nieke documentaire ver straatkinderen in io de Janeiro Kunst Cultuur I Harold ISL LENSSEN l «x-straatjongen „io te gast in eerlo Schrijversavond in Theehuis Musicalshow voor De Zonnebloem Doe mee met het Literair Café Toneel in Overloon Expositie Freulekeshuus Sprinters in de bibliotheek De dood van een kroonprins Jiburgerse journalist produceerde video positie lerese haeffers Voorspeelavond (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Win een uniek crimeweekend EN MAAS Donderdag 30 mei 2002 - Pagina 13 |e Braziliaanse miljoénen- o de Janeiro hebben straat- en een eigen videodocu- ire gemaakt over het leven rottenwijken en op straat, jzondere van deze video, I titel 'Kinderen van Rio' is dat de filmbeelden zijn omen door de straatkinde lf terwijl ze zelf de hoofdrol- vullen. York is. De film wordt uit- :|H door de Stichting Sint ius, een organisatie die in ld bewustwordingsactivitei- n fondsacties houdt ten sel K van straatkinderprojec- Rio de Janeiro. •ideo is geproduceerd door erlose journalist René Poels vrijwilliger actiefis bij de lartinusstichting. Het idee iq. film is ontstaan tijdens het andercongres Kids for a edat vorig jaar op initiatief ttCOS West- en Midden-Bra- n drie straatkinderorganisa- i'aaronder Sint Martinus- in Bosch werd gehouden. In der van dit congres stuurde janisatie een kleine videoca- naar Rio de Janeiro met de aan de straatjeugd om hun leven vast te leggen. Belgische ontwikkelings- :r in Rio de Janeiro en vrijwilliger van Sint Marti an Daniels en zijn Braziliaan- auw Athamis Barbosa ston- straatkinderen met raad en bij. De amateur-cineasten en op de bekende en her- ire plaatsen in de stad, zoch- raatkinderen op in parken, bruggen en in het centrum, erug naar hun favela's (krot- ijken), filmden in opvang en vertellen ronduit over Verleden, heden en toe- HOOFDROL igrijpend is ook het filmver van een straatmeisje dat in inale fase verkeerd van AIDS ik na de opnames sterft aan volgen daarvan. Een ander aatkind verhaalt over liet feit :in een rioolput is verkracht, as ten tijde van het filmen ger en spreekt, kijkend naar dikke buik, haar baby toe en het een zonniger loekomst- Idan haar verleden. Bijzon- ook de medewerking aan ideo van Valdo Bonfim (ex- tjongcn, 29 jaar) die een jaar pi door de VN is aangesteld igdambassadeur. Hij was fielijk bij de kindertop in New York om zijn indrukwek kend verhaal te vertellen. Valdo zal samen met Jan Daniels in Til burg aanwezig zijn bij de premiè re van hun film. Het bijzondere van dit project is dat de straatkin deren overwegend zelf de camera hebben bediend én de hoofdrol spelen. Uit hun eigen leven gegre pen. De video is bepaald niet onder gemakkelijke omstandighe den opgenomen. Meer dan eens werd de groep zwarte straatkinde ren door de politie aangehouden, werd het bestelbujsjei helemaal onderste boven gehaald en de camera in beslag genomen. Tegen betaling van een boete (steekpen ningen) kregen de kinderen de camera weer terug. De film is financieel mogelijk geworden dankzij bijdragen van het COS West- en Midden-Brabant, de stichting Sint Martinus, de provin cie Noord-Brabant en een forse subsidie van het NCDO-duurzame wereld (Nationale Commissie voor internationale samenwer- Een vi(ieofilrn xH>er, eri door de straatkinderen van Rio. king en duurzame ontwikkeling), De video is gemonteerd in de stu dio van HVB Media producties VOF in Moergestel. De première van de film is op zondag 2 juni te 16.45 uur in Tilburg. De video kan gratis worden gehuurd voor groepen en scholen die fondswer- vende acties organiseren voor de straatkinderen van Rio de Janeiro. Telefoon Stichting Sint Martinus: 0478698241. logerencentrum Merlin en de Stichting Ontwikkelingssamenwer- ■Meerlo-Wanssum houden vrijdagavond in de soos een bijzondere Inkomst met als gast de 29-jarige ex-staatjongen uit Rio de Janeiro. Jo Bonfim. Hij zal daar zijn levensverhaal vertellen over het leven iraat in de grootstad Rio de Janeiro (Brazilië). Sinds kort is Bonfim Ambassadeur bij de Verenigde Naties in New York. Het verhaal deze Braziliaan wordt onderstreept door de première van èen öfilm die onlangs in Rio de Janeiro is gemaakt door zijn straat- den. De film heet 'Kinderen van Rio' en geeft een aangrijpend Bal over het leven op straat en de gevolgen daarvan. Valdo Bonfim weekend in o.a. Limburg op bezoek op uitnodiging van de Stich- Sint Martinus die in Limburg en Brabant acties houdt voor het Ikinderproject Sao Martinho in Rio de Janeiro. Ook in Venray is deze straatkinderorganisatie elke keren actie gevoerd tijdens o.a. ^vierdaagse en in verschillende basisscholen. Komend weekend tde film Kinderen van RIO namelijk officieel in première tijdens wereldstraattheaterfestival in Tilburg. Valdo is daar een van de fdgasten. De stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wans- i die eerder ook acties voerde voor een meisjeshuis van Sao Mar- o, greep de mogelijkheid met beide handen aan om Valdo naar aio te halen en organiseerde samen met soos Merlin deze bijzonde- fond in het jongerencentrum. Het begint .rond 21.00 uur en is toe- lelijk voor jong en oud laf heden toont de bekende |sc kunstenares, Therese effers haar meest recente Jen in beeldentuin en galerie Lochting in Venray. Meest Uend is de meer dan levens- Iron lady (steen, hout,ijzer), ils het ware de hele beelden- joverziet. Bij de ingang staat nen, een abstract beeld in ;et en marmer. Ook Rosa (gra- heeft en opvallende plaats egen, terwijl het vriendelijke op vanaf de zijlijn toekijkt. Al al de moeite waard om haar nte werk in een rustige en rlijke omgeving te bewonde- Beeldentuin en galerie De hting is gelegen aan de Laag- seweg 16 in Venray en open «terdag en zondag van 13.00 17.30 uur. Telefoon 0478- '173 (ook bezoek op afspraak lelijk). Op maandag 3 juni, aanvang 19 00 uur, wordt er in de aula van het Kunstencentrum Jerusalem een voorspeelavond verzorgd. Deze avond staat in het teken van de dwarsfluit, klarinet, klein koper en de hobo. Leerlingen van Jac Wiermans, Emile Rutten, Geert Jacobs en Piet Opheij ver zorgen deze uitvoering. Zowel kinderen die in januari begonnen zijn, als ook leerlingen die al veel langer ervaring hebben presente ren voor het publiek een spette rende avond. Iedereen is van harte welkom in het Kunstencen trum Jerusalem, Heuvelstraat 4 in Venray. En de toegang is voor iedereen gratis. PEEL EN MAAS een abonnement «n/aard Het Literair Café Venray-regió sluit het jubileumseizoen 2002/2003 op donderdag 30 mei -vanavond- af met een bij zondere schrijversavond in de sfeervolle ambiance van het Theehuis in het Odapark te Ven ray. Te gast is niemand minder dan de 55-jarige schrijfster en dichteres Fleur Bourgonje. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De entree bedraagt acht euro, donateurs krijgen een kor ting van een euro. Muzikaal wordt deze avond op een bij zondere wijze gekleurd. De bekende musicus en componist Nard Reijnders uit Broekhuizen- vorst heeft in korte tijd één gedicht van Fleur Bourgonje op muziek gezet. Nard zal het lied zelf zingen en begeleiden op piano. Fleur Bourgonje was net zo verrast als de organisatie van deze avond toen Nard Reijnders het idee lanceerde. Verder tekent hel duo Loes Vorst en Maren de Boer (piano/zang) uit Venray voor de muzikale omlijs ting met zelf geschreven liedjes. Loes en Maren zijn leerlingen van Hans Kalberg van Muziek school Venray. De Nationale Vereniging De Zonnebloem geeft dit jaar 78 theatervoorstellingen door het hele land voor langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen. Op initiatief van de regionale Zonnebloemafdelingen Venray en Peel en Maas zal de theater show Magie en Musicals op dinsdag 4 juni om 14.00 uur neerstrijken in de Venrayse schouwburg. Musicalster Bill van Dijk en topillusidnisten Christian Farla en Bianca zullen een magische show weggeven, boordevol bekende musicalhits. Hoofdrolspeler Bill van Dijk is bekend van grote musicals als Cyrano de Musical, Evita, Les Miserables en Miss Saigon. Samen met het illusionistenkop pel Christian Farla en Bianca voert hij de toeschouwers van verleden, heden naar toekomst en door een wereld van illusie. Christian Farlo en Bianca won nen lot drie keer toe de eerste prijs bij illusies bij de Neder landse Kampioenschappen Goochelen. Ook afgelopen jaar zijn zij Nederlands kampioen geworden. Deze drie rasartie sten zullen worden bijgestaan door een ballet onder leiding van Lucia Marthas, bekend als choreografe van onder meer de soundmix- en playbackshow. De Zonnebloem organiseert als sinds jaren de Theater Tour nee, steeds met andere artie sten. Voor het eerst is nu ook in Venray een voorstelling. Aanleiding is het 25-jarig bestaan van de regionale afde ling Venray en het 20-jarig bestaan van de regio Peel en Maas. De medewerking van veel vrijwilligers ftiaakt een sluiten de begroting mogelijk. Ten behoeve van een beperkt aantal rolstoelgebonden gasten heeft de gemeente Venray een ontheffing verleend van het par keerverbod op hel Schouwburg plein. Voor in totaal 330 gasten en 170 vrijwilligers belooft deze voorstelling een hoogtepunt van de lustrumviering te wor den. De opgave van deze maand lijkt gemakkelijk: "Dit is mijn land, mijn volk; dit is de ruimte waarin ik wil klinken" maar uit welk gedicht zijn deze regels afkomstig en wie is de auteur ervan. Antwoorden op deze vragen kunt u voor vrijdag 21 juni a.s. stu ren naar het Secretariaat, Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY. Telefoon: 0478-582948. Elke laatste donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poëziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkom stig zijn. Elke maand zijn er zo 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het gedicht. Elke maand wordt ook het klassement gepubliceerd. De uiteindelijke winnaar daarvan wordt tijdens de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehuldigd. Uit reacties, die het Literair Café regelmatig krijgt, blijkt dat velen in Venray-regio de poëzie in deze rubriek lezen en waarderen, ook zon der dat zij aan de wedstrijd meedoen. Zij genieten van de prachtige gedichten die er in de Nederlandstalige literatuur zijn, zonder dat zij een heel jaar lang willen wedijveren om de le plaats. Maar ook wan neer zij wel eens een oplossing weten kunnen zij meedoen en de prijs die beschikbaar gesteld wordt voor incidentele deelnemers verdienen. De stand na de 4e ronde geeft aan dat de dames R. van Daal en R. van Dommelen en de heer J Craghs aan de leiding gaan met 40 punten. Daarna volgen mevrouw L. Colseri en de heer A. Leijssen met 30 pun ten en mevrouw H. van Beek met 20 punten. Het fragment van de aprilopgave was afkomstig uit het gedicht: "Het carillon' van de dezer dagen veelgeprezen Ida Oerhardi. Het oorlogs gedicht uit het jaar 1941 roept het beeld op van mensen met grauwe gezichtendie in hun armoe een vleug van licht ervaren als dé beiaar dier begint te spelen. Het lied uit Valerius gedenkboek laat ook de ik figuur even stilstaan bij het heden: Hij leeft in een geschonden land: een land dat door de Duitsers ons werd ontnomen en waarvan men de waarde in zo'n situatie pas echt beseft. Ida Gerhardt - Het carillon Ik zag de mensen in de straten, hun armoe en hun grauw gezicht, - toen streek er over de gelaten een luisteren, een vleug van licht. Want bovenin de kiokketoren na 't donker-bronzen urenslaan ving, over heel cle stad te horen, de beiaardier te spelen aan. Valerius: - een statig zingen waarin de zware klok bewoog, doorstrooid van lichter sprankelingen, 'Wij slaan het oog tot IJ omhoog.' En één tussen de naamloos velen, gedrongen aan de huizenkant stond ik te luis'tren naar dit spelen dat zong van mijn geschonden land. Dit sprakeloze samenkomen en Hollands licht over de stad - Nooit heb ik wat ons werd ontnomen zo bitter, bitter liefgehad. Vandaag donderdag 30 mei, 20.00 uur, bezoekt Fleur Bourgonje het Literair Café Venray-regio. Plaats van handeling: Theehuis St Odapark. In het kader van de kunstmanifestatie "De Waan" wordt op 29 juni om 20.00 uur in de Schouwburg van Sint Anna "De Hoer en de Moorde naar" opgevoerd door de Volksopera van Amsterdam. Eén unieke loca tie voor een uniek optreden. Donateurs: het nieuwe seizoen staat weer voor de deur. Het program ma is bijna rond. Binnenkort valt het weer bij u in de bus. Noteer alvast: Zondag 1 september in het kader van "de Waan": Annette Heffels in het Theehuis, om 11.30 uur. Maandag 16 september: Jan Wolkers in Venray! Zie nadere aankondigingen Als u donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - minima le bijdrage van 15,90 Euro per jaar - dan krijgt u het programma toege zonden. Als donateur steunt u hiermede de activiteiten van het Ven rayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 15801 RR VENRAY. Telefoon: 0478-582948. Het toneelstuk Trammelant in de achtertuin van het Overloons Toneel gaat zaterdagavond 1 juni om 20.00 uur in première in het openluchttheater De Victorieklef in Overloon. Daarna volgen nog vier voorstellingen op de zondagen 2 en 16 juni en 7 juli en zaterdag 29 juni, telkens om 19.00 uur. Tram melant in de achtertuin is vóór alles een echte kinderkomedie, maar ook een familiebelevenis voor jong en oud, van vier tot tachtig. Het stuk gaat over Leentje, een meisje van twaalf jaar, die bij haar oma komt wonen. Oma heeft een grote tuin, waarin dieren (twee poezen, een kip en een kraai) tot nu toe vrij spel hebben. Midden in de tuin staat een grote appelboom. Leentje sluit vriendschap met de dieren en ze spelen en leven een zomer, een herfst en een winter met elkaar rond de appelboom. Ze zingen en dansen en er is muziek. Een vrolijke boel. Gaandeweg komt de tuin echter vol te liggen met dingen die er niet thuis horen en die het leven van plant en dier bedreigen; de oude motor van vader staat daar te verroesten door niet gebruik; resten van spelen en feesten liggen in de tuin; afval van de verbouwing van Leentjes kamer; huisvuil en dergelijke. Het wordt de beesten teveel als de appelboom niet meer wil bloeien. Zij komen in opstand. Leentje's beroep op hun oude vriendschap haalt niets uit. Mens en dier zijn vij anden van elkaar. De maat is vol! En dan ineens gebeurt er iets en alles loopt goed af. Kaarten zijn nog te koop bij Huize Loon, tijdens kantooruren en bij dumphandel de Papegaai op het Museumplein in Overloon. De Papegaai is op zater dag en zondag de hele dag geo pend. De entree is vijf euro per per soon. Er is plaats voor rolstoelhouders en het theater is voor hen goed bereikbaar. Hoor- toestelgebruikers kunnen geluid en spreken goed verstaan. Openlucht theater de Victorieklef ligt binnen de poorten van het Nationaal Oor- logs- en Verzetsmuseum in Over loon. Parkeergelegenheid is er vol doende op het museumplein. Fietsen kunnen gestald worden rechts naast de hoofdingang van het museum. De ingang van het theater is vanaf de hoofdingang het tweede hek linies, in het dorp vindt u bordjes met het opschrift 'toneel'. Als u deze volgt komt u vanzelf op het museumplein. Mocht de voorstelling door echt slechte weersomstandigheden niet kunnen doorgaan, dan wordt deze verplaatst naar de zaterdag of zon dag erna. In geval van twijfel kimt u informeren op telefoonnummer: 04783)42076 of 04783)41665. 'Van de Peel naar de Sawah's... en terug' is de titel van de expositie die van 14 juni tot en met 15 september 2002 wordt gehouden in museum 't Freulekeshuus in Venray. De officiële opening van deze bijzondere tentoon stelling vindt plaats op vrijdag 14 juni om 17.00 uur in de aula van het Kunstencentrum Jerusalem aan de Eindstraat in Venray. De tentoonstelling toont de lot gevallen van militairen uit Venray en omgeving die vanuit Neder land naar Nederlands-Indië wer den gezonden tijdens de onafhan kelijkheidsstrijd van Indonesië. Onder de Nederlandse troepen waren ongeveer 11.000 Limburg se militairen. Ruim 350 mannen kwamen uit Venray en omgeving. Deze tentoonstelling staat even stil bij deze periode en bij de plaatsgenoten die daarbij betrok ken zijn geweest. Bezoekers kunnen vele herinne ringen aan die tijd zien, zoals sol- datenkleding, reiskisten, insignes, foto's, affiches en corresponden tie met het thuisfront. Ook diver se schilderijen die destijds in serie werden vervaardigd worden getoond, evenals verschillende souvenirs zoals krissen, batik-doe ken, wajangpoppen en houtsnij werk. Het Freulekeshuus is geo pend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Groepen op afspraak. U vindt 't Freulekeshuus aan de Eindstraat 8 in Venray, tel. 0478-583880 of via internet: info@museumvenray.nl De nieuwe sprinters zijn nu al een verhaal apart. U hoeft niet meer lang te wachten voordat u de nieuwste uitgaven van boeken in de bibliotheek kunt lenen. Actuele titels hebben we tegenwoordig razendsnel in huis. Op de sprinter- lijst staan momenteel de volgende titels: Jean M. Auel - Een vuurplaats in steen, Majgull Axelsson - Augu sta's huis, Robert Goddard - Verbo den te lezen. Kristien Hemme- rechts - Donderdagmiddag. Halfvier, Marek van der Jagt - Gstaad 95-98, Stephen King - Het geheim van de Buick, Henning Mankell - Dwaalsporen, Liza Marldund - Para dijs, Ruth Rendell - Verborgen nala tenschap, Maria Stahlie - De lijfarts, Minette Walters - Niemandsland. Van al deze titels heeft de biblio theek meerdere exemplaren in huis. De sprinters worden uitge leend voor twee weken tegen het speciale tarief van 1,15 euro. De sprinterlijst wisselt regelmatig van samenstelling. Na circa drie a vier maanden worden de sprinterboe- ken in de normale collectie van de bibliotheek opgenomen. Wist u overigens dat u in de bibliotheek ook terecht kimt voor de aankoop van de landelijk te gebruiken VW- IRIS cheque, de eigen Venrayse bibliotheek cadeaubon, afgeschre ven boeken en voor de aankoop van Lemniscaat posters. U heeft de keuze uit verschillende posters waarop afdrukken uit populaire kinderboeken staan, zoals Woeste Willem of Kleine Beer. Erg leuk voor het verfraaien van de kinder kamer en altijd leuk om cadeau te geven. Alle belangrijke informatie over de bibliotheek Venray vindt u op hun website. Surf eens naar www.obvenray.nl voor alle infor matie. Heeft u vragen, opmerkin gen of ideeën over zaken die betrekking hebben op de biblio theek Venray dan kunt u deze via e- mail aan ons kenbaar maken. Het e- mail adres is: obvenray@ obvenray.nl. De bibli otheek is geopend dinsdag-donder dag van 11-18 uur, vrijdag van 11- 21 uur en op zaterdag van 11-14 uur. /k uitsli ook 'i KEUKENINRICHTING uitsluitend op afspraak, s avonds Uitgeverij De Bezige Bij pre senteert de crème de la crime: een misdaadroman van een spectaculair schrijverscollec tief: Henk Apotheker, René Appel, Ina Bouman, Rinus Fer- dinandusse, Maarten 't Hart, Roel Janssen, Lydia Rood, Tomas Ross, Felix Thijssen en Peter de Zwaan. Maar wie schreef welk hoofd stuk van deze zinderende mis daadroman? De dood van een kroonprins is een thriller van de beste Nederlandse misdaadau teurs, die zich afspeelt in de wereld van politiek, corruptie en leugens. Bert Zoutkamp heeft zich opgewerkt tot kroonprins en partij-ideoloog van de Partij van de Arbeid. Na zijn succesvolle burgemeesterschap van Rotter dam wordt hij minister van Bin nenlandse zaken. Een ontploffing op zijn jacht bij een tochtje op de Waddenzee maakt echter een abrupt en dramatisch einde aan zijn opzienbarende en ook turbu lente loopbaan. Journalist Joop Meijer begint op verzoek van een uitgever aan een biografie van deze markante politicus. Allengs merkt hij dat de dood van Zout kamp omgeven is met een aantal raadselachtige aspecten. Tien top- auteurs ontrafelen in tien hoofd stukken stap voor stap de raadsels en geheimen in deze unieke, dynamische en uiterst verrassen de thriller. Eén mysterie bleef: wie schreef welk hoofdstuk? Doe mee en win een crimeweekend naar Engeland van Agatha Produkties. Bovendien verloot De Bezige Bij 25 door alle auteurs gesigneerde exemplaren van De dood van een kroonprins. Stuur uw antwoord voor 20 juni 2002 naar Uitgeverij De bezige Bij, onder vermelding van De dood van een kroonprins, Postbus 751894, 1070 AD Amsterdam. Mailen kan ook: info@debezige- bij.nl. De winnaar wordt op 30 juni 2002 bekendgemaakt op www.dedoodvaneenkroonprins.n 1. Kijk voor de spelregels van de prijsvraag op de folder binnen of op www.dedoodvaneenkroon prins.n!.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13