circuit De Peel Kroegdichter Werdenibeld presenteert vierde dichtbundel Politiek niet enthousiast over Indycarcircuit UITVERKOOP 50 Gimbrère entrum moet zich teter in de regio promoten De opkomst en ondergang van l/lilieu- :ontroles Samen sterk voor succes |I8 Jaar flefooncirkel A&A KOOPZONDAG Niet alleen het winkelaan- id trekt bezoekers vanuit de gio naar het centrum van nray. Ook de ambiance, het ireca-aanbod en de culturele orzieningen zijn trekkers n formaat. Dat blijkt uit een iquête die het onderzoeksbu- au ETIL heeft uitgevoerd in idracht van de stichting Cen- jmmanagement Venray. llit itzelfde onderzoek blijkt liter ook dat de parkeer- iorzieningen in Venray een inpunt vormen. Venray oet echter een regionale •omotiestrategie ontwikke- ii 0111 de regiofunctie kracht te zetten. Het ETIL hield eind maart 380 raatinterviews in Venray, Horst Boxmeer. l)e enquête vormt :n onderdeel van de plannen n Centrummanagement om een arketing- en promotiestrategie jor Venrav te ontwikkelen. Een 24-uurs milieucontrole in nburg vorige week heeft vol de eerste inschattingen leid tot 479 constateringen van teenlopende zaken, die moge strafbaar zijn. Er zijn meer dan 0 bedrijven en inrichtingen controleerd en ook meer dan 0 transporten. De constaterin- n zijn niet beperkt gebleven tot leen milieuzaken, die de kern n de actie vormden. Het is de /eede keer dat in Limburg een :rgelijke actie heeft plaatsgevon- ;n. Naar aanleiding van het suc- :svan de eerste handhavingses- fette in Limburg in juni 2001 :eft ook in de provincies Noord and, Noord-Brabant en Flevo- ntl een dergelijke actie plaatsge lden. De verschillende indhavings-instanties onderzoe- :n in de komende tijd, in hoever- bij de constateringen tijdens ze actie sprake is van overtre- ngen. Enkele opvallende consta- iringen tijdens deze actie waren: linderjarige werknemers in de 'onduren (strijdig met arbeids- mstandigheden-wet, ongeoor- ofde wijze vullen van gastlessen i| LPG tankstations (veiligheid in et geding bij gebruik van met PG gevulde gasflessen), aantref- \an drugsdealers, vermoeden fo ongeoorloofd aanleggen van bi weg in het winterbed van de .as en opslag van afval bij een Uiet bedrijf; dit nodigt anderen |it om hier ook te storten (auto- iden, verband hout. spoorbiel- en ander mogelijk van derden lomstig afval). Kern van de 24- rs-estafette was de handhaving milieuregels. Van Vaals tot iok zijn er acties gehouden op vier 'kleursporen' van de ieuhandhaving: natuur en land- fiiap (groen), bedrijven (grijs), imtelijke ordening (rood) en iter (blauw). linnenkort bestaat de telefoon- kei van de SOS Telefonische lulpdienst Noord- en Midden imburg 18 jaar. De lelefooncirkel celj «in 1984 ontstaan als een samen- inii ferkingsproject van het toenmali- rbejaardenwerk. De uitvoering ig van meet af aan bij de SOS elefonische Hulpdienst. De tele- Joncirkel is 24 uur per dag ryd! ereikbaar. In de loop der jaren hebben m' onderden mensen deelgenomen oor langere of kortere tijd. De uitlige telefooncirkelleden zijn oor deze gelegenheid uitgeno- 8i s ligd voor een bijeenkomst in juni. 'oor meer informatie over de elefooncirkel kunt u bellen met g' 177-3514057. Buiten kantoortijd: 577-3548888. Het onderzoek heeft onder meer aangetoond dat Venray een belangrijke regionale verzorgings functie heeft. Ruim zeventig pro cent van de in Horst geïnterview de mensen, brengt wel (eens) een bezoek aan het centrum van Ven ray. In Boxmeer was dat bijna 50%. Van de in Venray geïnter viewde bezoekers gaat slechts een kwart wel eens naar Boxmeer of Horst. Overigens is slechts 69% van de Venraynaren van mening dat het eigen centrum een grotere regiofunctie heeft dan Boxmeer of Horst. Opvallend is dat Venray, na Nijmegen, de tweede favofiete winkelplaats van de inwoners van Boxmeer is. Het onderzoek toont verder aan dat 83% van de Venraynaren min stens een keer in de week het eigen centrum bezoekt. Ook gaat ongeveer 90% regelmatig naar een andere plaats om te winkelen en te recreëren. Eindhoven is daarbij de grote favoriet voor de Venray- naar, gevolgd door Venlo. Ook werd onderzoek gedaan naar de media die gelezen wordt en dan met name over het lezen van advertenties in huis-aan-huis bladen, dagbladen en tijdschrif ten, die gericht zijn op Venray. Van de Venrayse centrumbezoe kers leest ongeveer 50% wel eens advertenties, in Horst is dat onge veer 47% en in Boxmeer slechts 30%. Daarbij lezen de mannen minder advertenties dan vrou wen. Met name jongeren (onder de 30 jaar) lezen weinig adverten ties. Opvallende rol is weggelegd voor het kwartaalblad Fanray. Na twee edities vormde dit nieuwe blad in Venray (13%) en Boxmeer (8%) een belangrijke informatie bron. Volgens het ETIL ligt dit aan het feit dat het concept van Fan ray daar een rol in speelt. In ande re bladen staan advertenties van individuele ondernemers ver spreid over een groot aantal rubrieken. Van een gezamenlijke advertentie is vaak geen sprake. De individuele advertenties dra gen dan ook nauwelijks bij aan het scheppen van een positief imago van het Venrayse centrum. Het is volgens ETIL dan ook niet verwonderlijk dat Fanray, waarin de promotie van Venray voorop staat, na twee edities al spontaan wordt genoemd. Volgens de onderzoekers heeft Venray een brede verzorgings functie. De nadruk bij de promo tie van Venray moet daarom niet alleen op het winkelaanbod lig gen, maar zeker ook op de hore- cavoorzieningen, de culturele voorzieningen en het aanbod van dienstverleners. Verder dient Venray haar pro duct te verbeteren: betere beweg wijzering naar het centrum, sprei ding van de parkeervoorzieningen en meer informatie over parkeer- capaciteit. Het feit dat Venray goed scoort qua sfeer en ambian ce dient in de promotie verder aangepakt te worden. Maar dit kan ook verbeterd worden door te werken aan de kwaliteit van gevels, straten, pleinen en straat- meubilair. Venray onderscheidt zich wat dat betreft nog te weinig in positieve zin ten opzichte van Horst en Boxmeer. De regionale promotie dient er op gericht te zijn het aantal bezoekers van het Venrayse cen trum te verhogen. Belangrijk is daarbij een gezamenlijke promo tie van het centrum. ETIL acht Fanray daarbij als een geschikt medium om Venray centrum als totaal product te promoten. Daar naast dient de promotie van Ven ray ook op internet meer gestruc tureerd te worden, om zo met name de jongeren beter te berei ken. Na de verharding van de racebaan in 1990 is de groei van circuit De Peel niet meer te stoppen. Met zijn compag non Johan van Dijck bouwt Harrie Maessen de accommo datie in Ysselsteyn uit tot een waar bolwerk voor de auto- en motorsport. Na de sluiting in oktober 1998 van het roem ruchte circuit. De Berckt in Baarlo kan Maessen zijn race complex verder perfectione ren. De stenen tribunes, hek ken, kassa's, startauto, afsleepwagen en zelfs de Duit se baancommentator Horst Walter verhuizen naar Yssel steyn. En nog is het levenswerk van Op donderdag 27 juni pre senteert kroegdichter Werde nibeld zijn nieuwe dichtbun del. Innerlijke groei' luidt de titel van zijn vierde boekje. Volgens de schrijver overtreft zijn jongste exemplaar alle vorige edities. "Innerlijke groei slaat ook op mezelf. Ik ben als dichter gegroeid. De gedichten zijn volwassener geworden." In café De Klokkenluider wordt volgende week donderdag om 21.00 uur de dichtbundel gepre senteerd. Het smartlappenkoortjc 'De Engelenbak' zorgt voor enke le muzikale intermezzo's. De Klokkenluider is een van de 23 locaties waar Werdenibeld, alias Myce Surminski, zijn gedichten permanent tentoonstelt. Niet alleen in Venray maar ook in Overloon, Oirlo, Blittcrswijck en Horst hangen of staan de kroegge dichten in een lijstje op locatie. Iedere maand gaat Surminski de Krachten worden gebundeld. Samen met een deskundige partner bepaalt u de strategie. Wij kennen het spel, de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG SI, POSTBUS 61). 5S0U AB VENRAY. TEL.: (0478) SI 72 90, FAX 047S51 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! locaties af om het gedicht te ver vangen door een nieuw exem plaar. Want Werdenibeld schrijft in een hoog tempo. Meestal komen de dichtregels tot stand in de kroeg waar hij wordt geinspi- reerd door mensen. Innerlijke groei is het titelge dicht en een van de 44 gedichten uit de nieuwste bundel. "Het is ook het mooiste gedicht. Ik heb het geschreven voor Maud die in De Artiest werkt. Zij inspireerde mij omdat zij er zelf hard aan werkt. Maud is een voorbeeld van iemand waar ik uil kan putten. Mensen zijn voor mij de bron. Het gedicht 'Innerlijke groei' riep ze bij me op. Ik heb er ook veel posi tieve reacties over gehad. Het is een constructief en mooi gedicht. Het heeft kracht." Myce Surminski bracht in 1996 zijn eerste bundel uit met de titel Kringloop van verlangen'. Daarna volgden 'Glimlach in scherven' in 1998 en 'Verloren verleden, gewonnen toekomst' in 2000. Met de regelmaat van de klok ver schijnt nu twee jaar later zijn vier de gedichtenboekje. Het is weer wat professioneler van opzet. De gedichten zijn volwassener geworden. Het zijn niet meer van die simpele fantasiegedichten.'' Toch zegt de kroegdichter dat hij altijd het kind in zichzelf geble ven is. Met veel fantasie. Hij is geboren en getogen in Blitterswij- ck en dichtte al op de middelbare school. Toen is ook het pseudo niem Werdibeld ontstaan. Kroeg dichter werd hij pas midden jaren negentig. "Ik zie het als een gave. Het is een voorrecht dat ik mag dichten. Dit is mij door iemand gegeven." Groei is het trefwoord uit de vierde bundel. "Ik ben hogere eisen aan mezelf gaan stellen. Ik ben een gevoelsmens en schrijf naar de mensen toe. Uit hen put ik kracht en dat krijgen ze terug in een gedicht. Flet is een wisselwer king. Ik merk ook dat ik mensen daarmee kan raken." Behalve gedichten in kroegen schrijft Surminski ook op 'bestel ling'. "Zoals een passend gedicht voor een jubilaris op mijn werk. Ik ontmoet veel mensen die vra gen om een gedicht. En meestal kan ik daar wel aan voldoen." Ook de vierde bundel beschrijft het leven van alledag. "Het gaat over gewone mensen met hun dit jes en datjes. Respect voor de medemens is belangrijk. Dal is ook een vorm van innerlijke groei." Het kleine handzame formaat van het boekje is onveranderd gebleven. Het is niet in winkels te koop maar wel in een paar kroe gen. Het liefste brengt Werdeni beld zijn geesteswerk zelf aan de man of vrouw. "De vorm van het boekje heeft een praktische reden. Want ik kom vaak mensen in kroegen tegen en dan is een kleine dichtbundel gemakkelijker in een binnenzak te stoppen. Dat het niet in een winkel te koop is komt omdat ik graag wil weten waar mijn dichtbundels zitten. Ik wil die mensen graag kennen. Myce Surminski probeert ook anderen aan te zetten lot het maken van gedichten. Jaarlijks organiseert hij in Venray de Nacht van het gedicht. Op 30 januari 2003 vindt hiervan de vierde edi tie plaats. "Maar zelf dichten blijft het allermooiste. Over twéé jaar en misschien wel eerder ver schijnt mijn vijfde bundel. Ik ga hiermee door totdat ik een ons weeg." Harrie Maessen niet af. Via zijn sloopbedrijf weet hij aan een aan tal gebouwen té komen. Zoals de kantine die afkomstig is van een gehandicapteninstelling en de toi- letblok is een voormalig tanksta tion. De Peel is hard op weg de plek van De Berckt in Noord-Lim burg over te nemen. De achteloze bezoeker die het zandpad vanaf de Middcnpeelweg inslaat en bij het racecircuit aankomt weet niet wat ie hoort en ziet. Vooral als de oude stockcars met een oorverdo vend lawaai over de baan scheu ren en duizenden toeschouwers de tribunes bevolken. Er is echter een probleem: de gemeente Ven ray, tevens eigenaar van de grond, weet er niets van wat er allemaal gaande is. In 2000, na de rampen in Enschede en Volendam, wordt de handhaving overal strenger. Zo ook in Venray waar de gemeente met de huurder Motor Sport Stich ting (MSS) De Peel aan de slag gaat om de illegale situatie te beëindigen. MSS mag vanaf dat moment niets meer investeren en gepoogd wordt het circuit in te passen in het bestemmingsplan buitengebied. Het bouwdebacle in Merselo doorkruist indirect deze plannen. De gemeente krijgt naar aanlei ding van 'Merselo' de Inspectie Ruimtelijke Ordening op bezoek. De inspecteurs van VROM stuiten al snel op circuit De Peel waar MSS zonder bouwvergunningen een prachtig racecircuit gebouwd heeft. Bovendien ligt het zonder vereiste milieuvergunning in een EHS-natuurgebied (Ecologische hoofdstructuur). In september 2001 verzoekt de inspectie aan de gemeente om handelend op te treden tegen de illegale toestanden op De Peel. De gemeente heeft nog steeds voor ogen om het circuit te legaliseren en ruimtelijk in te passen in het bestemmingsplan. Maar de VROM-inspectie en de provincie liggen dwars. Twee maanden geleden, op 16 april 2002, vindt op het gouvernement in Maast richt een gesprek plaats tussen provincie, gemeente en inspectie. „Venray; krijgt geen enkele steun voor haar plannen en vindt de twee gesprekspartners lijnrecht tegenover zich. Feitelijk valt dan het doek voor circuit De Peel. Het idee om het racecircuit nog ooit legaal te krijgen moet de gemeen te laten varen. Er wordt nog een gedoogperiode van drie jaar afge sproken. In deze overgangsperio de kan een alternatief gezocht worden. Voor de commissieleden Stede lijke Ontwikkeling lichtte project leider Henk Verstegen de stand van zaken toe. MSS huurt de grond van de gemeente. Het cir cuit heeft drie onderdelen: een verharde baan, een zandparcours en een mini-ovaal. Hier maken vijf verenigingen gebruik van. Kart en crossclub de Peel Karters (KCPK), Stichting Motor Cross (SMC), Motor Cross Club (MCC), Auto Crossclub 't Veulen (ACC) en Model Stockcar Racingclub De Peeldrivers. Deze verenigingen hebben samen 750 leden waarvan 15% afkomstig is uit Venray. Het circuit trekt jaarlijks 50.000 bezoekers met autospeedway, onder de vlag van SMC, als grote publiekstrekker. Het illegaal crossen in de omvangrijke Venrayse bossen lag in de jaren zeventig aan de basi? van circuit De Peel. De gemeente wilde paal en perk stellen aan het wildcrossen en zorgde voor een zandparcours vlakbij de startbaan van militair vliegveld De Peel. De enige eis was dat de motörcross- baan niet langer dan acht uur per week gebruikt mocht worden. Steeds meer lawaaisporten, al dan niet gestimuleerd door de gemeente, vonden daarna hun thuisbasis op De Peel. Het circuit groeide en de gemeente slaagde er maar niet in het crossperceél van 7 hectare groot in het bestem mingsplan in te passen. Ook niet bij het herzieningsplan buitenge bied in 1980. Buurman het minis terie van Defensie kon ermee instemmen met als voorwaarde dat het circuit een hobbyachtig karakter zou houden. Dit beteken de hooguit acht uur per week in gebruik zijn. Maar dit urenaantal werd al snel ruim overschreden. In de jaren negentig nam het kar- ten en autospeedway een grote vlucht. MSS kreeg onlangs een brief van de provincie met een dwang som om per 1 januari 2003 zich aan het maximtim van acht uur per week te houden of anders te sluiten. Verstegen vertelde dat de gëmeente heeft overwogen om voor de drie onderdelen aparte milieuaanvragen van drie maal 7,95 uur in te dienen. "Maar dit is een truc die niets zal opleveren", denkt hij. Voordeel van deze con structie is dat niet meer de provin cie maar de gemeente het bevoegd gezag wordt voor de milieuwetgeving. De zoektocht naar een alterna tief is in gang gezet. Een combina tie met het Indycarcircuit is nu een serieuze mogelijkheid. Per spectief op een alternatief is vóór de inspectie een voorwaarde- Want anders wordt via een uit spraak van de rechter sluiting van het circuit bedongen. De gemeen te heeft voor he jaar 2002 een gedoogbesluit voor alle illegale gebouwen verleend. Dit.kan van jaar tot jaar verlengd worden. De gemeente wil het liefste in Venray een nieuw racecircuit voor de lawaaisporten. Mocht dit niet luk ken dan wordt elders in Noord- Limburg een alternatief gezocht. Verstegen meldde dat er in al die jaren slechts een paar telefoni sche klachten over het circuit bij de gemeente zijn binnengeko men. In het afgelopen jaar zijn er wel drie schriftelijke klachten geweest. Ernstige ongevallen heb ben zich nooit voorgedaan. De mogelijke komst van een Indycarbaan in Oirlo, waar tevens circuit De Peel wordt ondergebracht, werd niet enthousiast ontvangen door de politiek. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling plaat sten alle partijen er grote vraagtekens bij. "Dit gaat veel te snel. Met een vreemde koppeling van een Indy carbaan, De Peel met een bedrij venterrein. De zorgvuldigheid wordt met voeten getreden", vond Bert Linskens (PvdA). "Bij KORTINGEN TOT dames- en herenmode WILEHELMINAPLEIN 1 5 HORST het asielzoekerscentrum was het een wikken en wegen van loca ties. Maar bij de Indycarbaan is er geen enkele discussie over en bepalen B en W dat er één locatie onderzocht wordt. Dit is geen zor- vuldig traject." Hij vond dat er te gemakkelijk over de MER-rappor- tage, geluid, verkeer, natuur en de impact voor Venrays centrum wordt heen gestapt. Linskens hekelde ook de forme le opstelling van de provincie Limburg en VROM-inspectie over circuit De Peel dat binnen drie jaar moet sluiten. "Zij blokkeren iedere vorm van handhaving. En wij laten ons nu opzadelen met een probleem", zo verwees hij naar de zoektocht naar een alter natieve locatie. De PvdA'er makte geirriteerd toen Coen van Rooy meldde dat er in januari een eer ste gesprek met ondernemer Maessen had plaatsgevonden op initiatief van de raadsfracties. "Dat is onjuist. Het waren zeker niet alle fracties", zei Linskens. Com missie-voorzitter Jolm Oosterbeek (WD) gaf aan dat het initiatief van zijn partij was gekomen. De link tussen de WD en de firma Maessen is snel gelegd. Want WD'er Rogier Krebbekx, vijfde op de verkiezingslijst en tevens commissielid, is directeur van Maessen Bedrijven. René Francken (WD) wilde weten hoeveel rek er zit in de ter mijn van drie jaar waarin De Peel gesloten wordt. "En wat zijn de financiële consequenties van het verplaatsen van de verenigingen. Kunnen we claims verwachten". wilde Francken weten. Hij noem de het ETIL-rapport van 'eminent belang' voor de komst van het Indycarcircuit. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) nam het op voor de vereni gingen die gebruik maken van De Peel. "Ze zijn overvallen door de berichten. Sommigen kunnen helemaal niet bij de Indycarbaan terecht omdat ze op zand rijden. Die twee circuits passen niet bij elkaar." Verkoeijen zei het ETIL- onderzoek 'rustig af te wachten' en pleitte voor het voortbestaan van De Peel. Hij vond het vreemd dat het circuit 25 jaar lang ged oogd is en nu binnen drie jaar weg moet. "Dat gaat ons veel geld kosten. Laat het circuit daar maar blijven en zorg dat het aan de regels voldoet. Want dat is de plek waar het mag en het kan. En wat de provincie en de inspectie zeggen daar tillen we niet zo zwaar aan. Want het militaire vliegveld dat er naast ligt dat ligt ook niet in de Ecologische hoofd structuur." Dat circuit De Peel in een EHS, een aaneenrijging van natuurge bieden ligt, is een van de redenen dat het moet verdwijnen. Project leider Henk Verstegen zei dat het terrein van GGW De Peel valt onder de Luchtvaartwet en het structuurschema militaire terrei nen. "Dit wordt op ministerieel niveau geregeld. Landsbelangen en maatschappelijke belangen wegen dan zwaarder." Patrick van der Broeck (CDA) is tevens voorzitter van de Oirlose dorpsraad. Volgens hem veroor zaakt de komst van de Indycar baan veel onrust in het dorp. "Bewoners zijn er niet bij betrok ken. Ze weten nog van niets ter wijl dit toch een ingrijpend ver haal is. Het maakt nogal wat los. Ik verwacht daarom dat er een fat soenlijk communicatieplan komt. Dat alle burgers van Venray voor af helder en duidelijk geinfor- meerd worden." De CDA'er vond dat er 'luchtig over randvoorwaar den wordt heen gestapt'. Hij wilde meer weten over de econo mische gevolgen voor de regio en de afgeleide werkgelegenheid. Victorine Derks (fractie Van de Vorle) vond de gevolgen voor Venray moeilijk in te schatten. "Ik hoop dat het rapport van ETIL in september meer duidelijkheid verschaft. En als het niet haalbaar blijkt dan moet er zo snel moge lijk een duurzame oplossing komen voor de huidige gebrui kers van De Peel." Wethouder Ruyten benadrukte dat er eerst een gedegen onder zoek moet komen en dat de com municatie bij iedere stap van groot belang is. Coen van Rooy stelde voor 'n presentatie te hou den voor alle dorps- en wijkraden. Ingrid Loozen (VVD) wilde weten of er in de begroting al geld is vrijgemaakt voor de Indy carbaan. "Want dit loopt flink in de papieren." Henk Verstegen antwoordde dat dit niet geval is. "Het wordt betaald uit de post onvoorzien. Vergelijk het met de varkenspest want dat kun je ook niet voorzien. Je wordt ermee overvallen..." IEL EN MAAS Donderdag 20 juni 2002 - Pagina 5

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5