Politiek wil nu concrete Resultaten zien uits militair kerkhof icht zich meer op jongeren 9 Veel kritiek op dure verbouwing Venray lid platform Middelgrote gemeenten F— Van den Hoek heeft primeur met vragenuurtje KEIJSERS MANDERS <L emeenten willen niet alleen opdraaien voor legale arbeid en huisvesting We doen hier absoluut niet aan heldenverering' Keijsers - Manders zorgt Ki/k uw ogen uit m onze few m wam{e Samdrome showroom m ..n handomdmai SEL EN MAAS Donderdag 13 juni 2002 - Pagina 3 !r De toestroom van buitenlan- rs die, al dan niet legaal, in r tuinbouw en industrie wer- 3 a is de laatste jaren hand er hand toegenomen. Voor de vaak slechte huisvesting onveilige onderkomens vert veel problemen op. ior de gemeente Horst aan Maas was dat vorig jaar de den een adviescommissie in stellen. Goede huisvesting i handhaving en aanpak van egale tewerkstelling zijn de langrijkste aanbevelingen m de commissie Curfs. Dit heeft geresulteerd in een lotproject waaraan zeven oord-Limburgse gemeenten elnemen. Horst aan de Maas en inray zijn de trekkers. Nu de lorbereidingsfase is afgerond wil Venrayse politiek wel eens idjincrete resultaten zien. Want :t is nog allemaal erg vaag wat de eerste projectfase, die in totaal 200.000 euro kostte, heeft opgele verd. Vanavond (donderdag) is er een informatieavond voor de gemeenteraden en commissies van de deelnemende gemeenten. Hierin geeft burgemeester Frissen van Horst aan de Maas uitleg over het vervolg van het project dat tot eind 2004 duurt. Maandag boog de commissie Stedelijk Beheer zich over de pro blematiek. Indien er geen subsi dies komen kost de gemeente Venray alleen al de voorberei dingsfase 43.000 euro plus ruim 16.000 euro aan ambtelijke kos ten. Deze eerste fase wordt deze week afgesloten. De kosten van het vervolg zijn nog onbekend en dat riep veel vragen op. "Er is veel geld mee gemoeid maar het is niet duidelijk waar we over praten", zo verwoordde Mart Kessels (frac tie Van de Vorle) het heersende ongenoegen. "We willen meer informatie hebben want nu kun nen we geen goed oordeel vel len." Alle partijen waren het er over eens dat er een einde moet komen aan de slechte huisvesting van de buitenlandse arbeiders. Henk Bisschops (PvdA) vond dat de werkgevers erbij betrokken moeten worden want zij zijn mede verantwoordelijk voor de huisvesting. De PvdA'er zei het vreemd te vinden dat nu pas instemming wordt gevraagd voor geld dat al is uitgegeven. Want de voorbereidingsfase loopt tot 13 juni 2002. John Niessen (WD) zette hier eveneens vraagtekens bij. Hij vond het bovendien onjuist dat het bedrag gefinan- cieerd wordt uit de reserve voor sociale vernieuwing. Niessen vroeg wat de consequenties, zowel personeel als financieel, voor de komende 2,3 jaar zijn. Jacques Lamers (Samenwerking) hekelde het gedrag van de werk gevers. "Ze willen niet de verant woordelijkheid nemen voor ade quate huisvesting. En ze lappen een tewerkstellingsvergunning aan hun laars. Ze zijn puur af op economisch gewin", zei Lamers die het niet terecht vond dat de burgers nu voor de kosten moe ten opdraaien. Gerda van Stelten (CDA) toon de zich het minst kritisch en vond het 'een goed initiatief. Wethouder Driessen (CDA) sprak van 'een netelige kwestie'. "Deze brede problematiek speelt in de hele regio. Niet alleen de gemeenten maar de ondernemers zijn primair verantwoordelijk voor een goed huisvesting. Het is een complexe materie." Driessen gaf aan dat de vervolg fase zeker financiële gevolgen zal hebben. Alleen wist hij niet voor welk Bedrag, Dat Venray de kos ten betaalt uit het potje voor sociale vernieuwing komt omdat het om buitenlandse werknemers en de arbeidsmarkt gaat. Aiinelies Smits, die het project ambtelijk ondersteunt, vertelde dat het niet alleen de agrarische sector betreft. Er werken ook Polen in de industrie en de schoonmaakbranche. Volgende week wordt aan B en W een nota voorgelegd dat de regels aangeeft voor huisvesting op eigen terrein. Tevens wordt er met andere par tijen (politie en arbeidsinspectie) een convenant gesloten over handhaving. De commissieleden wensten meer duidelijkheid over financiële steun. Niet alleen van provincie of Rijk maar ook van LLTB en FNV. Wethouder Driessen kon nog geen duidelijkheid verschaffen. "Maar als we geen subsidie krij gen dat zal dit project een snelle dood sterven." Tarcicia Voigt wil afrekenen met een aantal vooroordelen, luist daaraan kan de eerste jen dag, die op zaterdag 22 ini gehouden wordt, bijdra- "Het beeld van heldenver- ng en alleen maar Duitse tongeren die hier komen wer ft en in barakken verblijven jlat bestaat absoluut niet Het jeugd ontmoetingscentrum J0C) op de Duitse begraafplaats in Ysselsteyn werd vier jaar gele- r vafl den geopend. Sindsdien zwaait farcicia Voigt er de scepter. Hele maal vreemd is de militaire legraafplaats voor haar niet. Want il 22 jaar woont zij in de dienst woning aan de Timmermannsweg naast het enige Duitse oorlogs- kerkhof in Nederland. Haar man kalle Voigt werd toendertijd de beheerder in Ysselsteyn. Hij is nu ook rayonmanager van een groot aantal Duiste kerkhoven in heel Europa. Tarcicia was voorheen werkzaam in het gevangeniswe ien. Met de nieuwbouw verdwenen tier jaar geleden ook de barakken. Er werd een nieuw gebouw neer- gezet met veel ruimte voor recre- atie. Buiten staan de houten cha lets waarin de jongeren overnachten. Want wekelijks strij ken er internationale groepen ocer in Ysselsteyn. Ze komen van- uit de hele wereld. Tot aan Korea en Rusland toe. Het zijn veelal scholieren die riiet hun leraren een week op het JOC verblijven. Tachtig procent van de jongeren komt uit Duitsland. "De nabe- handen raken op. Voor nieuwe Irieraties zijn de graven èen aarschuwingsteken. Je ziet.met leiden. In Overloon worden ze ook geconfronteerd met de ver volging van Joden, homosexuelen en zigeuners", vertelt Tarcicia Voigt. "We doen hier aan vredesedu- catie. We praten over vooroorde len en tolerantie en wat we zelf kunnen doen om vrede in onze omgeving te hebben. Ysselsteyn heeft de grootste jeugdafdeling" Het weekprogramma begint op maandag met een introductie en een rondleiding. Daarna volgen er uitstapjes naar het oorlogsmuse um in Overloon of het Anna Frankhuis in Amsterdam. Er wor den themaprogramma's gehou den met gastsprekers. Bijvoor beeld overlevenden uit de Tweede Wereldoorlog. Er is ook tijd voor ontspanning zoals zwem men op recreatiepark het Meerdal of fietstochten maken in de wijde omgeving, 's Avonds wordt er gevoetbald of gevolleybald tegen de Ysselsteynse jeugd. Het wer ken op de begraafplaats, dat 32.000 Duitse graven telt, blijft een vast onderdeel van de week. De jongeren reinigen de graven en schilderen de namen over. "Want nergens is de confrontatie zo intens als bij de graven zelf. Want jongeren van zestien of zeventien jaar zien dan dat er leef tijdgenoten liggen. Ook zien ze vaak bekende achternamen of gaan ze op zoek naar een familiel id." Met de open dag wil het JOC en de Duitse militaire begraafplaats iedereen de kans geven om eens een kijkje te komen nemen. De toegang is gratis. Evenals de pen delbus die op en neer rijdt naar het oorlogsmuseum in Overloon. Het idee is afkomstig van de Volksbund Deutsche Kriegsgra- berfürsoge. Op zaterdag 22 juni worden bij alle graven van onbekende solda ten, dat zijn er 6.000, bloemen gelegd. De opening is om 10.00 uur. Naast de herdenkingsbijeen komst is er een kranslegging bij het Nederlandse herinneringsmo nument. Burgemeester Jos Waals, minister Fritz Behrens van Nordr- hein-Wetsfalen en de president van de Volksbund Karl-Wilhelm Lange houden toespraken. Er zijn muzikale optredens van de Yssel steynse formatie Melody, een jeugdblaasorkest uit Bocholt, de zangers van Sint Frans en Black Gospel Group 'Far Out'. Er is een school uit het Duitse Telgte die veel Russische en Poolse leerlin gen telt. De jongeren spreken tek sten uit in het Duits, Russisch en Pools. Pastoor Jenniskens, pries ter Elmar Nass en superintendent Norbert Beer zijn bij het middag programma aanwezig. Ulrich Sch midt, president Landtags Nordr- hein-Westfalen, leidt na een gebed de dodenherdenking die wordt afgesloten met een krans legging. Met het oplaten van rode, witte en blauwe Balonnen wordt de vredesboodschap uitgedragen. Naast alle officiële handelingen vindt er een rondleiding over het kerkhof plaats. Er zijn informatie stands over de Volksbund, het JOC, gemeente Venray en kunst manifestatie De Waan. Er is een internationale lerarenbeurs waar adressen uitgewisseld worden en contacten kunnen worden gelegd. Voor jong en oud zijn er tal van activiteiten zoals doel- wand schieten, rad van fortuin en een kinderhoekje. En er is een tent waar koffie of thee, friet en andere hapjes te krijgen zijn. Zo'n tachtig Duitse jongeren begeleiden als vrijwilliger deze open dag. Zij zijn allen lid van de jeugdafdeling van de Volksbund. Afgelopen weekeinde zijn ze in Ysselsteyn bij elkaar geweest om alles voor te bereiden. Volgende week zaterdag zorgen ze voor de rondleidingen, parkeerplaatsen en ze geven de bezoekers tekst en uitleg. Het programma is rond 18.00 uur afgelopen waarna een feestavond volgt voor alle vrijwil ligers en medewerkers. De sanitair - specialist Thuis in elke woning ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl Voor de derde keer moet de gemeente diep in de buidel tasten om de verbouwing van basisschool De Meent te kun nen betalen. De renovatiekos- ten zijn inmiddels opgelopen tot ruim 1 miljoen euro. In de commissie Maatschappelijke Diensten werden de gebrekki ge calculaties gehekeld. Ook vroegen commissieleden zich af of de verbouwingen van andere scholen nog wel betaald kunnen worden. De bestemmingsreserve Huis vesting primair onderwijs is in ieder geval niet meer toereikend om alle investeringen voor de komende jaren te voldoen. De gemeenteraad moet op 25 juni beslissen of het nog.eens 350.733 euro wil uittrekken voor de Leunse basisschool. De com missieleden voelen zich met de rug tegen de muur gezet. Ze kun nen wel hevig protesteren maar anderzijds beseffen ze ook dat de renovatie toch moet doorgaan. De verbouwing van De Meent heeft al een lange voorgeschiede nis. In 2000 werd een verbou wingsplan van 1.050.000 euro nog afgeschoten. "Veel te duur", oordeelde de gemeente toen. Het schoolbestuur kwam in maart 2001 terug met een veel goedko per plan van 548.000 euro. Nadat de gemeente in 2000 al 181.512 euro beschikbaar had gesteld moest er in maart 2001 nog eens 177.388 euro bij. Tegen stribbelend ging de toenmalige commissie COS akkoord. Ruim een jaar later ligt er nu een reno vatieplan van 1.046.559 euro. En opnieuw wordt de gemeente om een royale bijdrage gevraagd van ditmaal 350.733 euro. "Het totaal bedrag is nu weer hetzelfde als dat van twee jaar geleden toen het veel te duur was", merkte Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) op. "Het ergert ons dat dit niet te begroten is. Renovaties blijken altijd weer duurder uit te vallen." De indexering voor bouwkosten bedroeg vorig jaar 12,7% en voor 2002 wordt gere kend op 4,75%. Martin Wijnhoven (Samenwer king) zei veel moeite te hebben met de wijze waarop het gelopen is. Op advies van de brandweer moet er 42.000 euro extra gein- vesteerd worden. Wijnhoven vroeg zich af hoe andere scholen ervoor stonden. Leonie Cals (VVD) zei 'zeer verbaasd' te zijn dat er opnieuw een aanvullend krediet gevraagd werd. "Dit is een gigantische overschrijding die niet acceptabel is. Welke donkere strategie zit hier achter?", vroeg zij zich af. "En hoe gaat het met andere scholen als in Leunen alles kan. De Keg heeft bijvoorbeeld niet eens geld om de toiletgroep te vernieuwen"aldus Cals. Elly van Dijck (PvdA) had het over luxeproblemen. Zij vond dat de vervanging van de boeiboor- den op het plat dak (40.000 euro) en de hoofdingang (76.000 euro) geschrapt moesten worden. "We moeten ook naar andere scholen kijken. Er zijn andere zaken die dringender zijn." Martin Leenders (CDA) vond dat de kosten 'uit de hand zijn gelopen'. "We maken ons ernsti ge zorgen wat ons te wachten staat als andere scholen moeten renoveren. Net als de PvdA willen we alle luxe eruit schrappen." Mathieu Emonts (PvdA) reageerde: "Ik kan me de kritiek wel voorstellen." Hij legde uit dat het eerste plan niet meer dan 'nat- tevingerwerk' was. Het tweede plan van maart 2001 was ook nog globaal. Pas bij dit laatste bouw plan was sprake van een precieze raming. Emonts gebruikte de woorden 'vervelend' en 'fruste- rend' en beloofde een onderzoek te doen naar een andere procedu re. "De bouwkosten stijgen schrikbarend. Dat loopt fors uit de hand en daar heb ik geen grip op", bekende de wethouder. Ook zaken als klassenverkleining en een scherpere toetsing door de- brandweer drijven de kosten op. Emonts vond echter dat ef geen sprake was van luxe oplossingen. "Want ik ben zelf gaan kijken. De school is een allegaartje van ver bouwingen. Met een lappende ken van ruimtes die niet passen. Het ligt er gewoon slecht bij. Al deze maatregelen zijn noodzake lijk. Want Leunen heeft recht op een goede school. Met deze reno vatie is de school voor de komen de £5 jaar weer in orde. Frits Vossen, hoofd afdeling Welzijn, meldde dal er eind dit jaar een nieuw Integraal Huisves tingsplan (IHP) verschijnt. Op basis van de laatste leerlingenaan tallen wordt een prognose gemaakt van de investeringen. Vossen voegde eraan toe dat het IHP eigenlijk niet voldoet als bud- getplan. De gemeente krijgt voor het onderwijs gelden van het Rijk. Met deze normbedragen wordt het IHP opgesteld zonder dat daar een calculatie of offerte aan ten grondslag ligt. Tom van den Hoek, commis sielid van fractie Van de Vorle, zorgde donderdag voor een primeur. Hij was de eerste die gebruik maakte van het vra genuurtje. Dit is ingevoerd sinds de nieuwe raadsperiode in het nieuwe duale stelsel. Bij iedere vergadering kunnen raads- en commissieleden hiervan gebruik maken. Voorwaarde is wel dat de vra gen 48 uur van tevoren bij de voorzitter worden ingediend. Zodat de betreffende wethouder zich goed op het onderwerp kan voorbereiden. Tom van den Hoek had voor de commissie Maat schappelijke Diensten vier vragen gesteld over het onderwijs. Wet houder Mathieu Emonts (PvdA) gaf voor de beantwoording aan dat hij deze werkwijze prettig vindt. De portefeuillehouder wordt dan immers niet meer 'overvallen' door een vraag. Wat Venfay heeft zich aangeslo ten bij het platform Middel grote gemeenten. Dat wil zich sterk maken als onmisbare schakel tussen stad en platte land. Het platform vindt dat de Haagse politiek teveel aan dacht heeft voor de grote ste den. Vooral de centrumfunctie van de middelgrote gemeen ten richting het platteland wordt vaak onderschat. Het totale verzorgingsgebied bestrijkt vijf miljoen Neder landers. Ruim dertig gemeenten hebben zich inmiddels bij het platform aangesloten. Roermond en Ven ray zijn de enige Limburgse verte genwoordigers. Het platform richt zich op veiligheid, criminali teit, leefbaarheid en ruimtelijke ordening. De middelgrote gemeenten willen meer bestuurlij ke vrijheid en ruimte om geld op een efficiënte manier in te zetten. Er verschijnt ook een boekwerk waarin iedere gemeente zich afzonderlijk presenteert met een eigen onderwerp. Venray heeft voor de kwaliteitsverbetering van het centrum gekozen. "De gemeente wil een grotere aantrek kingskracht waardoor de cen trumfunctie voor wonen, werken en winkelen wordt versterkt", zo staat in de Venrayse bijdrage te lezen. "Het winkelaanbod ligt op een gemiddeld niveau en heeft een regionale verzorgingsfunctie. Maar het mist bepaalde branches en grotere warenhuizen." Ook erkent de gemeente dat er te weinig woningen in het cen trum zijn. Venray moet de kwali teit van haar centrumgebied ver beteren. Dat gaat gebeuren volgens het 'kwaliteitsplan cen trum' dat een ambitieus totaalplan wordt voor noodzakelijke verbe teringen op diverse terreinen. "Zo wil de gemeente een breder aan bod van winkels en consumenten voorzieningen, een betere bereik baarheid en meer woningen voor senioren." Venray erkent dat hier veel geld voor nodig is en dat er tevens-haast geboden is. "Uitstel zou voor de gemeente een zeer ongewenst toekomstbeeld bete kenen: de lokale en regionale functie komt onder een te grote druk te staan." voorheen bij de rondvraag nog wel eens het geval was. Overigens blijft de rondvraag ook in de nieu we opzet bestaan. Van den Hoek vroeg naar huis werkbegeleiding voor leerlingen van het Raayland College. Dit gebeurt op particulier initiatief. "Dat kost wel 350 gulden per maand. Dat is toch niet bereikbaar voor de lage inkomens", stelde het commissielid van Van de Vorle. Emonts zei sympathie te hebben voor zijn vraag.-«"Huis werkbegeleiding hoort in het nieuwe leersysteem niet meer op school thuis. Het is een vrije keus van de ouders of ze hun kinderen hiervan gebruik laten maken. Indien huiswerkbegeleiding noodzakelijk is en de ouders heb ben een laag inkomen dan kan gebruik gemaakt worden van de bijzondere bijstand", legde de onderwijswethouder uit. Een andere vraag ging over de leerplichtadministratie die nog steeds niet op peil is. Emonts: "Dinsdag heeft het college beslo ten een geautomatiseerde leer plichtadministratie aan te schaf fen. En zijn wat technische problemen met de software van de afdeling Sociale Zaken. Maar per ljuli moet dit goed gaan lopen." Van den Hoek had vernomen dat basisschool De Foekepot over mee logodedistes beschikt terwijl de Petrus Bandenschool er slechts een half uur per week gebruik van kan maken. "Er zit een kind van vier jaar op de Petnis Banden- school die al vanaf maart logope die les zou moeten krijgen. Maar die leerling moet nu wachten tot september." Wethouder Emonts verklaarde dat de logopedisten in dienst zijn van de GGD. En dat een leerling op basis van een indi viduele indicatie ervoor in aan merking komt. Hij beloofde te zul len nagaan of er sprake is van een wachtlijst. Ook stelde Van den Hoek een vraag over de ouderbijdrage die per school heel verschillend blijkt te zijn. Variërend van 25 tot 50 gulden per jaar. Volgens Emonts gebeurt dit op vrijwillige basis. Het wordt voorgesteld door de ouderraad en vervolgens goedge keurd door de medezeggen schapsraad. Het geld wórdt gebruikt voor niet-gesubsieérdc activiteiten zoals carnaval en de sinterklaasviering. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Vénray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail'f redaetie@vanclenmunekhof.nl Redactie Rón Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres Telefonisch, "uitsluitend tot vrijdag .17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3