unstwerk De Hersenpan ompleet iet fotoreportage Kunst Cultuur 0 Van de Peel Sawah's en naar de terug EE m tl SI P SSI m SF» m] KRAAI 71 Jemmyn in finale Rally Pack .•SS*"' ixosound in het 'odium Sonorama in Meerlo Sculpturen in kasteel Nijenhuis 4^ Codenaam Torenkraai Mixed-up festival Dingus Hardcore Impact lm i as» Pf?® SF^ïli S I '«toil II (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum u 1-1 voor de buitenposten in Jndonesië Boekrecensie in Peel en Maas EN MAAS Donderdag 13 juni 2002 - Pagina 11 onderdagmiddag 6 juni de fotoreportage ont- d die "De Hersenpan" com- teert. Het kunstwerk van Dag Activiteitencentrum IC) maakt onderdeel uit de internationale manifes- e De Waan op het St. Anna- De foto's laten zien het kunstwerk tot stand omen is. ms ussen de vele internationale stenaars in zorgt "De Hersen- voor een plaatselijke reng, Het kunstwerk is ver- rdigd door ruim veertig bezoe- en medewerkers van het I.Jacqueline Hanssen was als njectbegeleidster de drijvende du achter de totstandkoming het kunstwerk. Zij vond dat DAC, met veel bezoekers met psychiatrische achtergrond, bij de Waan mocht ontbre- "Het DAC was dc eerste club zich spontaan meldde", vertel- Jan Verheijen van projectbu- De Waan donderdagmiddag Ie opening. "We zaten toen in de foyef op het Odapark. ivier of vijf mensen kwamen Ings en hun plan was al hele- klaar. 'eel mensen'vragen ons 'uit land komen die kunste- vervolgde Verheijen. >u, het zijn allemaal mensen heel ver weg geweest zijn. En hebben nu allemaal iets met Hij noemde De Hersen- een fantastische aanvulling op de tentoonstelling. "Hier mogen we heel tróts op zijn. Het kunstwerk blijft ook voor Venray behouden. Want het verhuist str aks mee naar de nieuwe locatie van het DAC", aldus Jan Verhe ijen. Eind 2002, begin 2003 ver kast DAC-Venray van de Bevrij- dingsweg naar de Petrus Bandenschool in de Dr.Poels- straat. "De Hersenpan" zou op de speelplaats voor het schoolge bouw een plaats kunnen krijgen. In oktober 2001 werd op het DAC begonnen met de bouw van het kunstwerk. "We hadden in het begin wel ideeën maar we konden ze eerst nog niet realise ren. Omdat er nog geen zekerheid was over de subsidie", zegt Sjaak Snellen van het DAC. "Toen in januari de subsidie werd toege zegd konden we ook echt aan de slag en de materialen kopen. Op het laatst hebben we nog best in de stress gezeten. We hebben er met z'n allen flink aan moeten trekken om voor de opening van 2 mei klaar te zijn," "De Hersenpan" is een koepel van 2,5 meter hoog en 6 meter breed. Het bestaat uit verschillen de panelen die pas op het St. Annaterrein in elkaar zijn gezet. Met auto en aanhangwagen wer den ze van het DAC naar de nieu we plek gebracht. Belangrijk was dat zoveel moge lijk DAC-bezoekers, op wat voor een manier ook, bij het project betrokken werden. Omdat de koepel uit verschillende losse delen bestaat was dat ook goed mogelijk en konden alle activitei ten binnen het DAC (hout, kera miek, wilgenvlechten, textiel, tekenen en schilderen, computer en fotografie) aan bod komen. Op de prachtige plek op het St. Annaterrein komt het kunstwerk nu goed tot zijn recht. Bezoekers kunnen ook binnenin De Hersen pan lopen waar ze door een luid spreker ook gedichten te horen krijgen. Opvallend is de mensfi guur die uit een dal omhoog 'klimt tegen een keiharde gladde wand. Of de muis op de maan dat gemaakt is door de textielwerk- groep. Het wilgenscherm en de talloze vogels die op en in het kunstwerk te vinden zijn symboli seren de Vrijheid en de natuur. Kreten, geschilderde uitspattin gen, bekraste koperplaten en allerlei vormen van hout en kera miek zijn de hersenspinsels. Jacqueline Hanssen vertelde bij de opening dat de fotoreportage laat zien hoe we van niets tot iets gekomen zijn'. Van dit creatieve proces zijn Samen denken, Samen zijn en Samen werken de drie pij lers. "We hebben vanaf het begin alles op de gevoelige plaat vastge legd. We hebben hieruit een selectie moeten maken want alle foto's tentoonstellen dat ging echt niet", zei Jacqueline Hanssen. "Ons kunstwerk is nu voltooid. De bezoekers van De Waan kun nen nu ook zien hoe De Hersen pan tot stand is gekomen." De fotoreportage is voorzien van teksten en hangt op een groot doek naast het kunstwerk. Op zaterdag 22 juni houdt OJC Niks een talentenjacht onder de naam Rally Pack. Vier geselecteer de bands strijden om gratis studio- tijd in Loco's Low Budget Studio. Bovendien mag de winnaar van Rally Pack het jaarlijkse Nikspack Festival tijdens de septemberker- mis openen. De programmagroep van ojc Niks heeft uit een stapel inzendingen vier finalisten geko zen. De bands Unyx (dance), Dawn (rock). Juice Tigers (dialect-metal) en Jemmyn (poprock) presente ren zich vanaf 19-30 uur aan een deskundige jury. Over de volgor de van spelen wordt op de avond zelf geloot. Unyx is geen onbe kende band in de regio. Deze big beat/dance band timmert al een paar jaar aan de weg door heel Nederland. In het verleden vaak vergeleken met The Prodigy, inmiddels krijgt het gezelschap steeds meer een eigen muzikaal gezicht. Het vijftal Dawn is vorig jaar opgericht en komt uit Boekei. De band speelt rock en heeft onlangs een eerste cd opgeno men. De Juice Tigers bedienen zich van keiharde metal met tek sten in het Horster dialect. Onlangs verscheen hun cd '10 grootste successen' waarop num mers staan als 'Wie kaan werke, kaan ok zoepe' en 'Geej ment oow ennen dikke'. De vierde geselecteerde band voor Rally Pack komt uit Venray en heet Jemmyn. Dit piepjonge gezelschap (gemiddelde leeftijd 17 jaar) maakt stevige popmuziek. OJC Niks is open vanaf 19 30 uur en om 20.30 uur begint de eerste band. Om 00.30 uur zal de jury de winnende band bekend maken. Entree is vijf euro aan de kassa. Voor meer info www.ojcniks.nl of bellen met 077 3983120. Voor de eerste maal zal er op zondag 7 juni het Dingus 'Mixed-up festival' plaatsvin den. Dit is een festival dat verschil lende soorten muziek combi neert, van reggae tot punken van soul tot metal. Dit jaar is er geko zen voor het hardere werk. Men is nog druk bezig met de voorberei dingen, maar één naam kan alvast verklapt worden: Mind of my own. De deuren gaan die dag op en om 15 00 uur, de zaal om 16.30 uur. PEEL EN MAAS een abonnement waard Liefhebbers van een Gabberpar ty kunnen zaterdagavond vanaf 21.00 uur terecht bij Dingus aan de Hoenderstraat 10 voor de zesde aflevering van Hardcore Impact vs. Die-Moon's birthday party. Meewerkende artiesten zijn deze keer Die-Mon, Yessheads, Ruff Ryder, Bassweiler en Deva stator (Bomberhardcore.nl). De entree is vijf euro. Voor meer info: tel. 0478-515754. KEUKENINRICHTING uitsluitend op afspraak, ook 's avonds Het Podium staat zaterdag naf 22,00 uur in het teken a een dixosoundparade. Het ürdt een ouderwets avondje eJ nieten voor jong en oud törbij liedjes die aanzetten jeukende voetjes worden Igebuit om.de dansvloer vol '6 krijgen. Silpididandidododildo heten ze, drie Venrayse jongens die deze tl' hun opwachting maken. - Het balletje begon voor hun te uUi leti doe ze puur voor de lol als soort pauze-act optraden rij ns het Zomaarpop festival in Oirlo. Ze werden dé verrassing van het festival. Na Zomaarpop volgden optredens in verschillen de cafés in Utrecht, Helmond en Tilburg en een optreden op het Zandvoortse strand. De formule die ze brengen is niet vernieuwend maar slaat wel aan. Liedjes van alle lijden, die slechts aan één criterium hoeven te voldoen: uitnodigen tot meebe wegen en mee neurieën, wat eventueel kan leiden tot uitbun dig dansen en meezingen. Hun wortels liggen verankerd in de discotijd. De entree is vrij. In het museum 't Freulekes- huus is van 14 juni tot en met 15 september een tentoonstelling over de politionele acties in voor malig Nederlands Indië (1945- 1951). Deze tentoonstelling toont, de lotgevallen van militairen uit Venray en omgeving die naar Nederlands Indië worden gezon den tijdens de onafhankelijkheids strijd van Indonesië. Onder de Nederlandse troepen waren onge veer 11.000 Limburgse militairen: ruim 200 jongens uit Venray, 50 uit Meerlo-Wanssum, 23 uit Over- loon, 21 uit Broekhuizenvorst, 183 uit Horst en ruim 100 uit de gemeente Bergen. Zij stammen uit de geboortejaren 1925 tot en met 1929 (beroepsmilitairen, kader en oorlogsvrijwilligers kunnen ouder zijn) en verbleven één tot vier jaar in Indonesië. Hun plaatsgenoten probeerden via allerlei acties in het Limburgs thuisfront de con tacten met hen in stand te houden door brieven en informatie te stu ren en later hen te verwelkomen bij hun thuiskomst. Deze tentoon stelling wil stilstaan bij deze perio de cn bij de Venrayse plaatsgeno ten die daarbij betrokken zijn geweest. Op de tentoonstelling zullen vele herinneringen te zien zijn zoals soldatenkleding, reiskis ten, insignes, foto's, brieven en affiches. Ook diverse schilderijen die destijds in serie vervaardigd wer den zullen worden getoond en verschillende souvenirs zoals kris sen, batik-doeken, wajangpoppen en houtsnijwerk. Nadat Zuid-Nederland in het najaar van 1944 was bevrijd van de Duitse bezetting voelden vele jonge mannen zich geroepen mee te helpen aan de beëindiging daarvan en zij melden zich bij de geallieerden aan als oorlogsvrij williger (OVW). Zij wilden tegen Hitler-Duits- land gaan vechten en werden daartoe-rtipgeleid door de Engel sen en Amerikanen, soms in Enge land of zelfs de Verenigde Staten. Al vanaf 1943 werd op deze plaat sen kader opgeleid. De bevrijding verliep voorspoedig zodat slechts weinigen als reguliere troepen werden ingezet. De oorlog in de Stille Zuidzee tegen Japan woed de nog voort en velen gaven zich op om aan de strijd daar deel te nemeh en werden ook daarheen verscheept. Met het inzetten van de atoombom in augustus 1945 capituleerde dc Japanners. De Engelsen, met hulp van de Austra liërs, bezetten een aantal gebie den in Nederlands-Indië, maar de Nederlandse troepen krijgen een landingsverbod en mogen pas in maart 1946 de Engelsen komen aflossen. Daarna wordt er in snel tempo een grote troepenmacht vanuit Nederland naar Indië over gebracht. De Nederlandse troe pen die naar die gebieden onder weg waren werden naar Nederlands-Indië gedirigeerd 0111 daar mee te helpen het normale leven weer op gang te brengen. Japan had aan de Aziatische vol ken laten zien dat hei westen lang niet zo superieur was als men hen had doen willen geloven en zij hadden anti-koloniale bevrijdings bewegingen gestimuleerd en opgeleid. Na de overgave van de Japan ners ontstond er in Nederlands- Indië een machtsvacuüm hetgeen werd ingevuld door de bevrij dingsbeweging onder leiding van Soekarno, communistische en islamitische bewegingen en plun derende benden die onder het mom van bevrijdingsbeweging terreur uitoefenden. In deze situ atie kwamen de Nederlandse OVW-ers terecht en al snel bleek dat er versterking nodig was om de kolonie met zijn rijkdommen te behouden. In Nederland wer den vrijwilligers geworven en werden de eerste dienstplichtigen van het geboortejaar 1925 opge roepen om voor een jaar naar Nederlands-Indië te gaan. De eer ste dekolonisatie-oorlog was een feit. In twee grote militaire acties in 1947 en 1948 werd getracht het tij te keren maar de tijden waren veranderd en ook internationaal was er geen steun meer voor de Nederlandse politiek. De toe stroom van dienstplichtige militai ren werd verspreid over de hele archipel maar het was te laat: Indonesië werd geboren uit de voormalige kolonie Nederlands Indië en in december 1949 teken- 'FRONT LIMBURGS THUISFRONT* o SAMENWERKEND IN NIWINVERBA&SLf de de jonge koningin Juliana de soevereiniteitsoverdracht. De Nederlandse soldaten trokken terug en lieten ruim 6000 doden achter. Ongeveer de helft is gesneuveld en de andere helft is overleden door ziekte of ongeval len. De troepensterkte was in 1948 160.000 militairen. Ook uit Venray en omstreken namen mannen deel aan deze periode uit de geschiedenis, soms als OVW-er, vaak als dienstplichti ge. Zij stammen uit de geboorteja ren 1925 tot en met 1929 en ver bleven één tot vier jaar in Indonesië. Hun plaatsgenoten probeerden via allerlei acties in het Limburgs Thuisfront de con tacten met hen in stand te houden door brieven en informatie te stu ren en later hen te verwelkomen bij hun thuiskomst. De soldaten op hun beurt lieten in plaatselijke kranten advertenties plaatsen met daarin groeten en gelukwensen. Bij hun terugkomst werd hen wei nig gevraagd naar hun ervaringen en als dat wel het geval was bleek het erg moeilijk daar een juist beeld over te geven. Dus werd er maar gezwegen. Nederland was in wederopbouw en er moest gewerkt worden. Nu, na meer dan 50 jaar, zijn de dienstplichti gen al lang gepensioneerd en spe len zij met hun kleinkinderen. En als hun kleinkinderen vragen waar die houten beeldjes op het dressoir vandaan komen, doemen de beelden van Indonesië weer op. Er zullen op de tentoonstel ling mogelijk videobeelden ver toond worden. Sonorama is een multimedia festival dat op 21, 22 en 23 juni voor de eerste keer plaats zal vin den in galerie Pachamama in Meerlo. Op vrijdag vanaf 19-00 uur zul len er doorlopend tentoonstellin gen te zien zijn met ondermeer beelden, installaties, performan ces, foto's, schilderijen, dia's lichaamsomhulsels, kostuums, het eerste zonnewende ritueel, biolo gische snacks en meerdere acts. Op zaterdag is het tweede zon newende ritueel, een doorlopen de tentoonstelling, een perfor mance van Audrey van der Krogt, Play it Heart (gypsy muziek), Los Dancing Queenc, Gothic mode show, sondsystem Baksud uit Frankrijk, diverse dj's en biologi sche snacks. Op zondag is er tot 16.30 uur een kindercircus workshop voor kinderen tussen 7 en 12 jaar en een voorstelling om 12.00 en 15.00 uur. De dj's Joris en Kim zijn er, een doorlopende tentoon stelling, Play it Heart en het derde- zonnewende ritueel. Het doel van de organisatoren van Sonorama is om zoveel moge lijk mensen van alle leeftijden en achtergronden kennis te laten maken met een uitgebreid aantal vormen van kunst. De entree voor één dag bedraagt drie euro en voor alle drie de dagen, inclusief kamperen, zeven euro. Het festi val wordt met een subsidie gesteund door de gemeente Meer lo. Tijdens het festival is er een aparte parkeerplaats en een kam peerterrein waar men van vrijdag avond 19-00 tot zondagavond 18.00 uur terecht kan. Deze zomer sieren 22 hedendaagse sculpturen de tuin van kasteel Het Nijenhuis bij Heino en de Bergkerk Deventer. Ze zijn speciaal voor deze sfeervolle locaties gemaakt door leden van de Nederlandse Kring van Beeld houwers. Een van de deelnemers aan deze tentoonstelling is Erik van Maarschalkerwaard. Hij realiseer de hiervoor het project Pinus Tha- les; de natuur als machine van ver lichting. Tijdens de tentoonstelling Verbeelding dient de natuurlijke omgeving van de tuin rond het kasteel Het Nijen huis als podium voor een ode aan de ontdekking en ontwikkeling van de elektriciteit. De Pinus Thales is een verwij zing naar de boom die verant woordelijk was voor hel ontstaan van een soort hars (barnsteen) waarmee Thales van Milete een belangrijke ontdekking deed in aanloop naar de uitvinding en toe passing van elektriciteit zoals we die nu kennen. Als centraal punt staat de Pinus Thales, een kunst matig gestileerde (naald)boom, tussen natuurlijke soortgenoten. Vanuit dit punt strekt zich een netwerk uit over de nabije omge ving. Het element licht legt een relatie tussen het natuurkundig verschijnsel van elektriciteit en de natuur zelf. In de beeldentuin van het kas teel Het Nijenhuis staan ook een aantal beelden die Jan Bronner maakte voor het Hildebrandmo- nument. Hildebrand; de schrijver van Camera obscura. Camera obscura ook een spel met licht in een donkere ruimte; het omge keerde beeld van de werkelijk heid gevangen door een kleine lichtopening. Licht, tegenwoor dig ook kunstmatig gecreëerd met dank aan de uitvinding van elek triciteit. Voordat men de natuur zo ver had weten te analyseren dacht men nog dat de elektrische en magnetische krachten toe waren te schrijven aan de aether, de plaats waar voorheen de goden verbleven. Echter een hele reeks van wetenschappers en natuur kundigen heeft de geschiedenis het geheim van de elektriciteit prijs doen laten geven en een toe passing voortgebracht zoals we die nu als een vanzelfsprekend onderdeel van ons leven beschou wen. BARNSTEEN Thales van Milete kwam zo n 600 jaar voor Chr. een wonder op het spoor toen hij constateerde dat stukjes barnsteen (in het Grieks electrön'), wanneer zij krachtig gewreven worden, in staat blijken lichte voorwerpen aan te trekken. Juist het feit dat een boom, de Pinus Succinifera, met het tot barnsteen versteende hars aanzet gaf tot de ontdekking van de elektriciteit veel later spreekt tot de verbeelding. Een van de belangrijke momenten uit de ontrafeling van het geheim van het bestaan. Waar in vroegere tij den onbekende manifestaties van de natuur nog werden toege schreven aan de goden weet men steeds meer verschijnselen natuurkundig te verklaren. En het blijft niet bij verklaren; daar waar mogelijk worden de rijkdommen van de natuur door de moderne mens uitgebuit. De natuurlijke omgeving wordt nu vaak gedomi neerd door grootschalige door de mens gecreëerde bouwwerken en netwerken. Toch zal de natuur geheimen blijven herbergen en zijn onze pogingen deze geheel te ontsluieren, te imiteren of te over treffen van een ondergeschikte orde. Uitgeverij Van Holkema Warendorf presenteert de nieuwste triller van de beken de schrijver Ken Follet: Code naam Torenkraai. Follet maak te eerder naam als schrijver van het boek Door het oog van de naald. Het is eind mei 1944 en de geal lieerde invasie op de kust in Nor- mandië kan elke dag beginnen. In het bezette stadje Sainte-Cécile bereidt de plaatselijke verzets groep met hulp van een Britse geheim agente een aanslag voor op het kasteel, waarin het com municatiecentrum van de Duitse troepen is gevestigd. Alle tele foonlijnen moeten uitgeschakeld worden om dadelijk de landings troepen zoveel mogelijk tijd te geven. Deze Britse agente Felicity Clairet, bijgenaamd Flick, is getrouwd met Michel, de leider van het plaatselijke verzet. Wan neer de aanslag op het laatste moment jammerlijk mislukt, weet Felicity ternauwernood te ont snappen en terug te keren in Engeland, waar zij nog een week heeft om een nieuwe groep te for méren en een tweede poging te wagen om het kasteel te ontman telen. Haar enige kans om daar binnen te dringen is door haar groep te vermommen als schoon maaksters. Aan Felicity de taak om vijf vrouwen te recruteren en klaar te stomen voor deze dodelij ke opdracht. Inmiddels heeft Wehrmacht-officier Dieter Franck wraak gezworen en de plaatselij- ke verzetsgroep vastgezet en gemarteld. Wanneer Felicity met haar groep onder de codenaam Torenkraai terugkeert, is de val gezet en begint het spel op leven en dood met de naderende D-day op de achtergrond. Ken Follet is teruggekeerd naar de tijd van zijn meest succesvolle en wereldbe roemde verfilmde boek Eye of the Needie (Door het oog van de naald). En wederom is hij er in geslaagd een bloedstollende roman te schrijven, waarbij hij een waargebeurd, geheim feit uit de Tweede Wereldoorlog mees terlijk weet te vermengen met zijn alom geroemde vertelkunst. Dit boek is ook te koop bij boek handel Van den Munckhof in de 'Grotestraat in Venrav. ISBN: 902698269Q/NUR 337.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11