Geslaagde Afrikadag MOV-groep Venray l/leer geld voor lemeentelijke monumenten loxmeer wint hoger beroep 't Schaartven Capaciteit kabel Landweert groter Kerkelijke onderscheiding Praatcafé een plaats voor zang en muziek RUIMT OP KORTINGEN TOT 60% Écaturebus 1 zoekt erkgevers Wanssumse baileybrug heropend over De Nijl in Oeganda Venrayse monumenten Wi ÜJM MAAS Donderdag 4 april zuvz - Pagina i gemeente Boxmeer hoeft 10.000 gulden als voor at op de door Piet Bouten, van recreatiepias 't bij Overloon, de schadevergoeding gederfde parkeergel- betalen. Dat heeft het ihtshof in Den Bosch in beroep bepaald. Ook laaft het Hof de afwij zing van de vorderingen, waardoor Bouten geen hek werk rond de recreatiepias mag plaatsen en geen entree mag heffen. De exploitant .wordt verder veroordeeld tot het betalen van de proceskos ten. In juni 2001 werd in kort geding bepaald dat de gemeente Boxmeer 10.000 gulden aan Bou ten moest betalen wegens gederf de parkeergelden, omdat de rech ter vond dat Boxmeer in gebreke was gebleven. Burgemeester Bouwmans had de politie opdracht moeten geven tegen het wildparkeren op te treden, zo oordeelde de rechter, maar tegen dit vonnis ging de gemeente Box meer in hoger beroep. De gemeente vond namelijk dat de schadevergoeding onterecht is toegewezen. Bouten op zijn beurt achtte de schadevergoeding van 10.000 gulden te laag en wilde 100.000 gulden. Maar de gemeente werd deze keer op alle fronten in het gelijk gesteld (ook nu weer stelde de rechter dat Bouten geen hekwerk rond de recreatiepias mag plaat sen en geen entree mag heffen) en hoeft verder ook geen voor schot van 10.000 gulden aan Bou ten te betalen. Het Hof oordeelde dat er een te zwakke basis aanwe zig is om tot de conclusie te kun nen komen dat de gemeente Box meer ten opzichte van Bouten tekort is geschoten door onvol doende te handhaven. Grotestraat 41 Tel. 0478 - 568 415 Pj )e mkb-vacaturelijnbus i nekt op donderdag 11 april rijventerrein De Hulst in iray. MKB-werkgevers kun- ea ihun vacatures weer aan ,s|c busconsulenten doorgeven. :,v j MKB-minderhedenpro- f i waarvan de bus een rgir derdeel is, loopt als een i|n. Onlangs is de 60.000e ;puj rature gemeld bij de mkb- iturelijn. :eai lei is inmiddels duidelijk lorden dat de persoonlijke pak, de 1 - op - 1 benadering, geheim van het succes is. De [J5 ciale adviseurs van het mkb- ectteam van het CW1 blijven idit jaar op deze manier wer- Werkgevers kunnen hun lires aan hen of aan de infor- konsulent op de vacature- os blijven doorgeven. Ook en ze bellen naar de (gratis) ivr ^vacaturelijn 0800-8001. Ibf «een na de vacaturemelding and en de adviseurs contact op wensen omtrent het functie-' jika fiel door te nemen. Binnen week geven ze door of er ra hikte -allochtone- sollicitan- *11 zijn. Als dat niet zo is, gaat zij m oek naar alternatieven. Wordt ind aangenomen, dan houdt ten adviseur nog twee maanden tact met de werkgever en v.ï iwe werknemer om te kijken lies naar wens verloopt, nde» p 21 maart werd de 60.000e iture gemeld. Zo'n 47.000 83,isen zijn aan een baan geko- 13 o, van wie ruim 41.000 allocht- i het MKB-minderhedenpro- werken MKB-Nederland, de I's (voorheen arbeidsbureaus) de overheid samen om het per- telstekort in het mkb aan te Hken. Het CWI zoekt in eerste Hntie onder allochtone kandi- |e vacaturelijnbus is op bedrij- rrein De Hulst op donderdag ipril van 9 00 tot 17.00 uur. EEL EN MAAS >0 en abonnement waard Ui De Afrikadag die de Venray se MOV-groep paaszaterdag hield in de foyer van de Ven rayse Schouwburg is een suc ces geworden. Het was de eer ste keer dat de MOV-groep op deze grootse wijze, met infor matiestands, muziek en dans, de vastenactie afsloot. "We zijn heel tevreden over deze happening", zegt voorzitter Aafko Schoonbeek van de MOV-groep. Hij vond het overigens wel jam mer dat niet alle derde wereld groepen in Venray, die benaderd waren, meededen aan deze Afri- ka-dag. Het programma bestond uit een mix van informatie, Afri kaanse dans en muziek en een verrassend optreden van een Ven rayse zanggroep. Onder de vele aanwezigen was onder meer deken J. Coenen van Mevrouw Schim van der Loef overhandigt de maquette aan burgemeester Waals. Venray, pater Piet Hosman (namens de afwezige pater Tjeu Haumann) en Jacqueline Eibers uit Overloon die zoals bekend in het Braziliaanse Dinivolandia veel sociaal werk verricht en vanuit Venray wordt gesteund. De vrij willigers van de MOV-groep als mede de vele mensen die de infor matiestands bemensten kregen een pluim van burgemeester J. Waals. Volgens de burgervader gebeurt er in Venray op het gebied van ontwikkelingssamen werking erg veel. "Ik juich het toe dat zo velen actief betrokken zijn bij de bewustwordingsactiviteiten in onze gemeente. Het gemeente bestuur is trots i op u", aldus Waals. Het gemeentebestuur van Ven ray kreeg van de MOV-groep een bijzondere herinnering aangebo den aan deze Afrikadag. De burge meester ontving namelijk een schaalmodel van een Baileybrug, afkomstig uit het genie-museum in Vught. Dat had alles te maken met het feit dat afgelopen week end over een zij-rivier van De Nijl in Oeganda een groot deel van de vroegere baileybrug over De Maas tussen Wanssum en Well is her opend. Door deze nieuwe brug, die ruim 1500 meter lang is, kun nen de vele tienduizenden vluch telingen uit Zuid-Soedan terugke ren naar hun land. De Wellse Baileybrug, vanwege het geram mel van de planken ook wel de ratelbrug genoemd, is ontworpen door Donald Bailey. In de Tweede Wereldoorlog werden deze brug gen vooral gebruikt als noodver- bindingen. Het bijzondere van deze bruggen is dat de onderde len vooraf gereed gemaakt wor den en ter plaatse als meccano onderdelen in elkaar geknutseld kunnen worden. Grote man ach ter het idee van het heropenen van de baileybrug in Oeganda is de bekende missionaris Tjeu Hau mann uit Ayen. Hij zet zich in voor de vele Soedanezen die van wege het oorlogsgeweld zijn gevlucht naar Oeganda. Haumann heeft zich vooral het lot van de kindsoldaten aangetrokken en onderwijsprojecten opgezet in Oeganda. De bisschoppen in die regio willen dat de vluchtelingen terugkeren naar hun verwoeste dorpen om die weer op te bou wen. Maar dat ging niet omdat de bruggen over de rivieren in Zuid- Soedan en Oeganda zijn vernield. Haumann kwam op het idee om de oude baileybruggen te herge bruiken. En zo geschiedde. Tij dens het Paasweekend is de bail eybrug officieel geopend door de bisschop in bijzijn van Tjeu Hau mann. Volgens de eerste berich ten uit Oeganda en Zuid-Soedan hebben al duizenden vluchtelin gen gebruik gemaakt van de nieu we brug. De Afrika-dag stond in het teken van de kinderprojecten van Haumann in Zuid-Soedan en Oeganda. Met name de kinderpro- jecten worden door de vastenac tie Noord-Limburg gesteund. Pater Hosman, die Tjeu Haumann verving vanwege zijn verblijf in Zuid-Soedan, prees de vastenactie werkgroep van het dekenaat Ven ray. "Het is fantastisch als ik zie wat de Venrayse gemeenschap doet", aldus Hosman. fenray telt naast 37 rijksmo- menten ook ruim zestig meentelijke monumenten, ■eigenaren van gemeentelij- monumenten kwamen er erheen bekaaid vanaf it ze voor onderhoud en luratie volledig op de :nte waren aangewezen, rijksmonumenten |r rijk en provincie van ildies worden voorzien, ■ndien zijn de onder- 'ikosten van rijksmonu- iten fiscaal aftrekbaar. 'rige week dinsdag nam de 'enteraad een nieuwe subsi ding aan die op 1 januari U is ingegaan. De komende en wordt het onderhoudsbud- voor gemeentelijke monu- hui ftten flink opgehoogd. In de hal loting voor 2002 was het bud- al met 11.500 euro opge- :cf>gd naar 28.462 euro. In het iden had de gemeente Venray Dr haar lokale monumenten fos een magere subsidierege- 6 Die voorzag vooral in onder- "d en er was slechts inciden- geld beschikbaar voor lauratie. k nieuwe subsidieregeling ■ft als doel instandhouding en ,std van de gemeentelijke "lumenten. Goed onderhoud is 'allerbelangrijkste want dit kan 851 «te restauratiekosten in de toe rt aist voorkomen. Van het jaar- llfk onderhoud wordt 25% ver goed tot een maximum van 1.250 euro bij kleine en 2.500 euro bij grotere monumenten. Als alle sub sidieaanvragen voor onderhoud zijn afgewikkeld wordt er beke ken hoeveel budget er nog over schiet voor restauratie. Ook hier van wordt 25% gesubsidieerd maar wel tot een maximum van 25.000 euro met een minimumbe drag van 5.000 euro. De gemeente betaalt ook het lidmaatschap van de Stichting Monumentenwacht Limburg (SML) en geeft 50% subsidie op uitgevoerde inspecties door deze monumentenwacht. De gemeente geeft aan dat in de nieuwe rege ling er nog onvoldoende geld beschikbaar is voor restauratie. De gemiddelde aanvragen voor restauraties bedroegen in de afge lopen vijf jaar gemiddeld 46.000 euro. Molens worden behalve door de gemeente ook gesubsidieerd door rijk en provincie. Venray telt drie molens die allemaal in wer king zijn en op de rijksmonumen tenlijst zijn geplaatst. De windmo len St. Petrus aan de Sportlaan in Venray, windmolen Nooit Gedacht in Merselo en watermo len de Rosmolen in de Geijsterse bossen in Oostrum. Rijk en pro vincie hebben hun subsidiebijdra- gen onlangs verhoogd. De jaarlijk se gemeentelijke subsidie bedraagt 25% van de onderhouds kosten tot maximaal 1.986 euro per molen. Leonie Cals (WD) uitte in de raadsvergadering haar zorgen over de oudste Venrayse huizen in de Hoenderstraat omdat er te weinig geld voor restauratie is. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) wees eveneens op de pan den van Dingus en De Bonte Koe. "Die komen pas als laatste aan zet. In de begroting moet daarom jaar lijks een minimumbedrag voor restauraties worden vastgelegd", vond Lemmens. - Verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1. - Paterskerk en pastorie, Leunseweg 3 en 5. - Brouwerij en woonhuis, Leeuwstraat 2 en 4. Brouwerij uit 1877 nu in gebruik door Deloitte Touche; woonhuis door Human Insuran ce Group. - Schoolgebouw en dienstwoning, Eindstraat 6a en 6b. Nu moskee van de Islamitische Stichting. - Museum Freulekeshuus, Eindstraat 8. - St. Jozefklooster, Eindstraat 18. - Oud raadhuis, Grote Markt 1. - Latijnse school (café De Klokkenluider), Grote Markt 23. - Grote Markt 2, 2a en 4. Modezaak Marius en hotel-brasserie De Zwaan. - Grotestraat 10, reisbureau Holland International. - Grotestraat 14, Ariaens schoenen. - Grotestraat 16, Van Meurs laser centrum. - Grotestraat 20, Jamin. - Grotestraat 26 en 26a, Frieties en Durlinger schoenen. - Henseniusstaat 5, woonhuis naast de Wereldwinkel. - Henseniusstraat 1 la en 1 lb, twee woningen onder één kap. - Henseniusstraat 98, woning op hoek Paterslaan. - Hoenderstraat 6 en 8, café De Bonte Koe en Venrays oudste huis. - Hoenderstraat 10 en 12, OJC Dingus en Yellow Bean. - Hoenderstraat 63 en 65, twee woningen onder één kap. - Vredeskerk, pastorie en vrede,smonument, Kennedyplein 18 en Whistlerstraat 1. - Langeweg 42, woning (wit). - Langstraat 32, speelgoedmakerij M'Art. - Langstraat 43, huis op hoek Groenewoltsepad. - Theehuis, bouwkundige elementen en park, St. Odapark Merselose- weg. - St. Anna - Noordsingel 39: paviljoen St. Eugene, Theresia, hoofdge bouw en mortuarium. - St. Annalaan 1, 2, 3 en 4, vier voormalige dokterswoningen. - Schaapskooi en stal, Overloonseweg. - Bakhuisje met muurkappeltje, Hiept 3. - Paterslaan 2, apotheek De Monnikskap. - Patersstraat 14, voorheen Schaeffers, nu schoonheidssalon. - Patersstraat 15 en 17, Van der Putt advocaten. - Patersstraat 35, Holtermans/Aben assurantiën. - Patersstraat 60 en 62, Nexxium adviesgroep en praktijk chiropractie. - Gemeentehuis, Raadhuisstraat 1. - Raadhuisstraat 2, Roodbeen partners. - Raadhuisstraat 18, Ruyten tuin- en landschapsarchitect. - Raadshuisstraat 36, 'De Clockert' 17e eeuwse hofboerderij familie Raedts. - Stationsweg 10 en 12, twee woningen onder één kap. - Stationsweg 22, vrijstaand woonhuis. - Stationsweg 26, vrijstaand woonhuis. - Stationsweg 27, pand op kruising Bongerdstraat. - Stationsweg 29, woonhuis plus kruis en plantsoentje. - Stationsweg 43, woonhuis Sonnevanck. - Stationsweg 65, kantoor Peterink Partners. - Stationsweg 119, boerderij/elektro Van Goch. - St. Servatius - Stationsweg 46, paviljoen G. - St. Servatiusweg 6, boerderij/winkel Claessens. - Oostrum: Stationsweg 142, villa Josephine tegenover NS-station. - Oostrum: Stationsweg 201, vrijstaand woonhuis op T-splisting. - Oost ami: klooster Paschalis, Wanssumseweg 12. - Leunen: Albionstaat 15. - Leunen: basisschool De Meent, Kapelweg 3. - Merselo: Groordorp 85. - Veulen: Lorbaan 11, landarbeiderswoning. - Veulen: Veulenseweg 37, Van Meijel. - Vredepeel, Merselo, Ysselsteyn: Peel-Raamstelling, kazematten langs Defensiekanaal. Gebruikers van Essent@ Home, de aanbieder van breedband internet via de kabel in Venray, ondervinden momenteel al langer dan twee maanden een enorme overlast door een storing in het net werk van @Home. De storing openbaart zich vooral tijdens de zogenaamde piekuren (tus sen 17.00 en 23.00 uur). Gedu rende deze periode is het niet of nauwelijks mogelijk om en verbinding met het netwerk te maken. Met name inwoners van de Venrayse wijk Landweert zijn getroffen door de storing. Navraag bij enkele bewoners van deze wijk leert dat het probleem zich niet beperkt tot slechts een handvol gedupeerden maar dat het probleem zich in vrijwel de gehele wijk voordoet. Het probleem is al gedurende lange tijd bekend bij de helpdesk van @Home. "We zijn bezig met het uitbreiden van de capaciteit van het kabelnetwerk in Land weert. Wanneer de problemen opgelost zijn is nu nog niet te zeg gen", aldus een woordvoerder van het bedrijf. 'In de tussentijd staat de kabe laar in Venray in de kou. Inmid dels duren de problemen al meer dan acht weken en nog steeds is er geen zicht op een spoedige oplossing van het probleem', stelt Jeroen van de Leur namens enke le andere kabelgebruikers. 'Abso luut onacceptabel Als gebruiker van de breedband internetdienst betalen wij momenteel een bedrag van ongeveer 45 euro per maand. Enkele maanden geleden kregen we nog een prijsverhoging van meer dan 11 procent voor onze kiezen die nodig zou zijn om het huidige niveau van dienstverl- ning mogelijk te blijven maken.' Bijkomend probleem is volgens Van de Leur dat de helpdesk van Essent nauwelijks bereikbaar is. In het verleden heeft @Home ook in andere grote steden grote problemen gehad met het leveren van een betrouwbare dienst. Zo ondervinden inwoners van Maast richt en Hoogezand al lange tijd problemen met de breedband dienstvan het bedrijf. Naast de genoemde problemen in enkele gemeenten zijn met name de instabiele mailserver en newsserver menig gebruiker een doorn in het oog. Frequent zijn deze servers uit de lucht waar door het verzenden en ontvangen van email niet mogelijk is. Truus van den Kerkhof ont ving op eerste paasdag in ver zorgingstehuis Beukenrode een kerkelijke onderschei ding. Truus is al circa 14 jaar als vrijwilligster actief in het verzorgingstehuis, waarvan alweer 12,5 jaar als kosteres. Samen met een paar andere vrij willigers zorgt zij er elke keer weer voor dat de vieringen tot in de puntjes voorbereid zijn en een aantal keren per week begeleidt ze de pastor bij de vieringen. Ver der haalt ze bijvoorbeeld bewo ners op die de mis graag willen bijwonen, zet ze stoelen klaar en regelt ze een zangkoor. Maar ook het onderhoud van de kapel, ziet ze als één van haar taken. Als dank voor haar vrijwillige inzet ontving Truus van den Kerk hof tijdens de paasviering uit han den van de pastor van Beukenro de en in aanwezigheid vn haar kinderen en kleinkinderen een kerkelijke onderscheiding. Deze onderscheiding wordt gegeven aan kosters die veel werk voor de kerk doen of gedaan hebben. Praatcafé is een programma van Omroep Venray, dat iedere eerste en derde zondag van de maand rechtstreeks wordt uitgezonden vanuit De Artiest, het restaurant van Schouwburg Venray. Het is te beluisteren tussen 11.00 en 12.00 uur via de kabel en ether. Vast onderdeel van Praatcafé is de column van Jos Buddiger over Venrays wel en wee, door hem zelf voorgelezen, maar wel steeds met een gezonde portie humor en ironie. Verder worden middels interviews steeds andere onder werpen aan de orde gesteld. Zaken die belangrijk, interessant, opzienbarend, de moeite waard of gewoon leuk zijn om te weten. De medewerkers aan dit program ma proberen dan ook iedere uit zending weer gasten, die wat te vertellen hebben, uit te nodigen voor een gesprek in het Praatcafé. Toch zal ook hen zo- nu en dan iets van de actualiteit ontgaan, iets dat meer mensen zouden moeten weten en horen. De redactie van Praatcafé zou het daarom ook erg op prijs stellen, wanneer mensen, die menen iets 'te vertellen' te hebben en dit graag in het Praatcafé zouden wil len komen doen, contact met haar zouden opnemen. Praatcafé probeert óók in iedere uitzending live muziek te brengen. Gespeeld en/of gezongen door Venrayse of regionale amateur-muzikanten en -zangers. Wanneer iemand dus alleen of in een groep muziek, maakt of zingt, in welk genre ook, neem contact op met de redactie. Zij bieden de mogelijkheid om live op te treden in De Artiest, u bent dan tegelijkertijd te beluiste ren via de kabel en de ether. Laat iets van je horen of kom op de eerste of derde zondag van de maand eens luisteren in het Praat café, tussen 11.00 en 12.00 uur. Of kijk eerst op www.omroep- venray.nl De redactie is te berei ken via: Postbus 91. 5800 AB Ven ray, telefoon 0478-510609 of listajan@hetnet.nl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3