Ooievaar bij huis burgemeester CDA wil meer invloed op reconstructieplan Gemeente wil naar centraal inkoopbeleid Rabobank Nieuwsbrief Inschrijven Fietsvierdaagse Venray Haalt gemeente genoeg subsidies binnen? Niets! PEEL EN MAAS BEZORGEN? Rabobank Venray Meerlo-Wanssum PEEL EN MAAS Donderdag 11 juli 2002 - Pagina 15 Hebt u wel eens een heuse ooi- evaar naast een haan zien staan? In Meerlo was dit unieke tafereel i afgelopen vrijdagavond te aan- schouwen: boven op de witte ambtswoning van burgemeester j Joep.Hahn van Meerlo-Wanssum. Rond half negen streek een geringde ooievaar neer op de I woning tot grote hilariteit van de i familie Hahn en de buurt. "Wel erg snel", was een veelgehoorde I opmerking. Want amper een week geleden stapte zoon Rogier van Joep en Riny Hahn met Pien j in het huwelijksbootje en werd I de bruiloft in de tuin van de ambtswoning gevierd. "Niet te geloven riep de moeder van de bruidegom. Ze heeft haar zoon nog diezelfde avond het heugelij ke nieuws gemeld. De ooievaar heeft een half uur op de schoor steen gestaan, pal naast een wind wijzer die de vorm van een haan heeft. Het nieuws over de landing van de grote vogel ging als een vuurtje door het dorp en snel waren er plaatselijke fotografen van de par tij die dit fraaie beeld vastlegden op de gevoelige plaat. Voorbij gangers stopten en keken ver baasd naar de ooievaar. Sommige mensen vroegen zich af of Meerlo deze zomer de ooievaarsattractie zou krijgen die Gennep de voor bije jaren heeft gekend. Er werd bij de ambtswoning veel gelachen rond de komst van de ooievaar. Zoals het moment dat een automobilist stopte, de ooievaar goed observeerde en vervolgens mevrouw Hahn aan keek en zei: "Maar mevrouw. Op uw leeftijd nog de ooievaar op bezoek." Na een halfuurtje hield de ooievaar het voor gezien en vloog hij richting kerk waar hij neerstreek op de schoorsteen van het kerkgebouw van Joannes de Doper in Meerlo. In de loop van de avond is de vogel verdwenen. Voor zover bekend is het de eer ste keer in honderd jaar dat in Meerlo een ooievaar is neergestre ken. Op dinsdag 23 juli gaat de zesde Venrayse Fietsvierdaagse van start, een evenement dat niet meer weg te denken is uit Noord- Limburg en Brabant. Vorig jaar beklommen maar liefst 4200 fiets- liefhebbers het stalen ros. Dit jaar verwacht de Stichting Fietsvier daagse, die het evenement sinds achttien jaar op touw zet, weer enkele duizenden fietslustigen. Ontspanning op de fiets en het onder de aandacht brengen van de vele bezienswaardigheden de de routes rijk zijn, gaan daarbij hand in hand. De opening van de fietsvierdaagse wordt op dinsdag 23 juli om 9.00 uur verricht door wethouder Mathieu Emonts. Hij wordt daarbij muzikaal onder steund door de zangeres Mirjam Aarts die het lied 'Hoj hoj hoje wor' ten gehore zal brengen. Inschrijven is mogelijk tot aan de start, maar kon maandag ook tij dens de weekmarkt in Venray. Ook de komende twee maanda gen kunt u zich tijdens de week markt bij de stand van de Fiets vierdaagse Venray inschrijven. René Francken (WD) wil weten of de gemeente wel een actief beleid voert om subsi dies binnen te halen. In het vragenuurtje van de commis sie Middelen vroeg hij zich af of Venray wel genoeg aan dacht aan dat thema besteedt. "Nederland is immers subsi- dieland." Francken stelde voor iemand te benoemen die op zoek gaat in de wir-war van allerlei subsidierege lingen. "Er zijn ook bureaus die op 'no cure, no pay'-basis wer ken. Alles wat we binnenhalen komt toch ten gunste van de jaar rekening." De aanvraag van subsidies wordt in het gemeentehuis niet centraal gedaan. Iedere afdeling bekijkt afzonderlijk voor welke subsidies Venray in aanmerking kan komen. Wethouder Heidens (CDA) zei het idee te zullen mee nemen. "We moeten de meer waarde afwegen tegen de kosten. Anders heeft het geen zin." Franc- ken en Heidens waren het erover eens dat subsidie een middel is en geep doel. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst Allemaal leugens Als reactie op de ingezonden stukken in Peel en Maas van 2" juni en 4 juli. Allemaal leugens. De gemeente j belooft van alles maar komt hele- maal niks na. Er is iets voor de jeugd gekomen ja, een tienerdisco in De Steeg. Maar niet alles wat daarover gezegd wordt is waar. I Zo zouden er elke keer ronde de twee- driehonderd personen komen. Ik ben er al een paar keer geweest, maar elke keer waren er maar zo n vijftig tot vijfenzeventig mensen. De gemeente beloofde ook dat er een band zou komen, i daarvoor zouden we nu dus elke keer 1,20 euro betalen, maar bij j navraag aan de jongeren die er elke week komen, blijkt dat er j nog nooit een band is geweest. Dus wij betalen elke keer voor I niks al dat geld. En nu nog wat 1 moois: denkt de jeugd dat ze ein delijk één keer per week uit kun nen gaan, stop De Steeg in de zomervakantie, daarna gaat het i weerverder. Wat moeten wc nu in de zomer vakantie? Weer op straat gaan rondhangen? Nu staan we weer l op 'straat'. Er zijn genoeg plaatsen in Ven- j ray waar er wat kan komen, maar de gemeente zorgt er wel voor dat het niet doorgaat. In Dingus kan er iets komen, maar de ver bouwing is te duur, zeggen ze! Dingus wil ons tenminste wel hel pen. Een paar weken geleden mocht ik met een paar vriendinnen naar Dingus komen om onze reactie op de jongerenkrant te geven. Toen we voorstelden om zelf een keer een disco te organiseren werd er meteen leuk op gere- ageerd. We hebben posters en fly ers, gemaakt en overal opgehan gen. Omdat we met de flyers te vrogg waren en met de posters te laat, zijn er niet veel mensen op af gekomen. Dat is jammer, maar we werden wel meteen geholpen en toen er werd beloofd dat er mis schien een disco zou kunnen komen is dat ook gebeurd. Op hen kunnen we vertrouwen, dat kunnen we van de gemeente niet zeggen. De gemeente heeft één miljoen beschikbaar gesteld en met de hulp van de jeugd kunnen we er zelf ook iets moois van maken. Maar wat moeten we nu nog gelo ven? We worden van de ene plaat- ts naar de andere gestuurd en pra ten met de gemeente (Ger Last) helpt ook niet! Het schijnt volgens de gemeen te zo te zijn, dat de jeugd al veer tien jaar bezig is om iets van de grond te brengen, maar er is nog steeds niks gebeurt. Dus. de gemeente moet maar eens opschieten want de jeugd wordt erg ongeduldig. Dat is onder andere te zien aan de kraak van het pand Toro aan de Langeweg. De jeugd moet toch ergens heen± Nu kan ik nog één ding zeggen: 'wie helpt ons nou eens verder na die veertien jaar, we wachten al veel té lang'. Veel hebben we niet nodig want wat we eigenlijk willen is iets waar we na school terecht kunnen. Waar we bij elkaar kunnen zit ten, wat kunnen praten, drinken, muziek draaien of spellen doen zoals darten en kaarten. Dit is wel weer een van de ideeën die er weer voorgesteld worden. Is dit nou werkelijk zo moeilijk? In Cas- tenray is er nu ook een jeugd- en jongerencentrum gekomen. Dat is nog maar een kerkdorpje, en wij zijn een dorp en hebben helemaal niets. In de krant staat dat de jeugd er niets voor doet, maar er zijn wel twee jongeren een jaar lang bij het jongerennetwerk Limburg (TNL) geweest op aanraden van de Commissaris van de Koningin. Dat heeft-hun veel geld gekost, maar door Venray is hier weer niets van terechtgekomen. Stan Storms (voorzitter van het Wijkplatform Venray centrum) stelt vast dat de jeugd zelf niets wil en niets doet, maar ik vind: 'gemeente Venray wil en doet niets voor de jeugd'! Is dit misschien te veel werk? Marion Jans (14), Venray. Rotondes Na diverse stukken gelezen te hebben over de invulling van de rotondes in Venray wil ook ik even mijn mening geven hierover. Wijkraden, ondernemers en het grootste deel van politiek Venray keren zich massaal tegen de inmiddels beruchte kruizen op een rotonde in Venray. Als hun lekenmening het zou halen tegen over een zeer deskundig team, dat wezenlijk met Venray begaan is, zou Venray de kans van zijn leven missen, om van de rotondes unie ke plekken te maken, die door geen andere stad of dorp in Nederland zijn te evenaren. Bijna overal waar ik rond rij, op roton des, staat een grijze brij van zoge naamde kunstwerken die meestal niks te maken hebben met een symboliek vanuit die stad of dorp. Dat de Stichting Odapark zich wil onderscheiden van die grijze brei vind ik een zeer moedige daad en eigenlijk de enige mogelijke en de meest voor de hand liggende. Als het M-gebouw dan toch van de kaart moet, is het een vondst om delen van dat gebouw te gebrui ken als kunststukken die in de toekomst onze rotondes zullen gaan sieren. Ook de kruizen horen daarbij. Zijn we zo bang voor de doden? Over honderd jaar loopt er van de huidige inwoners van Venray niemand meer rond. Daar mogen we best eens even stil bij blijven staan. De onderne mers zijn bang dat er daardoor minder geld in het laatje zou komen. Ik beloof hen het tegen deel. Geld is voor hen hef enige wat telt, maar in een doodshemd zitten geen zakken. De patiënten mogen wel spullen kopen in hun winkel, maar eerbied voor hun psychische gevechten die ze tij dens hun leven hebben moeten leveren mag niet. Dat duidt op gevoelloosheid van de onderne mers. Zij denken alleen aan zich zelf dus egoïstisch. Dat klopt dan weer wel, want egoïsme is nooit een goede voedingsbodem voor kunst. Ik blijf hopen dat er ook nog goede zielen in het ondernemer schap te vinden zijn. Dat ook het overgrote deel van de politiek die mening deelt verdriet mij nog meer, omdat ik dacht en hoopte dat daar zich nog mensen bevon den die met wat meer wijsheid dit soort zaken konden beredeneren. Of er op een rotonde kriiizen staan of wat dan ook maakt niet uit. Alle kunstwerken op roton des leiden af voor het verkeer of niet en er zijn daardoor nog nooit meer of minder ongelukken gebeurd. Wij moeten daarom de onder nemers wijkraden en de Venray se politiek nog een eerlijke kans geven om hun zaken in deze nog te kunnen herzien. Gebeurt dat niet, dan mist Venray een kans die zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Benutten ze die, dan beloof ik de ondernemers meer omzet en de heren Politici een historisch plekje in de geschiede nis van Venray. De doden zijn ook van ons. Wie dat ontkennen wil hecht geen waarde aan zijn verle den en afkomst. En dat is op zijn zachts gezegd niet verstandig en een ontkenning van het leven zoals het werkelijk is. Ik wens de personen in kwestie veel wijsheid toe en een beslissing, Venray waardig. Dan acht ik u hoog, Joep Verstappen, Franszoon. Dingus Eindelijk was er een neutrale constructieve bijdrage aan de schier eindeloze discussie rond O.J.C. Dingus met de open brief van het Wijkplatform Centrum, gepubliceerd in de Peel en Maas van 27 juni jl. Helaas is deze brief weer aange grepen door een harde kern bin nen het OJC om om zich heen te schoppen. Het lijkt er op dat iedereen die een andere mening heeft dan een groep mensen die reeds lange tijd binnen het OJC aanwezig is, de grond in moet worden geboord of, als het een organisatie is, een rechtszaak moet worden aangedaan. In het ingezonden stuk van bestuur en betrokken adviseurs wordt zelfs hardop uitgesproken dat je niets in te brengen hebt als je als jongere of groep jongeren Dingus binnenstapt. En daar wringt 'm dan ook de schoen naar mijn mening. Een jongerencentrum moet worden gerund voor en door jongeren. De jongeren komen met de ideeën en voeren deze uit en dragen hier ook de verantwoordelijkheid voor. En als wordt uitgedragen (en gedacht) dat de aanwezige jongeren daar de kwaliteiten niet voor zouden hebben, wordt deze jongeren geweldig tekort gedaan. Wat een vertrouwen in de doelgroep. De groep mensen die het binnen OJC Dingus voor het zeggen hebben is door de jaren, met alle respect, wellicht uit hun taak gegroeid. Zonder twijfel hebben zij in het verleden vele goede dingen gedaan, maar er komt ook een tijd dat de taken overgedragen moe ten worden aan een nieuwe lich ting mensen met nieuwe ideeën die waarschijnlijk dichter bij de doelgroep staan. Met het aanblij ven en stug actie blijven voeren is niet het belang van de Venrayse jongeren gediend maar wordt dit belang juist tegengewerkt. Natuurlijk is het moeilijk iets uit handen te geven waar je je jaren hard voor in hebt gezet (zelf heb ik ook jaren bestuurswerk en vrij willigerswerk verricht in een jon gerencentrum), maar ik denk wel dat het op een gegeven moment wel het beste is voor die mensen waar we het met zin allen voor doen: de jongeren!! Ik zou het dan ook niet als een persoonlijk verlies willen zien, maar als een overwinning voor de jeugd.En aan die jeugd zou ik wil len vragen toch hun best te doen de ideeën die leven in te brengen. Ik weet zeker dat als er een goed onderbouwd plan is, je dit met vrienden en andere jongeren ook in Venray kunt uitvoeren. Waarschijnlijk riskeer ook ik nu een emmer stront over me heen te krijgen zoals eerder al Joep Gie- lens ('Joep is een eikel') en het Wijkplatform Centrum ('u hoort nog van ons'), maar dat waag ik dan maar het geeft dan ook de sfeer aan waarin men zich wenst te bewegen. Paul de Mulder Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray 'Bankbreed' op Omroep Venray De volgende uitzending van Bankbreed wordt uitgezonden op zondag 14 juli tussen 11.00 en 12.00 uur. In deze uitzending komt het onderwerp 'beleg gen' aan bod. Omroep Venray is te ontvangen via de kabel op 87.5 Mhz en via de ether op 90.2 Mhz. Heeft u vragen of opmerkingen over bankzaken die u graag in Bankbreed besproken zou zien? Stuur dan een e-mail naar info@vmw.rabobank.nl of naar info@omroepvenray.nl Bent u al lid van onze bank? De Rabobank is de enige bank in Nederland waar klanten gratis lid van kun nen zijn. Onze leden denken mee, praten mee en beslissen mee over onze koers en over onze toekomst. En ze laten ons weten hoe we ervoor kunnen zorgen dat zij de service krijgen die ze willen. Door hun invloed en zeggen schap bepalen onze leden hoe hun financiële dienstverlener eruitziet. Bij de Rabobank staat de klant dus echt centraal. Ook u kunt lid worden van onze bank. Als u lid wordt, geeft u blijk van betrokkenheid bij onze bank. Dat is ons veel waard. Die waardering laten we graag blijken. Daarom bieden we onze leden een aantal interessante en exclusieve voordelen aan door middel van het magazine U-extra. Bijvoorbeeld kortingen op reizen, nieuwe producten, kaartjes voor voorstellingen enz. Daarnaast organiseert de Rabobank regelmatig lezingen, evenementen en andere netwerkactiviteiten. Over de onderwerpen van deze bijeenkomsten leggen we graag ons oor te luisteren bij onze leden. Ook hier telt uw stem dus mee! Dus: bent u klant bij onze bank en ouder dan 18 jaar, informeer op de bank dan eens naar het lidmaatschap of mail naar info@vmw.rabobank.nl Fietsvierdaagse De Fietsvierdaagse in de omgeving Venray vindt dit jaar plaats van 23 tot en met 26 juli. De Fietsvierdaagse biedt verschillende routes van verschillende lengtes aan. Er kan gekozen worden tussen 25, 45 of 60 kilometer. Fietsers kunnen van tevoren of tijdens de Fietsvierdaagse inschrijven. Bij inschrijving en betaling vóór 23 juli komt er een korting van €2 op het inschrijfgeld. Voor meer informatie over inschrijfadressen, inschrijfgeld, routes en overige info kunnen fietsers terecht op www.fietsvierdaagse-venray.nl Rabobank Venray Meerlo-Wanssum is voor 3 jaar sponsor van dit fietsevenement. De bouwsteen reconstructie Venray/Meerlo-Wanssum is zonder inmenging van de lokale politiek bij de provincie aangeboden. In de klankbord groep die negentien telt, waren de wethouders Heidens (Venray) en Derikx (Meerlo- Wanssum) de enige politieke vertegenwoordigers. Toon Loonen (CDA) pleitte voor een visie van het college op de reconstructie. Dat zou gevolgd moeten worden door een dis cussie in de commissie Midde len. "Want de bouwsteen kent nog veel open stukken en vragen. We maken ons zorgen over de zone ringen. De reconstructie is een belangrijk en zeer ingrijpend plan voor het buitengebied. Het raakt honderden bedrijven en gezin nen. Dat moeten we niet onder schatten. Daarom moeten we er als politiek heel dicht bijblijven", stelde Toon Loonen. Wethouder Heidens (CDA) zei dat een standpunt van het college 'nu niet aan de orde is'. "De bouwsteen is een compromis dat door een interactief proces tot stand is gekomen. Het is een visie vanuit deze streek. Daar hoeft geen besluitvorming van de gemeenteraad bij. De gemaakte opmerkingen worden wel meege nomen in de vervolgfase", aldus Heidens. CDA'er Loonen meende dat een raadsbesluit het draagvlak zal vergroten. "Dat geeft bij de provincie toch meer gewicht aan de plannen." Lei Heidens meldde dat de poli tiek nog wel aan zet komt. Op het moment dat het reconstructieplan wordt ingepast in het bestem mingsplan buitengebied. En - uiteraard - als de gemeente finan ciën beschikbaar moet stellen. Rogier Krebbekx (WD) vroeg naar een financiële onderbou wing en wilde de consequenties voor Venray weten. "Het moet daarom wel in de raad komen. Want ik wil zien hoe het spel gespeeld wordt." Huub Muijsers (CDA) wilde weten wat- indien er te weinig geld komt van het Rijk - de economische gevolgen voor Venray zijn. Heidens kon hier geen antwoord op geven. "Pas in de volgende fasen zal er meer dui delijkheid komen." Ambtenaren van de provincie gaan de zes regionale bouwstenen samenvoegen tot één reconstruc tieplan voor Noord- en Midden- Limburg. Daarna volgt een forme le inspraakprocedure en er komt tevens een Milieu Effect Rapporta ge (MER). De planning is dat het plan begin 2003 door Provinciale Staten wordt vastgesteld. Theo Mulders (Samenwerking) zette zijn vraagtekens bij de gewenste verfraaiing van het land schap. Er komen stimuleringsgel den voor bijzondere architectuur van nieuwe stallen. De intensieve veehouderij moet de stallen beschilderen, gebruik maken van andere materialen, stallen op ter pen plaatsen of juist in de grond te laten zakken. "Pas op wat we gaan verlangen. We moeten niet te hoge eisen stellen. De stallen moeten wel functioneel blijven", vond Mulders. Eduard Maas zat namens de landbouwers uit Meerlo-Wanssum in de klankbordgroep. Hij hekelde het beperkte aantal landbouwont- wikkelingsgebieden in zijn gemeente. "Dit is echt onaccepta bel. Er zijn veel te weinig groei mogelijkheden voor bedrijven die zich willen ontwikkelen." Toon Loonen (CDA) had moei te met het voornemen voor 500 hectare extensief grasland in de beekdalen. De melkveehouders gaan de beekdalen beheren in het kader van 'groene diensten'. Momenteel loopt er een pilotpro- ject in de Loobeek. Ook de Oos- trumsche beek, Lollebeek, Wever- losche beek, Grote Molenbeek en Wolterskamplossing worden weer op een natuurlijke wijze ingericht. Door grondruil worden tuinbouw en akkerbouw ver plaatst naar de hogere gronden. Het grasland wordt planologsch beschermd ondermeer door scheurverboden. Het plan is om in de komende twaalf jaar dertig kilometer beekdal ecologisch in te richten. De kosten bedragen 12 miljoen euro. "Ik zie echt geen mogelijkheid om 500 hectare aan te kopen. Dat is niet haalbaar. Er komen grote problemen met bedrijven die daar liggen en dat niet willen", zei Loonen die zelf melkveehouder is. Hij vreesde voor versnipperde gebieden langs de beken. Ambtenaar Jos Kniest noemde 500 hectare 'inderdaad ambitieus'. "Het is de bedoeling dat dit project op vrijwillige basis gerealiseerd wordt." Openbare Werken is nog de enige afdeling die werkt vol gens de richtlijnen van het aanbestedingenbeleid. De gemeente wU dat ook andere sectoren hun opdrachten gaan aanbesteden. "We moeten naar een centraal inkoopbe leid toe voor de gehele organi satie", zei wethouder Heidens (CDA) in de commissie Midde len. Bij Openbare Werken wordt dit jaar voor 10,5 miljoen euro aan projecten aanbesteed. De cluster groen voor 1,2 miljoen, openbare ruimte en verkeer 1,8 miljoen, infrastructurele werken 3,1 mil joen, infrastructuur bij nieuw- bouwlocaties 2,4 miljoen en wegen en riolering voor 2 miljoen euro. Aanneemsommen boven 5 mil joen euro worden volgens de Europese richtlijnen aanbesteed. Tussen 230.000 en 5 miljoen euro volgt een openbare aanbesteding. Een meervoudige onderhandse aanbesteding wordt toegepast bij projecten die tussen 70.000 en 230.000 euro kosten. En beneden 70.000 euro wordt enkelvoudig aanbesteed. In sommige gevallen wijkt de gemeente hierv an af omdat lopen de afspraken uit het verleden nog gelden of bijvoorbeeld de over eenkomst die gesloten is met NLW-buitenbeheer. Door de nieuwe richtlijnen zijn de openbare aanbestedingen (voor 3,5 miljoen euro) nog nooit zo hoog geweest als dit jaar. Voor heen werden werken vaak gegund aan een beperkte groep aannemers. Tegen gunstige tarie ven werd dan een gegarandeerd omzetvolume overeen gekomen. Het aanbestedingsteam let nu meer op de omvang en de erva ring van de aannemer en kijkt naar de evaluatie van eerdere wer ken. Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) wilde weten of nacalcu laties gebruikt worden voor prijs/prestatie vergelijkingen en toekomstig beleid. Ambtenaar Arthur Rijken antwoordde ont kennend. Op een vraag van Theo Mulders (Samenwerking) 'ook nieuw bloed moet een kans krij gen' zei Rijken dat per keer een of twee onbekende aannemers wor den gevraagd. Paul Vriesekoop (PvdA) vond dat bij een organisatiebrede toe passing de laagste drempel van 70.000 euro verlaagd moet wor den naar 20.000 euro. Omdat het bij andere sectoren vaak om minder grote en dure projecten gaat. Huub Muijsers (CDA) was er een voorstander van om in de hele organisatie met deze richtlij nen tf werken. De CDA'er vroeg zich af of kartelvorming en prijsaf spraken zich voordoen. Hij stelde voor het aanbestedingsteam aan te vullen met een onafhankelijke persoon. Twan Jansen, directeur Algemene Zaken, zei dat door een een transparante aanbesteding kartelvorming wordt tegenge gaan. Wethouder Heidens meldde dat de afdeling Openbare Werken het vertrekpunt is. "De volgende stap is een centraal inkoopbeleid. Want er is meer maatwerk nodig."

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15