Brukske prachtige wijk Harold LENSSEN Tweede fase vernieuwing Oranjebuurt 200 kiesgerechtigden nodig voor referendum ijkplatform akkoord met vrij sluitingsuur Geen onteigening grond git De Peel et weg nerdisco iger in Steeg Piet Hermans zegt wijkplatform vaarwel ff ff Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? KEUKENINRICHTING Eddy Cornelissen Nederlands kampioen Prinses Marijkestraat nog voor de zomervakantie opgeknapt Kolbert Jack Bodywarmer Pantalon agt i en maas Donderdag 25 april 2002 - Pagina 5 college van B en W van nieente Venray heeft »n de vrije sluitingstij- ior de horeca op te in de algemene plaat verordening (APV). Wél Ie gemeente samen met litie harder optreden om jrlast binnen te perken iden. en proeftijd van een jaar je gemeente Venray inge- niet een vrij sluitingsuur orecabedrijven 'Op grond auto-, motor- en kartcir- De Peel mag niet op de locatie blijven. Dit is iomst van het bestuur- iverleg tussen de Inspec tor Volkshuisvesting, lelijke Ordening en (hygiëne (VROM), de ente Venray en de pro- Limburg. bestuurders zijn tijdens een komst in Maastricht tot de jsie gekomen dat de ligging ft circuit aan de Bakelsedijk l crav het niet mogelijk maakt V it circuit op die plek te lega- (.Het circuit ligt namelijk in ólogische hoofdstructuur en de provinciale ecologi- structuur (PES), drie overheden erkennen ötaansrecht van de sport, tijn ook van mening dat een cdie niet in de ecologische lur ligt op de lange termijn ite oplossing is voor het dr il zijn gebruikers. Zij hebben dan ook gezamenlijk ver- zich in tc zetten bij het zoe- aar een alternatieve locatie, L, orkeur in Noord-Limburg, teerste alternatief dat onder- gaat worden is een combi- net een circuit voor indy- Voor dit plan worden al ijf! vestigingsmogelijkheden :l)t, Etil BV in Maastricht zal dracht van initiatiefnemer w sen een onderzoek uitvoe- naarbij wordt uitgegaan van latsing van het circuit De ,00 op of nabij een indycarcir- Gedurende een nader te len overgangsperiode mag' circuit onder strikte voor den nog blijven functione- tienerdisco in uitgaans- Irum De Steeg voorziet in grote behoefte. Dat is vol de gemeente Venray eken uit een evaluatie die Jings met alle betrokken 'jen werd gehouden. Door [emeente is daarom beslo et langer (naar verwachting eind 2002, met uitzonde van de zomervakantie) te gaan met de disco in |teeg in Leunen. [nieente, politie, dorpsraad n, Synthese en Van Dijk, de aar van De Steeg, hebben april de eerste maanden van nerdisco geëvalueerd. Con- van de evaluatie is volgens meente dat de tienerdisco 'deld ongeveer tweehon- ibezoekers lelt, met een linde tendens. De politie ateert dat in Leunen zelf plijks iets van deze activiteit jrken is. Bezoekers komen an al fietsend in grote groe- of worden afgehaald en tht door de ouders. Overlast tens de gemeente niet waar- informatie blijkt volgens de |nte dat het aantal bezoe- n de jeugdsozen stabiel is. ïnerdisco vormt klaarblijke- :n goede aanvulling in het d'.uldus de gemeente. Wél n de bezoekers van de disco iter sluitingsuur wensen en •n ze graag alcohol willen ?n, maar in verband met de lijke voorschriften voor doelgroep zal de gemeente y niet aan deze wens tege- komen. 'de renovatie en verbouwing OJC Dingus (Hoenderstraat 2) zal de tienerdisco in dit 'worden ondergebracht. Als lg van een nog niet afgeron- iridische procedure kan de (g| lcente nog niet over dit pand chikken. Tot het moment dat f procedure achter de rug is, 122) ut volgens de gemeente nood- jongen uitgeweken te wor- oenfnaar andere locaties. Door de kanden zijnde nieuwbouw- Men voor De Steeg (op Busi- spark De Hulst) kan van de l'j accommodatie slechts tij- ik gebruik worden gemaakt. .Stee8 in Leunen zal na de ver- Kll'g gesloten worden. Ver tilt wordt dat in de loop van '2 duidelijkheid komt waar de nerdisco in 2003 onderge- lc'it zal worden. 2fEEL EN MAAS W abonnement waard van de inmiddels opgedane erva ringen kan, ook al zijn die ervarin gen niet onverdeeld positief, tot een permanent vrij sluitingsuur worden gekomen', aldus de gemeente Venray. Uit de evaluatie van de proef blijkt dat van de politie en Horeca Venray het vrije sluitingsuur mag worden voortgezet. Want er heb ben zich geen grote vechtpartijen meer voorgedaan en de vervoers problemen, die er na de vaste slui tingstijd van 02.00 uur wel waren, zijn nu grotendeels opgelost. Het wijkplatform Centrum, dat begin dit jaar nog tegen het vrije sluitingsuur ageerde, heeft na overleg met politie en gemeente ook ingestemd met het vrije slui tingsuur, ondanks 29 klachten van omwonenden. Wél wil het wijkplatform dat gemeente en politie harder gaan optreden tegen (geluids)overlast. De gehele nacht zijn er nu men sen op straat, waar je elk half uur wakker van wordt, aldus het wijk platform. "Onder voorwaarden gaan we akkoord met vrije slui tingsuren", zegt secretaris Tineke Lamers van het wijkplatform, "We zijn er weliswaar geen voorstan der van maar we kunnen het toch niet tegenhouden." Het wijkplatfofm wil dat er 's nachts meer politietoezicht komt op straat. Ook moeten de winkel wagentjes in de weekenden bin nen worden gezet. Er moeten taxistandplaatsen komen waar taxi's niet meer met een lopende motor wachten op klandizie. Bovendien wil het wijkplatform dat bij regelmatige klachten er maatregelen worden genomen tegen de betreffende horeca ondernemers. Zij zouden zich na het veroorzaken van overlast weer moeten houden aan de oude sluitingsuren. Uit de evaluatie van het proef jaar blijkt dat het totaal aantal mel dingen van overlast (zoals geweld, vandalisme of dronken schap) in Venray-centrum is ver minderd van 569 naar 452. Alleen het aantal klachten over lawaai nam toe van 25 naar 48 meldin gen. "De wijk Brukske is een prachtige wijk om in te wonen. Natuurlijk doen er zich hier net als in andere wij ken negatieve zaken voor, maar het is niet juist om Brukske altijd maar weer in een kwaad daglicht te stellen. Want de laatste jaren is er ont zettend veel in positieve zin verbeterd." Het zijn de duidelijke woorden van Piet Hermans, scheidend voorzitter van het wijkplatform Brukske, die maar wat trots is op 'zijn' wijk. De in Horst-America geboren en getogen Hermans kwam in 1975 in de.Luitstraat in Venray wonen en was op 11-11- 1994 één van de medeoprichters van het wijkplatform Brukske. "Bijna acht jaar ben ik nu voorzit ter van het wijkplatform, dat bestaat uit vertegenwoordigers van diverse belangengroepen uit de wijk. Straten, wijkcentrum, scholen, winkelcentrum, emanci- patiegroep vrouwen, noem maar op. Deze vertegenwoordigers moeten een zo breed mogelijke afspiegeling van de bewoners van de wijk Brukske vormen, zodat het wijkplatform haar functie als spreekbuis naar bijvoorbeeld de Piet Hermans"Negatieve imago van Brukske is niet terecht" gemeente toe goed kan vervul len." De aanleg van de aarden wal en geluidswerende maatregelen langs de Henri Dunantstraat, het wijkgebouw, het huiskamerpro ject Do It voor jongeren, de loca tie van de moskee en de komst van de stadswachten passeren onder andere de revue. "Als wijk platform hebben we de laatste jaren flink aan de weg getimmerd. De realisatie van de aarden wal heeft ons hijvoorbeeld bloed, zweet en tranen gekost, maar we zijn trots op het resultaat. Datzelf de geldt voor de introductie van de stadswachten, een plan dat door ons is opgepikt en een posi tief vervolg heeft gekregen. Een stadswacht moet in onze ogen eigenlijk een verlengstuk zijn van de dorpsagent van vroeger die iedereen bij naam en gezicht kent. Gelukkig worden de taken van de stadswachten steeds ver der uitgebreid, een positieve ont wikkeling. En zo zijn er nog tal van zaken te noemen waarmee we de afgelopen jaren bezig zijn geweest. Ja, we proberen zoveel mogelijk met de tijd mee te gaan en houden nieuwe ontwikkelin gen scherp in de gaten." IMAGO Streven naar een beter imago van de wijk Brukske is in de afge lopen jaren een van de speerpun ten van het wijkplatform geweest. "Uit recente onderzoeken blijkt dat de bewoners van Brukske juist erg tevreden zijn over hun wonin gen en het woonklimaat in de wijk. Vaak wordt echter het tegendeel beweerd. Maar goed nieuws is vaak geen nieuws. Dat stoort me mateloos in de bericht geving in de media." Binnenkort wordt ook de face lift van circa 430; woningen in de wijk, een initiatief van Wonen Venray, afgerond. Tot grote tevre denheid van Piet Hermans. "Nieu we daken, nieuwe kozijnen, gara gedeuren per straat in dezelfde kleur. Ja, de wijk komt er werke lijk schitterend uit te zien." Toch maakt Hermans, mede werker Financiën bij de gemeente Venray, zich ook zorgen over de toekomst van de wijk. De gemeente Venray is name lijk van plan om het wijkbeheer voor een groot deel te gaan decentraliseren, waardoor het takenpakket van onder andere de vrijwilligers van het wijkplatform volgens de scheidend voorzitter enorm wordt uitgebreid. "De gemeente zal voldoende geld en mensen moeten facilite- ren om dit beleid goed gestalte te kunnen geven. Als er bijvoorbeeld minder uren voor professionele krachten, zoals de mensen van Synthese, worden gefaciliteerd, zie ik de toekomst van alle wijken somber in. Vrijwilligers willen best wat vrije tijd in bijvoorbeeld een wijkplatform steken, maar moeten niet gedwongen worden om alleen de kar te trekken. De gemeente moet voldoende facili teiten. in de vorm van geld en per soneel, voor het wijkbeheer bie den en daar heb ik behoorlijke zorgen over. Het zou jammer zijn als al die dingen die in de loop der jaren met zorg en inspanning opgebouwd zijn, teniet worden gedaan." Piet Hermans, die door per soonlijke omstandigheden afscheid neemt, krijgt op vrijdag 26 april van 19.00 tot 20.30 uur van het wijkplatform Brukske een receptie aangeboden in wijkcen trum De Kiosk. Belangstellenden zijn van harte welkom. voor prijzen en meer informatie: I Stayerhofweg 2B 5861 EJ Wanssum I Tel. 0478-53 90 20Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak BOSCH irrrrra mm SIEMENS Pelgrim Eddy Cornelissen uit Heide is afgelopen vrijdag bij de beroepen- manifestatie in Vlissingen Neder lands kampioen installatietech niek geworden. Cornelissen is werkzaam bij Keijsers-Manders Installatietechniek BV in Yssel- steyn en volgde zijn opleiding bij het ROI Zuid-Oost Roermond, gecombineerd met het Ter AA Helmond. In een zeer korte tijd heeft hij zich geschoold tot een ware vakman in de installatietech niek. PEEL EN MAAS een abonnement waard Vanaf dit jaar kunnen bur gers door middel van een refe rendum een besluit van het gemeentebestuur proberen ongedaan maken. Het is een nieuw middel om burgers meer invloed te geven op de politiek. Indien minstens 200 kiesgerechtigde Venraynaren hiervoor een verzoek indie nen dat wordt er een referen dum, of volksstemming, gehouden. Het verzoek moet later nog worden ondersteund 2.015 personen. Per 1 januari 2002 is de Tijdelij ke Referendumwet in werking getreden. De enige mogelijkheid die gemeenten momenteel heb ben is een correctief raadgevend referendum. Raadgevend bete kent dat het referendum op initia tief van de bevolking plaatsvindt. Dit in tegenstelling tot 'raadple gend' waarbij het initiatief van de overheid uitgaat. Correctief houdt in dat het referendum achteraf gebeurt, nadat de lokale overheid een besluit heeft genomen. Indien de uitslag van het referendum negatief is dan moet het gemeen tebestuur zijn beslissing herover wegen. Een negatieve referendu muitslag is echter niet bindend. De gemeenteraad is alleen ver plicht opnieuw te bekijken of de wet of de verordening er wel moet komen. De nieuwe wet biedt burgers de kans zich rechtstreeks uit te spreken over bepaalde onderwer pen. Het is de voorloper van een correctief bindend referendum dat over een paar jaar zal worden ingevoerd. De uitslag hiervan is wel bindend maar eerst dient het parlement hiervoor nog een wijzi ging van de Grondwet door te voeren. De gemeente maakt eerst bekend dat een besluit of verorde ning referendabel is. Burgers kuil- nen dan binnen drie weken een verzoek indienen om een referen dum te houden. In de hoop de overheidsbeslissing weer onge daan te maken. In de gemeente Venray dienen minimaal 200 per sonen zo'n verzoek in te dienen. Zij moeten daarvoor persoonlijk op het gemeentehuis verschijnen. Daarna volgt een periode van zes weken waarin ondersteu ningsverklaringen kunnen wor den ingediend. Dit moet minstens 7% van het aantal kiesgerechtig den zijn. Bij de raadsverkiezingen van 6 maart werden 28.797 kie zers opgeroepen. Dit betekent dat 2.015 Venraynaren het verzoek dienen te ondersteunen. Dit kan ook schriftelijk, gebeuren. Gedu rende deze zes weken zullen medewerkers van de afdeling Publieksdiensten zittingen hou den in de gemeenschapshuizen in de dorpen. Is ook dit aantal gehaald dat is het referendum onherroepelijk geworden. Binnen een week stelt het college van B en W de datum vast waarop de volksstemming wordt gehouden. Dit is altijd op een woensdag en het moet bin nen vier maanden plaatsvinden. De stemming die volgt is verge lijkbaar met de gang van zaken bij de verkiezingen. De oproepkaar ten worden verzonden, de 22 stembureaus worden voor een dag geopend (van 7.30 tot 21.00 uur) en de stemmachines worden hiervoor gebruikt. De kiezers kunnen voor of tegen een besluit stemmen. Voor waarde is dat de meerderheid die tegenstemt minstens 30% van het aantal kiesgerechtigden moet zijn. Voor Venray betekent dit mini maal 8.639 kiezers (30% van 28.797). De totale kosten voor hét hou den van een referendum worden geschat op 62.000 euro. PEEL EN MAAS een abonnement waard Asielzoekerscentrum komt er dit jaar niet meer II ff De gemeente gaat niet over tot grondonteigening om de komst van een asielzoekers centrum (AZC) mogelijk te maken. "Dat is niet aan de orde. Er wordt nog steeds onderhandeld met de grondei genaren. Maar dat heeft nog geen resultaat opgeleverd", zo laat een woordvoerster van de gemeente weten. De gemeente bevestigt dat wel licht andere gebieden in de aan komende nieuwbouwwijk De Bra bander onteigend gaan worden. Maar dat zou niets van doen heb ben met het AZC. Precies een jaar geleden ging de gemeente akkoord met de wens van de buurtbewoners voor een AZC op een aaneengesloten locatie in De Brabander. Sindsdien werd het stil. De grondeigenaren en de gemeente kunnen het maar niet eens worden over de grondprijs. Om de zaak vlot te trekken heeft ook het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zich met de kwestie bemoeid. Zij onderhan delt eveneens met de perceeleige naren over huur of koop van de benodigde grond. In januari 2001 nam de gemeenteraad het besluit om voor vijf jaar een AZC op te richten voor 375 asielzoekers in stacaravans. De opening was gepland voor oktober 2001. Later werd die datum opgeschoven naar juli 2002. Maar het is nu al zeker dat de opening van het AZC dit jaar niet meer haalbaar is. Dat wordt op zijn vroegst het voorjaar van 2003- Want de procedure rond aanvraag van de bouwver gunning vergt al drie maanden terwijl voor de bouw een half jaar moet worden uitgetrokken. Bovendien kunnen ingediende bezwaren nog voor vertraging zorgen. Het heeft even geduurd maar begin juni krijgt de grote opknapbeurt van de Oranje- buurt een vervolg. Alle straten worden voorzien van nieuwe beklinkering, riolering, straat verlichting en groen. De Prin ses Marijkestraat komt als eer ste aan de beurt. Van 10 juni tot 19 juli wordt er aan de straat gewerkt. Na de bouwvakvakantie, vanaf 12 augustus, tot ongeveer 15 november worden de Prinses Mar grietstraat, Prinses Irenestraat en een stuk van de Prins Bernhard- straat onder handen genomen. De andere straten staan pas na 2002 op de planning. Er is een lang tra ject aan vooraf gegaan voordat de straten daadwerkelijk worden opengebroken en de sterk verou derde asfaltering kan worden ver wijderd. De gemeente wil de bewoners steeds actiever betrek ken bij de werkzaamheden in hun straat. Zo is er anderhalf jaar gele den in de Oranjebuurt een klank bordgroep opgericht waarin alle straten vertegenwoordigd zijn. Keuzes die gemeenteambtenaren vroeger zelf maakten worden nu aan de bewoners overgelaten. Zo'n proces vergt meer tijd maar er ontstaat wel een groter draag vlak voor de herinrichtingsplan nen. Donderdag tijdens een informa tieavond in De Witte Hoeve bleek dat toch niet iedereen tevreden was. Enkele bewoners uit de Prin ses Margrietstraat vonden dat er te weinig parkeervakken zouden komen. "De mensen gaan dan hun auto's op de groenstroken parkeren." Ambtenaar Patrick Schoenmakers hoefde nu niet zelf het antwoord te geven maar ver wees de bewoners door naar de klankbordgroep. Mevrouw Van Grinsven, die namens de Prinses Margrietstraat in de klankbord groep zit, pakte dé handschoen op. "We moeten snel een keer bij elkaar komen om te praten over de verdeling van de parkeervak ken en het groen." Van Grinsven merkte wel öp, alhoewel het toch goed bekend gemaakt was, dat er geen straatbewoners bij haar had den aangeklopt. "Ik ben toen zelf een aantal huizen afgegaan om te vragen wat ze ervan vonden. Voor aanvang van de bijeen komst en tijdens de pauze ston den de zeventig buurtbewoners in groepjes om de tekeningen heen. Er werd druk gediscus sieerd over de bomen, de parkeer plaatsen en het groen. Opvallend was dat mensen elkaar corrigeer den. "We moeten keuzes maken. Als we daar een parkeerplaats bij maken dan krijgen we nog min der groen", zo ging een discussie. Voorheen was het vaak een 'strijd' tussen gemeente en bewo ners. Met de intrede van het 'interactief besturen' met zijn klankbordgroepen overtuigen de burgers elkaar. De straten in de Oranjebuurt krijgen een grote facelift. In plaats van asfalt komt er beklinkering en de trottoirs en de straatverlichting worden geheel vernieuwd. Er' komt een gescheiden rioolsys teem. Het vuile huishoudelijk alValwater verdwijnt in het riool. Terwijl het schone hemelwater vanaf de straten via poreuze bui zen rechtstreeks in het grondwa ter terecht komt. Dit vergt wel enige discipline van de burgers. Want teveel hondendrollen, vuur werk", rommel of milieu-onvrien delijk autowassen op straat kun nen de bodem verontreinigen. Nassauplein en Kolkweg zijn aan gewezen plekken voor HUS (hon den uitlaat stroken). Als de proef met HUS-stroken in Brukske en Veltum geëvalueerd is dan wordt beslist of er hier ook komen. Ook de gemeente moet zijn steentje bijdragen. Er wordt geen zout meer gestrooid en chemische onkruidbestrijding is uit den boze. De straten worden voorzien van bordjes met de opdruk 'hemelwaterinfiltratiegebied'. De meeste bomen blijven gehandhaafd. Er worden zeventig bomen bijgeplant en enkele beu kenhagen worden aangelegd. Het plein langs de Prins Bernhard- straat, tussen Oranjestraat en Kolkweg, wordt in 2003 aange legd als een speelterrein met nieu we speeltoestellen. Veel bewoners klagen over het toenemende autoverkeer in de Oranjebuurt dat vooral door sluip- verkeer veroorzaakt wordt. Met de herinirichtig van de straten moet hieraan een einde komen. Zo worden de Prinses Irenestraat en de Prinses Beaxtrixtraat afge sloten van alle autoverkeer vanaf de Oude Oostrumseweg. Deze straat is straks ook niet meer bereikbaar vanaf de Julianasingel. De Prinses Marijkestraat en Prin ses Margriestraat krijgen eenrich tingsverkeer. De Marijkestraat mag dan alleen nog vanaf de Prins Bernhardstraat ingereden wor den. De rijrichting in de Margriet straat wordt precies andersom. Alleen auto's vanuit de Oude Oos trumseweg mogen de straat nog in. Ook op de Prins Bernhard straat komt, net voorbij de krui sing met de Kolkweg, een obsta kel waardoor auto's er niet meer door kunnen. Van Sinten, die een bedrijf heeft in de Prinses Marijke straat, vreesde dat zijn straat niet voor de bouwvakantie klaar zal zijn. "Want de aannemer werkt maar met met twee of drie men sen in de straat. Dan duurt het veel langer en hebben we meer overlast." Patrick Schoenmakers vertelde dat hij niet het werk van de aannemer kan regelen. "Maar hij moet zich wel houden aan de termijnen die wij stellen. Want anders staat er een boete op." NORMAAL 89,- NU €59,95 blouson NORMAAL 59,3 NU 39,95 sportieve NORMAAL 27,50 NU 19,95 katoenen NORMAAL 45,- NU 29,95 I Ikorte mouw p stuk 19,- pc aa IhEMDEN 2 stuks <PO,UU zomer per stuk €19,- a pq ac 1 POLO'S 2 stuks 1 Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5