"Gemeente moet binnen drie maanden beslissen over huisvesting Venray heeft een prachtige bibliotheek j Waan slaat brug tussen kunst en psychiatrie 1: lorruit. Maasziekenhuis opent hartfalenpoli De Koets verhoogt leeftijdsgrens naar achttien Theater over huiselijk geweld rnationale beeldende kunstmanifestatie in Venray Jaarvergadering FNV Bondgenoten iterretje (1 uw GRATIS «chauffeurs tournee sulfaten nioren- quête EL EN MAAS Voorzitter Piet Kienhuis neemt afscheid van 't Freulekeshuus Tiny Krens neemt na 25 jaar afscheid Fietstocht Overloon Collecte hartstichting PEEL EN MAAS BEZORGEN? ui maaö Donderdag 18 april 2002 - Pagina 5 agir a mei tot en met 1 okto- |j2 vormt psychiatrisch |0i Vincent van Gogh in het decor voor De :n ambitieuze intema- beeldende kunstmani- jnet als thema psychia- larnt de si staat nadrukkelijk stil a'5 100 iaar llistorie die de vioen uric in Venray heeft. In rukwekkende historische legen ce, gevormd door de ïdls Wtalc gebouwen van 1 le' ilig psychiatrisch zieken- loorj huis St. Anna, verbeelden zeven tien vooraanstaande beeldend kunstenaars uit zeven verschillen de landen met nieuw installatie- werk een eeuw psychiatrische zorg. Naast een aantal gevestigde namen waaronder die van Marina Abramovi_ en het atelier van Joep van Lieshout (in 2001 de meest geëxposeerde kunstenaar wereld wijd), komen ook verschillende in Nederland relatief onbekende kunstenaars aan bod. Yang Shao- bin behoort in China tot de top drie van hedendaagse kunstenaars en de Japanse kunstenares Chiha- ru Shiota was in 2001 één van de vier genomineerden voor de pre stigieuze Duitse Dorothea von Stetten Kunstpreis. De Waan wordt samengesteld door de Nederlandse curatoren Marijke Cieraad en Joop Wismans. De Waan vindt plaats op het St. Anna terrein, Noordsingel 39 te Venray. De manifestatie is voor het publiek geopend van 2 mei 2002 tot en met 1 oktober 2002, elke donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag, van 11.00 tot 17.00 uur. De entree is op basis van vrij willige bijdrage. Bij de ingang van het terrein is een informatiecen trum waar catalogi, plattegron den, entreekaarten voor voorstel lingen en wandelroutes te verkrijgen zijn. Vanuit het infor matiecentrum zijn looproutes voor bezoekers uitgezet. De orga nisatie van De Waan is in handen van Stichting Odapark, in op dracht van de gemeente Venray. Deelnemende kunstenaars: Marina Abramovic (Nederland), InHo Baik (Zuid-Korea), Jacob Bee (Engeland), Kees Bierman (Nederland), Martin uit den Boog aard (België), Krien Clevis (Neder land), Andreas Hetfeld (Neder land), Jinran Kim (Zuid-Korea), Mathieu Knippenbergh (Neder land), Reinier Kurpershoek (Nederland), Atelier van Lieshout (Nederland), Adriaan Nette (Nederland), Yang Shaobin (China), Lu Shengzhong (China), Chiharu Shiota (Japan), Ulay (Duitsland), Peter Welz (Enge land). FNV Bondgenoten Venray e.o. houdt op vrijdag 19 april haar jaarvergadering in het ontmoe tingscentrum de Kemphaan, Ken- nedyplein 1 in Venray. Aanvang 20.00 uur. Agenda en notulen liggen bij de ingang klaar. Na de jaarvergadering is er kienen en er kunnen mooie prijzen gewonnen worden. Partners/ echtgenotes en introducés zijn op deze avond ook van harte wel kom. jrkom scheuren! m snel langs voor Reparatie!!!* 1 'itjndaard WA-extra verzekering :hauffeurs van Hermes dit voorjaar 'op tournee' 15£Jlimburg. Op deze manier iem:|crmes de reiziger beter '1 kennen en deze per- llijk informatie geven jhet openbaar (bus)ver- IDe tour duurt tot en met |ustus waarbij de nadruk [p de maanden april, mei Ier het motto 'wij komen dit jar naar u toe' start Hermes 7 april 2002 een groot- i 'publieksoffensiefOp plaatsen in Limburg zal bliek chauffeurs van Her- genkomen. Nu eens niet in maar op diverse markten derieën. Met het offensief trmes laten zien dat zij veel 2a e hecht aan het persoonlij- «act met reizigers en ande- m tlgrocpen en deze graag nog idiote wil leren kennen. Andersom de mogelijkheid bij uitstek 'tcl Limburgse publiek om <euke tnsen van Hermes te leren 1 it. Iname in de maanden april, n juni bezoeken chauffeurs jjeoafe markten en braderieën in irg. Hier kan iedereen it met alle vragen op het SjjSk van openbaar (bus)ver- Zo wordt er bijvoorbeeld (natie over chippen in de bus informatie over de leling en zullen de moge- (den van het openbaar ver- fniimschoots onder de aan- worden gebracht. De •tournee start op woens- april, vrijdag 2 augustus hermes de tournee af. 'chauffeurs zijn op maandag feci in Venray op de week- eerste resultaten van de prenenquête zijn bekend. Haal zijn in de wijk Veltum Bkwater 576 enquetefor- üeren verzonden en heb- 1^94 personen de onder- «formulieren terugge- respons van ruim 50 Jjnsonderneming Synthese, Jliefncmer van dit project, is idit resultaat zeer tevreden, (iese organiseert voor de seni- 'die medewerking hebben fiend aan de enquête, groeps- ^nkomsten om ze in de gele ed te stellen nadere informa- k de resultaten te vernemen k zonodig aan te vullen. Mm nodigt Synthese de tfen hartelijk uit voor een bij- 'mst op donderdag 25 april in het wijkcentrum te Vel- eerste bijeenkomst vindt op donderdag 25 april om uur en de tweede bijeen- F start om 14.00 uur. (Kr informatie kunt u inwin- b'j Synthese, mevrouw A. (tfrs. tel:517317. 958 In abonnement waard ff 't Freulekeshuus is uit zijn jasje gegroeid in de voormali ge burgerwoning aan de Eind- straat. Bovendien voldoet het weliswaar fraaie pand niet aan de eisen van toegankelijkheid en veiligheid van een muse um. Al vijf jaar wordt er gesproken over nieuwe huis vesting. Scheidend voorzitter Piet Kienhuis vindt dat er nu snel duidelijkheid moet komen. "Binnen drie maan den moet de gemeente zich uitspreken." Kienhuis hanteerde acht jaar de voorzittershamer bij het Venrayse geschied- en oudheidkundig museum. Morgen, op vrijdag 19 april, wordt hem in café-restau rant Buitenkist een afscheidsre ceptie aangeboden van 17.00 tot 19.00 uur. Waarnemend voorzitter Toos Raedts-Van Soest neemt zolang de honneurs waar totdat uit het onlangs flink vernieuwde zeven koppige bestuur een nieuwe voorzitter komt. De huisvesting staat hoog op de prioriteitenlijst. Op 11 december 1981 werd Het huidige pand in gebruik geno men. Nadat de opties voor het St. Annaterrein, de paviljoenen Vin cent en Paolo (andere plannen), en een vleugel van Jerusalem (in gebruik genomen door de gemeente) afvielen zijn er nog maar twee mogelijkheden over. Verhuizing naar St. Servatius of verbouw/nieuwbouw op de hui dige plek. Momenteel kan slechts ruim 10% van de collectie ten toongesteld worden. Het overgro te deel ligt opgeslagen in depot. In de kelder onder de bestuurs- vleugel van het gemeentehuis of in Mère Ancille. Op het Servaasterrein zou het museum de beschikking kunnen krijgen over de kapel en twee vleugels van gebouw A. De ver- bouwingskosten worden geschat op 1,5 tot 2 miljoen euro. Piet Kienhuis toont zich enthousiast over deze locatie. "We krijgen Volgens Piet Kienhuis wordt het hoog tijd dat het museum duide lijkheid krijgt over de huisvesting. daar vijf keer zo veel ruimte ter beschikking. Bovendien kunnen we het koppelen aan de collectie van het Vincent van Gogh Insti tuut. De kosten zijn zo hoog omdat de oude keuken en de sla gerij afgebroken moeten worden plus de vele kleine kamertjes in gebouw A." Een andere mogelijkheid is om in de tuin, van tien tot twaalf meter diepte, het museum aan de Eindstraat uit te breiden. De nieuwbouw aan de achterzijde moet onderkelderd worden en er komt een lift in. De kosten kun nen oplopen tot een kleine 1 mil joen euro. "De huidige locatie is heel erg aantrekkelijk. We liggen dichtbij het centrum en zijn mak kelijk bereikbaar voor de stads wandeling. We zouden ook veel meer in combinatie met de Grote Kerk moeten doen", vindt Kien huis die een persoonlijke voor keur heeft voor verhuizing naar St. Servatius. "Want dat is vanuit museaal oogpunt het meest ideale. Vooral de grotere ruimte is erg aantrekkelijk. Het biedt het museum veel meer mogelijkhe den En de stadswandeling die kan best over het Servaasterrein lopen want daar zijn ook veel his torische gebouwen." De aftredende voorzitter weet dat enkele andere bestuursleden juist een voorkeur hebben om in 't Freulekeshuus te blijven. Maar het wachten is op een beslissing van de gemeente. Zij is immers eigenaar van de gehele collectie. "We worden door de gemeente al heel lang aan het lijntje gehou den. Er komt maar geen besluit. We hebben als bestuur al vaker op het punt gestaan om onze sleu tels in te leveren. Het bestuur moet nu druk op de gemeente houden om eindelijk duidelijk heid te krijgen over de locatie." Kienhuis vindt dat die duidelijk heid er voor de zomervakantie moet komen. "We kunnen zo niet jaren blijven doorsudderen. Het bestuur moet weten waar het aan toe is want we moeten plannen maken. In deze situatie gaan de bestuursleden zich steeds onge lukkiger voelen." Sinds 1994 heeft 't Freulekes huus een behoorlijke ontwikke ling doorgemaakt. De overgang van de pioniersfase naar een meer gestructureerde organisatie is niet altijd gladjes verlopen. Dat was ook de reden dat Piet Kienhuis in 1993 door de toenma lige bestuursleden Jan Gootzen en Sjef Verlinden werd gevraagd. "Er moest een veel betere structuur komen. Het bestuur was niet de baas in eigen huis want de huis meesters hadden de dagelijkse lei ding. Er was ook meer sprake van een verzamelactie dan van een goede opbouw van de collectie. Ik heb er toen het mes ingezet en dat is me niet in dank afgenomen. De drie huismeesters zijn toen allemaal vertrokken." Kienhuis volgde waarnemend voorzitter Verlinden op. Een van de belang rijkste zaken die werd opgepakt was de samenstelling van de col lectie. "We wilden ons voortaan alleen beperken tot wat tot het Venrayse cultureel erfgoed behoort. We hadden bijvoorbeeld drie weefgetouwen. Die namen veel plaats in beslag maar zijn niet-specifiek Venrays. Zo hebben we veel zaken afgestoten en ver kocht." In 1997 werd een beleidsplan opgesteld waarin ondermeer werd verzocht om een professio nele conservator. Jarenlang waren de contacten tussen 't Freulekes huus en de gemeente minimaal. Daar kwam eind jaren negentig verandering. Onder aanvoering van wethouder Bert Kersten kwam er meer aandacht voor cul tuur. Met Jessie Riechelman werd de eerste echte cultuurambtenaar aangesteld. Cultureel Venray bloeide op. Met het Odapark als grootste blikvanger. Er ontstond ook een lokaal historisch platform waarbij zestien organisaties zich aansloten. In 1999 kwam de gemeente met de museumnota waarin geld werd uitgetrokken voor een conservator. Op 1 janu ari 2001 is Maria van Dorst bij *t Freulekeshuus in dienst getreden. Het kwartaaloverleg met de gemeente werd weer opgepakt. Donaties en sponsoring door het bedrijfsleven waren andere posi tieve ontwikkelingen. Het wach ten is nu nog op de nieuwe huis vesting. "We zijn slechts een beheersstichting. Het is de collec tie van de gemeente die wij behe ren. Dan moet de gemeente ook haar verantwoordelijkheid voelen voor het musem. En ze moet ook het lef hebben om te zeggen als het haar niet interesseert. We hebben recht op duidelijkheid." Wat Piet Kienhuis nog steeds verbaast is dat veel Venraynaren niet weten dat Venray een muse um heeft. "Dat moeten de men sen zich eens realiseren dat Ven ray zo n goed museum heeft. Dat we niet zo bekend zijn ligt ook aan onszelf want we moeten veel meer en beter naar buiten tre den." ff ff Het zal even wennen zijn voor veel boekenwurmen uit Venray en omgeving. Een ver trouwd gezicht heeft de Biblio theek Venray namelijk onlangs verlaten. Het officiële afscheid staat pas op woens dag 1 mei gepland, maar afge lopen zaterdag was Tiny Krens (63) voor de laatste keer actief in het gebouw aan de Merseloseweg 59. Na een loop baan van 25 jaar zet ze een punt achter haar werk bij 'de bieb'. Een interview. Voor Tiny Krens ging 25 jaar geleden een lang gekoesterde wens in vervulling. Als jong meis je wilde ze namelijk al aan de slag in een bibliotheek, maar pas nadat ze samen met haar man Eddy en haar kinderen in 1973 van Den Haag naar Overloon verhuisde en enkele jaren later een advertentie in nieuwsblad Peel en Maas onder ogen kreeg, ging ze op 1 mei 1977 daadwerkelijk aan de slag in een bibliotheek. In Venray, als administratief medewerkster. "De bibliotheek bestond toen nog uit twee gebou wen. De jeugdbibliotheek en de administratie waren gevestigd in de Schoolstraat en de bibliotheek voor volwassenen was naast het busstation aan de Julianasingel. Mevrouw Van den Bergh was mijn eerste directeur." Het bijhouden van de (leden)administratie en het uitle nen van boeken waren slechts enkele taken waarmee Tiny Krens zich al die jaren heeft beziggehou den. "Met erg veel plezier", blikt ze terug. 'Er is natuurlijk veel gebeurd. De verhuizing in 1987 naar het pand van supermarkt Torro aan de Merseloseweg is voor mij een absoluut hoogte punt. De supermarkt werd ver bouwd tot bibliotheek en prach tig geautomatiseerd. Alle perso neelsleden hebben de hele week alle boeken in dozen gepakt en op alfabet gerangschikt. Een megaklusmaar het resultaat mocht er zijn, want Venray heeft nog steeds een prachtige biblio theek op een ideale plek." MIJLPAAL Ook het veertigjarig jubileum van de Bibliotheek Venray, in oktober 1995, kan Tiny Krens zich nog goed voor de geest halen. "Toen zijn we liefst 24 uur open geweest. Een marathonope ning, kun je wel zeggen. Een mijl paal om nooit te vergeten." Niet vergeten zal de Overloon- se ook de grote saamhorigheid onder het personeel. "Ik heb als parttimer altijd in een erg hecht team mogen werken, met goede directeuren." Drie maakte ze er mee. Tiny Krens: "Het boek moet blijven" mevrouw Van den Bergh (tot 1989), mevrouw Annemarie Coopmans (1989-1999) en meneer Arnoud Bruijns (1999- nu). In 25 jaar tijd zijn er in de bibli otheek veel dingen veranderd, beseft Tiny Krens. Er kwamen bij voorbeeld moderne automatise ringsystemen, andere collega's en nieuwe boeken. Maar veel bezoe kers kent ze al 25 jaar lang. "Die kwamen toen bijvoorbeeld al jeugdboeken halen en bestellen nu boeken uit andere genres", lacht ze, "het contact met de men sen en mijn collega's zal ik zeker gaan missen." Maar de bijna ex-collega's van Tiny zullen haar nog regelmatig kunnen begroeten in de Venrayse bibliotheek, die in 2001 9175 leden en 55.847 boeken telde. In 2001 waren er in totaal 397.111 uitleningen. "Een onvoorstelbaar aantal. Toen ik begon had de bibliotheek 'slechts' duizend leden. Dat aantal is in de loop der jaren hard gegroeid." Ook zelf blijft Tiny lid van de Bibliotheek Venray. "Vooral detectives vind ik prachtig om te lezen. Ludlum, Elisabeth George, noem maar op. Daarnaast lees ik graag geschiedenisboeken, bij voorbeeld over de Tweede Wereldoorlog. Het is heerlijk om je met een boek terug te trekken in een andere wereld. Ja, het boek moet absoluut blijven." Op zondag 28 april worden er in Overloon fietstochten gehou den, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de renovatie van de kerktoren. De tochten starten en eindigen in het centrum van het dorp. Men kan zich tussen 11.00 uur en 14.00 uur inschrij ven in het gemeenschapshuis( naast de kerk). Er is keuze uit 3 routes, 18 km, 25 km en 40 km. De kosten voor deelname zijn:volwassenen 4 euro en kinderen 1 euro. In deze prijs is een consumptie op de pau zeplaats inbegrepen. De routes gaan door de mooie bosrijke omgeving van Overloon. Ook ecu strak biiudutwerj, biedt ruimte speelse i voor j - mCLKCtl Als lid van Tophoveniers' staat Rien van Mierlo garant voor een hoogwaardig tuinontwerp en dito aanleg. Vakmanschap en artistiek inzicht bepalen het eindresultaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, met subtiele accenten. Die elke tuin, groot of klein, zo'n heel eigen sfeer geven. VAN MIERLO Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur ndseweg 111 5751 PH De Tel. 04 9 3 3 1 4 5 9 3 Patiënten die te kampen heb ben met hartfalen, kunnen voor taan na doorverwijzing door de cardioloog bij de hartfalenpoli van het Maasziekenhuis voor voorlichting, controle en begelei ding terecht. Hartfalen is een ziektebeeld waarbij een patiënt bij geen of geringe inspanning al klachten als bijvoorbeeld kortademigheid krijgt, omdat de pompfunctie van het hart tekort schiet. Hartfalen komt steeds vaker voor, doordat mensen ouder worden en steeds meer patiënten een hartinfarct overleven. Het is een chronische aandoening waarbij een regelma tige controle belangrijk is. Een patiënt bezoekt de hartfa lenpoli in de periode tussen twee afspraken me de cardioloog. Car- diologieverpleegkundigen van de hartfalenpoli bekijken bloeduitsla- gen en gewichtsgegevens. In overleg met de cardioloog wor den eventueel veranderingen in de behandeling of medicijnen aangebracht. Dankzij de regelma tige controles worden klachten eerder ontdekt, waardor een hart- falenpatiënt korter of zelfs minder vaak in het ziekenhuis hoeft te worden opgenomen. Naast regel matige controles is een gezonde levenswijze voor hartfalenpatiën- ten erge belangrijk. Op de hartfa lenpoli krijgen zij ondersteuning in de vorm van voorlichting over hartfalen en de bijkomende gevol gen plus leefregels voor voeding, roken en het gebruik van alcohol. "Geen andere keus" Feestcafé De Koets heeft de minimale leeftijd om te komen feesten voorlopig ver hoogd van 16 naar 18 jaar. Vanaf vrijdag 19 april zal aan de deur van Feestcafé De Koets om een legitimatie gevraagd worden. "Bij mensen waarbij we aan de leeftijd twij felen", laat Twan van Bussel, eigenaar van De Koets weten. "Gekopieerde documenten zullen we niet accepteren. Bezoekers die we daarom vra gen en die zich niet kunnen legitimeren, wordt de toegang tot het café geweigerd." De overheid maakt het volgens Van Bussel de horeca dusdanig moeilijk, dat er even geen andere keus is. Volgens de wet mag iemand vanaf 16 jaar zwak, en vanaf 18 jaar sterk alcoholische dranken nuttigen. En de overheid stelt de kastelein aansprakelijk als er iemand van 17 jaar een sterk alcoholisch drankje drinkt. Het maakt daarbij niet uit of de bezoe ker dit drankje door iemand van 18 jaar of ouder heeft laten bestel len. "De controle is dan natuurlijk helemaal zoek. We kunnen sowieso niet iedereen die bestelt om een identificatiebewijs vra gen, zeker niet als het erg druk is", aldus Van Bussel. De laatste tijd wordt het pro bleem volgens de Venrayse uitba ter steeds groter omdat er meer en meer frisse, lekkere en mooi uitziende sterke drankjes op de markt verschijnen, die de jeugd onder de 18 jaar ook wel eens wil uitproberen. "Maar dat risico wil De Koets niet meer lopen. Dit hele verhaal over de 100 procent aansprakelijkheid vind ik persoon lijk veel te eenvoudig, omdat de mensen zelf en de ouders van de jongeren ook zelf een deel van hun verantwoordelijkheid op zich zouden moeten nemen. Als iemand van 15 jaar een brommer koopt bij een brommerdealer, dan is de dealer toch ook niet schul- dig!" Omdat het veel eenvoudiger is om de bezoekers bij binnenkomst te controleren dan aan de bar, voert De Koets de maatregel in. "Zodat wij ons geen zorgen hoe ven te maken, er niemand onder de 18 jaar binnen is en we met een gerust hart een feestje kun nen bouwen", aldus Van Bussel. Woensdag 24 april vindt in De Witte Hoeve aan de Gas- straat de theatervoorstelling "Hoezo, terug in je mand?" plaats. De voorstelling gaat over huiselijk geweld en de problemen daar rondomheen. De voorstelling begint om 20.00 uur en de entree is gra tis. Huiselijk geweld is een van de meest voorkomende geweldsmis drijven. Bijna de helft van de bevolking heeft hier mee te maken of te maken gehad. Toch ligt dit nog steeds in de taboe sfeer. In samenwerking met de Ven rayse Vrouwenraad, de Emanciep- atiewerkgroep van de gemeente Meerlo-Wanssum en het Interna tionaal Vrouwencentrum is er een gratis theatervoorstelling georga niseerd met de titel "Hoezo, terug in je mand?". Met deze voorstel ling willen genoemde organisaties mannen en vrouwen bewust maken met de verschillende vor men van geweld in huiselijke kring. Tevens willen de spelers via presentaties de aanwezigen laten ervaren wat huiselijk geweld doet en wat zijzelf aan de situatie kunnen veranderen. Er zal dan ook sprake zijn van interactief toneel. Van 21 tot en met 27 april houdt de Hartstichting weer haar jaarlijkse collecte. Ook in Venray gaan maar liefst 400 vrijwilligers op stap om geld bijeen te bren gen voor de Hartstichting. En ook dit jaar rekent de Hartstich ting weer op uw gule gaven als de collectanten bij u aan de deur staan. De vrijwilligers leveren hiermee een belangrijke bijdrage aan het terugdringen van de meest ingrijpende ziekte: hart- en vaatziekte, want dit is nog altijd doodsoorzaak nummer een. Dus geef royaal, uw gift redt levens. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5