amous wint laatste voorronde )nthulling paneeltjes n Castenray Mariaprocessie Oostrum Wim Willemsen overleden Louis Rutten ■40% fUCnST ixe»* Niets! EN Honderddrieëntwintigste jaargang - week 22 - donderdag 30 mei 2002 MAAS Casten ray worden op derdag 6 juni om 19-30 met het nodige ceremo- twee paneeltjes onthuld, innering aan twee tragi- ongevallen in de Tweede eldoorlog. Toen namelijk tten op Castenrays grond- led (door de Duitse bezet- neergeschoten) geallieer- liegtuigen neer, waarbij in al acht bemanningsleden het leven kwamen, plaatsing van de herinne- ipaneeltjes is een initiatief de Stichting Heemkundig )otschap Castenray. De beide leitjes moeten dienen als eer- on aan de gevallenen, maar ns als herinnering aan de gru- kheden van de oorlog, is heel bewust gekozen voor ni, omdat op die datum de leerde invasie op Normandië I ingezet. Hiermee werd een n gemaakt met de bevrijding door de Duitsers bezette eden. de avond van 30 mei 1943 rokken vanaf diverse Engelse velden in totaal 644 geallieer- ommenwerpers, om een aan- Jit te voeren op de Duitse Wuppertal in het gebied. Liefst 1822 ton bom- daalde neer op deze indus- ad. het afwerpen van hun ver gende lading vlogen de bom- iwerpers huiswaarts. Tijdens ■rugvlucht van de 'raid' wer- ze ergens boven Noord- burg aangevallen door vlieg- van het iitjagdgeschwader I van de se basis Venlo. De nachtja- van dit vliegveld werden if medio 1941 naar hun doe- geleid door de radarinstallatie het in het Veulen gelegen ise Kamp. In het luchtgevecht volgde, werd een Lancaster III de basis Waddington in [olnshire (Eng.) door de ise jachtvlieger Ober-Leutnant iter aangeschoten, eigens getuige B. Janssen uit knray kwam het toestel 's hts om circa 01.00 uur bran- «1 naar beneden uit de richting êssum. Op ongeveer driehon- d nieter achter zijn boerderij de huidige Lollebeckweg, 'bij de Castenrayse berg, stort- onfortuinlijke toestel neer. ec bemanningsleden verbrand- jin het toestel, terwijl twee toe inzittenden aan de rand 'het bos in een roggeveld du kwamen. Zij werden pas weken later gevonden. Eén hen heette Holt. Janssen kon hdat naamplaatje nog herinne- pn man, navigator sgt. David Upton, sprong per parachute uit het brandende vliegtuig. Hij werd door de Duitsers gevangen genomen. De parachute is later door Janssen gevonden, die ook nog de twee boordkanonnen aan verzetsmensen overdroeg. Jan Peeters kan zich nog herin neren dat hij een soort telescoop vond met een vlaggetje eraan. Dat was bedoeld als noodsein bij een eventuele landing op zee. "We vonden noodrantsoenen, ze leken erg op snoeptabletten. We heb ben ze meegenomen en opgege ten. We vermoedden dat het toe stel al te laag vloog, om met succes per parachute uit het toe stel te springen. Ze sprongen zich dus gewoon te pletter, omdat ze dat verkozen boven levend in het toestel te verbranden", aldus Peeters. In totaal kwamen bij deze ramp zes bemanningsleden om het leven; de piloot, flying officer Peter Holt (19 jaar), observer sgt. Donald McColl, air gunner sgt. Harry Robinson (21 jaar), air gun ner sgt. Raymond Stoddart (22 jaar), flight engineer sgt. Ivor Tucker (19 jaar) en air gunner sgt. Walter Young (25 jaar). Aanvankelijk werden de slacht offers in Venlo begraven, maar in 1947 werden ze overgebracht naar de Engelse begraafplaats Jonkerbosch in Nijmegen. Ter herinnering aan dit voorval zal een paneeltje geplaatst wor den bij het veldkapelletje op de kruising van de Lollebeekweg en de Oosterbosweg/Meterikseweg. TWEEDE TOESTEL Het tweede toestel dat in Castenray neerstortte, was een Halifax HR 799 bommenwerper van het 35RAF squadron, die op 22 juni 1943 terugkeerde van een aanval op de Duitse plaats Krefeld. Bij helder maanlicht werd hij aangevallen door de Duitse jager van Major Radusch en in brand geschoten. Het toestel, dat afkomstig was van de basis Gravely Hunts in Engeland, kwam om 01.34 uur neer in het buurtschap Valkenberg in Klein Oirlo. Zes van de acht bemanningsleden wisten voor de crash het toestel per parachute te verlaten. De Australiër sgt. H. Krohn (21 jaar) en de Engelsman W.Brown (28 jaar) kwamen hierbij om het leven. Eén lichaam werd in delen direct gevonden en ter plaatse begraven. Het andere ontzielde lichaam werd later gevonden. Volgens de heren Maes en Martens, die vlakbij een boerderij bewoonden, werden ze midden in de nacht opgeschrikt door ont ploffingen en brand rondom de boerderij. Het toestel was bran dend naar beneden gekomen en, nadat het eerst nog twee bommen had afgegooid, op de grond geëxplodeerd. De bommen waren niet ontploft en werden later in een korenveld gevonden op circa 300 meter van de boerde rij van Maes. De zes overlevende beman ningsleden waren: piloot W. Hickson uit Nieuw-Zeeland, A. Hutchinson en J. Graham uit Canada, P. Croft, J. Dowsing en F. Maltas uit Engeland.Van hen wis ten alleen Hickson en Hutchinson uit handen van de Duitsers te blij ven. De overigen werden al spoe dig gevangen genomen. William Hickson, die zijn rech- terlaars verloren wtfs, hield zich schuil onder de brug over de Lollebeek (Lichtenbergweg/Kreuzelweg), terwijl de Duitsers op de brug stonden en lichtkogels afvuurden. Op een kous en een laars zwierf hij door het uitgestrekte land schap, totaal onwetend waar hij zich bevond. Om zijn honger te stillen, at hij rauwe erwten. Ergens in de omgeving van Veulen durfde hij om water te vra gen en vervolgens zwierf hij ver der door een voor hem onbeken de streek. Zo kwam hij na enkele dagen bij de boerderij Eikenhof van de familie Van Staveren in Veulen. In het duister van de avond sloeg de hond aan en moe der Van Staveren, die buiten ging kijken, zag tot haar schrik een man op het erf staan. Toen duide lijk werd dat het een 'Tommie' was, werd hij gastvrij onthaald en later langs een pilotenlijn naar de vrijheid gebracht. Daarna werd de boerderij van Van Staveren in de ontsnappingsroute opgenomen en vonden nog veel geallieerde piloten er een tijdelijke schuil plaats, De laars van piloot Hickson werd gevonden door Piet Martens en is nu in het bezit van A. Péeters uit Broekhuizen. De familie Maes heeft nog de riemen van de para chute en enkele delen van de uit rusting van piloot Hickson. Jan Martens schonk enkele onderde len van de Halifax aan de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Ter herinnering aan de omgeko men bemanningsleden en het neerstorten van hun bommenwer per onthult het genootschap op 6 juni als eerste om 19-30 uur een paneeltje in Klein Oirlo bij de zit bank aan de Valkenberg/Diepeling. Naast enkele toespraken, enig vlagvertoon en een zelfgeschre ven gedicht van een leerling van de basisschool, zal ook het dames- en herenkoor het gebeuren muzi kaal luister bijzetten. De ceremo nie wordt afgesloten met het spe len van de Last Post. Op dinsdag 21 mei is na een verblijf van ruim een half jaar in het verpleeghuis Beukenrode de heer Wim Willemsen (82) overleden. De overledene heeft tijdens zijn leven belangrijke bijdragen geleverd aan de kennis van de historie van Venray. In de loop der jaren heeft hij tal van artikelen over de geschiedenis van Venray geschreven, die in ons'weekblad Peel en Maas zijn gepubliceerd. Medio 2000 heeft de Kring Venray e.o. van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap de pennenvruchten van de heer Willemsen uitgegeven onder de titel Vensters op Venrays Verleden. De in de Achterhoek geboren heer W.JM.Willemsen kwam in 1949 als belastingambtenaar in Venray en was van 1967 t/m 1984 archiefmedewerkcr van de gemeente Venray. Van 1981 tot 1983 was hij de eerste conservator van het Geschied-en Oudheidkundig museum 't Freulekeshuis. Hij richtte diverse tentoonstel lingen in en verzorgde vele rondleidingen in de Grote Kerk Door zijn grote kennis van de geschiedenis van Venray was hij een vraagbaak voor velen, maar vooral voor studenten en scholieren, die hij graag hielp bij het maken van werkstukken over Venray. De heer Willemsen was tevens een groot kenner van de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Ilij was betrokken bij het verzet in het Achterhoekse Gendringen o.m.bij de hulp aan geallieerde piloten. Totdat hij in augustus vorig jaar door een hersenbloeding werd getroffen was hij zeer actief voor het blad The Escape van de voormalige piiotenhelpers. Drieëndertig jaar was hij consul van de Oorlogsgravenstichting. Tijdens zijn verblijf in het verpleeghuis Beukenrode werd hij daarvoor nog geëerd met de Gouden Draagspeld van de Oorlogsgravenstichting. Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON vo.f Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www directgozon.nl In memoriam 'Hij is nét 72 geworden'. Staat op zijn rouwbrief. Louis Rutten is dinsdagmiddag, na een slepende ziekte thuis overleden. Twee dagen na zijn 72e verjaardag. Wie Louis Rutten kent, weet dat deze geboren en getogen Venraynaar geen 'modelburger' was. Als Louis zich ergens voor inspande, dan ging hij er ook voor. Als leraar tijdens zijn werk zaam leven, ais medeoprichter van de PvdA in Venray, als medeo prichter van de Stichting Vredeskerk, als mede-initiatiefne mer van 't Silveren Swaentje, als amateurarcheoloog bij de vele opgravingen in Venray en omge ving en als schrijver van histori sche stukken over Venray van vroeger, Vooral aan die geschied schrijving van Venray wilde hij zijn steentje bijdragen ee heeft hij ook zijn steentje bijgedragen. Vele artikelen over de meest uit eenlopende onderwerpen van het Venray van weleer, verschenen in Peel en Maas en andere bladen. Aan die artikelen gingeiyweken, soms maanden van onderzoek in het gemeentelijk archief vooraf. Wat Louis schreef wist hij ook altijd met stukken te verantwoor den. Hij kon het dan ook absoluut niet hebben als anderen zaken beschreven die historisch gezien niet juist waren. Ook dan klom hij in de pen om via een ingezonden stuk zijn visie op die artikelen te geven en enige historische cor recties aan te brengen. Dat was Louis ten voeten uit. Zijn zorg over het sluiten van de Vredeskerk en de gevolgen daarvan voor het vredesmonu- ment gingen hem na aan het hart. In al die maanden van onzeker heid stond Louis hiervoor op de bres. Zijn inbreng, met de door hem opgerichte archeologische werk groep in Venray, bij de diverse opgravingen in Venray was groot. Als er gegraven mocht worden, dan was Louis erbij. Het kostte hem zelfs bijna zijn leven toen hij onder een zandverschuiving terechtkwam. Hoogtepunt bij die opgravingen was ongetwijfeld de vondst van de gouden fibula (mantelspeld) tijdens de opgravin gen nabij de A73- Deze vondst voegde weer een nieuw hoofd stuk toe aan de Venrayse historie. Voor al zijn inspanningen ont ving Louis een maand geleden nog een koninklijke onderschei- ■ding. Het afgelopen jaar werd het leven van Louis en zijn gezin beïn vloed door een slopende ziekte, die steeds meer terrein won. Terrein dat Louis maar moeilijk wilde prijsgeven. Tot het laatst toe heeft hij, geheel in zijn aard, hiertegen gevochten. Hij heeft het niet kunnen winnen. Louis, we zullen je bijdragen missen. Rust in vrede. Nog kort voor zijn sterven heeft Louis nog een uitgebreid artikel aangedragen over de pest in de Middeleeuwen. De komende weken kunt u in onze krant zijn laatste bijdrage lezen. herinnering aan tragische ongevallen in Tweede Wereldoorlog finalisten De Kans bekend musicalgroep Famous is iar geworden van derde en voorronde van De Kans, de enjacht in de Venrayse iwburg. Famous had speci- ior De Kans een stuk samen- d metrepertoire van de calcomponisten Boublil en nberg. Famous gaat als ekswinnaar met Sanne en en de dansgroep Impuls, innaars van de eerste twee ondën. naar de finale op lag 21 september, ïwburgdirecteur Peter de maakte tevens bekend wie trige twee finalisten zullen liet Venrayse danseresje/zan- je Stephany en de indjumpers uit Deume. Deze e groep uit Deurne, met de «lachte discipline acrojump, vorige week deel aan de laat- oorronde. De vijf finalisten m in september uit wie de laar wordt van de tweede edi- in De Kans. De finale van De krijgt een unieke presenta- [anst Will van den Einden, die atste voorronde aan elkaar te, zullen ook de presentato- <an de twee eerdere voorron- n september present zijn in houwburg Venray. e verschillen tussen de drie entatoren was miniem. De ïry beslist nu na de finale- d wie uiteindelijk de beste mtatie heeft verzorgd", aldus Steverink van de organisatie )e Kans. nis won de derde voorronde In Oostrum werd zondag de Mariaprocessie gehouden. De vie ring begon in de parochiekerk met een feestelijke hoogmis waar in Mgr. E. de Jong, hulpbisschop van het bisdom Roermond, voor ging. Aansluitend trok de grote Mariaprocessie door het dorp. Oostrum is een bekende bede- LAATSTE KANS RESTANT LIJSTEN EN ALBUMS KORTING HlinTTTTTT^^TTKW SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur vaartplaats van Maria. Al meer dan 650 jaar komen bedevaartgangers naar Oostrum voor die bijzondere Mariaverering. Het onstaan van de devotie O.L. Vrouw van Oostrum, behoudenis der kranken, vindt zijn oorsprong in het jaar 1350, toen volgens de legende een land bouwer op zijn vlasakker een klein Mariabeeldje vond. Hij nam Jenniskens^^^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532a645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl het beeldje mee naar huis en beloofde ter plekke een kapel te bouwen als de vlasoogst zou luk ken. De vlasoogst lukte wonder wel en de man kwam zijn belofte na door op zijn akker een kleine kapél te bouwen, waarin hij het beeldje plaatste. Medewerking aan de hoogmis en de processie werd verleend door het Gemengd Koor, koor Harmony, harmonie Sub Matris Tutela en twee gilcles uit Brabant, namelijk het gilde St. Antonius en St. Sebastiaan uit Gemert en het St. Joris Gilde uit Deurne. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15