ortefeuilleverdeling aatste hobbel nieuw college "Centrumbewoners hebben recht op rust Harold LENSSEN Evenementencommissie wordt nieuw leven ingeblazen Nijsen Granico wil af van strenge normen Alcohol- ontroles bij portkantines Trinus Dijkstra was 'korpschef in eigen gebied' Van Deursen Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? KEUKENINRICHTING Mishandeling 'Kinderen in het Verkeer' U EN MAAS Donderdag 18 april 2002 - Pagina 3 Halverwege de besprekin- zicnL, heeft formateur Toon leeuwen goede hoop dat r q(1 deze week de nieuwe uütie CDA-PvdA-Van de jrle rond komt. In de raads- rgadering a.s. dinsdag kan n de wethoudersverkiezing bespreking van het coalitie- koord plaatsvinden. De laat- hob.bel die genomen moet orden is de portefeuillever- tling over vier wethouders, fe praten eerst over de houd en dan over de poppet- licht Theeuwen toe. "We bben nog niet gesproken over idling en verdeling van de rtefeuilles. Maar ik bemerk bij le drie partijen een sterke wil n er met elkaar uit te komen." De eerste twee besprekingen inden vorige week plaats, op ïderdagavond en zaterdagmid- Deze week zijn er formatie- verhandelingen op dinsdag-, 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 De zes regionale politie corpsen in de provincies Zee- L and, Brabant en Limburg heb- ien zondagmiddag en -avond 0.595 automobilisten op alco- j'w; lolgebruik gecontroleerd en daarbij 37 processen-ver- Jaal opgemaakt en vier rijbe- ijzen ingevorderd. 269 politiemensen controleer- vC0 en op 249 verschillende locaties utomobilisten, waarbij de nadruk igop de chauffeurs die uit sport- itines kwamen. Directe aanlei- ïg tot dé controles is bet feit dat idelijk 4,6% van de wgggebrui- onder invloed rijdt. Uit iderzoek blijkt dat beduidend :r bestuurders dan in de twee helft van de negentiger jaren (ronken hebben in een sport- itine (nu 6%). Reden voor de elnemende regio's om, net als 2001, een grootscheepse alco- Icontrole te houden op een tijd- p dat die sportkantines ook adwerkelijk bezocht worden.' dit geval een zondagmiddag en ^ond. Van de 37 bestuurders onder bed bleken er veertien (=38%) dronken te hebben in een ortkantine. Op verschillende mieren is aandacht gevraagd or de actie. Zo kregen alle voor- ters van sportverenigingen in drie provincies enkele weken leden een brief van de politie. Waarin zij zijn aangesproken op de gemeenschappelijke verant woordelijkheden met betrekking alcohol in het verkeer. De schatting van het aantal ern- ge alcoholslachtoffers in het :derlandse verkeer bedraagt foor 2000 ruim 200 doden en tus sen de 2.500 en 3 500 ziekenhuis- ponden. De maatschappelijke losten van de alcoholonveiligheid worden geschat op rond de een miljard euro. Dergelijke cijfers en de uitkomsten van deze controles zijn voor de portefeuillehouders verkeer van de politickorpsen een duidelijk signaal dat er gecontro leerd moet worden. Ook op tijden en locaties dat dergelijke contro les misschien minder voor de tand liggend lijken. woensdag- en donderdagavond. De afspraak is dat Toon Theeu wen de enige woordvoerder is over de lopende besprekingen. Duidelijk is dat de portefeuillever deling de meeste discussies zal opleveren. Desondanks hoopt de formateur deze week zijn opdracht af te ronden. "Ik.pro beer tot liet uiterste dat Venray op 23 april weer een nieuw bestuur heeft. Daarbij hoort eerst een coalitieakkoord en dan wor den de posten verdeeld over de wethouders. Maar die twee vor men wel een twee-eenheid", aldus Theeuwen. De drie partijen zijn het in grote lijnen wel eens over de inhoud van de vier portefeuilles. Dat zijn Stedelijk Beheer, Stedelijke Ont wikkeling, Maatschappelijke Diensten en Middelen. Dit is ook conform de sectorindeling van de gemeentelijke organisatie. Ook het aantal wethouders: twee van CDA, een van PvdA en een van fractie Van de Vorle vormt geen bespreekpunt meer. In de gesprekken met informa teur Eisso Woltjer werd duidelijk dat twee posten zeer gewild zijn. CDA (Jan Driessen) en PvdA (Mathieu Emonts) kiezen beiden voor Maatschappelijke Diensten. CDA (Lei Heidens) en fractie Van de Vorle (Frits Ruyten) hebben hun oog laten vallen op Stedelijke Ontwikkeling. De portefeuilles Stedelijk Beheer en Middelen (financiën) zijn blijkbaar minder aantrekkelijk. Van de Vorle stelt zich het hard ste op. De fractie denkt als twee de grootste partij Stedelijke Ont wikkeling te kunnen claimen. Het heeft hiervoor een geschikte kan didaat gevonden in tuin- en land schapsarchitect Frits Ruyten. Joost van de Vorle verbindt zelfs collegedeelname aan deze porte feuille. Krijgt de lokale partij Ste delijke Ontwikkeling niet dan stapt het uit de coalitie. "We zijn de enige coalitiepartij die heeft gewonnen. En we willen vernieu wing", stelt Joost van de Vorle. "Dat kan het beste op Stedelijke Ontwikkeling met onze wethou derskandidaat. Volkshuisvesting en leefbaarheid zijn heel belangrij ke punten voor ons. Er moet acuut wat gebeuren aan de ach terstand in de woningbouw." Voor het CDA ligt de zaak wat gemakkelijker. "Alhoewel hel dui delijk is waar onze voorkeur ligt", zegt fractievoorzitter Ton Teeu- wen-Peeters. "We hebben twee wethouders die breed inzetbaar zijn. Jan Driessen heeft al eens financiën gedaan en hij zit nu op Stedelijk Beheer. Dat is ook een prima portefeuille voor hem. Voor Lei Heidens is de post Stede lijke Ontwikkeling, met daarbij de reconstructie van het platteland, op hel lijf geschreven. Maar van uit zijn vorige beroep is hij ook deskundig op het gebied van financiën." Ton Teeuwen zegt in de ónder handelingen voor de beide voor- keursposten Stedelijke Ontwik keling en Maatschappelijke Diensten te zullen gaan. "Zij krij gen ook veel aandacht in ons pro gramma. Welzijnsbeleid en leef baarheid zijn belangrijke thema's voor de komende jaren. Evenals stedelijke vernieuwing en platte landsontwikkeling. Daarop willen we graag sturen op basis van ons programma. We moeten hier in de onderhandelingen zien uit te komen. Het zal een kwestie wor den van geven en nemen.; Mathieu Emonts, de wethouder skandidaat van de PvdA, is nu nog lid van het managementteam van Boncura. Hij is manager zorg bij verpleeghuis Elzenhorst in Horst. De PvdA kiest duidelijk voor xMaat- schappelijke Diensten. Omdat die post het beste aansluit bij de ambities en kwaliteiten van het huidige raadslid Emonts. Het is nog onduidelijk hoe hard de eis van de PvdA is. "Daar kan ik nu geen antwoord op geven", zegt Mathieu Emonts. "Dat wil ik eerst met het CDA en fractie Van de Vorle bespreken." Indien komende dinsdag de vier wethouders door de raad gekozen worden dan ontstaan er drie vacatures in de gemeente raad. Want Driessen, Heidens en Emonts werden op 6 maart ook als raadslid gekozen. In het nieu we duale stelsel zijn beide func ties onverenigbaar. Frits Ruyten deed niet mee aan de verkiezin gen. Voor het CDA worden de twee vrijkomende plaatsen opge vuld door Jeanne Hendrix-Verber- ne (Merselo) en Rein Dupont (Oostrum). Henk Bisschops neemt voor de PvdA de plek van Mathieu Emonts in. f# Eindelijk krijgt Trinus Dijks tra tijd voor zijn grote passie: zijn Morgan 44 tweezitter. "Een handgemaakte Engelse sportauto. Daar worden er jaarlijks slechts een paar dui zend van gemaakt. Nu ik afscheid neem als politieman krijg ik nog meer tijd voor mijn grote hobby." Lachend: "Ja, dat wordt rijden, poetsen, rijden." Trinus Dijkstra (58) zit er woensdag (gisteren), op zijn laat ste werkdag, ontspannen bij. Rus tig verhaalt hij over zijn loopbaan, en de hoogte- en dieptepunten die hij in zijn politieleven mee maakte. Dijkstra is geboren en getogen in Friesland, in het dorp- je Ureterp bij Drachten. Na de MULO ging hij in militaire dienst. "Bij de Koninklijke Marechaussee. Ik heb veel in Duitsland gezeten. In mei 1965 ben ik naar de rijks- politieschool'in Arnhem gegaan, t Circus Proot werd die opleiding genoemd, naar de baas van de school. Die man was ontzettend streng en hamerde op discipline, maar dat was ik vanuit mijn diensttijd al gewend." Aan het einde van zijn studie kreeg de jeugdige agent te horen waar hij gestationeerd zou wor den. "De inspecteur in Den Bosch vertelde me dat ik naar Siebenge- wald moest. Ik vroeg nog of dat soms een plaats in Duitsland was. Als Fries had ik nog nooit van de plaats gehoord. Siebengewrald heb ik meteen in mijn agenda geno teerd, zodat ik de naam niet zou vergeten. Thuis heb ik meteen de atlas erbij gepakt." Trinus Dijkstra ging bij het korps Bergen aan de slag als agent voor Siebengewald. "Daar ben ik in mei 1966 begonnen en in juli 1970 ben ik aan de slag gegaan bij de gemeentepolitie in Venray. Een totaal ander korps en vrij druk in vergelijking met Siebenge wald." Van 1971 tot 1974 werkte Dijk stra bij de surveillancedienst, van 1974 tot 1991 deed hij recherche werk, in 1991 werd hij ploegbri- gadier en sinds 1994 is hij gebiedscoördinator voor Venray- centrum. "Eerst had ik ook Vel- tum en Landweert er nog bij, maar de laatste jaren heb ik me vooral beziggehouden met het centrum." Overleg met de plaatselijke horeca om de overlast voor de bewoners binnen de perken te houden, vergunningverlening, toezicht en het convenant Veilig Uitgaan, zijn slechts enkele zaken waarop de politieman zich in de afgelopen jaren heeft geconcen treerd. Daarnaast was hij contact persoon van de politie bij de introductie van de twee koffies hops in het centrum van Venray. 'Dat gaf in het begin, behoorlijk wat commotie. Maar het loopt nu erg goed. Vanuit de woonomge ving krijgen, we veel complimen ten. De illegale kwekerijen vor men nog wel een probleem, dealen vanuit huis. Daar zijn we nu druk mee bezig, zodat we die activiteiten ook zoveel mogelijk uit kunnen roeien." Als gebiedsmentor hen je korpschef in een afgebakend gebied, meent Dijkstra. "Een mooi beroep, want je bent met een heleboel dingen bezig, hebt veel contact met de mensen en voert eigenlijk een stukje regio over het beleid van de politie. Het geeft voldoening als een bepaald maat regelen ook daadwerkelijk zoden aan de dijk zet. Zo moeten we bij de overlast van de horeca behoor lijk de vinger aan de pols houden, maar ik vind dat er al grote stap pen voorwaarts zijn gemaakt. Mensen die wonen in het cen trum hebben natuurlijk ook recht op een bepaalde vorm van rust. Maar natuurlijk bijten de woon- en centrumfunctie elkaar wel eens. Alhoewel er al veel verbe terd is." De contacten van de politie met de gemeente en de horeca zijn goed, vindt Dijkstra. "Door nauwe samenwerking kunnen veel pro blemen op een goede manier opgelost worden. Daarom is het als belangrijk om een goed net werk te hebben. Persoonlijk con tact is voor het uitvoeren van je dagelijkse politietaak gewoon enorm belangrijk." Een loopbaan van ruim 35 jaar bij de politie. Ongevallen, moor den, klein leed. Dijkstra maakte het allemaal mee. "Sommige gebeurtenissen blijven je altijd bij. De 30 tot 40 dodelijke ongevallen op de Rijksweg Venlo-Nijmegen. Als jong agent maakte dat diepe indruk. De moord op Sjang Zegers in 1976, een vader die in 1973 in Brukske een kind onder de vracht auto krijgt, terwijl we toen zelf een kind van twee jaar hadden. Tja, dan staat het leven even stil." En zo passeren nog talloze zaken de revue.' De jaren zijn snel voorbij gegaan. Als ik terugkijk hebben de positieve dingen toch duidelijk de overhand. Het werk is prachtig, de contacten met col lega's prima en zo kan ik nog wel even doorgaan." Vervelen zal Dijkstra zich niet. "Lucht en ruimtevaart boeien me erg, je hebt tegenwoordig prachti ge space-sites op internet. Verder moet ik thuis nog een heleboel klussen. Maar ook dat doe ik graag. En als het mooi weer is ga ik lekker met mijn vrouw een toertocht in onze sportwagen maken. Die heb ik drie jaar gele den gekocht. Ja, daarmee ging voor mij een jeugddroom in ver vulling." Op woensdag 24 april is er in het politiebureau aan de Leunse- weg in Venray een receptie. Iedereen kan Trinus Dijkstra die dag van 16.00 tot 18.00 uur de hand komen schudden. Er moet in Venray zo snel mogelijk weer een commissie komen die de evenementenka lender beheert. Want het op elkaar afstemmen van allerlei activiteiten en festiviteiten laat de laatste tijd weer danig te wensen over. Dat vindt Piet Kienhuis die samen met Betty Bradley en Marga Valckx de evenementencommissie nieuw leven gaat inblazen. Afgelopen weekeinde vond in Venray de Powerman duathlon plaats. En die viel voor het derde jaar op rij samen met het natio naal museumweekend. In muse um 't Freulekeshuus was een bij zondere tentoonstelling over Merselo. Terwijl zondag vanwege de WK-duathlon het centrum niet bereikbaar was vanaf de Beek- weg. De slechte afstemming van de actviteiten was en is veel Venray- naren een doorn in het oog. Want hel ene weekeinde is er niets te doen terwijl er een week later vier festiviteiten tegelijk plaatsvin den. Daarvoor ontstond in de jaren negentig de ACEV, de Adviescommissie Coördinatie Evenementen Venray. Het voor zag met de evenementenkalender duidelijk in een behoefte. Later ging de ACEV op in Venray Initia tief omdat promotie en coördina tie van actviteit'en goed op elkaar zouden aansluiten. Ondanks een forse financiële injectie van de gemeente ging Venray Initiatief snel ter ziele. En daarmee ver dween ook de evenementencom missie van het toneel. Bestuurslid Piet Kienhuis heeft er nog spijt van dat ACEV niet zelfstandig is gebleven. "Ik schaam me er nog voor dat we in het Venray Initia tief gestapt zijn. Achteraf is dat geen verstandig besluit geweest. Venray Initiatief had evenwel uit stekende ideeën waarbij ook alle dorpsraden betrokken waren. Maar er ontstonden wrijvingen omdat de gemeente niet duidelijk kon aangeven wat de speerpun ten voor PR en promotiebeleid waren." Onder de vlag van het VW-kan- toor moet de evenementencom missie riu weer van start gaan. De software voor een evenementen kalender die twee jaar vooruit kijkt, financiële middelen en zaken zoals briefpapier zijn nog voorradig. "Hel VW-kantoor wordt het coördinatiepunt. Er is grote behoefte aan afstemming tussen activiteiten in Venrays cen trum en de kerkdorpen. Maar ook de nieuwe ondernemersvereni ging Venray Centraal moet zijn koopzondagen beter afstemmen op de horeca", vindt initiatiefne mer Kienhuis. Teak Garden Topkwaliteit tuinmeubelen Bloemencentrum Exclusief glas en aardewerk voor binnen en builen Mooie buxusbollen a 6.00 Volle haagbuxus 10 voor n 5,90 Veldstraat 5, Deurne, 0493-312102 voor prijzen en meer informatie: Stayerhofweg 2B 5861 EJ Wanssum Tel. 0478-53 90 20 Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak BOSCH rrrrm wawwi SIEME NS Pelgrim De politie heeft zaterdagmor gen rond 01.30 uur een 32-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van mishandeling van een 42-jarige vrouw uit Venray. De man verzette zich hevig bij zijn aanhouding en sloeg een poli tieman op zijn hoofd. Hij werd geboeid overgebracht naar het politiebureau waar hij voor ver der verhoor werd ingesloten. Mengvoederbedrijf Nijsen Granico vindt dat de provincie te zware normen oplegt in de vergunning. De extra voorzie ningen die aangebracht moe ten worden vergen grote investeringen, zegt het bedrijf. Dat bleek onlangs bij de Raad van State in Den Haag. Nijsen Granico moet, om aan de vergunning te voldoen, extra voorzieningen treffen. Zo zal om aan de geluidsvoorschriften te vol doen, de fabriek een beplating aan de buitenkant moeten aan brengen die trillingvrij bevestigd is aan de bestaande wand. Woord voerder M. Bos: "Deze tweede huid vergt een investering van ongeveer 1,1 miljoen gulden. Andere geluidsmaatregelen kos ten nóg eens 600.000 gulden. Een dergelijke voorziening eisen is, gelet op de kosten, en de beperk te afname van de geluidsoverlast die ermee behaald wordt, onrede lijk. Zeker als je bedenkt dat het bedrijf er al tientallen jaren staat en er nooit geklaagd is over geluidsoverlast." Naast de grief van Granico zelf is bij de Raad van State ook het bezwaar tegen de vergunning behandeld van de buren, de fami lie Manders. Zij hebben last van de stank en ook van de herrie het bedrijf produceert. Er zijn volgens de familie veel gebreken te con stateren in de procedure. Woord voerder R. Visser: "De provincie is volledig voorbij gegaan aan bezwaren die de heer en mevrouw Manders hebben inge diend. Er zijn vaak normen over schreden. Bij de beoordeling van de stank is een oud rapport gebruikt dat bovendien niet representatief is. Het rapport ver gelijkt het bedrijf namelijk met een grote bakkerij. De verwerking van voedingsmiddelen, waarvan de houdbaarheidsdatum is vers treken, kan je niet vergelijken met de geur van vers brood." De provincie blijft bij haar standpunt dat de vergunning in orde is. "We hebben Granico min der kostbare alternatieven voorge legd om de geluidsnormen te halen, maar Granico hield vast aan het door haar gekozen maatrege lenpakket", aldus W. Scheper van de provincie. De Raad van State zal over circa zes weken uitspraak doen. Vervolg voorpagina De inhoud van het boekje is gericht op de bevordering van de verkeersveiligheid voor kinderen. Bij de overhandiging van het boekje maakte wethouder Dries sen bekend dat basisschool De Toverbal door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Lim burg (ROVL) is aangewezen als pilotproject 'verkeersveiligheids- arrangementen', dat streeft naar veilige schoolroutes. "Goed nieuws, want ROVL stelt geld beschikbaar voor initiatieven van de school die gericht zijn op edu catie en handhaving. Het infrast ructurele is een verhaal apart, dat gedeelte komt voor rekening van de gemeente Venray", aldus wet houder Driessen. In Limburg nemen drie scholen aan het pilot project deel, maar de Toverbal is de enigste school in Noord-Lim- burg. In het schooljaar 2000-2001 zijn de basisscholen De Kemp en de Dr. Poelsschool samengegaan in basisschool De Toverbal aan de St. Ursulastraat, voor beide scho len een nieuwe locatie. Dit leidt ertoe dat ongeveer 170 leerlingen een nieuwe route lopen, fietsen of door ouders met de auto gebracht worden van huis naai school en weer terug. Onder andere door het realise ren van de nieuwe bouwlocatie De Brabander zal dit uitgroeien tot zo'n vierhonderd leerlingen. Het verkeer op de school-thuis- route zal door deze ontwikkeling de komende jaren naar verwach ting verdubbelen, waardoor het risico van verkeersongevallen toe neemt. Met het schoolarrangement wil de gemeente Venray zich richten op infrastructurele maatregelen, aangevuld met educatieve en handhavingsaspecten. Het doel van het arrangement richt zich erop, een convenant samen te stellen waarin afspraken gemaakt worden, gericht op het bevorde ren van de verkeersveiligheid voor de schoolgaande jeugd. De afspraken worden gemaakt met afgevaardigden van de betrokken partijen, die samen een werk groep vormen. Na het invoeren van de maatregelen die getroffen moeten worden, komt de werk groep regelmatig bij elkaar om door te spreken welke actiepun ten van het convenant goed gaan, verbetering behoeven of nog uit gevoerd moeten worden. De nieuwe locatie van basis school de Toverbal levert vele nieuwe school-thuisroutes op. waardoor volgens de gemeente Venray en de school onveilige verkeerssituaties onstaan voor de leerlingen en de andere eggebrui- kers. Verkeersdeelnemers realiseren zich niet genoeg dat er veel schoolgaande kinderen zijn. Het attenteren van deze weggebrui kers moet volgens de gemeente Venray herhaald blijven worden, omdat ze anders vervallen in oude patronen. Om het doel te berei ken wordt een convenant opge steld, waarin alle betrokken partij en een of meerdere afgevaardigden sturen. In het con venant worden oplossingen aan gedragen voor de verkeersonveili- ge problemen. Deze oplossingen kunnen volgens de gemeente Venray in de infrastructurele, edu catieve of handhavingsrichting lig gen, één en ander afhankelijk van de beschikbare financiële midde len (subsidies). Met name de ouders, de leerlin gen en de weggebruikers zijn par tijen die voor een belangrijk deel kunnen zorgen voor de verkeers veiligheid rond de school. Het idee is om een werkgroep op te richten met van elke partij (bij voorbeeld leerlingen, docenten, schoolraad, omwonenden, poltie. 3VO, ouders, verkeersbrigadiers en gemeente) één of meerdere afgevaardigden die samen de werkgroep vormen. Binnen de werkgroep worden afspraken gemaakt die zorgen voor toename van de verkeersveiligheid. De gemeente Venray zal de werk groep, waar nodig, ondersteunen. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail- redacüe@vandenmunckhoi".:nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Miinckhof Henk Wülemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten "Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3