Nieuwe aanpak renovatie scholen Drie genomineerden nnovatieprijs Rabobank Bestemmingsplan buitengebied Inoudt gemoederen bezig Concurrentie tussen veehouders Castenray in het teken van Caselse Bierfeesten 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Gewond af met 'winst' Onderscheiding Gewond Tbs-kliniek sluit 2001 EEL EN MAAS Donderdag 27 juni 2002 - Pagina 7 -i/d A-wethouder: "De procedure is zeer frustrerend" De verbouwing van basis- hooi De Meent in Leunen ia doorgaan. De gemeente- ad, met uitzondering van de 'D, ging dinsdag akkoord et een totaal krediet van jna 824.000 euro. De gehele irbouwing gaat 1.046.000 iro kosten. Iedereen was het over eens dat de huidige ocedure niet meer werkt. Na veel duurder uitgevallen jrhuizing van De Keg naar minxhof wordt de raad nu /onfronteerd met vele ton- aan overschrijdingen in inen. 'och waren alle partijen het er :r eens dat de renovatie van. De eent bittere noodzaak is. Eerder :ze maand in de commissie aatschappelijke Diensten (MD) naken sommige partijen nog /er te luxe uitgaven. Maar een rzoekje aan de Leunse school deed de tegenstanders van gedachten veranderen. De felle kritiek op de gang van zaken bleef echter ook in de raadsvergadering hoorbaar. Want dit was al de derde keer dat De xMeent op de politieke agenda stond. In 2000 werd een krediet van 181.512 euro toegezegd. Een jaar later volgde een tweede kre diet van 177.388 euro en nu komt er nog 350.733 euro bovenop. Terwijl uit de onderhoudspro- gramma's 114.143 euro gehaald wordt. "Deze procedure is zeer frustre rend", erkende ook wethouder Emonts (PvdA). Hij zegde toe nog dit jaar aan de raad een alternatie ve werkwijze voor te leggen. "Want nu kwam pas bij de derde raming de architect eraan te pas met een technische onderbou wing. Daar ben ik ook niet geluk kig mee." Ook beloofde Mathieu Emonts dat hij de commissie MD binnenkort zal informeren over de stand van zaken bij alle scho len inclusief de brandveiligheid. Want veel partijen spraken daar hun ongerustheid over uit. "Een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet", concludeerde Martin Leenders (CDA). "We zijn er verbaasd over. Maar we realise ren ons ook dat geen uitstel mogelijk is en dat het geen luxe uitgaven zijn." Leonie Cals (VVD) had geen moeite met de verbou wing. Maar zij was het oneens met de financiële dekking. De kosten worden betaald uit de reserve Huisvesting primair onderwijs. "Dat is niet volgens de afspraken. Er is geen budgetdisci pline. Het gaat maar door volgens het oude patroon. Ik had gehoopt dat het in deze nieuwe raad anders zou gaan. Er is ook geen duidelijkheid over de stand van deze reserve", zei Cals die alleen akkoord wilde gaan als de kosten binnen de sector MD worden opgevangen. Elly van Dijck (PvdA) was in de commissie nog kritisch van toon. Ze ging daarna een kijkje nemen bij De Meent en kwam nu tot de conclusie 'dat er geen sprake is van enige luxe. De verbouwing is een 'must' voor een goede •school'. Martin Wijnhoven (Samenwer king) zei 'er niet vrolijk van te worden'. Hij sprak van een traag traject dat niet voor herhaling vat baar is. Volgens Wijnhoven zijn de vele wisselingen bij ambtena ren en architecten er mede schul dig aan. "Ik ben ook gaan kijken en de kosten zijn inderdaad nood zakelijk. Want de school voldoet niet aan de brandveiligheid", aldus het raadslid van Samenwer king die een overzicht van de brandvergunningen van alle scho len wilde zien. Burgemeester Waals stelde dat de scholen veilig zijn en dar ze allemaal in het bezit zijn van een gebruiksvergunning. "Een grote misrekening", vond Tiny Grebenjak (fractie Van de Vorle). "De bestemmingsreserve is niet meer toereikend. Waar betalen we nu de andere scholen van? Tegenvallers moeten goed beargumenteerd worden om er voortaan krediet voor los te krij gen." Grebenjak wilde dat in de begroting geld vrijgemaakt wordt om aan de nieuwe arbo- en hand- havingseisen te kunnen voldoen. Wethouder Emonts zegde toe eveneens duidelijkheid te schep pen over de stand van de reserve. "Die wordt ieder jaar aangevuld door het Rijk. Maar dat verhoudt zich vaak niet met de werkelijke kosten." HNamens de jury van de Inno- tieprijs Rabobank Venray eerlo-Wanssum 2002 heeft urgemeester Joep Hahn van eerlo-Wanssum dinsdag de rie genomineerden voor die rijs bekendgemaakt. Het gaat m PluimveeServiceBedrijf M. issen, het Project Dialyse- iper van de heer G. Koppes de Stichting Ontwikkelings- imenwerking Meerlo-Wans- Tijdens de jaarvergadering van Rabobank Venray Meerlo- issum op 10 oktober as. zullen 2" i genomineerden hun innovatie ider leiding van Jan Douwe roeske presenteren aan de leden in de bank. Die maken vervol- :ns uit wie. van de genomineer- ;n met de eerste, tweede en :rde prijs van respectievelijk 000 3.500,— en 250,— naar huis mag. Een eer- e kennismaking met de genomi- ecrden is dan al mogelijk weest via een folder en affiche ie vanaf begin augustus onder ndere via de kantoren in het I trkgebied van de bank ver weid worden. Ongeveer twintig den van de bank hadden hun inovatie voor beoordeling bij de iry aangemeld. De jury legde ineen drietal jury- ipporten vast waarom zij meen- i c dat de genoemde inschrijvers oor een nominatie in aanmer- R ing kwamen. In het geval van G. oppes gaat het om de oplossing oor een probleem waarmee lot- enoten van Koppes, zelf nierpa- ent en afhankelijk van nierdialy- te maken hebben. Zij kunnen ook elders dan in het zieken- uis hygiënisch en veilig dialyse- in. Koppes heeft de bewegings- rijheid van hemzelf en rtgenoten daarmee aanzienlijk ergroot. PluimveeServiceBedrijf i Janssen kreeg van de jury lof Jegezwaaid voor de ontwikke ling van een systeem dat bijdraagt aan grotere maatschappelijke acceptatie van de manier waarop uitgelegde hennen op transport worden voorbereid en worden geladen. Zij ondervinden daarbij minder stpess en de hygiëne is er meer mee gediend. De Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum tenslotte slaagt er iedere keer weer in nieuwe methoden te ontwikkelen om de persoonlijke betrokkenheid van mensen bij overigens ook steeds weer nieuwe succesvolle ontwik kelingsprojecten te behouden en De drie genomineerden voor de Innovatieprijs te vergroten. Essentieel daarbij is de directe relatie tussen donoren en ontvangers van de ontwikke lingshulp. De voorlichting rond het werk van de stichting is rond uit professioneel. Willy Koonings, directeur Bedrijven van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum sprak uit dat de bank groot respect heeft voor alle inschrijvers. "Het zijn in principe allemaal winnaars. Ver liezers hebben heel andere ken merken. Dat vertelt een poster die ik op mijn kantoor aan de muur heb hangen. Ik mag graag lezen wat daar op staat. Winnaars zijn een deel van de oplossing, verlie zers zijn een deel van het pro bleem. Winnaars hebben een plan, verliezers hebben een excuus. Winnaars doen dingen gebeuren, verliezers wachten tot iets gebeurt. Winnaars zeggen "mogelijk", verliezers zeggen "moeilijk". Winnaars willen geluk, verliezers willen gelijk. In ieder een zit een winnaar! Het is een kwestie van willen." De innovatie prijs wordt eens in de twee jaar toegekend; voor het eerst in 2000. Toen ging de eerste prijs naar Biturec uit Ysselsteyn, het bedrijf van Rob Smits dat gebruik te dakbitumen weer geschikt maakt voor hergebruik. Smits maakte dit jaar deel uit van de jury waarin naast Joep Hahn ook Harry Loozen, directeur Kamer van Koophandel Noord- en Midden Limburg, Liesbeth Rutten, beel dend kunstenaar en Jos Waals, burgemeester van Venray zitting hadden. Het buitengebied van Ven- ay moet het nog steeds doen iet een 'sterk verouderd lestemmingsplan dat dateert it 1980. Vanaf 1996 werkt de cmeente aan een verplichte lerziening. Het voorontwerp ferd eind 2001 gepresenteerd n momenteel worden de uim 360 reacties in het plan erwerkt. Het budget is inmid- :ls met 205.000 euro over- chreden en het externe lureau BRO is na slecht werk loor de gemeente buiten de leur gezet. Bovendien zorgde het grote ersoneelsverloop op de afdeling uimtelijke Ontwikkeling voor cel vertraging en extra kosten. In e raadsvergadering deden de olitieke partijen de pittige kri ek, die eerder al in de commissie klonk, nog eens dunnetjes over. Theo Mulders (Samenwerking) wilde zeker weten dat het budget niet verder overschreden wordt. Hij vroeg zich af of 1.000 uren wel voldoende zijn om 360 bezwaarschriften te verwerken. BRO is aan de kant gezet en de gemeente voert het bestemmings plan verder in eigen beheer uit. "Gaat deze inbesteding ten koste van ander werk? Is hiervoor wel voldoende capaciteit? En hoe zit het met de goedkeuring van de provincie", vroeg Mulders. René Francken (WD) sprak van 'budgettair broddelwerk'. "Het is mij te gemakkelijk om deze enor me budgetoverschrijding ten laste van de post onvoorzien te bren gen." De WD'er vond het de hoogste tijd dat de bugetdisci- pline wordt gekoppeld aan een kwaliteitszorg-systeem en voort gangsrapportages. Francken hekelde de gebrekkige uitvoering van dit project. "Want het heeft aan alles ontbroken." Henk Bisschops (PvdA) plaatste ook kanttekeningen bij de uren- besteding in 2002. Hij uitte zijn zorgen of, na het afscheid van BRO, de inbesteding wel kan gezien de krapte op de arbeids markt. Victorine Derks (fractie Van de Vorle) wees op het grote perso neelsverloop, het gemis van ken nisoverdracht en dat de budget ten niet goed gescheiden waren. "Zorg dat het nu op schema blijft en dat het bestemmingsplan zo spoedig mogelijk wordt afge rond," Evenals het CDA kon frac tie Van de Vorle instemmen met het voorstel voor een aanvullend krediet van 205.000 euro. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) zei dat het de inzet van het college is deze budgetover schrijdingen voortaan te voorko men. "Door alle werkzaamheden goed in te schatten. En maande lijks te monitoren en informatie te verschaffen. We moeten veel meer de vinger aan de pols hou den en tijdig signaleren. Zodat de raad niet voor verrassingen geplaatst wordt." Frits Ruyten gaf aan dat er criteria komen om te putten uit de post onvoorzien. "Deze post mag niet zomaar gebruikt worden. Daar moeten sterke argumenten voor zijn." Ook beloofde Ruyten voortaan helderheid te verschaffen over de contracten met adviesbureaus en hoe het meerwerk daarin is afge sproken. De wethouder van Stedelijke Ontwikkeling zei dat de inbeste ding niet ten koste gaat van ande re projecten. Over de goedkeu ring van de provincie moest Ruyten het antwoord schuldig blijven. Burgemeester Waals zei dit ook niet relevant te vinden. "Kom nou", reageerde Ike Busser (Samenwerking) afkeurend. Bij een verkeersongeval op de Molenstraat in Swolgen is- afgelo pen zaterdag een 51-jarige motor rijder uit Swolgen gewond geraakt. Hij werd met een meer voudige bekkenbreuk, gebroken polsen, een borsttrauma en moge lijk inwendig letsel naar het zie kenhuis vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen een auto bestuurd door een 19-jarige man uit Venray linksaf een inrit wilde opdraaien en daarbij geen voorrang verleen de aan de motorrijder die uit tegengestelde richting kwam. De auto raakte de motor in het voor wiel en het slachtoffer Vloog enkele tientallen meters door de lucht. De inzittende van de auto, een 18-jarige Venrayse, is even eens ter observatie naar het zie kenhuis vervoerd in verband met rug- en nekklachten. PEEL EN MAAS een abonnement waard De verplaatsing van een var kenshouderij annex akker bouwbedrijf, van de dorps- rand naar het buitengebied van Meerlo, blijft op verzet stuiten. De eigenaar van een rundveehouderij in het bui tengebied vreest dat de omge ving overbelast zal raken door de komst de varkenshouderij. Om dat te voorkomen, vroeg hij onlangs opnieuw aan de Raad van State in Den Haag om vernietiging van de milieuvergunning die de verplaatsing van het bedrijf naar de Veestraat mogelijk maakt. De gemeente Meerlo-Wanssum probeert al sinds 1997 om de geplande verplaatsing van de var kenshouderij rond te krijgen. De eigenaar van het nabij de nieuwe locatie gelegen rundveebedrijf heeft dat tot nu toe echter weten te voorkomen. Op zijn verzoek vernietigde de Raad van State in 1998 een eerdere milieuvergun ning voor de verplaatsing. Dit, omdat de vergunning gebaseerd was op gebrekkig beleid van de gemeente ten opzichte van de verplichte beperking van ammo- niaicuitstoot. Het ammoniakbeleid van de gemeente is inmiddels aangepast. En op basis van het gewijzigde beleid is opnieuw een milieuver gunning afgegeven aan de var kenshouderij. Op grond van deze vergunning zou de verplaatsing van het bedrijf leiden tot een flin ke vermindering van de milieube lasting in degemeente. "Ons beleid is gericht op de verminde ring van de totale ammoniakuit- stoot", vertelt de woordvoerder van de gemeente. "Maar afname van de uitstoot in de meest kwets bare en waardevolle gebieden heeft de voorkeur." De gemeente is van mening dat de dorpskern van Meerlo een kwetsbaar gebied is, waarin een varkenshouderij niet thuis hoort. Dat de geplande verplaatsing van het bedrijf zal leiden tot een toe name van de ammoniakuitstoot in het buitengebied, noemt de woordvoerder van de gemeente onvermijdelijk: "Als de milieube lasting in een bepaald gebied afneemt, zal die noodzakelijker wijs in een ander gebied toene men." De eigenaar van de rundvee houderij is het niet eens met de afweging van de gemeente. Hij blijft zich verzetten tegen de komst van de varkenshouderij. Uit vrees voor overlast, maar ook om beperking van de uitbreidingsmo gelijkheden op zijn eigen bedrijf te voorkomen. De gemeente vindt de opstelling van de veehouder echter onredelijk, aangezien hij bij de uitbreiding van zijn bedrijf in 1999 geprofiteerd heeft van het destijds minder strenge ammo niakbeleid. Uitspraak volgt over enkele maanden. Het Venrayse kerkdorp Cas tenray staat zondag 30 juni geheel in het teken van de Caselse Bierfeesten, een feest van en voor de inwoners, voor jong en oud. Het dorpsfeest op het terrein aan de Matthias- straat bij de kerk in Castenray barst om 11.00 uur los. Het unieke van de Caselse Bier feesten is dat de plaatselijke ver enigingen dit evenement in het hartje van Castenray volledig dra gen. Dat begint al tijdens de ope ner van de bierfeesten, de dorps zeskamp. Vanaf 11.00 uur strijden de teams om de wisselbeker. Voor de minder sportief aangeleg de bezoekers start tegelijkertijd een creativiteitsmarkt. Ambachte lijke en creatieve hobbyisten pre senteren een gevarieerd aanbod aan artikelen. De klompenmaker, houtsnijwerker, pannenkoeken bakker en de touwdraaier laten hun ambachtelijk kunnen zien. Ook in de middaguren zijn er tal van activiteiten. Zo zijn er vanaf 15 00 uur demonstraties hand- boogschieten onder leiding van De Batavieren, de oudste hand boogsportvereniging in Venray (opgericht in 1919). Een nog steeds bijzonder actieve vereni ging. Leden van De Batavieren tonen belangstellenden de fines ses van de handboogsport met de meest moderne hulpmiddelen. De bezoeker krijgt tevens de moge lijkheid zelf een pijl af te schieten. Verder zijn mogelijkheden om te darten en kan de jeugd zich laten schminken of zich uitleven op het springkussen, 's Middags rijdt er ook een huifkar met Belgische paarden door het dorp. Spectacu lair wordt ongetwijfeld het bier- pulschuiven. In Castenray komt Het open podium staat voor de tweede keer op het program ma van de bierfeesten. een originele wedstrijdtafel van veertig meter lang te staan. Het wereldrecord bierpulschuiven staat op dit moment op 33 meter en 71 centimeter en het 'Casels record' sinds vorig jaar op 25.48 meter op naam van Sander Dinghs. Voor de aanwezigen op de Caselse Bierfeesten een ideale kans op de handschoen op te pak ken en deze records aan diggelen te schuiven. Spectaculair wordt ongetwij feld ook het ringsteken. Op de strijdwagen met Belgische paar den nemen diverse prominenten plaats om als eerste een lans door de ring te steken. Het wordt bij zonder interessant omdat tijdens dit oude Limburgse spel nog een keer de rivaliteit tussen de kerk dorpen Castenray en Oirlo, blauw en groen, tot leven komt. Zo bin den de Venrayse wethouders Lei Heidens (Castenray) en Jan Dries- sen (Oirlo) de strijd met elkaar aan. Daarnaast is het de beurt aan de prinsen Joos (van de Schanse knuppels) en Jos (van de Spur- riemök) en de twee horecadames Truus (van de Koster) en Paula (van d n Terp). Ook de dorpsraad- voorzitters nemen zondag de handschoen op. Ook dit jaar komen de speciaal- biereri weer aan bod. Met mede werking van de bierspecialisten Jac en Henk kunnen de aanwezi gen proeven van de vele speciale bieren. Vorig jaar was het een absolute primeur, tijdens de editie 2002 van de Caselse Bierfeesten gaat het open podium op herha ling. Een keur van Caselse 'artie sten' presenteert zich met een act. Muziek (van klassiek tot pop), dans, cabaret, de bezoeker van het dorpsfeest krijgt een geva rieerd programma voorgeschoteld waarbij zeker de komische noot niet wordt vergeten. Vanaf 18.00 uur wordt het muzikale gedeelte overgenomen door de Kelder band uit Oirlo en vanaf 19.00 uur live muziek met de alom bekende feestband Shit Wiend Ien. Oud-Venraynaar Harrie Knoors heeft afgelopen zondag in Roer mond de kerkelijke onderschei ding Ridder in de Orde van Sint Sylvester ontvangen. De orde is de hoogste lekenorde binnen de katholieke kerk. Knoors was in Venray onder andere leraar aan de landbouwschool en jarenlang voorzitter van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. Na zijn vertrek naar Roer mond was hij onder andere acht jaar secretaris van het kerkbe stuur in die Midden-Limburgse gemeente. Bij een verkeersongeval op de kruising Maasheseweg Metaal- weg is vrijdagmorgen een 57-jarig automobiliste uit Well gewond geraakt. Zij werd met onbekend letsel per ambulance naar het zie kenhuis te Boxmeer gebracht. De aanrijding ontstond toen een 25- jarige Britse vrachtwagen chauffeur op de kruising geen voorrang verleende aan de perso nenauto. De gewonde automobi liste raakte bekneld en moest door de brandweer uit haar benar de positie worden gebracht. |iAfcL_Valsemun^

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7