fonen Venray moet woningen dorpsblaadjes zetten' ivondvierdaagse van start "Niet alle architecten verstaan hun vak" Discotheken belemmeren woningbouw De Gouden Leeuw Rabobank zoekt tijdelijke oplossing voor huisvesting Aanhouding in Rabobank minimalistische badkamer met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voc van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4.482,-. NumetgratiS tegels t.w.v. €300,-* ("of de helft in contanten). De actie loopt tot 1 september 2002. Keijsers-Manders idröme Keizersveld 40, Veway, Te].: (0478) 55 06 70 PEEL EN MAAS - Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redaetie@yandenmunekhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munekhóf Henk Willernssen Bezorging Donderdagmid'dag/avond B ezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17 00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar, j Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en vèrenigingsnieuws: tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. len maas Donderdag 6 juni 2002 - Pagina 3 Er moet een oplossing gevonden worden voor de milieucirkel van twee discot heken aan de Langstraat. Door de hindercirkels van Time en Skihut kan een aantal van de geplande 164 woningen in het plan De Gouden Leeuw niet worden gebouwd. Dat blijkt uit het voorontwerp bestemmingsplan dat vanaf deze week vier weken ter inzage ligt. Gedurende deze periode wordt er ook een inspraakavond georgani seerd. Nog' minder woningen betekent een nog groter verlies op het bestemmingsplan. De gemeente wil in het gebied De Gouden Leeuw een nieuwe woonwijk aanleggen met winkels, kantoren en een grote onder grondse parkeergarage. Op de totale expolitatie van 11., 16 mil joen euro heeft de gemeente al een verlies genomen van 2,72 mil joen euro. Dit verlies is ten laste gebracht van de risicoreserve van het Grondbedrijf. Bovendien is het nog onzeker of Venray wel de gevraagde 1,95 miljoen euro krijgt van de provincie. Deze subsidie was aangevraagd in het kader van het fonds Stads- en dorpsvernieu wing. De provincie wil eerst meer Vervolg voorpagina De Welstandscommissie, een onafhankelijk adviescommissie voor het college van B en W, en de afdeling Bouwen Milieu vra gen zich echter af of de architec ten die uitdaging ook zo gevoeld hebben, aldus Frencken. "Ik zeg het maar recht voor z'n raap: er zijn kansen blijven liggen. Het beeldkwaliteitsplan biedt fantasti sche kansen voor kopers en archi tecten. Maar veel van de ontwer pen die wij ontvangen hebben, voldoen niet aan de gevraagde kwaliteit." Enkele architecten hebben vol gens Frencken alleen de wensen van de kopers gevolgd en te wei nig tegengas gegeven. Ook ver wacht de commissie dat de archi tect een nieuw plan ontwerpt. "De architect had moeten weten: dit kan niet, dit plan krijg je terug en had de bouwers daarvoor moe ten waarschuwen. Op deze manier ga je zowel de gemeente als de kopers met een probleem opzadelen. Het klinkt grof, maar niet alle architecten blijken hun vak te verstaan." Volgens Frencken staat in het beeldkwaliteitsplan duidelijk omschreven wat de architectoni sche en ruimtelijke richtlijnen zijn en "moeten architecten als profes sionals weten wat wel en 'never- nooit' kan". GEEN CONCEPT Theo Beelen, lid van de Wel standscommissie en mede-eige naar van een Eindhovens architec tenbureau, stelde dat er achter het merendeel van de ingediende bouwtekeningen geen duidelijk concept staat. "Het beeldkwali teitsplan geeft een aantal uit gangspunten met handgrepen voor koper en architect, een aan tal zaken waarmee je aan de slag kunt. Maar een doos met wat ver sierselen is nog geen architectuur. Het is de bedoeling dat we een goed herkenbare wijk creëren, waarin punten op elkaar afge stemd zijn die leiden tot een wijk die sfeer uitstraalt. Het beeldkwa liteitsplan spreekt voor zich." Beelen benadrukte dat de Wel standscommissie bij het beoorde len van de plannen geen voorkeur heeft, maar de tekeningen puur op objectieve gronden aan de vastgelegde richtlijnen en het architectonisch idee toetst. "Het is vaak gebeurd dat we een plan ontvingen dat eerder al afgekeurd was, omdat men niet weet hoe verder. Of dat we om een oplossing gevraagd werden. Dat is voor ons vervelend, want wij beoordelen eigenlijk alleen maar. De Welstandscommissie heeft niks te maken met het creë ren van een bouwplan, is geen partij in deze. Maar we hebben ons wel eens laten verleiden...." GEEN VERTROUWEN De pittige uitspraken van Bee len en Frencken waren tegen het zere been van enkele architecten die na de pauze, net als de kogers en enkele vertegenwoordigers van bouwbedrijven, de gelegen heid kregen om hun gal te spu wen. En dus werd nu de gemeen te Venray en vooral de Welstandscommissie in het beklaagdenbankje gedrukt. 'Er is een sfeer ontstaan dat u alles bepaalt', Tedere architect is een professional', 'onze hypo theek loopt gewoon door. Wie betaalt dat', 'beeldkwaliteitsplan te vaag', 'Welstand komt steeds met nieuwe, aanvullende eisen die nergens op slaan', "communi catie is niet naar wens' en ambte naren gemeente missen praktijk ervaring' en 'gedragen zich als God' waren slechts enkele van de, soms emotionele, uitspraken. Maar één ding staat buiten kijf: bouwers, architecten en kopers hebben het vertrouwen in de gemeente Venray en de Wel standscommissie totaal verloren. Vandaar dat Will Coopmans, woordvoerder van de kopers, de vraag stelde 'Hoe nu verder in de toekomst'. "De verwachtingen van de welstand en bewoners wij ken dusdanig af. dat ik me afvraag hoe we snel aan de gang kunnen. Goede communicatie, eenduidige voorschriften, snelle doorlooptij den bij de Welstand. Wij willen zo snel mogelijk onze verwachtingen vertalen naar plannen. Belangrijk is hoe de gemeente naar de rol van de koper kijkt. Wij vragen ons af of we wel als partij worden gezien? Wij willen aan de slag. Er zijn mensen die in februari in hun nieuwe woning willen, die heb ben nu een probleem." Gijs Frencken liet weten dat weten over een financiële transac tie die de gemeente met project ontwikkelaar 3W Vastgoed heeft afgesloten. Deze ontwikkelaar levert een financiële bijdrage van 1,36 miljoen euro. De gemeente heeft dit bedrag buiten de exploi tatie gehouden omdat het anders minder subsdie van de provincie zou krijgen. De hindercirkel rond discothe ken bedraagt 50 meter bij een rus tige woonwijk. Omdat De Gou den Leeuw een gemengde bestemming heeft met wonen, winkels, werk- en verkeersgebie den zou de hindercirkel verkleind kunnen worden tot 30 meter. Maar dan nog moeten een aantal woningen uit het plan geschrapt worden. Nader onderzoek moet uitwijzen of Time en Skihut conti nue dag en nacht in bedrijf zijn. Dat is ook bepalend voor het geluidsniveau. In het vooront werp is nu een bepaling opgeno men dat de woningen pas gebouwd mogen wrorden nadat 'de hinder veroorzakende inrich ting is verdwenen' of 'is aange toond dat er van hinder geen spra ke is'. De directe geluidsoverlast van uit de horecagelegenheid kan met geluidsisolatie bestreden worden. Daarnaast is er nog indirecte geluidsoverlast die wordt veroor zaakt door komende en vertrek kende bezoekers van beide discot heken. De politie heeft vrijdagmiddag een 36-jarige man uit Holthees aangehouden op verdenking van lokaalvredebreuk en verzet bij zijn aanhouding. De man wilde vrijdagmiddag omstreeks vier uur de Rabobank aan het Schouwburgplein niet verlaten, ondanks herhaaldelijk verzoek van het bankpersoneel en van de politie, Toen de politie de. man wilde arresteren, verzette deze zich hevig. De politie wist de man na een korte schermutseling geboeid af te voeren naar het politiebureau. Daar is hij verhoord en is proces verbaal opgemaakt. een achttal plannen onlangs door de Welstandscommissie is goed gekeurd. "Erg verschillende ont werpen, die antwoord geyen op de eisen van het beeldkwaliteits plan. Het kan dus wel. 25 bou wers hebben een plan ingediend, waarvan er twintig zijn getoetst aan het beeldkwaliteitsplan. Acht van die plannen hebben inmid dels de eindstreep gehaald; die mensen zijn in gesprek gebleven met de gemeente. Van de anderen hebben we echter niks meer gehoord. "Die hebben deze bijeenkomst afgewacht", wist Will Coopmans te melden. "Met de hoop op meer duidelijkheid." Veel toezeggingen kon Frenc ken echter niet doen. "Ik zou zeg gen: ga aan de slag met de archi tect. Ook wij zijn natuurlijk behoorlijk geschrokken van de hoeveelheid afgewezen bouw plannen. Hoe dat kan? Dat vragen wij ons ook af. Natuurlijk zullen ook wij het hele proces nauwkeu rig evalueren en nagaan hoe we deze onvrede in de toekomst kun nen voorkomen. Maar bouwen is en blijft een complex en ingewik keld proces." De aanwezigen hadden hun oordeel echter al klaar en legden de schuld bij de Welstandscom missie en de gemeente. "Het beeldkwaliteitsplan is te vaag. Architecten willen duidelijke richtlijnen. Wat kan wel en wat niet, met weinig regels waar je van af kunt wijken. Daar kun je wat mee. De vrijheid van een beeldkwaliteitsplan proef ik niet. Als drievierde van de plannen meerdere keren wordt afgekeurd, wiens schuld zou dat dan zijn? Dit is gewoon minachting van de eigen collega's. Er zijn zelf archi tecten die geen huizen meer teke nen in de gemeente Venray van wege alle problemen. Dan mankeért er toch iets aan de regelgeving of de communicatie", aldus één van de getergde archi tecten. Wethouder Jan Driessen van Stedelijke Beheer, die samen met zijn collega Frits Ruyten (Stedelij ke Ontwikkeling), de bijeenkomst vanaf de zijlijn op de voet volgde, liet de mensen weten dat het 'sig naal duidelijk is overgekomen'. "De verwachtingen van de gemeente, welstand, architecten en kopers matchen niet met elkaar, dat is duidelijk. Dat archi tecten niet meer voor mensen in de gemeente Venray willen teke nen, kunnen we natuurlijk abso luut niet hebben. Ik hoor die ver halen ook, en berust er niet in. In mijn beleving en in die van veel mensen, is de Welstandscommis sie nog steeds een onneembare vesting. Ik had graag gezien dat alle leden van de Welstandscom missie deze avond hadden bijge woond, zodat ze weten wat er onder de burgers leeft. Er blijkt nog heel wat te schorten aan vooral communicatie en duidelij ke richtlijnen, waar bouwers en architecten wat mee kunnen. De klant, in dit geval de bouwer, is koning en daar moet iedereen zich positief voor inzetten, ook een onafhankelijke Welstands commissie. Die mag ook een handreiking doen. Mensen, ga niet bij de pakken neerzitten. Psy chisch en materieel is dit proces een hele belasting, dat begrijp ik. Het is frustrerend om in zo'n pro- cedure te zitten, maar ga aan de slag met uw architect. Vanuit onze collegepositie zeggen Frits Ruyten.en ik dat we erop rekenen dat de procedure snel en positief wordt afgerond."-Waarna een hoopvol applausje van de kopers voor het betoog van Driessen volgde. Jqanisatie verwacht drieduizend wandelaars aaf september gooit en Venray de toewijzing nijj de huurwoningen over andere boeg. Voorwaar- v' ils inkomen of gezin wor- afgeschaft. Ook wordt er onderscheid meer iakt tussen doorstromers ty arters. Dat moet vooral 9 laatste groep meer kan- bieden op de krappe ngmarkt. Iedereen die ïuurwoning wil moet zich taan wel eerst laten irijven voordat op een omende woning gere- '8 rd kan worden. Maandag- id was Ger Verstegen, "j! d woondiensten van en Venray, te gast bij het isradenoverleg. lere veertien dagen ver- nii at de Huiskrant. Hierin adver- Wonen Venray met de laatst iikbare huurwoningen, In de en blijkt het krantje niet bij uur' een in de brievenbus te val- Het wordt slecht verspreid", nvoorzitter Harrie Holtackers. imigen krijgen er wel drie in is en anderen geen." Ger Ver en reageert: "We betalen er ?oor dus de bezorging moet ;oed gebeuren. Maar in het buitengebied is -het inderdaad moeilijker daar kunnen we de ver spreiding niet garanderen." Wonen Venray zet de adverten ties ook op internet waarop ze vaak al een dag eerder verschij nen. De Huiskrant moet op zater dag bezorgd worden. Ad Knapen, van de Veulense dorpsraad, brengt in zijn dorp ook de huis- aan-huis-bladen rond. 'Ik breng ze op zaterdag alleen in de dorps kern rond. De rest krijgt de Huis krant pas op donderdag een week later. Dan breng ik ze samen met de andere bladen rond", erkent hij. Harrie Holtackers stelt voor om de huisadvertenties voortaan ook in de dorpsblaadjes te plaat sen. "Want die worden meestal wel goed bezorgd en gelezen", meent Holtackers. Ger Verstegen nam die suggestie over. De dorpsraadleden vroegen zich af waarom er vaker 'buiten- dorpseri een woning krijgen toe gewezen terwijl er binnen het dorp ook veel vraag naar is. Ver stegen erkende dat 'dit gevoelig ligt in de dorpen Maar Wonen Venray mag nu eenmaal geen onderscheid maken. Met het nieu we systeem, waarbij inschrijving verplicht is, zal dit grotendeels ondervangen worden. Er kwam ook een vraag of huur ders bij wangedrag uit hun huis gezet kunnen worden. Ger Ver stegen vertelde dat dit heel moei lijk is. "Daarover beslist alleen de kantonrechter. Het valt vaak lastig te bewijzen. Meerdere buren moeten over een langere periode regelmatig overlast hebben." Wonen Venray beheert 5.000 huurwoningen in de regio Ven ray. De woningstichting probeert de zogenaamde 'probleemgeval len' zo goed mogelijk te spreiden. "In sommige wijken, of buurten moeten we goed opletten dat de leefbaarheid niet in gevaar komt", aldus Verstegen die twee flats in Veltum als voorbeeld nam. Woningen die in een van beide flats vrijkomen worden niet meer geadverteerd in de Huiskrant.- Wonen Venray voert in plaats hiervan persoonlijke gesprekken met gegadigden. Want de woningstichting wil weten dat de nieuwe huurders daadwerkelijk gemotiveerd zijn. Zij tekenen ook een huurovereenkomst die hen minimaal voor drie jaar bindt. "Aan de andere kant moet ieder een de vrije keuze hebben. Als mensen uit hetzelfde land graag bij elkaar willen wonen dan moet dat kunnen. Want Nederlanders die naar Canada of Australië geë migreerd zijn zitten ook graag bij elkaar. Die hebben ook moeite om te integreren." Er zijn regelmatig klachten van omwonenden dat sommige huur ders hun (voor)tuin niet goed bij houden. Volgens Verstegen maakt het daarbij verschil of de rest van de straat de tuinen ook niet zo goed in orde heeft of dat dit juist wel 'pico bello' is. "We proberen dit eerst altijd met praten op te lossen. Als dit niet helpt dan stap pen we naar de kantonrechter. Dan laten we bijvoorbeeld op kos ten van de huurder de tuin opknappen of wordt hun huur opgezegd." Ook de kerkdorpen krijgen te maken met de komst van asielzoe kers. De gemeente Venray moet een jaarlijks een aantal vluchtin gen onderdak bieden. Verstegen: "Ze worden niet alleen in Venray geplaatst maar ook in de kerkdor pen. Omdat er op de kleinere dor pen weinig voorzieningen zijn komen ze vooral in de grotere dorpen terecht. Want deze men sen beschikken vaak niet over een auto of een ander vervoermiddel." De stank wetgeving heeft de woningbouw in veel dorpen stil gelegd. Het dorpsradenoverleg heeft zijn hoop gevestigd op poli tiek Den Haag. Wellicht dat er dit jaar nog een versoepeling van de wetgeving komt waarbij de cumu latie van stankcirkels wordt afge schaft. Dan kan in Ysselsteyn ook het wooncomplex voor ouderen, met 23 appartementen, gebouwd worden waardoor de doorstro ming weer op gang komt. Op de dorpen blijken senioren- woningen vaker verhuurd te wor den aan mensen die nog geen senior zijn. Volgens Ger Verste gen komt dat omdat er op dat moment geen 55-plussers beschikbaar zijn voor zo'n woning. "We laten de woningen ook niet leeg staan. In zo'n geval komen er ook jongeren voor in aanmerking." Bijkomend pro bleem is dat deze huurders er kunnen blijven wonen zolang ze maar willen. Ze genieten immers huurbescherming. Verstegen: "Mocht er later wel veel vraag naar seniorenwoningen zijn dan kunnen we met de huurders gaan praten of ze niet willen verhui zen. Maar we kunnen niemand dwingen." de Avondvierdaagse Venray en al vijftien jaar actief als vrijwilligster, is de afgelopen weken samen met de overige bestuursleden en tal van vrijwilligers druk in de weer geweest om de organisatie van het populaire wandelevenement ook dit jaar weer tot in de puntjes te verzorgen. Circa 65 vrijwilli gers zijn tijdens de avondvierdaag se van de partij om de deelnemers vanaf 14.30 uur, 5 kilometer vanaf 15.00 uur en 3 kilometer vanaf 15.15 uur. Zondag rond 16.30 uur komen de deelnemers aan in de Helfricht- straat, waar ze zich opstellen voor het défilé dat om 16.45 uur begint. Via de Merseloseweg, Bergweg, Hoenderstraat en de Grotestraat lopen de deelnemers naar het Schouwburgplein, waar ze hun welverdiende medaille in ontvangst kunnen nemen. Deelnemende groepen krijgen een groepsherinnering of eventu eel een beker. Het défilé wordt opgeluisterd door een twaalftal muziekkorpsen uit Venray en omgeving. De organisatie van de Avond vierdaagse Venray vraagt mensen die wonen in de Helfrichstraat en de zijstraten om hun auto zondag middag ergens anders te parke ren. Ouders die hun kinderen naar de startplaats willen brengen, kunnen dit het beste met de fiets doen of de auto op enige afstand parkeren en het laatste stuk te voet afleggen. Op het Hensenius- plein is een grote fietsenstalling. Voor meer informatie kunt u terecht bij mevrouw G. Van Ham- Frederix, Kerkpad 1 in Venray, tel: 583765. De organisatie is gedurende de wandeltijden in de schouwburg bereikbaar, telefoon: 06-10202006. Rabobank Venray Meerlo- Wanssum is op zoek naar een tijdelijk nieuw hoofdkantoor. Omdat het nog wel enkele jaren kan duren voordat de beoogde nieuwbouw op bedrijventerrein Hulst II in gebruik kan worden geno men. Directeur Jan Vinkenvleugel ontkent dat de bank zich op korte termijn gaal vestigen in het flatge bouw van Xerox aan de Maashe- seweg. Deze kantoorflat komt na de ontvlechting van Xerox en Flextronics leeg te staan. Xerox Wil het gebouw verhuren of ver kopen. "Ik heb die geruchten ook gehoord dat wij daar naar toe zou den gaan. Maar daar is nog geen besluit over genomen. Dat is heel ver weg", zegt Vinkenvleugel die wel bevestigt dat de Rabobank hierover contact heeft gehad met Xerox. "We zijn inderdaad op zoek naar een tijdelijk hoofdkan toor. Zodat de medewerkers die nu nog verspreid zitten over Ysselsteyn en Venray bij elkaar gevoegd kunnen worden. Dat zou ons veel voordelen opleveren." In het nieuwe hoofdkantoor brengt de Rabobank de gespeciali seerde adviesdiensten onder. De bank heeft vorig jaar een optie genomen op een kavel van 3 000 m2 op het kantorenpark in de Hulst II. Precies in de hoek van de Henri Dunantstraat en Oirloseweg tegenover het NS-station. Een week later kwam de Rabobank erachter dat deze grond niet in bezit was van de gemeente Ven ray. Eigenaar Moorrees had zijn grond op deze plek verkocht aan projectontwikkelaar Stienstra. Rabobank weet niet precies wat Stienstra daar wil gaan ontwikke len. De bank zou eventueel een andere plaats kunnen krijgen aan de oostzijde van de Hulst II. Maar Vinkenvleugel laat duidelijk door schemeren dat de eerste voorkeur uitgaat naar de locatie die het dichtste bij het NS-station ligt. Omdat de toekomst nog ondui delijk is wil de bank een tussenop lossing zoeken voor haar huisves tingsprobleem. "We zijn ermee bezig en zullen iedere goede mogelijkheid overwegen", Iaat Vinkenvleugel weten. PEEL EN MAAS een abonnement waard De Avondvierdaagse Venray zal ook dit jaar weer vele belangstellenden trekken. en toeschouwers met raad en daad bij te staan. "Veel van de mensen die nu in het bestuur zitten of als vrijwilli ger actief zijn, hebben vroeger zelf aan de avondvierdaagse deel genomen", weet Petra Bistervels. "Zelf heb ik bijvoorbeeld als kind gelopen, en later als leidster met de scouting en als lid van de kegelclub." Lachend: "Ja, de Avondvierdaagse Venray zit bij mij gewoon in het bloed." Naast volwassenen trekken vooral veel jeugdigen donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag de wandelschoenen aan. "Dat is ook het leuke, de spontane reacties van de kinderen, Vooral tijdens het défilé op zondag is het altijd een erg gezellige drukte in het centrum van Venray." Vorig jaar namen aan de Avond vierdaagse Venray circa 2800 deelnemers deel. Verenigingen, scholen, gezinnen, bedrijven, individuen, etc. "Iedereen kan a&n de avondvierdaagse meedoen. Hopelijk mogen we ook dit jaar weer veel deelnemers begroeten, in een gezellige en sportieve sfeer. Ook rekenen we op een warme belangstelling van de Ven- rayse bevolking." PROGRAMMA Donderdag 6 juni, vrijdag 7 juni en zaterdag 8 juni zijn de starttij den als volgt: 15 kilometer vanaf 17.00 uur, 10 kilometer vanaf 17.35 uur, 5 kilometer vanaf 17.45 uur en 3 kilometer vanaf 17.55 uur, Wilt u meedoen, dan kunt u iedere dag voor de start inschrij ven voor één of meerdere dagen. Op zondag 9 juni wordt er 's middags gewandeld. De starttij den zijn dan als volgt: 15 kilome ter vanaf 14.00 uur, 10 kilometer >e Avondvierdaagse Venray - it donderdag (vandaag) van rt. Naar verwachting drie- I izend deelnemers, jong en d, trekken de komende gen de wandelschoenen aan leen afstand van 3, 5, 10 of kilometer af te leggen. De elnemers starten dagelijks naf het Schouwburgplein in Ije Venray. Bistervels, bestuurslid van

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3