht gege ven. PEEL EN MAAS een abonnement waard In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie een 27- jarige Venraynaar aangehouden op verdenking van inbraak. Net na middernacht ontving de politie een inbraakmelding vanuit een woning aan de Hagelweg. Ter plaatse hoorden de agenten glas gerinkel. Het geluid kwam van een ruit uit een woning aan de Aide Weg, die op dat moment werd ingeslagen. Inmiddels was de speurhond gearriveerd en na enige tijd kon de verdachte wor den aangehouden. De man liep op dat moment vanuit de Aide Weg richting Molenklefweg. Hij is ingesloten in het politiebureau. tot en met 18 jaar werden door de GGD van een prik voorzien. Op verzoek van de gemeente had de Stichting Fietsvierdaagse Venray 25 vrijwilligers beschikbaar gesteld om alles in goede banen te leiden. Op vrijdag 11 oktober, even eens in De Wetteling, vindt de tweede ronde plaats. Dan zijn de kinderen van zes tot en met veer tien jaar aan de beurt. Ook dan zijn er weer vrijwilligers van de Fietsvierdaagse inzetbaar. De kos ten voor de gemeente van beide dagen bedragen 6.000 euro. Voor zaalhuur, inrichting, parkeerbege- leiding en inzet personeel. Van het Rijk wordt een bijdrage van 4860 euro verwacht. commissie Stedelijke Ontwikke ling concludeerde dat de bezwaarmaker te vroeg is geweest. In een vorig plan viel de woning van Michiels, Langstraat 20, nog binnen het plangebied. Later werd de woning gespaard en moesten alleen de panden Langstraat 22 en 24 wijken. Want op de hoek met de Langeweg is een appartementencomplex van vier etages gepland. Bijkomend probleem is dat er hier een monu mentale kastanjeboom staat die per se niet mag sneuvelen. Voor de komst van het flatge bouw moet Michiels een gedeelte van zijn tuin afstaan. De bezwaar maker vindt het appartementen complex met een hoogte van 12 meter te hoog ten opzichte van de bestaande bebouwing in de omgeving. Zijn privacy wordt ern stig belemmerd omdat het gebouw vlak naast zijn woning gepland is.Bovendien zorgt de flat voor veel schaduwwerking. Michiels vindt bovendien dat hij teveel grond, circa een derde deel van zijn tuin, kwijtraakt en vreest waardevermindering van zijn woning. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandeiununckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien n aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,- nu met gratis tegels t.w.v. €300,-* ('of de helft in contanten) De actie loopt tot 1 september 2c Keijsers-Manders dróme Keizersveld 40, Venray, Tel.: (0478) 55 06 70

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3