De Waan schrijft historie met lezing en unieke film ZOMERF INALE ■P®. Cf ■pr ifPH halve prijzen shop Sappeur Piet van Lierop eerste op OLS Omroep Venray Walhalla zomerfeesten In The Flesh in 't Podium Het vizier op de waan in de bibliotheek Herhaalde oproep Regionaal Kabaal De Leunse Fuif Boeiend portret van Leontien VAN OORSCHOT MODE Aanrijding Venrayse schutterij haalt tweede ronde niet PEEL EN MAAS BEZORGEN? Dronken Aanhanger gekanteld Tinus! Van anorexia tot goud Donderdag 11 juli 2002 - Pagina 9 Terwijl de inwoners van Venray nog water uit de put haalden en 's avonds bij kaars licht of petroleumlamp hun werk deden, waren 'de gestichten' St. Anna en St. Ser- vaas al voorzien van warm en koud stromend water en elek trisch licht. Het dagelijks leven in de voormalige Ven rayse psychiatrische instellin gen is één van de onderwer pen van de themamiddag die Veloeke-Venray op zondag 14 juli organiseert Op het programma staat een lezing met beelden waarin verder de verbondenheid tussen Venray en de gestichten aan de orde komt. Tevens zal de unieke film Beelden van een monument van zorg in première gaan. De film markeert de overgangssituatie van het St. Annaterrein naar een groe ne woonwijk en is daarmee een historisch document voor de toe komst. De beide voormalige gestich ten', St. Anna en St. Servaas, die nu twee hoofdterreinen vormen van het Vincent van Gogh Insti tuut, hadden hun eigen cultuur, regels en voorschriften. In hun autonomie vormden ze een zelf standige staat binnen Venray. De machtige bolwerken beschikten over alle voorzieningen, zoals bij voorbeeld een eigen boerderij, wasserij, bakkerij, smederij en matrassenmakerij. Elke inrichting had zijn eigen technische dienst met timmerlieden, meubelma kers. metselaars en schilders. De relatie met Venray werd steeds opener en transparanter. Uitein delijk, in de nieuwe opzet, zal de psychiatrische zorg zoveel moge lijk plaatsvinden in een gewone woonwijk. Toekomstige historisch docu ment luist daarom is de videofilm Beelden van een monument van zorg zo uniek. De videofilm legt het beeld van het huidige St. Annaterrein vast voor de toe komst. Nog dit jaar zal een deel van het terrein k gesloopt worden en daarmee verandert definitief een markant deel van Venray. Het prachtige park met de verschillen de paviljoenen wordt een groene woonwijk en de functie van psy chiatrisch zorgcentrum verdwijnt. De film, die gemaakt is in opdracht van het Vincent van Gogh Instituut, wordt op 14 juli voor het eerst publiekelijk ver toond en is voor iedereen vrij toe gankelijk. Tijdens de middag wordt ook het eerste exemplaar aangeboden aan een vertegen woordiger van het Vincent van Gogh Instituut. Beelden van een monument van zorg is een geschenk voor de Venrayse bevol king. De film zal na 14 juli ver toond worden in het kader van De Waan, in het fotopaviljoen, aan de Noordsingel 39 in Venray. De verschillende exposities zijn daar te bezoeken van donderdag tot en met zondag, van 11.00 tot 17.00 uur. Historisch Platform Venray De themamiddag wordt door Veldeke georganiseerd, in samen werking met het Het Lokaal Histo risch Platform Venray. Dit plat form organiseert in het kader van De Waan verschillende activitei ten. Al deze activiteiten belichten het St. Annaterrein vanuit een cul tuurhistorisch perspectief. De Waan is een grootse manifestatie Een oud plaatje van de ontgin ning. Fotografie archief T. van Els. over kunst en psychiatrie en is tot 1 oktober 2002 te bezoeken in Venray en Noord-Limburg. Kern is een internationale beeldende kunsttentoonstelling met een rijke randprogrammering van con certen, theater- en dansvoorstel lingen, film en fotografie, art brute en literaire happenings. Alle activiteiten zijn geïnspireerd op de relatie tussen de menselijke geest en de kunst. De Waan wordt financieel mogelijk gemaakt door: gemeente Venray, provincie Limburg, Vincent van Gogh Instituut. Mondriaan Stich ting en Euroga 2002+ Informatie De themamiddag op 14 juli begint om 13.30 en zal plaatsvin den in de schouwburg op het St. Annaterrein, aan de Noordsingel 39 in Venray. De toegang is gratis. Voor informatie over de middag kunt u contact opnemen met Wim Baken van Veldeke-Venray, lel. 0478/583504, of Twan van Els van het Lokaal Historisch Platform Venray, 0478/581191. In Waar zijn de Troubadours gebleven? Deze week Annelieke Merx uit Erp. Zij was al eerder te gast. Nu komt zij op 11 juli van wege haar nieuwste CD "Leeves- lust" Annelieke zal te gast zijn van 21.00 tot 22.00 uur. De uit zendingen van Moments to Remember elke zondagmorgen van 08.00-09 00 uur, staan in de maand augustus in het teken van de oorlogsjaren '40-'45. Originele opnames van muziek uit de bezet- tings- en bevrijdingsperiode zul len dan aangevuld met nieuwsfei ten, de revue passeren. Moment to Remember zondagmorgen tus sen 08.00 - 09.00 uur en zondag avond van 21.00 - 22.00 uur Op zondag 11 augustus wordt de Zomers Top50 uitgezonden. De 50 populairste zomerhits van de afgelopen jaren. Ook jij kan hier aan mee doen! Stuur jouw favorieten top 5 naar zomers- etop50@omroepvenray.nl Ook dit jaar staat Omroep Ven ray met de "Rollende Radio" op de Venrayse kermis. Vanaf vrijdag 2 augustus zullen de programma's rechtstreeks vanaf het kermis worden uitgezonden. Kijk hoe kermisradio wordt gemaakt en maak kans op een schitterende ballonvaart! Omroep Venray brengt vanaf 2 augustus kermis bij jou thuis. Opendag: hoe wordt een radioprogramma gemaakt, wat komt er bij kijken bij een lokatieuitzending en maak je eigen naamjingle. Dit allemaal zie je op zaterdag 24 augustus vanaf 10.00 - 18.00 uur tijdens onze open dag. Het is die dag precies 12,5 jaar geleden dat Omroep Venray voor de eerste keer een uitzending verzorgde de sleutelo verdracht op het gemeentehuis aan Prins Gerard d n Urste op vas- telaoveszaterdag 24 februari 1990. Rondom de kasteelruïne aan het Haageind in Deurne vin den op vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 juli weer de Wal halla zomerfeesten plaats. De vrijdagavond van de Walhal la Zomerfeesten is traditioneel een thema-avond, dit jaar een Deutsche Abend. Hierbij horen naast bier en veel gezelligheid natuurlijk ook een aantal onvervalste schlagers. Op vrijdag 19 juli is het vanaf 20.00 uur feest en de schlagers zullen verzorgd worden door een surprise act: Walhalla leden die hun favoriete schlagers ten geho re brengen en Die Lustige Schla- gerfreunde, een wervelende twee uur durende show waarin al het beste wat de oosterburen op muziekgebied te bieden hebben ten gehore wordt gebracht. Op zaterdag vindt 's middags vanaf 12.00 uur een softbaltoer- nooi plaats. Teams kunnen zich hiervoor reeds inschrijven bij Walhalla, per e-mail: mail2walhalla.org of telefo nisch op 0493-319245 (voice- mail). 's Avonds zijn er vanaf 18.30 uur optredens van drie bands: Met Roosen, Nederlandstalige rootsmuziek uit Helmond; Marcel de Groot, een akoestisch optre den van de zoon van Boudewijn de Groot en Polle Eduard, een levend legende in de Nederlandse popmuziek. Zondag is de laatste dag van de achtentwintigste editie van de Walhalla Zomerfeesten en died dag belooft een absoluut hoogte punt te worden. Vanaf 16.00 uur treden zes bands op. Gestart wordt door Agi tator, een lokale band met eigen nummers die doet denken aan Limp Bizkit en Biohazard; Chronic Noice, metal; Wicked Honev, een band geformeerd rond oud-leden van So What, Shaggy?: 16 Down met een uitstekende iivereputatie; Silkstóne, een jonge band die onlangs de single Ready uitbrach ten en Rosemary's Sons, bekend van de single Shine, een duet met Ilse De Lange. De voorverkoop voor de Wal halla Zomerfeesten is reeds gestart. Ei Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss In café 't Podium is zaterdag de band The Fles vanaf 22.30 uur te beluisteren. In The Flesh ontstaat zo n vijf jaar geleden als Hans de Goovert en Wieke Janssen (ex-Expose) samen besluiten om een band op te richten. Via een advertentie wordt al snel een bassist en een zanger-gitarist gevonden in de persoon van Cas Schwering (ex- Daddy Long Legs). Na zo'n half jaar stapt de bassist op, maar wordt de band tijdelijk versterkt door Mathieu Thomas sen die ook bij Harvest en Scape goat speelt (en inmiddels naar Brazilië is vertrokken). Al snel vol gen de eerste optredens, maar Op de Raamweg in Cuijk is dinsdagmiddag een 15-jarige fiet ser uit Vianen(NB) aangereden door een 33-jarige automobiliste uit Overloon. De fietser verleende geen vrije doorgang aan de auto en werd geschept. helaas wordt in drie bands spelen voor Mathieu wat te veel van het goede. Dankzij Mathieu wordt er meteen een nieuwe bassist gevon den, in de persoon van Richard Jaspers, die in verschillende Frie se hard-rock bands speelde. Ook in deze samenstelling doet In The Flesh meerdere optredens in de regio, maar vervolgens moet bas sist Richard zes maanden voor zijn werk naar het buitenland. Inmiddels is de band weer op volle oorlogssterkte, heeft ze er weer verschillende optredens opzitten en staat In the Flesh te popelen om zoveel mogelijk op te treden. Het repertoire van In The Flesh bestaat naast enkele eigen num mers verder uit covers van onder andere The Stones, Neil Young, Nirvana, REM, Live, Radiohead, Greenday en Beasty Boys. Bezetting: Wieke Janssen: gitaar, Hans de Gooyert: drums en zang, Richard Jaspers: basgitaar en zang Cas Schwering: gitaar en zang. De Venrayse sappeur Piet van Lierop heeft zondag tij dens het Oud Limburgs Schut tersfeest in het Belgische Elli- kom wederom de eerste prijs bemachtigd. Voor de derde keer in vier jaren is deze ere prijs weggelegd voor de Ven rayse sappeur. Piet van Lierop is sinds enkele jaren sappeur van de Venrayse schutterij en diverse malen werd de eerste prijs reeds bemachtigd. Op de Bondsschuttersfeesten van dit jaar moest genoegen genomen worden met een tweede prijs en een derde prijs en nu was het dan wederom op het Oud Limburgs Schuttersfeest raak voor de Ven rayse sappeur. Dit was niet de enigste prijs voor de Venrayse schutterij. De soliste, Bianca van Dorrestein, die het nummer Tam boer Suite ten gehore bracht, speelde een nagenoeg vlekkeloos optreden, in het algemeen klasse ment goed voor 52,5 punt en goed voor een zesde prijs na loting. De drumband trad op na de schietwedstrijden en kon het resultaat van vorig jaar niet evena ren. Er waren enkele schoon heidsfoutjes, toch was dit resul- Wiljij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met L «Pr Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray taat goed voor een derde prijs in de tweede divisie. De tamboer- maïtre. Toon van Opbergen, zorg de met zijn optreden voor een welverdiende derde prijs in de tweede divisie. Al met al toch goede resultaten in een sterk deel nemersveld. Natuurlijk werd er ook nog geschoten op deze dag, het schieten is immers de hoofd zaak van het schutters- en gilden wezen in de beide Lintburgen. De schietcommissie had gekozen voor het zestal met voorop schut ter Henk de Klein, Sjaak van Rltee, Martien Lenssen, Hans van Rhee, Ron Linders en achterop- schutter Giel Krijnen. De span ning steeg tegen 16.20 uur, de buks was ingeschoten en stond haarfijn afgesteld. Het teken van de schietcommissie klonk en Henk de Klein steeg onder de buks met in zijn rug de talrijke supporters en leden van de Ven rayse schutterij. De blokjes kwa men naar beneden en het begin was gezet. Tweede schutter, Sjaak van Rhee. faalde ook niet in zijn missie en bracht de tweede serie van drie blokjes naar beneden, evenals Martien Lenssen, Hans van Rhee en Ron Linders. Het woord was aan Giel Krijnen, ach- teropschutter en al jarenlang een vaste kracht in het eerste zestal. Iedereen wist het zeker, de eerste achttien punten waren een prooi voor het Venrayse korps. Echter de waarheid was anders, het eer ste schot miste zijn doel en Ven ray was teleurgesteld. Wederom kwam Venray niet door de eerste ronde. Extra zuur waren de drui ven voor de Venrayse vereniging toen bleek dat collega-verenigin gen Sint Anna Maasbree, Sint Lam- bertus Helden, Sint Hubertus Beringe, Sint Jan Grubbenvorst, Sint Hubertus Kessel en de Bus sen Schutten Neer, waar Venray normaal mee over schiet, waren doorgedrongen tot de tweede finaledag van het Oud Limburgs Schuttersfeest. Enigszins teleur gesteld trok het Venrayse gezel schap om 21.00 uur huiswaarts met in het achterhoofd de ervarin gen van een Oud Limburgs Schut tersfeest de schuttersvrienden uit Sappeur Piet van Lierop won afgelopen zondag wederom de eerste prijs. Ellikom. In het bus werden de namen van de finalisten bekend gemaakt voor de tweede finale dag, aanstaande zaterdag in Elli kom. Schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan Venray zal aanstaan de zaterdag teruggaan naar Elli kom, maar niet voor hun eigen vereniging, maar om de collega- schutterijen uit de Schuttersbond Juliana aan te moedigen en wel licht met een lichte voorkeur voor de Schutters van Sint Jan uit Grubbenvorst, waar de Venrayse schutterij een goede band mee heeft. Donderdagavond wordt er wederom geoefend met de schiet wedstrijden op de schutterswei- de, de aanvang is om 19.30 uur. De schutterij gaat nu de vakantie periode in en dit betekent dat er elke donderdag vanaf 19.30 uur en zondag vanaf 10.30 uur geoe fend wordt op de schuttersweide, met uitzondering van kermiszon- dag. In de bibliotheek zijn momen teel prachtige, kleurrijke zeef drukken te zien. Een kunstproject van het IFMA kunstcollectief in Bergen in samenwerking met ver standelijk gehandicapten van Ate lier Kubus van Vizier in Gennep. Het kunstcollectief heeft gehoor gegeven aan de oproep van de organisatoren van de Waan om invulling te geven aan een regio naal project. Het IFMA kunstcollectief vond het vanzelfsprekend dat de opzet in samenwerking met bewoners van Vizier gestalte moest krijgen. En zo ontmoeten kunstenaars met en zonder beperking elkaar nu in een uniek project met de treffen de titel "Het Vizier op de Waan". Het project resulteerde in een serie unieke en kleurrijke zeef drukken en vaandels. De in totaal twaalf zeefdrukken verschenen in een oplage van 200, in een luxe linnen cassette met opdruk. Naast de werken van de deelnemende kunstenaars bevat de cassette een uitleg over het project, een korte biografie over de deelnemers en een foto-impressie van de vaan dels. Deze cassette is verkrijgbaar bij het IFMA kunstcollectief en bij het bezoekerscentrum van de Waan op het Annaterrein. Kosten van de cassette 100 euro. De inge lijste zeefdrukken zijn ook afzon derlijk te koop voor 32.— per stuk. Meer informatie over het IFMA kunstcollectief is te vinden op www.kunstcollectief.com De zeefdrukken zijn te bezichti gen tijdens de openingstijden van de bibliotheek Venray dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Bands met eigen werk uit de regio Noord/Oost-Brabant en Noord-Limburg, kunnen zich vanaf heden inschrijven voor het popconcours Regionaal Kabaal. Dit concours wordt georgani seerd door een zestal jongerenor ganisaties in het Land van Cuijk. Uit de inschrijvingen worden twintig bands geselecteerd, die het tijdens de voorronden, vanaf oktober 2002, tegen elkaar opne men. In december is de finale. De voorronden en de finale worden gehouden op de verschillende standplaatsen van de jongerenor ganisaties. te weten: het Jeugd- huus in Beugen, OJC de Box in Boxmeer, OJC de Wissel in Mill. Jongerenorganisatie Freestone in Oploo, jeugd- en jongerenwerk in gemeente Grave en OJC Gryphus in Vierlingsbeek. Tot op heden hebben er zich elf bands inge schreven. Inschrijven kan nog tot en met 31 augustus 2002, door het sturen van een demo, biogra fie en foto naar Regionaal Kabaal. Weijerstraat 1, 5831 JV in Box meer. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie contact opnemen met Frank van der Wiel: 06-26528704, of kijken op www.regionaal-kabaal.nl. Op vrijdag 16 augustus aan staande is het weer zover. Voor de twaalfde keer organiseert Stichting Jong Leunen Leeft de Leunse Fuif, onder het inmiddels welbekende motto Fiëste wie de Biëste. Let op: Dit jaar is het feest terrein gelegen aan De Hoef in Leunen. De live muziek zal dit jaar verzorgd worden door de band: The Red Car. De entree is dit jaar aan de avondkassa 10 euro. Dit jaar zullen er geen kaartjes in de voorverkoop te verkrijgen zijn. Dus ben op tijd, want vol= vol. Ook wordt er gecontroleerd op de minimum leeftijd van 16 jaar en legitimatie is hierbij verplicht. De avond begint om 20.30 uur en iedereen, jong en oud, is hierbij uitgenodigd om een feestje te komen vieren in Leunen. Kijk voor deze en meer informatie ook eens op www.leunen.nl/jll. De politie heeft de afgelopen week 19 dronken automobilisten, 3 dronken bromfietsers en een dronken fietser betrapt met teveel drank op achter het stuur. De dronken bestuurders werden gecontroleerd in Swalmen, Maas- bracht, Roermond, Reuver, Thom. Meijel. Weert, Venray. Ber gen, Gennep. Venlo en Beringe. Er zijn processen verbaal opge maakt en de bestuurders kregen rijverboden opgelegd variërend van 1 tot 13 uur. Van een automo bilist werd het rijbewijs ingevor derd. Op de A73 ter hoogte van Ven- ra) is woensdagmorgen rond 08.15 uur een achter een bedrijfs wagen gekoppelde aanhangwa gen gekanteld. Vervolgens kwam de lading - bestaande uit beton blokken - op het wegdek terecht waarna de A73 enige tijd geblok keerd raakte. Het verkeer onder vond tot 08.45 uur hinder hiervan en werd ter plaatse door de poli tie geregeld. De 36-jarige bestuur der uit Meerlo kwam met de schrik vrij. 'Ik was wereldkampioen en won de Tour de France, maar ik was het ongelukkigste meis je ter wereld.' Veelzeggende woorden die Leontien Zijl aard-Van Moorsel in januari 2000 tot auteur Bas Steman sprak. Tinus! Tinus! is een boeiend document humain over de beste wielrenster ter wereld die haar belangrijkste overwinning niet in haar sport maar op haar zelf behaalde. Na een erg succesvolle wieier- loopbaan werd Van Moorsel in 1994 gedwongen vroegtijdig af te stappen - ze had zich in het hoofd gezet dat ze haar prestaties kon verbeteren door extreem af te val len. Wat de sleutel tot haar succes leek, ontwrichtte jarenlang haar leven. Uiteindelijk woog ze 42 kilo en was ze een wrak toen ze uit het peloton verdween. De wielerwereld schreef haar af. Maar dankzij haar wilskracht en met behulp van haar echtgenoot Michael Zijlaard en haar familie slaagde ze erin zich terug te vech ten naar het allerhoogste niveau: De Olympische Spelen van Syd ney. Ze presteerde wat niemand voor mogelijk had gehouden: drie gouden medailles, en daarmee werd ze Koningin van de wieler sport. Bas Steman heeft Tinus! Tinus! geschreven vanuit per soonlijke betrokkenheid. Boven dien gunt hij de lezer een blik in het leven van Leontien, maar ook achter de schermen van de wie lersport. Door zijn passie voor de wielrennerij weet Steman een indringend beeld té schetsen van een jong vrouw die zich niet alleen ontworstelt aan de dwang van haar anorexia, maar die er bovenal in slaagt de overwinning op zichzelf te behalen Tinus! Tinus! Bas Steman Uitgeverij Strengholt's Boeken - Naarden. ISBN: 9058601676, Prijs: 15,95 euro.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9