"Hij kan geen bedrijf runnen Verweer tegen hogere lesgelden i Personeel helpt collega uit de brand "Ik heb altijd goed tot zéér goed gehad a De Neef weg bij schouwburg Eendagslenzen! Verbouwing Vincentiushuis Verkeers maatregelen bij Veltumse scholen CONTACTLENZEN Hermans opvolger Frielinck Botsauto's niet veel duurder Twee gewonden bij steekpartij ff 4 PEEL EN MAAS Donderdag 4 juli 2002 - Pagina 5 Schouwburgdirecteur Peter •de Neef gaat weg bij het cultu reel centrum. De Neef en het jbestuur verschillen op een aantal punten teveel van jmening. De kantonrechter heeft het bestuur de opdracht gegeven om binnen twee maanden met een regeling te komen. Peter de Neef is sinds maart :1995 in dienst bij de schouwburg. Hij nam toen de scepter over van Romain Cattoir. Onder zijn lei ding werd de schouwburg ver bouwd tot een theater dat voldoet aan de eisen van deze lijd. Niet alles verliep echter even vlekke loos. Twee horecamanagers moesten het veld ruimen, waarna ook het toenmalig bestuur opstap te. Het huidige bestuur heeft nu ook De Neef op een zijspoor gezet. "Het karakter van het bestuur en Peter de Neef is te verschil lend" stelt voorzitter Leo Janssen. "Wij hebben het hier uitgebreid met Peter over gehad. Het bestuur denkt over een aantal zaken anders dan de schouwburg directeur. Dan kun je bij elkaar blijven en ruzie blijven maken of je gaat uit elkaar. Daarom zijn we ook samen naar de rechter gestapt" aldus Janssen. Janssen geeft aan dat beide par tijen niet met ruzie uit elkaar gaan. Op welke punten partijen van mening verschillen wil hij echter niet kwijt. Wel geeft hij aan dat de Neef s functioneren op cultureel gebied goed was. De functies van De Neef wor den tijdelijk waargenomen door adjunct-directeur Anne-Christien Liebrand. Over een definitieve opvolging is nog niet gesproken. "De programmering voor het komend seizóen is klaar. Ook het seizoen daarna staat al voor een deel in de steigers. Redenen tot zorg zijn er niet" aldus Janssen. Janssen sluit niet uit dat de schouwburg in de toekomst haar programma samenstelt in samen werking met andere schouwbur gen. Het aanstellen van een cultu reel directeur zou dan niet meer hoeven. SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 :Breuk De Neef met schouwburg voor velen een verrassing Peter de Neef is het zoveelste slachtoffer dat sneuvelde in de Venrayse schouwburg. Twee horecamanagers en een com pleet bestuur moesten - al dan niet vrijwillig - in de afgelopen jaren het veld ruimen. De breuk met directeur De Neef kwam voor velen toch als een verrassing. Zijn artistieke kwaliteiten worden alom geroemd. Maar als manager had de geboren Rotterdammer •zijn tekortkomingen. Voor Charles de Vilder kwam 'het nieuws niet echt als een ver gassing. Want de oud-voorzitter ontving twee weken een schrij ven van de raadsman van De Neef. "Hij stelde vragen over het 'functioneren van De Neef in mijn ;periode. Met daarbij een over- izicht van de bezwaren van het •huidige bestuur. Ik heb verwezen naar het verslag van het laatste [functioneringsgesprek dat wij hadden met Peter de Neef. En dat was uitermate positief", zegt De [Vilder. Als de voormalige voorzit ter naar zijn persoonlijke mening wordt gevraagd, wordt hij voor zichtig. "Ik heb wel een mening maar die ga ik niet ventileren. Er j is na ons een nieuw bestuur aan getreden en dat wil ik niet voor de voeten lopen." Charles de Vil- ;der wil nog wel een minpunt i kwijt. "Het grote punt was dat De I Neef onvoldoende horeca-erva- i ring had. Evenals het bestuur trou- «wens, Terwijl wij worstelden met .de horeca-exploitatie. Daar moes- ten we een oplossing voor vin- •den." Eén van de punten in het jbc^gidsplan van het nieuwe i [bestuur is een betere samenwer king met de Venrayse verenigin- [gen. Voor amateurkunst en soci aal-culturele activiteiten moest evenveel plaats zijn als voor pro fessioneel theateraanbod. Dit voornemen is nog niet van de grond gekomen. Harmonie Euter pe trok regelmatig aan de bel. "Op artistiek gebied hadden we nooit problemen met De Neef", zegt secretaris Sef Raedts. "Maar op financieel gebied lag het moei lijker. Bijvoorbeeld voor ons gra tis nieuwjaarsconcert moest betaald worden. In de dorpen kunnen alle fanfares in de gemeenschapshuizen terecht. Dat kost misschien 25 gulden per keer. Terwijl wij 700 gulden moesten betalen voor een repeti tie." Raedts wijst erop dat destijds geld van het parochiehuis in de schouwburg gestopt is. Maar het is nooit meer de gemeenschaps ruimte van Venray geworden. "En ik weet niet of dat alleen aan De Neef lag. Het lag ook aan het bestuur. De Neef had een dubbele pet op en moest de tent ook com mercieel uitbaten. Heel jammer, want ik denk dat hij het zelf graag anders had gewild. Maar zijn ver trek verrast me wel. Want hij heeft toch voor een spectaculair cultuurprogramma gezorgd." Frans van den Heuvel is al 39 jaar toneelmeester bij de schouw burg. Hij maakte in deze lange periode slechts twee directeuren mee. Cattoir en De Neef. Vorige week vrijdag werd het personeel door bestuursvoorzitter Leo Jans sen op de hoogte gebracht van de breuk met De Neef. "Het was voor mij een verassing. Nee, ik heb dit niet zien aankomen. Ik moet er nu nog aan wennen", zegt Van deii Heuvel. "Ik vind het heel moeilijk en ik ben er wel van geschrokken. Ik had een prima relatie met De Neef. Ik kon goed met hem opschieten. Maar ik weet niet wat zich verder allemaal heeft afgespeeld." Ex-horecamanager Paul Frans- sen reageert minder verrast. "Nee, ik ben absoluut niet verrast. Want dit had al eerder kunnen gebeu ren. De Neef komt gewoon zijn afspraken niet na. Hij is supercha- otisch. Hij is puur artistiek bezig en is geen manager en ook geen coach. Hij kan geen bedrijf run nen. Terwijl hij toen ook de hore- catak met twintig man personeel onder zijn vleugels had. Maar dat kon hij niet sturen." Franssen wilde destijds al een scheiding tussen cultuur en horeca zoals die er later toch gekomen is. Omdat hij toen geen steun kreeg stapte hij naar burgemeester Waals wat hem op ontslag kwam te staan. Een half jaar later sneuvelde ook het bestuur. "Het ontslag van De Neef was het laatste wat moest gebeuren om helemaal schoon schip te maken. De schouwburg zou het culturele centrum van Venray moeten zijn. Maar alle clubs en verenigingen zitten in De Witte Hoeve." Carnavalsvereniging De Piël- haas is met vrijwel alle activiteiten uit de schouwburg vertrokken. Op circus Mök en de prinsenpro clamatie na. Volgens voorzitter Paul Spronken is de loop eruit geraakt en verloor de schouw burg zijn status als Piëlhaasresi- dentie. "Ook in die vervelende tijd hebben we altijd een fatsoen lijk en plezierig contact met Peter de Neef gehad", zegt voorzitter Paul Spronken. "Op het persoon lijke vlak waren er geen proble men. Ik vind dit ook heel verve lend voor hem. Zoiets valt altijd te betreuren. De laatste jaren heb ben weinig contact meer met hem gehad." Verenigingen willen dat gemeente met subsidie bijspringt Elly van Dijck, raadslid van de PvdA, stelde tijdens het vra genuurtje van de commissie Maatschappelijke Diensten de hoge lesgelden van de muziek school aan de kaak. Aanlei ding was de brandbrief die muziek- en majorettenshow- korps St. Petrus Banden aan het college en de politiek heeft gestuurd. In de brief meldt de muziekver eniging dat het lesgeld voor een Hafa (harmonie/fanfare) opleiding binnen drie jaar is gestegen van 172 naar 272 euro per lesjaar. De Federatie van Muziekgezelschap pen, waarin alle Venrayse vereni gingen zijn vertegenwoordigd, heeft haar ongenoegen kenbaar gemaakt aan muziekschooldirec teur Ko van der Velpen en voor zitter Joep Hahn. Deze gesprek ken hebben niet tot resultaat geleid. Het bestuur van MMSK St. Petrus Banden wijst erop dat de lesgelden voor leerlingen uit buurgemeenten veel lager liggen. Dit varieert van 80 tot 172 euro per lesjaar. Het advies van voorzit ter Hahn, tevens burgemeester van Meerlo-Wanssum, was om bij de gemeente aan te kloppen voor extra subsidie van Hafa-leerlingen. "Er vindt een duidelijke afname plaats van leden die naar de muziekschool gaan. De lesgelden zijn voor vëel ouders niet meer te betalen. Het gevolg is een duidelij ke afname van toekomstige muzi kanten", schrijft secretaris Swin- kels van MMSK St. Petrus Banden in de brief. Het verzoek aan het college is om de subsidieregeling, zoals die in Meerlo-Wanssum geldt, over te nemen. In die gemeente blijven de lesgelden laag omdat iedere Hafa-leerling gesubsidieerd wordt. Elly van Dijck zei dat het terug lopende ledenaantal zorgen baart Zij meent dat de muziekverenigin gen moeilijk kunnen overleven als de gemeente niet bijspringt. Vol gens wethouder Mathieu Emonts hebben de fanfares inderdaad te kampen met afnemende belang stelling. Voor sommige instru menten, zoals bugel, is weinig interesse meer. "Ik weet niet of dit komt door de hogere prijzen van de muziekschool. Want er is een grote aanwas van leerlingen en er zijn zelfs wachtlijsten", zei Emonts. De cultuurwethouder verklaarde dat de tariefv erhoging komt doordat de muziekschool de kortingen geleidelijk afbouwt. "Want het is niet rechtvaardig ten opzichte van andere leerlingen die geen lid zijn van een muziek vereniging", aldus Mathieu Emonts. die toezegde het subsi diebeleid aan de orde te stellen in de commissie Maatschappelijke Diensten. Paul Hermans (37) is onlangs bij Xerox Manufacturing (Neder land) B.V. in Venray benoemd tot directeur. In deze functie volgt hij Marcel Frielinck op. Paul Hermans is de afgelopen vier jaar werkzaam geweest bij Vodafone in Nederland. "Van 1988 tot 1998 bekleedde hij diverse functies binnen Xerox. Een ritje in de botsauto's op de kermis in Merselo Merselo- se kostte helemaal niet bijna de helft duurder. Dat laat één van de gebroeders Regter in een reactie op een opmerking van dorpsraadvoorzitter Theo Zegers weten. Tijdens de dorpsraadvergade ring zei Zegers, zoals vorige week in Peel en Maas te lezen was, dat de kermisexploitanten (de gebroeders Regter) in 2001 nog 1,50 gulden vroegen voor een ritje in de botsauto's. De prijs was nu verhoogd naar één euro. Een verhoging met 70 cent. Maar vol gens Regter klopt het verhaal van Zegers niet. "Vorig jaar vroegen we al twee gulden per rit. En nu een euro. Dat is een prijsverho ging van slechts 10%. Nee, we zijn zeker niet vijftig procent duurder geworden." De politie heeft zaterdag avond drie personen aange houden op verdenking van ernstige mishandeling in een woning in de wijk Brukske in Venray. De aanleiding ligt vermoedelijk in de relationele sfeer. Een 42-jari- ge man uit Leunen is die avond binnengedrongen in de woning en heeft de 43-jarige bewoonster mishandeld. Twee andere bewoners van het pand, jongens in de leeftijd van 17 en 18 jaar, bemerkten de mishan deling en hebben de 42-jarige man met geweld weggehaald bij de vrouw. De man raakte hierbij ernstig gewond. Beide slacht offers liepen onder meer steek wonden op. Een traumahelicop- ter is ter plaatse gekomen om medische hulp te bieden, waarna beiden per ambulance zijn over gebracht naar het ziekenhuis. De 42-jarige man uit Leunen is aange houden, maar verblijft op dit moment gezien de ernst van zijn letsel nog in het ziekenhuis in Nij megen. De twee andere verdach ten zijn inmiddels ingesloten voor verder onderzoek. PEEL EN MAAS een abonnement waard Medewerkers Inalfa Industries in actie voor het goede doel Het zou zo een onderdeel uit het populaire tv-programma Hart in Aktie van Wendy van Dijk kunnen zijn. Zoals de presentatrice zich wekelijks inzet voor een goed doel ergens in Nederland, zo zijn ook de medewerkers van de afdeling Verspaning van Inalfa Industries al een tijdje voor hun collega Toon Sens in de weer. Hun goede doel: het in de eigen tuin aanleggen van een parkeerterrein voor de bus waarmee de zwaar gehan dicapte zoon van de familie Sens, Dave, vervoerd kan wor den. Op 20 juli hopen de 32 spontane vrijwilligers hun collega te kunnen verrassen met een nieuwe parkeerplaats met aansluiting op de openba re weg. De familie Sens kampt al jaren met een parkeerprobleem in de Imkerstraat in Venray. Regelmatig kan Toon de speciale bus die belangrijk is voor het vervoer van ;zijn gehandicapte zoon niet kwijt in de directe nabijheid van zijn huis. Een probleem dat opgelost moest worden, zo vonden de medewerkers van Inalfa. "Na overleg met Erik Peters, manager P&O, en drie andere ploegleiders besloten we om een actie voor Toon op te starten. Gelukkig wil den alle medewerkers op de afde ling zich massaal voor dit goede doel inzetten", vertelt afdelings chefjan Fooien. Zo gezegd, zo gedaan en na het nodige regelwerk en het plegen van diverse telefoontjes gingen de vrijwilligers op 29 juni vol overga ve aan de slag. De tuin van de familie werd uitgegraven, zand werd gestort en in de komende weken zal er een prachtige par keerplaats op het eigen terrein van de familie verrijzen. Zodat het parkeerprobleem voor altijd van de baan is. "Het wordt een officië le parkeerplaats met officiële inrit die voldoet aan alle vergunnin gen", zegt Fooien trots. De gemeente Venray, de woningstichting. Inalfa, de firma Raedts, Willems Sierbestrating, Kusters Steenhandel, klusbedrijf Gooren en Gunhoek Tuinacces- soires hebben hun medewerking verleend aan dit goede doel. "Zo kunnen we met heel wei nig geld en in heel korte tijd heel veel voor de familie realiseren. Het is toch mooi als je op deze manier je collega uit de brand kunt helpen." ..\oo4- Het Vincent van Gogh Insti tuut gaat het komend jaar de behuizing van één van zijn zorgonderdelen verbouwen. Het betreft het Vincentiushuis aan de Heuvelstraat te Venray, waar zorg wordt verleend aan mensen met een verstandelij ke handicap, al dan niet in combinatie met een psychia trische stoornis. Tegelijkertijd wordt een eerste huis betrok ken voor bewoners van het Vincentiushuis die zelfstandig zullen gaan wonen. Het Vincentiushuis heeft 85 bewoners van wie een deel op twee- of driepersoonskamers ver blijft. Het Vincent van Gogh Insti tuut zal alle kamers gaan ombou wen tot éénpersoonskamers. Daarmee wil het instituut de pri vacy van bewoners en het woon klimaat binnen het huis verbete ren. Ook zullen enkele faciliteiten aangepast worden aan de eisen van de tijd. De ventilatie van rookruimtes wordt verbeterd, het sanitair aangepast en elke kamer krijgt een kabelaansluiting. In de nieuwe situatie biedt het Vincen tiushuis ruimte voor 68 bewo ners. Indien de vergunningaan vraag voor de verbouwing wordt gehonoreerd, zal de verbouwing in oktober 2002 starten en medio 2003 zijn afgerond. Tijdens de verbouwing zullen cliënten tijde lijk in het paviljoen St. Jozef aan de Noordsingel verblijven. Tevens heeft het Vincentius huis ervoor gekozen om parallel aan de verbouwing met ongeveer 22 bewoners in de maatschappij te gaan wonen, het zogenaamde extramuraliseren of vermaat- schappelijken van de zorg. Ruim zeven cliënten van het Vincentius huis zullen vanaf het najaar zelf standig kunnen gaan wonen in een pand aan de St. Annalaan 1. Dit oude herenhuis, dat al langer eigendom is van het Vincent van Gogh Instituut, zal daartoe in de zomer van dit jaar worden ver bouwd. Deze vorm van wonen komt voort uit een woonwensen- onderzoek bij cliënten van het Vincentiushuis en hun familie, waaruit bleek dat er behoefte bestaat om, met meer of minder begeleiding, zelfstandig te kun nen wonen. De begeleiding kan variëren van enkele uren per dag tot 24-uurs zorg. De vergunning voor de verbouwing van het pand aan de St.Annalaan is inmiddels verleend. Verder zijn er vergevor derde plannen om voor 15 andere bewoners particuliere woningen in het Venrayse te betrekken waar ze dan in groepen van 3 a 4 perso nen, met de nodige zorg op maat, zelfstandig kunnen gaan wonen De divisie Langdurige begelei ding en verzorging' (LBV) van het VvGi onderhoudt hiertoe nauwe contacten met stichting Vizier en met het Zorgkantoor over het te volgen beleid voor de verstande lijk gehandicaptenzorg in. Het VvGI zal voor cliënten van Vizier diverse plaatsen in de nieuwe huisvesting reserveren. Ook over leggen partijen over samenwer king in de personele bezetting. Peter Thielen snapt niets van slechte uitslag haringtest De Nationale Haringtest heeft dit jaar voor veel opschudding gezorgd bij de visverkopers. Want slechts bij 18 van de 74 onderzochte bedrijven scoorde de haring een voldoende. Visspecialitei- ten Peter Thielen uit Venray kw am er met het cijfer '2' ook bekaaid vanaf. De uitslag werd afgelopen zaterdag in het Algemeen Dagblad gepubliceerd. Zes haringverko pers scoorden zelfs een nul en werden genadeloos onderuit gehaald door de 'haringprofes sor'. Peter Thielen reageert 'kei pissig' op de uitslag. De laatste keer kreeg de Venraynaar nog een acht. "Ik heb altijd goed tot zéér goed gehad. Het is schandalig hoe vishandelaren de grond in wor den geboord. Mijn vaste klanten snappen er ook helemaal niets van. Ik heb er veel reacties op gehad. Hoe kan dat nou, vraagt iedereen zich af." Thielen noemt de Haringtest 'nattevingerwerk' en 'een momentopname'. "Ik distantieer me hier volledig van. Want ik heb dit jaar juist heel goede haring. Ik heb nog nooit één klacht over mijn haring gehad. Ik heb hier geen goed woord voor over." In de uitslag van de test wordt Thielen verweten dat er geen vork gebruikt is toen de vis uit de vitrine werd gehaald. 'Haring smaakt sterk naar gerookte vis. Niet lekker', luidt het oordeel. De maximumtemperatuur van 7 gra den Celsius wordt met 13,4 ruim schoots overschreden. Peter Thielen kent de uitslag al een paar weken. Per aangeteken de brief kreeg hij de uitslag toege stuurd. Hij kon een reactie terug sturen die zaterdag ook summier in het Algemeen Dagblad vermeld stond. "Als ik nog ooit zo n brief krijg dan gaat die ongeopend retour. Ik doe hier niet meer aan mee", zegt de Venrayse vishande laar vastberaden. De Nationale Haringtest werd dit jaar voor de twintigste keer gehouden. Er worden vier harin gen per adres gekocht. Prijs, gewicht, temperatuur en andere bijzonderheden worden geno teerd. Twee haringen worden onmiddellijk in een steriele zak verpakt en ingevroren voor labo ratoriumonderzoek. De andere twee worden opgegeten en beoordeeld op het schoonmaken, geur, uiterlijk en smaak. Door de samenvoeging van Coninxhof en De Keg zal de verkeersdrukte rond de basis scholen flink toenemen. In samenwerking met 3VO afde ling Venray hebben de ver- keersouders een onderzoek uitgevoerd. In de commissie Stedelijk Beheer werd maan dag het rapport aangeboden aan wethouder Driessen en de commissieleden. Henk Hermans voerde namens de verkeersouders het woord. Ze willen dat de gemeente twee maatregelen neemt op de Goud smidstraat, Touwslagerstraat en Tinnegieterstraat. Er moet een parkeerverbod komen langs de trottoirs - door middel van gele strepen - aan de kant van de schoolgebouwen. Gedurende twee uur per dag. 's ochtends van acht tot negen uur en 's middags tussen twee en drie uur, zou er éénrichtingsverkeer moeten wor den ingesteld. Dit geldt niet voor fietsers en bromfietsers. Automo bilisten kunnen dan alleen het rondje maken van Goudsmidstraat via Kuiperstraat naar Tinnegieter- straat en Touwslagerstraat. Tus sen de middag is deze maatregel niet nodig omdat De Keg geen middagpauze kent en de leerlin gen allemaal overblijven. De Keg gaat om 14.30 uur uit en Coninx hof sluit om 15.00 uur. De verkeersouders denken dat door deze maatregelen de ver keersveiligheid in de directe schoolomgeving toeneemt en dat onveilige situaties voor kinderen en ouders worden voorkomen. Tevens wordt er komend school jaar tijdens de verkeerslessen op school aandacht aan besteed. Gedragsbeïnvloeding en verkeers gedrag staan hierbij centraal. De campagne richt zich ook op de ouders die met een brief in de eerste week van het nieuwe schooljaar geïnformeerd worden. Na een maand worden er foto's gemaakt van het verkeersgedrag van ouders en leerlingen, die wor den getoond op de eerste ouder avond van beide scholen. In het schoolblaadje komt een verkeers- prijsvraag voor ouders en leerlin gen. De drie winaars kunnen reke nen op een VW-bon.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5