Homo sapiens of homo zappiens? chief zorg Venray oet beter Vrijwillige Thuishulp Noord-Limburg Dagblad gaat samenwerken met vroegere concurrent Officiële opening Zoo Pare Overloon Sensatie op Wielen Onderzoek en debat over duurzame energie Stimulering innovatiebeleid ^fibliekskrant politie de brievenbus Subsidie tweetalig onderwijs Schutterij in de prijzen Website streektaal in gebruik EN MAAS Donderdag 30 mei 2002 - Pagina 11 archiefinspectie van de icie Limburg heeft tij- een bezoek aan de inte Venray een aantal ;en in de archiefzorg istateerd. Dat blijkt uit jpportage van de inspec tor de gemeente Venray ien de conclusies van het a'ii rzoek niet als een verras- lol,! Dit is een bevestiging j |c reeds ingeslagen weg verbetering van de elzorg', aldus de gemeen- Ici nho gemeente Venray heeft bij e,sluitvorming omtrent de nigingsoperatie KEERpunt diiefzorg noodgedwongen crki. gemeente is in het kader van rijking van de organisatie Ij gestart met het in beeld en van de knelpunten. 'De ttage van de inspectie ligt de noodzaak om de jsatic op onderdelen te her- pit is voor het college van B aanleiding om reeds voorge- tn verbeteringen met betrek king tol de archiefzorg de komen de jaren te realiseren', zegt de gemeente. De maatregelen hebben betrek king op de uitbreiding van het aantal medewerkers dat noodza kelijk is voor het op niveau bren gen van de archiefzorg, het vast stellen van uitvoeringsrichtlijnen, inventarisatie en openbaarmaking van de oude archiefbestanden, het vaststellen van een calamitei ten- en noodplan, de selectie van digitale bestanden die voor bewa ring in aanmerking komen en overleggen met omliggende gemeenten over samenwerking met betrekking tot de archiefzorg. Aan enkele maatregelen wordt reeds gewerkt of ze worden spoe dig opgepakt, De knelpunten met betrekking tot de archiefbewaar plaatsen en archiefopslag worden meegenomen in het huisvestings plan van de gemeente. Met deze maatregelen hoopt de gemeente Venray d,e komende jaren de archiefzorg op het wettelijk gewenste niveau te brengen. jrd- en Midden-Limburg wordt veiliger i^tde jaarcijfers 2001 van de ■lie Limburg-Noord blijkt spet de goede kant op gaat i Dord- en Midden-Limburg, meer blauw op straat, zichtbare aanwezigheid de y gebiedsmentoren, brede samenwerking partners en maatschappe- dienstverleners en jiirlijk de medewerking de burgers zelf. rder zijn er minder woning- ikx-n en minder autodiefstal- jcpleegd, is er een daling in mn t a 1 zi e ke n h u i sge wo n d e n teruglopend aantal meldin- lan vernielingen en vandalis- it de politie Limburg-Noord jzorgen baart, is het aantal landelingen en bedreigingen c forse toename van het aan- odelijke verkeersongevallen, ïl jaarverslag van het politie- js Limburg-Noord met deze jog veel meer andere gege- iis vrijdag 24 mei door korps- erdcr Schrijen aan het Regio- College aangeboden, n populaire versie van het lerslag staat in de publieks- I 'De Balans 2001die komen- l'eek huis aan huis in Noord- Ilidden-Limburg wordt ver- id. Korpschef Van Baarle pre- cerde tijdens het Regionaal igeDe Balans 2001. li het de algelopen jaren veili- geworden blijkt ook uit een ilkingsonderzoek - Politiemo- f genaamd - dat begin 2001 :rde inwoners van Noord- en len-Limburg is uitgevoerd. De ;ers voelen zich veiliger dan jaar geleden. Het totaal aan- angifies ligt al vier jaar stabiel de 30.000 en bestaat yoor 40% uit fietsdiefstallen en (■inbraken. Een overzicht van :sultaten in 2001 ten opzichte het referentiejaar 1998: inginbraken (-16%), diefstal- motorvoertuigen (-29%), atroof (+31 dodelijke ver- rsongevallen (+41%), zieleen- gewonden (-8%), drugsover- (+16%), vernieling (-4%), eca-overlast (-19%), alcohol- Irijven in het verkeer (-15%), reigiiigen 48%), mishande- m (+19%) WONINGINBRAKEN ei aantal woninginbraken in ird- en Midden-Limburg is in jaar tijd gedaald naar het laag- in Nederland. De poli- jheeft in samenwerking met leenten preventieprojecten [czet die de risico's op diefstal de woning moeten verkleinen. project Keurmerk Veilig 'nen is zo n initiatief. Het aan- autodiefstallen loopt terug, het 'tal aangehouden verdachten ft ongeveer gelijk. VERKEER Hei aantal verkeersongevallen leisel is hel afgelopen jaar in iord- en Midden-Limburg afge ven. Ondanks deze afname 1 er meer mensen omgekomen het verkeer. Door middel van I integrale project 'Samen min- wordt voortdurend aandacht steed aan de verhoging van de ikeersveiligheid. In 2001 werd start met de voorbereidingen *>r een Verkeershandhavings- hi| dat onlangs officieel van in is gegaan, GEWELD De politie Limburg-Noord ;edt consequent en streng op geweld, mishandeling of dreiging met geweld op straat, ft'districten zetten in de week- Kls extra eenheden in om het gaansgeweld verder terug te Igen of te voorkomen. Het "tal aangiften van bedreiging en mandeling is toegenomen. Een tl van de gemelde bedreigingen "lt plaats in de relationele sfeer. Door intensief samen te werken met bureau Jeugdzorg, RIAGG en Raad van de Kinderbe scherming doet de politie er alles aan om problemen vroegtijdig te signaleren en in te grijpen. STRAATROOF In de stedelijke gebieden Roer mond en Venlo is het aantal straat roven de laatste jaren gestegen. Eind 2000 werd in samenwerking met de gemeente in Roermond gestart met de projectmatige aan pak van straatroof. In 2001 werd van de 63 Roermondse straatro ven meer dan 20% opgelost. Ana lyses geven aan dat er geen speci fieke risicoplaatsen of -tijdstippen voor straatroven zijn. Daders gaan vaak heel impulsief te werk en realiseren zich niet wat ze slacht offers aandoen. Straatrovers zijn vaak jongeren tussen de 14 en 20 jaar die nog niet eerder in aanra king zijn geweest met de politie, Het aantal gevallen van straatroof vertoonde de afgelopen jaren een stijging. In 2001 is er regiobreed sprake van een lichte daling ten opzichte van 2000. DRUGS Door meer eigen waarnemin gen van drugsincidenten is er sprake van een explosieve stijging van hel aantal geregistreerde inci denten. Het niveau van overlast over de hele regio gemeten blijft acceptabel. De eerste resultaten van het integrale project Hektor in Venlo mogen er zijn (zie verder het jaarverslag). Het aantal overlastmeldingen met betrekking tot uitgaansgele genheden en horeca is voor het vierde jaar achtereen gedaald. Dit is onder andere het gevolg van een intensievere controle door gemeenten en politie. CRIMINALITEIT In de strijd tegen de zware georganiseerde criminaliteitsvorm heeft de politie Limburg-Noord diverse onderzoeken verricht. Er werd een organisatie opgerold die zich met vrouwenhandel bezig hield waarbij privéclubs zijn gesloten. Tevens heeft de politie acht kortlopende onderzoeken naar ware criminaliteit uitgeT voerd, zoals de ontmanteling van een XTC-laboratorium in Maas- bracht. De zestien onderzoeken naar middelzware criminaliteit gingen met name over drugshan del. In totaal zijn er veertig ver dachten gearresteerd en in 2001 werd er ruim drie miljoen gulden aan crimineel verworven gelden ontnomen. SAMENWERKING In het voorwoord van het jaar verslag wijst korpsbeheerder Sch rijen op de ingrijpende gebeurte nissen in de Nederlandse samenleving die ook een weerslag hebben gehad op de politie Lim burg-Noord. Hierbij valt te den ken aan de MKZ-crisis in het voor jaar, de invoering van de euro rond de jaarwisseling en natuur lijk de nasleep van de ramp op 11 september in Amerika. "Voor ons korps heeft dit geleid tot extra inspanningen om de vei ligheid in de regio en soms ook daarbuiten in stand te houden. Daarnaast is ons korps erin geslaagd om te voldoen aan de eigen taakstelling met hel oog op de zorg voor een veilig en leef baar Limburg-Noord", aldus Sch rijen. In de publiekskrant schrijft korpschef Van Baarle aan de inwoners van Noord- en Midden- Limburg dat veiligheid een pro duct van samenwerking is. "Uw signalen zijn voor ons heel belang rijk. Ondanks het feit dat de poli tie niet in staat is alle problemen aan te pakken en op te lossen, werken wij gemotiveerd aan de veiligheid in uw buurt" Seminar Serviceclub Ronde Tafel 160 Venray-Horst Als vroeger een klant trouw was, was dat een teken dat hij tevreden was. Als nu een klant trouw is, is dat een teken dat hij gebrek heeft aan beter. Ofwel: de homo sapiens wordt homo zappiens. Op donder dag 27 juni houdt de Service club Ronde Tafel l60 Venray- Horst in de Schouwburg Venray een seminar met als onderwerp 'homo sapiens of homo zappiens?' De consument van vandaag werkt sneller, leeft sneller, neemt sneller beslissingen dan de consu ment van vroeger. Maar wat hij vooral doet is sneller switchen. En niet alleen van TV-zender, maar ook van bijvoorbeeld een politie ke partij, van leverancier en van merk. Dit heeft grote gevolgen voor de wijze waarop de consu ment dient te worden benaderd. Het 'segmenteren' van markten in groepen afnemers zoals dat vroe ger gebeurde is onmogelijk geworden. Politicus en voormalig minister van landbouw en visserij Gerrit Braks vertelt wat dit consumen tengedrag betekent voor de poli tiek.. Ook politieke partijen kun nen niet langer steunen op een 'traditionele' kiezersachterban. Zodra er een beter alternatief voor handen komt, is de eens zo trouwe kiezer verdwenen. De gevolgen hiervan voeren zelfs door tot de staatsinrichting toe. De traditionele rol die de land bouw in Nederland ooit had, is voorgoed verdwenen. Vanuit zijn rol als voormalig minister van landbouw en visserij zal Braks aangeven wat de ruimte voor landbouw, voedsel en groen zal zijn nu de consument van homo sapiens verandert in homo zap piens. Als retaildeskundige zal Dave Janssen, directeur van Channel- Panel en voormalig lid van de Raad van Bestuur van het Vendex- concern, branches, consumenten en koopgedrag vergelijken. Via een wervelwind van nationale en internationale (straat)beelden geeft hij u inzicht in het consu mentengedrag van vandaag en trekt hij zijn confronterende con clusies. Een betoog dat minstens even dynamisch is als de heden daagse consument zelf. Ook deze avond wordt weer een tafelavond zoals u dat inmiddels gewend bent. En dat betekent een avond vol informatie en humor, waar over nog lang nagepraat zal wor den. Het programma begint om 19-30 uur met de ontvangst, het seminar begint om 20.00 uur. Met de opbrengst van het seminar ondersteunt de Ronde Tafel het project Kind en veiligheid in de gemeente Venray. Serviceclub Ronde Tafel 160 Venray-Horst is een serviceclub voor jongeren die inzicht wilien verschaffen in de wijze waarop anderen zich, zowel persoonlijk als in beroep, ontplooien en die elkaar willen stimuleren bij de ontwikkeling van de eigen per soonlijkheid. Ook het bevorderen van onderlinge en van internatio nale vriendschap en wederzijds begrip behoort tot de doelstellin gen van de Ronde Tafel. Daar naast stelt de Ronde Tafel zich ten doel het besef bij haar leden te versterken dat ieder op zijn eigen wijze de gemeenschap behoort te dienen. Vanuit deze gedachte ver richt de Ronde Tafel servicepro jecten voor minderbedeelden in de wereld. Kaarten a 50 euro per persoon zijn te bestellen bij alle leden van de Ronde Tafel 16Ó Venray-Horst, of bij Thijs Jenniskens, telefoon (0478)532633 of 06-53317369. De naam van de Praktische Vrij willige Thuishulp is veranderd in Vrijwillige Thuishulp. De oude naam. Praktische Vrijwillige Thuishulp, kan het idee opwek ken dat er ook praktische zaken, zoals huishoudelijke taken, wor den uitgevoerd door de vrijwilli gers. Dit is echter niet het geval. De Vrijwillige Thuishulp biedt geen verzorgende of huishoudelij ke hulp. Om verwarring in de toe komst te voorkomen, is aan het begin van dil jaar landelijk beslo ten om de naam te veranderen in Vrijwillige Thuishulp. Ter ere van de nieuwe naam overhandigde de heer Rambags, directeur van Stichting Thuiszorg Noord-Limburg, een taart aan Lia Oostdam en Vera Jacobs, de coör dinatoren van de Vrijwillige Thuishulp. Tévens werd bij deze gelegenheid stilgestaan bij het elf jarig bestaan van de Vrijwillige Thuishulp Noord-Limburg. De Vrijwillige Thuishulp Noord-Lim burg is ondergebracht bij Stich ting Thuiszorg Noord-Limburg in Venray. Het is één van de projec ten van de subsidieregeling Coör dinatie Vrijwillige Thuishulp en Mantelzorgondersteuning (CVTM). De Vrijwillige Thuishulp biedt met name oppashulp, aan wezigheidshulp of gezelschap aan chronisch zieken, hulpbehoeven de ouderen, mensen met een ver standelijk en/of lichamelijke beperking en hun vaste verzor gers, ook wel mantelzorgers genoemd. De hulp wordt gegeven door een vaste vrijwilliger. Dagblad De Limburger gaat ver regaand samenwerken met 'de huidige concurrent Limburgs Dag blad. Deze samenwerking zal voor 1 juli 2006 zo'n 55 arbeidsplaat sen op de redactie van beide kran ten kosten. Er vallen geen gedwongen ontslagen. Dat heb ben de redacteuren van Dagblad De Limburger en het Limburgs Dagblad woensdag te horen gekregen van hun directie tijdens speciale bijeenkomsten in De Baarlose Schutterij Sint Antonius en Sint Petrus Baarlo heeft afgelopen zondag hel Bondsschuttersfeest van de Schut- tersbond Juliana gewonnen, dat georganiseerd werd door de Schutterij Ons Genoegen Sieben- gewald. In de finale versloeg de Baarlose vereniging Sint Martinus uit Tegelen en Sint Barbara uit Reuver. Schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan viel op de volgende onderdelen in de prijzen: mooiste geheel in militair uniform: 2. 't Zandakker Venray; Beste houding in militair uniform: 2. 't Zandak ker Venray; Beste vanddeldrager in militair uniform: 3. 't Zandak ker Venray; Mooiste koningspaar; 2. 't Zandakker Venray; Modelste sappeurs: 2. 't Zandakker Venray. Beste tamboermaitre: 1. 't Zandak ker Venray; Beste muziekkorps in de optocht: 1. 't Zandakker Ven ray; Beste muziekkorps op het ter rein: 1. '1 Zandakker Venray (met promotie); Mooiste marketent ster: 3. 't. Zandakker Venray. Solis ten: 1. Bianca v. Dorrestein 't Zan dakker Venray. Ook werd er deze dag gestreden om het Bondsko- ningsschap van de Schuttersbond Juliana. Uiteindelijk was het na 62 schoten Jac Absil van Sint Lamber- tus uit Helden, welke zich tot. de nieuwe Koning wist te schieten. Voor de venrayse schutterij kwam Harry van Dorrestein in actie. Urmond en Heerlen. Voor zover bekend heeft de samenwerking geen negatieve gevolgen voor de regio-redactie Venray. De regio redacties blijven op sterkte. Naar verluidt komt in de toekomst het vertrouwde regiokatern van Dag blad voor Noord-Limburg terug. Het eerste deel van de krant brengt dan het landelijke nieuws en het tweede katern is puur regio. De inhoud van de twee kranten wordt straks bijna hetzelf de, de titels zijn anders. In totaal werken thans ruim 250 redacteu ren bij de twee kranten. De samenwerking is wenselijk om een vuist te maken tegen de lan delijke tendens van afkalving van het abonneebestand bij regionale dagbladen. De dubbele redacties van o.a. binnen/buitenland, sport, economie en algemeen zullen str aks per onderdeel elk één redac tie vormen. Op die plekken ver vallen functies. Dagblad De Limburger is de fusiekrant die enkele jaren geleden ontstond na een fusie tussen het vertrouwde Dagblad voor Noord-Limburg en De Limburger. Deze twee kranten maakten toen deel uit van het VNU-concern. Korte tijd later werd de nieuwe krant Dagblad De Limburger ondergebracht bij het Telegraafconcern. Bij dat concern zat het Limburgs Dagblad al. Ove rigens werkt de redactie van Dag blad De Limburger volstrekt zelf standig en zijn er geen redactionele samenwerkingsver banden met De Telegraaf. Fase I van de ontwikkeling van het Zoo Pare Overloon wordt binnenkort afgerond, zodat op woensdag 19 juni 2002 'de natuurlijkste zoo van Nederland' officieel kan wor den geopend. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst spre ken naast burgemeester Odi Bouwmans van de gemeente Boxmeer ook drs. Wolters (directeur van het Zoo Pare) en J. Martens (voorzitter van de dorpsraad in Overloon) een openingswoordje. Het officiële programma begint om 14.00 uur. Na de openings handeling maken de genodigden een wandeling door het Zoo Pare en wonen ze een roofvogel- en imkerdemonstratie bij. Daarna verzorgt theater Apekop een optreden. Zoo Pare Overloon gaat nog verder met het ontwikkelen en uitbreiden van het park. Er is grond aangekocht, vijf hectare in totaal, die in de toekomst bij het park wordt betrokken. Het aankomend jaar wordt het ooievaarsgebied uitgebreid naar 3000 vierkante meter. Uiteindelijk wordt hier een groep van onge veer twintig volwassen dieren gehuisvest. De jongen die in de toekomst worden geboren, krij gen de mogelijkheid om in de winterperiode naar het zuiden te trekken. Er wordt een groter oehoever- blijf gebouwd naast het sneeuwui- lenverblijf. In de maand augustus staat Zoo Pare Overloon geheel in het teken van vlinders; er worden allerlei activiteiten en acties omtrent vlin ders georganiseerd in deze perio de. Gedurende het hoogseizoen geeft een valkenier weer roofvo- geldemonstraties in het Zoo Pare, waarbij veel interactie met het publiek zal plaatsvinden. Gedeputeerde Martin Eurlings van Limburg heeft in de Statenzaal van het Gouvernement de websi te van de streektaal www.lim burgsedialecten. nl officieel in gebruik genomen. Dit gebeurde tijdens het symposium 't Is neet allein 'n kwestie van gedold. Tij dens dit symposium in het Gou vernement stond de vraag cen traal 'Wie haje veer 't Limburgs good aan de gank?' ofwel: hoe houden we het Limburgs levend? De nieuwe website is opgesteld in het Limburgs én het Nederlands. Op de website staat niet alleen informatie over het werk van de Raod veur 't Limburgs en de poli tieke inspanningen voor behoud van de Limburgse taal. Er zijn ook informatieve en speelse bladzij den op te vinden. Zo staat er bij voorbeeld een handleidinkje op over hoe men Limburgers aan hun taal kan herkennen als spre ker van een bepaald plaatselijk dialect ('Sherlock Holmes in 't Limburgs'). Op meerdere pagina's van de site kunnen surfers hun berichten over het Limburgs en het culturele leven in Limburg achterlaten. Big Foots bij autobedrijf van Haren Op het terrein van Autobedrijf van Haren in Venray is komend weekend onder het motto Sensa tie op Wielen een Big Foot show te zien. Op zaterdag 1 juni is de voorstelling van 19-30 tot 20.45 uur en op zondag 2 juni van 15.30 tot 16.45 uur, Het programma wordt verzorgd door de Traber- groep. U ziet onder andere acro batiek met auto's en motoren, auto-koprollen, demonstraties van verschillende autocrashes en de spectaculaire Big Foot, die met een gewicht van meerdere ton nen auto's tot postzegels verplet tert. Chef van de groep Hansi Tra- ber, is recordhouder in het rijden op twee wielen over een afstand van 159 km met een maximum snelheid van 118 km per/uur. Johnny Traber is junior-kampioen motorspringen over auto's. Hij is begonnen op zijn vijfde en is nu op zijn vierentwintigste één van de besten van Europa. Dominik Lagrin is autocrash-specialist en volgde zijn opleiding aan de Ecole de Cascadceur in Parijs. En niet te vergten de j.onste stuntman Mar cel Traber, negen jaar oud. De dertigjarige ervaring van de groep garandeert de veiligheid voor het publiek en voor de artiesten. Gedeputeerde Staten hebben besloten te starten met een onderzoek naar de mogelijk heden om in Limburg energie duurzaam op te wekken. Van de vele mogelijkheden (wind energie, waterkracht, zonne- energie en de inzet van bio massa) kent elke opwek- kingsvorm kansen, bedreigin gen en randvoorwaarden. GS willen inzicht hierin hebben om te kunnen beoordelen welke combinatie van opwek- kingsvormen moeten worden ingezet om de al eerder vastge stelde beleids-doelstellingen op het gebied van duurzame energie te realiseren. In het POL en in de Uitvoerings nota energiebesparing en duurza me energie is als onderdeel van het provinciale klimaatbeleid een doelstelling opgenomen om te komen tot 10%. duurzame energie in Limburg in 2020, met een tus sendoelstelling van 5% in 2010, Er is door de Provincie nog geen nadere uitwerking gegeven op welke wijze deze doelstelling gerealiseerd zal worden. In beide beleidsdocumenten wordt aange kondigd dat er een onderzoek zal worden uitgevoerd dat aangeeft met welke mix van verschillende duurzame energievormen de doel stelling zo efficiënt mogelijk kan worden bereikt. Gedeputeerde Staten willen de inspanningen, haalbaarheid en de consequenties van de mix door denken voordat ze tot besluitvor ming te komen. Dat denken moet niet beperkt blijven. Daarom wil len GS in het voorjaar van 2003 hierover een debat voeren met vertegenwoordigers van maat schappelijke groeperingen en bestuurders uit Limburg. De uit komsten van de studie en het debat zullen wórden meegeno men in de nadere aanvulling van het provinciale klimaatbeleid. Ook tijdens deze uitwerking zal het overleg met andere partijen een belangrijke plaats innemen. Om de gewenste sturing te krij gen zal de beleidsuitwerking onder leiding staan van een stuur- .groep voorgezeten door milieuge deputeerde Margot Hofman-Ruij- De provincie Limburg heeft bij de Europese Commissie (EC) een voorstel ingediend voor een subsidie voor inno vatiebeleid. Door mee te doen met dit programma wordt de rol van kennis en innovatie van de regionale economie van Limburg versterkt. Met het totale programma is een bedrag gemoeid van 1,25 mil joen euro. Als de aanvraag wordt goedgekeurd, kan het programma begin 2003 star ten. Het programma heeft een looptijd van twee jaar. Het programma Innovatieve Acties' (IA) geeft voor een deel invulling aan het in februari 2002 door Provinciale Staten vastgestel de innovatiebeleid 'RIS-LIM- BURG.NL'. De Europese Commis sie (EC) streeft naar vergroting van het concurrentievermogen van de Europese economie. Daar om stimuleert zij op regionaal niveau activiteiten (zogenaamde Innovatieve Acties (IA)) die bijdra gen aan voorbereidingen van de overgang naar een kennisecono mie en kennismaatschappij. Bij innovatieve acties krijgen regio's gelegenheid om te experimente ren met geavanceerdere ideeën die buiten het gebruikelijke pro gramma's vallen. Innovatieve acties spelen zo een rol in het ver kennen van de toekomstige koers van regionaal beleid. In februari 2002 hebben Provinciale Staten (PS) het Limburgse innovatiebe leid vastgesteld. Doel hiervan is het gebruik van kennis in het Lim burgse bedrijfsleven te stimuleren om zo het innovatieve vermogen (én de concurrentiekracht) duur zaam te verhogen. Het ingediende programma loopt van januari 2003 tot en met december 2004. De gevraagde EFRO'' bijdrage bedraagt 625.000 euro. De pro vincie heeft reeds 325.000 euro gereserveerd. LIOF en Syntens dragen respectievelijk 100.000 euro en 75.000 euro bij. Het res- tant (125.000 euro) komt voor rekening van overige intermediai- ren, kennisinstellingen en bedrij ven. Eind dit jaar wordt uitsluitsel van de Europese Commissie ver wacht. Bij goedkeuring kunnen begin 2003 concrete projecten bij de provincie ingediend wor den. Gedeputeerde Staten hebben subsidie toegekend voor de stimulering van tweetalig onderwijs. In het project 'Euregionalisering van de alge mene vorming en voorberei ding van de arbeidsmarkt' zul len leerlingen van het Valuascollege in Venlo en de 'stadtische Gesamtschule' in het Duitse Krefeld tweetalig onderwijs krijgen. Met het project is een investering gemoeid van 1,2 miljoen euro. Daarvan is ruim 612.000 euro afkomstig uit Europese midde len (zogeheten Interreg-mid- delen). Het project is een ini tiatief van de Kamer van Koophandel Noord- Limburg en de Stadt Krefeld. De twee scholen in de regio's Noord-Limburg en Niederrhein van de Eurcgio Rijn Maas Noord willen door intensieve samenwer king de taalvaardigheid en het euregionale bewustzijn van de jeugd ontwikkelen. Het blijkt dat op het gebied van arbeidsmarkt problematiek mensen niet geprik keld worden om naar het buiten land te pendelen. Dat komt onder meer door de verschillen in taal en cultuur. Door onderwijs aan te bieden in het Nederlands en het Duits wordt een bijdrage geleverd aan het versterken van de grens overschrijdende arbeidsmarkt. Naast het geven van tweetalig onderwijs in de scholen is de opzet van het project dat er ook stageplekken aan de andere kant van de grens worden gecreëerd met name in de sectoren zorg en logistiek. Verder gaat het onder meer om het ontwikkelen van bruikbaar lesmateriaal en het ont wikkelen en uitwisselen van leer middelen. Het Valuascollege is inmiddels gestart met tweetalig onderwijs in het VWO. Het is de bedoeling dat dit volgend school jaar ook op VMBO-niveau gebeurt. In Krefeld gaat het tweetalig onderwijs ook komend schooljaar van start. Het project loopt tot en met 30 november 2007. In 2004 is een tussentijdse evaluatie.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11