4i 2001 ruim 70 mille over T— "Kinderen hebben me altijd het meeste geboeid Wethouders onderscheiden Leesbril zoek??? I 1 Nieuwe busdienstregeling Busser stoort zich aan CDA en PvdA i Nissehoff j| politiek akker hudden Sterretje in uw autoruit? CffNTACTLENZEM EL EN MAAS Donderdag 27 juni 2002 - Pagina 3 gemeente Venray heeft boekjaar 2001 afgesloten een positief saldo van 26 euro. pit bedrag wordt evoegd aan de algemene rve. Desondanks is dit rvepotje, dat nodig is om nvallers op te vangen, niet iet vereiste minimumni- Het weerstandsvermo- van de gemeente, alle rves en voorzieningen, is l jaar verslechterd en met 000 euro afgenomen tot 6 miljoen euro. )k in 2001 profiteerden alle eenten van de hogere uitga- loor de rijksoverheid. De uit- igen uit het gemeentefonds namelijk gekoppeld aan de jitgaven, Venray kreeg 000 euro meer uitgekeerd verwacht. Maar evenals in gaande jaren slaagde de ïente er niet in haar financië- ositie te versterken. Deze inkomsten had Venray hard g om in 2001 nog een klein delig exploitatieresultaat te grootste kostenoverschrij- en ontstonden door de inzet extra personeel. Het oud jief kostte 130.000 euro meer begroot. Door de invoering a, /olg voorpagina evens wordt er een verharde op aangelegd. Het gezin Ach- dat naast het kindercentrum int, houdt dan nog genoeg over voor nieuwbouw. De ehoff telt nu een baby-, dreu- en peutergroep en buiten- oolse opvang. Bij de nieuw- w, een houten vide voor een :stering van 450.000 euro. rdt rekening gehouden met extra groep voor babys en ters. Want er komen wekelijks ïwe aanmeldingen eh de htlijst groeit alsmaar, olgens Bert is de kinderop- g een uit de hand gelopen iby geworden. Zijrv vrouw ia startte in 1987 als gastouder reen project van Duimelot. In zomerhuisje achter het woon- konden maximaal vier kinde- worden opgevangen. Zij heeft allerlei opleidingen aan: kinderopvang, kinderpsy- iiogic, antroposofische peda- 'iek, SPW en praktijkbegelei- g. "Ik ben eraan begonnen uit studie en omdat het mijn inte- se had. Zeker niet op met kin- opvang te beginnen." Maar dat am welhaast vanzelf. Want de ag van ouders werd steeds gro in de prachtige bosrijke geving aan de Bosweg startte Nissehoff in maart 2000 met je. en kinderen, in november van jaar werden de containers ilaatst en groeide het kinder- itrum flink uit. Inmiddels heeft Nissehoff tien personeelsleden Jienst. Bert, die vorig jaar nog ntig uur bij Inalfa werkte, 'ft zijn baan inmiddels opge- d en draait vanaf 2002 ook full- e mee. Vooral om Anita te ver- sen van tie alsmaar groeiende lierwinkel en andere romp- nip. "Want het werd me alle- al te veel. Ik vind dit werk leuk )ral door de omgang met de deren. Maar daar kwam ik per nog aan toe. En ik ben ook zakelijk aangelegd", ent Anita. )e Nissehoff biedt kinderop- op antroposofische grond- Gebaseerd op de theorie van olf Steiner. "Het is een vrije op de mens en zijn ontwikke- We kijken eerst naar het kind Wat heeft ie in zijn rugzak? kind moet veel ruimte krijgen zich op zijn eigen niveau en po te ontwikkelen. Maar er wel regels met een duidelijke draad. Het is ja of nee maar l misschien", legt Anita uit. daarin zit ook het verschil de 'gewone' kinderopvang". Bert. "Daar kijken ze aan de 1 van tabellen wat een kind een bepaalde leeftijd moet nen. Ze worden steeds met ar vergeleken. Terwijl wij vin dat elk kind zich in alle rust lijn eigen manier moet kun- ontwikkelen. Dat is ook de !n dat wij los willen staan van groot bedrijf als SSK. Wij heb- een heel andere insteek en persoonlijk contact is ook irs." natuur speelt een grote rol )e Nissehoff. Anita: "TV, video 'omputerspellen die hebben lier niet. Dat moeten ze thuis r doen. We zijn met de kinde- heel veel buiten bezig. We en enthousiasme en fantasie Oepen voor de natuur. Het .'ste speelgoed is ook van airlijke materialen In we kopen ook veel tweede- ds. Want we moeten alles uit 'n portemonnee betalen. We 'en dat dadelijk de subsidie onze kinderen en ouders toe- it. Want daarin verschillen we van SSK. Ook wij werken ■|rde Venravse kinderen en bic- van het het nieuwe belastingstel sel werden bij de inkomensvoor ziening voor 305.000 euro extra uren gemaakt. De uitvoering van de Wet Voorziening Gehandica- pen (WVG) vergde de inzet van 108.000 euro voor tijdelijk perso neel. De inzameling van het huis vuil was 215.000 euro duurder. Hogere stortkosten en afrekenin gen uit voorgaande jaren waren hier debet aan. Na de extra uitkeringen van het rijk was de ondersteuning van minima met een positief saldo van 129 000 euro de tweede grootste voordeelpost. Het stuwmeer aan investerin gen nam opnieuw af, van 8,1 mil joen eind 2000 naar 7,8 miljoen euro per 31 december 2001. Dit zijn projecten waarvoor geld is vrijgemaakt maar die nog niet zijn afgerond. Het leeuwendeel neemt de sector Stedelijk Beheer voor zijn rekening. Voor parkeren (1,3 miljoen), riolering 1,98 miljoen) en voor wegen en andere infrast- ructrurele werken ligt nog 1,47 miljoen euro op de plank. De sec tor Maatschappelijke Diensten is een goede tweede waar voor ruim 1 miljoen euro aan investeringen in het onderwijs nog openstaan. Voor een nieuw jongerencen trum/renovatie Dingus ligt 519.000 euro klaar. Bij de sector Algemene Zaken is een bedrag van 498.000 euro voor informati sering en automatisering nog niet uitgegeven. Het grondbedrijf draaide een goed jaar. De exploitatie van bouwgrond levérde een winst op van 1,54 miljoen euro.Dit bedrag wordt, na aftrek van het wegwer ken van oude tekorten, overge boekt naar de risicoreserve die daardoor toenam van 4,73 naar 5,8 miljoen euro. De administratie van het grondbedrijf maakt sinds 1997 onderdeel uit van de boek houding van de gemeente De grote winsten worden vooral geboekt bij het bouwrijp maken en verkopen van gronden voor industrieterreinen. Wooncom plexen leveren steeds vaker ver lies op. In 2001 werd voor het derde jaar op rij een verlies geno men op De Gouden Leeuw. Met 182.000 euro nam de verliespost toe tot 2,72 miljoen euro (6 mil joen gulden). Op het Francisca nerpark verwacht de gemeente een tekort van 231.000 euro. Deze verliezen komen ten laste van de risicoreserve. De verkoop van losse stukken grond bracht 258.000 euro op en aan rente, kon het grondbedrijf 128.000 euro bijschrijven. Nog uit te voeren werkzaamheden aan in het verleden afgesloten projecten leverden een batig saldo op van 303-000 euro. De voorzieningen die hiervoor waren getroffen ble ken te ruim te zijn. Het betreft Landweert II en III (31.000 euro), Oirlo (45 000 euro) en Smakter- heide I (227.000 euro). Winstne mingen op goed lopende exploi- tatiegebieden brachten alvast 1.266.000 euro in het laadje. In 2001 werden winsten op Vlakwa ter (290.000 euro), Keizersveld (817.000 euro) en Antoniusveld (159.000 euro) afgeroomd. Logopediste Will Kellenaers neemt afscheid ff "Ik vind het wel een beetje eng. Afscheid nemen. Maar ik ben nu nog vitaal genoeg om iets anders op te pakken. En je weet maar nooit of dat over vijf jaar nog zo is." Will Kelle naers neemt vrijdag 28 juni (morgen) afscheid als logope diste aan Focus, school voor speciaal basisonderwijs in Venray. Vanaf 11.00 uur, als ze samen met haar man Theo van huis wordt afgehaald, staat de dag in het teken van een vrouw die meer dan veertig jaar haar hele ziel en zaligheid in het onderwijs, en met name in de spraak- en taalontwik keling van kinderen, heeft gelegd. Als geboren en getogen Tegelse was het niet vreemd dat zij toen ze in 1961 van de kweekschool afkwam, les ging geven aan een basisschool in haar geboorte plaats. Zeven jaar werkte zij met veel plezier in het basisonderwijs in Tegelen Ondertussen vol bracht zij met succes de studie logopedie. Toen zij in 1968 met Theo Kellenaers trouwde, koos zij bewust voor het vak logopedie. En maakte zij de move naar Ven ray. "De behoefte aan een logope diste was in die tijd heel groot. In de hele gemeente was geen enke le logopediste actief." Op St. Jozef ging Will Kellenaers, in dienst van de gemeente Venray, les geven aan de kinderen van de BLO- school. Daarnaast startte zij met een praktijk aan huis. "Mensen uit Venray moesten in die tijd voor een logopediste naar Venlo of Eindhoven. Ik kon dan ook geen nee zeggen als mensen aan de deur stonden met een verwijzing voor de logopedist. Dat gold zeker voor kinderen, maar ook voor volwassenen." In 1974 stopte ze met de prak tijk aan huis en besloot om alleen nog maar op school les te geven. Eerst de BLO-school, later De Essel en na de fusie in 1995 met 't Groenewold, Focus. Haar vakge bied verschilde mi de beginjaren hemelsbreed van de huidige aan pak. "Testmaterialen waren er nauwelijks. Je maakte en kocht zelf spullen die je in de lessen kon gebruiken. Tegenwoordig is er heel veel op de markt. Ook is er nu veel meer overleg met vakge noten. Zo zijn er kwaliteitskrin gen die geregeld bij elkaar komen om ervaringen en ideeën uit te wisselen. Ook op school had je vroeger minder overleg met leeR krachten en ouders. In die begin- Will Kellenaers aan het werk met Remi tijd was het echt pionieren. Nu is er meer overleg, een samenspel tussen leerkrachten, schoolarts, therapeuten, orthopedagoog en ouders." RAAP Vanaf het begin geeft Will Kel lenaers spraaklessen aan kinderen in het speciaal onderwijs. Lessen aan kinderen in het reguliere basisonderwijs, zoals haar werk gever, de gemeente Venray, aan vankelijk graag had gezien kwa men er niet van. "De extra zorg die een logopediste kan bieden op het gebied van de spraak- en taalontwikkeling is in het speciaal onderwijs veel harder nodig dan in het basisonderwijs. In onze maatschappij is het heel belang rijk hoe je verbaal overkomt. Het is je visitekaartje. Wanneer een kind beperkte communicatiemo gelijkheden heeft, dan kan het al snel in een sociaal isolement komen. Met als gevolg dat ze frus traties oplopen en de kinderen gedragsproblemen gaan verto nen." Spraak- en taalstoornissen staan bij kinderen in het speciaal onder wijs niet op zichzelf. Concentra tieproblemen, beperkte auditieve vaardigheden, niet gericht kun nen luisteren, motorische proble men. ADHD, autisme en lagere intelligentie zijn vaak nauw ver want aan problemen met spreken en luisteren. "De woordenschat van de kinderen is vaak heel klein, ze kunnen moeilijk correcte zinnen maken of hebben een slechte luisterhouding. Kunnen bijvoorbeeld niet op hun beurt wachten." Will Kellenaers mag gerust een vakidioot worden genoemd. In al die jaren volgde ze bijscholingen, cursussen en studiedagen om bij te blijven. Vorig jaar was ze veer tig jaar in het onderwijs. Een gele genheid bij uitstek om afscheid te nemen. Niet voor de 60-jarige Venrayse die zelf wilde bepalen wanneer ze er mee stopte. Nu is het dan zo ver. Met pijn in het hart, dat wel. "De kinderen vra gen me ook 'waarom ga je nou weg?' Dan zeg ik maar omdat ik te oud ben." De kinderen houden altijd een speciaal plekje in haar hart. Ze stonden ook altijd cen traal. "De kinderen hebben me altijd het meeste geboeid. Het wederzijdse vertrouwen, van daaruit werken. Kinderen in het speciaal onderwijs zijn ook min der gecompliceerd. Recht voor de raap, geen flauwekul. En daar hou ik wel van. Na vrijdag wordt het stiller. De drukte van de kinderen zal ze gaan missen, het contact met schooleollega's en vakgenoten zal verwateren. Het bekende zwarte gat doemt op. Als ze een rijtje hobby's opsomt, lijkt de kans dat ze daarin valt klein. Lezen ("zalig, vooral boeken van landen waar je op reis bent geweest"), tuinieren ("kijk alleen niet hoe onze tuin er nu bij ligt, verschrikkelijk") en werken met keramiek in het kun stencentrum. Toch twijfelt ze. Na 41 jaar denkt ze dat het tijd is om eerst af te kicken. Dat valt zwaar tegen. "Ik heb nog geen zuivere plannen. En vind het ook wel een beetje eng. Vooral het afgelopen jaar. Steeds denk je bij iedere acti viteit, 'dit is de laatste keer'. Maar ik ben vitaal genoeg om andere dingen op te pakken. Ik wens me niet neer te leggen bij een tuttige dagindeling." De nieuwe dienstregeling voor het openbaar busvervoer van Her mes in Limburg wordt dit jaar aan gepast en zal per 15 december 2002 ingaan. Hermes en de Pro vincie hebben dit samen afgespro ken om meer tijd te creeëren voor een goede afstemming met de gemeenten en andere reizigersor ganisaties. Wel zullen tussentijds enkele lokale knelpunten opge lost worden. In de oorspronkelij ke planning zouden de definitieve voorstellen van Hermes al op 25 juni ingediend moeten zijn bij de Provincie (concessieverlener). Maar met de nieuwe ingangsda tum op 15 december dit jaar ont staat meer ruimte voor een goede afstemming tussen Hermes, pro vincie, de gemeenten en de reizi gersorganisaties. Het centrale doel is om samen met alle partijen de kwaliteit en de betrouwbaar heid van de nieuwe dienstrege ling verder te_verbeteren. Natuur lijk vormt dit ook een flinke sti mulans voor het openbaar ver voergebruik in Limburg, met als doel 'meer reizigers in de bus'. Al in een eerder stadium was geble ken dat de in Limburg voorgeno men herzonering niet eerder dan eind 2002 zou kunnen ingaan. Daarom ligt het voor de hand om de nieuwe dienstregeling en de herzonering hand in hand op 15 december te laten ingaan. Tussen tijds zullen enkele lokale knelpun ten door Hermes worden aange past. De belangrijkste knelpunten zijn: Venray waar een extra bus voor lokaal vervoer wordt inge zet. Venlo met enkele extra bus sen in verband met het verbete ren van de aansluiting op Intercity-treinen en Roermond waar een pendeldienst komt tus sen station/ Munsterplein en het Outletcentre Gratis ruitreparatie vanaf WA+.Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kostenloos laten repareren, geen eigen risico en geen aan tasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Auto- ruitservice zorgt voor afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.V.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. zaterdag 29 juni in Venray op de parkeerplaats bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-17.30 uur U kunt hier ook het kenteken in de autoruiten laten graveren €12,- p/auto. BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAFLEESDEEL KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Dinsdagavond na afloop van de raadsvergadering speldde burgemeester Waals twee koninklijke onderscheidingen op. Bert Kersten (PvdA) kreeg het lintje omdat hij ruim twin tig jaar raadslid en twaalf jaar wethouder is gewreest. Jan Driessen (CDA) werd onder scheiden omdat hij onlangs na twintig jaar afscheid nam van de gemeenteraad. Maar hij is en blijft wethouder wat hij sinds 1990, met een half jaar onderbreking, is. In het nieu we duale stelsel is de combina tie raadslid-wethouder niet meer mogelijk. Beiden werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Waals noemde in zijn toespraak 'ambitie' het toverwoord bij Bert Kersten. "Dat merkte ik al voordat ik naar Venray kwam toen je bij mij in Nootdorp op bezoek kwam. Je had een 'drive'. Als mens toonde je grote betrokken heid bij je werk". Het laatste jaar van zijn ambtstermijn zat Kersten ziek thuis. Hij struikelde over de bouwkwestie in Merselo. "Jouw gedrevenheid en ambities hebben je ook in de wachtkamer gezet. Je kreeg helaas een dip", vervolgde Waals, "Het ging altijd gepaard met grote twijfels. Je twijfelde of je het wel goed deed en of je goed genoeg met iedereen omging. Dat leverde een geweldig spannings veld op." De burgemeester noem de tal van bouwprojecten op die onder het bewind van Kersten, als wethouder Ruimtelijke ontwikke ling, gerealiseerd zijn. "Ook had je oog van het Venrays verleden zoals de ontwikkeling van St. Anna en St. Servaas. En kunstma nifestatie De Waan is in jouw bovenkamer geboren. Daarmee heeft Venray zelfs landelijke kran ten als NRC en de Volkskrant gehaald. Dit zijn projecten waar Venray trots op kan zijn." Waals stelde dat Kersten als eer ste koos voor de bouwprojecten en dat daarna de regelgeving er achteraan kwam. "Het bouwen is doorgegaan maar de bestem mingsplannen zijn daarbij achter gebleven. Het zei zo...Je hebt het pluche gesleten en er wat van gemaakt. Daarom is de onder scheiding terecht. Je hebt veel voor Venray gedaan." Jan Driessen is volgens Waals een 'alleskunner'. De CDA'er bekleedde als wethouder de meest uiteenlopende posten. "Met een grote persoonlijke betrokkenheid bij Venray. Je had oog voor de menselijke situatie en de kleinschaligheid. Dat heeft veel inspanning gekost en het was voor de buitenwacht niet altijd zichtbaar." De burgemeester noemde als grootste klus van Driessen de financiële gezondma king van Venray om uit de artikel- 12 periode te komen. Daarna kwam de bezuinigingsoperatie Keerpunt. "Dat was een zwaar besluit. Als wethouder van finan ciën heb je het met vuur en zwaard verdedigd. Daarbij zijn Openbare werken geprivatiseerd waartoe steeds meer gemeenten overgaan." Waals zei zich te irriteren over de geluiden als zou Driessen nu een 'pretpakket' hebben. "Want ik ben de enige die hier een pret pakket heeft", stelde Waals die opsomde dat de wethouder er veel nieuwe politieke taken heeft bijgekregen zoals handhaving, openbare orde en veiligheid. "Het pakket is nu zelfs zwaarder dan de vorige keer." Voor Bert Kersten kwam de koninklijke onderscheiding niet echt als een verrassing. "Toen ik mijn moeder en kinderen zag bin nenkomen was dit het eerste wat door mijn hoofd schoot. Je hoeft geen helderziende te zijn om dit te voorspellen. Maar meestal krijg je een lintje bij het afscheid. Ik heb het vandaag gekregen bij het afscheid van Guus Hiddink. Dat is een perfecte timing." Hij refereer de aan het verlies van de Neder landse coach met Zuid-Korea op het WK-voetbal tegen de Duitsers. In zijn twintigjarige politieke loopbaan zei de PvdA'er onder vonden te hebben dat de scheids lijn tussen waardering en kritiek broos is. Ondanks dat hij hef laat ste jaar buitenspel stond, zégt Kersten er positief op terug te blikken. "Ik heb leren relativeren. En geleerd dat het geluk niet zit in grote maar in kleine dingen. Zoals het mooie gedicht van kroegdich- ter Werdenibeld wat de post mij 's morgens bezorgde. Of een zus ter die mij vertelde dat ze in het klooster en noveen had laten branden. Zoiets raakt je wel. Het zit 'm niet in uiterlijk vertoon of in een lintje." Kersten erkent dat hij als wet houder niet de braafste is geweest. Dat als de scheidsrech ter even niet keek hij stiekem de bal verlegde. "Ik ging er vol in. Maar speelde altijd met mijn hart. En op de bal en nooit op de man. Ik zocht de grenzen van de scheidsrechter op. En ik heb een rode kaart moeten incasseren. Maar daar heb ik geen spijt van. Ik heb veel fouten gemaakt. Ik hoef me niet mooier voor te doen. Kersten zei vooral blij te zijn; voor zijn gezin en zijn moeder die; in de raadzaal aanwezig was. "Ik ben gestruikeld over de stankcir kels. Maar hoe kan het ook anders. In kom immers uit Maast richt waar meer cafés zijn dan var kens..." Waarna hij in 'Mès- treechs' dialect zijn woordje afsloot. Jan Driessen pleitte ervoor de", politiek leefbaar te houden onder de mensen. De raad zou meer dis cipline moet hebben door op hoofdlijnen te praten. "Zo n volle raadzaal als nu zou ik me iedere keer wensen. We moeten de poli tiek aantrekkelijk houden voor de gewone burgers. Dat zou het-; grootste winstpunt zijn. Met een' andere stijl en vorm want anders bloeit de politiek dood. Verande ring het kan niet alleen komen van de nieuwelingen." De CDA-wethouder zegt na twaalf jaar zijn werk nog steeds een voorrecht te vinden. "Om in; het dagelijks bestuur vorm en inhoud te geven aan Venray. Dat was ook mijn grootste passie toen- ik binnenkwam in de gemeente-' raad." Driessen noemde de koninklijk ke onderscheiding een stimulans om nog vier jaar door te gaan.; "Wat kun je fysiek en psychisch* aan? Heb je nog genoeg veer- en- spankracht? Wat mij betreft heb ik dat wel om met vol elan de vol ledige periode van vier jaar uit tel zitten." "Het heeft me gestoord dat de fractievoorzitter van PvdA en een raadslid van CDA de integriteit van een ambtenaar in twijfel trekken. Dat was echt ongepast", zei Ike Busser, fractieleider van Samenwer king Venray, tijdens de raads vergadering. Busser doelde op de vergade ring van de commissie Stedelijke Ontwikkeling waarin Coen van Rooy de plannen voor het Indy- carcircuit van ondernemer Maes- sen presenteerde. Bert Linskens (PvdA) vergeleek de gemeentelij ke accountmanager toen met 'de sales manager van Maessen'. Ook Patrick van der Broeck (CDA) liet zich in gelijke bewoordingen uit. De gemeente laat een onderzoek uitvoeren naar de mogelijke komst van een Indycarcircuit in Oirlo. "Zij plaatsten zoveel sug gestieve kanttekeningen dat zij de uitkomst van het onderzoek bij voorbaat al in twijfel trekken. Als beide partijen op voorhand 'nee' zeggen dan wil ik dat wel graag weten", aldus Busser. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhöf Henk Wfllemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres Telefonisch, Uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot Uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3